Ministrul de externe recidiveaza

Cioroianu, de la "good point" la "Vuk, my friend" 

de Andreea Pora     HotNews.ro
Marţi, 22 ianuarie 2008, 13:28 Actualitate | Esenţial


Cioroianu si his friend, Vuk
Foto: Rompres
Ministrul de externe, Adrian Cioroianu, l-a intimpinat cu multa caldura pe omologul sau sirb, Vuk Jeremic, adresindu-i-se acestuia cu "Vuk, my friend". Nu este prima iesire colocviala a lui Cioroianu, care acum citeva luni l-a salutat pe regele Spaniei, Juan Carlos, cu "good point".

Adrian Cioroianu l-a primit pe oficialul sirb in Sala Titulescu a MAE, unde cei doi urmau sa aiba o intrevedere particulara urmata de declaratii de presa. Primirea a fost excesiv de  entuziasta, Cioroianu l-a imbratisat strins pe Vuk Jeremic si i s-a adresat in engleza cu " Vuk, my friend".

Ministrul de externe nu este la primul derapaj de la protocol. Aflat in Spania in delegatia care-l insotea pe Traian Basescu, Cioroianu a reusit sa-l surprinda pina si pe regele Juan Carlos, pe care l-a salutat in timpul fastuosului ceremonial de primire cu un degajat " Good point, good point". Vorbele au fost insotite de ridicarea degetului mare de la mina dreapta, cu pumnul strins in dreptul pieptului, facindu-i regelui semnul OK.

Evolutia ministrului Cioroianu a fost rapida, tinind cont de faptul ca pe 13 iunie, la Washington, la intrevederea cu doamna Rice, n-a spus decit "Yes, of course".

Cele 7 gafe ale ministrului

Potrivit presei de la Bucuresti, ministrul Cioroianu a facut de la investitura si pina acum o serie de gafe, unele urmate de veritabile scandaluri politice. O serie de organizatii non-guvernamentale i-au cerut premierului sa-l demita pe Cioroianu. Chiar si in interiorul PNL s-a ridicat aceasta problema, Cioroianu figurind pe lista ministrilor "remaniabili".

1. Pe 19 aprilie, aflat la Belgrad in prima sa vizita in calitate de ministru de externe, unde s-a intilnit cu omologul sau rus, Serghei Lavrov, Cioroianu avea sa declare dupa intrevedere ca "facem primii pasi spre normalizarea relatiilor cu Rusia". O saptamina mai tirziu, la Oslo, secretarul american de stat, Condoleezza Rice, era "prea ocupata" pentru intilnirea programata de mult.

2. In 10 mai, la Berlin, declara ca doreste deblocarea rapida a discutiilor cu Republica Moldova privind semnarea Tratatului de Baza. Politica externa a Romaniei, incepind de la declararea independentei Basarabiei, a fost respingerea ferma a unui asemenea tratat.

3. Cioroianu a avut indoieli cu privire la retragerea trupelor ruse din Transnistria, dubii exprimate meditativ, cu voce tare, tot la intilnirea de la Berlin.

4. Pe 29 iunie, aflat in Macedonia, Cioroianu a confundat Georgia cu Azerbaidjanul.

5. In octombrie, Ministerul de Externe a lasat sa apara intr-un document oficial sintagma "limba moldoveneasca".

6. Reintors dintr-o vizita oficiala in Egip, ministrul a povestit cum, intr-un moment de inspiratie, s-a gindit ca s-ar putea cumpara o bucata de desert in care sa-i plaseze "in batalioane disciplinare pe cei asemenea lui Mailat".

7. In Italia, dupa incidentul Mailat, s-a intilnit cu romanii din Roma, inclusiv cu un recidivist, condamnat in tara, pe care l-a salutat cu "Sa traiasca dom' Argint".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















7498 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    Adaos (Marţi, 22 ianuarie 2008, 13:43)

    Romanul [anonim]

    Redactia,

    Rog corectati exprimarea enuntului 6.

    Adaugati:

    8. Atitudinea de copil pierdut, in declaratia comuna in vizita sa la Secretarul de Stat Condolezza Rice, unde a baguit "yes, sure, of course, yes"

    9. Adresarea fata de Regele Spaniei Juan Carlos "good point"
  • 0 (2 voturi)    
    :) (Marţi, 22 ianuarie 2008, 13:43)

    razvan g [anonim]

    Asta e de coma. Mil imaginez cu accent rusesc sau arab, cu accent pronuntat pe litera "r".Initial am ras, da' parca e de plans.
  • +2 (4 voturi)    
    MINISTRU' de externe (Marţi, 22 ianuarie 2008, 13:47)

    ileana [anonim]

    Sa-l schimbi pe M.R. Ungureanu, numai din ambitie, ca sa-l pui pe regele gafelor....numai Tariceanu poti sa te numesti!
    Hai si cu Norica...tine cu dintii de numire.Arata-ne ce hotarat esti!
  • +2 (4 voturi)    
    Cioroianu si diplomatia - baba si pistolul (Marţi, 22 ianuarie 2008, 13:56)

    filip [anonim]

    Stau si ma intreb ce s-ar intampla daca dl Cioroianu s-ar intalni cu Vladimir Putin... (!)

    As avea mari temeri ca i-ar arata si lui Putin semnul "good point", dar ar ridica degetul mijlociu... omul asta ar putea incepe un razboi intre Rusia si NATO cu degetele lui...
    Va dati sema ce om puternic este Cioroianu?

    Cred ca omul asta este o catastrofa in materie de diplomatie, si bine spunea presedintele tarii ca omul asta este mediocru in domeniu...
    • -3 (5 voturi)    
      putin (Marţi, 22 ianuarie 2008, 14:55)

      radu [anonim] i-a raspuns lui filip

      S-ar intampla oricum mai bine decat a reusit Basescu cu Putin.
      Iar Regelui Juan Carlos,Cioroianu i-a RASPUNS LA O REMARCA cu Good Point.
      Dar saraca Andreea Pora,inamorata cum e de Presedinte,ce sa priceapa ea saraca....
    • -3 (5 voturi)    
      pentru filip (Marţi, 22 ianuarie 2008, 15:04)

      S [anonim] i-a raspuns lui filip

      Sincer, nu cred ca presedintele este omul potrivit sa faca astfel de declaratii, ca cioroianu este o catastrofa in materie de diplomatie. si basescu sta la fel de prost.

      si pe el l-au apucat glumele de fata cu regele spaniei, glume care daca la noi ar fi acceptate si mai ales INTELESE, chiar amuzante, la ei pot fi interpretate oricum.

      basescu nu este vazut f bine pe plan international cand vine vorba de diplomatie. si mi-au confirmat-o oameni care stiu ce spun si care au fost la fata locului.
  • 0 (2 voturi)    
    vuk-personaj de desene animate (Marţi, 22 ianuarie 2008, 14:39)

    laura [anonim]

    la inceputul anilor 1980, pe televiziunile maghiare, rula un desen animat cu un pui de vulpe, care se numea vuk...
    • 0 (0 voturi)    
      cata dreptate... (Marţi, 22 ianuarie 2008, 15:16)

      ApH [utilizator] i-a raspuns lui laura

      http://www.gubasgabi.hu/pix/pix2/vuk.jpg
      :-)))
  • -2 (4 voturi)    
    anti din principiu (Marţi, 22 ianuarie 2008, 14:40)

    robert [anonim]

    andrea pora uita faptul ca regele spaniei s-a aratat total contrariat de comentariile neroade din presa romana referitor la cioroianu, semnul lui cioroianu urmand unei discutii intre cei doi! acum sa faci stire din salutul a doi oameni ce se cunosc si se saluta amical denota ori lipsa de preocupare ori incadrarea in mica dar isterica oaste a slugilor stii tu cui, care cauta nod in papura la orice referitor la guvern. daca asta e singura stire pe care poti tu s-o dai antiguvern, inseamna ca guvernul se descurca chiar bine!
    • -2 (4 voturi)    
      de acord cu robert (Marţi, 22 ianuarie 2008, 15:04)

      Tim [anonim] i-a raspuns lui robert

      acum deja sariti calu' cu greselile lui cioroianu...asta e chiar aiurea...n-ati mai auzit in politica externa astfel de astfel de gesturi?...chiar base il pupa in fund pe voronin...tot imi spuneti de gafele lui cioroianu dar uitati de prezident care chiar ne izoleaza extern de vecini cu aberatiile lui...putina decenta va rog...
  • -1 (3 voturi)    
    astea sunt gafele? (Marţi, 22 ianuarie 2008, 15:00)

    S [anonim]

    astea sunt bagate de la voi, din redactie? nu toate sunt gafe:

    1. ca ministru de externe al unei tari, este normal sa spui ca vrei sa normalizezi relatiile cu rusia...si americanii o spun tot timpul. nu cred ca condolezza rice si-a amanat intalnirea din cauza asta, sa fim seriosi.

    3. n-am inteles partea asta, cu retragerea trupelor din transnistria. daca tot o amintiti si explicati-o: care a fost nelamurirea? rusii tot acolo sunt...cu tot cu trupe:) (daca asta a vrut sa spuna) aaa, sau poate trebuia sa fie diplomat si sa nu aiba nimic de comentat la toata treaba asta. Pai atunci va contraziceti cu ce ati spus la primul punct, cand a facut asa-zisa gafa de a declara ca vrea sa normalizeze relatiile cu rusia.

    6. iar treaba cu desertul din egipt. ce-i drept, aici ca de obicei l-a luat gura pe dinainte. dar asa cum imi amintea un prieten, el s-a luat de INFRACTORI in general nu de RROMI neaparat. dar probabil a sarit in sus cine s-a simtit.
  • -1 (3 voturi)    
    cioro' my friend (Marţi, 22 ianuarie 2008, 16:40)

    iul [anonim]

    probabil il copiaza pe basescu cu al sau stil degajat
  • +1 (3 voturi)    
    sa ziceti merci ca nu s-a apucat sa sparga seminte (Marţi, 22 ianuarie 2008, 17:50)

    santa [anonim]

    ... fara sa ii ofere si omologului. nu ca m-ar mira prea tare.

    pina la urma, e doar un crai de curte noua ... curtea din spatele casei lui patriciu unde ii lasa pe copiii retarzi sa se joace la nisip si unde sef peste tobogan si leagane a fost pus putulica ala care se da cu tricicleta ... saracu de el; cum s-a dat cu bicicleta fara roti ajutatoare, cum a cazut si si-a rupt piciorusu ....
  • +2 (4 voturi)    
    Papagalul recidiva (Marţi, 22 ianuarie 2008, 19:10)

    corvus coraX [utilizator]

    Juvetele daca nu-i fudul, parca nu-i juvete full
  • 0 (2 voturi)    
    Cioro, vezi ca Putin e cu Bush la Ciresica! (Marţi, 22 ianuarie 2008, 19:29)

    TheDude [utilizator]

    Nu vreau sa politizez comentariul spre vesnica si eterna dusmanie intre PDL si PNL.

    Sincer, ca popor care nu isi recunoaste valorile, nu isi apara prostii si isi spala absolute toate rufele in … hai sa ii spunem presa, eu zic ca sintem constanti.

    Ce ma deranjeaza la aceasta tentativa de Ministru de Externe este faptul ca se afla pe un trend descendent, iar mie oamenii care nu invata macar din propriile greseli mi se par… ce mai conteaza cum mi se par mie. In definitive nu istoria se repeata, ci prostii.

    Aveam mari pretentii de la un istoric cu masterat si doctorat in strainatate, cu materiale publicate, etc… (Vorbesc despre CV-ul lui, nu ii laud operele pentru ca nu le-am citit si nici nu stiu daca a dat vreodata pe la facultatea aia din Quebec). DAR, daca nici ISTORIA nu l-a invatat diplomatie pe omul asta, atunci are niste handicapuri serioase.

    O sa ajungem sa nu mai avem intalniri sau vizite la nivel inalt, ca Cioro o sa le dea direct SMS sa ii cheme la o tabla si o bere. Oricum in curand o sa se imprieteneasca cu toti. Or sa fie amici. Omu n-are nici o treaba si uita de fapt pe cine reprezinta ca ambasador.

    Francezii au sarit ca arsi cand s-a scris in presa ca Sarkozy ar fi aparut beat la o intalnire cu presa, dar parca eu nu pot spune “Cioroianu e destept!”
    • 0 (0 voturi)    
      Nu se afla deloc pe un trend descendent...Asta ar (Miercuri, 23 ianuarie 2008, 0:53)

      dan marius [anonim] i-a raspuns lui TheDude

      ...ei, nici chiar asa...Fii d-le, mai optimist !
  • +2 (2 voturi)    
    ce gafa, nene???? (Marţi, 22 ianuarie 2008, 19:43)

    catalin [anonim]

    in caz ca andreea pora nu-si aminteste, cioroianu a fos la belgrad in decembrie, parca, deci a avut ocazia sa-l cunoasca pe jeremici. cel putin acolo, daca nu si in alte circumstante. pe de alta parte, daca va uitati in vest, o sa observati ca adesea demnitarii cu rang echivalent isi spun pe numele mic! si nu in ultimul rand, ambii sunt cam de aceeasi varsta, nu unul de 30 de ani, iar celalalt de 70....
    ar face bine redactorul sa ne explice de ce este o gafa exprimarea "vuk, my friend", in conditiile de mai sus.
    in concluzie, in acest caz, nu exista nici un element constitutiv al infractiunii de gafa din partea lui cioroianu! iar stirea mi se pare COMPLET lipsita de substanta, pe aceasta dimensiune.
    • +2 (2 voturi)    
      BRAVO CIOROIANU (Marţi, 22 ianuarie 2008, 20:06)

      Cristian [anonim] i-a raspuns lui catalin

      Pozitia Romaniei trebuie sa fie pro Serbia din moment ce si fratii nostri moldoveni se afla intr-o situatie asemanatoare.
      Trebuie sa ne vedem interesul ca natiune asadar imi place pozitia lui Cioroianu si a Ro de a nu sustine independenta Kosovo.
    • -1 (1 vot)    
      good point (Marţi, 22 ianuarie 2008, 20:53)

      Florin [anonim] i-a raspuns lui catalin

      Good point, Cataline! Nici eu n-am intzeles exact unde e gafa aici, de vreme ce amandoi par sa faca parte din aceeashi generatzie shi e clar ca sunt destul de amici. Nu vad de ce nu shi-ar permite asemenea formule de adresare inaintea unor convorbiri oficiale. In rest, gafele lui Cioroianu au fost cat se poate de reale, dar articolul de mai sus e scris la comanda.
  • -1 (1 vot)    
    Sau poate.....? (Marţi, 22 ianuarie 2008, 21:13)

    corvus coraX [utilizator]

    Da dak cu enleza lui de balta o fi vrut sa spuna :" Fuck my friend?" si alalalt o fi inteles ca e..invers?!
  • 0 (2 voturi)    
    deraiati (Marţi, 22 ianuarie 2008, 22:27)

    Paul [anonim]

    Din pacate Hotnews si-a pierdut de ceva vreme echidistanta jurnalistica; se vede asta din natura stirilor si a comentariilor. Stirea de fata e doar o mare tampenie. Sigur Cioroianu a facut si gafe dar cu siguranta nu atatea cate ii contabilizeaza Andreea Pora pentru care si faptul ca Cioroianu il numeste pe ministrul de externe al unei tari vecine prieten constituie o gafa diplomatica.
    Chiar daca v-ati ales tabara in comedia asta de politica romaneasca incercati macar sa pastrati un minim de decenta.
    • -1 (3 voturi)    
      Deraiati! (Miercuri, 23 ianuarie 2008, 0:55)

      dan marius [anonim] i-a raspuns lui Paul

      Corect!
  • -1 (3 voturi)    
    q (Miercuri, 23 ianuarie 2008, 1:21)

    io, taranist [anonim]

    lasati-o mai moale cu gafele lui Cioroianu si nu numai. Prea il lustruiti pe besescu si tot ce tine de el!
  • -1 (1 vot)    
    Incompetenta 100% presa romaneasca (Miercuri, 23 ianuarie 2008, 8:11)

    Fesenist old school [anonim]

    Faza cu "Vuk my friend" nu este gafa. E o uzanta profesionala in diplomatie. Nu mai punem la socoteala faptul ca Cioroianu s-a mai intalnit cu Vuk de doua ori, iar corespondenta diplomatica a avut diverse trasee Bucuresti - Belgrad, ceea ce permite in anumite intalniri o astfel de exprimare.

    Articolul de mai sus e un text comercial, scris la norma, de o gagica fara perspective jurnalistice, de tipul celor care umplu 95% din asa-zisa presa din Romania.

    Andreea Pora, autoarea, este incapabila, altminteri sa realizeze o analiza de activitate diplomatica, un articol de fond pe probleme de politica externa sau sa aiba niste opinii personale cu privire la traseul relatiilor internationale romanesti. Un text in care se rezuma la o contabilizare eronata de gafe, este nimic altceva decat o dovada de IMPOSTURA.

    PS: Desigur, Cioroianu este un arivist sub-mediocru, stim cu totii asta. Va mai face multe tampenii ca ministru de externe, din pacate cele mai multe vor ramane necunoscute, pentru ca impostori gen Andreea Pora vor primi spatii publice in care sa isi emane incompetenta.
  • -1 (3 voturi)    
    de doi lei (Miercuri, 23 ianuarie 2008, 8:37)

    dan [anonim]

    Un asa articol slab n-am vazut niciodata.
  • 0 (2 voturi)    
    Doctor Cioroianu=Rebut (Miercuri, 23 ianuarie 2008, 9:08)

    Buerebista [anonim]

    Iata inca un rebut de marca al sistemului de invatamant romanesc.
    Va dati seama ca acest domn Cioroianu, care ne reprezinta tara la cel mai inalt nivel, activeaza in viata de zi cu zi ca si Conferentiar doctor la Facultatea de Istorie Bucuresti!?
    Va dati seama cum gandesc studentii modelati de un om cu un astfel de comportament?
    E JALE!
    Trebuie reformat de urgenta sistemul de invatamant astfel incat acesta sa promoveze valorile si nu scursurile societatii.
    • 0 (0 voturi)    
      Clarificare (Sâmbătă, 12 aprilie 2008, 11:23)

      roberto [anonim] i-a raspuns lui Buerebista

      Cioroianu are probleme cu prezentul, nu cu trecutul.
  • 0 (2 voturi)    
    my friend (Miercuri, 23 ianuarie 2008, 9:45)

    Semaca [anonim]

    Cioroianu nu a facut nici o greseala. La randul sau Jeremic i s-a adresat cu "prietene" si chiar "draga prietene" . Stiu asta pentru ca am fost la conferinta de presa de la MAE si sincer nu mi s-a parut nimic deplasat. Oricum, de acolo au plecat impreuna pe jos. De "gafa" asta ce mai spuneti ?
  • 0 (0 voturi)    
    Cat va plateste partidul sa puneti parerile lui? (Miercuri, 23 ianuarie 2008, 18:20)

    Cornel Serban [anonim]

    Cat va plateste partidul sa puneti parerile lui pe internet?

    Mai rasfirati baieti.

    Ma indoiesc ca exista atat de multi oameni care sa il iubeasca pe Cioroianu(sincer) incat sa isi arda gura(si tatstatura) de pomana ca sa sara in apararea Cioroianului. Exista dar mult mai putini.

    Ma indoiesc (sincer) ca pot sa isi insuseasca atatia oameni parerile partidului.

    Chiar daca vreti sa dati senzatia ca sunteti multi - sunteti doar mult prea penibili.

    Cunosc personal 2 persoane angajate sa posteze pe forum-uri pareri pro si contra. Senzatia este ca fenomenul a luat amploare. Desi initial parea ca dau mustele afara din Cismigiu, acum sun multi si par sa astupe gura internetului. Va dau un sfat - Gura lumii numai pamantul o astupa.
  • 0 (0 voturi)    
    gafe (Miercuri, 23 ianuarie 2008, 20:07)

    andrei [anonim]

    sincer, in afara de treaba cu egiptul, nu mi se pare a fi vorba decat despre gafe ale presei romane (ca sa nu fiu rau si sa spun ca de o incercare fara sens de a-l discredita de cioroianu, care oricum nu are o imagine stralucita). iar ultima, cu prietenul vuk, e de tot rasul. pentru andreea pora si altii ca ea. nu de alta, dar si vuk i-a spus lui cioroianu adrian. ca sa vezi! ce gafa! doi oameni care isi spun pe nume! fenomenal