Consiliul National Secuiesc readuce in discutie problema autonomiei

de D.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 23 februarie 2008, 13:33 Actualitate | Esenţial


Membrii Consiliului National Secuiesc au anuntat, astazi, la Sfantu Gheorghe, rezultatele referendumului privind autonomia asa-numitului "Tinut Secuiesc". Astfel, 99,3% dintre cei intervievati s-au declarat in favoarea autonomiei. Referendumul intern, neoficial, cu urne mobile, s-a organizat in decurs de un an in judetele Covasna, Harghita si Mures.


Potrivit raportului Comisiei Permanente a Consiliului National Secuiesc, citat de NewsIn, in baza rezultatelor inregistrate se considera ca "referendumul este valabil si a avut succes, locuitorii Tinutului Secuiesc pe baza dreptului la autodeterminare au votat pentru infiintarea prin lege a Tinutului Secuiesc ca o entitate administrativ-teritoriala autonoma. Prin aceasta, comunitatea si-a exprimat vointa pentru autonomie" .

De asemenea, Consiliul National Secuiesc va cere Adunarii Parlamentare a Consiliului Europei numirea unui raportor pentru evaluarea starii generale si a vointei de autonomie a comunitatii maghiare din asa-numitul "Tinut Secuiesc", relateaza Radio Romania Actualitati. Forurile europene vor primi si rezultatul referendumului in cadrul caruia  200.000 de maghiari din Covasna, Harghita si Mures s-au pronuntat in favoarea autonomiei.

Consiliul National Secuiesc este o organizatie neinregistrata juridic. A fost infiintata in 2003, la Sfantu Gheorghe, cu scopul declarat de a milita pentru a obtine autonomia teritoriala a asa-zisului "Tinut Secuiesc".

Pe de alta parte, presedintele Consiliului National al Maghiarilor din Transilvania, Laszlo Tokes, a declarat la Realitatea TV ca situatia din Kosovo este favorabila ridicarii automiei Tinutului Secuiesc.

"Facand abstractie de actele de violenta, situatia din Kosovo este absolut favorabila ridicarii autonomiei Tinutului Secuiesc si autonomiei comunitatii maghiare. Prin declararea independentei Kosovo, in mod direct s-au recunoscut drepturile colective ale minoritatilor nationale", a adaugat Tokes.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















2720 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    Banc (Sâmbătă, 23 februarie 2008, 14:05)

    Sinoda [anonim]

    Era o familie de unguri care facea nunta fiului lor si baiatul nu stia ce sa faca cu viitoarea sa sotie.
    Se duce la tatal sau si il roaga:
    - Tata, invata-ma ce sa fac cu viitoarea mea sotie.
    - Apoi fiule iti iei nevasta in brate ca sa-i arati ca un ungur este puternic, o arunci cu scarba in pat ca sa-i arati ca un ungur este mandru, iti rupi hainele de pe tine ca sa-i arati ca un ungur este frumos si apoi o iubesti cu patima ca sa-i arati ca un ungur este pasional!
    A doua zi se intalnesc din nou si tatal intreaba:
    -Ia zi fiule cum a fost?
    - Tata am facut exact cum mi-ai spus: Am luat-o in brate ca sa-i arat ca un ungur este puternic, am aruncat-o in pat ca sa-i arat ca un ungur este mandru, mi-am rupt hainele de pe mine ca sa-i arat ca un ungur este frumos!
    -Si apoi?, intreaba tatal....
    - M-am masturbat in fata ei ca sa-i arat ca un ungur este Autonom si Independent!!!

    Lasand la o parte gluma (scopul meu nu a fost sa jignesc ) asteptam si alte zone la fel de sarace ale tarii sa ceara autonomia, cum ar fi Vaslui, Suceava s.a.m.d.
  • 0 (0 voturi)    
    schimbarea la fata a Romaniei (Sâmbătă, 23 februarie 2008, 14:15)

    CIORAN EMIL [anonim]

    Daca am gandit acum 60 de ani si am spus ca nu
    suntem o natiune ci un popor si ca traim in rural .Ca nu avem o cultura citadina ci rurala pe care trebuie sa o pastram am fost facut LEGIONAR .
    Pe ei ia colonizat ca nu mai erau loc in inchisori "politicienii vremii" sa taie bogata padure din curbura
    carpatilor ,obicei pastrat pana in ziua de azi (din cea mai ramas ).
    Cine sunt ei trebuie sa le spunem si daca nu o recunosc orice alta origine nu poate fi decat DACICA !? ori atunci despre ce autonomie vorbim.A unor delicventi colonizati acum cateva sute de ani de care
    a vrut sa scape imperiul in mod foarte practic cei drept.
  • 0 (0 voturi)    
    ce se intampla cand ii lasi in pace ? (Sâmbătă, 23 februarie 2008, 14:18)

    haha [anonim]

    : Ti se urca in cap . Si uite astfel .. incepem sa il regretam pe tovarasul Ceausescu . Cu oamenii astia politici slabi de inger , au prins grai pe plaiuri romanesti :| . Daca era acum Ceausescu, stiti ce faceau ?<br>. cantau toti in cor treceti batalioane romane .<br>Basescu sa ia masuri si sa ii pedepseasca pe toti care au izbucnit aceasta ideotenie ca daca nu va fi rau de ei si vor aparea noi conflicte in Europa .
    • 0 (0 voturi)    
      UN CINTEC FRUMOS (Duminică, 24 februarie 2008, 16:54)

      LEVI [anonim] i-a raspuns lui haha

      AM CINTAT SI EU IN ARMATA....DAR NUMAI VIS A RAMAS
  • 0 (0 voturi)    
    Cat de grava ...... (Sâmbătă, 23 februarie 2008, 14:23)

    Catalin [anonim]

    ......este aceasta situatie a maghiarilor din Romania? Doar conduc tara de 10 ani!
  • 0 (0 voturi)    
    Consiliul National Secuiesc (Sâmbătă, 23 februarie 2008, 14:46)

    SMC [anonim]

    Cine mai sunt si astia si cum se trezesc ei asa netam-nesam sa puna la "referendum" integritatea teritoriala a Romaniei?
    • 0 (2 voturi)    
      hai romani verzi (Sâmbătă, 23 februarie 2008, 18:56)

      mizunik [anonim] i-a raspuns lui SMC

      romanashii verzi, iar s-a umflat pipota patriotismului in voi?
      Vedeti ca va fura ungurii tara, nu mai stati la palavre pe internet, puneti mainile pe arme si dati-i afara pe unguri din tara! Sangele dacilor si al romanilor striga in voi!
  • 0 (0 voturi)    
    oh yeah (Sâmbătă, 23 februarie 2008, 14:50)

    Cucu [anonim]

    S-or fi dus 2 tipi platiti de niste oameni bolnavi din poarta in poarta pentru 'referendum'. Le-au dat drumul la poarta 1 dintr-o 100 de case, si dintre aia o fi spus majoritatea da sa scape de ei, daca au vazut ca sunt nebuni. Propun sa facem o provincie autonoma pentru ca toata lumea sa fie fericita, sa facem provincia bautorilor de bere, provincia cantaretilor, provincia cultivatorilor de sfecla. Care cum sunt majoritari intr-o zona sa proclame autonomia.
    • 0 (0 voturi)    
      teoretic (Sâmbătă, 23 februarie 2008, 15:49)

      Rollo Tomasi [anonim] i-a raspuns lui Cucu

      Teoretic ar fi posbil, insa atunci explica-mi de ce marea majoritate a tendintelor autonomiste/separatiste au un substrat etnic ?
      • 0 (0 voturi)    
        raspuns (Sâmbătă, 23 februarie 2008, 17:35)

        cucu [anonim] i-a raspuns lui Rollo Tomasi

        Pentru ca fiecare popor ar fi frumos sa aiba tara lui. Si acolo unde nu au e normal sa vrea lucrul asta ... adica /independenta pe criterii etnice. In cazul asta atat romanii cat si maghiarii au tara lor. Cine doreste sa traiasca cu poporul lui poate sa mearga in tara lui. Exista niste oameni suficient de nebuni care ar lua locurile unde sunt maghiari peste 50% si ar face cateva zeci de state autonome, prin Romania, Slovacia, Austria, Ucraina...Vezi ca o sa gasim si noi cateva sate in Ungaria unde sunt romani peste 50% si ne proclamam si noi autonomia in toate satele alea :)
        • 0 (0 voturi)    
          raspuns (Sâmbătă, 23 februarie 2008, 23:59)

          Te rog [anonim] i-a raspuns lui cucu

          Ai uitat ceva... noi suntem secui si nu unguri. Si n-aveti decat faceti cate state vreti. Noi vrem numai autonomie ca sa traim si noi mai bine. Hai Basescu.
          • 0 (0 voturi)    
            treaba voastra ce sunteti (Duminică, 24 februarie 2008, 9:30)

            111 [anonim] i-a raspuns lui Te rog

            Oricum traiti mai bine decat romanii din zona aia. Ei sunt adevaratele victime in zona aia. Daca voi traiti rau inseamna ca romanii de acolo traiesc si mai rau. Vi s-a dat libertatea care vi s-a dat si v-ati facut de cap. Primarii si consiliile judetene sunt ale voastre si nu cred ca vreo decizie de-a lor avantajeaza vreun roman ba dimpotriva. Singurul care mai poate proteja in vreun fel romanii de acolo e guvernul dar si el e cu mainile legate. Acum ce mai vretzi ?
            • 0 (0 voturi)    
              romanii din Harcov (Duminică, 24 februarie 2008, 16:58)

              levi [anonim] i-a raspuns lui 111

              Vecinul meu e roman si injuram impreuna guvernul PNL,de autonomie nu vorbim ptr.ca nu stim cine despere ce fel de autonomie se vorbeste,si viata ne a invatat sa nu sarim cu capul inainte la nascocirile politiienilor ca tot noi oameni de rind o luam la scafarlie..
          • 0 (0 voturi)    
            PIB (Duminică, 24 februarie 2008, 10:29)

            Sinoda [anonim] i-a raspuns lui Te rog

            Si autonomia asta tine loc de un PIB mai mare? Uita-te la ce a spus Levi care e ungur convins despre acest lucru. Sunteti subventionati dragilor de intreaga romanie ca sa supravietuiti. Noi va platim doar ca sa existati ca oameni. Sunt si alte zone sarace in Romania, nu sunteti singurii. Astea au fost vicisitudinile istoriei!
            E foarte usor sa strigi slogane, e mai dificil sa faci fata cifrelor statistice.
            • 0 (0 voturi)    
              stiu (Duminică, 24 februarie 2008, 13:59)

              secui [anonim] i-a raspuns lui Sinoda

              Va asigur ca romanii nu sunt victime. Eu n-am nici o problema cu romanii, si iubesc tara cu adevarat. Aceasta autonomie ar aduce un nivel de trai superior pentru toti. Ar trebui sa cititi proiectul de lege pt autonomia zonei pentru ca eu l-am citit si mi se pare avantajos atat pentru secui cat si pentru romani. Cu aceasta autonomie avem sanse sa supravietuim, sa mentinem traditia, stilul de viata. Si nu este vorba de independenta, nici n-as vrea independenta. Scuze de greseli.
  • 0 (0 voturi)    
    daca intrebi... (Sâmbătă, 23 februarie 2008, 15:09)

    Done [anonim]

    daca ai 10 oameni.... sa zicem 8 romani si 2 maghiari, dar tu nu intrebi decat pe cei 2 maghiari daca vor asa (orice!) si ei raspund cu da, e normal sa fie un procent mare de "da" in randul celor chestionati, pentru ca numai ei doi au fost intrebati.
    acum ca sa nu se spuna ca sunt carcotas si daca ar fi intrebat cativa romani, cred ca acestia ar fi avut nitica lehamite si rezultatul se intelege.... ca la alegeri ...
  • +1 (1 vot)    
    Consiliul National Secuiesc ???? (Sâmbătă, 23 februarie 2008, 15:14)

    kata [anonim]

    Daca cei de la Consiliul National Secuiesc au atat tupeu sa faca referendum pe o astfel de tema intr-un stat suveran precum Romania , atunci si romanii din Spania ar fi indreptatiti sa isi ceara autonomia acolo unde indata ajung majoritari , din cauza politicii defectuoase a celor din Guvern , Parlament , etc.
  • 0 (0 voturi)    
    votanti (Sâmbătă, 23 februarie 2008, 15:15)

    Leon [anonim]

    Sint curios sa stiu citi oameni au votat din totalul populatiei celor 3 judete. Citi cetateni romani au votat din cele trei judete.
    Parca totusi nu era un referendum, acum zic ca au fost " intervievati".
    Secuime, ne-secuieme, habar n-au pe ce planeta sint. Se tot joaca cu autonomia la perete. Au autonomie mai mult decit au toate celelte judete la un loc.
    Treziti-va bai bezmeticilor !
    • 0 (0 voturi)    
      cati ? (Sâmbătă, 23 februarie 2008, 18:49)

      X [anonim] i-a raspuns lui Leon

      am citit undeva ca ar fi fost 200.000 din Harghita, Covasna si Mures. Oare care e populatia celor trei judete ?
  • 0 (0 voturi)    
    masluiala (Sâmbătă, 23 februarie 2008, 15:29)

    fermierul [anonim]

    Cu toate ca nu-i baga nimeni in seama, bozgorii au umflat "referedumul" cu nerusinare. In judetele Mures, Harghita si Covasna traiesc 60%, 25% si respectiv 15% romanii, care adunate dau mai mult decat 0.7%.

    Daca s-ar face un referendum national pentru scoaterea limbii maghiare din scoli, s-ar putea sa trecem de 50%.
  • 0 (0 voturi)    
    principiul autodeterminarii (Sâmbătă, 23 februarie 2008, 15:36)

    Rollo Tomasi [anonim]

    Asa se-ntampla daca se aplica selectiv principiul autodeterminarii popoarelor
    • 0 (0 voturi)    
      Autonomia si autodeterminarea ungurilor (Sâmbătă, 23 februarie 2008, 15:54)

      Radu [anonim] i-a raspuns lui Rollo Tomasi

      Este o nesim'ire exrtraordinară manifestată de liderii UDMR şi ai lui Tokes. unde se află ei? In junglă? N-au niciun Dumnezeu când rostesc astfel de prostii care inflamează spiritele+ Să le fie ruşine!
  • 0 (0 voturi)    
    a (Sâmbătă, 23 februarie 2008, 16:02)

    Mihai [anonim]

    http://en.wikipedia.org/wiki/South_Tyrol
    Nu "bozgori" au inventat autonomia doamnelor si domnilor!Linkul de mai sus e doar un exemplu...
  • 0 (0 voturi)    
    roman din harghita (Sâmbătă, 23 februarie 2008, 16:09)

    un roman [anonim]

    sunt unul dintre romanii din harghita... nu am fost intrebat de nimeni despre autonomie, nu mi-a solicitat nimeni "votul" intr-un asemenea referendmum! este un referendum subiectiv, arbitrar care serveaste doar intereselor unei parti!
    • 0 (0 voturi)    
      nici in 1918 (Sâmbătă, 23 februarie 2008, 16:32)

      Rollo Tomasi [anonim] i-a raspuns lui un roman

      Nici in 1918 nu i-a intrebat nimeni pe maghiarii din Transilvania
      • 0 (0 voturi)    
        Corect (Sâmbătă, 23 februarie 2008, 18:13)

        Sandor [anonim] i-a raspuns lui Rollo Tomasi

        AU fost intrebati si romanii din aceste judete, cine nu a fost acasa sau nu a vrut sa raspunda sa nu mai urle....
      • 0 (0 voturi)    
        nici in 1918 (Sâmbătă, 23 februarie 2008, 19:44)

        directia 5 [anonim] i-a raspuns lui Rollo Tomasi

        draga Rollo te inseli in 1918 a avut loc un referendum care a stabilit dorinta romanilor din Transilvania de a se uni cu Regatul
      • 0 (0 voturi)    
        .ai uitat ca ati pierdut razboiul? (Sâmbătă, 23 februarie 2008, 22:37)

        terente [anonim] i-a raspuns lui Rollo Tomasi

        ...si ca tot prin razboi ati pus mina pe pamantul romanesc al Ardealului?Pe linga memoria scurta ce alte "CALITATI" mai au oagarii?
    • 0 (0 voturi)    
      romani din harghita (Duminică, 24 februarie 2008, 17:02)

      levi [anonim] i-a raspuns lui un roman

      as vrea sa va aud vocea mai des aici,sa spuneti voi daca ati fost serviti sa nu un magazine,daca sa aperi pe lista romanilor persecutati este din cauza ca sunteti persecutat sau din cauza ca vreti sa obtineti avantaje materiale cum au fost cazuri in ani 90 ,de ce taceti ?aici sunteti anonimi!
  • 0 (0 voturi)    
    mda (Sâmbătă, 23 februarie 2008, 16:32)

    Bogdan [anonim]

    ciudat referendumul asta ca romanii nu au votat lol autodeterminarea ungurilor e una si a populatiei e alta in Tg.Mures sunt mai multi romani decat unguri dar din pacate ei nu au avut cum sa isi exprime pozitia
    • 0 (0 voturi)    
      referendum legal (Sâmbătă, 23 februarie 2008, 17:04)

      Rollo Tomasi [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      Tocmai de aceea ar trebui sa se organizeze un referendum legal in fostele scaune secuiesti. Astfel toata populatia zonei ar putea sa isi exprime parerea. In conditiile in care comunele si orasele aflate la marginea regiunii, cum ar fi Targu Mures, vor vota nu, atunci acestea nu vor urma sa faca parte din Regiunea Autonoma.
      • 0 (0 voturi)    
        referendum belferendum (Sâmbătă, 23 februarie 2008, 18:48)

        abel [anonim] i-a raspuns lui Rollo Tomasi

        Ba tomasi tu esti diliu ? Daca incepem cu fiecare judet, de ce sa nu intrebam fiecare familie in fiecare casa sa vezi atunci cate autonomii o sa ai tu in autonomia ta secuiasca. Acestea fiind spuse, eu sunt un mare sustinator al autonomiei ca forma de administrare locala, insa asta nu are nimic de-a face cu autonomia pe criterii etnice. Ma deranjeaza ca extremistii astia secui o sa reuseasca pana la urma cu gargara lor stupida sa compromita complet aceasta idee.
  • 0 (0 voturi)    
    au dreptate (Sâmbătă, 23 februarie 2008, 16:43)

    Tim [anonim]

    Sunt roman si mi se pare normal ce solicita secuii. Exista si alte regiuni europene cu autonomie, nu ar fi prima. Si cu ce ne deranjeaza pe noi aceasta autonomie? Sunt in Banat dar conform logicii voastre daca zona era data Serbiei in 1918 acum nu as avea voie sa cer autonomie pentru ca as "rani" suveranitatea statului. Autonomia va fi ceruta cu atat mai mult cu cat guvernarile nu vor renunta la centralismul asta pagubos.
    • 0 (0 voturi)    
      n-au dreptate (Sâmbătă, 23 februarie 2008, 19:08)

      cde [anonim] i-a raspuns lui Tim

      Ma indoiesc cum ca ai fi roman, oricum insa hai sa-ti explic ceva: ai voie sa ceri orice vrei tu, problema este daca ti se va da sau nu. Dupa logica ta eu nu am voie sa cer sa nu i se dea nimanui in Romania autnomie pe criterii etnice. Si acum fii atent: cand doua grupuri de interse vor sa ajunga la un acord, aceasta se intampla prin negociere si compromis. Ambele grupuri pleaca de la cerinta maximale, care isi lezeaza reciproc intersele pentru a se intalni undeva la mijloc intr-un punct in care amandoua sunt multumite. Cerinta maximala a ungurilor este autnomie, iar cea a romanilor este asimilare, pana la urma se ajunge la drepturi pentru minoritati care sa asigure integrarea lor in societatea romaneasca ca cetateni ai Romaniei (stat national unitar), insa pastrandu-si specificul etnic distinct. Dupa parerea mea suntem foarte aproape de acest punct de mijloc. Mai trebuie numai reglementata prin lege invatarea limbii romane ca limba straina pentru elevii maghiari care doresc acast lucru si eventual creerea inca a unei universitati multiculturale gen Babes-Bolyai eventual la Tg. Mures. Autnomistii asta secui nu se bazeaza la urma urmei pe nimic altceva decat pe gura lor mare, majoritatea ungurilor si a secuilor sunt mai intersati de cum sa-si asigure traiul decat de autnomie. Daca romanii nu ar fi inca socati de intamplarile anului 1940 nici nu le-ar da nimeni atentie autnomistilor secui. Insa frati romani suntem in 2008, 1940 nu se va mai intoarce NICIODATA.
      • 0 (0 voturi)    
        si totusi (Duminică, 24 februarie 2008, 9:57)

        Tim [anonim] i-a raspuns lui cde

        Nu putem prezenta doar faptele din 1940 iar ungurii pe cele din 1945 sau 1919...fiecare parte a avut "desteptii" ei...nu poti sa-mi dai exemplul cu stat national unitar...conform logicii tale niciunde in lume nu mai pot exista zone autonome...dar exista :D...ba mai mult...India sau orice alt stat aflat in cadrul unui imperiu nu si-ar fi putut obtine independenta...deci ceva nu merge... autonomistii secui se bazeaza pe o mare majoritate in zona...si asta e un argument serios...te asigur ca sunt roman...dar din Banat...si in 1918 Banatul a intrat in Romania cu cerinta de a avea autonomie...o perioada au si avut o forma de autonomie...dupa aia Bucurestiul s-a facut ca uita...in fine, asta e istorie...nu inteleg de ce nu pot fi roman si sa incerc sa fiu subiectiv...
        • 0 (0 voturi)    
          n-au dreptate (Duminică, 24 februarie 2008, 14:08)

          cde [anonim] i-a raspuns lui Tim

          Nu ai prea inteles ce ti-am zis... Iti mai explic inca o data: poti sa ceri orice, trebuie insa sa ti se si dea, adica trebuie sa se ajunga la un compromis intre cel ce cere si cel ce da. Daca in alte locuri a fost ceruta autnomia si cei de la care s-a cerut acest lucru au fost de acord, foarte bine, acolo exista autnomie. Daca in Romania secuii cer autonomie pe criterii etnice si romaniii sunt de acord cu asta, atunci o sa existe autnomie pe criterii etnice, daca romanii nu sunt insa de acord, atunci nu o sa existe autonomie pe criterii etnice, ci o sa existe o negociere pe principiile pe care le-am descris mai sus. Cat despre Banat e la fel de Romania ca si Oltenia si ca ca si Transilvania si ca si Maramures si Crisana si Moldova s.a.m.d. Iar tu nu esti roman, tu esti tipul ala de antiroman 'inteligent' care incepe sa abereze despre ce destepti sunt aia din Banat, dupa care mai bagi o postare ca raspuns la prima cum ca ai fi din Oltenia sau din Bucuresti si toti banatenii sunt prosti si dupa astepti sa vezi cati fraieri se baga in jocul tau si incep sa se injure roman pe roman. Daca vrem sa prosperam ca natiune trebuie sa tragem toti in aceeasi directie si sa ne avem ca fratii.
          • 0 (0 voturi)    
            si totusi (Duminică, 24 februarie 2008, 23:13)

            Tim [anonim] i-a raspuns lui cde

            Nu stiu cine n-a inteles...inteleg ca sarbii au fost de acord cu Kosovo din explicatiile tale :)))...ca acum sunt independenti...la fel au fost de acord si cu Bosnia, Croatia...ca toate-s state...si conform "principiului" tau asta a fost posibil pentru ca le-a lasat stapanul :))))...si Tirolul de sud a primit autonomie dupa ce exista potentialul unor miscari gen Kosovo acolo, ca doar nu crezi ca italienii au negociat ceva...iar ce aberatii spui tu nu au nici o legatura cu ce spun eu...Banatul a solicitat autonomie cand s-a unit cu Romania...mai citeste...a avut si guvernator...l-a chemat Sever Bocu...pentru informarea ta...iar practicile pe care le descrii in postare nu au nici o legatura cu mine...sunt roman si joc corect...m-am saturat de romanashi de astia care le stiu ei pe toate cum se pare ca esti tu...iar ca natiune am tot "prosperat" sub inteleapta conducere a Bucurestiului...mi-a ajuns...sa ne avem ca fratii dar sa conducem centralizat...te saturi de as frati "grijulii"...
            • 0 (0 voturi)    
              vai de Tim (Luni, 25 februarie 2008, 11:47)

              cde [anonim] i-a raspuns lui Tim

              "si Tirolul de sud a primit autonomie dupa ce exista potentialul unor miscari gen Kosovo acolo, ca doar nu crezi ca italienii au negociat ceva... Banatul a solicitat autonomie cand s-a unit cu Romania". Adica si in Banat in capul tau situati e ca in Kosovo si romanii de acolo vor sa se separe de Romania, neica esti dus rau. Stiu ca a existat o republica Banateana la sfarsitu WWI recunoscuta de unguri si care a trait 2 saptamani pana au desfiintat-o sarbii. Si mai stiu ca nemtii din Banat au vrut sa faca din aceasta republica un fel de Elvetie sub conducerea lor, insa romanii din Banat (al caror urmas tu cu siguranta nu esti) fiind majoritari (in toata republica, care includea si Banatul sarbesc si bucatica de Banat ungureasca) au decis ca acea parte din Banat unde ei constituiau o larga majoritate sa fie parte in Romania, tara tuturor romanilor. Eu sunt doar impotriva autnomiei locale pe criterii etnice, nu si impotriva autnomiei locale la nivel de judet. Aceasta din urma este dupa parerea mea cea mai buna forma de guvernare locala. Daca apoi mai mute judete vor sa-si coordoneze actiunile mai bine impreuna pot sa se uneasca in regiuni daca vor, si anume in regiunile de dezvoltare care exista deja.
              • 0 (0 voturi)    
                cde - istoricul distractiv (Luni, 25 februarie 2008, 17:15)

                Tim [anonim] i-a raspuns lui cde

                "Adica si in Banat in capul tau situati e ca in Kosovo si romanii de acolo vor sa se separe de Romania, neica esti dus rau." Barbate...in locul tau chiar as incerca sa urmaresc ce spune celalalt...ma refeream la Kosovo. Dupa cum se vede din postari ai taiat fara jena mai ales ca intre exemplul cu Italia si Banat treceam la o alta idee...in caz ca poti urmari :D. Dar tot nu mi-ai lamurit EXTRAORDINARELE tale idei: conform principiilor tale sclavagismul nu ar fi disparut daca stapanii nu ar fi agreat acest lucru :)))). E egal cu 0 ce spui tu ca "Daca in Romania secuii cer autonomie pe criterii etnice si romaniii sunt de acord cu asta, atunci o sa existe autnomie pe criterii etnice, daca romanii nu sunt insa de acord, atunci nu o sa existe autonomie pe criterii etnice". Ma faci sa rad :))) INCA o data iti explic ca potrivit ideilor tale nu ar fi disparut marile imperii :)))) Spune-mi ca esti din Bucale ca asa simt :))))
                Si inca o data: sunt roman dar cred in autonomia secuilor si mai cred ca o merita. Macar pentru atasamentul lor fata de Mihai V. Iar in 1919 a dictat forta armelor, restul e istorie. Marea Adunare de la Alba Iulia e nula din punct de vedere juridic. Oricum e bine pentru un tip din Bucale ca e de acord cu autonomia locala. Esti intre cei 10% :))
                Dar cea mai tare perla e "au decis ca acea parte din Banat unde ei constituiau o larga majoritate sa fie parte in Romania" :)))))))))))))
                Asta nu au decis ei barbate. A fost impartirea dictata de altii. Tu chiar crezi toate prostiile care ti se spun? :)))
                • 0 (0 voturi)    
                  Lui Tim (Luni, 25 februarie 2008, 19:01)

                  cde [anonim] i-a raspuns lui Tim

                  Femeie du-te la oalele tale si lasa politica si istoria in pace ca nu te pricepi. Ai adus argumentul tau sublim 'esti din Bucale'... chiar daca as fi de acolo ce are asta de-a face cu ce povestesc eu aici. Daca tu crezi ca eu o sa ma apuc acum sa ma iau de tine cu chestii de genul 'spune-mi ca vii din Tampisoara' te inseli. De la secui ai ajuns la sclavagism la mari imperii -- e si Romania un astfel de mare imperiu care ar trebui sa dispara? -- vezi ca le cam incurci. Cat despre Banat, tu chiar crezi toate prostiile care ti se spun? :))))))))))))))))))
                  • 0 (0 voturi)    
                    Deci esti din Bucale :)))))) (Marţi, 26 februarie 2008, 9:27)

                    Tim [anonim] i-a raspuns lui cde

                    Te-am luat la misto ca nu mai imi bat capul cu tine...da' vad ca ai muscat...te mai si face de ras o femeie romana :)))
                    Mai explica-ne prostiile tale cum ca daca nu vrea un stat, o zona nu obtine autonomie..ahahahahaha....cata politica stii iluminatule :)))))))
                    Pai are de-a face ca esti din Bucale ca asa nu va place voua Banatul...e chiar distractiv cat suferiti...
                    Deci: cum e cu negocierea a la Bucuresti: cereti orice ca daca nu vrem nu se poate :)))))))...halal negociere coane Fanica :)))))))
                    In rest am incercat sa-ti mau dau niste exemple din istorie ca sa vezi ce prostii spui dar nu se prinde nimic de tine...pacat...mare pacat...aveai potential :))))
                    In rest te saluta o banateanca :))))
                    Merg in weekend la Viena la shopping, tu in Big Berceni? Sanatate, multa sanatate iti doresc!
                    • 0 (0 voturi)    
                      vai de tin' (Marţi, 26 februarie 2008, 12:31)

                      cde [anonim] i-a raspuns lui Tim

                      Multumesc de urarile de santate si eu iti doresc acelasi lucru precum si succes la gatit. Daca vrei iti trimit o reteta excelenta de gulas. Te saluta un clujean.
                      • 0 (0 voturi)    
                        bucuresteanului din cluj :))) (Marţi, 26 februarie 2008, 17:04)

                        Tim [anonim] i-a raspuns lui cde

                        Deci esti din Clujesti :)))))..."Femeie du-te la oalele tale si lasa politica si istoria in pace ca nu te pricepi" asta zici tu ca e replica de clujean ? :)))))
                        poate un clujean funariot :))))))
                        very funny a fost discutia cu tine boy...tot nu mi-ai explicat cum e cu autonomia pe care minoritatile si-o castiga daca vrea "stapanul"...sau asa va invata pe voi boc :))))) da' eu cred boy ca tu apartii acum de videanu , nu-i asa? :))))))
                        Te pup. Banateanca ta autonoma.
    • 0 (0 voturi)    
      ..frunCea? (Sâmbătă, 23 februarie 2008, 22:39)

      terente [anonim] i-a raspuns lui Tim

      ..deci banatzan mandru?..alles klar !..daca sunteti asa de "geshCeptz" de ce NU-I NICI UN OM DE CULTURA DIN BANAT IN TOATA ISTORIA ROMANIEI?..o sa vina in curind cuind URMASII MOLDOVENILOR SI OLTENILOR COLONIZATI ACOLO O SA AJUNGA LA MATURITATE!..VOI N-AVETI "KREYER" DUPA FRUNCEA AIA MARE SI LATA!...
      • 0 (0 voturi)    
        lasa ca ai tu :)) (Duminică, 24 februarie 2008, 9:50)

        Tim [anonim] i-a raspuns lui terente

        Poate pentru ca Banatul e o provincie in care au fost cam putini romani...ca sa nu zic ca a fost putina populatie in general...dar cum ti se pare faptul ca nici un banatean nu a ajuns in pozitii cheie din stat?...or fi mai prosti si la administratie, nu stiu cum de economic merg bine :D...chestiile astea spun clar un lucru...statutul cerut in 1918 la unire, si anume acela de AUTONOMIE, nu era cerut degeaba...de aici lumea merge in Vest eventual...nu la Bucuresti...
  • 0 (0 voturi)    
    prostie (Sâmbătă, 23 februarie 2008, 17:11)

    anonim [anonim]

    Sa fim seriosi... cum puteti compara ungurii din Romania cu sarbii din Kosovo?

    Acolo s-au intamplat o groaza de chestii, razboi, stat impartit etc...era ceva aproape normal, dar Romania nu se compara cu Iugoslavia.

    Acum vin bosgorii si vor si ei sa fie independenti, daca ar pleca toti in vest ar deveni independenti.

    Minoritati... poate maine ince si tiganii ca aia din Kosovo, ce ar iesii, si evreii din Tarile de Sus si .... negrii din America?!

    S-a ajuns prea departe!
  • 0 (0 voturi)    
    iar incep... (Sâmbătă, 23 februarie 2008, 17:24)

    liviu [anonim]

    sa le aminteaca cineva ca ungurii NU recunosc inca kosovo !!!

    antonescu rezolva situatia... ca na daca nu intelegi de vorba buna (ca dreptu au o gramada chiar prea multe) solutia urmatoare ...............

    pana la urma oamenii (care sunt tot animale ) inteleg numai de frica si le si place sa se bata ca boii intre ei...

    si cica suntem singurele fiinte inteligente... nu stiu alte creaturi inafara de noi care sa se autodistruga (poloare, razboaie, conflicte etc)
  • 0 (0 voturi)    
    greseala (Sâmbătă, 23 februarie 2008, 17:28)

    Simona [anonim]

    In text exista o greseala. Nu e vorba de Consiliul Europei, ci de Consiliul Uniunii Europene.
    Consiliul Europei, infintat in 1949, azi nu este decat "cainele de paza" al Europei, organizatie internationala care functioneaza independent de UE, atributiile ei fiind transmise Consiliului Uniunii Europene.
  • 0 (0 voturi)    
    autonomie (Sâmbătă, 23 februarie 2008, 17:38)

    levi [anonim]

    Si la mine au fost ,nu am semnat pentru ca nu stiau de fapt despre ce fel autonomie e vorba!Sa semnat in nestiinta de cauza,mai ales ca secui de rind nu au fost informati ca suntem beneficiari neti a bugetului de stat ,adica primim mai mult decit platim!E teriblilsmul unor tineri se amesteca cu nevoia de axhibitionism a dl.Tokes,si cu stea de putere a dl,szasz care a dus la faliment orasul Odorheiu Secuiesc,vai de noi daca astia ne vor conduce.....
  • 0 (0 voturi)    
    Daca cuiva ii este frica (Sâmbătă, 23 februarie 2008, 17:45)

    anonymus [anonim]

    de asa zisa problema a ungurilor, inseamna ca are cunostinta incarcata. Din pacate majoritatea habar n-nare ce inseamna conceptul de autonomie, dar se da mare pe forumuri si la tv. Vorbe din astea se aud acum pe strazile din Belgrad, dar asa a fost si politica Serbiei fata de minoritati inultimile doua decenii... Da, chiar, de ce nu se organizeaza un referendum oficial? Ca nu cumva sa fie valabil? <br>Acuma puteti sari la gatul meu... chiar ma astept sa fie asa:))
  • 0 (0 voturi)    
    limbajul folosit (Sâmbătă, 23 februarie 2008, 18:24)

    corb [anonim]

    pai, cum sa zic. nu ma simt bozgor. cetatean roman de etnie maghiara. (poate e prea lunga denumire pentru unii, care pot retine doar o eticheta jignitoare). aici m-am nascut, cum de sute de ani se nasc maghiari (etnie) pe unele parti ale acestei tari.

    iar despre "cosmarul" unui tinut autonom... celor carora le e frica pentru mama tzara, de fapt le e frica de necunoscut, desi sunt enciclopedii si descrieri de autonomii pe net. mi se pare k unora le e frica de "bozgori", ca de babaua. Aceste b-uri nu par a fi reale, doar pentru copii. Este real insa notiunea de roman, maghiar, secui.
  • 0 (0 voturi)    
    0.7% (Sâmbătă, 23 februarie 2008, 18:30)

    ws [anonim]

    deci doar 0.7% dintre unguri nu vor autonomie...

    hai mah, da-o incolo de treaba, cred ca pana si rata sinuciderilor la maghiari e mai mare de 0.7%...

    ws
  • 0 (0 voturi)    
    De la Morar, catavencu (Sâmbătă, 23 februarie 2008, 19:23)

    Radu [anonim]

    Sa spunem ca, in urma unui referendum local, cei din judetele Harghita si Covasna ar vrea sa devina republica independenta. Cit credeti ca ar rezista? Pai, in primul rind, inainte de independenta s-ar retrage toate trenurile, toate utilajele apartinind statului roman, politia, masinile de politie, masinile de pompieri. Asa ca ar ramine fara cale ferata si fara alte alea. Ca fara aeroport sint. Toate iesirile lor din Republica s-ar face prin granitele terestre, cu viza de Romania obligatorie. Care ar putea costa, sa zicem, cit o punem noi, adica mult. Sa spunem 300 de euro. In ce moneda ar plati? In moneda locala? Sa vedem ce curs le vom stabili. Si nu e sigur ca ar primi toti viza, pe unii am putea sa-i refuzam. Pur si simplu.

    Energia electrica i-ar costa destul de mult, pentru ca ar trebui sa o cumpere de la noi. Nu mai vorbesc de ce economie performanta au in cele doua judete.

    Eu cred ca mai mult de jumatate de an nu ar rezista. Dupa care s-ar ruga sa redevina cetateni romani. Si sa se bucure si ei de UE, din care, evident, cind ar deveni independenti, ar iesi.

    Nici nu pot sa fac atit de mult pe prostul incit sa-mi imaginez cum ar falimenta, in practica de zi cu zi, ideea unei Republici HarCov!

    Chiar ar trebui lasati, sa se lecuiasca !

    Continuati, va rog, acest exercitiu de imaginatie!
    • 0 (0 voturi)    
      re: de la morar, catavencu (Sâmbătă, 23 februarie 2008, 20:07)

      sadwank [anonim] i-a raspuns lui Radu

      Pai autonomia e un pas mic, nici primul nici ultimul. Daca ar fi o "tara" independenta, Harcov-ul asta ar fi mai mult un cap de pod. Iata, SUA anunta ca va pompa bani in Kosovo.
      Autonomia cetatenilor romani de etnie maghiara nu e buna fara autonomia tuturor regiunilor Romaniei.
      • 0 (0 voturi)    
        dezamagire (Duminică, 24 februarie 2008, 17:07)

        levi [anonim] i-a raspuns lui sadwank

        nici noi,si nici voi nu ca romani sunteti asa de importanti ca sa fim "cap de pod "sau actori principali in strategia pe termen lung al SUA..noi suntem in cel mai fericita cazi victime colaterali..
    • 0 (0 voturi)    
      pentru cei cu fantezii absurde (Sâmbătă, 23 februarie 2008, 20:47)

      Rollo Tomasi [anonim] i-a raspuns lui Radu

      Da, se poate face un exercitiu de imaginatie pentru cei care au fantezii absurde. Tocmai pentru motivele de mai sus secuii nu doresc independenta, ci autonomie.
  • 0 (0 voturi)    
    Regiunea Autonoma Maghiara (Sâmbătă, 23 februarie 2008, 19:32)

    radu [anonim]

    Regiunea Autonoma Maghiara a existat in Romania in urma cu vreo 50 de ani, deliberata dupa model si presiuni sovietice. Chiar a doua zi dupa delararea autonomiei, ungurii din Tg.Mures si-au data arama pe fatza, despre modul in care inteleg ei o convietuire cu romanii. Romanii care nu puteau sau nu voiau sa vorbeasca ungureste erau marginalizati cu brutalitate. O fosta profesoara de-a mea a murit cu zile in spital deoarece i s-a refuzat primul ajutor pe motiv ca nu cunoaste limba maghiara. Unui pacient roman cu numele de Suteu Ioan i s-a schimbat adhoc numele de catre personalul in intregime unguresc al spitalului in Süto Janos. Cand acesta a spus ca nu permite maghiarizarea numelui sau, i s-a refuzat orice tratament. Seara se faceau de catre tinerii unguri, vanatoare de romani, placerea lor de sorginte barbara era sa bata fara nici un motiv pe orice roman iesit in cale. Rezultatul a fost lichidarea RAM si o politica de romanizare a zonei de catre conducerea statala de atunci.
    Astfel de "probleme" au ungurii de pretutindeni, nicaieri nu se simt bine in prezenta altor natii. Au fost cazuri cand au cerut aplicarea limbii maghiare si intr-o mica localitate din USA, doar ptr. ca se aflau acolo 39 de unguri. Au facut o petitie in acest sens la President Carter... Cred ca orice comentariu este inutil.
    • 0 (0 voturi)    
      si dupa 1918 (Sâmbătă, 23 februarie 2008, 20:43)

      Rollo Tomasi [anonim] i-a raspuns lui radu

      Cam acelasi lucru s-antamplat si dupa 1918 in Transilvania. Ideea este ca inainte de crearea unei asemenea regiuni, ar trebui sa se instituie garantii suficiente pentru apararea romanilor si a limbii romane din regiune. De pilda, sa existe un avocat al poporului care sa se ocupe exclusiv de problema discriminarii romanilor din zona, inspectorii scolari sa
      fie determinati sa controleze sarguincios predarea si invatarea limbii romane din scoli, sa se instituie sanctiuni pecuniare drastice pentru neinformarea corecta si completa a clientilor in limba romana in institutiile publice si in magazine.
      • 0 (0 voturi)    
        Raspuns lui Rollo (Duminică, 24 februarie 2008, 11:45)

        radu 1 [anonim] i-a raspuns lui Rollo Tomasi

        Da ar fi o solutie, cu astfel de garantii, si cu speranta ca acele brutalitatii mentionate, in anii 50 nu vor mai apare. Intr-un proces evolutiv imi pot imagina si o autonomie care sa nu supere pe nimeni, dar nu cred ca intr-o societate atat de inchsitata si inflexibila ca cea din Trei Scaune si cea de la Bucuresti sa apara foarte repede o astfel de evolutie. Trebuie sa recunosc ca si partea romana are o doza mare de inflexibilitate. Cand in urma cu vreo 50 de ani tatal meu a ales un profesor ungur pentru exercitiile mele muzicale, multi romani s-au revoltat : "doar avem si noi profesori de pian...". " Da,a raspuns tatal meu, dar la acesta vei invata nu doar pian ci si ungureste si vei vedea care este viata unui nobil ungur" A fost cel mai reusit exercitiu de flexibilitate si convietuire. Nu-l regret nici azi.
  • 0 (0 voturi)    
    lectie de democratie (Sâmbătă, 23 februarie 2008, 19:44)

    o voce [anonim]

    Ca exercitiu democratic, am fost solicitati in mai multe randuri sa ne exercitam dreptul nostru cetatenesc in probleme de importanta nationala (modificarea Constitutiei, demiterea Presedintelui, modul de a alege reprezentantii) ca sa enumar numai cateva.
    Cred ca problema teritoriala si forma de organizare a statului roman ( stat unitar sau federativ) sunt probleme de interes la fel de mare ca si cele mai sus mentionate.
    Nu are rost sa ne ascundem dupa vorbe ; de fapt ''autonomia'' solicitata de cativa dintre cetatenii acestei tari ( multi sau putini ramine sa vedem) este in mintea lor, un pas spre cererea de ''independenta''. Daca asta doresc, nu e nici o problema, dar sa spuna clar ce doresc si hai sa vedem ce zic toti ( sau majoritatea cetatenilor acestei tari) pt ca asa este democratic. Iar rezultatul acestui exercitiu sa fie LITERA DE LEGE si pt cetateanul Marko si pt cetateanul Szolt si pt cetateanul Tokes, ca si pt nenumaratii Ionesti, Popesti sau alti ''escu'' ai acestei tari. Cetatenia nu este o obligatie, este UN DREPT, iar acest drept implica si niste obligatii ( inclusiv respectul pentru vointa majoritatii).
    Cred ca astfel am oferi o lectie de democratie tuturor.
  • 0 (0 voturi)    
    autonomie (Sâmbătă, 23 februarie 2008, 20:08)

    directia 5 [anonim]

    cred ca ar trebuii si romanii si secuii sa gandeasca rational si sa evitam isteriile in masa.Secuii vor autonomie au deja invatamant in limba mat. limba mat. este prezenta in administratie,institutii culturale si chiar sunt la guvernare din 1996 sa nu spuna ca in guv. Nastase au fost in opozitie,ca ierau in op. cum sunt psd astazi.Daca ei doresc cu inversunare un guv. de grofi cu Verestoi PM i l vor avea dar cu inrastructura de asrazi si cu potentialul economic actual au toate sansele sa le fure ultimul loc albanezilor.Iar noi romanii trebuie urgent sa facem reforme in administratia teritoriala
  • 0 (0 voturi)    
    unguri=asiatici (Sâmbătă, 23 februarie 2008, 20:19)

    marin oprea [anonim]

    cititi mai jos la acest link originea acestor neaveniti pe plaiurile romanesti.
    Si un raspuns ptr acest reporter de la National Geografic Magazine



    Dear Frank Viviano!
    I read your article on N G and I was pleased to say the least about parts of my country that I did not see for a long time.

    But forgive my being upset at your lack of depth on the story.
    It would of been correct I think to go to the roots of the history a bit more. A time line that you start/stop your story, is that the real one?
    When Hun invaded and killed, what did he invaded and killed? The hills and valleys?
    Where there people? who they wore? What nation do they belonged?
    Questions for a person not familiar with the history of that land! Wouldn't the answers benefit his/her curiosity?

    In my opinion You were short of the truth.
    Respectfully
    Marin Oprea, New York



    http://ngm.nationalgeographic.com/europe/romania/csangos.html?source=ge-europe
  • 0 (0 voturi)    
    vreti tzara?? (Sâmbătă, 23 februarie 2008, 20:32)

    vlad [anonim]

    Vreti tara....cumparati-va.....sau go directia Hungary ;)
  • 0 (0 voturi)    
    Oameni buni, terminati va rog cu nebunia asta (Sâmbătă, 23 februarie 2008, 20:54)

    Jolt [anonim]

    Orice om normal care citeste comentariile de mai sus nu poate sa nu remarce o invrajbire si o incrancenare care creste din ce in ce.

    O astfel de atitudine nu foloseste nimanui. Suntem de sute de ani pe acest pamant si ar trebui sa gasim cai de a trai in pace. propun sa se sanctioneze drastic extremismul indiferent din ce parte ar veni.

    Consiliul National Secuiesc sa se inregistreze ca organizatie in Romania si sa poarte responsabilitatea actelor sale. Vadim sa sa intre in puscarie cand spune enormitati samd.

    Maghiarii sa poata vorbi in maghiara dar sa se poata intelege in romana cu vecinii lor romanii. Actele sa fie in romana dar traduse gratuit in maghiara la cerere.

    Sa se evite discriminarea indiferent din ce parte ar veni. Oamenii de acolo stiu sa traiasca bine impreuna daca vor fi incurajati sa o faca. Orice atitudine radicala si dezinformare poate duce la evenimente imposibil de prevazut.

    Contractul de vanzare de armament semnat de Bush in Arabia Saudita a salvat economia americana de la colaps si, prin efectul dominoului, poate ca a amanat putin agravarea crizei mondiale. Asadar nu se putea refuza independenta Kosovo.

    Este de preferat acest scenariu decat acela prin care se destabilizeaza in mod intentionat pentru ca din haos sa iasa o noua ordine dorita de stapanii lumii.

    Noi avem obligatia sa NU RASPUNDEM la provocari si sa facem tot ce putin pentru pace. Asa sa ne ajute Dumnezeu!
  • 0 (0 voturi)    
    Autonomie (Sâmbătă, 23 februarie 2008, 21:52)

    m [anonim]

    Eu propun sa li se dea autonomie. Sa fie tinutul secuiesc o enclava in romania. Apoi sa se intample asa: vrei sa mergi in europa? nici o problema frate, dar iti trebuie viza. Vrei gaze? Nici o problema, noi le luam de la rushi mai punem un 50% la pret si facem sa fie bine, Vrei curent?... restul sa le mai ganditi si voi. Si peste un an mai organizam un referendum. Da' pe invers de data asta. Sa vedem ce rezultate o sa fie atunci :)

    Aaa... si interesant ca la budapesta intr-o vitrina am vazut un joc gen Risk dar care se numea "Printul Ardealului Mare". Am si poza cu el.

    Stick autonomie undeva dragi frati maghiari si apoi spalati-va pe cap cu ea ca niciodata nu v-a fost bine in tzara asta decat atunci cand ne-ati batjocorit bunicii si i-ati pus sa invete ungureshte cu de-a sila. Eu nu mai vreau sa se intample asta si o sa ma lupt cu voi sa nu mai fie posibil asa ceva!
    • 0 (0 voturi)    
      sa fim seriosi (Duminică, 24 februarie 2008, 11:21)

      Tim [anonim] i-a raspuns lui m

      Bunicul meu a facut 4 clase sub imperiu...si stia in ungureste cateva animale si sa numere pana la 10...deci sa fim seriosi ca au fost fortati sa invete ungureste...nu invatai nu puteai intra in administratie...cum era si in Romania pana acum cativa ani
  • 0 (0 voturi)    
    stati calmi (Sâmbătă, 23 februarie 2008, 22:09)

    goe [anonim]

    Ce referendum? Cine l-a monitorizat? Sunt o mana de mafioti care viseaza cai verzi pe pereti. Secuii nu vor asa ceva. SRI ce pazeste? Daca asta nu e atentat la siguranta nationala, atunci nu stiu ce e.
  • 0 (0 voturi)    
    sa plece in ungaria! (Sâmbătă, 23 februarie 2008, 22:17)

    zvezda [anonim]

    Nu le convine in Romania? Nu vor sa stie romaneste? Nu vor sa depinda de Bucuresti? Sa plece in Ungaria!!! Cine-i tine aici cu forta???
  • +1 (1 vot)    
    ozosep ozosep.. (Duminică, 24 februarie 2008, 1:12)

    ozosep [anonim]

    Frati romani!
    Mi se sfasie inima cand imi dau seama cata nedreptate le este facuta acestor frati romani de etnie maghiara ai nostrii, nerecunoscandu-le autonomia. Mi se sfasie inima si ii aprob aproximativ intru totul si propun aceste masuri imediate:
    - Se recunoaste imediat Teritoriul Secuiesc al Secuilor Bengoshi de Pretutindeni ca si regiune autonoma, situata pe teritoriul actualelor judete Harghita si Covasna cu suprafata de 1km patrat ( un kilometru pe un kilometru, deh, pamantul e scump la noi, sa fie si dansii simpatici si sa ne inteleaga) situat chiar pe linia despartitoare intre Harghita si Covasna.
    - Se incercuieste cu sarma ghimpata vopsita roshu, alb si verde si se pune garda armata pe tot pe perimetrul Tinutului Secuiesc pentru a consfinti autonomia acestui Teritoriu Sfant si Bengos si nemestecul restului de Romani fraieri in treburile interne ale Marelui Imperiu Secuiesc. Dupa gust, se mineaza si se pune artilerie pentru a preveni invazia Marelui si Extraordinarului Nemaipomenit Tinut Secuiesc cale aeriana, maritima, terestra.
    - Se invita toti cetatenii romani doritori de autonomie sa vetuiasca nestingheriti si bine aparati de celelalte influente romanesti in acest maret teritoriu autonom intru totul.

    PS: acest text este un pamflet, sper ca se intelege.. :)
  • 0 (0 voturi)    
    Incitare la ura etnica (Duminică, 24 februarie 2008, 2:06)

    Aurel [anonim]

    Aveti grija ca in Romania sunt si maghiari care vor suporta pe nedrept consecintele unor astfel de acte iresponsabile ! Cei care promoveaza ideea unor astfel de structuri autonome creaza deja o diferentiere intre persoanele de etnie maghiara (maghiari autonomi si maghiari ...). Chiar daca aceasta atitudine devine suparatoare promit ca nu ma voi adresa prietenilor mei maghiari cu apelativul "bozgor". Consider, asa cum am considerat si pana acum, ca nu merita o asemenea jignire.
    P.S. Pentru a intelege mai bine ce inseamna drepturi acordate minoritatii maghiare din Romania este suficient sa faceti o vizita o vizita in Ukraina. Eu am fost si stiu ce scriu.
  • 0 (0 voturi)    
    autonomia o sperietoare? (Duminică, 24 februarie 2008, 2:55)

    zenon [anonim]

    si pina la urma poate explica cineva de ce este atit de rea autonomia unei regiuni romanesti? nu numai a secuilor. Este autonomie si nu independenta. De ce ne e atit de frica?
    • 0 (0 voturi)    
      pt zenon (Duminică, 24 februarie 2008, 8:16)

      radu [anonim] i-a raspuns lui zenon

      pentru ca e pe criterii etnice
      • 0 (0 voturi)    
        Si Romania (Duminică, 24 februarie 2008, 12:03)

        Rollo Tomasi [anonim] i-a raspuns lui radu

        Si Romania nu tot pe criterii etnice s-a nascut ?
    • 0 (0 voturi)    
      nu e independentza (Duminică, 24 februarie 2008, 9:56)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui zenon

      asha dupa creierasul tau care crezi ca e urmatorul pas, dupa autonomie?
    • 0 (0 voturi)    
      problema e... conflictul Basescu vs. Ceilalti (Duminică, 24 februarie 2008, 10:15)

      Rollo Tomasi [anonim] i-a raspuns lui zenon

      Basescu si Avramescu au un plan prvind regionalizarea Romaniei. Astfel fiecare regiune ar avea un parlament si un guvern regional. Pentru asta ar fi nevoie de modificarea Constitutiei. Basescu ar dori acest lucru, insa la pachet, adica sa i se acorde si lui puteri mai mari, iar celelalte partide nu sunt de acord.
  • 0 (0 voturi)    
    autonomie? (Duminică, 24 februarie 2008, 9:49)

    Andrei [anonim]

    Ar trebui sa le dam autonomie sa vada ce bine o sa le mearga o sa se ceara urgent inapoi.. dar ar duce-o rau si romanii din aceste judete, de aceea nu e o idee buna. Astia cred ca e atat de simplu?.. n-o sa le ajunga banii de la buget decat sa ridice bannere cu tinutul secuiesc, poate nici atat
    Treziti-va la realitate... si nu comparati situatia voastra cu cea din Kosovo.
    Si alta chestie .. voi chiar nu va saturati niciodata? tot timpul cereti cate ceva, daca ati sta pe curul vostru si ati lucra( ceea ce nu faceti acum) poate v-ar fi mai bine.
    • 0 (0 voturi)    
      am auzit multe (Duminică, 24 februarie 2008, 11:37)

      levi [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      cu chestia cu munca m-ai lasat masca,eu sint din generatia care a facut.armata si stiu cit de harnici sunteti....moldoveni la bucatarie.olteni la grade ,ungurii la lucru asa era obiceiul,oriunde unde era nevoie de treaba bine facute pe noi ne trimiteau,daca era nevoie sa iei ceva din locuinta unui ofiter tot pe noi trimiteau,ca noi nu furam asa ca ciocul mic cu harnicia voastra...si daca nu ma crezi vino aici sa vezi diferenta ,la voi daca nu dai spaga nici masina nu-tio spala ca lumea!
  • 0 (0 voturi)    
    bozgor (Duminică, 24 februarie 2008, 10:46)

    The Devil Himself [anonim]

    Toată lumea foloseşte cuvântul bozgor ca sinonim pentru maghiari. Cuvântul bozgor este un cuvânt de origine slavă (rusă) şi se compune din cuvântul bez (fără) şi gora (munte), şi mai există o altă formă la care se adaugă cuvântul gorod (oraş). Aşa că cine foloseşte acest cuvânt spune "om fără oraş", sau "om fără munte"...
    Şi să scriu ceva legat de acest topic: autonomia nu înseamnă independenţă, modele de aut onomie funcţionale există în toată lumea. Cred că în acele ţări oamenii au o mentalitate mai deschisă. Asta nu înseamnă deloc că o autonomie ar fi bine în cazul celor trei judeţe din România (există o multitudine de argumente pro şi contra), dar oricum ar merita să se dea o şansă...
  • 0 (0 voturi)    
    sunt mandru (Duminică, 24 februarie 2008, 11:23)

    eu [anonim]

    ca NU sunt roman!
  • 0 (0 voturi)    
    Foarte simplu si corect (Duminică, 24 februarie 2008, 11:33)

    Rares [anonim]

    Trecind peste incrincenarea lui Tariceanu de a sta agatat de putere, acum poate ca este momentul sa demisioneze, cu raspundere pentru tara ,in bloc de la guvernare .

    Urmatorul pas este un guvern de coalitie nationala , fara impatimiti politic si UDMR ,

    Presedintele Basescu sa ceara intrarea in legalitate a UDMR ca partid politic si nu ca ceva care se doreste cultural , exotic , ci cum spune in Legea de infiintare a partidelor politice.

    In final Basescu sa atraga atentia ,pe sustinerea si declaratia SUA, ca se va interveni in forta la orice incalcare a Constitutiei.

    Si Europe va tace ca ei au votat recunoasterea albaneza cu fundul.

    Si rog pe cei care sunt rationali ,vad, gindesc logic , ce se va intimpla cu tara "HarCo"cin de vor supara cu adevarat rominii, sa primeasca salutul meu de respect.

    Sincer nu doresc sa vad masini incendiate prin tara numai si numai ca au numere de harghita , covasna , pot fi si a unor romani.
  • 0 (0 voturi)    
    Planul Basescu (Duminică, 24 februarie 2008, 12:01)

    Rollo Tomasi [anonim]

    Cel mai cinstit si cel mai corect pare planul lui Basescu. Potrivit acestuia intreaga tara ar trebui reorganizata in regiuni cu parlamente si guverne regionale. Pentru acest lucru insa ar trebui modificata Constitutia. Basescu insa ar dori ca odata cu revizuirea sa i se dea si lui puteri mai mari, chestie pe care celelalte nu agreeaza.
  • 0 (0 voturi)    
    Buna poanta (Duminică, 24 februarie 2008, 12:04)

    kinn [anonim]

    "Astfel, 99,3% dintre cei intervievati ... ". Pai bineinteles, ca doar i-au intervievat special doar pe cei care vor autonomia. Adevarata surpriza este de unde cei 0.7% care nu vor ... :)))

    Oricum, orice om cu capul pe umeri intelege ca un procent de 99.3% nu poate fi real.
  • 0 (0 voturi)    
    Referendum mincinos ! Rusine... (Duminică, 24 februarie 2008, 12:32)

    vali de la cluj [anonim]

    Conform ultimului recensamant din 2002, luat de pe site-ul Institutului National de statistica http://www.insse.ro/cms/files/RPL2002INS/vol4/tabele/t1.pdf, in asa zisul ‘Tinut Secuiesc’ (Covasna+Harghita+Mures), 59.18 % sunt de nationalitate maghiara si 36.04% sunt romani, restul fiind alte etnii. In judetul Mures sunt doar 39,3% maghiari si 53.26% romani.

    Stimati membrii ai Consiliului National Secuiesc, ati uitat sa precizati ca procentul de 99.3 % reprezinta doar cei de nationalitate maghiara. Pe cine vreti sa mintiti? Vor rade forurile europene de voi!

    Vreau sa va intreb: ce veti face cu o minoritate romana de 39,3% in acest tinut daca noi cu o minoritate de 7% avem atatea probleme? Ii veti maghiariza asa cum ati facut in trecut cu bunicii nostri?
  • 0 (0 voturi)    
    Autonomie?Independenta?Cine o cere si cine o vrea? (Duminică, 24 februarie 2008, 12:51)

    vic [anonim]

    Dragi romani (si cei de nationalitate maghiara),
    Cine da cu bata in balta sigur se va murdari si el. Cred ca e mai bine sa curatam mizeria, sa rezolvam problemele ca niste oameni civilizati, fara patima. Daca se urmareste (promite) independenta tinultului secuiesc cred ca se face o mare greseala si cei ce vor plati vor fi tot oamenii simpli care isi doresc doar sa traiasca liber si sa poata munci penru a-si creste copii.
    Sa nu cadem in plasa unor oameni fara discernamant, oameni care au anumite probleme psihice, sau pur si simplu oameni care nu stiu sa faca altceva decat sa profite de sentimentele unor oameni (razboaiele nu au fost duse de popoare ci de lideri care au manipulat popoarele prin forta sau prin manipularea unor sentimente).
    Ganditiva la Hitller care s-a folosit de sentimentele germanilor (care s-au simtit umiliti in primul razboi mondial) si forta, pentru a duce tara la dezastru. A fost nevoie 45 de de ani de munca din partea germanilor pentru a recupera pierderile (si nu va recupera niciodata ce s-a intamplat cu evreii).
    Eu am fost de multe ori in Harghita si Covasna si va pot spune ca la sate sunt romani de nationalitate maghiara care nu stiu sa vorbeasca romaneste dar sunt niste oameni exceptionali (muncitori ,primitori, etc). La orase am intalnit si oameni "destepti" cu tenta ultranationalista care stiau sa vorbeasca romaneste dar imi raspundeua in maghiara (eu nu stiu limba magiara deloc). Asta mi se pare lipsa de civilizatie. Acesti oameni ar trebui sa mearga mai des la tara sa invete de la oamenii simpli cum sa se poarte si sa munceasca.
    Acei "oraseni destepti" care au format Consiliul National Secuiesc ar trebui sa citeasca mesajul lui Jolt care pare un om cu capul pe umeri.
    La ultimele alegeri PRM-ul nu a reusit sa obtina nici un europarlamentar dar ceea ce fac cei din CNS va face ca acest partid ultranationalist sa reintre in parlament si sa blocheze legile chiar necesare pentru drepturile minoritatilor.
    • 0 (0 voturi)    
      de acord (Duminică, 24 februarie 2008, 17:17)

      levi [anonim] i-a raspuns lui vic

      sunt cu totul de acord cu tine,drumul maghiarilor si romanilor din Romania este aceasi,intotdeauna vor fi unii care din diferite motive vor incerca sa manipuleze sentimente de patriotism ,sau de autoconservare..trebuie sa actionam cu intelepciune si sa evitam sa cadem in capcana unor copii teribilisti sau a unor bosorogi dus cu pluta care indruga prostii in Sf-Gheorghe la marea adunare a ungurilor ubnde sunt 200 de bosorogi pe care cauta moarte a acasa.sa ne aducem amintece a fst Cluj Napoca pe vremea lui funar si cum e acuma.....
  • 0 (0 voturi)    
    hotnews...cenzureaza comentariile? (Duminică, 24 februarie 2008, 12:55)

    vali de la cluj [anonim]

    acum 5 min erau 70 comentarii...iar acum sunt 66! ne cenzurati opiniile sau sunteti maghiari?
  • 0 (0 voturi)    
    sunt de acord (Luni, 25 februarie 2008, 1:59)

    bogdan [anonim]

    eu zic ca trebuie lasati sa faca ce vor si sa i bombardam dupa, nimeni nu stie nimic dar din cand in cand mai cade o bomba in noul stat in stat,
    in alta ordine de idei cred ca am sa conving comunitatea de rromi din cartierul meu sa ceara autonomie, sa facem sute de state mici, sa fim fiecare presedintele propriului apartament!

    ....