VIDEO Cateva sute de oameni au protestat duminica in Bucuresti si in mai multe orase din tara. In Piata Victoriei, protestatarii au desfasurat un steag al UE si au scandat "Demisia!" si "Nu va fie frica, Liviu Dragnea pica!"

de RH     HotNews.ro
Duminică, 3 decembrie 2017, 13:28 Actualitate | Esenţial

Protest Piata Victoriei 1 decembrie
Foto: Victor Cozmei / HotNews.ro
Noi proteste antiguvernamentale au avut loc duminica in Piata Victoriei din Capitala, cat si in mai multe orase din tara, dupa ce acestea au fost anuntate pe Facebook. Manifestantii au cerut demisia liderilor celor doua Camere si retragerea legilor Justitiei din Parlament. La Bucuresti, protestatarii au venit cu un steag american, dar si cu un steag mare al Uniunii Europene pe care l-au desfasurat in fata Guvernului.  S-a strigat "Demisia" si "Nu va fie frica, Liviu Dragnea pica!".


Ora 19.43:  Oamenii scandeaza "Nu scapati!", “Justitie, nu coruptie!”. “Nu va fie frica, Liviu Dragnea pica!”

Ora 19:40: Aproximativ 500 de oameni sunt acum in Piata Victoriei.

19.35: Protestatarii din Piata Victoriei au desfasurat steagul UE si il flutura, strigand "Demisia!". De asemenea, exista si un steag al Statelor Unite, amintind de criticile Departamentului de Stat al SUA cu privire la modificarea legilor justitiei.

 

Ora 19:13: La Cluj, aproximativ 300 de oameni au iesit in strada.

 

Ora 19.09: In Bucuresti, aproximativ 200-300 de oameni protesteaza in Piata Victoriei. 

Ora 19.08:
Cateva zeci de persoane protesteaza si la Galati si la Bistrita.

 


19.06: Si la Iasi, cateva zeci de persoane au iesit in strada in Piata Unirii.

 

Ora 19.04: Cateva sute de brasoveni au iesit in strada pentru a protesta fata de coruptie si modificarea Legilor justitiei.



"Duminica ne vedem in Piata Victoriei eliberata. Legile justitiei nu trebuie sa treaca. Urmeaza o perioada - e vorba de zile - in care parlamentarii se vor face ca discuta amendamente, la gramada, in regim de urgenta. Apoi le vor vota, prefacandu-se ca asta inseamna democratie si dezbatere. Strada, societatea civila, presa sau reprezentantii unor tari democratice trag semnale de alarma, pe ei inca nu ii intereseaza. Trebuie sa ii oprim!", se arata in postarea de pe pagina evenimentului din Bucuresti.

Protestatarii ar urma sa se adune in Piata Victoriei din Capitala, de la ora 18.00.

Manifestatii asemanatoare vor avea loc si in Targu-Mures, Cluj si Deva, Galati, Brasov de la aceeasi ora. Oamenii cer demisia celor doua camere ale Parlamentului, Liviu Dragnea si Calin Popescu Tariceanu, precum si retragerea legilor Justitiei.

"Interesele penale ale domnilor Dragnea si Tariceanu pun nemijlocit in pericol viitorul democratic al Romaniei, domnia legii si drepturile fundamentale, securitatea tarii si bunastarea fiecaruia dintre noi. Comunicatul Departamentului de Stat al SUA, principalul partener extern al Romaniei, este fara precedent si transant, si arata ca tentativele PSD-ALDE de subordonare politica a justitiei au devenit o problema geopolitica, cu implicatii privind securitatea militara a NATO si a Romaniei", mai scriu organizatorii.

Ei spun ca "Romania moare" in fiecare zi, prin distrugerea justitiei, prin adoptarea unor masuri fiscale care pun in pericol economia, prin numirea unor persoane in functii inalte pe criterii politice si prin atacul asupra celor care incearca sa schimbe ceva.

Proteste au avut loc si sambata in Piata Victoriei din Capitala, ca urmare a deciziei primariei de a organiza  un targ de Craciun in piata, in conditiile in care aceasta a devenit locul traditional de desfasurare a manifestatiilor antiguvernamentale.

De asemenea, protestatarii au demontat schelele scenei pregatite pentru targul de Craciun. Ulterior, municipalitatea a anuntat ca va muta Festivalul de colinde din Piata Victoriei intr-un alt loc.





















Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

5568 vizualizari

  • +17 (33 voturi)    
    Voluntari! Iesti la Lumina! (Duminică, 3 decembrie 2017, 13:33)

    un domn [utilizator]

    Principele Pandele va transforma zi de zi in Iobagi!
  • +18 (40 voturi)    
    trebuie sa continuam sa iesim in strada (Duminică, 3 decembrie 2017, 13:56)

    Zimbru [utilizator]

    De luni, vor dori sa continue in parlament cu legile justitiei. Vor sa le treaca chiar inainte de Craciun, ca sa nu iasa nimeni in strada. Tehnici comuniste de mult cunoscute: treci legile/ deciziile importante in perioada de vacanta, pui targuiri de Craciun acolo unde demonstreaza oamenii, blochezi posibilitatea oamenilor de a se exprima liber (vezi blocarea conturilor facebook ale lui Dan Tapalaga si alti formatori de opinie care sustin protestele) etc.
    Trebuie deci sa nu picam in cursa ci sa continuam protestele.
    • -30 (42 voturi)    
      manipulare grosolana (Duminică, 3 decembrie 2017, 15:11)

      facebook.com/rodica.crihan [utilizator] i-a raspuns lui Zimbru

      in cel mai bun caz legile ajung la iohanis care le retrimite la parlament
      • +1 (23 voturi)    
        Ooo doar la Organ iti sta mintea (Duminică, 3 decembrie 2017, 15:29)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui facebook.com/rodica.crihan

        P$D si Jandarmeria asta vor Organul pe Spinarea Oamenilor!
        • -3 (17 voturi)    
          sa fie ca pe vremea lui ciolos (Duminică, 3 decembrie 2017, 20:53)

          facebook.com/rodica.crihan [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          cand a fost mitingul pentru unire ;)
    • -4 (22 voturi)    
      dupa rabufnirea tineretii (Duminică, 3 decembrie 2017, 19:56)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Zimbru

      de ieri seara, vazuta in toata tzara, si'au dat arama pe fatza. ceea ce'i va imputina pe zi ce trece.
      cei ce veneau din suflet si de buna voie, au inteles din cine e format nucleul dur, cei ce tzin tortza aprinsa ..:)
      no country for old men ! :)
      • +4 (18 voturi)    
        O alta manipulare (Duminică, 3 decembrie 2017, 22:03)

        Zimbru [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        Tu ai vazut video-ul cu ce s-a intamplat in Piata Victoriei. Un batranel, fost locotenent-colonel al securitatii a lovit protestarii, iar apoi protestarii au fost arestati. Asta arata stilul KGB-ist folosit de PSD:
        http://www.aktual24.ro/cine-este-batranul-care-a-provocat-incidentul-violent-din-piata-victoriei-a-fost-locotent-colonel-in-securitate-loctiitor-al-sefului-departamentul-securitatii-statului/?utm_campaign=playbuzz&pb_traffic_source=facebook&utm_source=facebook
        • -6 (12 voturi)    
          Te-au prostit sau asa esti tu? (Duminică, 3 decembrie 2017, 22:44)

          Reticentul [utilizator] i-a raspuns lui Zimbru

          Nu mai citi facaturi, moshu nu este nici vorba securist. E un amarat fara scoala. Dar nici macar asta nu justifica atacul cu arma alba, cu boxul, ca sa fie rapus. Sandi lo va putrezi la mititica, alaturi de cine vrei tu.
          • -1 (1 vot)    
            lool... cine vorbea de prostie ? (Luni, 4 decembrie 2017, 8:38)

            Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Reticentul

            lool... cine vorbea de prostie ?
        • -5 (13 voturi)    
          l'am vazut (Duminică, 3 decembrie 2017, 23:12)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Zimbru

          si pe....jurnalistu' care incerca sa'l intervieveze, sa'l intrebe de parere pe ..securist.
          pai, daca ala s'ar apropia de mine, cu orice in mana, m'as tzine bine de portofel.
          "protestataru" cu legitimatie de intrare in palavrament si mertzan arata exact cu oricare din clanu' sportivilor..
          interlopu' clasic.
          cica ar avea si un site pe fasbuca...cu cruci, pistoale, cranii...
          si io credeam ca acolo sunt numai baieti fini, coroporatisti, politicosi, zambitori, bine crescuti. :)
          mi'a palcut cum spune, "dupe". telektoal din groapa lui ouatu..giulesti sarbi, prelungirea ferentari....
          • +5 (13 voturi)    
            Cu cat te plateste PSD sa fi postac? (Duminică, 3 decembrie 2017, 23:30)

            Rezistam [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

            Aici nu pacalesti pe nimeni cu dezinformari.
            • 0 (8 voturi)    
              si cu dragnea si fara dragnea.... (Luni, 4 decembrie 2017, 3:01)

              facebook.com/rodica.crihan [utilizator] i-a raspuns lui Rezistam

              legile injustitiei vor fi indreptate!
            • 0 (4 voturi)    
              ce cauta mai (Luni, 4 decembrie 2017, 4:12)

              nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Rezistam

              huliganu pe trotoar, sa se lege de trecatori, dece nu sedea in zona de protest ?
              iesise la agatzat. facea trotoaru..
              e cu ochi si sprincene ca era pus sa faca scandal, cum a fost si cu dinamovistiii la inceputuri.
              sandi, baiat cu legitimatie de intrare la palavrament....
              au aratat'o la tv, i'au luat si interviu.

              astia abia asteapta sa aduca tunurile cu apa.
              si nu le vor aduce cand sunt mii de oameni,ci cand sunt dout trei sute, adica nucleul dur.
              asa au facut si cu piata golanilor, si'n in iarna lui 2012.
              asteapta un moment prielnic.
          • -1 (1 vot)    
            ... (Luni, 4 decembrie 2017, 8:38)

            Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

            mars si pupa ... mana boierului Dragnea, ca de el nu-ti este frica cand iti fura toti banii.
        • 0 (10 voturi)    
          gunoaielor batause!!!Mai vorbiti de "justitie"!!! (Luni, 4 decembrie 2017, 0:06)

          hermess [utilizator] i-a raspuns lui Zimbru

          Tunurile cu apa pe voi,huliganilor care luati la bataie oamenii pe strada!Sa fiti arestati si batuti la beci ca pe hotii de cai gunoaielor batause!!!Mai vorbiti de "justitie"!!!
          • -1 (9 voturi)    
            Securistul e batausul (Luni, 4 decembrie 2017, 0:19)

            Rezistam [utilizator] i-a raspuns lui hermess

            E simplu, daca vrei sa te lamuresti te uiti la video si vezi cum un domn loveste cu ghiozdanul in fata pe un protestatar. Iar apoi acel protestar se apara, dupa care protestatrul este arestat. Cine este batausul? Batranelul a fost adus acolo special. Este tehnica KGB-ista folosita de catre PSD. Vom iesii si mai multi in strada.
    • -5 (15 voturi)    
      Stai flexat... (Duminică, 3 decembrie 2017, 22:23)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Zimbru

      Stai flexat ca le-au matrasit atat de tare incat aproape ca imi vine sa ies in strada impotriva Parlamentului. Au "schimbat" tot pana a ramas la fel ... Nu sunt in stare nici macar sa ceara revocarea stalinistei de Kovesi.
  • +13 (15 voturi)    
    Habar n-ai ... (Duminică, 3 decembrie 2017, 19:30)

    blackarrow [utilizator]

    Iohannis nu le poate retrimite decat o data , aia din parlament fac o schimbare minora si a doua oara e obligat sa le promulge . Mai studiaza ...
    • 0 (10 voturi)    
      Exact (Duminică, 3 decembrie 2017, 22:06)

      Zimbru [utilizator] i-a raspuns lui blackarrow

      Iohannis le poate retrimite o data la Parlament, a doua zi Parlamentul le poate adopta din nou. Atunci Iohannis sau opozitia mai pot trimite legea la CCR pentru a se pronunta. Tinand cont de faptul ca Dorneanu, presedintele CCR e omul lui Dragnea, rezultatul este incert.
      Asa ca singura solutie este strada, nimeni nu ne va rezolva problema, trebuie sa ne-o rezolvam singuri. Daca stam in casa si nu ne pasa, nimic si nimeni nu ne va salva. De strada insa le este frica.
    • 0 (6 voturi)    
      dar abia atunci vezi ce anume trebuie schimbat (Luni, 4 decembrie 2017, 3:05)

      facebook.com/rodica.crihan [utilizator] i-a raspuns lui blackarrow

      acum sunt doar vorbe, nu stii cum arata legile
      nu stii daca numirile le face in continuare presedintele sau nu, etc
      abia dupa ce vor fi adoptate de parlamentsi trimise la promulgare poti sa iesi sa le contesti
      acum contesti apa de ploaie, nu ca m-ar deranja
      • 0 (4 voturi)    
        Of... (Luni, 4 decembrie 2017, 10:33)

        blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui facebook.com/rodica.crihan

        de parca nu se stie de ce se omoara atata pesedistii , daca proiectul e nefavorabil, in plen poate fi si mai distrugator, despre ce tot vorbim aici ?
  • -1 (17 voturi)    
    robu vs. firea (Duminică, 3 decembrie 2017, 19:55)

    sorin3 [utilizator]

    Ce nu s-a reusit la Bucuresti s-a reusit la Timisoara.
    Piata a fost ocupata citeva tarabe si o scena cu muzica din boxe. Bravo domnului primar...
  • +3 (23 voturi)    
    după victoria de sâmbătă (Duminică, 3 decembrie 2017, 20:37)

    lildog [utilizator]

    lucrurile arată și mai trist. S-au luptat o mână de oameni cu primăria capitalei pentru ca a doua zi să stați la căldurică prea obosiți de-atâta concediu ca să suportați niște frig și niște stat în picioare. Nu cred că o să înțeleg vreodată neamul ăsta. Nu o să renunț să-mi strig supărarea până în ultima clipă dar sunt tot mai convins că ne merităm soarta - pasivitatea e complicitate.
    • +2 (6 voturi)    
      @cei care au dat minus (Luni, 4 decembrie 2017, 0:07)

      lildog [utilizator] i-a raspuns lui lildog

      Corectați-mă vă rog. Vreau din tot sufletul să mă inșel.
      • -2 (8 voturi)    
        unii (multi) sunt mai inteligenti (Luni, 4 decembrie 2017, 3:09)

        facebook.com/rodica.crihan [utilizator] i-a raspuns lui lildog

        din moment ce nu ai o forma a legilor, ce sa contesti?
        cu siguranta cand legile vor fi adoptate de parlament si trimise la promulgare iohanis va retrimite legile cu cererea de a modifica anumite articole.
        atunci vor iesi hastagienii in piata pentru ca abia atunci e motiv ce protest, cand stii ce sa ceri, nu acum, preventiv, asa
        • -3 (5 voturi)    
          ma refeream (Luni, 4 decembrie 2017, 10:13)

          lildog [utilizator] i-a raspuns lui facebook.com/rodica.crihan

          la oamenii care au dat minus. Şi ca să risipesc orice îndoială - pe care încerci tu să o bagi în minţile oamenilor - nu stiu ce conţin aceste legi doar cei care nu vor să ştie. Dezbaterile în minunata comisie au fost cât se poate de publice şi pe lâmgă conţinut, pe lângă viitorul pe care îl proiectează acestei ţări, aroganta acestor oameni de una singură este suficientă să mă scoată în stradă.
          • +4 (4 voturi)    
            poti spune ce prevedere nu-ti convine (Luni, 4 decembrie 2017, 11:10)

            facebook.com/rodica.crihan [utilizator] i-a raspuns lui lildog

            spune te rog ce prevedere nu-ti convine din cele votate in comisie
            faptul ca iesi in strada ca e psd arogant ... bine
            • -2 (2 voturi)    
              sigur ca pot (Luni, 4 decembrie 2017, 13:07)

              lildog [utilizator] i-a raspuns lui facebook.com/rodica.crihan

              Subordonarea procurorilor ministerului justitiei, institutie specializata pentru controlul magistratilor, ingradirea libratatii de exprimare a magistratilor la adresa celorlalte puteri in stat, etc
  • +1 (19 voturi)    
    Protestele au devenit zilnice (Duminică, 3 decembrie 2017, 21:43)

    Zimbru [utilizator]

    PSD-ul, ALDE si UDMR ar trebui sa-si dea demisia cu totii, au reusit intr-un an sa scoata 600 000 de romani in strada, de o saptamana aproape sunt din nou proteste zilnice, au reusit tot intr-un an sa-si demita propriul guvern iar acum sa-l critice acid pe propriul prim ministru. Au reusit tot intr-un an sa-si atraga criticile cele mai grave pe care le-a primit pana acum un partid la putere in Romania din partea Statelor Unite si Uniunii Europene. Au reusit sa fure intr-un an cat nu s-a mai furat din anii '90, sa elimine partial conflictul de interese, sa reinceapa taierile padurilor la o scara nemaintalnita din perioada 2010, chiar is in parcuri nationale. Si lista poate continua mult. PSD-ul, ALDE si UDMR la putere inseamna un stat mafiot. Cat timp o sa ii mai toleram. Ei sunt statul paralel. A sosit momentul sa-i maturam definitiv!!
    • -3 (13 voturi)    
      zimbru (Duminică, 3 decembrie 2017, 23:17)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Zimbru

      e tot un fel de...vita...
    • +1 (3 voturi)    
      maturati-i la vot in 2020 (Luni, 4 decembrie 2017, 11:11)

      facebook.com/rodica.crihan [utilizator] i-a raspuns lui Zimbru

      sau macar la europarlamentare in 2019 :))
  • -8 (16 voturi)    
    cargialesc sau stalinist? (Duminică, 3 decembrie 2017, 22:35)

    demaGOCU [utilizator]

    Cei ce incalca legea au pancarte cu "in fata legii".
    Pai Parlamentul a fost votat pentru a face legile. Au voie sa dea orice legi care nu incalca Constitutia. ASTA INSEAMNA DEMOCRATIE, stalinisti intarziati ce sunteti! Cine castiga prin vot conduce, nu cine "trebuie" sa castige. Gata cu dictatura!
    • +2 (8 voturi)    
      ce e umanitatea? (Duminică, 3 decembrie 2017, 23:50)

      sorin3 [utilizator] i-a raspuns lui demaGOCU

      "Au voie sa dea orice legi care nu incalca Constitutia"
      Sint chiar citeva legi mai presus de constitutie, pentru orice fiinta umana.
      Sa nu furi e una din ele. Asta vine de la Dumnezeu, nu de la dragnea sau de la iorgovan. Si mai sint citeva...
  • -2 (12 voturi)    
    Mai vorbiti de "justitie"!!! (Luni, 4 decembrie 2017, 0:08)

    hermess [utilizator]

    gunoaielor batause!!!Mai vorbiti de "justitie"!!!