Traficul de copii din Romania

The Times: Metode folosite de bandele profesioniste de hoti din Marea Britanie

de Dumitrina Galantonu     HotNews.ro
Luni, 28 ianuarie 2008, 11:05 Actualitate | Esenţial


Publicatia The Times descrie intr-un articol, preluat de Rador, metodele folosite de bandele profesioniste care castiga milioane de lire sterline din sclavia copiilor. Bandele est-europene folosesc mai multe metode: "Hugger mugger", "Distraction thefts", "Table surfing" sau "Robbers' reel". Saptamana trecuta zeci de ofiteri de politie au participat la o serie de razii impotriva bandelor moderne de tip Fagin, care au traficat peste 1.000 de copii romani in Marea Britanie si i-au invatat sa fure din magazine si din buzunare.
  • "Hugger mugger" - dupa o noapte de distractie, oamenii pleaca din club sau din local intr-o stare destul de proasta. Bande de barbati si femei se apropie de tintele lor cantand si dansand si isi imbratiseaza victimele, in timp ce complicele lor le curata buzunarele.
  • "Distraction thefts" - persoanele care incearca sa scoata bani din aparatele de numerar sunt impinse de un cetatean care le face sa se intoarca. Atunci, altcineva ia banii din aparat. Deseori sunt utilizati copii si cersetori pentru a distrage atentia celor vizati. În timp ce victima se uita la copil, cineva ii umbla in geanta.
  • "Table surfing" - bandele intra intr-un restaurant sau o cafenea si se uita dupa telefoane mobile sau portofele care au fost asezate pe mese. Uneori provoaca o diversiune si iau obiectele sau trec pe langa masa si fura.
  • "Robbers' reel" - anul acesta, o trupa romaneasca de dansuri a dat spectacole in mai multe magazine din Lancashire, in timp ce complicii lor furau din rafturi. În timp ce comerciantii amuzati se uitau cum dansau membrii formatiei, li se furau marfuri.

Minorii folosesc o diversitate de tehnici pentru a fura credit-carduri, bani si telefoane mobile. Informatiile detinute de politistii britanici arata ca familiile din Romania sunt platite cu sume intre 200 si 400 de euro pentru a-si da copiii.

In Lancashire, politia a descoperit mai multe scheme in care erau implicati romani, inclusiv o trupa de dans care a distras atentia mai multor proprietari de magazin, in timp ce complicii lor furau din rafturi: "Intrau in magazine in grup si incepeau sa danseze, in timp ce altii furau lucruri din rafturi. Uneori, unul se prefacea ca are un infarct pentru a distrage atentia", a declarat un sergent de la politia Preston.

Daca minorii sunt arestati, ei spun ca au mai putin de 10 ani, varsta responsabilitatii penale, desi ofiterii banuiesc ca ei sunt mult mai mari. Deseori, adultul care vine sa-i ia in calitate de ruda este un simplu membru al bandei in care traiesc.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















9091 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    mi-e rusine (Luni, 28 ianuarie 2008, 12:25)

    anca [anonim]

    in ziua cand s-a dat stirea despre cei 25 romani arestati a trebuit sa dau explicatii la toti prietenii mei englezi cum este posibil ca unii parinti din romania sa-si vanda copiii.
    dragi guvernanti. CUM ESTE POSIBIL ASA CEVA?
    • +1 (1 vot)    
      pt anca (Luni, 28 ianuarie 2008, 14:10)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui anca

      nu intreba guvernantii ci mai degraba parintii acestor copii; acum cinci ani o echipa de tv frangeza a mers sa descopere locurile unde erau nascuti copii care furau banii din parcometrele pariziene; o buna parte erau maramaureseni, si nu tigani... cand ii intrebau unde le sant copiii si daca stiu cu ce se ocupa, te cruceai ascultandu-le raspunsurile.... mafia care ii folosea stia mai bine de ce erau vanduti sau "imprumutati"....
    • 0 (0 voturi)    
      care e legatura directa si imediata? (Luni, 28 ianuarie 2008, 17:06)

      Dan Robert [anonim] i-a raspuns lui anca

      Draga Anca,
      Spune=mi te rog care e legatura intre tiganii care isi vand copii si guvernanti? Mersi!
  • +1 (1 vot)    
    stiu ce simti (Luni, 28 ianuarie 2008, 13:09)

    pt anca [anonim]

    ce ingrozitor erte cand trebuie sa dai explicatii la vecinul tau, colegul tau din tarile civilizate, nici nu vreau sa fiu in pielea ta. stiu cat de neplacut este
  • -2 (2 voturi)    
    rushine doamnelor... (Luni, 28 ianuarie 2008, 13:26)

    ando [anonim]

    Dragi doamne, ma uit la ce scrieti si nu-mi e sa cred. Apreciez ca sunteti doua isterice. Daca trebuie sa dati explicatii prietenilor vostri din marea britanie, daca ei le cer sunt idioti, iar daca voi le dati, sunteti niste toante... pe bune. Ce treaba are una cu alta??!!
    "colegul tau din tari civilizate" - nu, pe bune, sunteti chiar proaste, rau de tot. Atri cunoscut si voi doi englezi si faceti pe mironositele. Pai ce, i-ati trimis voi acolo??! Care o fi diferenta intre o gasca de minori care canta si fura in acelasi timp si a bunch of hooligans care devasteaza intreg pub-ul?? eu zic ca e in avantajul nostru. Sunteti dintre cei care se simt prost ca sunt romani pentru ca bagati capul in chiloti de rusine la orice stire despre tigani din Romania! Rusine, doamnelor
    • +1 (1 vot)    
      raspuns (Luni, 28 ianuarie 2008, 14:02)

      anca [anonim] i-a raspuns lui ando

      sa-ti fie tie rusine domnule. inca nu m-a facut nimeni proasta de cand sunt in tara asta, nici macar in gluma. si te-ai gasit tu needucatule. iti permiti? am ajuns de la dadaca la manager pe communication department la pensiile de stat in timp de numai 3 ani si raspund in mod direct de 150 de angajati - TOTI englezi cu studii superioare.
      e drept ca unii englezi sunt huligani dar inca nu s-a mai pomenit de trafic de copii. si baga la cap ca s-au dus milioane de lire sterline in romania din 89 incoace pentru protectia copiilor.
      • -1 (1 vot)    
        nu doar huligani dar si pedofili (Luni, 28 ianuarie 2008, 14:24)

        Vasile [anonim] i-a raspuns lui anca

        Doamna, pe langa milioanele de lire pentru proiecte sociale au venit si sute de pedofili pe aici sub protectia proiectelor sau fundatiilot care trebuiau sa protejeze copiii
      • 0 (0 voturi)    
        Asta arata ca decizia a fost buna... (Luni, 28 ianuarie 2008, 15:01)

        georgeb [utilizator] i-a raspuns lui anca

        Anca,

        Nu iti mai face sange rau raspunzand unor oameni ca Ando sau michidutza . Comentariile lor arata ca: 1) ai facut un lucru excelent ca ai parasit tara si 2) parerea proasta a celor din vest fata de Romania este pe deplin justificata si cu aportul acestor indivizi.

        Cand discut cu colegii mei despre Romania intotdeauna le spun ca, in ciuda faptului ca unele publicatii exagereaza, marea majoritate a faptelor sunt reale si parerile proaste sunt juste. Nu ma rusinez sa le spun acest lucru, pentru ca, in ciuda faptului ca sunt roman, nu ma identific cu acest popor. E o treaba de optiune personala...
        • 0 (0 voturi)    
          postarea ta arata superficialitate in gandire (Luni, 28 ianuarie 2008, 15:59)

          dan [anonim] i-a raspuns lui georgeb

          Mai Georgeb, gandirea ta este cel putin la fel de limitata ca a celor de mai de sus carora le-ai raspuns (ma refer la ando si vasile).

          Parerea "proasta" a celor din vest NU ESTE in niciun fel justificata de comentariile a 2 sau mai multi ignoranti de pe un forum, dar generalizarile superficiale si stereotipurile sunt arma predilecta a celor cu psihic labil.

          Eu lucrez tot in UK, pt. un hedge fund din Londra si nimeni nu face aici comentarii referitoare la originea mea etnica.
          Referitor la afirmatia ancai, cum ca milioane de lire sterline au venit in romania ca donatii, da este adevarat, dar pe langa alea vin si contracte paguboase cu statul pentru care diverse grupuri de lobby exercita presiuni enorme (ex. fregatele de la BAE). Si hedge fund-l pe care lucrez face donatii de zeci de milioane pe an (multe din ele catre tari din lumea a 3-a); dar totusi cand vine vorba de afaceri de mare calibru nu ai nici o idee pana cat de departe se poate merge.
      • 0 (0 voturi)    
        waw (Marţi, 29 ianuarie 2008, 15:14)

        Samson [anonim] i-a raspuns lui anca

        waw ..de la dadaca la manager !!!!!! Ce urat sufera unii de mitomanie si grandomanie
    • +1 (1 vot)    
      re: rushine doamnelor (Luni, 28 ianuarie 2008, 14:09)

      acciduzu [anonim] i-a raspuns lui ando

      de regula prefer sa borbesc depre subiectul in sine si mai putin depre persoana care posteaza, dar in cazul tau ando fac exceptie.
      cred ca dai dovada crasa de nesimtire cand cand faci niste persoane pe care nu la cunosti isterice (de fapt nu mi s-au parut chiar deloc isterice); poate ca tu stai in tara si nu stii ce inseamna sa simti ca esti privit poate diferit doar pentru ca niste conationali fura ca in codru. Oare nu ai citit despre ce s-a intamplat in italia cu romanii dupa acel caz de viol/ omucidere? Mai gandeste-te inainte de a posta astfel de afirmatii.
  • -1 (1 vot)    
    pentru Anca (Luni, 28 ianuarie 2008, 14:41)

    michidutza [anonim]

    Anca, ai putea sa ne trimiti o poza?! pui pe net si ne dai adresa. Acum daca stim CVul, tre sa si putem recunoaste persoana. Eu am sa vizitez Anglia in curand. Ca sa fiu si mai la subiect , mie mi se pare ca asa se regleaza lucrurile.
    Pasul 1, vin englezii in Ro sa investeasca , cumpara terenuri si apartamente (de verificat siturile englezesti de investitii sau de intrebat cei 150 de ostasi) , fac bani, isi cumpara masini si aur .
    Pasul 2: se duc baietii si aduc aurul acasa.
    Si englezii umbla bani.. insa diferenta este ca sunt mai subtili cand fura ( nici nu simti !)
    Cat despre injuraturi pe internet ,,, nu o lua personal, sa vezi cum e in trafic !! Mult succes la comunicare ( exista o scoala pt asta!!?, sau e o vocatie ?!)
    • 0 (0 voturi)    
      pentru michidutza (Luni, 28 ianuarie 2008, 15:11)

      sile [anonim] i-a raspuns lui michidutza

      Michidutza,baiatule,mistocareala asta de doua parale si logica stramba de care dai dovada,pe care dintre maidanele din Romania ai deprins-o dragule?
      Este incredibil cum unii ca tine trateaza la modul superficial o problema grava,care aduce atingere fiecarui roman civilizat,din tara sau strainatate.
      • 0 (0 voturi)    
        pt sile (Luni, 28 ianuarie 2008, 16:43)

        michidutza [anonim] i-a raspuns lui sile

        Nea Sile, nu am inteles. cu care dintre etape nu esti de acord ?! ca s au imbogatit englezii din imobiliarele noastre, ei cu banii noi cu datoriile la banci, sau cu faptul ca aduc baietii aurul inapoi !? Bre nea Sile,zau asa, te dai citit, cum ai auzit ca are fata CV i-ai luat partea. Asteapta si mata sa vedem poza intai.
        • 0 (0 voturi)    
          pentru michidutza (Luni, 28 ianuarie 2008, 17:32)

          sile [anonim] i-a raspuns lui michidutza

          Michiduta trebuie sa inteleg ,din cele spuse de tine,ca tu ii consideri pe hotii si jefuitorii romani ca pe niste haiduci moderni care fura de la nenorocitii aia de bogatani englezi si aduc " aurul inapoi" in tara,infaptuind,in felul acesta,un suprem act de justitie?
          Daca-i asa,ramane cum am stabilit.
          Esti departe si de logica dar si de normele morale elementare.
          Din pacate nu esti singurul!!
  • 0 (0 voturi)    
    hmm... (Luni, 28 ianuarie 2008, 15:09)

    VAV [anonim]

    Bloody hell, se intoarce Londra la vremea lui Oliver Twist? Sper sa fie suficienti politisti care sa se ocupe de toti borfasii astia!
  • 0 (0 voturi)    
    de ce nu? (Luni, 28 ianuarie 2008, 16:00)

    Comeciantu' [anonim]

    Si ma rog frumos de ce sa nu-l vinzi? E doar o marfa oarecare, in 9 luni ai produs altul, samd...
  • 0 (0 voturi)    
    ma bucur! (Luni, 28 ianuarie 2008, 16:16)

    che [anonim]

    In sfarsit citesc despre stirile pe care le asteptam de la integrarea in UE. Potopul de infractori TIGANI care a parasit Romania si a inundat tarile colonialiste din Occident a usurat Romania de povara rusinii si batjocurilor occidentale. Toti ne aratau cu degetul si ziceau ca ii discriminam pe TIGANI. Acum ce fac elegantii occidentali? Le dau spaga sa se intoarca in Romania. Mare greseala. Pentru ca dupa ce initial se intorc vremelnic in Romania, se intorc peste doar cateva saptamani de unde au plecat, impreuna cu toata familia, pana la a 7-a speta. Asta in speranta ca vor capata mai multa spaga. Si tot asa...

    In timpul asta, practic, in Romania nu se mai fura. Oglinzile de Mertzan raman la locul lor, in autobuze vezi lume linistita, e mult mai bine, intr-un cuvant fata de acum 15 ani. TIGANII sunt in roaming :)

    Asta pentru ca nimeni n-are puterea sa rezolve problema eterna cu TIGANII: sa-i duca la scoala si sa-i scoata din modul tribal de viata pe care il duc si acum, in secolul 21, sfidand orice bla-bla despre drepturile omului, toleranta, civilizatie etc.

    Ce mi se pare rusinos: Romania, in frunte cu oficialitatile sale si mai ales cu MAE, sa conlucreze ticalos la diversiunea gigantica a alimentarii confuziei intre ROM si ROMAN. MAE si-a facut datoria acum cativa ani, cand atentiona ca aceasta confuzie va aduce mari deservicii firmelor romanesti cum ar fi petROM, ROMpetrol etc.

    Chiar azi am auzit o stire: ROMI din ROMANIA bla-bla-bla... si continua stirea: ROMANII au fost prinsi la furat. Nu, stimati diversionisti: TIGANI din Romania bla-bla-bla... TIGANII au fost prinsi la furat...

    Mai dureaza mult pana cand natia romana, dar mai ales reprezentatii ei, vor sti sa isi pledeze cauza...
  • 0 (0 voturi)    
    odata dadaca, mereu dadaca!...Anca (Luni, 28 ianuarie 2008, 16:37)

    costica [anonim]

    Cine se respecta si isi cunoaste de la inceput valoarea nu isi pierde vremea cu dadacitul!...raspunzi de 150 de intelectuali...crezi ca nu se pot tine pe picioare singuri?! daca erai manager ai fi spus: CONDUC un departament de stat pt...bla, bla! mi-e greata! nu raspunzi de nimic, esti doar si tu in carti, pe acolo, pt. o perioada de timp! ia-o usor !
    • 0 (0 voturi)    
      troglodit (Marţi, 29 ianuarie 2008, 15:56)

      george [anonim] i-a raspuns lui costica

      Reactie tipica de troglodit, care nu are capacitatea de a intelege supararea unui om onest. Din pacate sunteti in acest moment multi.
  • 0 (0 voturi)    
    precizare (Luni, 28 ianuarie 2008, 17:26)

    vafanculo [anonim]

    titlul articolului nu este complet!
    corect este: "Metode folosite de bandele profesioniste de hoti TIGANI din Marea Britanie"
    deh, politically correctnessu mamii ei de viata!
  • 0 (0 voturi)    
    Romani? (Luni, 28 ianuarie 2008, 17:49)

    Paul [anonim]

    Va inselati daca aveti impresia ca doar romanii sunt asa. Voi credeti ca nu sunt gunoaie de oameni in alte tari? Poate chiar mai rau!!! Dar ei stiu sa isi ascunda problemele astea, pe cand noi chiar le facem publicitate. Nu stiti ca de ex. in perioada post decembrista, toti strainii aveau impresia ca in romania sunt doar handicapati si retardati? Asta era materialul difuzat pe canalele straine. De ce? Pentru ca asta le-am aratat noi!
    • 0 (0 voturi)    
      Romani? (Marţi, 29 ianuarie 2008, 10:03)

      ali baba [anonim] i-a raspuns lui Paul

      Dnu Paul! aveti perfecta dreptate, iar cometariul dv reflecta realitatea 100%
      toti est europenii- bulgarii , ungurii rusii ucreineenii croatii sarbii sunt la fel numai ca sunt mai intteligenti si iis ascund greselile sau si le rezolva in familie- pe cand la noi pana cand nu ne dam smecheri "ca suntem prosti!" atuci nu ne simtim bine.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu furau (Marţi, 29 ianuarie 2008, 11:24)

    MirceaA [anonim]

    Nu rurau, ci isi luau plata pentru dansul din magazin.