UPDATE Criza imunoglobulinelor: ministrul Sanatatii a fost convocat la ora 10:00 la Guvern de premier. Rudele catorva pacienti cu imunodeficiente primare protesteaza la aceasta ora in Piata Victoriei

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 6 decembrie 2017, 8:46 Actualitate | Esenţial

Florian Bodog
Foto: Agerpres
Premierul Mihai Tudose l-a convocat, miercuri, la ora 10:00, la Guvern, pe ministrul Sanatatii, Florian Bodog, pentru discutii cu privire la lipsa imunoglobulinei de pe piata medicamentelor din Romania, scrie Agerpres, citand surse guvernamentale.

Ora 10:55: Rudele catorva pacienti cu imunodeficiente primare, care nu mai au acces la tratamentul cu imunoglobulina de peste 4 luni, protesteaza la aceasta ora in Piata Victoriei.

La intalnirea de la Palatul Victoria au fost convocati si sefii Casei Nationale de Asigurari de Sanatate si Agentiei Nationale a Medicamentului.

Ministrul Sanatatii ar urma sa vina la intalnire insotit si de producatori de medicamente, potrivit surselor citate.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

1891 vizualizari

  • +22 (22 voturi)    
    eee. (Miercuri, 6 decembrie 2017, 9:04)

    liviu_ [utilizator]

    e vina "ministrului facebook" (spune asta o nulitate... tot pe facebook), nu e vina lui! ce nu intelegeti?!
    intotdeauna e vina celor dinainte... si daca cei dinainte sunt tot de la psd... atunci e vina celor dinaintea lor...
    • +10 (10 voturi)    
      Exact (Miercuri, 6 decembrie 2017, 11:12)

      ZaibarPanduru [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Burebista e de vina !
    • +2 (2 voturi)    
      procuratura ce face ? (Miercuri, 6 decembrie 2017, 12:41)

      stanescu [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      atâta timp cât au început să moară oameni din cauza lipsei de imunoglobulină nu înțeleg de ce nu acționeaza procuratura împotriva acestor oameni din ministerul sănătății pentru gravă neglijență în serviciu cu consecințe f grave. Știau de 4 luni că au probleme cu imunoglobulina și ei organizau doar conferințe de presă că totul e bine și se rezolvă. Nu s-a rezolvat și oameni mor din vina lor.
  • +18 (18 voturi)    
    ce discutii?! (Miercuri, 6 decembrie 2017, 9:43)

    iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator]

    Ce discutii? care celula de criza?!

    Nu sunt necesare discutii, se stie foarte bine cine este de vina pentru lipsa imunoglobulinelor: Statul Paralel!

    Dupa marele miting pedesere de pe 9 decembrie, sa vedeti cum vor dispare toate problemele Romaniei!!!
  • +7 (7 voturi)    
    cat (Miercuri, 6 decembrie 2017, 10:51)

    nahir [utilizator]

    de incompetent sa fii sa dai vina pe veche guvernare in timp ce tu esti de un an de zile ministru?
    sau te pomenesti ca mai importante au fost "problemele de sanatate" ale celui mai hamster presedinte penal de psd si de Camera Deputatilor?
  • +6 (6 voturi)    
    Criza (Miercuri, 6 decembrie 2017, 10:52)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    e in intreg sistemul de sanatate din Romania, sub regimul PSD+ALDE (UDMR inclus)=FSN=PCR care a ucis mii si mii de oameni in spitale sau datorita lipsei medicamentelor. Pentru fapte similare Ceausescu a fost impuscat iar regimul lui declarat CRIMINAL!
  • +8 (8 voturi)    
    pai nu s-a rezolvat? (Miercuri, 6 decembrie 2017, 11:22)

    Francisc 1 [utilizator]

    a zis bodog ca s-a rezolvat si problemele erau , dupa cum bine stim , din cauza lui Vlad Voiculescu fostul ministru.Sau e ca in bancul: s-a rezolvat , nu se poate!
  • +6 (6 voturi)    
    oamenii mor in spitale... (Miercuri, 6 decembrie 2017, 11:27)

    liviu_ [utilizator]

    ...legile pentru disturgerea justitiei merg linistite inainte...
  • +2 (2 voturi)    
    au fost la vot? (Miercuri, 6 decembrie 2017, 12:12)

    pb80tm [utilizator]

    au votat psd alde?
    au fost la oug13?
    au fost recent la vreo manifestatie antiguvern?
    rudele au ?
    au votat parinti bunicii cu pdsr iliescu?
    asta e rezultatul
    intrebarea e a invatat societatea o lectie din cazuri disperate?
    nu , n-a invatat. am avut colectiv... nepasare civica si iresponsabilitate electorala. la fel si la cazul hexipharma. nu invatati ca democratia aduce bunastare si efecte conexe. iar uitatul la antene si orgolii postcomunistoide va aduce suferinta.
  • +2 (2 voturi)    
    de ce fuge de pacienti? (Miercuri, 6 decembrie 2017, 13:29)

    Lespezi [utilizator]

    De ce refuza sa ii asculte pe pacienti?
    De ce nu sunt ei parte din discutie?

    Pentru ca se caut scuze, nu solutii.

    Doamne, daca existi, muta bolile de la copii pe functionarii astia incompetenti!

    Si da-le aceleasi posibilitati de tratament pe care le-au avut si cetatenii obisnuiti.

    Vine Craciunul: fa o minune!
    • 0 (0 voturi)    
      in fiecare zi Dumnezeu face o minune (Miercuri, 6 decembrie 2017, 18:39)

      pb80tm [utilizator] i-a raspuns lui Lespezi

      ne da o sansa sa ne pocaim. imi pare rau pt suferinta si boala si nenorocire si razboi dar astea nu sunt de la Dumnezeu. astea sunt de la stapanitorul lumii acesteia. si cat timp lumea uraste si huleste pe Dumnezeu, El ne lasa in voia stapanului pe care al vrem noi oamenii. Libertatea, liberul arbitru vin de la Dumnezeu. daca noi toti al uram si ne mintim unii pe altii si nu ne intoarcem de la pacatele si minciunile noastre, Dumnezeu ne lasa in voia lui satan. guvernantii nostri sunt cei pe care noi toti ai alegem.
      tot asa alegem si cine ne e guvernant spiritual. se vede cu ochiul liber. ne e rau pt ca alegem rau. dar Dumnezeu ne reda viata in fiecare zi dis de dimineata in speranta unei intoarceri radicale a spiritului. pana atunci vom suferii.