24 ianuarie cu iz electoral la Iasi

Prins intr-o busculada, presedintele Traian Basescu nu a jucat hora cu premierul Calin Popescu Tariceanu

de Alina Neagu, Carla Antonescu     HotNews.ro
Joi, 24 ianuarie 2008, 7:16 Actualitate | Esenţial


Ziua Unirii, la Iasi
Foto: Rompres
Momentul a fost marcat cu fast la Iasi, unde mii de oameni s-au adunat in Piata Unirii, iar presedintele Traian Basescu si premierul Calin Popescu Tariceanu au tinut discursuri. Festivitatea de la Iasi a avut, insa, si un iz electoral - in Piata Unirii s-au adunat  numerosi simpatizanti ai partidelor politice. Cei ai PD-L, inarmati cu steaguri portocalii, cei ai PNL, cu traditionalele steaguri galbene, iar cei ai PSD, cu steaguri rosii.  Mai mult, discursul sefului statului a fost huiduit de simpatizantii PNL, la fel si discursul primului ministru de cei ai PD-L. Din cauza ca a fost prins intr-o busculada a multimii, presedintele nu a reusit sa se prinda in hora Unirii, in care s-au prins doar premierul si reprezentantii PSD.

Este pentru prima data dupa alegerile din 2004 cand Traian Basescu si Calin Popescu Tariceanu sunt prezenti in acelasi timp la manifestarile de la Iasi. Presedintele si premierul si-au aruncat din nou sageti in timpul discursurilor. "Romania are nevoie de reforma, iar primii care trebuie sa aiba vointa de a moderniza institutiile statului sunt politicienii", a declarat presedintele Traian Basescu. El a adaugat ca este nevoie inclusiv de reformarea clasei politice si ca va continua sa lupte pentru modernizarea institutiilor statului.

La randul sau, primul ministru a afirmat ca, pentru a fi aproape de nevoile cetatenilor, este nevoie de solidaritate intre oamenii politici. "Este aceasta Romania europeana pe care ne-o dorim?", a fost intrebarea lansata de primul ministru, la finalul discursului.

La ceremonie au participat si presedintele Camerei Deputatilor, Bogdan Olteanu, liderul PSD Mircea Geoana, Ion Iliescu, cinci ministri, dar si alti politicieni, in numar mare.

Ceremoniile care marcheaza Unirea Principatelor Romane au inceput la ora 11.00, in centrul orasului, cu o parada militara, un scurt ceremonial religios, urmate de traditionala Hora a Uniriii.

La Iasi este asteptat si Patriarhul Daniel, care ar urma sa vorbeasca, in timpul liturgiei ce va avea loc dupa-amiaza, despre contributia Bisericii la realizarea Unirii de la  24 ianuarie 1859.

La manifestari ar urma sa ia  parte si primarul din Chisinau , Dorin Chirtoaca si alte autoritati din Republica Moldova. Responsabilii moldoveni vin la Iasi pentru ca tot joi este  marcata si infratirea acestui oras cu Chisinaul.

Unirea Principatelor Romane a avut loc la  24 ianuarie 1859, dupa ce Alexandru Ioan Cuza a fost votat in unanimitate, atat la Iasi cat si la Bucuresti, drept domn al Moldovei si al Tarii Romanesti.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















5272 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    epigonii (Joi, 24 ianuarie 2008, 7:55)

    ionescu ion [anonim]

    a fost prima unire nu <<cea mica>> precum sufletul si mintea voastra de securisti.
    • 0 (0 voturi)    
      unirea (Joi, 24 ianuarie 2008, 13:31)

      simi [anonim] i-a raspuns lui ionescu ion

      1. tov.primar al iasului a venit cu intarziere in piata, dupa tecerea in revista a garzii de onoare de catre Presedinte?!
      2.e moral, imoral, sfidator,lipsa de educatie, nu ,din partea primarului, care iarasi a demonstrat ca ,e un "primar" mare cu capul mic..
      3.festivitatea a fost politizata, lucru subliniat si de Presedinte.
      4.cei onesti au fost ,conservatorii care au venit cu cocarde tricolore.
      5.ma asteptam ca toata Piata Unirii sa fie plina de drapele si simboluri tricolore,ar fi fost o atmosfera de mare sarbaroare a romanilor!
      6.s-a simtit lipsa "fasolei cazone" a lui Carlan!
      7.anumite iesiri ale "galeriilor" au fost regizate de omuletii fiecarui partid in parte. sa le fie rusine organizatorilor(sefii de filiala ai partidelor).
  • 0 (0 voturi)    
    Sa crape inima-n Voronin ... (Joi, 24 ianuarie 2008, 9:01)

    'sholdovean' din Iasi [anonim]

    .. acest mizerabil care-si vinde istoria.

    Si multumim lui tov. Iliescu ca a recunoscut R.Moldova sub acest nume! E ca si cum i-a dat apa la moara la slugoiul de Voronin.

    Si in mine crapa inima cand aud Iasiul ... corect e Iasul
    • 0 (0 voturi)    
      perfect de acord (Joi, 24 ianuarie 2008, 11:01)

      un oltean [anonim] i-a raspuns lui 'sholdovean' din Iasi

      Iliescu, de aceeasi teapa cu Voronin : 2 bolsevici.

      Daca imbecilul "nostru" ar fi procedat ca grecii cu macedonenii, acum Voronin si tradatorii lui de neam si tara latrau in pustiu si nu ar mai fi putut sa-i induca in eroare si pe altii.

      In loc sa ia taurul de coarne si sa nu rateze momentul unei uniri asteptate de ambele parti, ca sa nu se complice si nu cumva sa piarda alegerile din 92 a preferat sa bage gunoiul sub covor din ale carui miasme se hranesc bolsevicii de dincolo de Prut.

      Istoria, insa, nu doarme si ii va judeca pe toti.

      Rusine! Scuipati pe ei, romani!
    • 0 (0 voturi)    
      Iasul sau Iesii? (Vineri, 25 ianuarie 2008, 15:22)

      FairPlay [anonim] i-a raspuns lui 'sholdovean' din Iasi

      Poate "dulcele tirg al Iesilor" :)
  • 0 (0 voturi)    
    unanimitate,unanimitate,da' nu chiar asa (Joi, 24 ianuarie 2008, 11:23)

    cititor [anonim]

    cuza s/a abtinut de la vot,cel putin la iasi.
    ca ai nostri catindati moderni si contemporani nu se abtin,ci se fotografiaza cu neamurile cum se voteaza pe ei insisi,e o nesimtire.
  • 0 (0 voturi)    
    De unde "cea mica "? (Joi, 24 ianuarie 2008, 12:25)

    Roznovanu [anonim]

    De unde ati mai scos mizeria asta
    cu unirea cea mica ? Chiar trebuie murdarit tot ?
  • -2 (4 voturi)    
    Huiduit !!! (Joi, 24 ianuarie 2008, 12:42)

    Nicholas [anonim]

    Nimeni vad ca nu vrea sa scrie ca Presedintele Basescu a fost huiduit si la inceputul discursului si la sfarsit, si mai ales ca celebra "Sa traiti bine" sa pierdut in acesti 3 ani de scandaluri.
    • +1 (1 vot)    
      Bine ca nu au primit un ou clocit pe cap! (Joi, 24 ianuarie 2008, 13:05)

      Victor [anonim] i-a raspuns lui Nicholas

      La Antena3 se scrie ca Tariceanu nu a fost huiduit!
      Are importanta cine a fost sau nu huiduit?Este vorba de campanie electorala sau de un eveniment istoric
      al intregii Ro.?
      Si la fotbal,cu toate ca suntem constienti,ca echipa adversa este superioara preferatului nostru,totusi mergem si-i huiduim.Oare de ce?
      Ptr.calitatiile lor sau din dependenta de culoare?
      Fiecare societate(partid)are niste sustinatori orbi. Nu se face nimic din convingere personala,ci din interes
      si impunere.
  • +3 (3 voturi)    
    pai cum sa traim bine... (Joi, 24 ianuarie 2008, 13:00)

    judex [anonim]

    cand suntem condusi de un guvern PSD/PNL care distruge Romania? Presedintele nu poate face nimic. Toate incercarile sale au fost torpilate. Numai rauvoitorii incearca sa produca confuzii voite.
  • -2 (4 voturi)    
    Basescu nu stie sa calculeze... (Joi, 24 ianuarie 2008, 13:09)

    calin [anonim]

    ... a declarat ca au trecut 159 de ani de la Unirea Moldovei cu Tara Romaneasca! Se face de rusine ca Adomnitei cu stelele de pe steagul UE! Naspa presedinte...
    • 0 (0 voturi)    
      Chiar asa? (Joi, 24 ianuarie 2008, 14:09)

      XYZ [anonim] i-a raspuns lui calin

      2008 - 1859 = ?

      Sau mai nou nici aritmetica nu mai e aceeasi?

      Evident, Basescu e vinovat! ;)
      • 0 (2 voturi)    
        Ba aritmetica e aceeasi... (Joi, 24 ianuarie 2008, 14:23)

        calin [anonim] i-a raspuns lui XYZ

        Dar se pare ca Basescu nu e singurul care nu o intelege...

        PS. 149
      • 0 (0 voturi)    
        XYZ (Joi, 24 ianuarie 2008, 14:30)

        Victor [anonim] i-a raspuns lui XYZ

        Cu ce este vinovat ?Ca este slab la matematica?
        Oricarui i se poate intampla un asemenea malheur.
        Daca ai fi ascultat discursul sau mai departe,ai fi
        auzit si un 150 de ani!
        Hai sa facem comparatie de vinovatie:Adomnitei cu steagul UE in mana si sub nas,contra unei greseli,revendicate a lui Basescu!
        Da tu verdictul!
        • 0 (0 voturi)    
          Oricui i se poate intampla... (Joi, 24 ianuarie 2008, 14:55)

          calin [anonim] i-a raspuns lui Victor

          ... nimeni nu a afirmat ca Basescu e perfect! Departe de mine acest gand. Foarte departe!
  • 0 (0 voturi)    
    hora (Joi, 24 ianuarie 2008, 13:58)

    teo [anonim]

    In hora s-au prins reprezentantii PNL si PSD.Exact asa.
  • 0 (0 voturi)    
    marele perdant al uniri:iasul (Joi, 24 ianuarie 2008, 14:37)

    bgs [anonim]

    noi ieseni am iesit cel mai prost din aceasta unire,suntem la mana bucurestenilo(printre cei mai rai si egoisti oameni pe care i-am intalnit vreodata).Inainte de unire iasul avea o economie net superioara bucurestiului iar ca populatie era mai numeroasa iasul avand atuci aprox 48000 de loc, iar bucurestiul aprox 42000 de loc.Chiar in acelasi an cand sa intamplat unirea investitile din iasi sau diminuat cu peste 70%.Asa ca acum noi ieseni suntem luati in ras de bucuresteni, suntem priviti ca niste looseri, cea ce este foarte adevarat
    • +1 (1 vot)    
      propagandistului sovietic (Joi, 24 ianuarie 2008, 15:06)

      alex [anonim] i-a raspuns lui bgs

      teoria asta cu "pierderile aduse de unire" sunt intens propagate de rusi inca de pe vremea unirii.. Iasi era un oras prosper, dar masacrarea evreilor, care sustineau economic... are pretul ei si in plan economic.. c'asa-i istoria. Iar bucurestenii aia sunt rai poate pentru ca este plin de moldoveni, ardeleni si alti venetici care au umplut la refuz Capitala, care contine ca un creuzet reprezentativ populatii din toate provinciile/minoritatile Romaniei.. cum e Capitala asa e si Romania, nu va mai ascundeti dupa corcodus, ca nu e nici Clujul ca Londra si nici Iasi ca Paris..
      • 0 (0 voturi)    
        bucurestiul, o capitala de rusine a europei (Vineri, 25 ianuarie 2008, 9:27)

        domi [anonim] i-a raspuns lui alex

        bucurestiul, capitala care az trebui sa fie o mandrie a tarii este un depozit de gunoi, o balta de noroi, plina cu o societate bolnava si saraca, dezvoltata fortat pe banii si munca altor regiuni. prima data ar trebui rezolvata macar problema traficului in oras sa nu rada lumea de tampitii de bucuresteni care se calca pe picioare zilnic
  • 0 (0 voturi)    
    NU VA MAI CERTATI...va rog! (Joi, 24 ianuarie 2008, 14:44)

    Cezar [anonim]

    Frati Romani,

    Evenimentul Unirii celor doua Provincii, care marcheaza si monetul de nastere a viitorului stat national Romania, este un moment a carui sarbatorire NU TREBUIE patata de nici o cearta oricum trecatoare.

    Numai aducindu-ne aminte cit de grea a fost lupta de recunoatere a romanilor ca natiune si cit timp a durat lupta noastra, ne putem da seama pentru ce nimicuri ne certam astazi.

    Ar fi timpul sa realizam ca timpul injuriile reciproce si al huiduielilor a trecut, de mult. Astazi dace avem ceva de spus ne implicam in dezbateri, in viata politica si MAI ALES VOTAM DUPA CUM NE DICTEAZA CONSTIINTA. NU TREBUIE SA NE TEMEM CA OPOZITIA VINE LA PUTERE SAU CA PUTEREA MAI TRECE IN OPOZITIE; CI DOAR DE NEIMPLICAREA NOASTRA A FIECARUIA DINTRE NOI IN TREBURILE TARII, A COMUNITATII IN CARE TRAIM SAU A SEMENILOR NOSTRI! ( "Somnul natiunii...", "Desteapta-te romane..." va aduce-ti aminte?)

    Va imbratisez pe toti romanii!
  • 0 (0 voturi)    
    Sonorul mic (Joi, 24 ianuarie 2008, 15:16)

    sONOR [anonim]

    Mai lasati-o moarta cu sonorul.
  • +1 (1 vot)    
    mafiotul vrea solidaritate (Joi, 24 ianuarie 2008, 16:15)

    V [anonim]

    ...dar solidaritate la ce? La HOTIE? Solidaritate la bataia de joc fata de alegatori? Sigur ca ti-ar conveni o solidaritate din asta, mafiot nenorocit. Ai facut mai mult rau tarii asteia decat iliescu si nastase la un loc.
  • 0 (0 voturi)    
    serios (Joi, 24 ianuarie 2008, 21:34)

    marius [anonim]

    Doamne..iarta
    este o taraetape si etape
    nu?
    iubiti si nu uitati
    iubiti si ajutati
    sunteti romani?
    fiti
    intelegeti
    este imperios in epoca asta...atentie mare..o sa fie nevoie