Parlamentul European vrea sa interzica luna aceasta fosfatii din shaorma

de RH     HotNews.ro
Duminică, 3 decembrie 2017, 11:28 Actualitate | Esenţial

UE ar putea interzice shaorma si kebabul
Foto: pixabay.com
Parlamentul European ar putea bloca propunerea Comisiei Europene de a permite folosirea fosfatilor, esentiali in tratarea carnii pentru kebab si shaorma. Fosfatii sunt cei mare mentin aromele si umezeala in carnea folosita pentru cele doua produse populare in Romania, dar si in multe alte tari UE. 

Comisia pentru Sanatate a Parlamentului European a aratat saptamana aceasta ca exista serioase ingrijorari privind impactul asupra sanatatii consumatorilor din cauza fosfatilor folositi ca aditivi alimentari, arata un comunicat al PE. In comisia mentionata s-a respins propunerea CE cu 32 de voturi impotriva si 22 pentru.

Europarlamentarii au obiectat astfel fata de propunerea Comisiei Europene fata de utilizarea acidului fosforic, a difosfatilor, trifosfatilor si polifosfatilor (E 338-452) in carnea de kebab, fie ea de oaie, vita sau pui.

Parlamentul European urmeaza sa decida daca interzice folosirea acestora in sesiunea ce va avea loc la Strasbourg intre 11 si 14 decembrie. Daca va vota in acest sens, propunerea Comisiei Europene va fi blocata. 

Uniunea Europeana nu permite, in general, folosirea aditivilor din fosfati in preparatele din carne, dar, din cauza ca au fost facute tot mai multe exceptii, ei sunt de fapt tot mai mult utilizati, cu scopul de a mentine aromele si umiditatea produselor. 

Europarlamentarii din comisia de sanatate au argumentat ca un studiu stiintific din 2012 a aratat o posibila legatura dintre acesti aditivi si riscul cardiovascular crescut.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

7614 vizualizari

  • -49 (61 voturi)    
    c'est belle l'europe... (Duminică, 3 decembrie 2017, 11:34)

    demaGOGU [utilizator]

    ...ocupandu-se de marimea castravetului, a gaurii din covrig si a kebabului isi pierde definitiv supportul cetatenilor.
    • +16 (20 voturi)    
      daca... (Duminică, 3 decembrie 2017, 12:46)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      nu il interzic... e naspa ca inseamna ca vor sa extermine populatia
      daca il interzic e naspa ca se ocupa de asa ceva...
      vai de noi...
    • +5 (7 voturi)    
      ai muscat gaura de la covrig si ti-au ramas dintii (Duminică, 3 decembrie 2017, 14:49)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      in ea!
    • +2 (6 voturi)    
      Adica suportul... (Duminică, 3 decembrie 2017, 19:39)

      Stef_and [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Tau, al rusilor, al turcilor, si al celor care mananca otrava unsa pe paine.
      • +4 (6 voturi)    
        Solutia... (Duminică, 3 decembrie 2017, 21:27)

        matache [utilizator] i-a raspuns lui Stef_and

        ...este kebabul si shaorma cu carne de porc :) Carnea de porc nu are nevoie de fosfati ca sa fie frageda si umeda, ar iesi o delicatesa! Parca stiu astia ce e bun...
    • +4 (4 voturi)    
      Da ase e, fosfații s buni, uni mânaca si kkti (Luni, 4 decembrie 2017, 2:25)

      cim [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Da ase e, ce treaba are Bruxelles, sa mâncam si fosfați si bicarbonati si kkati ca asa i obișnuit romanul!
  • -15 (47 voturi)    
    asa, si? (Duminică, 3 decembrie 2017, 11:34)

    randon [utilizator]

    dar coca cola, pepsi de ce nu le interziceti? si astea contin acid fosforic.
    • -14 (40 voturi)    
      Pentru ca, corporatii (Duminică, 3 decembrie 2017, 12:12)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui randon

      Pentru ca alea sunt produse ale unor mari corporatii, de care nu vor sa se atinga.
      Iar shaormariile fac concurenta marilor corporatii KFC, Mc Donalds, etc
      • +16 (22 voturi)    
        daca se interzic... (Duminică, 3 decembrie 2017, 12:47)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui galeo

        se va interzice substanta, nu produsele!
      • +3 (5 voturi)    
        conspiratie, conspiratie (Duminică, 3 decembrie 2017, 16:58)

        Doru490348 [utilizator] i-a raspuns lui galeo

        dar prostimea care mananca toate otravurile astea stiind foarte bine la ce se expune, are vreo vina? Daca nu ne-am mai inghesui ca oile la coada la saorme si cola ar pleca corporatiile astea de fast-food invartindu-se. Ele nu pleaca din simplul motiv ca aici fac profit, si fac profit pt ca si noua ne place fast-food-ul, noi le cerem. Asta e toata conspiratia.
  • -15 (37 voturi)    
    interesele industriei (Duminică, 3 decembrie 2017, 11:41)

    Mistrelutz [utilizator]

    primeaza. In multe domenii
    • +10 (16 voturi)    
      si poti sa-mi explici (Duminică, 3 decembrie 2017, 12:47)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

      care e interesul industrial in a interzice niste substante chimice?!
      • -11 (15 voturi)    
        Hmmmm (Duminică, 3 decembrie 2017, 14:35)

        Statul Necoplanar si Irational [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Introducerea altora?
        • +6 (6 voturi)    
          De ce ar avea nevoie (Duminică, 3 decembrie 2017, 16:12)

          BEBE320 [utilizator] i-a raspuns lui Statul Necoplanar si Irational

          De ce ar avea nevoie industria alimentara sa fie interzisi anumiti aditivi pentru a putea introduce altii? Cand poate la fel de bine sa ii introduca fara sa ceara vreo permisiune? nimic din ce spui nu are vreo logica
      • -3 (5 voturi)    
        nu la asta ma feream (Duminică, 3 decembrie 2017, 16:28)

        Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        ci la faptul ca interesele lor primeaza si nu sunt oprite ,nu ca ar dori ei sa le interzica..
        sa fim seriosi ,asta nu e stire, folosirea acestor substante in special in fast food se face de mult timp si se stie de mult timp...or..de asta se si fac,cum zice articolul,execptii..adica..nu e voie s afolositi,da..hai mai lasam cativa sa le foloseasca..ori e interzis ori nu..pentru ce exceptii?
        in cazul tigarilor..suntem bombardati cu tot felul de avetismente,unele chiar hilare.
        In alte cazuri..zero .
  • +16 (34 voturi)    
    Sarmanii intreprinzatori (Duminică, 3 decembrie 2017, 11:43)

    Robert M [utilizator]

    Vor avea de suferit cei care vand aceste alimente minunate. Nu vor mai avea bani pentru a finanta actiunile umanitare ocazionale de pe strazi, bulevarde si piete de craciun.
  • +29 (39 voturi)    
    Ar fi o victorie pentru sanatatea publica (Duminică, 3 decembrie 2017, 12:09)

    BobMuller [utilizator]

    dupa care sa interzica si tot ce inseamna suc cu adaos de zahar, chipsurile si "snacksurile", ehee fratilor sunt multe de facut daca vrem sa fim sanatosi.
    • +18 (22 voturi)    
      :D (Duminică, 3 decembrie 2017, 12:38)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui BobMuller

      Un reporter pleacă într-un sat să-i ia un interviu unui bătrân care-și aniversa frumoasa vârstă de 100 de ani...

      - Și, ia spuneți-le, vă rog, cititorilor noștri, care e secretul lonegvității dumneavoastră?
      - Simplu. În viața mea n-am pus gura pe alcool, n-am fumat, n-am mâncat dulce, am mâncat doar verdețuri, n-am...

      Cum vorbea ăsta așa, din curte se aude hărmălaie, lătrături... Reporterul, derutat, îl întrerupe pe bătrân:
      - Da' ce-i cu gălăgia aia afară?

      - Ah - zice bătrânul - nu vă impacientați. E taică-miu, așa face de când îl știu când vine de la curve, se-mbată la birtul din colț după care face scandal că nu-și găsește țigările.
      • -5 (9 voturi)    
        situatia asta (Duminică, 3 decembrie 2017, 16:59)

        Doru490348 [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

        se regaseste doar in bancul tau. In realitate "batranul" acela nu apuca 40 de ani, in 99% din cazuri.
        • +2 (2 voturi)    
          La rusi care e peste 40 de ani (Duminică, 3 decembrie 2017, 19:07)

          Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Doru490348

          E inteleptul satului.
  • +17 (19 voturi)    
    Jos Fosfatii! (Duminică, 3 decembrie 2017, 12:14)

    feisbuk [utilizator]

    Sus benzoatii!
  • +1 (31 voturi)    
    Dublu standard (Duminică, 3 decembrie 2017, 12:36)

    Fadds [utilizator]

    Dar tigarile si alcoolul nu sunt mai periculoase decat shaorma? Alea de ce nu le interzic?
    • +5 (15 voturi)    
      comercializarea catre minori (Duminică, 3 decembrie 2017, 13:00)

      Adrian_. [utilizator] i-a raspuns lui Fadds

      a alcoolului si a tigarilor este interzisa.
      Cred ca esti complet pe langa subiect.
    • +5 (11 voturi)    
      adevarat graiesti (Duminică, 3 decembrie 2017, 13:04)

      dadan [utilizator] i-a raspuns lui Fadds

      decat sa interzica ceva potential daunator, mai bine sa actioneze cu o masura proportionala, de ex. sa atentioneze consumatorii... tigarile nici prin gand nu le-a trecut sa le interzica ci se multumesc sa impuna niste atentionari... sa comparam cat de nociva e mancarea asta versus tigara sau alcool? doar ca mancarea nu aduce atatea accize ca si tutunul si alcoolul....
    • -1 (11 voturi)    
      Shaorma nu are accize (Duminică, 3 decembrie 2017, 13:43)

      banel [utilizator] i-a raspuns lui Fadds

      Si nici lobby nu prea se face...
  • -4 (14 voturi)    
    amuzant, dar poate iese ceva bun din asta. (Duminică, 3 decembrie 2017, 12:41)

    g01an [utilizator]

    nu o sa dispara saorma doar ca interzic utilizarea acelor ingrediente, dar ar putea iesi o solutie din treaba asta.

    cum scapi de elementele anti-occidentale? le interzici mancarea favorita si scapi de cei care nu vor sa se integreze. si aici intra si est-europenii, ca sunt mai saormari decat altii.
  • +9 (15 voturi)    
    sa vezi acu discurs taricienist: (Duminică, 3 decembrie 2017, 12:44)

    liviu_ [utilizator]

    "dupa ce au vrut sa ne ia micii, acum vor sa ne ia saorma si kebabu!este clar ca acesti teroristi vor distrugerea valorilor romanesti! Ce urmeaza acum?! sa nu lasa parlamentul sa fure?! nu se poate asa ceva! Trebuie sa eisimt din aceasta organizatie terorista imediat!"
  • 0 (14 voturi)    
    Dictatura incepe cu interdictiile. (Duminică, 3 decembrie 2017, 12:48)

    soundtrack [utilizator]

    "Si ne omoara fiindca ne iubeste", spunea un fost poet actual mosier!!!
    Cu ce se mai ospateaza migrantii islamisti? Le ia "painea de la gura", saracii!!!
  • +5 (11 voturi)    
    Rasism !!! (Duminică, 3 decembrie 2017, 12:50)

    BartSimpson [utilizator]

    Care va sa zica afara cu arabii din tara ? :))
    • 0 (4 voturi)    
      Anti-islamism pe față :-) (Duminică, 3 decembrie 2017, 19:38)

      GD Bronstein [utilizator] i-a raspuns lui BartSimpson

      Daca ii vine vreunui parlamentar ideea sa acuze interdictia respectiva de... xenofobie, nu mai indrazneste nimeni sa se opuna. Se voteaza fosfatii lui Juncker in unanimitate.
  • -2 (14 voturi)    
    Interzicem (Duminică, 3 decembrie 2017, 13:35)

    Geirge [utilizator]

    - Interzicem șaorma- are fosfați,
    -interzicem micii- conțin bicarbonat de sodiu,
    -interzicem cola- conține substanțe acid fosforic
    - interzicem chipsurile, snacks-urile ca alimente nesănătos,
    -interzicem tot ce conține zahăr, coloranți, aditivi,
    -interzicem OMG,
    -interzicem pesticidele, nitrații, fosfații
    - interzicem creșterea găinilor în baterii,
    -interzicem...
    La final...
    Vreaaaau mâncare!!!
    • -4 (8 voturi)    
      pai da (Duminică, 3 decembrie 2017, 17:01)

      Doru490348 [utilizator] i-a raspuns lui Geirge

      daca vrei mancare buna, pune mana pe sapa si cultiva-ti. Daca vrei sa-ti puna cineva de-a gata in farfurie, nu te astepta sa-ti vrea neaparat binele.
      • -1 (5 voturi)    
        Fiecare om nu-și poate cultiva singur mâncarea. (Duminică, 3 decembrie 2017, 19:23)

        Geirge [utilizator] i-a raspuns lui Doru490348

        Eu prefer să fiu informat și să aleg singur ce fel de mâncare consum. Prin interziceri nu rezolvi nimic. Drogurile au fost interzise, au dispărut cumva?
        Pe de altă parte țigările și băuturile alcoolice se vând liber, chiar dacă sunt date strict științifice că ele dăunează grav sănătății, spre deosebire de această știre: „...ca exista serioase ingrijorari privind impactul asupra sanatatii consumatorilor din cauza fosfatilor folositi ca aditivi alimentari.”
  • -4 (14 voturi)    
    Halal uniune... (Duminică, 3 decembrie 2017, 13:38)

    Phil Austin [utilizator]

    .
  • +12 (14 voturi)    
    Deci nu va mai fi cu de toate :( (Duminică, 3 decembrie 2017, 13:42)

    banel [utilizator]

    .
    • +7 (7 voturi)    
      Nu stiu cine a putut sa-ti dea minus... (Duminică, 3 decembrie 2017, 15:42)

      justin puscasu [utilizator] i-a raspuns lui banel

      pentru aceasta observatie plina de bun simt. Si de umor.
  • 0 (12 voturi)    
    parca aud (Duminică, 3 decembrie 2017, 14:39)

    Jesuis.PasCharlie [utilizator]

    ....integratii din toata vest-europa: DISCRIMINAAAAAREEEE :))))))
  • +7 (7 voturi)    
    rau destul (Duminică, 3 decembrie 2017, 14:42)

    eraZnus [utilizator]

    daca abia acum vor sa interzica, sa intelegem ca pana acum utilizarea lor era permisa?
    • +2 (2 voturi)    
      e permis tot ce nu e interzis. (Duminică, 3 decembrie 2017, 19:44)

      GD Bronstein [utilizator] i-a raspuns lui eraZnus

      .
  • +3 (9 voturi)    
    interzic fosfatii din shaorma dar dau (Duminică, 3 decembrie 2017, 16:49)

    __alex__ [utilizator]

    liber la gliphosfatul lui Monsanto. Ne protejeaza doar de cei care nu au bani de lobby.
  • -1 (7 voturi)    
    Democratie, nu gluma! (Duminică, 3 decembrie 2017, 19:27)

    GD Bronstein [utilizator]

    Un contraexemplu devastator pentru circotasii care zic de ani de zile ca Parlamentul European nu e decit o gluma proasta, un fel de Mare Adunare Nationala plina de activisti, nepoti, fiice, sinecuristi, politruci in dizgratie sau exilati etc., care aproba tot ce ii pune Comisia Europeana sub nas, care comisie, la rindul ei, e de fapt drona lui Merkel, care Merkel, la rindul ei, e drona unora din spatele scenei.

    Iata ca democratia functioneaza de minune in UE! Iata ca Parlamentul European ar putea bloca propunerea Comisiei Europene de a permite folosirea fosfatilor, esentiali in tratarea carnii pentru kebab si shaorma!!

    WOW!!!

    Cit de minunat e sa traiesti in UE!
    • -2 (6 voturi)    
      . (Duminică, 3 decembrie 2017, 21:25)

      Jesuis.PasCharlie [utilizator] i-a raspuns lui GD Bronstein

      Hai sa privim de la coada ,de unde suntem : deci kebabizam si shaormizam o europa intreaga fara numar, fara restrictie si fara sens si dupa aia ne bagam in seama stai ca de fapt nu e kosher.
      40 de ani a fost ok acum subit nu mai e..ce s-a intamplat ,iar a descoperit ceva vreun cercetator britanic?
      Intr-adevar e minunat....
      ( disclaimer: nu consum kebab,shaorme,falafel sau alte produse politically corect de gen)
      • -2 (4 voturi)    
        Nu te-ai prins, nu te-ai prins! Asta e. (Duminică, 3 decembrie 2017, 23:47)

        GD Bronstein [utilizator] i-a raspuns lui Jesuis.PasCharlie

        Bancurile nu se explica.
        • -4 (4 voturi)    
          m-am prins cu delay (Luni, 4 decembrie 2017, 0:18)

          Jesuis.PasCharlie [utilizator] i-a raspuns lui GD Bronstein

          ..ca stau in zona civilizata de-mi sare cursoru'n cafea de la urletele multiculti de pe strada
  • +5 (9 voturi)    
    Solutia.. (Duminică, 3 decembrie 2017, 21:07)

    matache [utilizator]

    ... este kebabul si shorma din carne de porc :). Carnea de porc este frageda si umeda fara fosfati...
  • +1 (1 vot)    
    perfect (Luni, 4 decembrie 2017, 0:08)

    Iulianu [utilizator]

    ! Poate să le și interzică, mi se rupe. Rîgîielile de usturoi nu au cum să dispară. Mai bine o acciză!
  • +1 (1 vot)    
    prioritatile (Luni, 4 decembrie 2017, 8:34)

    jescu [utilizator]

    Pai si aditivii din salamuri, cremvusti si muschiuri feliate pe care ii consuma 80% din copii ? Nitriti si fosfati cat cuprinde, mai ales in Romania, unde se depasesc mult limitele, si unde patronii nu au frica de nimic. Saorma se mananca rar, nu ca n-ar trebui si aia verificata, dar sa inceapa cu prioritatile.
  • 0 (0 voturi)    
    foarte multi (Luni, 4 decembrie 2017, 13:00)

    iodixit [utilizator]

    or sa fie afectati. si nu ma refer la ce-i care maninca asa ceva. probabil ca se va gasi artceva pentru fragezirea carnii.
    ;-(((