Plangere penala impotriva Gabrielei Firea pentru abuz in serviciu, prin ingradirea dreptului de libera exprimare

de N.O.     HotNews.ro
Sâmbătă, 2 decembrie 2017, 21:00 Actualitate | Esenţial

Gabriela Firea
Foto: Facebook - Gabriela Firea
Asociatia „Romania Fara Ei” a depus o plangere penala impotriva primarului Capitalei, Gabriela Firea, cu ocazia amplasarii targului de Craciun, din Piata Victoriei, pentru savarsirea infractiunii de abuz in serviciu contra intereselor persoanelor, prin ingradirea dreptului fundamental de libera exprimare a opiniilor si libertatea intrunirilor.

Plangerea este formulata cu referire la situatia creata in Piata Victoriei din Bucuresti, pe 2 decembrie 2017 cand lucratori ai unor firme si reprezentanti ai structurilor din subordinea Primariei Generale au mers insotite de forte de ordine pentru a instala “targ de Craciun”, desi pe locul respectiv erau declarate prealabil, conform legii, adunari publice pentru mai multe zile.

Asociatia argumenteaza Primaria Bucuresti a fost notificata ca in perioada 27 noiembrie-3 decembrie, in Piata Victoriei, vor avea loc adunari publice, iar notificarea a fost inregistrata, iar adunarile nu au fost interzise nici in termen legal, nici ulterior prin Dispozitie a primarului general Gabriela Firea.


Ce spune plangerea penala:

 Intreaga desfasurare de forte este facuta in baza unui protocol incheiat cu incalcarea prevederilor legii 60/1991 cu scopul de a interzice proteste pasnice, desfasurate conform prevederilor art 39 din Constitutie, in acord cu legea si jurisprudenta CEDO in materie. Primarul general apartinand Partidului Social Democrat a raspuns astfel ordinelor presedintelui partidului pentru a reduce la tacere cetatenii revoltati de iminenta decizie a parlamentarilor PSD si ALDE de a jubordona justitia intereselor ilegitime de partid.

In afara de primarul general au actionat in complicitate membrii Comosiei de avizare a adunarilor publice din Primaria Capitalei, reprezentanti ai Ministerului de Interne reprezentand Jandarmeria si Politia Rutiera si de ordine publica.

Piata Victoriei (scuarul) este un loc fara acces pietonal spre zona asa-zisului targ de Craciun, totul fiind un mecanism special gandit care sa duca la restrangerea exercitarii unor drepturi prin metode care eludeaza prevederile art 53 din Constitutie.

In fapt adunarile publice din Piata Victoriei si caracterul lor continuu reprezinta un fapt de notorietate publica, dispozitivele de jandarmi din fiecare seara incepand cu luna ianuarie 2017 stiind ca protestele nu se vor opri pana cand atentatul asupra sistemului de justitie nu va fi oprit. Niciodata in piata Victoriei nu a fost organizat un Targ de Craciun, totul reprezinta un abuz al primarului general pentru a reduce la tacere populatia constienta de pericolul pe care il reprezinta actuala majoritate pentru democratie prin promoivarea unor actiuni ce nu au facut obiectul campaniei electorale si nu sunt cuprinse in programul de guvernare.

  Solicitam anchetarea cu maxima celeritate a acestor fapte de natura a suprima drepturi fundamentale: libera intrunire si libertatea de exprimare a opiniilor.



Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

6449 vizualizari

  • -34 (44 voturi)    
    Romania Fara Ei-fara voi (Sâmbătă, 2 decembrie 2017, 21:09)

    lider [utilizator]

    Ha-ha!!!
    • +7 (9 voturi)    
      fara tine (Duminică, 3 decembrie 2017, 10:53)

      iodixit [utilizator] i-a raspuns lui lider

      hahaha!
  • +31 (43 voturi)    
    DUamna Gabi NU uita vreau sa citesc si (Sâmbătă, 2 decembrie 2017, 21:13)

    un domn [utilizator]

    Cartea Ta
    Fiitu cat a luat la Bac?
    • +12 (20 voturi)    
      N-are importanta! (Sâmbătă, 2 decembrie 2017, 22:09)

      ber [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Pai a zis ca-l baga in armata, caci asa isi educa ea baietii, in spiritul inaltatoarelor sentimete de dragoste fata de patrie si partid.
    • +2 (4 voturi)    
      nu-i fi-su (Duminică, 3 decembrie 2017, 10:54)

      iodixit [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      e baiatul lui fire dintr-o alta casatorie.
      • +2 (4 voturi)    
        asta (Duminică, 3 decembrie 2017, 12:46)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui iodixit

        stie toata lumea.
        problema e ca ea l-a crescut. si se mai si lauda.
  • +33 (47 voturi)    
    Foarte bine ! (Sâmbătă, 2 decembrie 2017, 21:19)

    adrian88000 [utilizator]

    Felicitari pentru " Romania Fara Ei"!
  • +34 (52 voturi)    
    Bravo! (Sâmbătă, 2 decembrie 2017, 21:22)

    Maniu [utilizator]

    asta si trebuia. Nu putem accepta politica pumnului in gura si provocarea unei iresponsabile cum de mult nu s-a vazut.
  • +27 (45 voturi)    
    Legea pentru Firea... (Sâmbătă, 2 decembrie 2017, 21:59)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    si CIUMA ROSIE e una singura: LEGEA FURTULUI, De aceea vor sa si puna Justitia pe butuci prin vocile lui Putorel, Porcan Nicolare, Pricolicea, Ciordache si celelalte ticaloase slugi de-ale lor.
    • +6 (14 voturi)    
      uitat (Sâmbătă, 2 decembrie 2017, 22:10)

      ber [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Pe Lesoianu l-ai uitat! Il adaug eu!
  • +6 (16 voturi)    
    merita (Sâmbătă, 2 decembrie 2017, 22:55)

    anonim3 [utilizator]

    Nu stiu care va fi rezultatul, dar Firea ar merita o condamnare, fie si cu suspendare.
    • +2 (8 voturi)    
      erata: (Duminică, 3 decembrie 2017, 1:03)

      baimarean [utilizator] i-a raspuns lui anonim3

      fie si cu executare.
      Nu? :))
  • +2 (14 voturi)    
    Ha ha ha (Duminică, 3 decembrie 2017, 1:01)

    CalinMircea [utilizator]

    Libera exprimare cu încălcarea tuturor legilor posibile! Atunci și restul, adică cei mulți, țara profundă ar trebui să nu mai respecte legile și de exemplu să - i căpăcească pe unde-i prind pe toți susținătorii securiștilor. Iar jandarmeria să asiste la fel de blajin. Cum ar fi??
    • -1 (9 voturi)    
      Dan Voiculescu (Duminică, 3 decembrie 2017, 8:46)

      Statul Necoplanar si Irational [utilizator] i-a raspuns lui CalinMircea

      A fost sau nu securist? - in viziunea ta...
      • +2 (4 voturi)    
        n-ai nevoie (Duminică, 3 decembrie 2017, 12:48)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Statul Necoplanar si Irational

        vreo viziune.
        varanul a fost si a ramas in suflet si simtiri securist.
        un om care a fost in stare sa-si toarne propriile rude.
        bleah.
  • +2 (10 voturi)    
    Referendum ptr demiterea acestei ffe (Duminică, 3 decembrie 2017, 3:32)

    Coco Whistle [utilizator]

    Poate ar trebui sa guvernam prin referendum din moment ce reprezentantii reprzinta alte interese...
  • -6 (8 voturi)    
    Saracii #rezist, am vazut cum le-a (Duminică, 3 decembrie 2017, 10:32)

    xrogo [utilizator]

    ingradit drepturile, nu au putut huidui jandarmii care-si faceau treaba, nu au putut demonta o schele ilegal, si i-au scos din piata, asta da ingradire!
  • +5 (7 voturi)    
    Lipsa autorizatiilor (Duminică, 3 decembrie 2017, 11:33)

    florian3619 [utilizator]

    legale pentru targul preconizat trebuie sa fie deasemeni cercetata si sanctionata de Politie. Doamna de la interne cunoaste ce obligatii au organizatorul, executantul lucrarilor si politia rutiera Bucuresti in cazul specific pieteti Victoriei, inainte de orice un nod rutier important pentru traficul capitalei? Pentru un banal chioswc amplasat pe domeniul public cam cat dureaza procedurile? La Fierea s-au dat avizele legale ? cand si cum? Cei care montau dotarile stiau ca au nevoie de autorizatii?
    • -5 (7 voturi)    
      Chiar nu va e jena sa intrebati (Duminică, 3 decembrie 2017, 12:00)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui florian3619

      macar de autorizatie, voi care manifestati de luni bune fara o asemenea autorizatie?