Religia, obiect de studiu pana in clasa a- X-a, cel putin!

de Andreea Pora     HotNews.ro
Vineri, 29 februarie 2008, 13:45 Actualitate | Esenţial


In urma intilnirii dintre Ministerul Educatiei si reprezentantii BOR si ai altor culte recunoscute in Romania, s-a convenit de principiu ca religia sa fie obligatorie atit in cursul primar, cit si cel gimnazial. Purtatorul de cuvint al BOR, preotul Constantin Stoica, a precizat ca se va discuta ca aceasta prevedere sa fie inclusa in Legea invataminului. Reprezentantii Ministerului au pledat pentru obligativitatea religiei si in invatamintul liceeal.  Constantin Stoica a precizat ca de la 16 ani elevii vor fi cei care vor decide daca studiaza  sau nu religia.

Reprezentantii cultelor religioase care au participat la consfatuirea de vineri, de la Palatul Patriarhiei, au luat act "cu bucurie" de faptul ca Ministerul Educatiei sustine mentinerea religiei ca parte a trunchiului comun in liceu.

In mesajul comun se precizeaza ca educatia religioasa corespunde principiilor si obiectivelor psiho-pedagogice, avind in vedere rolul formativ al orelor d ereligie.

Sevetlana Preoteasa, secretar de stat in Ministerul Educatiei, a precizat ca "religia trebuie sa fie privita nu ca ceva impus, ci necesar", argumentind cu cresterea violentei "pe strada si in scoli", si cu faptul ca, totusi, copilul, impreuna cu parintii pot opta si pentru ore alternative religiei, cum ar fi istoria artei sau a muzicii.

" Copilul si parintii isi pot da asentimentul la participarea la ora", a spus Svetlana Preoteasa. Ea a dat asigurari ca se va tine cont de cultul la care elevul apartine.

Patrirahul Daniel a propus la consfatuirea de vineri ca in fiecare scoala sa fie amplasate panouri cu simboluri religioase ale tuturor cultelor si religiilor din Romania.
Purtatorul de cuvint al Patriarhiei a spus ca reprezentantii cultelor religioase au "subscris" curentului european care recomanda ca decizia de pastrare a simbolurilor religioase in scoli sa fie luata la nivel de comunitate.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















3709 vizualizari

  • +6 (20 voturi)    
    E strigator la cer!!! (Vineri, 29 februarie 2008, 14:04)

    Ana [anonim]

    Bine ca am terminat liceul cu vreo 10 ani in urma,pt ca nu as fi suportat aceasta batjocura,sa fiu obligata sa studiez religia!!!Sunt atee si nu as putea invata cu sila aceasta materie!!!E mai rau decat pe vremea comunistilor!!De ce trebuie cineva sa fie obligat sa invete asa o porcarie???Am invatat sa discern intre moral si imoral,decent si indecent de la parinti si de la scoala,fara sa merg vreodata la biserica si sa ascult niste povete de la niste oameni ipocriti,care se vor a fi reprezentantii Domnului pe pamant...
    • -6 (18 voturi)    
      atee cu apucaturi crestine (Vineri, 29 februarie 2008, 14:50)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Ana

      Draga Ana, poate ai vrut sa strigi la gorile sau la giboni. La cer striga homo religiosus. Dar pana sa strigi, mai documenteaza-te si vezi ca cine vrea poate opta pentru educatie moral-religioasa. Asa ca strigatul tau poate va fi unul de slaba intesitate, protejandu-ne finele noastre timpane. Multumesc
      • +6 (6 voturi)    
        Stii limba romana precum o euglena (Vineri, 29 februarie 2008, 22:26)

        bla bla bla [utilizator] i-a raspuns lui Alex

        Probabil cand cineva zice "bat in lemn" tu il cataloghezi drept superstitios. TYu doar atat stii sa faci - sa traduci expresiile cuvant cu cuvant.
    • -5 (15 voturi)    
      x (Vineri, 29 februarie 2008, 15:04)

      x [anonim] i-a raspuns lui Ana

      Daca esti atee de ce sa strigi la cer? crezi ca te-ar auzi cineva?
    • -2 (14 voturi)    
      strigator la cer?! (Vineri, 29 februarie 2008, 15:17)

      max [anonim] i-a raspuns lui Ana

      sau te refereai probabil ca atomi, molecule , particule din tabloul lui Mendeleev? cine oare sa te auda daca tot nu e nimeni acolo sus?

      Sau poate esti totusi credincioasa?
    • -7 (17 voturi)    
      Ma dor urechile (Vineri, 29 februarie 2008, 15:19)

      vechi [utilizator] i-a raspuns lui Ana

      Ca atee cred ca nu strigi in directia buna. Dupa cum e credinta ta, ar trebui sa strigi la......mama natura si la tata Darwin. Lasa-ma pe mine talibanul sa-mi aleg religia iar tu alegeti Educatia morala. ce-i rau in asta?
      • +3 (11 voturi)    
        Mergi la doctor daca te dor (Vineri, 29 februarie 2008, 17:09)

        bla bla bla [utilizator] i-a raspuns lui vechi

        Tu vrei sa-ti alegi religia obligandu-ne pe noi, ceilalti, sa o alegem deasemenea?
        • -7 (7 voturi)    
          cred (Vineri, 29 februarie 2008, 19:01)

          baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui bla bla bla

          ca tu ai o problema cu ochii, insa. Nu vezi ce a scris omul? El isi alege ceva, tu altceva, treaba ta.
          Ce n-ai inteles? Sau voi astia bucurencii lu' tata marx aveti o stare continua de cearta si scandal?
          Mergi la doctor daca ai probleme.
          • +6 (8 voturi)    
            Vrei un dictionar? (Vineri, 29 februarie 2008, 22:28)

            bla bla bla [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

            Pai tocmai , desteptule. Religiosii astia vor religia OBLIGATORIE in liceu. Da-mi adresa ta, sa-ti trimit un dictionar al limbii romane.
    • -3 (11 voturi)    
      Alta parere (Vineri, 29 februarie 2008, 15:52)

      Razvan007 [utilizator] i-a raspuns lui Ana

      Eu zic ca este strigator la cer ca oamenii care predau religia sa nu fie bine pregatiti - aici este problema din punctul meu de vedere. Ei ar trebuie sa aiba inclusiv cunostinte bune de filozofie, iar cel mai de preferat ar fi ca ei sa fie preoti crestini.

      Eu personal nu as putea fi implinit sufleteste fara notiunea de Dumnezeu, oricat de bine mi-ar merge. Chiar daca ai obtine tot ce ti-ai dori in viata curenta, oare este greu sa iti dai seama ca nimic nu are nici o valoare fara notiunea de Dumnezeu ? Pe mine nu ma deranjeaza conceptul de moarte, dar ma deranjeaza conceptul de pierdere. Experinta acumulata in viata, lucrurile bune pe care le faci, sentimentele, lucrurile frumoase pe care le-ai trait – totul se pierde fara notiunea de Dumnezeu. Mi-as dori ca toti romanii sa aiba 2 case, 5 masini si bani mai mult decat pot cheltui o viata. Oare atunci isi vor pune problema in felul urmator: mai trebuie sa existe si altceva ?

      Sunt reactii care nu le inteleg pe acest forum. Cand se anunta ca Nastase a furat milioane, apar 2-3 suparati (dar nici aia foarte tare). Cand Melescanu blocheaza dosarele coruptilor, apar din nou oameni suparati – dar totusi moderat. Cand se anunta introducerea religiei in scoli, sar toti de parca ai fi dat in ei cu fierul incins. Cam dubios schimbul asta de valori.
    • +5 (11 voturi)    
      sa faci ce zice popa, nu ce face popa (Vineri, 29 februarie 2008, 16:29)

      DanDa [utilizator] i-a raspuns lui Ana

      Asa zice romanul intelept. Numai din proverbul acesta se poate trage o singura concluzie: pentru talibani exista biserici (slava domnului - poate chiar prea multe si la tot pasul).

      POPA nu are ce sa caute in scoala. Aaaa ... daca nu e in stare sa umple biserica si in fiecare duminica are doar 2-3 credinciosi (asta pentru ca odata ajuns la biserica esti realmente jupuit de bani - "ochiul dracului", explicatia este pentru popi) este alta poveste: aici intervine "diavolul" in persoana (adica politicul)

      In concluzie: eu nu am facut in scoala religie, copiii mei nu vor face in scoala religie. Garantat. Poate sa vina cati POPI si cate PREOTESE vor sa faca ce sunt indemnati de DIAVOL (politica). Pur si simplu un copil nu poate fi obligat sa invete o religie. Copiii mei sigur nu vor fi obligati sa asculte un POPA betiv si o PREOTEASA curva (ca asa e politica, ce sa faci ...)
    • +6 (10 voturi)    
      Cerul (Vineri, 29 februarie 2008, 16:42)

      Florin [anonim] i-a raspuns lui Ana

      Sus, dupa cer, sunt miliarde de galaxii, clustere de galaxii, fiecare continand mii de miliarde de stele plus infinit de multe lucruri pe care inca nu le cunoastem. Si asta este doar macrocosmosul; microcosmosul este la fel de misterios si vast.

      Cei care-l reduc pe Dumnezeu la 1000 de pagini scrise mii de ani in urma, in care, cica, Dumnezeu explica cum trebuie sa traiesti, sunt ipocriti si limitati, cu siguranta neinteresanti pentru divinitatea care a creat complexitatea universului.

      Ca sa vorbesc in termeni religiosi, pe care-i intelegeti, satana lucreaza ascuns si inselator; scopul lui este cucerirea mintilor astfel incat acestea sa nu patrunda prea departe in necunoscut si misterios.

      V-ati gandit vreodata, ca, religia organizata, care este direct responsabila pentru majoritatea razboaielor si a conflictelor si acum si intotdeauna, este creatia 'satanei' ? Cu alte cuvinte, nu cumva ceea ce e vandut ca 'salvarea sufletului' este, de fapt, inchisoarea pentru el ?
      • +1 (1 vot)    
        bine punctat (Duminică, 2 martie 2008, 0:09)

        ciprian [anonim] i-a raspuns lui Florin

        prejudecatile nu-i lasa pe oamenii simpli(precizez ca nu am intentia sa jignesc pe cineva cu termenul asta), sa vada dincolo de niste reguli absurde pentru vremurile in care traim. Incercand sa respectam fiecare cuvant din biblie, ajungen sa ne limitam drastic gandirea si imaginatia...nu stiu cat de dorit este acest lucru de Insusi D-zeu.
    • +1 (1 vot)    
      Ana, si cita dreptate ai. Felicitari (Sâmbătă, 1 martie 2008, 21:55)

      Bufnitza Duminicala [anonim] i-a raspuns lui Ana

      Ana, si cita dreptate ai.

      Bravo tie ca ai acest curaj sa spui ca religia este un subiect/dogma care nu trebuie sub nici un fel studiata in scoala.

      Religia este problema strict personala a unei persoane si nu trebuie impusa nimanui.

      Fara religie in scolile romanesti!

      Jos obscurantismul religisos din invatamintul romanesc.
  • +13 (21 voturi)    
    Invatamant european? (Vineri, 29 februarie 2008, 14:08)

    Stoewer [anonim]

    Mai acum cateva se spunea ca in 5 ani invatamantul romanesc sa ajunga la nivel european. Oare aceasta este calea? Nu prea cred.

    In alta ordine de idei: mare talent au ai nostri la gasit nume predestinate: Preoteasa suna bizar in contextul dat.

    Si inca o data statul roman mai pierde ceva din statutul lui de stat laic. Astept prezenta obligatorie la slujba de duminica si postul impus de stat.
    • -8 (18 voturi)    
      european inseamna fara religie in scoli? (Vineri, 29 februarie 2008, 14:55)

      Gheorghe [anonim] i-a raspuns lui Stoewer

      Asa crezi tu sau te-ai documentat? Cat despre statul laic, mai lasa-ne. Atata timp cat bugetul de stat se strange in proportie de 90% de la oameni religiosi, religia va fi predata in scoli. Pentru restul de 10% exista dupa cum vezi alte materii la care pot opta. Asa ca obligativitatea va fi in a alege materia, care nu neaparat e religie. Mie mi se pare cat se poate de democratic.
      • +6 (12 voturi)    
        Taxe, Impozite si ....Credinte!!! (Vineri, 29 februarie 2008, 16:10)

        bugsy [anonim] i-a raspuns lui Gheorghe

        Este ce mai tare prostie auzita/citita in ultima perioada. Daca bugetul se strangea de la 90% ateei sau 90% satanisti, ce se preda in scoli??? Este un bun exemplu: asa gandeste un om (prea) dus la biserica..
        • -8 (10 voturi)    
          bugsy cred ca m-am exprimat gresit (Vineri, 29 februarie 2008, 17:09)

          Gheorghe [anonim] i-a raspuns lui bugsy

          Te rog sa ma scuzi. Sa revin. Democratia inseamna ca din tot poporul (evolutionisti destepti, creationisti, talibani, prosti, inculti ) majoritatea decide. Ce crezi tu c-a decis majoritatea? A decis chiar ceea ce te-a enervat asa tare.
          Data viitoare sa vii la vot.
          • +4 (6 voturi)    
            Dl. Gheorghe, scuze.... (Vineri, 29 februarie 2008, 17:28)

            bugsy [anonim] i-a raspuns lui Gheorghe

            ....pentru iesirea mea, dar, ce sa fac, mi/ati ridicat o minge la fileu!
            Paradoxal, dar solutia se gaseste tot in religie, in Noul Testament, unde Iisus spune: "Dati Cezarului ce este al Cezarului, si Tatalui ce este al Tatalui!". Mi se pare cea mai clara si corecta distinctie ce trebuie facuta intre stat si Biserica, intre laic si religios. Ce ma mira, este ca slujitorii bisericii se fac ca uita acest lucru sau il ignora cu buna stiinta, iar cei care sustin , sa zicem statul laic, nu/l invoca.
            Nu mai votez!
          • +5 (5 voturi)    
            Majoritatea (Vineri, 29 februarie 2008, 22:28)

            bla bla bla [utilizator] i-a raspuns lui Gheorghe

            Si daca majoritatea spune: cei cu ochii verzi sa plateasca impozite duble, e tot democratie? Interesant...
      • -2 (4 voturi)    
        ? (Vineri, 29 februarie 2008, 16:14)

        lll [utilizator] i-a raspuns lui Gheorghe

        tocmai ai demonstrat imposibiliatea existentei statelor laice

        Expresia "predarea religiei in scoli" ar trebui inlocuita cu "practicarea religiei in scoli" sa discutam despre starea lucrurilor
    • -2 (2 voturi)    
      asa (Vineri, 29 februarie 2008, 19:14)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Stoewer

      sa faci. Maninca o friptura de porc, aprinde-ti o tigara, desfa o bere si stai si asteapta. Sau voi astia grinpisistii, nu fumati si nu beti, nu mincati carne? Ca hitler, ca asta sinteti de fapt: think nazi. Vreti sa-i obligati pe toti sa gindeasca ca voi, politia gindirii. Sau lecturile din Orwell (dac-o-ti fi auzit) sint interzise de conducerea voastra? Posibil, ca-i cam subversiv, nu prea a inteles el bine cum sta treaba cu libertatea
      ca necesitate inteleasa.
  • +5 (15 voturi)    
    Invatamant (Vineri, 29 februarie 2008, 14:12)

    fly [anonim]

    Cand politicul se intalneste cu biserica numai invatamant nu iese, e gresit obligativitatea, avand in vedere numarul mare de etnii de alte religii.
  • +7 (19 voturi)    
    Mare timpenie (Vineri, 29 februarie 2008, 14:14)

    tudor [anonim]

    Cea mai mare timpenie, o sa ne trezim cu niste inculti religiosi, urmatorii talibani ortodocsi care o sa nege si evolutia lui Darwin si o sa se roage sa le dea Domnul cite ceva: examene, bani, ...
    • -9 (19 voturi)    
      Evolutia lui Darwin? (Vineri, 29 februarie 2008, 15:02)

      Ion [anonim] i-a raspuns lui tudor

      Evolutia e doar o teorie cu care nu-mi doresc indoctrinat copilul. Cand veti gasi verigile lipsa, fara sa fabricati falsuri, gen craniu uman cu mandibula de gibon sau cand imi veti demonstra cum de oamenii de acum 2-3000 ani faceau figurine care reprezentau dinozauri extrem de asemanatoare cu reproducerile oamenilor de stiinta de azi (avand in vedere ca dinozaurii au disparut acum 300-400 milioane de ani) mai discutam de teorie. Pana atunci delecteaza-te pe www.creationism.info.ro si vezi ce-a mai ramas din vestita teorie a lui Darwin. Eu talibanul si incultul raman sa ma rog Domnului sa va dea gandul cel bun. Va doresc o zi buna
      • 0 (0 voturi)    
        INCULT (Duminică, 2 martie 2008, 12:46)

        LEVI [anonim] i-a raspuns lui Ion

        Cine e mai incullt eu care iti respect credinta si nu vreau sa-ti impun nimic sau tu cere imi impui agresuv conceptiile si credinta ta?Cultura nu sta numai in Biblie..
    • -6 (18 voturi)    
      x (Vineri, 29 februarie 2008, 15:07)

      x [anonim] i-a raspuns lui tudor

      poftim cine vorbeste de incultura...amice evolutia lui Darwin a ramas la stadiul de supozitie nefiind niciodata demonstrata.....mai studiaza.
      • +7 (11 voturi)    
        aualeu... pe ce lume traiesti fratica (Vineri, 29 februarie 2008, 16:46)

        gigi [anonim] i-a raspuns lui x

        daca esti prea naiv sa vezi asemanarea dintre un om si o maimuta, si vezi in schimb ingeri zburand cu harfe prin noruleti... nu cred ca te mai convinge nimic. noapte buna, esti asteptat in rai.
        • -2 (8 voturi)    
          Omul si maimuta (Vineri, 29 februarie 2008, 17:19)

          Ion [anonim] i-a raspuns lui gigi

          Tocmai s-a demontrat ca la baza vietii sta informatia (ADN, ARN...)si nu materia. Cand veti reusi sa si demonstrati ceea ce a afirmat Darwin o sa cred si eu ca informatia a iesit din piatra seaca amestecata cu aer si caldura.
          • -3 (5 voturi)    
            ateism (Vineri, 29 februarie 2008, 17:35)

            ateu [anonim] i-a raspuns lui Ion

            da de autoorganizare ai auzit?
          • +1 (1 vot)    
            gene (Vineri, 29 februarie 2008, 17:42)

            selfish [anonim] i-a raspuns lui Ion

            Richard Dawkins: The Selfish Gene
      • +3 (3 voturi)    
        Lazarus (Vineri, 29 februarie 2008, 22:30)

        bla bla bla [utilizator] i-a raspuns lui x

        Pana nu vad pe OTV, nu cred. :)
  • +4 (14 voturi)    
    Pana cand? (Vineri, 29 februarie 2008, 14:15)

    romanul [anonim]

    Pana cand ii mai suportam pe preotii astia hapsani.

    Nu vede nimeni ca aceasta este o miscare prin care ei isi asigura milioane de credinciosi platitori de tot felul de taxe bisericesti?!

    Ministerul educatiei ar trebui sa-si dea silinta pentru ameliorarea calitatii sistemuui de invatamant si nu pentru introducerea de materii aberante intr-un stat laic.

    Nu-l zboara nimeni pe analfabetul asta de ministru?

    Treziti-va romani inainte de a fi prea tarziu.
    • -4 (6 voturi)    
      Am dormit 40 de ani comunisti (Vineri, 29 februarie 2008, 17:20)

      Gheorghe [anonim] i-a raspuns lui romanul

      Eu m-am trezit. Tu....?
      • +2 (2 voturi)    
        Eu? (Sâmbătă, 1 martie 2008, 3:09)

        romanul [anonim] i-a raspuns lui Gheorghe

        Eu nu am dormit 40 de ani.
    • +3 (3 voturi)    
      Doar taxe? (Vineri, 29 februarie 2008, 22:32)

      bla bla bla [utilizator] i-a raspuns lui romanul

      Pai nu Bisericile revendicau (si cred ca inca o mai fac) o gramada de paduri din nordul Moldovei? De ce oare?
  • +5 (11 voturi)    
    cresterea violentei pe strada si in scoli (Vineri, 29 februarie 2008, 14:24)

    ghe [anonim]

    este rezultatul lipsei educatiei, nu a lipsei religiei. "Buna purtare " pe strada poate fi un efect secundar al religiei, dar cu ce urmari...
  • +5 (15 voturi)    
    :) (Vineri, 29 februarie 2008, 14:25)

    andrei [anonim]

    de ce sa nu ii dati oamenilor posibilitatea de a alege, cand puteti sa ii indoctrinati de mici ?? felicitari !
  • +6 (10 voturi)    
    Incurcate sunt caile Domnului (Vineri, 29 februarie 2008, 14:27)

    Stefan Vlaston EDU CER [anonim]

    Religia nu poate fi obligatorie decat ca oferta. Elevii nu pot fi obligati sa urmeze cursul de religie, decat daca doresc in mod expres acest lucru, decizia apartinand parintilor elevilor mai mici de 16 ani, iar apoi elevilor. CCR (Curtea Const. )s-a pronuntat deja in 1995, discutam sa ne aflam in treaba. Elevii trebuie sa fie informati, iar orele de religie sa fie puse la inceputul sau sfrasitul programului.
    Nu este corecta nici inlocuirea orelor de religie cu alte ore. Media se incheie fara religie, pentru cei care nu doresc sa urmeze cursul.
  • +4 (14 voturi)    
    Aberatii (Vineri, 29 februarie 2008, 14:30)

    Ursu' [anonim]

    Mi se pare aberant ceea ce se incearca cu chestia asta. O sa ajungem o tara de fundamentalisti din cauza unor asa-zisi preoti care isi impun cu constanta parerile in parlament si in viata publica. In spatele "uniformelor" sunt, de fapt, niste betivi, niste desfranati si terminati care n-ar trebui acceptati in societate.
    Dar asta e Romania... tara lui Gigi Becali si a citatului "asa scrie in carte, maica, roaga-te la dumnezeu".
    O sa ajung sa-mi dau copiii la scoli din strainatate doar din motivul asta.

    Hai pace si mult succes BOR(setei cu bani).
  • +6 (14 voturi)    
    Crucificarea creierului celui de pe urma... (Vineri, 29 februarie 2008, 14:34)

    Prisecaru Aurel [anonim]

    Pai cum DRACU sa nu-si bage coada cele mai rapuse de prostie si malvolenta doua institutii din Romania (MEN si BOR) si sa mai infiga un par in inima "liberului arbitru" al copiilor nostrii?!!!
    De ce sa nu obliteram mintea in formare a unui copil - de la 7-9 ani si pana la 14-16 ani - de ce sa nu-l obisnuim cu sentimentul fricii induse fata de te miri ce sfant, duh, icoana, popa, etc... ca mai apoi sa-l "eliberam" in viata reala si sa declaram cu nonsalanta ca "de la 16 ani elevii vor fi cei care vor decide daca studiaza sau nu religia". De parca la 16 ani asta e tema majora care ar trebui sa-l preocupe de tanarul roman.
    E rusinos tovarasi. Daca nu mai avem "Educatie Constitutionala" ca pe vremea impuscatului acum avem obligativitatea credintei in "al de sus", in "al de jos", cu de-a sila pentru copii nostrii, in numele unei singure religii, ortodoxia, si in cadrul unui stat presupus laic.
    Pute a bani si a afacere "a la long". BOR e o insitutie pe moarte, intretinuta de ultimul val de dinozauri creduli si de prostimea statornica in neghiobia ei. Ii mor BOR-ului creditorii si de aceea e necesar sa pregatim noile mase de contribuabili pentru "PREAlatii" angajati ai SC Biserica SRL. E primul pas spre intoleranta bazata pe religie, spre fanatismul si terorismul religios! Rusine.
    • -6 (8 voturi)    
      raspuns tovarasului (Vineri, 29 februarie 2008, 17:32)

      Vasile [anonim] i-a raspuns lui Prisecaru Aurel

      Mai tovarase esti si tu la fel de crestin ca prietenul nostru filozoful Moise. Dupa ce vei scoate religia din scoli, singura educatie morala de care vor mai beneficia copiii va fi facuta de stirile ProTV de la ora 17, de filmele groaza si actiune, prietenii dintre blocuri, cluburile de noapte si poate parintii care momentan sunt la lucru in strainatate. Oare cum ar arata in final societatea romaneasca?
      • +5 (5 voturi)    
        Dar parintii ce fac ? (Vineri, 29 februarie 2008, 18:15)

        Carcotasu [anonim] i-a raspuns lui Vasile

        Singura educatie care are efect este cea din familie, care beneficiaza de legaturile acelea atat de stranse incat nu pot fi negate de nimeni (sangele apa nu se face si aschia nu sare departe de trunchi). Exemplul din familie sta la baza educatiei, scoala aduce informatii, biserica aduce supunere si ignoranta (crede si nu cerceta)...
        Daca familia nu este in stare sa educe niste copii, sa nu-i mai faca, sau sa traga cu dintii pentru ei, nu sa-i lase in tara de capul lor in timp ce parintii muncesc pe aiurea sa-si faca vila in Romania si sa-si ia ultimul racnet de masina...
      • +4 (4 voturi)    
        Bietul Vasile (Vineri, 29 februarie 2008, 20:28)

        Prisecaru Aurel [anonim] i-a raspuns lui Vasile

        Mai Vasilica:
        1. Eu nu ma simt crestin, daca crestin inseamna sa nu pot sa-mi las neuronii sa respire inafara cartii "sfinte".
        2. Dupa judecata ta precara, lucrurile stau cam asa: daca tot nu reusim sa-i calmam (vezi rezultatul "stirile ProTV de la ora 17, de filmele groaza si actiune, prietenii dintre blocuri, cluburile de noapte") atunci hai sa-i tampim de la o varsta frageda!
        Daca tot nu avem familii in stare sa sustina educatia sanatoasa a propriilor odrasle atunci hai sa-i crestem in spiritul crestinei spalari a creierului, nu?
        E mai relaxant asa... Se face cu vorba buna de la sfetnicul "X" sau "Y" si nu implica decat sa crezi ca boul ca orice actiune negativa a ta va supara pe cineva acolo sus si daca nu esti "cuminte" ai sa ajungi la furnalele gheeenei!
        Pe scurt hai sa-i tampim, hai sa-i dam inainte cu misticismul si cu tot felul de povestioare ingeresti sau dracesti (dupa caz!) si sa nu incercam nici educatia civica, sa nu incercam sa responsabilizam dascalii si familia si in ultimul rand sa nu incercam sa ne adresam individului ci GLOATEI.
        3. Mi-e sila de prozeliti d'astia ca tine si ca cei din BOR si MEN. Nu-i de mirare ca "CREZI"! Chiar meriti sa CREZI!
        • -5 (5 voturi)    
          decat manelisti agresivi mai bine talibani! (Sâmbătă, 1 martie 2008, 8:24)

          clujean [anonim] i-a raspuns lui Prisecaru Aurel

          omul religios (cel sincer, nu fatarnic) este o binecuvantare pentru societate! ca atare chiar nu vad de ce as da posibilitatea unor derbedei agresivi sau altor sociopati sa apara si sa se manifeste! liber arbitru? libertate? fac ce vreau? muschiu meu decide? cata vreme nu ma deranjezi si nu-mi inhati partea e OK, altfel ia mai ho! conteaza civilizatia si bunul simt, nu libertatea pe care romanasii au demonstrat oricum ca n-o merita! rezumat: ordine, civilizatie si buna purtare cu orice pret! asa ca, atentie, religia obligatorie in scoli ar putea ajunge sa para ca un pret mic...
      • 0 (0 voturi)    
        educatie (Duminică, 2 martie 2008, 12:52)

        levi [anonim] i-a raspuns lui Vasile

        Tu nu ai copii,sau esti un parinte inconstient !Nu se poate si nici nu ar trebui sa lasi raspunderea educatiei propriului copil in miinile altora oricine ar fi ala chiar si Isus in persoana!
  • +4 (12 voturi)    
    Eu tot nu inteleg ceva ... (Vineri, 29 februarie 2008, 14:34)

    Claudiu [anonim]

    Daca eu, desi sunt Crestin, va trebui sa ma declar ateu, ca sa ami pot scoate copilul de la oraele de religie, fara sa creez probleme pentru el ?
    • -3 (5 voturi)    
      grea problema (Vineri, 29 februarie 2008, 17:34)

      vasile [anonim] i-a raspuns lui Claudiu

      Ma gandesc si maine-ti raspund. Problema e deosebit de grea si necesita gandire.
  • +6 (14 voturi)    
    Din ce in ce mai logic.. (Vineri, 29 februarie 2008, 14:41)

    John [anonim]

    Dupa ce ii pompezi prejudecati pana la 16 ani, te astepti ca acel copil sa-si aleaga singur si obiectiv religia?

    Religia obligatorie in scoli va stopa "cresterea violentei"? Wow.. S-a facut vreun studiu in Romania pe aceasta tema?

    Ce masura putea sa ia un guvern slabit de propria-i neputinta, intr-un an electoral, intr-o tara ai carei locuitori au incredere covarsitoare in biserica?
    • -5 (13 voturi)    
      Este o sansa (Vineri, 29 februarie 2008, 15:23)

      vechi [utilizator] i-a raspuns lui John

      religia nu va stopa cresterea violentei, dar scoaterea ei din scoala ar duce la cresterea ei. Uita-te bre in USA si trage singur concluziile.
      • +5 (5 voturi)    
        justificare aiurea (Vineri, 29 februarie 2008, 22:38)

        bla bla bla [utilizator] i-a raspuns lui vechi

        Tu dai exact exemplul care-ti convine.

        Asa iti dau si eu un exemplu: in Cehia aprox 60% s-au declarat (de buna voie si nesiliti de nimeni) atei sau agnostici. Acum, ca tema pt acasa, cauta matale ratele infractionalitatii din Cehia.
  • +6 (10 voturi)    
    pacate (Vineri, 29 februarie 2008, 14:41)

    Dedalus [anonim]

    Sigur ca da, de-abia astept sa vad hotzii la biserica rugandu-se sa nu fie prinsi...

    Sigur ca e mai simplu sa dam pe Dumenzeu sa ne rezolve problemele:

    a) noi ne lasam copii de izbeliste pentru ca nu avem timp de ei -trebuie sa castigam mai mult ca sa platim o armata de functionari de stat incompetenti si care arunca cu milioanele de euro,, cum arunc eu coji de oua la cosh

    b) ministerul invatamantului se preocupa de cum sa organizeze un sistem de evaluare a manualelor din care sa castige bani cat mai multi si cum sa scoata aberatii legislative coshmareshti cum e noul pachet de legi

    c) Invatamantul superior e impartit in 2 tabere - privat si de stat, care si-o trag una la alta

    Asta-i realitate, tovarashi..

    Credeti ca ne scoate Dumenzeu din ea?

    In prostia mea, ma gandeam ca paote noi ar trebui totushi sa fim mai putzin leneshi si sa ne gandim mai mult la copii nostri. Dar vad ca m-am inshelat...

    PS- Oameni buni, acum in scoala nu se face RELIGIE , ci DOGMA (Crestina, musulmana, ma rog). NU se face RELIGIE! Si in ciuda propunerilor si convenirii, NU se va face RELIGIE! Se va face DOGMA!!!!

    Si ma gandesc si eu: cum decideti oameni buni, voi trei-patru persoane din minisiter si din BOR, ce vor face copii mei in scoala?!

    Pe noi parintii, nu ne intrebati? Noi nu contam? Adica puneti legile pe forum, unde poate sa spuna fiecare ce vrea (ca oricum cine-i baga in seama) si cu asta v-ati acoperit?

    Ideea dumneavoastra e cumva "lasa-i domle pe fraierii aia de parinti sa spuna ce vor, ca noi astia doi trei convenim aici ce ne taie pe noi capu!" ?

    De Dumnezeu s-au apropiat copii aia, nu aveti grija. Voi insa, nicidecum....
  • +2 (6 voturi)    
    pro-religie (Vineri, 29 februarie 2008, 14:44)

    oprea [anonim]

    asta se doreste a fi o campanie sau o dezbatere? ca vad ca subiectul e reluat intruna pe hotnews :)
    • +3 (7 voturi)    
      Of! (Vineri, 29 februarie 2008, 15:47)

      dedeiu [anonim] i-a raspuns lui oprea

      Observ cu o anumita stupoare ca cuvantul religie a devenit sinonim cu "crestinism" ceea ce este gresit. De ce trebuie sa fie impusa dogma crestina? Nu sunt de acord cu acest lucru.
  • +4 (12 voturi)    
    educatie de 2 bani (Vineri, 29 februarie 2008, 14:49)

    grassu [anonim]

    Propun obligativitatea studierii religiei toata viata. De asemenea trebuie sa existe camere de cult in fiecare intreprindere si minimum 2 angajati preoti cu salar neimpozabil de minimum 2500 Euro. Vai de capul nostru. Ca sa castige alegerile parlamentarii sunt in stare de orice. Spera ca in biserici preotii ii vor indemna pe credinciosi sa voteze. Ar trebui sa parasim comunitatea europeana.
  • +6 (14 voturi)    
    Voi chiar nu intelegeti? (Vineri, 29 februarie 2008, 14:59)

    iosiP [anonim]

    Nu stiu de ce va inflamati...

    1. Guvernul creaza oportunitatea pentru BOR de a atrage noi prozeliti (platitori de spagi si taxe pe slujbe).
    2. In schimb, BOR asigura guvernul de sustinere electorala (stiti ce influenta are popa in mediul rural).
    3. 2008 este an electoral.

    QED !?
  • +6 (12 voturi)    
    petitie (Vineri, 29 februarie 2008, 15:10)

    jj [anonim]

    sunt fericit sa vad ca mai toata lumea de pe forum e de parere ca legea e insuportabila. am si eu o intrebare: ce poate fi facut ca sa ne impunem punctul de vedere? petitii, demonstratii ????????? chiar mi-e rusine de ce se intimpla in Romania si imi va fi foarte greu sa accept decizia asta.
    • +5 (7 voturi)    
      Re: petitie (Vineri, 29 februarie 2008, 16:23)

      costing [utilizator] i-a raspuns lui jj

      Parca se pot initia legi si de catre oameni. Tot ce trebuie e sa adune cineva semnaturi (100.000?). De ce nu s-a folosit pana acum niciodata aceasta portita oferita de Constitutie? Nu reusim oare sa ne adunam suficient de multi incat sa fortam pe ai nostrii "alesi" sa "aleaga" cum vrem noi, nu cum vor ei ?!
    • -8 (8 voturi)    
      stai linistit (Vineri, 29 februarie 2008, 17:41)

      Gheorghe [anonim] i-a raspuns lui jj

      Cei 1% atei din Romania tocmai si-au terminat de expus parerile. Altii nu mai sunt. Asa ca poate cu petitia ta vei strange 0.000001% aderenti din total populatie. Sa nu-l uitati pe Moise, prietenul vostru de nadejde. Ma intreb totusi de unde ai atata entuziasm? Sa fie oare o reminiscenta a educatiei tale de vajnic UTC-ist?
      • +4 (4 voturi)    
        Bai gheorghe (Sâmbătă, 1 martie 2008, 3:17)

        romanul [anonim] i-a raspuns lui Gheorghe

        Aveti mai nou internet si la manastire?!
  • +3 (9 voturi)    
    exista solutie (Vineri, 29 februarie 2008, 15:14)

    hassan [anonim]

    presupun ca religia se poate alege :)

    deci copilul meu va fi adept al biserici Scientologic

    sa vad staul cum va plati cartiile lu' Ron Hubbard ???
  • +2 (8 voturi)    
    Cine educa preotul de la Tanacu? (Vineri, 29 februarie 2008, 15:16)

    Casargoz [anonim]

    O adevarata reforma ar impune niste conditii minime de educatie pentru cei ce fac orele de educatie religioasa. Cine ne va invata copii despre moralitate, cine va scadea violenta in scoli? Preotul de la Tanacu?
  • +6 (10 voturi)    
    Pa, Europa ... (Vineri, 29 februarie 2008, 15:16)

    dan [anonim]

    Fortele reculului inving! Nu asta este directia europeana. Daca societatea civila din Romania ar avea prezenta de spirit si initiativa civica ar iesi in strada, din acelasi motiv pentru care ies in strada turcii moderni, impotriva ofensivei religiei in viata publica. Acolo, turcii pro-occidentali din marile orase isi considera identitatea amenintata de incercarile de a face o politica, in numele religiei. Pericolul este la fel de mare si in Romania. Nu e nevoie de o noua generatie care sa inlocuiasca utopia comunista cu exaltari mistice. Nu vorbim aici despre istoria religiei sau despre religie ca expresie culturala. Nu asta vor face preotii in scoli. Ei vor propovadui dogma, impotriva libertatii de gindire si de optiune. Societate civila, trezeste-te!
  • +3 (7 voturi)    
    intrebare (Vineri, 29 februarie 2008, 15:20)

    ivil [anonim]

    ma intreb cine se pregateste sa preia controlul asupra romaniei...sa prostesti noile generatii in halul asta in secolul 21 are un singur rol: mind and population control...hmmm...interesant!
  • +3 (9 voturi)    
    Nu se poate (Vineri, 29 februarie 2008, 15:24)

    Daniel [anonim]

    naiba sa-i ia si pe astia cu religia lor cu tot
  • -3 (13 voturi)    
    e normal (Vineri, 29 februarie 2008, 15:26)

    e normal [anonim]

    Este absolut normal ca religia sa fie obligatorie chiar pe toate perioada liceului . Cei atei se pot spanzura ca nu au pentru ce trai . Ratatilor !
    • +6 (6 voturi)    
      ba nu (Vineri, 29 februarie 2008, 17:03)

      ateu [anonim] i-a raspuns lui e normal

      nu e deloc normal, religia este o optiune personala. Nu are nimic de-a face cu educatia in cadrul institutionalizat
    • +7 (7 voturi)    
      ba deloc. (Vineri, 29 februarie 2008, 18:01)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui e normal

      Asa zicea si preotul dintr-un sat din vecinatatea Pitestiului, in timpul slujbei de Pasti: Viata vesnica credinciosilor, moarte pacatosilor! Pai pun si eu, ca ateu cinstit ce cred ca sunt, urmatoarele intrebari:
      - parca trebuia sa propovaduiasca mila si intelegerea, iubirea, nu pe asta se bazeaza religia crestina?
      - ce i-am facut eu lui (sau voua, crestinilor) ca sa-mi doriti moartea? De ce nu pot trai, ca si voi, pe planeta asta, chiar daca am alte convingeri decit dumneavoastra? Parca Dumnezeul vostru era in toti si in toate. Pentru ce trimiteti la moarte o bucata de dumnezeu?

      Stiu ca nu toti preotii sunt asa. Din pacate cei care s-au dus la teologie din vocatie sunt foarte putini fata de marea masa de bisnitari. Exemplu concret: preotul de la biserica din Politehnica, pe care il respect foarte mult, nu cere taxa pentru slujba de casatorie. Duceti-va la alte biserici din Bucuresti sa va interesati cit costa o slujba si apoi intrebati-va "de ce trebuie sa dau 300-400-500 RON pentru un serviciu care deja ESTE PLATIT DE STAT?" (e aberant faptul ca e platit de stat de la inceput, corect mi s-ar fi parut sa fie sustinut prin contributii individuale ale credinciosilor, dar asta-i alta poveste).

      Si acum va intreb: cum pot sa stau eu cu inima impacata ca preotul de la scoala imi va invata copilul principiile de baza ale religiei crestine (mila, indurarea, toleranta, iubirea de semeni) cind printre ei sunt astfel de specimene care predica moartea in locul vietii? Cum puteti spune ca religia va ajuta la reducerea violentei atita timp cit preotul predica violenta si intoleranta in biserica? Ati renuntat sa mai gasiti oaia ratacita, nici macar nu va mai intereseaza.

      O seara placuta va doresc tuturor, crestini si atei deopotriva.
      • -5 (5 voturi)    
        Cred ca ai inteles gresit. (Vineri, 29 februarie 2008, 22:43)

        Nika [anonim] i-a raspuns lui andrei

        Singura sursa a vietii - continua si nemijlocita - este Dumnezeu.
        Indepartarea de Dumnezeu nu duce nicaieri.
        Cu siguranta nu este vorba despre moarte fizica ci despre pierderea propriului suflet, despre ce spune preotul de care povestesti - este probabil o intelegere sau interpretare gresita.
        Si tu nu esti ateu de-adevaratelea. Esti mai degraba un crestin dezamagit.
        • +3 (5 voturi)    
          domnu preot, mai slabeste-ne cu de astea (Sâmbătă, 1 martie 2008, 3:26)

          romanul [anonim] i-a raspuns lui Nika

          Am auzit abureli mai bine puse la punct decat dogma bisericeasca.

          Sa fiti bucurosi ca v-a mers vreo 2000 de ani ca in ultimii 100 am reusit sa ne eliberam prin cunoastere adevarata, prin stiinta care a dat milioane de raspunsuri, nu doar "crede si nu cerceta"!

          Oamenii care stiu unde sa caute gasesc intotdeauna raspuns indiferent cat ati vrea voi sa ascundeti adevarul!
          • -4 (4 voturi)    
            stiinta n-a dat nimic esential (Sâmbătă, 1 martie 2008, 8:30)

            clujean [anonim] i-a raspuns lui romanul

            raspunsurile date de stiinta se opresc la suprafata problemelor! daca vreunul dintre voi, ateii, a facut ceva scoala, va recunoaste, umil, ca toata stiinta lu' peshte a servit mai ales armatelor, deci e lucru dracesc, iar fundamentul existentei noastre este si va fi mister total! deci mai ho cu stiinta.
            • +2 (2 voturi)    
              Tu nu observi (Sâmbătă, 1 martie 2008, 13:55)

              bla bla bla [utilizator] i-a raspuns lui clujean

              Trebuie sa fii prost ca sa nu observi ca stiinta avanseaza. Nu cred ca a spus nimeni aici, pe "forum" ca stiinta are ACUM raspunsul la tot si la toate. Poate va avea, poate nu, insa mai mult ca sigur azi se stiu mai multe lucruri decat se stiau anul trecut, pe vremea asta.

              Numai Biserica vine si-ti ofera "raspunsul" la orice.
          • 0 (0 voturi)    
            Ia-o mai usor "romane" :) (Duminică, 2 martie 2008, 17:11)

            Nika [anonim] i-a raspuns lui romanul

            "Crede si nu cerceta" nu este nicaieri in Biblie.
            Cat despre cunoastere adevarata si eliberare si alte asemenea, ia-o si tu mai usurel ... macar cu cei "ultimii 100 de ani" (cati ani ai tu?) sau cu vorbitul la plural ...

            Si ca tot veni vorba, care este - daca nu te superi - adevarul acela pe care altii il ascund de tine?
    • 0 (0 voturi)    
      RATATI (Duminică, 2 martie 2008, 11:10)

      LEVI [anonim] i-a raspuns lui e normal

      Cei care accepta sa se gindeasca preotul pentru ei sunt ratatii!,Daca toti iti repecta religia si nimeni nu se ia de el,tu de ce jignesti?asta ai invatat din religie?
  • +4 (8 voturi)    
    Cutia Pandorei (Vineri, 29 februarie 2008, 15:31)

    Casargoz [anonim]

    Dar daca BOR a deschis cutia pandorei.
    Sa presupunem ca un parinte revoltat apeleaza la un stat islamic, sa zicem Arabia Saudita pentru sponsorizare a orelor de religie musulmana in scoli, sa presupunem ca pentru copii care participa la ore ar exista niste bonificatii minore, carti rechizite, excursii, sa presupunem ca la ore ar putea participa copiii indiferent de religie, mai ales ca islamul este o religie a pacii, scopul de a micsora violenta si mari moralitatea ar fi atins. Sa presupunem ca Arabia Saudita ar investi vateva sute de milioane pentru sustinerea acestui program, pe presupunem ca ar incepe sa desfasoare actiuni de intrajutorare a familiilor foarte sarace. Sa presupunem ca romanii buni ortodoxi nu ar participa la ore, sa presupune ca ar participa numai familiile de romi, va dati seama de beneficii? Sa presupunem ca in timp ce islamul ar prinde contur, casatorile mixte s-ar inmulti. Sa presupunem avand in vedere ca apostazia se pedepseste in islam cu moartea ca nu se vor converti decat crestini la islam.
    Ei bine intr-o zi poate ne vom intreba: Cine este BOR?
    Pentru cei ce vor altceva decat orele tinute de BOR exista si alte optiuni, si sunt sigur ca fondurile nu vor intarzia sa apara, asa cum BOR face prozelitism in scoala si altii au acelasi interes, din aceasta lupta pornita cu fermitate de BOR nu vor castiga cei mai drepti ci cei mai bogati.
    • -3 (3 voturi)    
      Chiar e o problema cu presupunerile astea (Vineri, 29 februarie 2008, 17:46)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Casargoz

      Problema este ca ai citit prea multe teorii ale conspiratiei sau carti de-a lui Isac Asimov.
      • +2 (2 voturi)    
        Se poate si mai rau (Sâmbătă, 1 martie 2008, 3:28)

        romanul [anonim] i-a raspuns lui Alex

        Daca se limita decat la Biblie era si mai grav, asa macar are o gandire libera.
  • +5 (15 voturi)    
    religia obligatorie in scoli (Vineri, 29 februarie 2008, 15:36)

    ana [anonim]

    Traiasca si infloreasca scumpa noastra tara republica religioasa ROMANIA!
  • +7 (13 voturi)    
    cretini in posturi de conducere (Vineri, 29 februarie 2008, 15:36)

    sile [anonim]

    Este inadmisibil ca reprezentantii Ministerului Educatiei,intr-un stat laic,sa propuna si sa sustina predarea religiei in scoala.Mai multa educatie civica da,este necesara ,dar nu altceva.
    Cat despre ideea ca violenta se datoreaza absentei educatiei religioase i-as aminti Svetlanei Preoteasa ca in America,tara lui IN GOD WE THRUST,unde gasesti o biblie in fiecare camera de hotel,se impusca intre ei si nu numai,exportand violenta si pe plan mondial.
    Nu vreau sa mai amintesc si de fanaticii religiosi din toata lumea.
    Pe ansamblu Romania are de pierdut in acest caz iar urmarile se vor vedea in timp.
  • +4 (10 voturi)    
    abuz (Vineri, 29 februarie 2008, 15:42)

    Gabriel din Deva [anonim]

    Un abuz care in loc sa atraga copii spre valorile crestine ii va distanta. Suntem totusi un stat laic. La o emisiune am vazut un manual de cls. a vii-a in care era prezentat ritualul de inmormantare, groaznic din prisma unui copil inca nedezvoltat psihic la aceasta varsta. Sunt crestin ortdox, dar modul in care sunt indoctrinati copii nostrii (inclusiv al meu) ma sperie. Pur si simplu trecem de la ideologia socialista caream prins-o in scoala la dogmatismul ortodox.
    • -2 (4 voturi)    
      gramatica bat-o vina! (Vineri, 29 februarie 2008, 16:56)

      nadolu [utilizator] i-a raspuns lui Gabriel din Deva

      se scrie "copiii" si "nostri" :))))
  • +2 (4 voturi)    
    bine DAR (Vineri, 29 februarie 2008, 15:46)

    gigi [anonim]

    pot alege eu religia pe care sa o studiez?

    NU? pai cum...?
  • +6 (8 voturi)    
    ateism (Vineri, 29 februarie 2008, 16:01)

    ateu [anonim]

    Sunt absolut impotriva predarii religiei in scoala. Cine vrea sa invete sa mearga in biserica sau in manastire si sa studieze. Sunt ateu, si nici un profesor nu a reusit sa ma lamureasca de altceva. Desi am studiat ceva vreme religia in scoala, fiind obligatorie si pe vremea aia, nu am putut sa fac altceva decat sa incerc niste discutii cu profesorul care deobicei nu duceau nicunde. Nu mi se pare normal ca elevii sa fie indoctrinati, ca asta este de fapt: indoctrinare. Nici un om normal nu ar putea deveni religios dupa o anumita varsta, pentru ca povestile religiei pur si simplu nu mai reprezinta mare lucru. Daca insa se indeasa fortat un anumit "adevar" atunci se va sfarsi prin a-l accepta.
  • +6 (12 voturi)    
    foarte buna idee (Vineri, 29 februarie 2008, 16:16)

    ion [anonim]

    Mie mi se pare o idee foarte buna si propun pentru viitor :
    - sa se scoata fizica si chimia din programa pe motiv ca cine este omul sa puna la indoiala ce a pus Dumnezeu la cale
    - sa nu se mai studieze alte scrieri literare in afara de Biblie toate restul cartilor sunt niste erezii
    - sa se faca tot posibilul sa ne intoarce in evil mediu cand ce spunea un preot era litera de lege
    • +2 (2 voturi)    
      ai uitat inchizitia (Vineri, 29 februarie 2008, 22:58)

      liviu [anonim] i-a raspuns lui ion

      cum e posibil asa ceva...
      pai vreau si eu sa vad oameni arsi pe rug in piata universitatii...
      daca-mi palace o fata de la scoala/munca sa il fac pe prieten/sot vrajitor sa scap de concurenta :D
      etc

      va datiseama ce ar scade criminalitatea?
      nu mai omor pe cineva, ci il fac vrajitor si-l omoara altii si devin erou :D

      furi ceva, violezi etc... tot la fel fac vrajitor pe respectivu si ai scapat viata frate :D

      traiasca evu mediu
  • -2 (8 voturi)    
    Religia in scoala e foarte buna!!!!!! (Vineri, 29 februarie 2008, 16:43)

    Viper [anonim]

    Media de 10 pe care o primeste toata clasa ajuta la ridicarea mediei generale.

    In rest e inutila...
  • +5 (7 voturi)    
    da d c n-o fac materie de bac??? (Vineri, 29 februarie 2008, 16:44)

    liviu [anonim]

    de la 16 ani pot ddecide daca studiaza sau nu religia... dupa ce esti indoctrinat 10 ani cu niste chestii obligatorii si de un adevar "de neconstestat" sigur o sa zici nu...........

    vai de capu nostru

    sa se dea si la bac religia sa scoata romana si matematica si sa dea religia...

    genial

    daca nu baga toate materiile posibile in liceu tot degeaba... ca 40 de ore / saptamana pentru elevi sunt prea putin.........
    sa lucreze la scoasa si-n weekend ca oricum n-au ceva mai bun...

    sa-si doneze toata averea bisericii si parlamentului
    etc

    e o solutie rezonabila nu?

    credeam ca alte prosti nu pot face astia de la invatamant... se pare ca m-am inselat :((
  • +5 (9 voturi)    
    Si daca parintii sunt atei .. (Vineri, 29 februarie 2008, 16:45)

    benef2006 [anonim]

    .. si nu vor copii lor la ora de religie, ce se intampla ?

    Raspuns: ceilalti copii il vor lua la misto pe ala care are parinti atei. Pentru simplul fapt ca e minoritar (la fel daca ar fi avut ochelari sau haine saracacioase)
    • +2 (2 voturi)    
      mi se pare normal... (Vineri, 29 februarie 2008, 23:03)

      liviu [anonim] i-a raspuns lui benef2006

      adica cum pot fi atat de nesimtit parintii incat sa fie atei???
      cand e clar ca exista Dumnezeu sunt dovezi clare si de necontestat...

      cum e poibil sa obligi niste copii in momentul in care nu ai dovezi stiintifice ca exista?!

      astept momentul in care o sa se arunce si romanii in aer in numele lui Dumnezeu...
      vb. aia analfabeti cam suntem, religiosi o sa fim exact ce trebe petru un ak-quaeda ceva
  • -1 (5 voturi)    
    va inflamati degeaba... (Vineri, 29 februarie 2008, 16:55)

    nadolu [utilizator]

    ...note sub 8 nu se dau la religie, ceea ce ridica media generala a copiilor. Majoritatea au nevoie de lucrul asta. Nu stiu daca ati fost de curand prin scoli dar ati constata ca sunt aerieni tare copiii astia.
    • 0 (4 voturi)    
      ateism (Vineri, 29 februarie 2008, 17:39)

      ateu [anonim] i-a raspuns lui nadolu

      Pentru ca mi-am declarat liber ateismul am luat aproape intotdeauna 9 la religie. Desi nu spuneam prostii...
    • +3 (3 voturi)    
      Media (Vineri, 29 februarie 2008, 22:42)

      bla bla bla [utilizator] i-a raspuns lui nadolu

      Cu cine ai facut matematica? Cand toti elevii iau 10, nimic nu se castiga, nimic nu se pierde dpdv al mediei.
    • +2 (2 voturi)    
      nu chiar (Vineri, 29 februarie 2008, 23:06)

      liviu [anonim] i-a raspuns lui nadolu

      1 - un manual si o materie in plus nu e un lucu bun
      2 - profii de religie o sa oblige copiii sa creada in ce cred ei
      3 - am fost in toata scoala siliceu printre ultimi din clasa (note bune la mate, romana si cam atat si note proast la muzica, etc) si acum sunt binemerci programatori cu un salariu frumusel etc etc...
      notele de la scoala sunt irelevante pentru cunostinte...
  • +5 (5 voturi)    
    despre subiect (Vineri, 29 februarie 2008, 17:00)

    happyeveryday [anonim]

    cu sa va spun eu voua dragi concetateni ///////
    • -5 (5 voturi)    
      Tu chiar esti sigur pe ce spui? (Vineri, 29 februarie 2008, 22:47)

      Nika [anonim] i-a raspuns lui happyeveryday

      Si mai ales pe cum spui?
      Ai spune-o si daca ar trebui sa-ti precizezi numele adevarat si sa te uiti in ochii oamenilor pe care-i vezi in fiecare zi? In ochii prietenilor, ai parintilor sau ai copiilor tai? Ai colegilor de servici?
      Nu ai nici o indoiala? nici o ezitare?
      • +3 (3 voturi)    
        Domn' preot chiar nu ne lasi? (Sâmbătă, 1 martie 2008, 3:39)

        romanul [anonim] i-a raspuns lui Nika

        Chiar crezi ca ne sperii cu chestii d'astea cu privitul in ochi a prietenilor si colegilor de munca (nu de serviciu, ca la servici faci ce faci dar la munca muncesti!).
        Ce indoiala? Ce ezitare?
        Sa crezi in biserica este cea mai mare greseala pe care o poti face in Romania, la cati preoti turnatori la Securitate avem!
        • 0 (0 voturi)    
          Nu vreau sa sperii pe nimeni ... :) (Duminică, 2 martie 2008, 17:03)

          Nika [anonim] i-a raspuns lui romanul

          Cred ca o formulare de genul "ma //// cu cel mai adinc dispret pe religia asta crestina care este" (happyeveryday) este, hai sa zicem, putin exagerata. Ca de altfel tot mesajul care urmeaza. <br>Da asa o fi bine pe acolo prin india :).<br><br>Iar intrebarea mea era una destul de simpla: daca autorul mesajului este atat de convins ca ce face si cum spune - sub protectia anonimatului - este bine ...<br><br>Si by the way, nu sunt preot.<br>Sunt un om destul de obisnuit, probabil ca si tine si ca si multi altii ...
  • +6 (6 voturi)    
    succes! (Vineri, 29 februarie 2008, 17:07)

    sepukku2008 [anonim]

    Asistam la un exercitiu reusit de sinucidere nationala.
    s.
    • -4 (4 voturi)    
      Da, ai dreptate (Vineri, 29 februarie 2008, 22:49)

      Nika [anonim] i-a raspuns lui sepukku2008

      Dar probabil ca te referi la avorturi, nu-i asa?
      • +1 (1 vot)    
        ateism (Sâmbătă, 1 martie 2008, 9:50)

        ateu [anonim] i-a raspuns lui Nika

        Daca tot vorbim de pozitia bisericii fata de avorturi, ce e mai bine? Sa distrugi un conglomerat de celule sau sa condamni o constiinta complet dezvoltata la o viata de mizerie, cu parinti betivi sau drogati si iresponsabili sau cu maladii genetice care vor condamna descendentii la o existenta de chin?
        • 0 (0 voturi)    
          "Conglomerat de celule"? (Duminică, 2 martie 2008, 16:49)

          Nika [anonim] i-a raspuns lui ateu

          Daca ar fi fost dupa tine, Mozart (din mama sifilitica) nu ar fi trebuit sa se nasca. Nu este un conglomerat de celule, este un suflet.
      • 0 (0 voturi)    
        democratiie (Duminică, 2 martie 2008, 11:37)

        levi [anonim] i-a raspuns lui Nika

        Desi nu sunt ortodox si tema asta nu ma intereseaza DVS.sunteti un naiv daca credeti ca dupa evenimentele de la Tanacu cineva va avea curajul sa va incredinteze copilul,si mamrog ce vreti sa invatati copilului !Nu am vazut o predica intr-o biserica ortodoxa de fapt la iin biserica ortodoxa singurele lucruri pe care am auzite de la preot au fost"sa traiasca mai mari tarii..etc.etc",la sfirsitul slujbei sa vorbit despre donatie de bani si in rest .nimic va plimbati intre cele trei usi!!Ati participat vreodata la o slujba catolica?Si din cea ce scrieti si cum formulati cea ce aveti de spus nu reiese umilinta a unui slujitor al domnului ci fudulia unui increzut,care stie mai bine ca alti...
        • 0 (0 voturi)    
          ... :) ... (Duminică, 2 martie 2008, 16:53)

          Nika [anonim] i-a raspuns lui levi

          Nu te intereseaza tema dar mi-ai replicat la vreo doua mesaje.

          Incearca sa nu ataci o imagine a mea prezumtiva, pentru ca nu ma cunosti. Daca poti sa te referi la ce am scris si la ideile mentionate de mine (ca nu sunt ale mele) foarte bine.
  • +6 (10 voturi)    
    mercantilism religios (Vineri, 29 februarie 2008, 17:22)

    andrei marin [anonim]

    Daca nemtii dau peste 3% din PIB cercetarii,la noi aceste cifre revin bisericii ortodoxe,daca la nemti cercetarea e sustinuta de stat,la noi este privatizata,daca la noi preotesele sunt integrate in "sistemul de invatamant" ,cercetatorii nostri sunt scosi in somaj sau obligati sa emigreze.OK, sunt de acord cu religia in scoala, daca ar angaja ca alternativa si cursuri "laice".Si pe urma sa vedem ce ar decide parintii.
    • +4 (4 voturi)    
      pai cum si sa moara popii de foame? (Vineri, 29 februarie 2008, 23:09)

      liviu [anonim] i-a raspuns lui andrei marin

      pai si cine vrea sa fie a nemtii mai?
      adica unde ai prefera sa stai in germania sau in romania?
      :D

      pe de o parte est e un lucr bun
      scad sinuciderile
      creste fericirea oamenilor pentru ca desi o s-o duca din ce in ce mai prost o sa fie convinsi ca o sa fie rasplatiti in ceruri...
    • -2 (2 voturi)    
      Desptept mai esti... (Sâmbătă, 1 martie 2008, 0:26)

      cosmin [anonim] i-a raspuns lui andrei marin

      asa..cenzura hotnews incontinuare. bravo. mai desteptule ce treaba ai tu cu sotii pretorilor? vezite bagi tu in seama da degeaba. poate chiar merita. da u esti mai desptept decat noi toti, frustratule .
  • +6 (6 voturi)    
    traiasca marxismul religios! (Vineri, 29 februarie 2008, 17:53)

    Adrian [anonim]

    dezastru total... Intr-un stat laic european religia este o problema de constiinta care tine de fiecare persoana. Predarea religiei in scoli devine astfel un nou marxism al carui rezultat va fi - deloc paradoxal - indepartarea copiilor / adolescentilor de religie si Dumnezeu. Si asta pentru ca orice e obligatoriu are, pentru majoritatea oamenilor, si ceva respingator. Iar daca pana acum, cum zicea cineva mai devreme, copiii luau note mai mari la religie, acum, cand materia va fi "batuta in cuie" - vom deschide o noua cutie a pandorei si aici. daca alegerea liceeloer si facultatilor se va face cf. mediilor din scoli si licee - oare media la religie nu se va aduna si ea? si cum aceasta materie devine obligatorie - oare nu vom vedea copiii facand meditatii si la religie??? nu este aceasta o noua tentatie spre coruptie?? si, din nefericire, in Romania orice tentatie spre coruptie CHIAR A DUS la coruptie...
    In concluzie - copiii nostri, tocati de materii inghesuite, indigeste si scrise de persoane profund incompetente vor trebui sa toceasca la o noua materie - spiritualitatea devenita materialista. La fel noua, celor carora pe vremuri scoala comunista le vara pe gat economia politica si alte mizerii asemanatoare....
    O rusine... sa recitim cu totii amintirile lui creanga, precum si alte carti care descriu "frumusetea" religiei obligatorii si indepartarea de har fauta de impotentii intelectual pripasiti prin scolile Romaniei in ultimele secole.
    In loc de asa ceva, mai bine am propune o testare a capacitatilor asa-zisilor experti in pedagogie din minister - testare care sa fie facuta de catre o comisie alcatuita doar din experti straini (si nu din tarile vecine).
  • -2 (4 voturi)    
    cred ca sondajele sunt false (Vineri, 29 februarie 2008, 17:58)

    vechi [utilizator]

    La jumatatea comentariilor credeam ca toti ateii si-au spus punctul de vedere. Se vede ca sunt mai mult de 1%. Incep sa ma ingrijorez.
  • +4 (8 voturi)    
    am mai spus (Vineri, 29 februarie 2008, 18:04)

    kroo [anonim]

    afara cu religia din scoli. sunt biserici destule, la fiecare colt de strada (finantate de cine???). scoala e pentru stiinte (+educatie) nu pentru indoctrinare silita. punct.
    • -8 (8 voturi)    
      pentru kroo (Vineri, 29 februarie 2008, 19:46)

      T [anonim] i-a raspuns lui kroo

      Auzi prietene, da tu mai intai afara din scoli toti drogatii, homosexualii, curvele, profesorii corupti si idioti ... pana una alta, e plin youtube-ul de filme cu pustoaice de 12-14 ani care o sug prin clasele din Romania in timp ce sunt filmate ...

      Si apropo, si sa inveti biologie e indoctrinare silita, daca o sa ajungi programator.

      Nu uita: creierul e ca parasuta, daca nu il deschizi, nu il poti folosi. Mai gandeste si apoi mai scrie-ne.
      • +3 (5 voturi)    
        idee (Vineri, 29 februarie 2008, 21:02)

        ateu [anonim] i-a raspuns lui T

        Drogatii ar trebui trimisi in centre de reeducare dupa ce dependenta fizica a fost indepartata. Curvele la fel ar trebui reeducata tot in ceva institutii. Profesorii corupti intr-adevar ar trebui concediati dar cu homosexualii ce ai? De ce homosexualii nu ar avea acces la educatie? Ce ai zice daca cineva ar propune ca barbatii sau femeile sa nu mai aiba acces la educatie? Mi se pare barbar...
      • +1 (5 voturi)    
        vorbesti prosti (Vineri, 29 februarie 2008, 23:12)

        liviu [anonim] i-a raspuns lui T

        inchizitia si 70% din razboaiele din istoria omenirii au fost facute de religie

        arabii sunt foarte cedintiosi si uite ce nistiti la fel si israelul

        lsama cu ideile astea tampite....

        ce zici tu se rezolva de politie de procuratura si de educatia copiilor nu de preoti

        oricum de and cu legea asta n-o sa mai fac greseala sa trec prin biserica si i gasi eu o metoda sa scap copii mei (care-o a vina) de indoctrinarea silita din scoi

        rusine ce fcea ceausesu face acum biserica...
  • 0 (2 voturi)    
    Citat din biblie: (Vineri, 29 februarie 2008, 19:37)

    sorin [anonim]

    "Fiii lui Dumnezeu, văzând că fiicele oamenilor sunt frumoase, şi-au ales dintre ele soţii, care pe cine a voit. "
    • 0 (4 voturi)    
      hehehe (Vineri, 29 februarie 2008, 23:14)

      liviu [anonim] i-a raspuns lui sorin

      traiasca religia ca numai la lucruri bun te invata

      inclusiv faza cu precurvitu etc :D

      pe mina ma distreaza faca cu sinucidere
      daca te omori (Deci faci rau numai tie si practic e viata ta) nu esti iertat si putrezesti in iad
      daca omori 50 000 de oameni si apoi te spovedesti ajungi in rai....

      foarte tare nu?
  • +3 (5 voturi)    
    religia (Vineri, 29 februarie 2008, 20:55)

    toni [anonim]

    Sunt de acord ca religia sa fie predata in scoala. La cursul de filosofie si intr-o or. Si nu doar crestinismul ci toate cultele religioase. 10 ani duce la indobitocire. Religie la 7 ani? Sa fim seriosi. Indobitocire crasa. Sa aleaga elevul nostru daca vrea sa faca religie sau nu la 18 ani cand termina scoala si daca vrea sa dea la teologie. Si poate sa faca teologia si de 2 ori daca prima data nu l-a gasit pe dumnezeu pe acolo.
  • +5 (7 voturi)    
    drept sau obligatie?! (Vineri, 29 februarie 2008, 21:04)

    Ana [anonim]

    Sunt perfect de acord cu Ana: De cand religia a devenit o obligatie?! Parca era un drept, nu?!

    Si se pare ca acum vedem fata cealalta a monedei: in comunism, libertatea de expresia a religiei era suprimata. Acum libertatea de expresiei a ateilor e suprimata.
    • -5 (7 voturi)    
      Ciudat (Vineri, 29 februarie 2008, 22:24)

      T [anonim] i-a raspuns lui Ana

      Mie mi se pare ca sunteti indoctrinati rau de tot ... cum adica libertatea de expresie a ateilor e suprimata?

      Biblia condamna homosexualismul, Europa il elogiaza si permite casatoria intre barbati. Maine poimaine o sa legifereze si casatoria om-animal.

      Biblia condamna crima, Europa e plina de criminali.

      Biblia condamna furtul, Romania mai ales e plina de hoti.

      Predarea religiei in scoli nu va aduce neaparat mai mult credinciosi, dar nici nu este o indoctrinare.

      Se poate sa fie oameni care sa nu studieze religia in scoli (a se vedea Africa, Orientul Mijlociu) si totusi, de la sine putere, sa-L descopere pe Dumnezeu si sa creada in El. Sunt alti oameni care studiaza religia in scoala, dar ajung drogati si criminali.

      Nu sustin ca introducerea religiei in scoli ar face o societate mai buna, dar nici nu strica. Adica strica la fel de mult cat strica sa inveti matematica si geografie. Eu am ales un drum in viata fata de care 90% din programa scolara a fost inutila si "indoctrinare" pe fatza.

      Asa pot sa spun si eu: de ce am fost obligat la limba si literatura romana sa studiez pe Labis, care era un betiv? Sau pe Eminescu, un sifilitic? Dati-va ochelarii de cal jos de pe ochi si terminati cu infantilismele astea cu indoctrinarea.

      E mai bine ca se fumeaza in scoli? E mai bine ca fete voastre se prostitueaza de la 12 ani in clase? E mai bine ca dealerii de droguri roiesc pe langa clase? E mai bine cand copii vostri chiulesc de la scoala si isi fac veacul in baruri, cu alcoolul in mana? Toate astea le fac din cauza orelor de religie?

      Mai scutiti-ma cu revolta asta fara nici o cauza nobila. Ati identificat voi raul: predarea religiei in scoli. Ce sa zic, acum o sa avem o lume mai curata ... si niste copii mai demni si mai drepti.
    • +4 (6 voturi)    
      da (Vineri, 29 februarie 2008, 23:15)

      liviu [anonim] i-a raspuns lui Ana

      daca nu devine cestinismul obligatoriu si ateismul pedepsit cu arderea pe rug tot degeaba...
      desla cum merg lucrurile nu mai e mult...
      unde e dmocratia? libera exprimare?
  • -6 (8 voturi)    
    Totusi, opriti-va ... (Vineri, 29 februarie 2008, 22:34)

    Nika [anonim]

    Chiar nu va e frica de Dumnezeu?
    Dragi atei, chiar daca aveti parerile voastre despre ce este bine si este rau, cred ca le exprimati de multe ori cu mult mai incrancenat si colorat decat ar fi cazul.
    Si, by the way pentru Adrian - ia si citeste "Harap Alb" de la un cap la altul. Si numara de cate ori apare "asa este voia lui Dumnezeu" sau ceva asemanator. Desi Creanga ironiza (din cand in cand) preotii, asa cum ironiza cam totul (inclusiv pe el insusi), el a fost profund credincios ...
    ... ceea ce din tot sufletul sper sa se intample si cu voi pana la urma.
    Doamne ajuta!
    • +3 (3 voturi)    
      Precizare (Sâmbătă, 1 martie 2008, 8:17)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui Nika

      Credinta este una iar maimutareala bigota este alta. Frica de Dumnezeu se poate traduce prin frica de a face ceva ce nu trebuie sa faci. Ala care face mii de cruci pe zi si spune Doamne ajuta la fiecare propozitie nu este credincios ci doar prost sau smecher. Credinta in Dumnezeu nu se striga toata ziua. Preotii ortodoxi in marea lor majoritate au un nivel intelectual foarte scazut pentru epoca in care traim.
      • 0 (0 voturi)    
        "Eu" ?? (Duminică, 2 martie 2008, 16:47)

        Nika [anonim] i-a raspuns lui Eu

        1. "Eu" suna intr-un fel cam infumurat, nu crezi? Daca o mai pui si pe aia cu nivelul intelectual (cum ai ajuns la concluzia respectiva?), rezulta o oarecare doza de aroganta si superiroitate implicita.
        Nu-i mai clasifica pe altii drept prosti si bigoti cu atata usurinta.

        2. Credinta in Dumnezeu nu se striga ostentativ. Se marturiseste de cate ori este cazul. Si da, ai dreptate, nu doar verbal ci mai ales prin fapte. Iar in lumea in care traim asta nu este foarte usor.
    • 0 (0 voturi)    
      nu (Duminică, 2 martie 2008, 14:38)

      levi [anonim] i-a raspuns lui Nika

      Nu, nu imi e frica,desi sunt ateu traiesc dupa principiile crestine!S-a va fie frica voua preotilor ca va trebui sa explicati Celui de Sus cum a ajuns tara noastra sa fie fieful criminalilor si hotilor din care 90 % se declara credinciosi,ca in sec.XXI.se oficiaza in Romania slujba neagra de catre preoti ortodocsi etc.etc!Biserica ca institutia(indiferent care) nu este in mod automat egala cu credinta crestina ,cum vreti voi preoti sa prezentati lucrurile !De mult ati pierdut credibilitatea!
      • 0 (0 voturi)    
        "Voua, preotilor"? (Duminică, 2 martie 2008, 16:40)

        Nika [anonim] i-a raspuns lui levi

        1. Draga Levi, spui ca esti ateu dar atunci ce-i cu "Celui de Sus" scris cu litere mari pe randul al doilea ...
        Tine-o si tu la fel de la un cap la altul :).

        2. Nu sunt preot dar sincer sa fiu nu inteleg ce anume ai tu (si altii ca tine) impotriva preotilor. Intr-adevar, ai dreptate, si ei vor da socoteala lui Dumnezeu pentru greselile lor (cei care le au) iar raspunderea care apasa pe umerii lor (ca isi dau seama de asta sau nu) este foarte mare.

        3. Nu e vorba de cine are mai multa sau mai putina credibilitate in fata altora. Gandeste-te putin la asta.
        • 0 (0 voturi)    
          respect (Duminică, 2 martie 2008, 20:03)

          levi [anonim] i-a raspuns lui Nika

          inseamna respect fata de credinta fiecaruia care este o chestie intima
  • +2 (2 voturi)    
    Statul national bigot (Vineri, 29 februarie 2008, 23:24)

    arthur [anonim]

    Asa va trebuie !!!!!
  • +3 (3 voturi)    
    :) (Vineri, 29 februarie 2008, 23:27)

    owl [anonim]

    N-ati inteles nimic, vai de capul vostru! Scoala - in special cea romaneasca - nu va pregateste pentru viata?

    Deci, handicapatu' de copil cu bmvv-ul la scoala trebuie sa stie:

    1. sa numere banii lu' tacsu. DONE pana la 16 ani, unanimitate ca la Elena.

    2. sa stie sa umble cu telefonu', sa stie vorba cool de dupa blocuri. DONE, de pe la 10 ani, max. (vezi Elena, dar si Filantropica)

    3. sa stie sa multumeasca pentru "vremurili" bune lu' Domnu' , ca sa tina.

    PS. De cand cu postu' de televiziune si cablu' la sate, se mai duce tata mare la biserica. Asa ca se fuzioneaza mai inainte cu scoala. Urmeaza primaria, carciuma si ce-o mai da Domnu'.

    PPS. E an electoral. N-aveti altceva mai bun de publicat/discutat?
  • +4 (6 voturi)    
    Ma poate lamuri cineva ? (Vineri, 29 februarie 2008, 23:38)

    Nicu [anonim]

    Incep cu sint ATEU. Momentan nu am copii dar cind voi avea as dori ca singur sa-si poate alege religia. Ceea ce nu inteleg eu este faptul ca daca religia se va studia pina in clasa a 10 obligatoriu, atunci cine o va preda ? Un popa in BOR ? (ar fi impartial pentru musulmani). Un rabin ? (ar fi impartial pentru ortodoxi). Deci ? Ce se intimpla ? Momentan parerea mea este ca inca nu sintem pregatiti pentru ca religia sa se predea in scoala nici teoretic nici practic. deci ....
    • -6 (6 voturi)    
      ce va tot ***grija de musulmani si evrei? (Sâmbătă, 1 martie 2008, 8:39)

      clujean [anonim] i-a raspuns lui Nicu

      parca am avea juma de populatie Shloim si Muhammad, atata aduceti ca argument musulmanii si evreii! sunt asa de putini la noi ca nu intra in socoteala cand e vorba de religii! bah, ateilor, voi ori sunteti tampiti ori nesimtiti! caut argumente pragmatice, pro-societate, pro-normalitate si dau mereu peste incurajarea lui "fac ce vreau" si a perversitatilor de tot felul! incep sa cred ca e nevoie de un maturoi care sa va scoata democratia din cap, ca o folositi pt. distrugerea societatii
      • +1 (1 vot)    
        AI VAZUT? (Duminică, 2 martie 2008, 13:38)

        LEVI [anonim] i-a raspuns lui clujean

        esti cea ce nu vreau sa ajunga copilul meu,un bigott fanatic cu capacitate mentala redusa care nu accepta idea ca altii pot fi altfel si pot gindi altfel,esti chiar un ortodox in sensul strict al cuvintlui! De fapt cei care sunt asemanatori cu tine au ucisi pe Isus,inculti,ignotanti,fanatici numai ca erau de alta religie!
  • -4 (6 voturi)    
    Vai de poporul nostru (Sâmbătă, 1 martie 2008, 0:07)

    johnsmith [anonim]

    Vai de poporul nostru cu asa atei!!!

    In loc sa tinem cu dintii de valorile nostre morale si spirituale romanesti, voi ateilor va vindeti identitatea de neam. Vindeti insa ceea ce nu aveti, voi sunteti generatia care a copilarit in comunism si a fost rupta de istoria reala a poporului nostru si de legatura cu biserica. V-ati trezit deodata intr-o societate libertina si consumista si vi se pare ca aveti dreptul sa sacrificati sufletul si identitatea acestei tari, ca sa va simtiti voi mai confortabili in modul vostru de viata fara a avea vreo "constrangere".

    Si va rog sa mai bagati la cap ca intre biserica si stat la noi a existat intotdeauna o legatura fiintiala, si ca datoram foarte mult bisericii in ceea ce priveste pastrarea unitatii neamului romanesc, in ceea ce priveste educatia - pentru ca biserica a pus bazele invatamantului si a infiintat primele scoli, si tot biserica cu sprijinul statului a pus bazele sistemului sanitar.

    Asa ca invatati Istoria Romanilor si vedeti ca faceti o gresala imensa departand Biserica de Scoala si de stat. NU luptati impotriva propriului neam, luptati-va cu cei care va fura identitatea propriului neam, daca va numiti ROMANI. Fara biserica Ardealul ar fi fost al ungurilor acum! Cum puteti sa vreti sa indepartati biserica de scoala cand biserica a infiintat primele sute de scoli romanesti si a tiparit primele manuale? Oameni ca Gheorge Asachi , fondatori ai invatamantului in romania au fost bursieri ai Bisericii, oameni sprijiniti de Biserica.
    Si vii tu ateu, si zici "nu-mi pasa de tot ce au facut inaintasii nostri, de sacrificiile lor - eu vreau de maine sa fie altfel" Si imi e team ca va intitualti atei dar de fapt nici macar nu stiti ce inseamna asta cu adevarat, sunteti doar niste dezorientati, fara repere morale sau spirituale sau de identitate de neam...

    Nenicilor asa-zis atei,
  • -6 (6 voturi)    
    Vreau sa imi vand neamul (Sâmbătă, 1 martie 2008, 0:31)

    alinesca [anonim]

    Va salut dragi prieteni ATEI, si eu sunt un ateu ca si voi, asa ca avem multe in comun: lipsuri grave la capitolul "istoria romanilor", nu-mi plac popii ca sunt imbracati ca ninja, nu-mi place sa fiu constrans de tot felul de idei invechite ca nu fa aia ca scrie in biblie ca e pacat - eu fac ce vra muschiu meu. Despre poporul roman pot sa spun ca e un popor de jmekeri, de descurcareti, - de fapt nici nu prea ma intereseaza ca oricum vreau sa emigrez in Canada ca m-am saturat de tzara asta... Se tot zbat unii ca sa imi explice despre rolul bisericii in viata poporului roman, despre faptul ca biserica a contribuit la formarea educatiei, ca unu` stefan cel mare nu stiu ce a facut, ca credinta ortodoxa acontribuit la pastrarea unitatii poporului , dar chiar nu-mi pasa... ce legatura am eu cu aia?!?! oricum v-am zis ca vreau sa emigrez... asa ca chiar nu-mi pasa, si daca mi-ar pasa vreau sa vreau sa le arat ca am prins o gramada de ideii din filmele pe care le-am vazut... ce cred ei? ca eu nu am nimic de zis?
  • -2 (4 voturi)    
    Referitor la popi si biserica (Sâmbătă, 1 martie 2008, 0:54)

    xulescu [anonim]

    Cand vad unele comentarii pe aici ma ia ameteala...
    A devenit un fel de legenda urbana ca toti preotii sunt - you name them - ba betivi, curvari, etc.etc.

    First of all, un popa din asta nu e vreun extraterestru sau vreun inger coborat din cer, e unu pe care l-a trimis mamica lui la scoala de popi - ca e mesrie buna si se castiga bine.... Pana s-a dezmeticit baiatu lu mama daca el vrea sau nu, s-a trezit ca cu scoala pe care a urmat-o nu prea are ce face altceva.... asa ca de ce sa nu se faca popa :)... Mai da o spaga sa ajunga undeva bine si face ce facem cam 99,99 la suta din noi, alergam dupa bani, bunuri, etc.etc. Booon, dar bagati la cap ca nu toti sunt asa ca s-ar fi dus de mult de rapa biiserica asta...
    Si mai important, cand vorbesc de biserica, nu vorbesc de suma popilor din romania, Biserica este mult mai mult, credinciosi + clerici + Dumnezeu. Este Biserica care a supravietuit de 2000 de ani, si a trecut prin momente cu mult, mult ma grele decat ce incearca unii profesori Moise sau ateea Alina etc. etc. . Asa ca va convine voua sau nu, Biserica va mai exista mult dupa moartea vostra.... get used to it!! :) Si ce incearcati voi acum, cu scoaterea icoanelor, crucilor, etc. au facut-o si altii mult mai puternici inaintea vostra, si mult mai drastic. Diferenta e ca voi puteti invata din greselile istoriei, aia nu mai au ocazia...
    • +2 (2 voturi)    
      N-ai inteles (Sâmbătă, 1 martie 2008, 14:10)

      bla bla bla [utilizator] i-a raspuns lui xulescu

      Cine spunea aici de interzicerea religiilor? Lumea vrea libertatea de a alege: DA/NU vreau ca eu/copilul meu sa studiez NUMAI religia X in scoala! Ca biserica va mai rezista inca zece trilioane de ani, e treaba ei.

      Faptul ca religia ortodoxa are cateva milenii nu ii da dreptul de a ma obliga sa fac parte din ea. Clar?
  • -4 (4 voturi)    
    ptr neromanul-mai pune mana pe carte (Sâmbătă, 1 martie 2008, 4:11)

    lauriere [anonim]

    Prietene roman (eu as zice ca mai degraba esti neroman), tu faci de rusine cel mai mult pe cei care se straduiesc sa poarte un dialog onest cu cei care cred intr-un Dumnezeu, oricare spun ei ca ar fi.
    "Sa fiti bucurosi ca v-a mers vreo 2000 de ani ca in ultimii 100 am reusit sa ne eliberam prin cunoastere adevarata, prin stiinta care a dat milioane de raspunsuri, nu doar "crede si nu cerceta"!" Prietene, asta e de bula saptamanii trecuta la "religia, opiumul popoarelor". Apoi mai dai dovada si de faptul ca, cel putin pe acest domeniu, vorbesti ca sa te afli in treaba fiindca nu ai citit macar Biblia. "Crede si nu cerceta?" ai gasit tu vreodat citatul asta in Biblie? E un steoreotip inventat, pus pe seama crestinilor. Daca tu il gasesti eu iti dau tot ceea ce vrei. Daca nu-l gasesti raman impacat cu gandul ca ai citit macar "acea carte-opium" pe care o combati. In Biblie se spune: cerceteaza-le pe toate si retine-le doar pe cele ce-ti sunt de folos". O discutie constructiva prin care sa ne intelegem unii pe altii nu se poate face cu spume la gura ci cu argumente bine cantarite in cunostiinta de cauza. Dar cred ca iti cer deja prea mult, nu?
    • +1 (1 vot)    
      Crede si nu cerceta (Sâmbătă, 1 martie 2008, 14:14)

      bla bla bla [utilizator] i-a raspuns lui lauriere

      Si atunci de ce era interzis tocmai fructul ala care "te facea destept" si nu nu'st ce iarba care te ridica pana la cer si-napoi?

      Biblia poate fi interpretata intr-o gramada de feluri (nu-mi zi ca n-ai auzit de alte culte ale caror sustinatori refuza sa doneze sange din cauza paragrafului "Whoso sheddeth man's blood, by man shall his blood be shed")
  • +2 (2 voturi)    
    Nu vrem liceu fara panaceu (Sâmbătă, 1 martie 2008, 7:19)

    Comunitatea GRID [anonim]

    In contextul dezbaterilor publice pe marginea proiectului Legii Invatamantului preuniversitar si a Pactului National pentru Educatie propunem Ministerului Educatiei sa includa Astrologia si Alchimia in programa invatamantului preuniversitar ca discipline cu statut similar Religiei, disciplina obligatorie dar optionala (sau invers).

    Persoanele care doresc sa sprijine campania "Nu vrem liceu fara panaceu" o pot face semnand petitia creata in acest scop la:

    http://www.petitiononline.com/alchimie/petition.html
  • +4 (4 voturi)    
    religie (Sâmbătă, 1 martie 2008, 8:18)

    florin [anonim]

    NU mi se pare normal sa se predea religie in scoli. EU cred ca in curand ne apropiem de musulmani, si in curand parca vad ca o sa ne rugam la asfintit in mijlocul drumului. Nu mi se pare chiar asa important ca cei mici ai mei sa studieze religie de la 7 ani pana la 18 ani
  • +3 (3 voturi)    
    opinie avizata :) (Sâmbătă, 1 martie 2008, 9:02)

    dan [anonim]

    http://youtube.com/watch?v=MeSSwKffj9o
    Si cum cineva mai sus a amintit de scientologie, amintiti-va de unde a pornit: un scriitor de SF a ajuns la concluzia ca nu exista mod mai simplu de a face un milion de doalri decit a infiinta o religie... si a demonstrat-o.
    • 0 (2 voturi)    
      Doar un milion? (Sâmbătă, 1 martie 2008, 14:16)

      bla bla bla [utilizator] i-a raspuns lui dan

      Asta-i mic copil pe langa BOR. Stai sa primeasca astia padurile inapoi, sa vezi atunci cum curg banii.
  • +5 (5 voturi)    
    Nu cred (Sâmbătă, 1 martie 2008, 9:12)

    Bobby [anonim]

    Ca elev care a studiat religia , prin clasa a 4 a mi se pare ca a inceput , dupa 1989, acum , nu cred ca este nevoie de religie in scoli . Responsabilizarea si maturizarea intelectuala a populatiei nu tine de cat de multa religie invata ..Ganditi-va ..cum ar fii sa ramai corigent la religie ? Sa trebuiasca sa te duci in toamna sa iti dai corigenta la religie.

    Acum ca am terminat o facultate si merg mai departe spre doctorat, pe un domeniu tehnic, consider ca aceasta tentativa de impunere a religiei este tocmai din cauza lipsei de scoli si posibilitati pentru oamenii de la tara , care nu au acces la informatii asa usor, singura metoda de a-i controla fiind religia ..asa cum a fost dintotdeauna. Unui om nu ii deschizi ochii invatandu-l religie, ci inavatandu-l matematica si fizica si chimie ca sa poata intelege si el pe ce lume se afla si cum e cu fotosinteza si de ce se incalzeste planeta. Decat sa ne gandim la divinitate mai bine ne gandim ca nu mai apucam 300 de ani de civilizatie daca o tinem tot asa .

    Nu sunt departe vremurile care ii chinuie pe americani si pe altii ca ei ..copiii vor sta pe canapea si se vor indopa uitandu-se la TV ..nimanui nu ii va pasa pentru ca parintii sunt prinsi in sistemul corporatist si nu au timp. Cu ce va ajuta religia in ecuatia asta ? Sa te supui unui lucru care nu exista din punctul meu de vedere implica un fel de subordonare si impregnarea in personalitate a unui sentiment de supunere si asta nu este bine ..

    Pana acum nu am tras decat o singura concluzie . Traim aici si acum si nu merita sa ne facem sperante ca va fi sau nu va fi ceva si dupa . Trebuie sa traim aici langa ai nostri si e vorba aia .. "Cand te nasti e multa lume care rade langa tine ...scopul tau in viata este ca atunci cand mori sa ai la fel de multi oameni langa tine care sa iti planga la mormant" ..ca ai insemnat ceva in lumea asta .

    Pentru ce va fi dupa, sa isi faca griji cei care cred in asa ceva ...
    • 0 (0 voturi)    
      Bobby, doar atat:.... (Sâmbătă, 1 martie 2008, 13:49)

      bugsy [anonim] i-a raspuns lui Bobby

      ....Respect&Felicitari!!
  • +6 (6 voturi)    
    ateism (Sâmbătă, 1 martie 2008, 10:18)

    ateu [anonim]

    Imi pare rau ca atat de partea ateilor cat si de cea a credinciosilor exista unii care au o placere teribila de a arunca cu noroi in ceilalti. In primul rand, una din calitatile ateismului este de a nu se baza pe frica de ceva ci pe moralitate si demnitate. Altfel spus, nu cred ca are de ce sa imi fie frica de dumnezeu nici daca as fi credincios, nici daca sunt ateu. Nimeni nu neaga rolul bisericii in infiintarea scolilor cum nimeni nu poate nega originea sacra a hieroglifelor. Pentru aia, majoritatea dintre noi stiu sa scrie fara sa inchine primele litere marelui zeu Amon sau inteleptului Imhotep. Cat despre "lupta mea impotriva neamului roman"... ce pot sa zic, nici prin gand nu imi trece... Spre deosebire de religiosi care de-abia asteapta sa ii vada morti pe cei de alte confesiuni, eu inteleg ca exista mai multe moduri de gandire. Accept relativismul atat in stiinta cat si in societate. Totusi, mai nou atat catolicii cat si ortodoxii au cazut de acord ca relativismul e gresit... pai cum nu? Ramane sa spunem ca doar papa sau patriarhul au dreptate si gata. E drept ca nu mi-am facut din istorie un scop in viata dar daca ma intereseaza niste date le caut pe google. Sa le tin minte pe toate mi se pare de departe imposibil. Am altceva cu care sa ma ocup, ce eu cred ca e mai interesant. (Nu sa scriu pe hotnews.) Totusi stiu cine a fost Stefan cel Mare, Burebista, Decebal etc. Daca tot vreti predarea religiei in scoli, de ce sa nu fie facute de catre ISTORICI AI RELIGIILOR? Atunci nimeni nu ar putea acuza BOR ca vrea sa gaseasca posturi pentru cei ce termina teologia.
  • -7 (7 voturi)    
    popor crestin (Sâmbătă, 1 martie 2008, 10:47)

    anonim [anonim]

    Daca 90% dintre romani sunt crestini, inseamna ca 90% accepta religia in scoli.

    Morala, in Romania, se intemeiaza pe valorile crestine.

    De ce nu se apara crestinii pe forum: poate pentru ca nu au acces la internet; poate pentru ca fac diferenta intre valoarea cuvintelor si a faptelor; poate pentru ca le este cunoscut ca nu are rost sa raspunzi mercenerarilor lui satana, asa cum nici Iisus nu a raspuns acuzatorilor sai.

    Celor care au imbratisat incrancenarea specifica vremurilor in care crestinii erau martirizati, le propun sa incerce intai sa cunoasca pe Dumnezeu.
    Pareti a fi foarte tineri; sau foarte bine platiti si, in toate cazurile, foarte bine hraniti. Tocmai de aceea vedeti numai ceea ce atingeti. Pentru ca a avea totul, pe pamant, nu e totdeauna, neaparat, un avantaj. Mai sunt multe dincolo de orizont. Nu fiti ca oile, preluand lozinci de la oricine ar veni acestea: nu veti fi in stare sa daramati voi ceea ce a cladit Dumnezeu pe Piatra cea din capul unghiului. Va veti pierde sufletele si veti pierde si pe altii. Incercati sa claditi ceva, deveniti generatia care salveaza Romania, nu cea care o intoarce in intunericul ateismului comunist. Nu vedeti lipsa de logica? Si fatarnicia? -va declarati anticomunisti, dar cel mai tare argument al vostru, ateismul, a fost fabricat in laboratoarele bolsevismului! Militati impotriva "prejudecatilor crestine" incercand in realitate sa impuneti voi insiva, cu adevarat, prejudecati de imprumut, din ignoranta, din teribilism, din spirit gregar, si da, de cele mai multe ori pentru ca sunteti platiti - de cele mai multe ori sunteti mercenari sau fii de mercenari - sa smintiti neamul romanesc si sa risipiti astfel chiar temelia lui.

    Invatati intai. Apoi lucrati. Apoi vorbiti.
  • +6 (6 voturi)    
    Observatie personala (Sâmbătă, 1 martie 2008, 12:50)

    Astor [utilizator]

    Urmarind fluxul de comentarii la acest articol, observ ca sunt doua grupuri distincte, unul format din cateva zeci de atei, fiecare postand 1-2 mesaje si celalalt format dintr-o mana de crestini ce posteaza cu aplomb 10-15 mesaje de fiecare. Sunt sigur ca printre crestini exista vreo cativa care sunt angajati la PR la vreun ONG crestin si posteaza ca indatorire de serviciu :)

    Concluzia pe care o trag din raportul de persoane de pe acest forum e destul de simpla, majoritatea persoanelor cu ceva educatie, acces la internet si un nivel de trai destul de ridicat sunt atei, in schimb, cei 90% din romani care sunt crestini sunt in general din paturile sociale cu ceva mai putina educatie, fara acces la internet si, in general, mai ... naivi (daca tinem seama de numarul de persoane distincte autodeclarat crestine care posteaza aici ... la proportia de crestini din Romania, ar fi trebuit sa fie o majoritate covarsitoare).

    Deci, hai s-o spunem pe cea dreapta ... religia prinde la cei fara educatie, e mai usor sa-si inchipuie ca un mosh cu barba alba a facut tot ceea ce-i inconjoara decat sa-si bata capul cu expresii si cuvinte ca "selectie naturala", "evolutie", "celule", "diviziune celulara", "big-bang" si asa mai departe. O minte mai slaba accepta intotdeauna explicatiile cele mai simple, si asta nu dorim noi ateii sa se intample, nu vrem ca Romania sa ajunga o tara de oi gata de a se lasa conduse de oricine le arunca pe Doamne-Doamne in fata, iar indobitocirea copiilor cu religia in scoli exact asta face.
  • +3 (3 voturi)    
    ciudat (Sâmbătă, 1 martie 2008, 13:09)

    oarescine [anonim]

    Io nu inteleg ceva: Eu sunt ateu, n-am nimic cu nimeni, da' cand spun la un ne-ateu ca sunt ateu imi spune ca nu-i adevarat, ca de fapt io mi-s religios da nu imi dau seama, deci sunt ignorant... Asta ma cam enerveaza... adica dintre io si el, cred ca io stiu mai multe despre mine decat el, nu?
  • +5 (5 voturi)    
    Asta ne mai trebuia (Sâmbătă, 1 martie 2008, 14:14)

    Vlad I [anonim]

    Intr-o Romanie arhaica, unde oamenii s-au intors la religie din cauza dezorientarii generale, in nici un caz nu sunt interesati de religie si filozofie. Intrebati oamenii normali si veti vedea ca nu pricep nimic de religie. Ba chiar pe forumuri exista baieti care se vede clar ca sunt fanatici ortodocsi, fac greseli grave de teologie cand argumenteaza. Va aparea un sindrom schizofrenic in Romania , unde baietii de cartier cu bagajul lor cultural de mahala, isi vor adauga cateva gesturi si actiuni religioase facute mecanic si se vor declara crestini infocati. Sa nu uitam ca in cruciade soldatii crestini (voluntari) sau musulmani: torturau, jefuiau si violau. Intrati intr-o puscarie si o sa vedeti ca majoritatea detinutilor sunt crestini nu atei.
    • 0 (0 voturi)    
      Asta este (Sâmbătă, 1 martie 2008, 18:50)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui Vlad I

      Vlad inteleg din ce spui tu ca nu ai nimic de zis impotriva credintei rationale si ca tot ce te revolta este folosirea religiei de oameni cu nivel de educatie scazut in scopuri necrestine.
      Trebuie sa intelegem ca religia se adreseaza oamenilor educati. Fara educatie multidisciplinara omul nu va intelege nimic din invataturile crestine sau pardon va intelege aiureli. Crestinismul ca si multe din religiile cunoscute de mine sunt modele filozofice a unei lumi pe care cei ce impartasesc aceste religii si-o doresc pentru ei si urmasii lor. Oricum filozofia este stiinta pe care o practica omul foarte educat si nu cel ce stie doar sa scrie si sa citeasca. Pentru cei educati preotul ortodox este in marea majoritate un monument de incultura, primitivism si inflexibilitate in gandire. Pentru cei needucati suficient preotul ortodox este din pacate doar un vraci care face descantece in fata altarului.
  • +2 (2 voturi)    
    Intrebare (Sâmbătă, 1 martie 2008, 15:10)

    Piticot [anonim]

    Sint curios cum apara constitutzia si in general legislatzia Romana la propriu dreptul omului de a nu fi intoxicat cu religie?
    Poate sa mi raspunda cineva ?
  • +1 (1 vot)    
    bla (Sâmbătă, 1 martie 2008, 16:15)

    bla [anonim]

    imi amintesc cand eram eu in liceu, religia a fost obligatorie vreo 2-3 ani. popa care se erija in 'profesor de religie' statea atat de prost la capitolele gramatica si ortografie, incat noi abia asteptam ora de religie sa ne mai distram putin. ca sa nu mai spun de dogmatica pe care n-o stapanea deloc bine. macar la argumente sa se fi priceput, ca ne-am mai fi exersat si noi creierele. da' nexam. asa ca nu mi-as face prea multe probleme visavis de marea putere de influenta a preotilor. in ziua de azi copiii sunt dezghetati la minte, iar popii, niste eterni retarzi.<br>normal, discutia e la nivel de principiu, doar ca principiul aici e unul electoral si mai putin legat de o eventuala indoctrinare.
  • 0 (0 voturi)    
    Fiecare crede in ce vrea. (Sâmbătă, 1 martie 2008, 18:26)

    Dan [anonim]

    Cine este ateu il priveste. Eu nu sunt ateu si iar ma priveste. Fiecare om e liber sa creada in ce vrea el atata timp cat acest lucru nu contravine armoniei sociale.
    Oricum cred ca elevul are dreptul sa creada in ce vrea el si nu sa i se impuna nimic. Marea majoritate a preotilor ortodoxi sunt atat de inculti incat nu pot educa tineretul de azi. Asta este problema ortodoxiei romanesti incremenirea in proiect.
  • +1 (1 vot)    
    Jurnalism (Sâmbătă, 1 martie 2008, 19:18)

    Mihai [anonim]

    Prima fraza din articol ne spune ca "In urma intilnirii dintre Ministerul Educatiei si reprezentantii BOR si ai altor culte recunoscute in Romania, s-a convenit de principiu ca religia <<sa fie obligatorie>> atit in cursul primar, cit si cel gimnazial.
    Iar mai jos Sevetlana Preoteasa, secretar de stat in Ministerul Educatiei este citata spunand ca "totusi, copilul, impreuna cu parintii <<pot opta>> si pentru ore alternative religiei, cum ar fi istoria artei sau a muzicii." si " Copilul si parintii isi pot da asentimentul la participarea la ora".

    Pai ori e obligatorie, ori sunt intrebati copii si parintii? Ce la matematica sau la romana sunt intrebati copii si parintii? Adevarul este ca in urma intalnirii dintre oficialii ministerului educatiei si reprezentantii BOR s-a convenit ca religia sa fie pastrata ca disciplina de studiu <<optionala>> . In modificarile propuse de ministerul educatiei disciplina <<religie>> fusese scoasa din programul de invatamant. Probabil ca Andreea Pora de cand tot cauta argumente in favoarea lui Basescu si contra lui Tariceanu, in dispretul oricarei realitati sau deontologii, si-a pierdut doua dintre dimensiunile obligatorii pentru un jurnalism profesionist: acuratetea si obiectivitatea. Cu alte cuvinte scrie dupa ureche. Jurnalism de Dambovita.
    • 0 (0 voturi)    
      Dumenzeu sa-i binecuvanteze pe dinozaurii din Mini (Sâmbătă, 1 martie 2008, 21:57)

      Dedalus [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      Da, doi oameni decid ce sa faca copii nostri.

      Noi suntem tampitzzii ca ne inchipuim ca ne asculta cineva.

      Ce ma linisteste foarate tare e ca ai nostri copii o sa-si bage.... in ea de religie oricum (e un citat din Marin Preda, Cel mai iubit dintre Pamnteni, editie publicata in timpul comunistilor, cand cenzura era muuult mai puternica decat acum).

      Mai dinozaurilor, spre disperarea voastra, astia micii nu va baga in seama.

      Va inchipuiti doar ca le impuneti ceva. Se vor rupe clar de infuenta voastra de 2 bani, si vor face ce trebuie sa faca.

      Printre altele si sa scoata "de facto" DOGMA CRESTINA din scoli (NU se face nici o religie, religie inseamana studierea fenomenului religios, comparararea dogmelor monoteiste cu intre ele si cu cele politeiste. etc. In socala se face Biblia crestina, adica DOGMA. Se face DOGMA crestina, nu va mai mintiti degeaba.

      Sunt convins ca nu e nimeni atat de tampit sa creada ca un parinte poate retrage copilul de la religie, pe motiv ca e ateu. Copiulul ar suferi muuult mai mult.

      Asa ca se vor preface ca invata DOGMA CRESTINA.

      Si isi va baga... in ea de ora de reiligie (citat din Marin Preda!) , lucru care ma umple de incantare cand imi inchipui figura caraghioshilor din BOR si Ministerul Educatiei care chiar isi inchipuie ca le pot impune astora mici ce vor ei....

      Fraierilor!
  • 0 (0 voturi)    
    Religia = MANIPULARE ! (Sâmbătă, 1 martie 2008, 20:36)

    Aris [utilizator]

    Spalare de creiere ... CRESTINISM = CRETINISM !

    Felicitari ASTOR & Vlad si multi altii care gandesc ca voi !

    Observati cat de persistenti sunt fanaticii crestinismului ... (?!?)
  • 0 (0 voturi)    
    Absurd (Sâmbătă, 1 martie 2008, 21:48)

    ionica [anonim]

    E absurd ca religia sa fie materie obligatorie in scoli. Asa se facea in scolile din evul mediu si inca se mai face prin arabia saudita. Eu nu sint de acord sa ii fie bagate copilului meu niste minciuni grosolane pe gat. NICIUNDE in europa nu mai este religia materie obligatorie(asta tine de stadiul AVANSAT de DEMOCRATIE dar si de faptul ca acolo nu mai crede mai nimeni in dumnezeu) si nu cred ca noi romanii sintem mai destepti sa o facem sa fie asa. Sint de acord ca religia sa fie materie optionala,dar nimic mai mult. Numai in regimuri totalitare se mai intampla sa fie obligati copiii sa invete o anumita religie...
  • 0 (0 voturi)    
    restul adevarului este in Biblie (Sâmbătă, 1 martie 2008, 23:10)

    marius [anonim]

    1 Petru 1:17 Şi dacă chemaţi ca Tată pe Cel ce judecă fără părtinire pe fiecare după faptele lui, purtaţi-vă cu frică în timpul pribegiei voastre;


    1 Petru 1:18 căci ştiţi că nu cu lucruri pieritoare, cu argint sau cu aur, aţi fost răscumpăraţi din felul deşert de vieţuire, pe care-l moşteniserăţi de la părinţii voştri,
    1 Petru 1:19 ci cu sângele scump al lui Hristos, Mielul fără cusur şi fără prihană.
    1 Petru 1:20 El a fost cunoscut mai înainte de întemeierea lumii, şi a fost arătat la sfârşitul vremurilor pentru voi,
    AMIN
  • 0 (0 voturi)    
    Vreau sa stiu (Sâmbătă, 1 martie 2008, 23:23)

    freetomention [anonim]

    Cand o sa faca BOR si altceva decat sa pretinda ca detine adevarul suprem? (dar mult prea putini bani).
    Ce se va preda, de fapt, in scoli? Dupa ce manuale? Cat vor costa? Cine le va publica (oare...)?
    Si mai vreau sa stiu: Cand o sa lase BOR Curtea de Conturi sa-i verifice activele? SI SA PUBLICE RAPOARTELE!!! Cand o sa faca publica BOR o lista a tarifelor maxime pentru "servicii" (slujbele care, teoretic, sunt gratis, ca vin bani de la statul cel laic)? Cand o sa ia BOR o pozitie clara si ferma in privinta violentei in familie (deocamdata bataia e rupta din rai; flenduri tre' sa fi ajuns raiul asta!)? A transplantului de organe (donatori vii respectiv decedati)? A consumului de droguri (cata vreme gasim preoti si studenti la Teologie arestati pentru trafic!)? A abandonului familial? A taierii aberante a padurilor (pe-asta poate-o fac cand se opresc ei din taiat)? A canoanelor pentru violatori (nu exista; femeia e ispita, ea e de vina)? Cand o sa aiba BOR-ul bun simt? Nu inainte ca IPS Daniel sa-si faca si Mall.
  • 0 (0 voturi)    
    Nimic fara Dumnezeu (Duminică, 2 martie 2008, 11:42)

    Zambeste Cineva acolo sus te iubeste [anonim]

    Toti oamenii trebuie sa-L cunoasca pe Dumnezeu, ce a facut El ptr noi la cruce, ceea ce ne-a fagaduit ptr viitor, (un cer nou si un pamant nou) etc. Fara pocainta , fara nastere din nou nimeni nu v-a intra in Imparatia Cerurilor; asadar pocaiti-va si credeti in Dumnezeu.
  • 0 (0 voturi)    
    fara religie in scoli! (Duminică, 2 martie 2008, 13:28)

    mashadov [anonim]

    la ce bun atata religie; nu foloseste nimanui! Cine vrea, n-are decat sa piarda vremea la biserica. Nu se mai satura preotii astia.... dar, la asemenea popor, asemenea decizii! Pacat de elevi, vor fi indoctrinati cu dogme si idei preconcepute.....Treziti-va , toate astea sunt de domeniul trecutului! Repet, cine vrea religie sa mearga la biserica!!!
  • 0 (0 voturi)    
    acelasi adevar (Duminică, 2 martie 2008, 15:05)

    marius [anonim]

    2 Cronici 7:14.
    Daca poporul Meu peste care este chemat Numele Meu se va smeri, se va ruga, si va cauta Fata Mea, si se va abate de la caile lui rele, -il voi asculta din ceruri, ii voi ierta pacatul, si-i voi tamadui tara.
    Amin
  • 0 (0 voturi)    
    Religie sau interes? (Duminică, 2 martie 2008, 15:41)

    Tino [anonim]

    Este inadmisibil ceea ce se intimpla. Sa declari religia materie obligatorie? Suna a dictatura. Ma intreb daca la orele de religie li se va explica si copiilor ca de fapt, evangheliile difera, ca sunt mai mult de patru, ca de fapt de-a lungul timpului, biserica a fost cel mai mare cenzor.
    Ma intreb daca la scoala li se va explica pertinent si logic de ce exista mai multe religii si de ce exista diferende intre reprezentantii cultelor, chiar daca exista un singur Dumnezeu.
    Ma intreb cum se vor simti, mai ales, dupa ce vor creste si vor vedea ca unii preoti fac cu totul si cu totul altceva decit propovaduiesc.
    Ma intreb de ce nu vad pe linga biserici, camine pentru oamenii fara adapost, de ce nu au scoli de duminica in care, da, sa-i atraga pe copii.
    Eu nu pot sa uit ca atunci cind am avut un deces in familie, acesta s-a transformat intr-o afacere.Nimeni, dar absolut nimenu nu a facut nimic pana ce nu au primit banii cuveniti.
    Ma intreb cum se poate ca cea mai bogata institutie din aceasta tara, biserica, isi permite sa se plinga si sa ceara bani de la buget. Spun asta pentru ca: biserica are cele mai multe proprietati imobiliare, terenuri si paduri din aceasta tara. Are monopol la productia si comercializarea de obiecte de cult si lumanari.La noi vad legi pentru protectia animalelor dar nu pentru a oamenilor si in loc sa vad preoti ce se lupta pentru asa ceva ii vad luptind pentru bani.Sunt dezamagit.
    Am ramas masca la vederea parcului auto la nivel de episcopii. Si se pling ca nu au bani si vor salarii de la buget. Daca e asa ma intreb daca nu cumva ar avea si obligatia, macar morala daca nu legala, de a-mi explica mie, contribuabil, unele neclaritati de natura financiara a ceea ce inseamna in Romania de azi biserica.
    Eu nu le-as permite unor ierarhi sa vorbeasca despre moralitate cand accepta bani de la un personaj ca Becali.
    Din pacate, in Romania, s-a ajuns la o exacerbare a sentimentelor religioase.Si asta in dauna bunului simt si a unei minime decent
  • -1 (1 vot)    
    vai de noi (Luni, 3 martie 2008, 8:48)

    mişu [anonim]

    nu vi se pare ca le cunoasteti pe toate? chiar asa de decazuti moral ati ajuns incat sa negati valorile fundamentale ? spuneti-mi cu ce il putem inlocui pe DUmnezeu si poate ma convingeti. Mai ajungea scoala astazi fara biserica? se pare ca foarte usor se confunda credinta crestina cu cel care o predica. Idealul nu este cel ce o aduce in fata celorlalti ci idealul crestin este MAntuitorul Hristos. Oare aveti curajul sa ramaneti fara Dumnezeu? Sunt doar simple intrebari. Unui copil de ce i se da sa manance fara voia lui? Poate parintii ar trebui sa-l intrebe daca vrea si daca refuza, sa nu manance. Nu vedeti ca nu se leaga nimic din ceea ce spuneti. Va place doar sa vorbiti doar de dragul vorbitului. Fiecare este liber sa faca ce vrea. Dar nu uitati: libertatea este manifestare a liberului arbitru spre a face binele si nu spre a-l priva pe celalalt de ceva ce ii poate folosi. Lasati-i sa aleaga. Nu le restrangeti liberatatea. As vrea sa vad pe cineva care nu este primit in biserica dupa ce o viata intreaga se declara ateu si in cele din urma vrea sa se pocaiasca. Ce ati zice : Biserica trebuie sa propovaduiasca iubirea si iertarea. Si chiar de acestea nu dati dovada. Pentru ce ii puneti pe toti in aceeasi categorie? cine v-a ales pe voi sa judecati pe ceilalti? Atata timp cat nu deranjez pe nimeni am pretentia sa nu fiu deranjat cu asemenea mesaje. va multumesc.
  • 0 (0 voturi)    
    totusi.. (Luni, 3 martie 2008, 9:29)

    x [anonim]

    hotnews, unde e obiectivitatea?
    de prea multe ori sunteti tendentiosi.
  • 0 (0 voturi)    
    religia adevarata (Luni, 3 martie 2008, 13:34)

    lorena [anonim]

    Este foarte importanta religia in viata noastra.
    Dar religia adevarata, nu cea falsa care invata doar traditii si obiceiuri si foarte , foarte putin ce spune cu adevarat Dumnezeu...
    • 0 (0 voturi)    
      O lime de nebuni! (Duminică, 9 noiembrie 2008, 10:47)

      Lucia [anonim] i-a raspuns lui lorena

      Pe timpul lui Noe,lumea nu mai stia de Dumnezeu.Si rezultatul a fost :distrugerea lumii.Nu va este frica sa improscati cu noroi???Si in cine?In Creator?Sa va fie rusine!Indiferent de ce spuneti voi,cei :"DESTEPTI,ATOTSTIIUTORI si ATOTPUTERNICI",nu puteti trai fara Dumnezeu!!Normal,religia impune limite,de care oamenii nu vor sa stie.E mult mai usor sa fii un detrabalat.Dumnezeu sa va ierte pe toti cei care ati debitat numai prostii!
  • 0 (0 voturi)    
    Asta-i lumea in care traim! (Duminică, 9 noiembrie 2008, 13:01)

    lili [anonim]

    Are dreptate antevorbitoarea mea:vorbim mult prea usor si prea dur despre RELIGIE.Religa ,ca disciplina de studiu a fost si este contestata,dar uitati un lucru:"nu mor caii cand vor cainii,nici slugile cand vor stapanii!!!".Sunt multe alte probleme ale lumii contemporane care ne dau batai de cap!Nu RELIGIA este cea care ne tulbura zilele.Si nu bagati pe toti preotii in aceeasi oala! Nu sunt "hoti ',iar sotiile lor nu sunt "curve"(scuzati expresia-am citat pe cineva).Sa ne uitam mai bine la noi ,la neajunsurile si la defectele noastre.Are cine sa judece .Si pe preoti si mai ales pe noi!
    Nu am rude printre preoti,dar imi apar RELIGIA in care m-am nascut si am crescut si care nu mi-a facut niciodata rau!!!