Iohannis, despre coronavirus: Nu există niciun motiv real de panică / Provoacă în marea majoritate a cazurilor doar simptome ușoare, dureri în gât, tuse și febră, ca în orice răceală

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 27 februarie 2020, 12:19 Actualitate | Esenţial


Klaus Iohannis
Foto: Presidency.ro
Președintele Klaus Iohannis a transmis joi, printr-o postare pe Facebook, că situația privind coronavirusul trebuie tratată ”cu toată seriozitatea”, ”dar nu există niciun motiv real de panică”. ”Infecția cu acest virus provoacă în marea majoritate a cazurilor doar simptome ușoare, dureri în gât, tuse și febră, ca în orice răceală”, subliniază șeful statului.

Mesajul postat de președinte pe Facebook:

”Este normal să tratăm cu toată seriozitatea situația generată de apariția cazurilor de coronavirus în Europa și de confirmarea unui caz pe teritoriul României, dar nu există niciun motiv real de panică. Infecția cu acest virus provoacă în marea majoritate a cazurilor doar simptome ușoare, dureri în gât, tuse și febră, ca în orice răceală.

Așadar, comportamentul firesc pe care fiecare dintre noi trebuie să îl avem acum este de a aplica cu rigurozitate recomandările autorităților și de a ne informa constant din surse credibile și oficiale. Instituțiile responsabile au luat toate măsurile care se impun pentru a împiedica răspândirea acestui virus în țara noastră și a limita efectele sale negative.

Să fim solidari în a descuraja orice încercări de a crea senzaționalul în aceste momente. Răspândirea de știri alarmiste sau chiar de știri false poate genera o epidemie de panică, cu consecințe nocive pentru semenii noștri. Să contribuim, cu responsabilitate, la preluarea informațiilor utile de prevenție și să avem grijă să protejăm vârstnicii și persoanele mai vulnerabile, cele care suferă deja de boli cronice.”









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8262 vizualizari

  • -2 (22 voturi)    
    primul bou al natiei (Joi, 27 februarie 2020, 12:31)

    rmos [utilizator]

    pai atunci fugi repede si infecteaza-te ca sa demonstrezi ca asa e! mai vorbim dupa 2 saptamani ... daca mai apucam ...
    • -1 (9 voturi)    
      Sperăm ca tu să n-apuci. (Joi, 27 februarie 2020, 13:20)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui rmos

      Păi nu....? Dacă ești așa pesimist.
      Optimiștii zic altceva.
      • -1 (7 voturi)    
        coate goale (Joi, 27 februarie 2020, 14:08)

        rmos [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

        ai aparut si tu sa dai cu mucii'n fasole! inainte sa-mi doresti mie raul, am cateva vesti proaste pentru tine. vezi tu, eu chiar stiu cu se mananca domeniul asta, spre deosebire de tine. daca ai avea si tu tangenta cu domeniul, ai fi la fel de ingrijorat ca si mine, iti garantez. dar nu, dormi tu linistit si asculta ce iti zice un sef de stat inconstient! cum mm sa compari acest coronavirul cu o simpla raceala?! sau cu gripa?! (care btw e si ea periculoasa, dar nu se compara cu covid-19) iti spun un singur lucru, nu are rost sa-ti dau detalii tehnice ca oricum nu pricepi nimic. dar asta ar trebui sa pricepi: e un virus nou, e betacoronavirus (ceea ce e foarte nasol) nu stim prea multe despre el, cum accioneaza, si ce e cel mai important, cum va evolua. deocamdata avem niste ipoteze partiale despre modul de infectare, s-a observat ca este extrem de contagios, provoaca pneumonie atipica si cel mai grav este ca nu stim cum se comporta organismul la reinfectare, asta e cea mai mare buba, ca o sa devina sezonier
        • -2 (4 voturi)    
          După scris eu cred că ești chiar academician. (Joi, 27 februarie 2020, 15:29)

          Tayen [utilizator] i-a raspuns lui rmos

          Și te mai pricepi și la programare și fizică, fac pariu.
          De unde apar savanți din ăștia ca tine?
          • -1 (3 voturi)    
            taye frunze la caini (Joi, 27 februarie 2020, 16:38)

            rmos [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

            imi pare rau sa te dezamagesc dar nu sunt academician. in rest, putem sa discutam de problema asta cu coronavirusul, ca despre asta discutam acum, nu despre programare sau fizica. deci, putem sa discutam? ai intelege ceva din ce ti-as spune? hai sa vedem daca esti sau nu papagal! apropo, tu la ce te pricepi, ca nu-mi dau seama!? la dat cu parerea in domenii pe care nu le intelegi?
    • 0 (4 voturi)    
      aloo (Joi, 27 februarie 2020, 14:14)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui rmos

      a looooo stati linistiti la locurile voastre.alooo!
      eu,imriuna cu pimul miniistru am hotarat sa mai adaugam cate o masca la salariu
  • 0 (18 voturi)    
    OMG (Joi, 27 februarie 2020, 12:38)

    comehe [utilizator]

    Sper sa nu fi tu mortul ala din restul cazurilor. Cel mai grav este ca seful statului transmite mesajul: Asteptati sa vina si la voi, oricum noi suntem depasiti de situatie. Nu si-a permis Trump sa spuna ca e o simpla gripa. Seful OMS spune sa tratam situatia ca si cand am fi avut deja virusul, la noi e mai grav, sunt pacienti testati pozitiv si ce spune seful statului: Stati linistiti, veti trece si peste asta. OMS: avem fereastra asta de oportunitate, folositi-o !!!
  • -2 (18 voturi)    
    Si alea 2.804 de decese? (Joi, 27 februarie 2020, 12:40)

    Fides [utilizator]

    Mai stim si ca se raspandeste exponential. Fara panica deci daca punem de alegeri anticipate! Doar suntem tara pe primul loc din UE la spalatul pe maini.
    • +2 (8 voturi)    
      Nea Fidea, cîți crapă de gripă normală? (Joi, 27 februarie 2020, 13:18)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui Fides

      Pentru care există remedii de ani și ani de zile???
      • +1 (3 voturi)    
        Cei 2.804 sunt peste gripa normala (Joi, 27 februarie 2020, 14:01)

        Fides [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

        Vorbesti de remediile chinezesti, alea de 5.000 de ani, 100% sigure in fata coronavirus, de genul ginkgo biloba ori goji?
        P.S.
        Se scrie si se citeste Fides.
  • +5 (11 voturi)    
    Si cu parintii nostri (Joi, 27 februarie 2020, 12:54)

    BuzzBuzzard [utilizator]

    Cum ramane ? La 80 de ani , cu diferite boli la activ, nu exista alta solutie , in cazul in care te imbolnavesti !
    • +1 (15 voturi)    
      cum ramane? (Joi, 27 februarie 2020, 13:16)

      octo [utilizator] i-a raspuns lui BuzzBuzzard

      pai cum sa ramana? in mintea plavanului si a hastagistilor, faptul ca se imbolnavesc persoanele varstnice, face parte din depesedizare!
    • -2 (10 voturi)    
      Și ce vrei să spui? (Joi, 27 februarie 2020, 13:17)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui BuzzBuzzard

      Sasul zice că nu-i așa de periculoasă, este o formă nouă de gripă și atât. Ce-i greu de priceput?
      PANICA-I MULT MAI PERICULOASĂ. Nu-i ciumă, nu-i pelagră, nu-i lepră, nu-i tifos.
      • 0 (4 voturi)    
        mda (Joi, 27 februarie 2020, 16:41)

        rmos [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

        ha ha, cu comentariul asta mi-ai raspuns la ce te-am intrebat mai sus :)))))) bai, esta e betacoronavirus, nu forma noua de gripa!!! nu are nicio treaba cu gripa!!! deci esti papagal! q.e.d.!
    • +2 (4 voturi)    
      ... (Joi, 27 februarie 2020, 13:29)

      comehe [utilizator] i-a raspuns lui BuzzBuzzard

      Tu crezi ca doar categoria asta de oameni a murit ? Stai sa ajunga la tine !
      • +1 (3 voturi)    
        E un filmulet pe net cu 3 copii (Joi, 27 februarie 2020, 15:25)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui comehe

        Ambalati intr-un singur sac din acelasi spital. O fi doar o coincidenta.
  • +3 (13 voturi)    
    Exodul romanilor a fost din cauza prostiei (Joi, 27 februarie 2020, 13:28)

    comehe [utilizator]

    Tineri chinezi au murit, un cantaret cu intreaga lui familie. E un virus nou, nimeni nu are imunitate inaintea lui. Savantii inca nu pot spune ceva despre virus, dar Johannis poate !

    Scientists can’t tell yet how deadly the new virus that’s spreading around the globe really is — and deepening the mystery, the fatality rate differs even within China.