La propunerea PRM

Casatoria intre homosexuali, exclusa fara dubii din Codul Familiei

de Luminita Pirvu     HotNews.ro
Marţi, 5 februarie 2008, 14:24 Actualitate | Esenţial


Senatorii juristi au amendat marti Codul familiei si au specificat clar ca familia se bazeaza pe casatoria dintre un barbat si o femeie, si nu  pe uniunea intre soti, asa cum era pana acum in textul de lege. Initiativa apartine senatorilor PRM, printre semnatari numarandu-se si liderul Corneliu Vadim Tudor, si a fost acceptata in unanimitate de catre membrii Comisiei Juridice.

Modificarea a fost facuta la primul articol al Codului Familiei si, in opinia initiatorilor, nu lasa loc de interpretare: casatoria nu poate fi oficiata intre persoane de acelasi sex. Peremistii au tinut sa se specifice clar “ca familia are la baza uniunea oficiala dintre un barbat si o femeie  pentru a nu se incalca Biblia”.

Modificarea facuta la Codul Familiei urmeaza sa fie adoptata in plenul Senatului si apoi sa mearga la Camera spre dezbatere.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4279 vizualizari

  • -4 (8 voturi)    
    ... (Marţi, 5 februarie 2008, 14:34)

    Bombon zis Rozetah [anonim]

    Nu am nimic impotriva celor care ies din tzara pe la Vama din "Curtici", pleaca la mare prin "Fundulea", si sunt prietenii margarinei "Linco & Wiessana"

    Dar orisicat ...
  • +3 (13 voturi)    
    inapoi in comunism (Marţi, 5 februarie 2008, 14:37)

    adya [anonim]

    am uitat catre ce ne indreptam: catre o democratie adevarata si o tara kt de kt decenta dpdv al traiului sau inapoi in comunism? knd discriminarea nu o sa mai fie o problema in Romania, probabil eu voi fi deja batrana!
    • -3 (9 voturi)    
      de acord cu "tribunul" (Marţi, 5 februarie 2008, 14:52)

      eu [anonim] i-a raspuns lui adya

      ...batrana si anormala...pardon, lesbiana
    • -1 (3 voturi)    
      hm... (Marţi, 5 februarie 2008, 14:56)

      The Wisest Fool [anonim] i-a raspuns lui adya

      La ce discriminare te referi?
    • -2 (10 voturi)    
      In fine ceva facut cu cap in parlament! (Marţi, 5 februarie 2008, 14:56)

      Gogu [anonim] i-a raspuns lui adya

      Care discriminare? Vrei casatorii intre homo, lesbi; si apoi? Stiu , apoi vrei sa poata sa adopte copii!
      Hai sa fim trendy si sa acceptam toate gunoaiele din vest pe motiv ca altfel discriminam! Ce nevoie au de casatorie? Nu-i intreaba nimeni ce fac in dormitor, e treaba lor dar de ce trebuie sa iasa in fata ei sa dea exemplu? Pot sta linistiti la ei dar sa nu vina cu aberatii de-astea ca stea nu sunt drepturi
      • +3 (7 voturi)    
        aiurea (Marţi, 5 februarie 2008, 16:31)

        alex [anonim] i-a raspuns lui Gogu

        ideea e sa avem si noi drepturile tale. cum am scris si mai sus, dreptul la impartirea asigurarii medicale, dreptul la recunoastere oficiala ca parteneri. Nu tre' sa ma duc la biserica sa ma casatoresc in fata lui Dumnezeu, ci doar sa am drepturile pe care le ai si tu. sau tu esti mai egal ca mine in drepturi? eh?

        Propun sa nu se poata casatori nici ATEII. Mi se pare logic, daca nu crezi in D-zeu, atunci ce cauti in fata altarului, eh?! Punct, mars inapoi si nu ai dreptu' sa te casatoresti.

        Sau poate neaparat tre' sa te casatoresti in fata lui D-zeu, oricare ar fi el ... buddha, allah, sau mai stiu eu ... pai daca e asa imi fac si eu un D-zeu al meu ... si ma casatoresc in fata lui. Ce lege vrei sa se faca sa nu ma pot casatori in fata D-zeului meu? Doar nu esti impotriva faptului ca nu accept D-zeul tau. Ca atunci esti chiar un IPOCTIT!

        Acestea fiind spuse iti urez casnicie frumoasa, daca esti casatorit deja, daca nu si totusi planuiesti ... iti urez casa de piatra, iar daca nu esti casatorit inca ... atunci nici sa n-o faci! :)
        • 0 (10 voturi)    
          Dimpotriva! (Marţi, 5 februarie 2008, 17:17)

          gogu [anonim] i-a raspuns lui alex

          E problema ta daca vei crede sau nu in Dumnezeu! La fel cum e problema ta faptul ca vrei sa fii anormal! Dar nu ne obliga pe noi sa acceptam ca normal ceva anormal!
        • 0 (0 voturi)    
          deci (Marţi, 5 februarie 2008, 19:41)

          The Wisest Fool [anonim] i-a raspuns lui alex

          Nu doresti sa ai dreptul de a infia copii?
        • -1 (1 vot)    
          aiurea esti tu Alex (Miercuri, 6 februarie 2008, 17:38)

          tavy [anonim] i-a raspuns lui alex

          Domnule alex, cand vorbesti despre atei sau despre mormoni sau satanisti vorbesti de convingeri religioase... homosexualitatea nu e o convingere religioasă ci mai degraba o deviatie comportamentala (cel putin din pct meu de vedere). Pe ei nu-i opreste nimeni sa se casatoreasca civil... religios se cununa fiecare sau nu dupa convingerile religioase. Aici e vorba de implicatiile sociale ale casatoriilor (civile) între homosexuali si nicidecum de cele religioase.
        • +1 (1 vot)    
          catre alex (Duminică, 10 februarie 2008, 21:29)

          gicu [anonim] i-a raspuns lui alex

          cred ca nu stii ce vorbesti... daca nu ai citit niciodata Biblia, nu mai vorbi de casatorie. Dumneze, cel din ceruri, a INTEMEIAT CASATORIA, nu oamenii...de aceea trebuie respectat ce a spus EL! nu uita ca prima casatorie a fost tot in fata LUI, in gradina Edenului , intre Adam (barbat ) si Eva (femeia).
    • -2 (10 voturi)    
      Ce intelegi tu prin democratie adevarata?! (Marţi, 5 februarie 2008, 14:57)

      razvan [anonim] i-a raspuns lui adya

      In sfarsit a facut si PRM-u o fapta buna. Cat despre discriminarea in Romania... las-o moarta.
    • +2 (6 voturi)    
      batrana (Marţi, 5 februarie 2008, 14:57)

      antique [anonim] i-a raspuns lui adya

      si lesbiana si maritata. traiasca democratia!
    • -2 (10 voturi)    
      Aiurea esti (Marţi, 5 februarie 2008, 15:02)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui adya

      ce discriminare mah ... nebunii nu sunt discriminati .. ei trebuie tratati ... de ce spui ca e discriminare?
    • -2 (8 voturi)    
      Tu te indrepti in jos... (Marţi, 5 februarie 2008, 15:03)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui adya

      ...cu siguranta!
      Adya, de ce umbli dezlegata?
  • -1 (9 voturi)    
    vai de mine! (Marţi, 5 februarie 2008, 14:59)

    pro european [anonim]

    Vai de mine, ce rasisti si nazisti putem fi, noi romanii! Cum adica sa fie interzisa casatoria intre homalai (scuze, minoritati sexuale)?! Dimpotriva, ar trebui sa fie incurajata! Daca vrem sa fim moderni si europeni! Si inca ceva: e penibil ca avem religie in scoala, religia ar trebui sa fie interzisa in scoli! Si oricum, religia e ceva desuet, trebuie sa fii redus mintal! In schimb ce minunat e sa credem in TV de exemplu! N-as da stitile de la ora 5 (presupunand ca mai exista) pt nimic in lume! SUnt atat de educative, ma formeaza ca om! Modern si european!
    • +4 (6 voturi)    
      ce leg au? (Marţi, 5 februarie 2008, 15:37)

      adya [anonim] i-a raspuns lui pro european

      ce legatura au stirile de la ora 5 cu omul"european"? sau programele tv...cu modernitatea? nimeni nu te pune sa te uiti. romanii sunt tembeli(pardon) ptr k nu stiu sa consume mass-media. nu stiu c sa ceara, privesc doar junk-uri de emisiuni sau stiri...iata un alt capitol la care cel putin noi tinerii ar trebui sa reflectam. mass-media d scandal e numai ptr tanti leana d la colt. daca continuam sa o incurajam sau sa o consumam ne indreptam spre un rau iminent....
  • +8 (8 voturi)    
    Cine e Biblia? (Marţi, 5 februarie 2008, 15:01)

    DanielMihai [anonim]

    Cata valoare juridica are Biblia in Romania? Cat de mult conteaza pentru senatori si deputati ce spune Biblia atunci cand voteaza legi de genul taxa auto?
    • -1 (1 vot)    
      Biblia este chiar daca o recunosti sau nu (Miercuri, 6 februarie 2008, 14:29)

      O romanca [anonim] i-a raspuns lui DanielMihai

      Ca o recunoste sau nu , ca o respecta sau nu alesii si conducatorii nostri, BIBLIA a fost, este si va ramane intotdeauna. Ca vrei sa o citesti sau nu, este alegera ta, ca vrei sa traiesti sau nu dupa principiile crestine, este alegerea ta. Dar asta nu inseamna ca Biblia nu este valabila si ca multi sunt care traiesc dupa aceste principii. Dar aceasta alegere este facuta de fiecare si in final, pentru ca exista si un final, fiecare va da socoteala de modul in care a trait si de alegerile pe care le-a facut, bune sau rele. Asa ca inainte de a intreba ce este Biblia, priveste in inima ta, si raspunde-ti ce alegere vrei sa faci, cum alegi sa traiesti.
  • -2 (8 voturi)    
    Bravo senatorilor ! (Marţi, 5 februarie 2008, 15:01)

    Alex [anonim]

    Ma bucur ca au votat o asemenea lege unde sa nu lase loc de interpretare :)
  • +2 (14 voturi)    
    Care Biblie? (Marţi, 5 februarie 2008, 15:06)

    Andrusk [anonim]

    Mormonii au voie sa aiba mai multe neveste si au aceasi Biblie.Si de cand suntem un stat bazat pe invataturile din Biblia?Poate ar trebui sa aplicam si alte legi precum interzicerea mancatului de creveti si omoratul cu pietre a copilului care nu respecta autoritatea parintelui.Mai e una frumoasa rau in Biblia...condamnarea la moarte pentru blasfemie.
    Daca tot sanctionam fapte pe baza interpretarii biblice sa fim macar consecventi.
    Propun ca PRM-ul sa se muta in Iran.
    • +1 (7 voturi)    
      mda (Marţi, 5 februarie 2008, 15:15)

      alextranced [anonim] i-a raspuns lui Andrusk

      Adrushk daca vrei la mormoni iti sugerez sa te duci in Utah
      • -3 (3 voturi)    
        Neah (Marţi, 5 februarie 2008, 16:34)

        Andrusk [anonim] i-a raspuns lui alextranced

        Prefer sa raman aici, e prea mare distractia ;)
        Dute pe Panduri aproape de intesectia cu 13 Septembrie,au facut o biserica imensa mormonii acolo numai din donatii...cand la noi tre sa dea statul 200 mil sa ridice catedrala neamului.
        Tot vorbind,ghici ce religia e candidatul nr 1 al republicanilor,Mitt Romney?Mormon.
        • -1 (1 vot)    
          :)) (Marţi, 5 februarie 2008, 17:35)

          roman [anonim] i-a raspuns lui Andrusk

          Eu cred ca te duci la Opera in parc dar nu vrei sa ne zici!
          • -1 (1 vot)    
            ;) (Marţi, 5 februarie 2008, 20:01)

            Andrusk [anonim] i-a raspuns lui roman

            Doar daca vi de mana cu prietena ta.
    • -2 (8 voturi)    
      Confuzii, confuzii, confuzii (Marţi, 5 februarie 2008, 15:22)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui Andrusk

      Confunzi Bibliile draga, vezi ca nu sunt aceleasi, aici vorbim de Biblia Crestin-Orotdoxa care in nici un caz nu te indeamna la asa ceva. Dar depre ce parinti vorbesti daca tot iei partea homo(mai voalat dar asta faci) - ca din ce stiu homo, lesbi nu pot avea copii - ce-i drept nu inca dar la cum sunteti voi nu e greu de anticipat ca asta o sa vreti pe viitor. Asa ca nu mai incurca borcanele si nu te mai ascunde! Nu te discrimineaza nimeni, tu te discriminezi pervetindu-te in loc sa ramai cum te-ai nascut!
      • +2 (6 voturi)    
        O da (Marţi, 5 februarie 2008, 16:29)

        Andrusk [anonim] i-a raspuns lui gogu

        Vezi ca Biblia este compusa si din vechiul testament care interzice aceste fapte(mancatul crevetilor,rebeliunea copiilor ,homosexualitatea, etc).Daca tot esti impotriva "domnisoarelor masculine" bazandute pe Biblia, atunci sa nu cumva sa mananci creveti.
        • -1 (5 voturi)    
          Mai documenteaza-te ca iar (Marţi, 5 februarie 2008, 16:40)

          gogu [anonim] i-a raspuns lui Andrusk

          ....ai luat-o pe aratura! E o tactica ieftina de a combina cateva adevaruri inofensive cu niste aberatii mincinoase pentru a induce lumea in eroare(oroare). Homosexualitatea este blamata in Biblie in rest aberatii cum ziceam!
          • +1 (3 voturi)    
            Mai incearca (Marţi, 5 februarie 2008, 17:04)

            Andrusk [anonim] i-a raspuns lui gogu

            Deuteronomy 21:18-21
            "Dacă un om are un fiu neascultător şi îndărătnic, care n'ascultă nici de glasul tatălui său, nici de glasul mamei lui, şi nu -i ascultă nici chiar după ce l-au pedepsit, tatăl şi mama să -l ia, şi să -l ducă la bătrînii cetăţii lui şi la poarta locului în care locuieşte. Să spună bătrînilor cetăţii lui: ,,Iată, fiul nostru este neascultător şi îndărătnic, n'ascultă de glasul nostru, şi este lacom şi beţiv.`` Şi toţi oamenii din cetatea lui să -l ucidă cu pietre, şi să moară. Astfel să curăţi răul din mijlocul tău, pentruca tot Israelul s'audă şi să se teamă."

            Ce zici?
            • -2 (2 voturi)    
              Neconvingator (Marţi, 5 februarie 2008, 17:22)

              Asa SI? [anonim] i-a raspuns lui Andrusk

              Ce vezi gresit aici? Scrie ceva de creveti ca eu nu vad? In rest vad doar o abordare fireasca pentru acele vremuri - ortodocsii merg oricum dupa invatatura lui IIsus unde nu se predica asa ceva, asa ca nu tine!
              • 0 (2 voturi)    
                Inca odata (Marţi, 5 februarie 2008, 19:38)

                Andrusk [anonim] i-a raspuns lui Asa SI?

                Leviticus 11:9-12 pentru partea cu crevetii.
                Din moment ce ortodocsii merg dupa invatatura lui Iisus, atunci te rog sa imi dai versul care zice ca homosexualitatea e interzisa.
                Astept cu interes.
                • +1 (3 voturi)    
                  Pai (Marţi, 5 februarie 2008, 19:52)

                  Deci [anonim] i-a raspuns lui Andrusk

                  Nu zice ca e interzisa zice ca e pacat in schimb!
                  • -1 (1 vot)    
                    Nici macar (Marţi, 5 februarie 2008, 20:15)

                    Andrusk [anonim] i-a raspuns lui Deci

                    Nu zice nimic despre homosexualitate Iisus.Adu un verset din Biblia ca dovada.Astept.
                    BTW:nu sunt faggot, doar ma enerveaza toata porcaria asta cu homosexualitatea=pacat.
                    Iisus a abolit toate regulile morale din Vechiul Testament,prin urmare a abolit si interzicerea homosexualitatilor.
                    • -1 (3 voturi)    
                      O iei pe aratura rau! (Marţi, 5 februarie 2008, 22:01)

                      Nervosul [anonim] i-a raspuns lui Andrusk

                      Tragi concluzii gresite dar asta e treaba ta, Iisus s-a manifestat pentru iertare dar asta nu inseamna ca a acceptat pacatele. Niciodata lumina nu se va amesteca cu intunericul, minciuna cu adevarul, binele cu raul. Homosexualitatea este si va ramane un pacat indiferent care este opinia unora si a altora.
                    • -1 (1 vot)    
                      andrusk.... esti teolog? (Marţi, 5 februarie 2008, 22:08)

                      zack [anonim] i-a raspuns lui Andrusk

                      Nu prea le ai acu teologia, conceptie ta despre Iisus si invatatura lui... o mare porcarie... gresesti. Mai studiaza
                      • -1 (1 vot)    
                        Umanist (Miercuri, 6 februarie 2008, 11:37)

                        Andrusk [anonim] i-a raspuns lui zack

                        Nu, incerc doar sa gasesc un raspuns asupra problemei homosexualitatii in Noul Testament. Adica vreau sa vad exact daca Iisus a condamnat homosexualitatea. Stiu ca Biserica in Romania a condamnat gay-ii dar sunt curios pe ce baza a facut asta. Oricum pentru unii nu are importanta stiu...unii prefera sa judece o persoana dupa sexualitate, rasa, credinta dar eu prefer sa am ocazia sa o cunosc inainte.
                        • +1 (1 vot)    
                          E spoiala mai degeaba te opui! (Miercuri, 6 februarie 2008, 12:08)

                          Nervosul [anonim] i-a raspuns lui Andrusk

                          Pai daca vei cauta homosexual sau orice din familia acestui cuvant nu vei gasi pentru ca nu se chemau asa - dar Iisus a mers la o nunta pentru a arata insemnatate pe care o acorda acestui eveniment - sau taina- si din ce stiu nu a fost la o nunta de homosexuali. Apoi daca tot esti expert in citate:
                          "va lasa femeia pe parintii sai si se va uni cu barbatul sau si vor fi un singur trup"? -parca asa citesc la cununie preotii - nu-mi aduc aminte sa zica ceva de genul: "si va lasa lesbi sau homo pe parintii sai si se va uni cu sau homo si vor fi un singur trup". Ma rog tactica recunoscuta - presari putin adevar, multe aberatii si apoi te intrebi de ce nu e lumea de acord cu casatoria homo sau lesbi!
                          • 0 (0 voturi)    
                            Da (Miercuri, 6 februarie 2008, 12:55)

                            Andrusk [anonim] i-a raspuns lui Nervosul

                            Cum se chemau homosexualii din Noul Testament?
                            Nu se chemau nicicum pt ca nu exista nici o relatere despre ei acolo
                            • -1 (1 vot)    
                              Iar gresesti (Miercuri, 6 februarie 2008, 13:23)

                              Nervosul [anonim] i-a raspuns lui Andrusk

                              O gramada de alte lucruri care existau in acea vreme nu erau pomenite - asta nu insemna ca nu existau. Acolo sunt niste pilde de urmat ori Homo nu erau de urmat in nici un caz si nici azi nu e altfel, niciodata nu vor fi de urmat ca orice lucru anormal. Cei care o fac se lasa prinsi in capcana de lupii in piei de oi!
                    • -1 (3 voturi)    
                      re: Nici macar (Miercuri, 6 februarie 2008, 3:15)

                      sadwank [anonim] i-a raspuns lui Andrusk

                      Nu ca ai da vreo ceapa degerata pe ce a zis Iisus, dar hai sa-ti fac eu hatirul, ca sa nu mai poti combate aiurea. Deci:
                      - Matei 11:23-24
                      - Luca 10:1-16
                      - Luca 17:28-30
                      Si inca o chestie: versete are Coranul (asta e o alta carte groasa) dar asa va place voua, pro-europenilor, sa va faceti o spoiala de cultura.
                      • +1 (1 vot)    
                        NO TRUE SCOTSMAN (Miercuri, 6 februarie 2008, 11:30)

                        Andrusk [anonim] i-a raspuns lui sadwank

                        Matei 11:23-24, Luca 10:1-16 precum si Luca 17:28-30
                        se refera intradevar la sodoma dar un fapt bine stiut este ca sodoma si gomora au fost distruse pt ca au fost inospitabili cu Cei doi ingeri( un mit pe care il regasim in multe alte religii).
                        Nu fac o "spoiala" de cultura.
                        Versetul (cf. franceză verset, provine din latină versus) este un paragraf de dimensiuni reduse ce formează o diviziune într-un capitol de carte sfântă, d.e. versetele Bibliei sau versetele Coranului.[necesită citare].
                        Tot vorbind, Biserica Anglicana(biserica oficiala a Angliei) accepta homosexualitatea, unii dintre preotii acesteia fiind homosexuali.

                        Versetul (cf. franceză verset, provine din latină versus) este un paragraf de dimensiuni reduse ce formează o diviziune într-un capitol de carte sfântă, d.e. versetele Bibliei sau versetele Coranului.[necesită citare].
                        • -1 (1 vot)    
                          Fii normal la cap! (Miercuri, 6 februarie 2008, 12:11)

                          Nervosul [anonim] i-a raspuns lui Andrusk

                          Deci cum spuneam pervertirea vine din vest - hai sa fim toti homo ca sa nu se supere lumea - propun chiar un procent de homo in fiecare institutie ca sa nu fie discriminare - dar stai nu sunteti asa de multi si nu va puteti reproduce - vai ce ne facem?
                          • 0 (0 voturi)    
                            off (Miercuri, 6 februarie 2008, 12:52)

                            Andrusk [anonim] i-a raspuns lui Nervosul

                            Daca sunt asa de multi homosexuali si nu se pot reproduce atunci de ce iti este frica de ei?
                            Se casatoresc in fata statului,nu a bisericii.
                            Homosexualii din punct de vedere stiintific/psihologic/etc se nasc asa, nu devin.Neavand argumente zici ca este o "pervertire" din veste si ma acuzi pe mine ca sunt gay.Bravo!
                            Btw: pentru ultima oara, nu sunt homosexual.
                            • -1 (1 vot)    
                              Gresesti (Miercuri, 6 februarie 2008, 13:19)

                              Nervosul [anonim] i-a raspuns lui Andrusk

                              Nu imi este frica de ei, chiar am trait cativa ani printre ei si era sa devin - din fericire m-a salvat Dumnezeu, imi este mila de ei... sunt indusi in eroare si mi-e mila de ei ca macar nu vor sa se indrepte (unii vor si pt asta ii stimez). Cat despre restul :
                              1. nu te-am acuzat pe tine ci m-am adresat lor in general -s-a inatmplat sa-ti raspund tie dar am facut referire la ei in general daca observi atent
                              2. este o chestie care vine din vest -pana sa fie acolo aici nimeni nu vroia nimic
                              3. este o boala - unii se vindeca pt ca vor altii pt ca nu vor raman asa - sunt cazuri de vindecari si oameni care si-au intemeiat familii - deci nu tine cu umanismul stiintismul si alte psiho etc.

                              BTW - si pe vremea lui Iisus erau, nu se numeau asa evident , si la fel nu erau acceptati - exista asa cum si Diavolul care le perverteste mintea exista! De asta imi si e mila de ei pentru ca nu se pot elibera de greaua povara - si mereu vor fi subiect de dispute. Aceleasi derpturi stupide se vor cere, acelasi comentarii idioate vor veni - o pierdere de vreme in final care nu va folosi nimanui!
                              • +1 (1 vot)    
                                In fine (Miercuri, 6 februarie 2008, 13:48)

                                Andrusk [anonim] i-a raspuns lui Nervosul

                                Ai trait printre ei ce inseamna?Crezi ca stau in comunitati separate sau ce?Un om poate sa fie homosexual fara ca tu sa iti dai seama.
                                In fine,pana la urma e o chestiune de mentalitate iar toti suntem indreptatiti sa avem opinii.
                                Cat despre cazuri de "vindecari", las-o balta,s-a demonstrat de cu foarte mult timp in urma ca nu este o boala si ca daca ai inclinatii homosexuale esti homosexual (sau bisexual, poti sa ai atractii si fatza de femei).
                                • -1 (1 vot)    
                                  @Andrusk (Miercuri, 6 februarie 2008, 15:16)

                                  Nervosul [anonim] i-a raspuns lui Andrusk

                                  Inseamna ca am trait printre ei asa cum am spus, am avut de a face cu ei - mai pe drept spus - am intrat in relatii sociale cu ei si i-am considerat tot oameni cat timp s-au purtat normal si nu au avut pretentii absurde. Nu e demonstrat deloc iar induci in eroare si mai informeaza-te ca sunt cazuri de homo care se trateaza, sunt cazuri cand redevin homo cei tratati din cauza unor frustrari dar sunt si cazuri care raman dupa tratament oameni normali si isi intemeiaza familii.
                        • 0 (0 voturi)    
                          Vezi cum faci? (Miercuri, 6 februarie 2008, 14:55)

                          sadwank [anonim] i-a raspuns lui Andrusk

                          Tu cereai "verset" din Biblie in care Isus condamna homosexualismul iar cind ti le-am dat, ai sarit ca sodoma si gomora ar fi dintr-un mit.
                          Inospitabil ce e? Care nu poate fi bagat la spital?
                        • 0 (0 voturi)    
                          Of ce filozofie!!! (Luni, 11 februarie 2008, 16:11)

                          eliza87 [utilizator] i-a raspuns lui Andrusk

                          Am un sg lucru de zis: cred ca nu ar trebui sa mai discutam atata in contradictoriu cand e clar ca homosexualitatea si lesbianismul sunt unele din cele mai grave pacate! Sodoma si Gomora din cauza aceea au fost nimicite!!!
                          Dar am o intrebare. Vad ca te preocupa atat de tare subiectul asta... de fapt ce urmaresti...pe unde te afli?
                          Vezi ca nu cumva sa folosesti Biblia in favoarea ideilor tale pentru ca despre cel ce face aceste lucruri spune Biblia ca "Dumnezeu îi va adăuga urgiile scrise în cartea aceasta si îi va scoate Dumnezeu partea lui de la pomul vieţii şi din cetatea Sfântă, scrise în cartea aceasta (in Biblie).”
                          Dumnezeu sa aiba mila de tara noastra si de fiecare in parte!!!
                • 0 (0 voturi)    
                  www (Sâmbătă, 9 februarie 2008, 17:07)

                  Octavian [anonim] i-a raspuns lui Andrusk

                  1. "Omul se va lipi de nevasta sa". Dumnezeu a creat "parte barbateasca si parte femeiasca". Dumnezeu nu a creat doi barbati sau doua femei. In versetul 24 se spune, un om va fi lipit cu nevasta. Acest lucru exclude homosexualitatea. Un om nu va fi niciodata "un ajutor potrivit" pentru un alt om. Dumnezeu a creat femeia ca ajutor potrivit. Aceasta se refera mai ales ca trupul ei este potrivit pentru trupul lui, pentru relatii sexuale. Homosexualitatea sfideaza scopul lui Dumnezeu pentru procreatie, pentru tovarasie si pentru sprijin. Acest lucru sfideaza biologie, psihologia si este o perversiune a planului lui Dumnezeu.

                  Mai departe, nu spune "omul se va lipi de neveste sale" (cf. 1 Cor. 7.2). Dumnezeu a creat o singura Eva pentru un singur Adam. Poligamia este interzisa, fie avand multe sotii in acelasi timp sau una dupa alta. O sa studiem aceasta plecare din planul lui Dumnezeu.
          • 0 (0 voturi)    
            raspuns pentru andrusk (Miercuri, 6 februarie 2008, 14:33)

            mic [anonim] i-a raspuns lui gogu

            "Fiindca n-au cautat sa pastreze pe Dumnezeu in cunostinta lor, Dumnezeu i-a lasat in voia mintii lor blestemate, ca sa faca lucruri neingaduite....si macar ca stiu hotarirea lui Dumnezeu, ca cei ce fac asemenea lucruri, sint vrednici de moarte, totusi ei nu numai ca le fac, dar si gasesc de buni pe cei ce le fac..."
    • -1 (1 vot)    
      :-) (Miercuri, 6 februarie 2008, 11:18)

      BAndruska [anonim] i-a raspuns lui Andrusk

      Draga Andruska!

      Daca faci declaratii dintrun domeniu pe care nu o stapanesti, te faci de ras. Mormoni au biblia lor, care nu este identic cu biblia crestinilor.
  • +3 (11 voturi)    
    In sfarsit un lucru bun (Marţi, 5 februarie 2008, 15:08)

    Razvan007 [utilizator]

    Homosexualii sunt acceptati, dar casatoria nu este o bataie de joc. Daca se accepta casatoria intre homosexuali atunci sa se accepte si casatoria intre poligami, adica 1 barbat si 5 femei sau 1 femeie si 5 barbati sau 3 barbati si 2 femei .... posibilitatile sunt nelimitate.

    Pe urma ar mai fi un aspect: de ce sa nu se permita casatoria cu animale ? Recent am citit ca in India un barbat s-a casatorit cu o catea. De ce sa ii discriminam pe cei care vor sa se casatoreasca cu animale ?
    • +1 (7 voturi)    
      poate citesti si alte texte ;) (Marţi, 5 februarie 2008, 16:30)

      gandind cu voce tare [anonim] i-a raspuns lui Razvan007

      Unul dintre motivele pentru care oamenii se casatoresc (si aici ma refer strict la aspectul civil, nu religios) este sa obtina niste drepturi (ca exemplu, cele de natura financiara (cum ar fi taxe reduse, obtinere de credit pentru diverse, etc etc) ).
      Apoi mai sunt niste aspecte, legate de decizii medicale de exemplu. Adica: daca tu esti in coma in urma unui accident si nu poti sa semnezi ca esti de acord sa te opereze, atunci persoana cu care te-ai casatorit are dreptul legal sa ia decizii in locul tau (pentru ca, de buna voie si nesilit de nimeni ai decis sa imparti mai mult decat patul cu acea persoana).

      Daca ai in cap imaginea unei nunti religioase cu 2 miri sau 2 mirese, gandeste-te ca nimeni nu poate obliga biserica sa efectueze servicii care nu sunt in conformitate cu doctrina ei.

      Si continuand-mi ideea, poate imi dai niste solutii la o casatorie poligama. Cine decide asupra cui? Prin vot democratic? Si daca mai implicam si un animal, el pentru cine decide?

      Sau poate, poate! ca este o diferenta intre situatii.

      Sa ne traiasca libertatea de opinie si prejudecatile cu ea.
      • -1 (5 voturi)    
        Criza financiara si cu aia medicala (Marţi, 5 februarie 2008, 16:43)

        Hai mai! [anonim] i-a raspuns lui gandind cu voce tare

        Te pomenesti ca vrei sa iei credit de la banca si ti-a ramas asta ca ultima solutie, grav ce sa zic... desi daca mai cauti gasesti solutii mai simple la asta! referitor la partea cu boala - e normal sa nu aiba cine sa mai decida pentru tine intr-o situatie de-asta ca homo din ce stiu nu pot face copii! Deci alegerea ta te priveaza de asemenea drepturi!
        • +1 (3 voturi)    
          ce ti-e si cu crizele astea (Marţi, 5 februarie 2008, 17:45)

          gandind cu voce tare [anonim] i-a raspuns lui Hai mai!

          Poate esti amabil si explici legatura dintre copii si ceea ce tu numesti criza medicala. (Si ce anume te-a facut sa decizi asupra orientarii mele sexuale, avand in vedere ca pe planeta suntem destui romani).

          Eu am sustinut argumentat de ce consider ca o casatorie civila (sau uniune civila, cum ii mai spun in alte parti) este o problema privata si care tine de alegerea personala. Tu ai incercat sa-mi explici ce bun esti tu la gasit solutii de crize existente numai pentru tine.

          Aruncatul cu pietre imaginare e un spor plictisitor.
          Si atunci cand ai nevoie de infomatii suplimentare pentru a gandi (cum ar fi sexualitatea celui caruia ii replici - nu ai avut de unde sa o afli, dar ai facut tu cumva sa o deduci :)) - si chiar sper sa-mi lamuresti misterul si sa-mi spui si mie tehnica ), atunci consider ca nu ai nimic nou sa spui. Eventual cuvinte de la lauda la adresa politicienilor nostri capabili.

          Hai sa traim!
          • 0 (4 voturi)    
            argumentele sunt prost alese (Marţi, 5 februarie 2008, 18:04)

            Hai mai! [anonim] i-a raspuns lui gandind cu voce tare

            Si hotii pot argumenta ca au furat ca nu aveau ce manca sau ca vroiau sa traiasca mai bine. Eu cred ca poti trai la fel de bine indiferent de orientarea sexuala si fara sa te casa toresti cu cineva de acelasi sex cu tine. Restul sunt motive puerile!
            • +1 (3 voturi)    
              nu chiar (Marţi, 5 februarie 2008, 18:52)

              gandind cu voce tare [anonim] i-a raspuns lui Hai mai!

              Ai dreptate in cateva lucruri pe care le spui.
              Intr-adevar, un hot poate argumenta decizia lui de a fura. Si s-ar putea ca daca se pricepe mai bine ca tine la asta, sa sfarsesti in a fi de acord cu el. Asta nu inseamna ca si are dreptate.
              Si doi oameni pot convietui fara a fi nevoie de hartie de la primarie.

              Si faptul ca e just ceea ce tu spui, nu inseamna ca ceea ce spun eu isi pierde din valoare, sau devine pueril. Eu sustin ca e cazul sa vedem dincolo de Bibila impinsa in fata de vadim si sa gandim singuri inainte sa dam dreptate unor politicieni care se ocupa cu ... ma rog, cu ce se ocupa ei acolo, ca nu prea se vede de aici de afara.

              Si pentru a face durerosul proces al gandirii, este necesar sa avem informatii.

              Hec, sau poate emigram in Iran /Iraq unde sigur nu vor fi discutii legate de homosexualitate, pentru ca vezi tu, la ei nu exista ;)
    • -1 (1 vot)    
      re: In sfirsit un lucru bun (Miercuri, 6 februarie 2008, 3:26)

      sadwank [anonim] i-a raspuns lui Razvan007

      Razvane, cind am vazut cite comentarii are articolul asta, m-am gindit la tine (ho! nu sint homo!) fiindca de cele mai multe ori avem aceeasi parere si cam acelasi mod de a o expune si eram curios ce zici de chestia asta cu homosexualii. Parerile noastre coincid si aici. Ia zi, cum facem sa bem niste beri impreuna?
      • 0 (0 voturi)    
        Era si cazul ! (Miercuri, 6 februarie 2008, 17:49)

        Razvan007 [utilizator] i-a raspuns lui sadwank

        Era si cazul sa imi fac niste prieteni pe acest site mai devreme sau mai tarziu ;)

        Sigur, nu refuz niciodata o invitatie la bere ;) - mai ales daca ai drum prin Sibiu ;) ;)
    • -1 (1 vot)    
      Democratie sau Anarhie (Miercuri, 6 februarie 2008, 13:07)

      Attila [anonim] i-a raspuns lui Razvan007

      Ai dreptate Razvan!

      Gandesti foarte logic! Se pare ca televizorul, filmele americane inca nu t iau spalat creierul. :-)

      Foarte multi confunda Anarhia cu Democratia. Marea majoritate a comentatorilor pledeaza ptr. Anarhie, crezand ca ei se lupta inpotriva discriminarii.
      Cand standardele morale sunt flexibile in orice directie, atunci avem parte de Anarhie si nu de Democratie. Cand avem dreptul la orice, acea nu mai e Democratie, ci e Anarhie.
      Libertatea nu inseamna ca fac totdeauna ce vreau eu.
      Libertatea este cand fac totdeauna cea ce este bine ptr. mine si ptr. semenii mei. Dar fara un standard moral, valabil ptr. toti, acest lucru nu se poate (si nu eu sunt centrul universului, ca sa impun standardele morale ptr. toata lumea).
      Anarhisti au toate sansele ca mentalitatea lor sa castiga tot mai mare teren. Ura lor fata de biblie si standardele morale crestine este tot mai mare.
      Dar o sa vada ei rezultatele si din pacate o sa vedem si noi.

      Din pacate casatoria homosexualilor este numai o chestie de timp. Chiar daca tara noastra ar dori sa opuna acest lucru - UE o sa ne oblige si in acest domeniu. Dar si la noi sunt tot mai multi oameni "deschisi" la minte.
      In foarte scurt timp, dupa asemenea comentarii o sa primim amenzi si o sa fim declarati homofobi. Poate ca cu timpul o sa ajungem si in inchisoare daca ne impotrivim foarte tare ...
      Alex o sa ne arda pe rug! Dar numai ptr. ca el lupta ptr. Democratie! :-)
      • -1 (1 vot)    
        Violenta (Miercuri, 6 februarie 2008, 14:56)

        Razvan altul [anonim] i-a raspuns lui Attila

        De fapt nu se gandesc la anarhie (pt ca anarhia are reguli) ci la un soi de amestec intre lipsa totala de constrangeri si o democratie directa in care fiecare cetatean poate hotari PERSONAL ce e bine pentru statul in care traieste. Ma rog aspiratia lor e spre un norisor, ideile sunt confuze.

        Stim prea bine inca de la Pascal ca in lumea asta nu exista LIBERTATE ABSOLUTA, nu poate exista insasi conceptul de libertate fara o constrangere (de ex. mancam pentru ca ne este foame, daca nu am fi obligati de foame, nu am manca). Exemplul e banal dar poate fi imbogatit: omul este un animal social, fara societate nu poate exista, ergo societatea ii delimiteaza campul de actiune.

        Daca un individ vrea sa se desparta de regulile societatii in care traieste, este absolut firesc ca acest organism sa il respinga si sa il izoleze ca pe un virus.

        Nesimtirea Occidentului, din '68 incoace, consta in a impune majoritatii regulile minoritatilor de tot felul. Nesimtirea oamenilor politici - de stanga - duce la razvratirea minoritatilor in chestiune.

        Absurditatea situatiei ni se prezinta in felul urmator: stim ca exista homosexuali (e numai un exemplu, poate fi extins si altor "minoritari"), nu le dam in cap, stim ca fiecare alege dupa bunu-i plac. Sunt cumva izolati de rest, dar totusi tolerati. Lucrurile se imput cand a-normalii vor sa intre si ei in normalitatea altora, vor sa emuleze pervers (nu sa continue in normalitatea lor) societatea majoritara. Vointa acestora se transforma in atac (manifestatiile in curul gol, dorinta de a AVEA COPII, dorinta de a se casatori in biserica - da, exista, i-am cunoscut - fiind o forma de violenta).
  • 0 (4 voturi)    
    unde e mah libertatea de exprimare?! (Marţi, 5 februarie 2008, 15:12)

    adya [anonim]

    sunteti niste intoleranti..preferati mai degraba razboaie, dictaturi si tratament preferential ptr barbati la jobu-ri de ex, nu? k park v-as fi pus pe voi sa va insurati cu persoane d acelasi sex... dak casatoria intre gay si lesbiene nu ar mai fi interzisa, nu i-ar mai tenta pe multi tampiti sa incerce senzatii tari si sa sparga normele de morala.... bravand prin lesbianism. ar fi un lucru normal! aa...si apropo, ati auzit k s-a descoperit k se pot concepe copii si fara sperma..asa k...:D
    p.s.: nu sunt lesbiana ci doar incerc sa inteleg d ce sunteti asa d misogini si faceti atatea discriminari!
    • +1 (5 voturi)    
      discriminare? (Marţi, 5 februarie 2008, 15:27)

      florin [anonim] i-a raspuns lui adya

      DISCRIMINÁRE, discriminări, s.f. Acţiunea de a discrimina şi rezultatul ei. 1. Deosebire, distingere efectuată între mai multe elemente. 2. Politică prin care un stat sau o categorie de cetăţeni ai unui stat sunt lipsiţi de anumite drepturi pe baza unor considerente neîntemeiate. ♦ Discriminare rasială = segregaţie. – După fr. discrimination, lat. discriminatio, -onis.

      Deci neintemeiat....aici este destul temei sa se faca o separatie.
      Altfel, ce ai spune daca cei de pe forumul asta ar vrea de exemplu sa faca sex/dragoste cu tine? De ce sa fie discriminati fata de sotul/prietenul tau? Exista totusi o limita, nu?!?
    • 0 (8 voturi)    
      Lasa-ne asa intoleranti si mergi unde esti tolerat (Marţi, 5 februarie 2008, 15:30)

      gigi-digi [anonim] i-a raspuns lui adya

      Pai aici e problema: n-ai cum sa intelegi! Cum ai remarcat ceea ce vrei tu nu e normal, firesc,fiziologic, etc, asa ca de-aia toata lumea se opune! Daca ai inceta sa visezi la copii in eprubeta, casatorii intre homo sau lesbi etc ai avea o sansa sa intelegi, altfel slabe sanse! Inca o data, ca alegi sa fii homo e problema ta nu te discrimineaza nimeni, nu te alearga nimeni dar nu mai brava atat ca nu e ceva firesc, e o tulburare comportamentala!
  • +9 (11 voturi)    
    lol (Marţi, 5 februarie 2008, 15:17)

    Dragomir [anonim]

    Lasati homosexualii sa simta si ei mizerabili ca majoritatea oamenilor casatoriti.
    • +1 (3 voturi)    
      good one (Marţi, 5 februarie 2008, 15:44)

      The Wisest Fool [utilizator] i-a raspuns lui Dragomir

      LOL
  • +3 (11 voturi)    
    cam nasol... (Marţi, 5 februarie 2008, 15:18)

    Drosofila [anonim]

    Si cam cum ar trebui ca "homalaii" sa isi vada de treaba lor acasa, cand tocmai asta nu sunt lasati (de legislatie) sa faca? Adica au voie sa se pupe (la ei acasa, nu pe strada, ca se oripileaza pudibonzii). Dar daca vor, ca orice alti oameni care se pupa cu altii la ei acasa, sa vrea sa se casatoreasca si sa-si duca relatia linistiti mai departe (tot la ei acasa), nu o poate face, pt ca nu si-a luat Vadim pastilele la timp.

    Avem fix aceeasi mentalitate precum disperatii de pe stadioane, multi din ei membri Noua Dreapta.
    Homosexualii, ca si puiul gatit, nu fac rau. TEORETIC, ar trebui sa avem aceleasi drepturi, indiferent de etnie, religie ,rasa si orientare sexuala, parca asa era, nu?

    Si nu, nu sunt nici lesbiana, nici bisexuala. Am fost, impreuna cu prietenul meu, la marsul Gayfest anul trecut si am vazut, in mars, oameni casatoriti care venisera cu bebelusul dupa ei. Oameni care sustineau niste drepturi si care sunt sanatosi la cap. E pur si simplu parerea mea, sunt sigura ca o sa mi se dea la cap pentru ea, multumita "tolerantei" romanesti arhicunoscute.

    Mersi pentru intelegere, anticipat.
    • -2 (8 voturi)    
      ??? (Marţi, 5 februarie 2008, 15:34)

      Paramecium [anonim] i-a raspuns lui Drosofila

      V-ati dus ca va cautati parteneri de harjoneala ?
    • -2 (6 voturi)    
      Fac rau din pacate,in primul rand lor (Marţi, 5 februarie 2008, 15:39)

      roman [anonim] i-a raspuns lui Drosofila

      Pai ce draga nu ii lasa cineva sa faca acasa ce vor? II cauta politia sau care e problema? Ca sa iti raspund, dau un exemplu negativ, asta da, asa cum si cei cu manele in metrou dau un exemplu negativ! Drepturi avem cam aceleasi cat timp suntem oamnei normali, restul de pedo, zoo, homo e normal sa nu aiba chiar aceleasi drepturi pentru ca ei au ales sa fie altfel! Asadar homo fac rau prin exemplul lor negativ si prin faptul ca vor vrea cat mai multe drepturi (aberante e drept)
      • +4 (6 voturi)    
        am ales?! (Marţi, 5 februarie 2008, 16:58)

        alex [anonim] i-a raspuns lui roman

        Bai baiete,

        Ai habar cat m-am zbatut sa fiu, cum zici tu, "normal"? Tu crezi ca noi alegem sa fim altefl ca altii ca ne place sa ne luptam cu morile de vand ce sunteti? Oh, as fi dat orice sa fiu "normal", da' uite ca NU SUNT, si N-AM ales eu sa nu fiu. Documenteaza-te in ceea ce priveste "normal". Ca pentru mine e normal sa ma duc la serviciu, sa-mi platesc chiria, sa mananc un hamburger, sa ma duc la schi, sa inot si ... SA IUBESC, da, sa iubesc, si iubesc exact pe cel sau cea de care sunt atras, tu alegi pe cine IUBESTI? faci selectie? zici "da, uite pe tipa asta o iubesc pentru ca asa vreau eu"? esti ipocrit si tu!
        • -4 (4 voturi)    
          Exact... (Marţi, 5 februarie 2008, 17:25)

          roman [anonim] i-a raspuns lui alex

          Da draga, aleg pe cine sa iubesc - pe cineva de sex opus - asta inseamna normal. Faptul ca ai ajuns acolo nu tine de cum te-ai nascut ci de ceea ce ti s-a intamplat in cursul vietii!
          • -1 (1 vot)    
            esti pe spate (Miercuri, 6 februarie 2008, 12:28)

            anca [anonim] i-a raspuns lui roman

            daca gandesti in felul asta vei muri singur si nefericit. asa meriti
            • +1 (1 vot)    
              Uite cine da lectii! (Miercuri, 6 februarie 2008, 12:39)

              roman [anonim] i-a raspuns lui anca

              hai mai, uite cine da verdicte - pai sunt casatorit fetita sau baietel sau ce oi fi... si am si copil pe care vreau sa-l protejez de de astia ca tine care sustin tot felul de perversiuni morale, legislative asa ca mai bine ai tu grija de tine, ca de mine am eu. Noroc cu logica ta de fier ca altfel ramaneam un inchistat care nu vroia sa incerce experimente de-astea de-ale voastre!
        • 0 (4 voturi)    
          dar altii (Marţi, 5 februarie 2008, 19:47)

          The Wisest Fool [anonim] i-a raspuns lui alex

          Eu ma intreb ce facem cu un zoofil care se zbate de ani de zile sa fie normal si nu reuseste. Ai sa imi raspunzi ca ala e incadrat la boli psihice si eu intreb, de ce?

          Intrebarea e serioasa nu in zeflemea.
          • +1 (1 vot)    
            e vorba de niste drepturi (Miercuri, 6 februarie 2008, 13:05)

            gigi [anonim] i-a raspuns lui The Wisest Fool

            dar daca nu vrei sa intelegi mai taci dracu'. aveti una si buna cu zoofilia, speri sau ce?
            • -1 (1 vot)    
              logica (Miercuri, 6 februarie 2008, 14:55)

              The Wisest Fool [anonim] i-a raspuns lui gigi

              Singurul lucru care il speram era un dialog onest. Poate altadata...
            • 0 (0 voturi)    
              Care drepturi? (Miercuri, 6 februarie 2008, 15:19)

              Gigel nevrotic [anonim] i-a raspuns lui gigi

              E vorba de niste drepturi de care chiar n-ai nevoie dupa cum s-a argumentat la toate solicitarile voastre de pe aici! Se pot realiza fara a perturba normalitatea noastra a celorlalti, prin formele legislative existente!
      • 0 (2 voturi)    
        @ presupusul roman (Marţi, 5 februarie 2008, 17:16)

        roman [anonim] i-a raspuns lui roman

        Poate iti cauti si tu un alt nick, ca "roman" e deja luat si s-ar putea sa nu-ti convina ce am postat eu pe tema asta pana acum!
        • -1 (3 voturi)    
          LOL (Miercuri, 6 februarie 2008, 1:00)

          na, ungur [anonim] i-a raspuns lui roman

          la cati romani sunt in tara asta, si la cata lipsa de imaginatie este, ma mir ca nu sunt toate nik-urile "roman" sau variatiuni pe tema ;-)

          P.S. da'in cazul ipotetic in care un ungur de la noi e si homosexual...care din ele e pacat mai grav??
    • -3 (5 voturi)    
      drepturi egale (Marţi, 5 februarie 2008, 15:41)

      florin [anonim] i-a raspuns lui Drosofila

      daca vreau sa ies cu tine 2 zile pe saptamana e ok? doar am aceleasi drepturi cu prietenul tau nu?
      • +2 (4 voturi)    
        florin (Marţi, 5 februarie 2008, 16:39)

        Drosofila [anonim] i-a raspuns lui florin

        Pacat ca nu ai inteles ca ma refeream la drepturile de baza care ii revin fiecarui om. Cum ar fi dreptul la adapost, ingrijire, dar mai ales la viata, drept pe care, spre exemplu, nazistii l-au calcat in picioare, omorand milioane de oameni doar pentru ca erau homosexuali. Si sa-ti mai zic ceva? Multi membri ai partidului nazist erau homosexuali. Stii de ce? Pentru ca, pornind de la Hitler, ideea despre femei era ca ele sunt fabrici de facut copii si atat, respectiv erau utile doar din punct de vedere sexual. Pe cand sexul intre barbatii arieni puri era un mod de a-ti dovedi legatura indestructibila pe care o aveai cu camaradul tau arian. Era ca un fel de "sigiliu de prietenie autentica" intre relatiile dintre nazisti. Evident ca nu o recunosteau, dar noaptea "legau prietenii" intre ei, iar a doua zi mai trimiteau la auschwitz niste "nenorociti de homosexuali" care faceau rasa pura de rusine. Dar hai ca nu te mai plictisesc cu detalii.
        • -1 (3 voturi)    
          - (Marţi, 5 februarie 2008, 18:29)

          florin [anonim] i-a raspuns lui Drosofila

          Foarte bine. Sa fie si acum oricate persoane de alta orientare sexuala, la fel ca nazistii, si sa faca ce vor la ei acasa. Dar casatoria este alta poveste. Poate sa le spuna uniune, convietuire, colaborare, etc. Dar nu casatorie, si mai ales nu dreptul de a adopta un copil. Pentru ca si copilul ala are drepturi si nu trebui traumatizat psihic pentru dorinta egoista a doua persoane
    • -4 (6 voturi)    
      homalaii in lagare (Marţi, 5 februarie 2008, 15:53)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui Drosofila

      Aloo Drosofila domnule homalaii sunt bolnavi domne mai acum ceva vreme pe cei bolnavi de ciuma ii puneau in rezervatii le dadeau foc, aloo adya despre ce razboaie vorbiti.Fratilor sunt de acord sa dam fiecare 1% din salariu sa le facem rezervatii cu garduri electrice inalte de 5 m sa nu mai poate scapa de acolo si sa le ducem mancare, alifie si tot ce mai au nevoie dar haideti sa nu ne prostim mi se pare deja anormal ca pot sa deschida gura sa faca parade auzi pai ar trebui sa le fie rusine sa le crape obrazul auzi ei mai ies si pe strada.
      V-ati imbolnavit imi pare rau pentru voi o sa va aprind o lumanare dar spanzurati-va fratilor asta ar face orice om decent.
      Cat despre PRM toata lauda pentru aceasta lege in sfarsit ceva bun de la acest partid.
      Auzi bebelusi printre familii de homosexuali pai nemernicilor care le luati apararea criminalilor pai la copii aia nu va ganditi mai dementilor ca atunci cand vor creste si poate ii ajuta D-zeu sa scape de aceasta boala o sa le fie scarba de parintii lor sau vor trai cu niste traume de va vor da apoi in cap pe strada.
      Ia mai potoliti-va mai dementilor si ocupati-va de asa ceva si daca e vreunu care nu are curaj sa isi puna latul de gat il invit sa vina sa imi faca mie cu ochiu pe strada sau mai rau la copilul meu ca sa vada atunci ce voteaza legi de undeva de sus de tot si incearca sa le faca viata mai usoara semenilor lui rugandu-se de Sf Patru .
      • +2 (4 voturi)    
        esti dus cu capu' nazistule (Marţi, 5 februarie 2008, 17:01)

        alex [anonim] i-a raspuns lui anonim

        Tu si convingerile tale ar trebui inchise intr-un asemnea perimetru cu garduri inalte ... pariu ca nu esti mai bun ca mine in absolut nimic. Decat poate in ascultatu' manelelor, ca pun pariu ca asta faci toata ziua. si stai linisitit, tu, ca nu cred ca esti vreun casanova sa-ti faca tie cineva cu ochiu' pe strada. Nici macar asta nu meriti, h3h. Trimite o poza sa te stiu si sa-ti fac cu ochiu asa, doar de-al dreaq. Sa vedem, ce poti sa-mi faci tu mie? Hai, stoarce-ti cosurile de pe fata si lasa-ne!
    • -3 (3 voturi)    
      Ce teoretic ma??? care teorie??? (Marţi, 5 februarie 2008, 16:39)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui Drosofila

      Ce drepturi sa avem, ca homalaii se bucura de mai multe drepturi ca tine in unele tari.
      Dreptul sa adopte si sa distruga psihic un copil?
      Dreptul sa oblige Biserica sa-i casatoreasca la altar (o sa urli ca un ipocrit ce esti ca nu e asa, dar in alte state "mai tolerante" deja sunt preoti bagati la puscarie pentru ca au refuzat astfel de lucruri).
      Ce urmeaza apoi sa legalizam pedofilia (vai, stiu ca pare de neconceput, dar si acum 20 de ani drepturile de care se bucura homosexualii pareau de neconceput)?
      Minti bolnave si crescute la T.V. (Discovery & National Geografic) credeti ca le stit pe toate... sunteti varza bai "tolerantilor".
      Sunteti "toleranti" si grijulii cu animalele, homosexualii, lesbienele, drogatii, mai putin aproapele vostru care se intampla sa aiba vederi "traditionaliste".
      • +2 (6 voturi)    
        Anonim (Marţi, 5 februarie 2008, 17:05)

        Drosofila [anonim] i-a raspuns lui Anonim

        Domnule X, in mesajul meu nu am jignit pe nimeni. Deocamdata vad ca dumneavoastra faceti spume anonime pe la gura, impartind taberele in "buni" si "rai", ca si cand despre asta ar fi vorba.

        Pedofilia este un act ilegal pentru ca acel copil nu se poate apara impotriva unor agresiuni sexuale. Homosexualii nu adopta copii ca sa se distreze noaptea cu ei, ci ca sa-i creasca intr-un camin. Dar bineinteles, e mult mai de preferat ca un copil abandonat sa creasca singur intr-un camin de orfani, unde sa invete o meserie cinstita, cum ar fi mecanica auto sau trasul de aurolac pe strazi - daca fuge din orfelinat. Sigur ca e de preferat asta.

        Ma indoiesc ca ati stat vreodata de vorba cu vreun homosexual (nu ma refer la travestiti, pentru ca majoritatea pun semn egal intre travestiti si homosexuali). Ati fi avut cate ceva de invatat de la ei si va rog sa fiti amabil si sa nu faceti infarct. Ati fi vazut, daca nu i-ati fi judecat din start, ca multi dintre ei au bun simt si sunt educati si deschisi. Sunt mult mai ok decat multi heterosexuali. Dar pacat ca ura nu va lasa sa vedeti mai departe de propriile prejudecati.

        PS: Lucrurile astea nu se invata de pe Discovery...ceea ce va urez si dumneavoastra.
      • 0 (2 voturi)    
        anonimul psiholog (Miercuri, 6 februarie 2008, 20:47)

        eu-aici [anonim] i-a raspuns lui Anonim

        Mai psihologule care ai invatat psihologia copiilor, pai copiii sunt traumatizati de persoane ca tine, care comentati si ii faceti sa simta ca nu sunt normali daca au parinti homosexuali acasa! Astea sunt adevaratele traume.
        Vai de copiii tai care traiesc cu un parinte ca tine, parca te si vad cum tii inveti sa-i herjoneasca la locul de joaca sau la scoala pe ceilalti copii cu parinti de acelasi sex. Hai, du-te on line si citeste psihologia copilului, ca sa stii cum sa-ti educi copilul cand o sa ai, sau daca ai, cum sa-ti schimbi comportamentul si sa-ti cresti copiii normali, fara ura fata de oameni, ca daca de mici vad ura pentru homosexuali in casa la tine, cand cresc le da in cap, intra in puscarie, si tu stai si plangi la batranete pe la garduri. Dar bineinteles, "homalaii" vor fi de vina, <cum de au sarit cu capul in batul din mana copilului tau?? Nenorocitii. Nu le-a dat nimeni educatie cand ati crescut. Uite cum v-au crescut mama si tatal vostru.>
        Vai de capul tau pai tu esti pericol pentru societate, un comunist, care trebuie inchis dupa gardul ala de care vorbeai tu.
        Si sa stii ca o sa fiu impotriva celui care vrea sa-ti dea alifie. Uite asa, m-ai suparat.
    • -1 (3 voturi)    
      n-ai cu cine (Marţi, 5 februarie 2008, 19:56)

      eu-aici [anonim] i-a raspuns lui Drosofila

      pt. Drosofila...n-ai cu cine sa-ti bati gura tu nu vezi, - cu inchisii astia la minte, nici in 100 de ani de acum incolo romanii nu au sa accepte aceste lucruri, rasisti, isi baga nasul in dormitorul altora. Da, domne, fiecare are dreptul lor la viata. De cand a fost Biblia scrisa, lumea a mai evoluat, acum avem computere, telefoane, avioane, care nu sunt mentionate in Biblie, poate n-ar trebuie sa le folosim si pe astea? Fiecare are dreptul sa fie cu cine vrea, sa iubeasca pe cine vrea, sa faca copii cu cine vrea, gata, terminati, mai evoluati mintal si voi. Si daca cineva vorbeste in favoarea lor, inseamna ca sunt mai deschisi la minte, nu ca sunt gay neaparat. Anyway, pentru toti care fac misto de lesbiene, parca va si vad cand sunt doua in pat la televisor cum va tremura mana pe telecomanda si stati cu gura deschisa sa va uitati! Gata!! E 2008!!!
      • -3 (3 voturi)    
        Ai cu cine? (Marţi, 5 februarie 2008, 22:31)

        eu [anonim] i-a raspuns lui eu-aici

        Intr-adevar n-ai cu cine -cand toti pervertitii se vor legalizati pentru ca lumea a evoluat si biblia nu mai e actuala! Biblia e actuala numai voi ati parasit cararea, asta e problema voastra. Sunteti inchistati voi daca nu reusiti sa intelegeti bunul simt al oamenilor normali care nu vor sa aiba de a face cu astfel de specimene. Voi ati decis sa fiti astfel si voi vreti drepturi acum. Ce urmeaza dupa asta, ce drepturi o sa mai vreti? La final ti-ai dat masura - se vede ca ai mintea pervertita dupa sex -categoric toti romanii normali isi doresc 2 lesbi in pat ! Cat de bolnav poti fi?
        • +1 (1 vot)    
          tu nu ai cu cine (Miercuri, 6 februarie 2008, 19:39)

          eu-aici [anonim] i-a raspuns lui eu

          "voi" care "voi"? Ce carare am parasit mai credinciosule? Ca daca esti asa credincios cu Biblia, n-ai citit ca n-ai voie sa urasti pe nimeni? Sau n-ai ajuns la capitolul ala? Ce drepturi o sa vrem? Eu n-am nevoie de nici un drept. Si btw, sunt femeie. Eu traiesc un SUA, am sotul, copilul si familia mea, si ma bucur ca am avut dreptul de ajunge printre lume mai deschisa la minte, pe care nu-i deranjeaza paiul din ochiul altora, care nu-si baga nasul in problemele sau sexualitatea altora - fiecare cu aia masii. Asa ca, peste 1000 de ani, o sa ajungeti si voi ce acolo, poate, la fel, mai ales tu, care consideri ca a se uita la filme in care arata doua femei in pat, inseamna ca am mintea "pervertita de sex". Asa ca tie iti trebuie asa, ca pe vremea lu' Ceausescu, 2 ore de program la TV.
          Sfat: pune mana la ochi si nu te uita cand arata scene de-astea perverse la TV. Si inpaca-te cu gandul ca fiecare are libertatea de a se exprima si a cere drepturile care le vor.
      • -1 (3 voturi)    
        Afirmatii idioate... (Miercuri, 6 februarie 2008, 0:30)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui eu-aici

        "De cand a fost Biblia scrisa, lumea a mai evoluat"
        Si de cand Newton a scris legile miscarii lumea a EVOLUAT, asta nu inseamna ca legile miscarii ale lui Newton nu sunt adevarate.

        "acum avem computere, telefoane, avioane, care nu sunt mentionate in Biblie, poate n-ar trebuie sa le folosim si pe astea?"
        Toate inventiile enumerate mai sus au fost facute de crestini, si inventiile repsective cred ca nu sunt mentionate in multe carti chiar ACTUALE, asta iarasi nu face cartile care nu le mentioneaza invalide.

        "Fiecare are dreptul sa fie cu cine vrea, sa iubeasca pe cine vrea, sa faca copii cu cine vrea"
        Pai sa faca draga copii cu cine vor poponarii si lesbienele, dar sa nu-i fure de la altii... apropo, acei copii nu crezi ca ar trebui sa-si dea acordul?

        "gata, terminati, mai evoluati mintal si voi. "
        Aha, deci tu ai evoluat mintal... te lasam sa evoluezi in continuare, sa ne anunti cand te opresti (poate daca treci de stadiul in care te afli o sa te poti numi OM).
        • 0 (0 voturi)    
          afirmatii idioate? (Miercuri, 6 februarie 2008, 19:43)

          eu-aici [anonim] i-a raspuns lui Anonim

          Hai ca atunci sunt busy, ma duc sa evoluez in continuare, n-am timp de bullshitul asta.
          Poate mai intru pe site cand aud ca v-a venit mintea la cap. Mai, "OM" ce esti tu.
    • 0 (2 voturi)    
      Hai sa facem o distinctie clara (Miercuri, 6 februarie 2008, 10:00)

      George Manuta [anonim] i-a raspuns lui Drosofila

      Din pacate, ceea ce nu ai reusit tu sa intelegi, este ca omul este o fiinta sociala. Nu traim fiecare izolati in colibe. Astfel, a aparut nevoia unor reguli de disciplina unanim acceptate. Fara legatura cu Biblia, pur si simplu prin evolutie. Asadar, pentru a evita haosul general, a aparut un set de reguli si s-au format si organe insarcinate cu pastrarea acestor reguli si sanctionarea celor care nu le respecta. Deci, daca aceste regli exista de mii de ani, cu ce drept incercati voi sa le schimbati? Nu am avea aceasta conversatie daca parinti tai ar fi fost Tati si ...Tati! Am avansat cu stiinta, dar sa nu confundam asta cu largirea spectrului de toleranta! Asta nu inseamna ca de-acum inainte nu vom mai avea nevoie de barbati si femei pentru perpetuarea speciei. Evolutia medicala exista doar in anumite zone. Cati oameni sunt inca analfabeti? Gandeste-te..
  • +4 (8 voturi)    
    De ce (Marţi, 5 februarie 2008, 15:18)

    roman [anonim]

    De ce nu avanseaza tara noastra?
    Pentru ca 90% din cetatenii ei pe langa faptul ca sunt prosti, sunt si intoleranti cu o frica enorma de schimbare.

    Popor de securisti, turnatori si pupincuristi (a nu se confunda cu homosexualitatea).
    • -1 (5 voturi)    
      Stiu eu, stiu eu de ce (Marţi, 5 februarie 2008, 15:35)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui roman

      A ,nu, stiu eu de ce... pentru ca nu am adoptat casatoria intre homo sau lesbi! Asa tara noastra era pe culmile infloririi! Dar asta era cauza. Noroc ca mai sunt si destepti in tara care sa se prinda de asta (cam 10%) :)))))))
      • 0 (4 voturi)    
        @ gigi (Marţi, 5 februarie 2008, 17:24)

        roman [anonim] i-a raspuns lui gigi

        Si eu care credeam ca desteptii am plecat de mult din tara lui Papura Voda, a lui Vadim si a lui Becali.
        • -1 (3 voturi)    
          @roman (Marţi, 5 februarie 2008, 17:31)

          gigi [anonim] i-a raspuns lui roman

          Te-ai inselat au ramas aici sa adopte casatoria intre homo!
  • +1 (5 voturi)    
    Free Your Mind...And Your Ass Will Follow (Marţi, 5 februarie 2008, 15:23)

    florin [anonim]

    sunt tare curios ce ar spune adya daca se va casatori, va face un copil care va deveni homo/lesbi, dupa caz. .
    Sau poate chiar il va incuraja. Eventual sa se predea lectii despre cum sa faci sa fii homo in scoala, la o ora speciala de dirigentie :D
    • -1 (3 voturi)    
      Influentele vin de afara! (Marţi, 5 februarie 2008, 15:48)

      goe [anonim] i-a raspuns lui florin

      In Anglia e deja un proiect de acest gen - la scoala sa fie copiii familiarizati cu ce inseamna homo, lesbi etc. De asemenea se doreste scoaterea termenilor "mama" si "tata" pentru a se intelege mai bine aceste concepte! In curand probabil ca se va cere asta si in Romania! Tot vrem noi sa fim europeni, trendy si nu sa ramanem niste intoleranti! In Franta un cuplu de lesbi a adoptat un copil in urma unei hotarari judecatoresti! Minunata replica: daca ele vor copil pot avea prin adoptie! Dar copilul dumneavoastra daca ar fi adoptat de un astfel de cuplu? Nu, in nici un caz nu! Asa ca de ce sa ne mire virulenta acestei minoritati!
      • +2 (6 voturi)    
        @ goe (Marţi, 5 februarie 2008, 16:52)

        roman [anonim] i-a raspuns lui goe

        Pai daca copilul, unora dintre cei dezgustati de homosexuali, este adoptat de un cuplu gay este numai si numai datorita faptului ca heterosexualii convinsi, care da cu piatra pe aici, nu erau capabili sa-si iubeasca copilul. Asa ca...
        • -3 (3 voturi)    
          @roman (Marţi, 5 februarie 2008, 17:38)

          goe [anonim] i-a raspuns lui roman

          Noroc ca s-a gasit o "famelie" iubitoare ... sper sa nu fie de acelasi sex cu copilul - altfel o sa fie si copilul un free spirit!
    • 0 (2 voturi)    
      Asa cum zici Florine (Marţi, 5 februarie 2008, 15:49)

      roman [anonim] i-a raspuns lui florin

      Free your mind...
      Insa tu mai ai pana ajungi la nivelul asta, dovada sunt comentariile tale incuiate.
      • -2 (2 voturi)    
        pt roman (Marţi, 5 februarie 2008, 16:07)

        florin [anonim] i-a raspuns lui roman

        Imi pare rau ca te deranjeaza, dar asta e parerea mea. Macar eu nu ma dau oprimat de securitate desi probabil aveai 2 ani pe vremea aia. Hai noroc si nu o mai dati pe aia cu oprimarea de cate ori e ceva ce nu va convine, chiar daca acel ceva e ilegal ori imoral. Iar imoralitatea nu este inca o virtute, si nu inseamna discriminare
        • 0 (2 voturi)    
          crezi (Marţi, 5 februarie 2008, 16:29)

          pt florin [anonim] i-a raspuns lui florin

          Crezi ca ma deranjeaza parerea ta?
          Nicidecum. Dar de ce incerci tu sa le bagi altora pe gat parerea ta, si iti mai si bati joc de ei?!

          Si de ce trebuie sa te legi de mine si de varsta mea, fara sa ma cunosti?! Pentru ca nu ai ceea ce este necesar pentru a purta o discutie, si anume " A FREE MIND"!

          Hai pa. Mai vorbim cand te descui un pic!
          • -1 (1 vot)    
            - (Marţi, 5 februarie 2008, 16:39)

            florin [anonim] i-a raspuns lui pt florin

            am inteles. n-ai nici un argument dar votezi impotriva. Ca in Caragiale
    • +1 (1 vot)    
      cati prosti misuna pe aici (Miercuri, 6 februarie 2008, 13:08)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui florin

      "Sau poate chiar il va incuraja. Eventual sa se predea lectii despre cum sa faci sa fii homo in scoala, la o ora speciala de dirigentie "

      eu ma intreb cat te-ai gandit sa debitezi asa ceva... eu cred ca adya s-ar descurca foarte bine, eu ma intreb ce s-ar intampla daca TU vei avea un copil homo... probabil ar emigra intr-o tara din aia din vest cu 'mizeriile' lor de legi si toleranta lor imposibila, tarane.
      • -1 (1 vot)    
        esti ratat rau (Miercuri, 6 februarie 2008, 14:53)

        florin [anonim] i-a raspuns lui gigi

        Va ganditi numai la cat de bine vor avea grija poponarii de copil. La dezvortarea lui psihica armonioasa nu se gandeste nimeni? La faptul ca va creste izolat si aratat cu degetul in societate? Si ca eventual isi va gasi refugiul in cine stie ce prostii, asta daca nu o va lua razna?
  • 0 (6 voturi)    
    gay (Marţi, 5 februarie 2008, 15:32)

    enterprise [anonim]

    Foarte bine ca au votat asa o lege.Ganditi-va ca acesti oameni(homo si lesbi) dupa ce se casatoresc vor vrea sa creasca si copii nu?Ca orice familie.Pai si bietul/biata copil/a cui ii zice tati si cui mami? Chiar in halul asta a ajuns omenirea?Ce psihic va avea acel copil daca e crescut de doi barbati de exemplu si ii surprinde intr-o zi(inevitabil) ca se ling...sau mai rau...
    Mai oameni buni ..s-a dus dreaqului lumea asta.Mai rau ca animalele.
    • +1 (1 vot)    
      ... (Miercuri, 6 februarie 2008, 12:45)

      anca [anonim] i-a raspuns lui enterprise

      am cunoscut familii de homo care au o legatura mult mai solida decat multe cupluri hetero. sunt responsabili si cred ca asta este unul dintre cele mai importante lucru daca te gandesti sa ai copii.
      si este egalitate in cuplu. in schimb in cuplurile "normale" barbatul mai mult ca sigur e cel care se crede superior si vrea control aspura femeii. acei barbati ce expemplu le dau copiilor lor?
      • -1 (1 vot)    
        Asa si? (Miercuri, 6 februarie 2008, 16:05)

        Neo [anonim] i-a raspuns lui anca

        Si eu draga am cunoscut cupluri de hetero perfect normale echilibrate si cu copii care au crescut tare frumos. ce vroiai sa zici cu asta?
  • +1 (5 voturi)    
    Cata intotleranta (Marţi, 5 februarie 2008, 15:35)

    adda [anonim]

    Roamaii devin din ce in ce mai nationalisti, xenofobi si intoleranti. Aproape ca mi se face rusine sa traiesc intr-o tara ca asta. Daca acceptam casatoriile intre persoane de acelasi sex inseamna ca luam obiceiuri proaste de la occidentali? Eu cred ca este un refuz cras al populatiei romane de a se civiliza. Ma uit pe forumuri si ma crucesc. Injuraturi, jigniri, atacuri... virtuale la persoana. De ce? doar pentru ca ala are o alta opinie ca mine, si pentru ca e mai prost ca mine am dreptul sa fac eu ce vreau! da cine esti ba tu? Vadim Tudor.
    Care e ma rog de fapt problema daca s-ar accepta casatoriile intre pers. de acelasi sex? Face asta cu ceva rau celorlati? Va face voua rau, Ion casatorit cu Maria? Vin ei peste voi sa va intrebe sa le fiti nasi si nu va convine? nu inteleg. Romanii mai au mult pana sa ajunga la un nivel normal de civilizatie.
    • -2 (6 voturi)    
      Of necivilizatilor! (Marţi, 5 februarie 2008, 15:58)

      mada [anonim] i-a raspuns lui adda

      Va faceti rau voua si copiilor printr-un astfel de exemplu anormal! In rest faceti ce vreti la voi acasa! Asta da civilizatie, cand o sa ajungem sa va recunoastem casatoriile(desi sper ca niciodata) atunci vom fi civilizati! Sau poate nici atunci caci cine stie ce o sa mai vreti apoi?
    • +1 (1 vot)    
      da... (Miercuri, 6 februarie 2008, 19:50)

      eu-ici [anonim] i-a raspuns lui adda

      uite ca am rasuflat usurata ca am citit un articol scris de cineva cu cap. Pai ai dreptate, ca si eu am scris comentarii ca sa-mi sustin parerea da' vad ca nu mai intelegea nimeni. Cred ca e peirdere de timp. M-am ales cu "pervertita de sex", sa ma scriu cand devin "OM" asa ca am renuntat, gata, eu mi-am zis opinia, dar n-ai cu cine.
      Dar ma bucu rsa mai vad oameni asa, ca tine, care crede in viitorul Romaniei, care crede ca intr-o zi se vor schimba mentalitatiile astea invechite si comuniste.
  • -2 (6 voturi)    
    Doamne... (Marţi, 5 februarie 2008, 15:40)

    Daniel [anonim]

    ce am ajuns. Poi bine mai oameni buni. Azi vreti casatorii intre homosexuali. Maine o sa vreti mai mult casatorii intre frati. Apoi poate vreti sa va luati in casatorie si parintii....aveti unii o minte de invidiat....ce sa faci. S-a trezit cate un "dastept" sau o "dasteapta" sa comenteze. Hai Vadime ca ai facut si u un lucru bun.
  • -1 (5 voturi)    
    Ore de homosexualitate (Marţi, 5 februarie 2008, 15:43)

    Danny [anonim]

    am uitat ceva. Ce ziceti, nu ar fi mai bine in loc de orele de religie sa se predea in scoli ore de homosexualitate. Ar fi o idee buna... oare cum de ministrul invatamantului nu s-a gandit la asta?
  • +1 (7 voturi)    
    toleranta e definita cu mare toleranta (Marţi, 5 februarie 2008, 15:47)

    CelCeCiteste [anonim]

    Hai sa ne lamurim de o treaba: de cand orientarea sexuala e mai relevanta decat normalul biologic?
    Familia are ca rol echilibrarea psihologica si emotionala. Ea a fost intarita ca institutie de catre societatea umana care a tras concluzia oriunde in lumea asta ca un copil trebuie sa fie crescut de "o mama - femeie" si "un tata - barbat". Pur si simplu am grefat pe manifestarea noastra sexuala (caci dupa cum se stie p... e cam proasta si nu a facut seralu) ceva valori umane: solidaritate, grija reciproca. Altfelspus, am evoluat de la stadiul de ciurda gen "gayfest". Sincer, eu ma simt agasat si ofensat de manifestarile gay, ii gasesc gretosi si jalnici. Pur si simplu, nu a fost asa facuta! Si nu cred ca faptul ca din varii motive preocuparile sexuale deviaza de la normalul biologic trebuie ridicat la nivel de institutie.
    • +2 (8 voturi)    
      Sus Normalul Biologic, let's vote the Stone Age (Marţi, 5 februarie 2008, 16:04)

      mi5a2el [utilizator] i-a raspuns lui CelCeCiteste

      Ai vazut vreodata cum arata oamenii redusi la 'normalul biologic'?

      Iti urez succes traind normal biologic. Poate infiintezi si un cult - sunt sigur ca gasesti niste triburi africane care sa te proclame Mesia.
      • -3 (3 voturi)    
        Stone Age vs Sex Age! (Marţi, 5 februarie 2008, 16:36)

        Stone Age [anonim] i-a raspuns lui mi5a2el

        Pai hai sa exageram atunci si sa o facem toti pe unde apucam : strada, metrou, autobuz, la servici sau in resturante etc. Si nu numai atat, sa fie o combinatie strict echilibrata de barbati cu barbati(homo) barbati cu femei, femei cu femei(lesbi) - atentie strict echilibrata ca altfel iese discriminare! Asa e bine? Si putem sa proclamam apoi Sex Age! Sa nu confundam binele cu raul si sa nu zicem raului bine!
      • -3 (3 voturi)    
        Normalul biologic (Marţi, 5 februarie 2008, 16:53)

        CelCeCiteste [anonim] i-a raspuns lui mi5a2el

        Cred ca e acceptat faptul ca de la un punct e vizibil faptul ca ne nastem fara dubiu femei ori barbati. Si tot fara dubiu lumea asta a generat culturi, practici si reguli axate pe faptul ca femeile au treaba cu barbatii si invers. Toate celelalte practici nu au trecut si nu trec dincolo de "experiment" deoarece nu sunt "productive".
        Daca evolutia noastra biologica, tehnologica si morala va continua catre alt fel de orizonturi atunci poate ca morala va gasi calea de a acorda linistea cu ceea ce se va constata a fi "normalul" vietii in noul ori noile contexte. Dar a incerca sa violezi o institutie ce a insotit ultimele mii de ani constienti in contextul in care nu a aparut nimic relevant sa justifice un review e cel putin destabilizant. Poti dezvolta un fel de asumare a comuniunii dar sunt ferm convins ca ceea ce avem noi mai de pret si anume copii au nevoie de MAMA si TATA. Daca pentru libertatea noastra de a ne-o trage aiurea (hetero, homo, zoo, necro, etcc.) ii afectam pe cei ce nu se pot apara sufleteste atunci nu intelegem corect libertatea.
    • -2 (2 voturi)    
      re: toleranta e definita... (Miercuri, 6 februarie 2008, 8:35)

      sadwank [anonim] i-a raspuns lui CelCeCiteste

      Mai e o chestie aici, legata de copiii infiati de cuplurile de homosexuali. Daca pina in prezent s-a ajuns la concluzia ca un copil e bine sa aiba si mama, si tata (de sexe opuse :), inca nu se stie cum va fi influentat un copil care are ambii parinti de acelasi sex.
  • +2 (8 voturi)    
    cu Vadim inainte (Marţi, 5 februarie 2008, 15:49)

    fost gay actualmente lesbiana [anonim]

    1. Crestinismul nu este religie OBLIGATORIE in Romania deci Biblia e carte de capatii pentru cine vrea, dar la el acasa.

    2. Nu va plac homosexualii de sex masculin dar nu v-ar displacea o partida cu 2 lesbiene in pat...

    3. O familie compusa din BARBAT + FEMEIE nu garanteaza o familie BUNA. La stirile de "calitate" de la ora 5 vedeti cite familii "normale" din punctul de vedere al bibliei isi bat, omoara sau parasesc copii.

    Sinteti niste meschini. Va bateti cu pumnii in piept ca sinteti mari crestini, dar furati, mintiti, va inselati nevestele.... sa arunce cu piatra cel fara de pacat. SI NU CRED CA E VADIM SAU UNUL DINTRE VOI.
    • -3 (3 voturi)    
      vaii.. (Marţi, 5 februarie 2008, 16:10)

      danny [anonim] i-a raspuns lui fost gay actualmente lesbiana

      pt: gayul devenit lesbiana:
      vaii de mine...s-a trezit marele filosof......am ramas fara cuvinte.....daca nu iti convine in romania dute in olanda ca acolo pun pariu ca o sa iti gasesti o pereche de gay care sa te satisfaca.... dute si aruncate in cel mai apropiat rau....da cred ca nici raul nu te va suporta si te va scuipa.....iti recomand un lucru. iesi in strada si striga in gura mare ca esti gay sa vezi cati oameni te vor felicita....as vrea si eu sa ma aflu prin preajma....sa rad putin de fata ta de nevinovat(a)...... iti spun sigur ca nimeni nu ar mai trece pe langa tine
      • +2 (6 voturi)    
        Si de va pleca (Marţi, 5 februarie 2008, 16:36)

        roman [anonim] i-a raspuns lui danny

        Ei si de va pleca in Olanda, sau oricare alta tara civilizata europeana (adica =/= Romania) o va duce bine si va fi acceptat/a si pretuita ca si persona cu o gandire libera, in timp ce tu vei ramane un roman incult si incuiat toata viata, unul din cei care ii voteaza pe cei de teapa lui Vadim si Becali.
    • -3 (3 voturi)    
      Argumente nu aberatii (Marţi, 5 februarie 2008, 16:18)

      for you [anonim] i-a raspuns lui fost gay actualmente lesbiana

      1. Corect - ai dreptate dar casatoria intre homo lesbi nu e legala deci cine vrea sa faca asta, sa faca la el acasa.
      2. Depinde pe cine intrebi (oamenii cu probleme s-ar putea sai aiba probleme de alegere) - te gandesti prea mult la sex si de aici idei de acest gen!
      3. O astfel de familie e normala, fireasca cum spunea cineva pentru un copil. O familie cu 2 tati sau 2 mame n-are nimic firesc si la fel nu poate cu atat mai mult sa asigure o buna crestere unui copil.

      Te legi prea mult de Bibilie dar ca sa faci referire la ea ar trebui sa fii practicant - altfel vorbesti in gol. Vino cu argumente mai solide cum ca ar trebui legalizata problema asta!

      Asadar cine e meschin si cine arunca piatra? Stai in banca ta si fa ce vrei acasa ca nu te judeca nimeni!
      • +3 (5 voturi)    
        macar ai argumente (Marţi, 5 februarie 2008, 16:46)

        tot eu [anonim] i-a raspuns lui for you

        Libertatea de exprimare iti da dreptul sa comentezi Biblia sau ortodoxia fara sa fi practicant. Bunul simt te obliga sa citesti Biblia inainte sa poti alege daca e cartea ta de capatii. Am citit Biblia am citit si Coranul am fost botezat Ortodox asa ca nu vorbesc in gol. :)

        NORMALITATEA de care vorbesti este este definita de MAJORITATE. si ai perfecta dreptate. Eu am o problema cu majoritatea ignoranta si inchisa in cubul ei de sticla cu telecomanda in mina. (exemplu: pt: gayul devenit lesbiana:
        vaii de mine...s-a trezit marele filosof......am ramas fara cuvinte.....daca nu iti convine in romania dute in olanda ca acolo pun pariu ca o sa iti gasesti o pereche de gay care sa te satisfaca.... dute si aruncate in cel mai apropiat rau....da cred ca nici raul nu te va suporta si te va scuipa.....iti recomand un lucru. iesi in strada si striga in gura mare ca esti gay sa vezi cati oameni te vor felicita....as vrea si eu sa ma aflu prin preajma....sa rad putin de fata ta de nevinovat(a)...... iti spun sigur ca nimeni nu ar mai trece pe langa tine )

        PROBLEMA e ca inclusiv tu m-ai categorisit GAY. Fara sa iei in considerare varianta ca sint oameni care cred ca GAY sint tot ca noi si au dreptul la normalitatea lor.

        Nu uita ca Hitler considera ca evreii, tiganii si homosexualii nu sint NORMALI dupa standardele lui.

        Cred ca mai bine educi decit sa ascunzi.
        • -3 (3 voturi)    
          ! (Marţi, 5 februarie 2008, 17:04)

          for you [anonim] i-a raspuns lui tot eu

          N-am zis nicaieri ca esti gay.. n-as avea de unde sa stiu - comentam asa cum comentai si tu... cat despre restul hai sa inversam notiunile sa zicem la normal anormal si invers ca sa fii tu multumit! Repet ce face fiecare acasa e treaba lui!
        • -3 (3 voturi)    
          Mecanism de aparare (Miercuri, 6 februarie 2008, 0:39)

          Anonim [anonim] i-a raspuns lui tot eu

          Traim intr-o tara democratica, ai o problema cu MAJORITATEA, fa tu pe desteptul si numeste-o DICTATURA MAJORITATII, ea tot DEMOCRATIE e de fapt.
          Dar ce ai vrea, sa ne dictezi tu noua, MAJORITATATII???
          Hai ca esti chiar culmea, mai bine intoarce-te din pestera din care ai iesit si impune tu acolo reguli de conduita si norme morale.
      • +2 (6 voturi)    
        ? (Marţi, 5 februarie 2008, 16:48)

        roman [anonim] i-a raspuns lui for you

        1. Crezi ca o familie cu doi parinti de sexe diferite si alcoolici este mai buna decat una alcatuita din doi parinti de acelasi sex care se poarta normal? Poate imi demonstrezi de ce ar fi cazul, pentru ca eu nu te cred.

        2. De ce este o familie formata dintr-o femeie si un barbat mai fireasca decat una cu parinti de acelasi sex? Pentru ca asa ne-am obisnuit noi sa credem ca e bine?

        3. Daca un barbat iubeste o femeie are dreptul sa se casatoreasca cu ea. De ce nu ar avea un barbat dreptul sa se casatoreasac cu un barbat sau o femie cu o alta femeie? In ce fel influenteaza casatoria lor viata noastra a celor care nu suntem homosexuali? In nici un fel! Si atunci de ce am vrea sa-i discriminam? Pentru ca suntem multi si prosti?!

        4. Si de ce spui ca fiecare poate sa faca ce vrea acasa dar nu si in alta parte? O face cu tine? Nu. deci care este problema ta?!

        5. Ca sa citezi din Biblie trebuie sa fi practicant? Adica sa crezi si sa nu cercetezi?! Adica sa fi un bou care crede tot ce scrie intro carte numai buna pentru a subjuga prostimea?!
        Sau pur si simplu nu iti convine ca ai fost contrazis cu propriile tale convingeri din Biblie?

        Nu sunt gay dar nici nu am nimic impotriva lor asa cum nici ei nu au nimic impotriva mea.
        • -3 (3 voturi)    
          ?! (Marţi, 5 februarie 2008, 17:14)

          for you [anonim] i-a raspuns lui roman

          1. astea sunt intrebari gen ProTV; crezi ca Basescu e mai frumos ca Sarkozi? Stupid

          2. Nu, pentru ca asa a lasat Dumnezeu.

          3. Nu pentru ca e ceva anormal, adica impotriva firii! O familie poate avea proprii copii! Restul nu, de aici si demonstratia ca nu e firesc.Deja tragi concluzii gresite!


          4. Problema mea e ca e un exemplu negativ atata timp cat nu e ceva fireasc.

          5. Ai iesit in decor... ce scrie in Biblie daca ai citit si ai reusit sa gandesti scrie pentru binele oamenilor! In rest te las pe tine sa ai parte de lectia de spalare a creierului la TV. Mie prefer sa-mi spele creierul cartea asta!

          E problema ta ce esti dar fi rezonabil si nu mai trege concluzii pripite!
        • -1 (1 vot)    
          In scarba! (Miercuri, 6 februarie 2008, 13:05)

          dexter [anonim] i-a raspuns lui roman

          Stimabile , de ce pui exceptia ca regula. Eu cunosc zeci de familii care se poarta normal si care isi iubesc copii. Copii lor! Stii ce inseamna sa ai copii ? Sange din sangele tau! Pentru care ti-ai da viata!
          Chestiile astea cu " fac sex cu cine vreau" sunt jucarele!
          Zi-mi mie o sigura celula din corpul tau cu care sa te lauzi ca tu ai facut-o! Deci nu ai dreptul sa faci ce vrei cu corpul tau! Va dati de ceasul mortii cu drepturi pentru niste mizerii , dar chestiile grele , de viata si de moarte nu le intelegeti!
          La mine , in casa mea , in firma mea , nu intra popo.! Asa VREAU eu!
        • 0 (0 voturi)    
          vreau sa raspund la întrebarile tale (Miercuri, 6 februarie 2008, 13:16)

          un oarecare ... [anonim] i-a raspuns lui roman

          1. O familie formata din doi parinti de acelasi sex ... e normala daca nu fac si sex. Altfel, nu au cum sa se poarte normal. Pt ca nu poti sa spui "putsa" la fund , dupa cum nici la fund "putsa". NORMAL femeia este femeie, iar barbatul, barbat. Ce e neclar? În al doilea rând, de ce îi numesti parinti? Si lasa alcoolicii de-oparte, ca nu de ei e vorba (ar putea fi si "familii" de homo alcoolice).

          2. Nu este una "mai fireasca" decât alta. Ci una este fireasca, iar cealalta nefireasca (daca iar, ne referim la raporturi sexuale). Pentru ca exista familii spirituale, formate din mai multi membri de acelasi sex, cum de exemplu mânastirile, unde toti traiesc în castitate si pentru un ideal.

          3. Eu cred ca ei însisi se discrimineaza: ei însisi se numesc "minoritati sexuale". De ce o fac?

          4. E, oarecum, ca si pastrarea linistii publice. De ce sa claxonez pe strada aiurea? De ce sa fac atata galagie? Lucrurile normale sunt discrete si nu au nevoie de multe "matrapazlacuri" :)

          5. Biblia nu spune niciodata sa "crezi si sa nu cercetezi". Cerceteaza si vezi ca nu este asa. Unii sunt subjugati in legatura cu Biblia dar cu lucruri care nu o privesc defel.

          Nici eu nu sunt impotriva lor, dar in acelasi timp, nu am nimic pentru ei ... Sa fie sanatosi ! Problema e, insa, ca s-ar putea sa nu fie....
    • 0 (0 voturi)    
      dd (Sâmbătă, 9 februarie 2008, 17:12)

      Octavian [anonim] i-a raspuns lui fost gay actualmente lesbiana

      Aceste familii isi bat copii sau fac altceva deoarece au cazut in pacat si nu gindesc nimic deoarece sunt departe de DFumnezeu...
  • +2 (2 voturi)    
    ma poate lamuri cineva? (Marţi, 5 februarie 2008, 15:53)

    a [anonim]

    Citez din CODUL FAMILIEI din 1953 (actualizat pana la data de 8 noiembrie 2007*):
    "ART. 1
    ...
    Familia are la baza casatoria liber consimtita intre soti."
    Intrebare: cati soti? Ca cred ca nici mai departe nu se specifica explicit ca sunt numai DOI soti. Poate fi o familie formata de exemplu din TREI barbati si PATRU femei? Mi s-a spus ca ar fi bigamie. Dar... ofiterul starii civile intreaba pe rand pe cei SPATE daca doresc sa se casatoreasca cu ceilalsit sase. Apoi ii delcara pe toti cei SAPTE casatoriti. Caci bigamia este casatoria unei persoane deja casatorita. Dar in timpul intrebarilor puse de ofiterul starii civile acestia nu sunt inca casatoriti, ci numai la final, toti cei SAPTE se "trezesc" casatoriti, nefiind casatoriti inainte "pe rand". Legea spune mai departe "barbatul si femeia" folosind singularul, dar asta e o justificare? Nu mai discut ca pana la stirea de mai sus am intrebat mai multi juristi unde scrie clar ca numai UN barbat si O femeie pot participa la formarea unei familii si nu au fost in stare sa precizeze (oricum nu erau experti pe cazuri in speta). M-am si mirat ca nimeni nu a facut referire la treaba aceasta pentru a certifica o casatorie intre persoane de acelasi sex.
    • -3 (3 voturi)    
      DAAAASTEPTULE (Marţi, 5 februarie 2008, 17:00)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui a

      Iar inventezi tu roata, juristu' lu' peste?
      Buna intrebare ti-ai pus tu in capul ala sec al tau:

      "M-am si mirat ca nimeni nu a facut referire la treaba aceasta pentru a certifica o casatorie intre persoane de acelasi sex."

      Daca in perioada aia poponarii faceau puscarie, tu crezi ca o faceau ca sa faca orgii pe acolo sau pentru ca erau legi care ii incriminau???
      Pai daca existau legi care sa incrimineze homosexualitatea cum crezi tu ca s-ar fi putut casatori homosexualii pe atunci?
      Daaaaasteptule, du-te si te culca!
      • 0 (0 voturi)    
        scuzati... (Marţi, 5 februarie 2008, 17:56)

        a [anonim] i-a raspuns lui Anonim

        Am uitat sa precizez perioada:
        "M-am si mirat ca nimeni nu a facut referire la treaba aceasta pentru a certifica o casatorie intre persoane de acelasi sex [dupa eliminarea prevederilor din legi de pedepsire a relatiilor homosexuale sau echivalente]."
        Acum e bine? Pot sa ma scol? Doar era logic ca nu inainte.
  • +3 (5 voturi)    
    foarte rau (Marţi, 5 februarie 2008, 16:20)

    alex [anonim]

    Ce treaba are biblia cu avantajele pe care ti le confera uniunea legala? Doar nu ma duc sa ma casatoresc cu un alt barbat in fata lui Dumnezeu, in biserica. Ma duc la "sfatu' popular" sa ma inregistrez, astfel si partenerul meu va putea beneficia de asigurarea mea medicala, si de alte drepturi legale. De ce sa interzici asta cand eu traiesc cu "persoana iubita" oricum!? Absurd! Incuiati mintal, mai ales istericul de Vadim.

    Aici chiar nu vorbim de casatorie in Biserica. Eu stau in Cehia acum si foarte frumos, ma pot duce sa ma inregistrez la stat. Si am toate avantajele pe care le are si o familie normala. Nu tre' sa ma duc la Popa sa-mi dau juramantu' in fata lui si a lui D-zeu. Nu ca n-as fi credincios, ci pur si simplu pentru ca stiu ca n-ar fi de acord Popa, ca el citeste cartea aia ad-literam.

    Ce sa mai, ma asteptam ... sa fie la voi in Romania, eu nu ma mai intorc la ipocrizia de-acolo.
    • -3 (3 voturi)    
      pt alex (Marţi, 5 februarie 2008, 16:35)

      x [anonim] i-a raspuns lui alex

      pai atunci fii fericit alaturi de partenerul tau homo acolo unde esti si lasa-i pe ceilalti in pace
      • +3 (3 voturi)    
        pai da (Marţi, 5 februarie 2008, 16:52)

        alex [anonim] i-a raspuns lui x

        sunt fericit, da' de ce n-as putea fi fost fericit in Romania? cine sunteti voi parlamentarilor, sau cei ce comenteaza aici, daca tot bagati Biblia la inaintare, sa judecati?
        • -1 (1 vot)    
          Vezi ca gresesti (Miercuri, 6 februarie 2008, 11:27)

          Pix [anonim] i-a raspuns lui alex

          Nu "bagam" Biblia la inaintare ca oricum n-ai intelege nimic din ea - bagam la inaintare ceea ce e normal, firesc, vii tu acu sa inventezi nu-s ce aberatii ca vrei acte ca esti dereglat. Du-te la doctor si te certifica el - homosexulaitatea e o boala tratabila la fel ca fumatul - daca vrei te poti lasa dar sigur vrei?
          • 0 (0 voturi)    
            boala tratabila...? (Vineri, 22 februarie 2008, 7:16)

            "normal" [anonim] i-a raspuns lui Pix

            bai Pix, asa as fi vrut sa fi fost si tu homo, man, ca sa vezi ce "bine" e sa te urasca cei "alesi" sau "indreptatiti" sa traiasca linistiti in lumea asta. nu pot fi cu nimic mai recunoscator ca nu trebuie sa traiesc in aceeasi tara cu niste oameni ca tine.
      • +3 (3 voturi)    
        @ xulescu (Marţi, 5 februarie 2008, 16:58)

        roman [anonim] i-a raspuns lui x

        Pai si cine nu te lasa in pace?

        Tu si altii ca tine nu ii lasi in pace pe cei care sunt diferiti printr-un fel sau altul. Asa ca nu mai da cu parul.
    • -3 (3 voturi)    
      Bravo - iata niste motive serioase :) (Marţi, 5 februarie 2008, 16:50)

      hahaha [anonim] i-a raspuns lui alex

      Mai bine stai acolo daca tot ai mai multe drepturi! vezi cum faci poate mai convingi si pe altii sa mearga acolo, ne mai eliberam si noi pe aici. Aia cu asigurarea a fost tare..nota zece iata un motiv serios. hahahahahaha
  • -3 (3 voturi)    
    excelent! felicitari! (Marţi, 5 februarie 2008, 16:34)

    b [anonim]

    felicitari juristilor,in sfarsit ceva facut cu cap in parlament. familia trebuie sa ramana baza societati traditionale, nu sa ajunga bataia de joc a unor dereglati.
  • 0 (2 voturi)    
    intrebare (Marţi, 5 februarie 2008, 16:41)

    florin [anonim]

    Mai am o intrebare pentru toleranti: sa ridice mana cel care ar fi vrut / caruia i-ar fi placut sa fie copil adoptat intr-o familie de homosexuali
    • +3 (5 voturi)    
      raspuns (Marţi, 5 februarie 2008, 20:29)

      eu-aici [anonim] i-a raspuns lui florin

      Eu Ma, eu as fi vrut. Daca eu si familia mea as dispare sa zic, Decat sa-mi adopte copilul vreun pedofil, vreo isterica, vreo nimfomana, 2 alcoolici, 2 care nu vad ochi cu ochi unul la altul ca fiecare dintre ei au relatii in afara casatoriei, 2 care se cearta din cauza socrilor, da mai, eu as da copilul intr-o familie care sa mi-l iubeasca, sa mi-l i ngrijeasca, si sa-l aprecieze si sa-l creasca frumos, si nu conteaza daca sunt ei sunt gay. Si da, am copil, da daca nu aveam, nu vorbeam. Copilul are nevoie de dragoste si de rabdare, de liniste sufleteasca. Asta nu conteaza daca dragostea vine de la o mama care isi creste singura copilul, sau de la un tata care nu mai are nevasta, sau de la bunici care isi cresc nepotii, sau de la o sora or frate care isi cresc nepotii, sau de la doua femei sau de la doi barbati. Si asta e opinia mea, gata, nici nu mai pierd timpul cu niste incuiati. Ce este casatoria oricum la urma urmei??? O bucata de hartie? Asta credeti voi ca tine o relatie?
      Parerea mea, pentru toti care sunt gay or lesbiene, nu e nevoie de dureri de cap ca tata popa nu vrea sa va casatoreasca (credinciosii de popi, ca daca le dai 1000 de euro casatoresc si 3 persoane intre ele de acelasi sex), daca doua persoane se iubesc intre ele, dragostea nu e o bucata de hartie. Si atat.
      • -2 (2 voturi)    
        :) (Marţi, 5 februarie 2008, 21:58)

        florin [anonim] i-a raspuns lui eu-aici

        esti dusa rau cu pluta. Tu nu vezi ca ai pus cupluc de homosexuali imediat deasuprapedofilului, nimfomanei si alcoolicilor? Ti-ai raspuns singura: daca nu ar mai fi oameni normali pe lume, si ar mai ramane doar categoriile de mai sus, probabil l-ai da la lesbiene/homosexuali.
        Sa fii fericita si sa nu fie cazul sa o faci
        • +1 (1 vot)    
          ): (Miercuri, 6 februarie 2008, 19:58)

          eu-aici [anonim] i-a raspuns lui florin

          gata, hai ca sunteti ca"unde dai si unde crapa"
          da, sunt dusa cu pluta in New York, acum imi dau seama ca nu mai am nimic comun cu voi.
        • +1 (1 vot)    
          din nou... (Miercuri, 6 februarie 2008, 20:20)

          eu-aici [anonim] i-a raspuns lui florin

          mai citeste o data mesajul.
          Poate il intelegi a doua oara. Ai intors vorbele pe o cale gresita.
          Am spus daca nu as mai avea familie si cine sa aiba grija de copil, da, l-as da la un cuplu de gay, in loc sa-l las sa fie adoptat de o familie care ti se pare "normala" (asa cum iti place tie sa-i numesti) care se cearta, si, din nou, sa-ti repet, poate sunt alcolici, poate nimfomani, poate pedofili, poate cine stie, mama lor, fiecare au problemele lor acasa!
          Tu crezi ca daca vezi un barbat cu o femeie casatoriti inseamna ca au casnicie perfecta? Ce se ascunde dupa usile lor la casa???? Deci la asta mai referit, dragule, nu am spuns ca in loc sa dau copilul la drogati sau alcolici sau pedofili, pentru ca n-ai de unde sa stii ce care e ce, sau are omul la cap. Inca ceva. Toate crimele care se petrec in lume, crime umane, pedofilii, cei mai celebrii criminali, teroristii, etc...(daca vrei mai multe exemple du-te pe site la "FBI Most Wanted list" si uita-te la toti cautatii, din toata lumea, din toate timpurile, si gaseste-mi unul, CARE A FOST CRESCUT DE DOI PARINTI DE ACELASI SEX. Toti au MAMA si TATA (femeie si barbat). Asa ca ma lasati-ma cu morarurile voastre, ca nu depinde de cine iti creste copilul, ci de CUM TI-L CRESTE.
          • 0 (0 voturi)    
            :) (Joi, 7 februarie 2008, 10:54)

            florin [anonim] i-a raspuns lui eu-aici

            Vai dear, esti la New York...ce frumos...bine ca ne-ai spus si noua , sa nu murim prosti :))
            Vezi ca familiile hetero nu sunt formate din alcoolici, nimfomane ,etc in totalitate, si nici cuplurile de homo nu sunt neaparat ingerasi.
            Las-o balta cu demonstratia asta
          • -1 (1 vot)    
            si inca ceva... (Joi, 7 februarie 2008, 13:48)

            florin [anonim] i-a raspuns lui eu-aici

            mai eu aici...pe lista FBI sunt doar oameni crescuti de mama si tata pentru ca nu se permitea adoptarea/nasterea de catre homalau si homalau...stupida demonstratie...New York culture ;)
      • +1 (1 vot)    
        Ai grija! (Miercuri, 6 februarie 2008, 11:31)

        eu acolo [anonim] i-a raspuns lui eu-aici

        Vezi sa nu-l iubeasca prea mult ca apoi iar nu e bine! Cat despre restul, voi nu vreti sa fiti judecati dar ii judecati pe altii: nazisti, securisti, comunisti, popi corupti , inchisi, inchistati.. etc - fara ca macar sa cunosti oamenii. In timp ce voi sunteti minti vizionare, spirite libere, oameni deschisi, pro, etc.
        • 0 (0 voturi)    
          exact (Miercuri, 6 februarie 2008, 13:17)

          gigi [anonim] i-a raspuns lui eu acolo

          vezi ca stii? oare cum e mai bine, sa transmiti doar ura si atacuri sau sa fii intelegator cu cei care nu au nimic cu tine... hmmm

          cu ce v-ar deranja pe voi ca ar avea un cuplu format din oricare doua persoane, aceleasi drepturi ca voi, si totodata aceleasi suferinte printr-o casatorie? ar da un exemplu negativ? da... cred ca s-ar duce dracu romania cu exemplu asta negativ... de 20 ani suntem mintiti furati batjocoriti si voi va bateti capu' cu exemplul negativ dat de casatoria intre gay. mai da-o dracu' de treaba.
          • 0 (0 voturi)    
            Mila voiesc! (Miercuri, 6 februarie 2008, 14:05)

            eu acolo [anonim] i-a raspuns lui gigi

            Intelegere si mila avem ne lipseste insa puterea de a accepta ceva anormal ca normal ce sa facem. Nu putem zice raului bine si binelui rau si sa legalizam asta! Sunt si asa destule exemple negative cum spuneai de ce am mai adauga unul in loc sa incercam eliminarea lor? Destramarea conceptului de familie are efecte deocamdata incalculabile - in alte tari treaba e legalizata de relativ putin timp si deja se vad efectele, efecte ce se vor multiplica in viitor.
  • +1 (3 voturi)    
    IranFest 2008 (Marţi, 5 februarie 2008, 16:43)

    mi5a2el [utilizator]

    Cateva idei:

    1. Lasati cartile de religiile in pace. Este (prea) usor sa facem recurs la religie cand ne confirma convingerile si sa uitam de partile care nu ne prea plac.

    2. Legea si Biblia sunt separate in tara asta, in cazul in care ati uitat Constitutia seculara pe care se bazeaza statutul de roman. Ce credinta avem este ceva particular. Cine nu e de acord e bine sa citeasca evolutia istorica a tuturor teocratiilor. Israel si Iran au ramas in cursa teocratiilor si puteti judecat si singuri viabilitatea lor - eventual chiar emigra.

    3. O lege care exclude o stare de fapt nu este buna. Casatoriile traditionale, ca si cuplurile de acelasi sex exista dintotdeauna, si vor continua sa existe indiferent ce Biblie, Coran, Mein Kampf sau Manifestul Partidului Comunist vor fi invocate ca dogma. Indiferent de opiniile noastre exprimate aici, si indiferent de forma in care va fi aprobata legea/codul familiei, REALITATEA va fi DIFERITA de lege, ceea ce denota o disfunctionalitate.
    Personal nu ma simt deloc amenintat de faptul ca doi barbati sau doua femei isi construiesc fericirea si vietile impreuna, doar pt faptul ca eu am ales alta "formula" de fericire?!
    Nu vad de ce doua persoane care convietuiesc, impart greutatile exact ca o familie traditionala etc. sa nu aibe aceleasi drepturi si obligatii ca si ceilalti?
    Cand citesc unele reactii adverse vis-a-vis de subiect imi aduc aminte de incrancenarea si ura celor care stateau la coada pt mancare ('normalul biologic' mentionat de un forumist mai sus) fata de cei care reusisera sa-si cumpere ratia de mancare.
    E destula nefericire pe lumea asta - hai sa nu ingradim accesul altora la [putinele surse de] fericire, mai ales cand nu vad unde e competitia :-)
    • -2 (2 voturi)    
      Fericirea ce-ati facut cu ea? (Marţi, 5 februarie 2008, 17:00)

      nomorefest [anonim] i-a raspuns lui mi5a2el

      Daca tu crezi ca esti fericit asa nimeni nu te opreste dar asta nu inseamna ca trebuie sa legiferam toate anomaliile. Si asa sunt destule anomalii legiferate. In plus fericirea ta o incalca pe a altora (niste copii nevinovati vor fi derutati de dereglarile voastre comportamentale).
      • 0 (0 voturi)    
        @ nomorefest (Marţi, 5 februarie 2008, 17:33)

        roman [anonim] i-a raspuns lui nomorefest

        Si copii aia sunt nefericiti pentru ca parintii lor heterosexuali aveau un comportament perfect?!

        Mai gandeste-te!
        • -2 (2 voturi)    
          @roman (Marţi, 5 februarie 2008, 17:59)

          nomorefest [anonim] i-a raspuns lui roman

          Nimeni nu e perfect dar macar poate incerca - voi ii ajutati pe acei copii sa nu incerce aici e buba!
          • +1 (1 vot)    
            @ nomorefest (Marţi, 5 februarie 2008, 18:17)

            roman [anonim] i-a raspuns lui nomorefest

            Tu crezi ca toti homosexualli de azi se trag din cupluri homosexuale? Dupa cum stii este imposibil.

            Faptul ca o persoana este mai atrasa de alte persoane de acelasi sex este un atribut al acelei persoane si nu al familiei sale.
            Altminteri putem concluziona ca oamenii sunt homosexuali din cauza ca s-au nascut din cupluri heterosexuale. Si presupun ca nu prea esti de acord cu acest fapt.
            • 0 (0 voturi)    
              @roman (Miercuri, 6 februarie 2008, 11:34)

              nomorefest [anonim] i-a raspuns lui roman

              La ce concluzii tragi nu e de mirare ca nu sunteti intelesi si ca vreti tot felul de prostii!
              Fiti mai rationali si o sa vedeti ca nu va foloseste la nimic casatoria asta! Oricum nu te urmareste nimeni acasa sa vada ce faci - ai nevoie de acte pentru a te manifesta?
              • 0 (0 voturi)    
                e vorba de drepturi (Miercuri, 6 februarie 2008, 13:20)

                gigi [anonim] i-a raspuns lui nomorefest

                gogule, si de demnitatea de a fi la fel ca cei din jur.

                exemplu negativ? deschide televizorul bai ipocritule, pe ce lume traiesti?
                • 0 (0 voturi)    
                  Nu ti le ia nimeni tu renunti la ele! (Miercuri, 6 februarie 2008, 14:00)

                  nomorefest [anonim] i-a raspuns lui gigi

                  Ma gigele, pai tu singur refuzi la drepturi alegand calea asta anormala - nu ti le ia nimeni - deci vrei sa fii la fel cu cei din jur desi nu esti la fel ca ei -tare chestie! Ti-e frica ca nu ai cui lasa mostenirea? Pai poate ai frati surori alte rude si nu lasi mostenire la astia care te discrimineaza - slabe sanse sa ajunga la stat la cum e legea. Ce alte drepturi mai vrei? Incearca sa faci un copil si sa vezi ca o sa-ti zboare fluturii astia din cap repede! Atunci o sa simti care e adevarata iubire si nu plictiseala sau alte prostii care te-au impins la astfel de fapte! Si in plus o sa ai si cui sa lasi mostenire dac tot titi asa de tare la asta!
    • -2 (2 voturi)    
      intrebare (Marţi, 5 februarie 2008, 17:01)

      florin [anonim] i-a raspuns lui mi5a2el

      Si hotia si crima sunt vechi decand lumea. Modificam Codul Penal pentru a le pune in legalitate sa nu mai avem disfunctionalitati intre lege si starea de fapt?!?
      • 0 (2 voturi)    
        @ florin (Marţi, 5 februarie 2008, 17:38)

        roman [anonim] i-a raspuns lui florin

        Vezi tu, problema e ca tu nu reusesti sa-ti eliberizi gandirea de prejudecatile pe care le-ai dobandit pana acum.
        Cum altfel poti sa pui homosexualitatea in aceeasi oala cu hotia si crima?! Poate esti un fost securist sau militian?
        • -2 (2 voturi)    
          ? (Marţi, 5 februarie 2008, 17:53)

          florin [anonim] i-a raspuns lui roman

          ti-am mai spus ca nu toate ti se trag de la securitate si militie. Te-au batut cand erai mic si ai ramas cu o idee fixa?
          • 0 (2 voturi)    
            Ei nu (Marţi, 5 februarie 2008, 18:10)

            roman [anonim] i-a raspuns lui florin

            Tu nu vezi ce idei de securiste si naziste sustii?!

            Asa ca lasa abureala cu bataia si spune-ne si noua de ce consideri homosexulaitatea ca fiind un delict (ca si hotia si crima, de parca hotia nu este o crima, dar treaca de la mine)?!
            Poate dai dovada de gandire nu doar de postari goale in care ii insulti pe altii.
            • -3 (3 voturi)    
              E o boala! (Marţi, 5 februarie 2008, 22:34)

              eu [anonim] i-a raspuns lui roman

              Este demonstrat ca este o bola cu care nu te nasti - o faci din cauza experientelor traumatizante din viata!
          • -3 (3 voturi)    
            raspuns lui roman (Marţi, 5 februarie 2008, 19:42)

            ALTEU [anonim] i-a raspuns lui florin

            incercarea disperata de a atrage privirile, de a insela aparentele, de a se insela chiar pe ei ( de a se crede de alt sex decat cel din nastyere); de asta imi este mila de ei; sunt niste indivizi bolnavi.
            Dar nu ii iubesc, imi este greata de ei daca fac prozelitism; si niciodata nu voi accepta ca ei sa adopte copii, pentru simplul motiv ca o societate normala trebuie sa faca tot ce poate sa creasca copii normali, chiar daca au parinti betivi, hoti, curvari, dar nu deviati sexuali( ASTA SE PEDEPSESTE CF. LEGII CHIAR LA INDIVIZI HETEROSEXUALI)
            • +3 (3 voturi)    
              @ alteu (Marţi, 5 februarie 2008, 20:34)

              roman [anonim] i-a raspuns lui ALTEU

              Nu confunda homosexualitatea cu trans-sexualitatea.
        • 0 (2 voturi)    
          @roman (Marţi, 5 februarie 2008, 17:57)

          nomorefest [anonim] i-a raspuns lui roman

          Mai romane, minoritatea asta parca avea un procent de 0,...%. Ati intrat toti la postari? Ca parca alta e activitatea voastra de baza :D
          • +3 (3 voturi)    
            @ nomorefest (Marţi, 5 februarie 2008, 18:13)

            roman [anonim] i-a raspuns lui nomorefest

            Poate in Romania lui Vadim si a lui Becali. Ca in restul lumii mai sunt si oameni care pot sa accepte homosexualitatea ca pe o realitate care nu deranjeaza pe nimeni.
            • 0 (2 voturi)    
              @roman (Marţi, 5 februarie 2008, 22:37)

              gigel [anonim] i-a raspuns lui roman

              pai mergi acolo si lasa-ne pe noi astia inchistatii la minte in pace... cine te tine aici daca acolo esti fericit? Noi suntem mai traditionalisti si nu acceptam asemenea aberatii!
      • +1 (1 vot)    
        Good point! (Marţi, 5 februarie 2008, 17:43)

        roman [anonim] i-a raspuns lui florin

        Bravo!
    • 0 (2 voturi)    
      Bravo (Marţi, 5 februarie 2008, 17:01)

      roman [anonim] i-a raspuns lui mi5a2el

      Superb raspuns!
  • +2 (2 voturi)    
    intrebare (Marţi, 5 februarie 2008, 17:50)

    dracsor [anonim]

    ce legatura are dusul la altar cu casatoria legala? din ce imi aduc aminte dusul la altar e optional.

    si sunt de acord cu mi5a2el.
    • 0 (2 voturi)    
      Pai? (Marţi, 5 februarie 2008, 18:12)

      Mormon [anonim] i-a raspuns lui dracsor

      Cine zice ca are - are legatura doar cu firescul sau cu lipsa lui!
    • +1 (1 vot)    
      Corect (Miercuri, 6 februarie 2008, 11:39)

      Andrusk [anonim] i-a raspuns lui dracsor

      Suntem un stat teocratic cumva? NU
  • -2 (2 voturi)    
    Opinie (Marţi, 5 februarie 2008, 18:25)

    gigel [anonim]

    II asigur pe domnii homosexuali si pe doamnele lesbiene, ca vor avea oricand votul meu, dat cu toata convingerea, in cazul unui referendum pentru casatoria intre persoane de acelasi sex, si sunt inamicul discriminarii domniilor lor, desi consider homosexualitatea o stare de anormalitate, o boala. La fel, oricand, imi voi da votul in cazul unui referendum pentru legalizarea drogurilor (desi nu fumez, nu beau alcol sau cafea, nu am consumat si nu voi consuma niciodata marihuana, cocaina, heroina, sau orice alta mizerie de drog).
  • 0 (0 voturi)    
    reinventarea rotii (Marţi, 5 februarie 2008, 18:54)

    eu [anonim]

    In 2006 a fost o initiativa de genul asta sustinuta de diverse organizatii si biserici.
    A fost respinsa insa pe 9 februarie 2007:
    http://www.protejarea-familiei.com/initiative.html
  • -1 (3 voturi)    
    Incredibil (Marţi, 5 februarie 2008, 21:37)

    GigiM [anonim]

    Nu mi se pare prea normal ca homosexualii sa se poata casatorii. Zicea cineva mai sus ca daca nu s-ar interzice, ar fi mai putini adepti fiindca nu ar mai fi tentati de asta. Nimic mai fals. O sa vada o tara intreaga, si copiii si toti cum oameni de acelasi sex se casatoresc si multi dintre ei o sa faca la fel daca se simt tradati sau sunt parasiti de catre femei etc. Libertate, libertate, dar pana la un punct. Eu n-am nimic cu ei, nu i-as discrimina sau alte lucruri, dar, iar citez pe cineva de mai sus, asta e o boala, nu e nimic normal in astfel de lucruri. Si cel mai bun exemplu e conceptia, pai cum mai faci frate copii daca sunt oameni de acelasi sex?Faci artificial, bun, si atunci copilul tau nu o sa semene deloc cu tine :) . Si acum cineva o sa comenteze ca o sa se poata selecta trasaturi. Da, dar totusi nu e etic deloc. E exact acelasi lucru cu fructele mari,frumoase,rezistente dar fara nici un gust. O sa ajungem sa producem copii pe banda rulanta(in tarile cu natalitate scazuta sau negativa) . Implinirea se realizeaza intre barbat si femeie. Punct. E o lege a naturii, facand altfel sfidam natura.
    • 0 (2 voturi)    
      Da (Miercuri, 6 februarie 2008, 0:02)

      aPOSTOL [anonim] i-a raspuns lui GigiM

      Sfidezi natura si cand nu mori de la prima raceala;)
      • 0 (0 voturi)    
        @aPOSTOL (Miercuri, 6 februarie 2008, 11:40)

        Apostol [anonim] i-a raspuns lui aPOSTOL

        De fapt il sfidezi pe Dumnezeu care te-a facut asa cum a facut si SATANA si uite ce bine a ajuns... induce oamenii in eroare... cat despre raceala faptul ca supravietuiesti nu e o sfidare a naturii ci Mila lui Dumnezeu care te lasa sa traiesti ca sa te indrepti - altii mor din asta tocmai pentru ca Dumnezeu s-a saturat poate sa vada atata nepasarea fata de iubirea lui!

        Apropo - nu exista ca si boala raceala :))
        • 0 (0 voturi)    
          E na? (Miercuri, 6 februarie 2008, 12:10)

          Andrusk [anonim] i-a raspuns lui Apostol

          Atunci de ce iei medicamente cand racesti?
          • 0 (0 voturi)    
            Spoiala de cultura medicala! (Miercuri, 6 februarie 2008, 12:43)

            Apostol [anonim] i-a raspuns lui Andrusk

            Daca ai stii un pic doar de medicina ai stii si de ce iei -asa iei pentru ca iti da doctorul - apropo - intreaba-l de ce iti da sa vezi o fi raceala sau o fi altceva - sau le iei degeaba?
        • +1 (1 vot)    
          @Apostol (Miercuri, 6 februarie 2008, 16:10)

          daemon [anonim] i-a raspuns lui Apostol

          mai baiete, cred ca tu traiesti intr-un glob de cristal.
          Cei care traiesc o fac pentru ca omul a creat antibioticul. Si nu dumnezeul tau nepasator si habotnic si ipocrit. Indreapta-te tu, auto-flageleaza-te, poate mai iarta si alti pacatosi, din iubire pentru tine, Pardon, din mila. Si nu uita, daca te auto pedepsesti suficient, dumnezeul tau te va ierta si de pacate viitoare.
          Si poate daca mai convingi si altii sa faca asa, atunci dumnezeu vostru o sa-i ierte pe toti homosexualii din lume, si totul o sa fie bine, Ca asta vrei, nu? Sa-ti fie bine si dumnezeul tau fericit, si sa nu cumva sa suferi TU.
          Ai inceput?
          • 0 (0 voturi)    
            Back to Hell (Miercuri, 6 februarie 2008, 16:22)

            Apostol [anonim] i-a raspuns lui daemon

            Intoarce-te inapoi in Iad ca din mandrie prosteasca ai ajuns acolo! Nu vezi ca e frig afara? cine ti-a dat drumul pe strada - sa vii cu mintea asta inghetata? Umple-te de pacate ca de bube ca sa fii fericit! Hai coacere placuta!
            • 0 (0 voturi)    
              Vai de tine (Joi, 7 februarie 2008, 0:54)

              Andrusk [anonim] i-a raspuns lui Apostol

              Cine esti tu sa condamni oamenii?
              Iisus zicea ceva de cei care judeca pe altii...
              Esti o fiinta meschina si mica,intoarcete de unde ai venit.
    • 0 (0 voturi)    
      natura (Miercuri, 6 februarie 2008, 11:22)

      bla bla bla [utilizator] i-a raspuns lui GigiM

      Dar transfuziile de sange nu sfideaza natura? Medicamentele nu sfideaza natura?
      • 0 (0 voturi)    
        Inca ceva (Miercuri, 6 februarie 2008, 12:11)

        Andrusk [anonim] i-a raspuns lui bla bla bla

        De ce nu lasi totul la voia Domnului?De ce mai te duci la spital cand poti sta acasa sa te rogi?
        • -1 (1 vot)    
          Minunile Domnului (Miercuri, 6 februarie 2008, 12:47)

          Apostol [anonim] i-a raspuns lui Andrusk

          Pentru ca Domnul ti-a ingaduit la un moment dat aceste mijloace - partea frumoasa e ca daca el nu vrea oricum nu te faci bine nici asa - vezi tu el a ingaduit asta pentru toti. Tocmai ca sa te poti indrepta si tu si altii(noi care gresim si noi la randul nostru)! Deci te lepezi, vrei sa te indrepti ?
  • -2 (2 voturi)    
    Jumatatea mea sau jumatatile mele sau singur (Marţi, 5 februarie 2008, 23:08)

    jos_taxa_auto [anonim]

    Nu cred ca o sa am vreodata o familie, prietena, apoi sotie, copiii... fiind prea sarac, prost, scund si, din ce in ce mai batran! Nu exista iubire, sentimente pt. mine: viata este o afacere. Nu exista jumatatea mea, nici macar una dintre jumatatile mele! Viata este o simpla formalitate, ca si casatoria. Nu cred ca voi intalni persoana care sa imi placa si, culmea, la randul mei sa ii plac... dintr-un oarecare moment pana la sfarsitul vietii. Viata este un experiment, iar omul un cobai.
    • +1 (1 vot)    
      re: Jumatatea mea... (Miercuri, 6 februarie 2008, 3:33)

      sadwank [anonim] i-a raspuns lui jos_taxa_auto

      Ho, ma, ce-ai, ai baut gaz? Cu alcool ai incercat?
      Viata nu e o afacere, nici o formalitate. O sa ma abtin si n-o sa zic, ca Kusturica, Life is a Miracle. Dar mai iesi si tu din casa, du-te la munte. Daca n-ai gasit o persoana care sa-ti placa sau care sa te placa, ori esti foarte pretentios, ori esti o euglena verde. Desi cred mai degraba ca de fapt n-ai cunoscut prea multe persoane.
    • 0 (0 voturi)    
      daca speranta nu e poate macar logica e (Miercuri, 6 februarie 2008, 11:07)

      b [anonim] i-a raspuns lui jos_taxa_auto

      Mestere, daca viata e un experiment si omul e un cobai atunci e logic ca trebuie sa existe si un experimentator. Cine-o fi ala? Ala n-o fi si el viu? Deci si el e un experiment? Pana unde poti sa mergi cu logica asta? La un moment dat trebuie sa gasesti o farama de viata care sa nu fie experiment atlfel te contrazici rau... :)
      Pleaca apoi cu logica inapoi de la farama aia si vezi daca nu cumva gasesti putina libertate si independenta si pentru tine. Numai bine.
  • -2 (4 voturi)    
    Contradictie cu ipoteza (Miercuri, 6 februarie 2008, 3:53)

    sadwank [anonim]

    Mah baieti si "fetite"!
    Voi recunoasteti clar ca nu sinteti "normali" fara insa ca aacest lucru sa insemne "anormal" ci, pur si simplu, "altfel", da?
    Casatoria, cel putin pina acum, a fost o chestie care se intimpla intre doua persoane de sex opus. Era o chestie "normala", nu era "altfel".
    De ce vreti voi sa intrati, brusc, in rindul lumii? De ce, in dormitor, sinteti "altfel" iar la banca, sa luati credit, vreti sa fiti "normali"? Nu va puteti obisnui cu ideea ca sinteti diferiti si atunci vreti sa intrati in "normalitate"? Ca si cu marsurile voastre. N-am nimic cu ce faceti sub patura, am avut un coleg homosexual si am fost chiar la nunta lui, printre primele nunti de homo din Germania si m-am simtit chiar foarte bine, dar eu cred ca faceti chestiile astea fiindca va lipseste discriminarea. Voi sinteti "altfel" si lumea tinde sa uite acest lucru asa ca simtiti nevoia sa va afirmati, sa faceti valuri, si cum ati putea face treaba asta altfel decit atacindu-i pe cei care sint altfel decit voi in simbolurile traditionale? Mesajul vostru este: "Heterosexualilor, voi sinteti mai saraci ca noi, voi nu stiti ce bine e sa fii homo! Incercati si voi, va puteti chiar casatori si nu mai e problema cu luatul de credite!".
    Totusi, de ce nu cereti altceva? Cereti casatorie de tipul 2 (homosexuala) sau infiintati-va o societate pe actiuni si impartiti actiunile, sau mergeti la notar si incheiati un act intre voi, sau infiati-va unul pe altul. Dar nu, voi vreti sa fiti ca noi, voi vreti sa fiti cit mai "normali" fara insa a va pierde din originalitate. Voi vreti sa ne corupeti pe toti, ma!
    • -1 (1 vot)    
      Vor sa atraga si ei atentia... (Miercuri, 6 februarie 2008, 11:10)

      roman [anonim] i-a raspuns lui sadwank

      Bine zis, ca sa fiu plastic ei vor sa fie cu "fundul in 2 luntrii". Pacat de raul pe care si-l fac fara sa-si dea seama! Citeam ca un psiholog reusea sa -i reintoarca pe 75% din homosexulai la normalitate ceea ce demonstreaza ca daca vrei si cauti ajutor chiar poti sa fii normal! totul e sa vrei si sa cauti asta, dar nu, ei vor sa fie moderni, free mind, pro orice (probabil si-au luat de la ProTV chestia asta) - fii pro - o mare aberatie! Fii normal, fii om asta e tot ce conteaza!
      • -1 (1 vot)    
        re:Vor sa atraga si ei atentia... (Miercuri, 6 februarie 2008, 15:07)

        sadwank [anonim] i-a raspuns lui roman

        Pai e mai greu sa fii normal decit "original", asta a fost dintotdeauna nu de acum, cind sint atitea tentatii la tot pasul iar moralitatea si firescul nu mai sint la moda.
        Si nu ma deranjeaza nici ca sint oiginali cu orice pret; ma irita profund faptul ca ei incearca sa intre in "normal" fiind totusi "altfel" iar chestia asta mi se pare o perversiune. Ca si cu paradele. Ei nu ies in strada sa protesteze. Eu n-am auzit in Romania de vreun homo linsat sau discriminat (sau n-avem legi in sensul asta?). Ei ies in strada sa se bucure si sa imprastie peste tot mindria de a fi gay. A propos, din steagul ala al vostru de ce lipseste maro-ul?
  • 0 (0 voturi)    
    o opinie (Miercuri, 6 februarie 2008, 10:33)

    b [anonim]

    Am citit tot felul de comentarii pro si contra - cu argumente din biblie sau cu diferite opinii legate de normalitate. Mai mult sau mai mai putin fiecare contine putina subiectivitate. Realitatea obiectiva este ca in Romania actuala conceptul de cuplu intre persoane de acelasi este privit ca fiind total reprobabil.
    Exista mai sus cineva care ar fi acceptat ca, in eventualitatea unui dezastru, copilul sau sa ajunga la o familie iubitoare chiar si de homosexuali - in Romania actuala cu certitudine acest copil ar fi nevoit sa infrunte oprobiul unei intregi societati (incepand chiar cu tovarasii de joaca si de scoala).
    Aceasta este realitatea obiectiva. Este cineva dispus sa accepte sa faca un astfel de experiment (foarte probabil profund traumatizant) cu un copil?
    Revenind la casatorie - din nefericire acesta ar fi un prin pas spre a permite acest fel de adoptii.
  • +1 (1 vot)    
    variante la adoptie (Miercuri, 6 februarie 2008, 13:04)

    r [anonim]

    In afara de adoptie exista inseminare artificiala cu sperma de la donator sau (mai putin oficial) mama purtatoare. Copilul ar putea fi, biologic, al unuia dintre parteneri. Nu-i musai sa adopte.
    Oricum, sa stiti ca si un adult singur poate adopta, in Ro, daca indeplineste conditiile. In acest caz insa, legal, copilul ar fi doar al unuia din parteneri.
  • -1 (1 vot)    
    .... (Miercuri, 6 februarie 2008, 13:10)

    cos [anonim]

    Un batran se duce la o ambasada sa imigreze. Functionarul il intreaba: Din ce motiv vreti sa emigrati?
    Batranul: Din cauza homoxesualitatii!
    Functionarul: ???
    Batranul: Cand eram copil Homosexualitatea se pedepsea cu moartea, pe vremea comuninistilor cu inchisoarea, acum e permisa si in viitor o sa fie obligatorie. Asa ca vreau sa emigrez inainte de a deveni obligatorie.
    • +1 (1 vot)    
      @ cos (Miercuri, 6 februarie 2008, 14:42)

      romanul [anonim] i-a raspuns lui cos

      Pai ii sugerez Iranul ca acolo nu sunt homosexuali, si un barbat poate avea mai multe neveste. Mai are chair si dreptul de a se casatorii pentru o perioada de timp limitata pentru a si-o tragelegal cu curvele!

      Presupun ca nimeni nu ar avea nimic impotriva acestor acte avand in vedere ca sunt intre un barbat si o ( sau mai multe) femei.

      Traiasca ipocrizia!
      • -1 (1 vot)    
        @romanul (Miercuri, 6 februarie 2008, 15:29)

        roman [anonim] i-a raspuns lui romanul

        Presupuneri, greseli gramaticale, morale,medicale, invocarea de exceptii , injurii, blasfemii,ipocrizie etc doar pentru a demonstra ca e mult mai bine intr-o familie de homo/lesbi decat intr-una normala - de aici si cererea de legalizare a acestor "familii".

        A uitasem toti homo/lesbi se dau educati, stilati, minoritari dar mult deasupra majoritatii, ei sunt altfel , minti deschise, spirite libere - perfectiunea practic tocmai s-a nascut - restul la gunoi cu toata istoria si morala lor.
        Bravo!
        • +1 (1 vot)    
          asa cum spui romane (Miercuri, 6 februarie 2008, 21:57)

          romanul [anonim] i-a raspuns lui roman

          La gunoi cu voi si cu la fel si cu idolii vostrii Iliescu, Vadim, Becali si alti de teapa lor.

          Drept ai grait.
  • +1 (1 vot)    
    Parere (Miercuri, 6 februarie 2008, 13:11)

    Johnny [anonim]

    Pe mine, personal, nu ma intereseaza cum ii spune... ca e casatorie, ca e parteneriat...
    Din pacate, aici se face o confuzie voita, pentru a distrage atentia! Una este casatoria religioasa, care , aveti dreptate, are loc dupa niste reguli si canoane bisericesti, si alta e casatoria recunoscuta de statul roman. In ce priveste casatoria religioasa, e ok... nu intru in discutie. Dar, trebuie sa fie recunoscut parteneriatul, casatoria, cum i-o fi spunand, de catre statul roman. Voi daca cateva motive, intemeiate, din punctul meu de vedere!
    1) Trebuie sa existe un drept de mostenire. Daca eu si partenerul meu acumulam niste bunuri in viata asta, locuind impreuna, traind impreuna, de ce sa ramana bunurile familiei mele, care a fost foarte "afecatata" de ce fac io in dormitor, si nu a putut trece peste asta... dar la moarte, sunt sigur, nu ar mai conta ce si cum am fost, mostenirea e buna, nu?
    2) Legea trebuie sa recunoasca dreptul parenerului meu, de a ma vizita la spital, de exemplu, in cazul unei boli grave, cand nu e permis accesul decat membrilor de familie. (bine, deocamdata ca o mica spaga se rezolva!) El e cel pe care io il iubesc, el e cel pe care eu mi l-as dori langa mine daca, doamne fereste, as fi grav bolnav! Mi s-ar parea crunt sa fie nevoit sa stea pe hol, sa se intrebe ce si cum o fi cu mine!
    Nu mai vreau sa continui... ar fi multe de spus, dar nu as vrea sa fac mesajul asta prea lung. Si va rog, inainte de a va arunca dejectiile intelectuale (trebuie sa explice e aia???), ganditi un pic ce inseamna ceea la ce va referiti, nu faceti doar figuratie, spuneti ceea ce ati auzit de nu-stiu-unde.
    Cu respect.
    • 0 (0 voturi)    
      ??? (Miercuri, 6 februarie 2008, 14:10)

      nervosul [anonim] i-a raspuns lui Johnny

      Din toate elucubratiile tale nu inteleg ce cauta acolo "doamne fereste". La restul cred ca ai primit destule raspunsuri pe aci!
    • -1 (1 vot)    
      raspuns (Miercuri, 6 februarie 2008, 14:32)

      florin [anonim] i-a raspuns lui Johnny

      1) poti sa faci un act notarial, testament legal prin care lasi ce vrei si cui vrei. Nu trebuie sa fii casatorit pt a lasa mostenire

      2) te gandesti la tine, dar nu te gandesti la ceilalti bolnavi din salon care pot fi afectati de faptul ca vad doi homosexuali tinandu-se de mana sau imbratisandu-se pe patul de alaturi
      • 0 (0 voturi)    
        saracii afectati... (Duminică, 17 februarie 2008, 23:41)

        mark [anonim] i-a raspuns lui florin

        draga florine, cum te-ai simti daca ai avea o prietena, si ea ar fi ceea ce vrei sa vezi tu mai mult cand esti pe patul de spital, si ar zice doctorii..."aaa, imi pare rau, dar nu va este sotie" cate despre ceilalti care sunt "afectati" pot sa se uite pe geam daca nu le convine
    • 0 (0 voturi)    
      Nu te mai stresa degeaba (Miercuri, 6 februarie 2008, 14:39)

      romanul [anonim] i-a raspuns lui Johnny

      Oricum nu are nici un rost sa incerci sa porti un dialog constructiv cu persoane cu prejudecati si care nu au nici cea mai mica intentie de a cugeta pe aceasta tema.
      • -1 (1 vot)    
        Chiar e degeaba! (Miercuri, 6 februarie 2008, 15:09)

        roman [anonim] i-a raspuns lui romanul

        Dialog constructiv - ce sa construim tampenii care sa va satisfaca? Persoane cu prejudecati? Trebuie sa inlaturam orice prejudecata - doar asa veti fi multumiti - unele prejudecati sunt bune dar voi nu vreti ce e bun ci ceea ce e anormal, rau stricat, putred. daca nu am cugeta n-ai primi atatea reply-uri pe aici sau o fi vreun calculator care scrie un mesaj automat combinand cuvinte imediat ce postezi tu?
        Chiar nu vezi ca intr-o tara ca Romania asa ceva nu poate prinde pentru ca oamenii mai au inca o farama de minte, constiinta? De ce ti s-ar impotrivi atatia? Ai libertatea de a face ce vrei dar vrei mai mult, vrei o legiferare a anormalui, a raului, a exemplui negativ de urmat. Nu te condamn daca esti, imi e mila si sper sa redevii normal ca sa te bucuri de aceasta lume!
        • 0 (0 voturi)    
          @ roman (Miercuri, 6 februarie 2008, 15:39)

          romanul [anonim] i-a raspuns lui roman

          Unele prejudecati sunt bune?! In ce fel sunt prejudecatile bune? Poate castigi timp cu prejudecatile pentru ca nu mai trebuie sa-ti folosesti capacitatea de a judeca?!

          In Romania asa ceva nu prinde pentru ca oamenii mai au o farama de minte?!
          Care minte domnule? Care oameni? Cei care lasa ca parlamentul si guvernele sa-i saraceasca si sa-i distruga de 19 ani incoace?!
          Probabil ca tu glumesti. Tot ce fac romanii in ziua de azi e sa stea la TV si sa se opuna oricarei schimbari care ar incalca Biblia, in rest pauza! Si asta pentru ca nu gandesc, si traiesc cu prejudecati, din alea comuniste de care nu au scapat si nici ca vor scapa vreodata.

          Or fi si romani inteligenti care au mai ramas in tara, aia de va subjuga zi de zi.
          • 0 (0 voturi)    
            @romanul (Miercuri, 6 februarie 2008, 16:15)

            roman [anonim] i-a raspuns lui romanul

            Hai s-o dam in politica daca tot n-ai argumente.. da unele prejudecati se dovedesc a fi bune, culmea?! Farama de minte sau constiinta la care faceam referire vine din ortodoxia acestui neam poate si de-aia e lumea impotriva homo/lesbi - dovada ca multi inca mai cred in Dumnezeu si in valorile morale chiar daca si noi gresim destul!
            Dar ca de obicei generalzarile tale ne baga pe toti in aceeasi oala fara a ne da dreptul de a ne ridica de acolo!
            • 0 (0 voturi)    
              Atat? (Miercuri, 6 februarie 2008, 21:55)

              romanul [anonim] i-a raspuns lui roman

              Deci farama de minte care credeti ca va ramas vine din ortodoxia neamului!
              Incredibil cata prostie poti pune intr-o singura fraza.
              De unde si pana unde o credinta, fie ea si ortodoxia, este echivalentul inteligentei? Eu zic ca este mai degraba un semn de prostie voita, de ascundere in spatele unor principii impuse cu mii de ani in urma, invechite si complet neadaptate la realitatile secolului XXI.

              Si mai lasa-m a cu balivernele despre politica, oricum nu stiti voi in Romania cu ce se manaca politica. Ajunge sa te uiti la balciul din parlament ca sa iti dai seama de asta.
    • 0 (0 voturi)    
      re: Parere (Miercuri, 6 februarie 2008, 15:15)

      sadwank [anonim] i-a raspuns lui Johnny

      1) testament, dispozitii legale, notar, avocat etc.
      2) infiere
      Mai exista o solutie: statul sa inventeze casatoria de tip B, permisa numai intre homosexuali, cu aceleasi drepturi si obligatii ca ale unei casatorii normale, traditionale, dar numi cu un nume schimbat: Certificat de casatorie tip 2 (homosexuala).
      Hehehe, pai crezi ca le-ar conveni? Eu zic ca ar sari in sus ca sint discriminati, ceea ce ar dovedi ca nu drepturile ii intreseaza pe ei ci erodarea normalului si inlocuirea lui cu "altfel"-ul homo.
      • +1 (1 vot)    
        @ sadwank (Miercuri, 6 februarie 2008, 15:46)

        romanul [anonim] i-a raspuns lui sadwank

        Idei naziste, gardiste, securiste sau mai stiu eu cum poti sa fie numite astfel de idei extremiste pe care le propui tu!

        Cu ce esti tu mai bun nazistule decat aceste persoane diferite de tine prin orientarea lor sexuala?

        Ce-ar fi sa se legifereze tot felul de conditii de tipul 2 sau B si pentru cei cu C.I. sub 70? Sa-ti puna o stampila pe frunte unde sa scrie ca esti Homo Sapiens (ca vorba aia toti suntem Homo! ) de categoria B si deci ai mai putine drepturi?!
        • -1 (1 vot)    
          @romanul (Miercuri, 6 februarie 2008, 21:58)

          sadwank [anonim] i-a raspuns lui romanul

          Haha, este tocmai ce spuneam! Voi nu vreti drepturi, voi vreti sa fiti in lumea normala dar cu anormalitatea voastra cu tot. Iar apoi, incet, incet prin puterea obisnuintei, sa impingeti normalul in anormal si invers.
          A propos, la angajari se dau si teste de inteligenta. N-are nimeni nimic cu IQ-ul meu cel mic pina nu ridic capul si vreau sa ma angajez.
          La fel e si la voi: n-are nimeni nimic cu voi sub plapumica dar cu conditia sa nu iesiti in fata. Iar casatoria e un astfel de gest.
          Oricum, tin sa te anunt ca mult laudata toleranta tocmai in tabara voastra nu-si gaseste locul. Eu nu sint nazist si n-am nici idei extremiste, si nici n-am zis ca sint mai bun decit cei cu alta orientare. Nici nu cred treaba asta si nici nu cred ca are vreo relevanta. Multumita tie insa, la urmatorul mars impotriva homosexualilor o sa particip si eu fiindca se pare ca voi duceti un adevarat razboi cu normlitatea; iar cind bunul-simt e redus la tacere trecem la level 2.
  • -1 (1 vot)    
    democratie (Miercuri, 6 februarie 2008, 13:35)

    beee [anonim]

    in democratie legile sunt facute de majoritate. ei bine majoritatea considera ca a dat destule drepturi minoritatilor sexuale din romania. evident acestea nu sunt la unison cu majoritatea, in general minoritatile lupta pentru noi drepturi si peste ele alte drepturi. insa majoritatea are si ea dreptul sa isi protejeze interesele.
    sooo daca esti homo nu poti avea familie. punct. nu te apuci sa schimbi intelesul termenului de familie.
    • 0 (0 voturi)    
      Dar prostii? (Miercuri, 6 februarie 2008, 14:38)

      romanul [anonim] i-a raspuns lui beee

      Dar prostii au toate drepturile in Romania, pentru ca sunt majoritari?!
      Asa trebuie sa fie, judecand dupa aberatiile postate pe aici.
  • +1 (1 vot)    
    .... (Miercuri, 6 februarie 2008, 15:26)

    Florin [anonim]

    Cuvantul 'normal' a fost utilizat destul de des aici, insa definitia fiecaruia pentru normalitate este atat de diferita..
    De exemplu, mie mi se pare absolut normal, ca doi oameni de acelasi sex, care se iubesc, sa se poata casatori si adopta copii, cu toate ca nu sunt homosexual si nici nu ma intereseaza foarte mult subiectul.
    Ce nu mi se pare normal este ca 'majoritatea' care se considera normala sa defineasca normalitatea si pentru ceilalti.
    Ce se va intampla cu Romania daca homosexualii se vor putea casatori si adopta copii ?
    Nimic !
    Soarele va rasari, pasarile vor canta, companiile se vor dezvolta, parlamentarii vor fura in continuare,
    dar un numar de persoane se vor putea simti un pic mai liberi pentru ca sunt si ei considerati cetateni cu drepturi depline.
    Homosexualitatea nu este o moda sau un fetish sexual, este ca si culoarea pielii sau forma ochilor - este o modificare genetica care face ca oamenii sa fie atrasi de catre persoane de acelasi sex. Homosexualitatea nu este ceva strict uman, este prezenta si la animale (inclusiv insecte).

    Sunt sigur ca acei care au votat legea, habar nu au despre ce este vorba.
    Si apropos de Biblie; condamnarea homosexualitatii in societate si religie face ca multi homosexuali sa se pocaiasca si sa devina calugari sau preoti ca sa nu mai traiasca in Pacat.
    • -1 (1 vot)    
      :) (Miercuri, 6 februarie 2008, 15:43)

      florin [anonim] i-a raspuns lui Florin

      Tizule, tocmai esti dus cu pluta

      NORMÁL, -Ă, normali, -e, adj. 1. (Adesea adverbial) Care este aşa cum trebuie să fie, potrivit cu starea firească, obişnuit, firesc, natural. ♢ ♦ . Sănătos (din punct de vedere fizic şi psihic). 2. Care este conform cu o normă (1). ♦ (Despre mărimi) A cărei valoare este apropiată de valoarea întâlnită cel mai des.

      Deci normalul este hiar ceea ce este dat de majoritate:)

      Si in plus, la adoptarea unui copil trebuie luat in calcul ceea ce este cel mai bine pentru copil, nu pentru poponarii care vor sa infieze

      Creier ai, minte ce-ti mai trebuie...sau ai cap doar ca sa nu te ploua in gat? ;)
      • 0 (0 voturi)    
        @ florin (Miercuri, 6 februarie 2008, 16:11)

        romanul [anonim] i-a raspuns lui florin

        Precum zici florine, ca si tu ai cap ca sa-l umpli cu prejudecati, ca doar fara minte nu ai cum sa judeci.

        Hai noroc!
  • +2 (2 voturi)    
    ..... (Miercuri, 6 februarie 2008, 16:01)

    .. [anonim]

    Pai la fel cum zici tu ca "nu mi se pare normal ... ca 'majoritatea' care se considera normala sa defineasca normalitatea si pentru ceilalti" asa nici noua nu ni se pare normal ca "minoritatea" care se considera normala (desi nu e) sa defineasca normalitatea si pentru ceilalti. Depinde din ce unghi privesti. Oricum partea cu genetica nu e demonstrata asa ca degeaba incerci sa introduci idei false, in schimb e demonstrata partea cu tratarea acestei boli.

    "Ce se va intampla cu Romania daca homosexualii se vor putea casatori si adopta copii ?
    Nimic !
    Soarele va rasari, pasarile vor canta, companiile se vor dezvolta, parlamentarii vor fura in continuare,
    dar un numar de persoane se vor putea simti un pic mai liberi pentru ca sunt si ei considerati cetateni cu drepturi depline. "

    Pai se va intampla nu neaparat la nivel de soare sau luna sau pasarele sau altele ci din contra la nivelul oamenilor pentru care au fost create toate cele enumerate de tine mai sus. Oamenii vor fi dezorientati - si vreau sa zic ca faceti o treaba excelenta in acest sens - si securitatea ar fi invidioasa pe dezinformarile voastre - copiii vor fi si mai dezorientati ca sa zicem oamenii maturi pot afla mai multe, pot sa cada mai greu in capcana dar tinta este copiii si lumea se va schimba in rau - vezi efectele prin europa de pe la diverse astfel de campanii - populatia imbatraneste, cei tineri nu mai inteleg rostul vietii si in curand vom fi colonizati din Asia. Cam asta e ideea - drepturi au destule dar de ce sa distrugem conceptul de familie? de ce distrugem conceptul de mama si tata? de ce sa distrugem niste copii pentru unii care oricum isi pot face poftele dar vor acoperire legala? Solutii pentru problemele lor exista dupa cum se vede insa ei vor cu tot dinadinsul altceva.
    • +1 (1 vot)    
      Normal (Miercuri, 6 februarie 2008, 16:13)

      romanul [anonim] i-a raspuns lui ..

      Si daca normalitatea ar fi ca un copil sa aiba doi parinti (sau unul singur), indiferent de sexul acestora, atunci care ar fi problema?

      Atunci nu ai mai avea tu posibilitatea de a veni cu argumente fabricate si care nu sunt fapte dovedite.
      • +1 (1 vot)    
        Anormal (Miercuri, 6 februarie 2008, 16:27)

        .. [anonim] i-a raspuns lui romanul

        Exista copii cu un singur parinte(deces, neasumarea raspunderii etc)
        Dar poate fi facut un copil astfel de 2 insi de acelasi sex? Sau tu inventezi si ai trecut pe modulul SF?
        • +1 (1 vot)    
          Daca nu pricepi (Miercuri, 6 februarie 2008, 21:49)

          romanul [anonim] i-a raspuns lui ..

          Daca nu poti intelege punctul meu de vedere de ce te strofci sa-l combati?

          Voi preferati ca acesti copii sa stea in orfelinate decat sa fie adoptati de persoane care le pot darui iubire parinteasca (fie ele si cupluri homosexuale). Sa nu aiba copii aceia parte decat de suferintele indurate in casele de copii.

          In ceea ce priveste comentariul tau despre SF, cu durere trebuie sa-ti spun ca stii despre ce vorbesti, o faci doar ca sa te afli in treaba.
    • +1 (1 vot)    
      no subject (Miercuri, 6 februarie 2008, 22:04)

      Florin [anonim] i-a raspuns lui ..

      Nu este relevanta definitia DEX-ului, ci sensul care il implica cuvantul 'normal' cand este vorba despre societate - conceptia ca toti trebuie sa fie si sa se comporte ca ceilalti.

      Oamenii sunt diferiti, unii au 2 metri, altii au ochii verzi, altii sunt homosexuali.
      Pana acum, oamenii au avut si au cautat diverse motive fiziologice, spirituale, teritoriale pentru a se descrimina, de fapt, pentru a putea fi uniti intr-o idee impotriva cuiva, sub conducerea unor lideri.
      Cu alte cuvinte, sclavii propriilor minti, supusi de ideie.

      Societatea evolueaza, dezorientarea despre care vorbesti este rezultatul procesului - jumatate dintre familii se destrama in primii cativa ani de casatorie, copii traiesc in myspace si asculta punk.

      Dar fii sigur, lumea nu se va duce in iad si majoritatea vor fi in continuare atrasi de sexele opuse, nimic nu se distruge, totul se transforma.

      Ce am putea face este sa fim toleranti fata de diversitate, sa judecam oamenii dupa ceea ce fac, nu ce culoare a pielii, preferinte sexuale, spirituale sau morale au.

      Ceea ce lipseste in Romania este mintea libera de prejudecati, fapt care se poate observa in orice domeniu.

      Let it go, incercati ceva nou, veti observa ca cerul nu se prabuseste, exista si alte puncte de vedere pe care nu le observati acum.

      Stiu ca lupt cu morile de vant aici, dar hey, macar incerc :).
  • -1 (1 vot)    
    Initiativa binevenita si necesara! (Miercuri, 6 februarie 2008, 19:34)

    Beni Lup [anonim]

    Inca din Dreptul Roman, atunci cand au fost definite multe aspecte ale dreptului, casatoria era declarata ca fiind "uniunea fizica, materiala si spirituala liber consimtita intre un barbat si o femeie, pentru totdeauna".
    De ce oare ar terbui sa se schimbe!
    Minunata initiativa PRM - desi nu impartasesc pozitia acestui grup de cele mai multe ori.
    Ne declaram "o tara Crestina" dar vrem sa ne indepartam de valorile Crestine...nu se cade nu-i asa?

    Coabitarea sau sentimentele intre persoane de acelasi sex pot fi numite oricum dar nu casatorie. Poate devianta, sigur PACAT!

    Cred ca toate bisericile - pastratoare ale valorilor morale si spirituale ar trebui sa intervina incat acest proiect sa devina Lege.
  • -1 (1 vot)    
    despre noua modificare (Joi, 7 februarie 2008, 10:35)

    Calin [anonim]

    Ma bucur ca s-a comentat atat de mlrt aceasta modificare de lege. Inseamna ca exista interes. Partea trista este ca se vrea democratie (prost inteleasa) cu orice pret. Si daca democratie inseamna sa luam din occident toate lucrurile rele, atunci nu, multumesc!
  • -1 (1 vot)    
    spuneti nu casatoriei intre persoane de acelasi se (Vineri, 8 februarie 2008, 17:20)

    ckicki [anonim]

    SPER CA NICIODATA CASATORIA INTRE PERSOANE DE ACELASI SEX SA NU FIE ACCEPTATA

    DUMNEZEU A LASAT PE ADAM SI EVA SA PROCREEZE NU E PE ADAM SI ADAm sau EVa si eva
  • -1 (1 vot)    
    Sodoma si Gomora (Sâmbătă, 9 februarie 2008, 0:20)

    lenuta [anonim]

    Dumnezeu a pedepsit pacatul nimicind cele doua cetat i Sodoma si Gomora despre care spune Biblia.Dumnezeunu a mai suportat pacatul;oare cat oa sa ne suporte pe noi?Preotii ,multi dintre ei care ar trbui s avorbeasca NUMAI desore Dumnezeu,vorbesc doar balarii.Vai de ei!
    Nu e dea juns cate molime se abat asupra noastra datorita maniei lui Dumnezeu?i
    DOAMNE INDURA-TE DE NOI SI MANTUIESTE NEAMUL OMENESC PRIN FIUL TAU,ISUS HRISTOS!
    Cititi:Romani 1:8-32
    ".Mania lui Dumnezeu se descopera din cer.......au savarsit parte barbateasca cu parte barbateasca,lucruri scarboase..."
    • 0 (0 voturi)    
      biblia (Luni, 18 februarie 2008, 0:03)

      ... [anonim] i-a raspuns lui lenuta

      draga, nu mai pune pe dumnezeu shi pe iisus hristos in fata fobiilor voastre. biblia e un document care isi are baza in religiile soarelui. da, e adevarat, in religiile paganiste ale soarelui. daca o sa cauti in istoria egiptului, o sa vezi ca horus, un zeu antic, s-a nascut pe 25 decembrie din fecioara, au venit la el 3 regi, a invatat in templu la 12 ani, a umblat pe apa, s-a botezat la 30, a facut miracole, a fost tradat de tiphon, a fost crucificat, shi dupa 3 zile a inviat, si mai sunt si altii: mithra al persiei, khrishna al indiei, dionysus, al greciei, toti au fost nascuti din fecioara pe 25 decembrie, au fost crucificati, shi au inviat dupa 3 zile. mai ganditi-va un pic inainte sa dati cu dumnezeu inainte.

      toate religiile noastre vin din ceea ce s-a constatat de-a lungul anilor. "moralitatea" s-a nascut ca urmare a suferintelor care oamenii si le-au prvocat oamenii unii altora. de aceea au devenit unele dintre aceste legi legile noastre de azi. in cartile egiptenilor, porunca era sa nu iei nevasta altuia, la noi s-a facut sa nu te uiti ca daca poftesti ai facut pacat. asta e nascuta din suferinta unuia dintre soti care este tradat de celalalt. ceea ce se intampla la multi. am vazut atatia oameni care sufera din cauza infidelitatii. dar acum vine intrebarea... daca nici unul dintre soti nu tine asa mult la acest aspect. cine e sa decida pt ei asta? ei insisi. de comun acord.

      sunt legi care nu se pot discuta. ai furat de la cineva, ai omorat pe cineva, ai facut rau cuiva in general, esti vinovat.

      ce fac 2 oameni de comun acord in casa lor, nu e problema altora.

      daca cititi biblia si chiar credeti ce zice, mai cititi-o, pana o sa vedeti ca lui dumnezeu nu-i place de oamenii rai, caci oamenii din sodoma si gomora erau "rai si pacatosi" acuma de unde ati tras voi concluzia ca oamenii aia au fost pedepsiti numai pt ca erau "homosexuali", nu stiu, dar mai cititi.
  • -1 (1 vot)    
    Nu destinul ne schimba pe noi oamenii ci noi pe el (Sâmbătă, 9 februarie 2008, 17:00)

    Octavian [anonim]

    Cind realizam ca Dumnezeu ne iubeste,stim ca totul o sa fie bine.Insa noi uitam de acest lucru atunci cind nu putem controla tot ce se intimpla in jurul nostru,deoarece nu ne gindim caputem controla modul in care alegem.Dumnezeu nu a creeat doi barbati sau doua femei ci a creea doua persoane de sex opus pentru a deveni un trup.Multi din noi ajunsi departe de calea lui Dumnezeu,ne pierdem speranta ca ar putea fi un drum inapoi si continuam sa mergem intr-o vale in care nu exista lumina,iar atunci cind simtim ca am orbit ajungem la concluzia ca suntem aseamenea unei gaini care in intuneric nu vede.Eu vreau sa incurajez pe acei care stau in parcul cu felinarile stricate si nu gasesc iesirea la drumul luminos pe care ni-L da Dumnezeu,vreau sa spun ca in pofida neincrederii in sine e bine venit sa iei o decizie care iar placea si lui Dumnezeu si atunci vei constata ca vei avea o familie reusita cu copii frumosi.Nu-ti pierde speranta ci dovedeste Satanei ca ca drumul anevoios pina acasa a meritat din plin,deaorece viata e mai mare decit problemele ei(Iisus a spus:"Eu sunt viata iar cel ce vine la mine are viata vesnica".Oare nu ti-ar placea si tie ca aceste cuvinte sa devie o saminta in sufletul tau?Sunt convin ca da.Credinţa vede invizibilul, crede incredibilul şi primeşte imposibilul.Acceptă ceea ce nu poţi accepta.Dumnezeu sa fie cu noi.Amin.