Situatie critica pentru bolnavi. Un medic pediatru a izbucnit in lacrimi in timpul unui interviu: Un adolescent a incercat sa se sinucida in lipsa imunoglobulinei

de RH     HotNews.ro
Miercuri, 6 decembrie 2017, 11:05 Actualitate | Esenţial

Medicul pediatru imunolog Alexis Cochino a izbucnit in lacrimi in timpul unui interviu la Europa FM in momentul in care a explicat situatia critica a aproape 100 de copii, a caror viata e pusa in pericol la propriu din cauza lipsei imunoglobulinei.

Medicul pediatru spune ca unul dintre adolescentii pe care ii are in grija a incercat sa-si ia viata, disperat de lipsa tratamentului.

Citeste aici o analiza HotNews.ro despre criza imunoglobulinei


"Exista, pe imunologie pediatrica, aproximativ 100 de copii a caror viata este pusa in pericol in acest moment. Sunt, unii dintre ei, internati in spital, unii cu boli grave. Daca nu vor ajunge azi, acum medicamentele, risca sa-si piarda viata. Si multi altii sunt in situatii similare, desi inca nu la fel de grave. Sunt adolescenti, dintre copiii mai mari, care auzind toate discutiile si simtind agitatia noastra si a parintilor si disperarea, unul a incercat sa se sinucida si celalalt vrea sa faca acelasi lucru. Imi pare rau (in lacrimi), cam asta e situatia in pediatrie", a spus medicul Alexis Cochino la Europa FM.

Criza medicamentelor s-a acutizat in ultimele luni, dupa ce Ministerul Sanatatii a scos aceste medicamente de pe lista medicamentelor esentiale. Ministerul a cumparat in regim de urgenta cateva sute de medicamente care nu sunt insa potrivite pentru tratament.

In ciuda mitingurilor de proteste si a apelurilor disperate ale bolnavilor, Ministerul Sanatatii s-a aratat incapabil pana la acest moment sa rezolve situatia. Azi de la ora 10.00 a inceput la Guvern o intalnire intre premierul Mihai Tudose, ministrul Sanatatii, Florian Bodog, dar si sefi ai Casei Nationale de Asigurari de Sanatate, dar fara pacienti.

Asculta aici interviul AUDIO cu medicul ALexis Cochino





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

9842 vizualizari

  • +29 (31 voturi)    
    Asta e PSD-ul (Miercuri, 6 decembrie 2017, 11:06)

    Kindred [utilizator]

    Pentru cei care cred ca politica nu-i atinge, ca votul e inutil, ca toti sunt la fel.
    • +4 (4 voturi)    
      Unde se fabrică imunoglobulina aia in Romania? (Miercuri, 6 decembrie 2017, 13:47)

      Gray51 [utilizator] i-a raspuns lui Kindred

      Problema e și mai gravă decât atât. Romanii, multiolimpicii internaționali, nu și fabrică nimic. Nici măcar compresele. Ura, invidia și detestarea rațiunii, științei și paradoxal, chiar și a bunăstării.
  • +21 (23 voturi)    
    Ar ajuta 28 milioane de euro? (Miercuri, 6 decembrie 2017, 11:16)

    Un Nene [utilizator]

    Livache va da cu draga inima casele din Brazilia, ferma băiatului și conacul fetei sa va ajute, dragi bolnavi.
  • +28 (36 voturi)    
    o recomandare (Miercuri, 6 decembrie 2017, 11:20)

    tahomir [utilizator]

    Recomandam parintilor si rudelor sa voteze in continuare PSD sau sa nu se duca la vot ca pe ei nici nu-i intereseaza si nici nu-i afecteaza prostiile astea cu politica.
    Dupa cum se stie stocurile de imunoglobulina sunt sub responsabilitatea exclusiva lui Doamne-Doamne asa ca daca nu e, asta e, ce sa faci, n-ai ce sa faci.
    • 0 (10 voturi)    
      .. (Miercuri, 6 decembrie 2017, 12:09)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      De unde stii ce au votat? :(
    • +1 (9 voturi)    
      esti rautacios (Miercuri, 6 decembrie 2017, 12:46)

      Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      fara rost..or..i cunosti personal?stii ce si cum au votat toti?
      pana la urma nici nu mai conteaza,stiuatia e cum e,oamenii sunt disperati,situatia e grava si au nevoie de ajutor.
      Dincolo de prostia ,iresponsabilitatea si prostia psd ,vorbim de oameni..pe moarte. Nu e momentul sa-i faci si prosti
  • +25 (25 voturi)    
    Demitere (Miercuri, 6 decembrie 2017, 11:21)

    expert2 [utilizator]

    Dacă pentru a aduce în spitale un medicament de bază este necesară o întâlnire între prim-ministrul ţării şi ministrul sănătăţii, plus alţi responsabili, trebuie demişi toţi...
    • +5 (5 voturi)    
      ops (Miercuri, 6 decembrie 2017, 13:45)

      vali_s [utilizator] i-a raspuns lui expert2

      Tigrul Europei, crestere economica ... mai ceva decat China
  • +26 (26 voturi)    
    . (Miercuri, 6 decembrie 2017, 11:32)

    theo667 [utilizator]

    Si Ministerul Sanatatii are buget peste 1,6 miliarde euro!! Pana nu va fi condamnat cineva pentru genocid, crima, subminarea sanatatii pacientilor se va fura fara limite. Secureanu, Oprescu, Bradisteanu si multi altii trebuiau sa fie condamnati pe viata si poate ca jaful si crimele incetau
    • -2 (2 voturi)    
      genocid zici ? (Miercuri, 6 decembrie 2017, 14:18)

      sareta [utilizator] i-a raspuns lui theo667

      Pai au fost impuscati peste 1200 de romani si maria sa Procurorul general (cu fusta ) n-a gasit vinovatii ?Ce mai conteaza alte cateva sute de ghinionisti .Votati PSD !
  • +20 (20 voturi)    
    Haosul si minciuna pentru a proteja hotia (Miercuri, 6 decembrie 2017, 11:33)

    radu_cel_frumos [utilizator]

    Cateva intrebari pentru oficialii din sanatate:
    - Cati pacienti trebuie sa consulte un medic pe zi? (oficial - fara numar. Asta ca sa intelegem de ce medicii ajung sa petreaca numai cateva minute cu fiecare pacient).
    - Ce atitudine trebuie sa aiba un medic fata de pacientul sau atunci cand NU ARE la dispozitie mijloacele minime de diagnostic si terapie? (un restaurant fara aragaz s apa curenta se inchide.... un spital fara medicamente si fara servicii de imagistica - nu...)
    - Care este rolul Directorilor pe RELATIA CU GUVERNUL din companiile farmaceutice? (respectivii fac actiuni filantropice cumva?!?)
    - Cine plateste asigurarile medicale pentru cele cateva milioande de "asigurati" care nu platesc nimic pentru a vota cu cine face pomana electorala mai groasa?
    • +6 (6 voturi)    
      Oficial (Miercuri, 6 decembrie 2017, 13:14)

      dealucaragiale [utilizator] i-a raspuns lui radu_cel_frumos

      Un medic n-are voie sa consulte mai mult de x pacienti pe zi. Un medic de familie. Adica te imbolnavesti cu programare. E trist. In rest, n-am cuvinte. Fereasca Dumnezeu sa avem nevoie de doctori! Desi avem, cel putin teoretic, nevoie de un set de analize pe an. Gratuit, ca platim taxe. Dar nu sunt fonduri. Pentru nimic. Doar spagi in stanga si-n dreapta si alternativa pe care o aleg cei care-si permit: spitale private, unde, intr-adevar, esti tratat cu respectul cuvenit. Votati, dragilor, iesiti in strada sa scapam de sistem. Hai sa reconstruim Romania!
  • +4 (4 voturi)    
    crima (Miercuri, 6 decembrie 2017, 12:13)

    adrhc [utilizator]

    e crima cel puțin din neglijența

    PS: PSD e cel puțin complice
  • +6 (6 voturi)    
    Ce face Parlamentul... (Miercuri, 6 decembrie 2017, 12:28)

    dan.c [utilizator]

    ... in timpul asta?
    Ceva mult mai urgent, desigur.
  • +1 (7 voturi)    
    Intre timp (Miercuri, 6 decembrie 2017, 12:38)

    galeo [utilizator]

    Noi dam 5 miliarde de dolari pe rachete
  • +4 (6 voturi)    
    Coruptia ucide. (Miercuri, 6 decembrie 2017, 12:39)

    Phil Austin [utilizator]

    Dar nici prostia politica nu se lasa.
  • +7 (7 voturi)    
    Respect! (Miercuri, 6 decembrie 2017, 12:46)

    lambda [utilizator]

    Pentru dl dr. Alexis Cochino, pentru ca este om. Daca esti om, te cutremuri in astfel de situatii.
    Daca esti politician si iti aduce voturi, versi o lacrima.
    Daca esti politician si te cauta DNA, te roare fix in pix. Eventual ai replici de genul 'fa, Doina, aveai chef de-o inundatie?' unde in loc de inundatie poate fi orice nenorocire care nu ii atinge pe <ei>.
  • +13 (13 voturi)    
    dar avem super catedrala (Miercuri, 6 decembrie 2017, 13:00)

    pardalian [utilizator]

    si pensii speciale umflate, si sute de milioane de euro furate de niste pungasi care ne scuipa in ochi, si 6 miloane de asistati sociali, votanti disciplinati, si iepurasi de plastic la pret de jumbo-jet. FMM psd!
  • +5 (5 voturi)    
    dosar penal (Miercuri, 6 decembrie 2017, 13:07)

    subcultura [utilizator]

    daca nici situatia asta nu merita sesizare din oficiu ...
  • +5 (7 voturi)    
    eh, ash! (Miercuri, 6 decembrie 2017, 13:14)

    Itsoc [utilizator]

    au murit 65 de copii arsi din cauza coruptiei si a nepasarii, multi cu zile in spitalele romanesti si oamenii au votat tot hotii si coruptii.

    N-o sa ne opreasca pe noi o imunoglobulina sa ne bucuram la un mic de la doamna firea si la 1 L de ulei.

    sa fie acolo in batatura lor, daca n-au vrut sa plece din tara, noi, asistatii social ce sa le facem?
  • +1 (1 vot)    
    guvern & prioritati (Miercuri, 6 decembrie 2017, 14:15)

    adrhc [utilizator]

    "Guvernul va adopta o OUG pentru suspendarea temporara a taxei clawback la produsele din plasma, ca solutie pentru criza imunoglobulinei"

    - dupa rezolvarea legilor justitiei
    - asta nu implica vreo achizitie iar daca ar implica atunci ar fi dupa inmormantarea copiilor in cauza

    PSD = comunisti ^ 2
  • +1 (1 vot)    
    Ireprosabil (Miercuri, 6 decembrie 2017, 23:23)

    un_carnat [utilizator]

    "PSD, PSD, Romania-i rosie" (Pitesti, 19 februarie)
    Cu siguranta nu de la imunoglobulinele lipsa...