Carmen Dan a dispus controale la Jandarmerie dupa ce Gabriela Firea a acuzat institutia ca nu si-a facut datoria

de N.O.     HotNews.ro
Sâmbătă, 2 decembrie 2017, 20:52 Actualitate | Esenţial

Carmen Dan
Foto: Facebook
Ministrul de Interne, Carmen Dan, a dispus verificari cu privire la modul in care structurile subordonate MAI si-au indeplinit atributiile ce le revin, conform legii, in Piata Victoriei, in momentul in care protestatarii au inceput demontarea schelelor Targului de Craciun. Decizia MAI vine dupa ce primarul Capitalei a acuzat Jandarmeria ca nu si-a facut treaba.

Carmen Dan a discpus controlul dupa ce reprezentantii conducerii Ministerului Afacerilor Interne au avut o intalnire de lucru cu cei ai Primariei Capitalei cu "privire la imposibilitatea desfasurarii activitatilor de organizare a unui eveniment public autorizat, in Piata Victoriei".

"In urma analizarii incidentelor care au avut loc in Piata Victoriei au rezultat urmatoarele concluzii: o autoritate publica, respectiv Primaria Capitalei, a fost impiedicata sa desfasoare o activitate autorizata, mai multe persoane au intervenit asupra unor bunuri care nu le apartineau riscand deteriorarea acestora, iar o persoana a suferit vatamari corporale", arata un comunicat de presa al MAI.

De asemenea, Carmen Dan a transmis ca o asigura pe Gabriela Firea de intreg sprijinul sau.

"Ministrul afacerilor interne o asigura pe doamna Gabriela Firea, Primarul General al Capitalei, de intreg sprijinul Ministerului Afacerilor Interne si de intreaga sa disponibilitate in colaborarea institutionala in scopul continuarii activitatilor in interesul public si in mentinerea sigurantei cetateanului", mai arata comunicatul.



Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

5066 vizualizari

  • +28 (40 voturi)    
    pacat (Sâmbătă, 2 decembrie 2017, 20:57)

    martel55 [utilizator]

    ca nur eactioneaza la feld e repede cu dispunerea de controale atunci cand subordonatii ei din aceeasi institutie bat cetateni pasnici in dubele lor.....
    • +28 (36 voturi)    
      primitivilor! (Sâmbătă, 2 decembrie 2017, 21:53)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      mergeti sa vedeti tigania din piata Constitutiei.
      Toate masinile parcate pe spatiile verzi peste gazon si aspersoare.
      Chiar nu e nimeni asa de luminat sa faca parcare provizorie pe ambele parti ale bulevardului intre orele 19 si 24 de exp?
      Dar cine a mutat targul din Piata Universitatii(unde era parcare) nu a prevazut nimic?

      Politia ce face madam secretara...se uita cum Bucurestiul se transforma intr-un maidan???
      • +12 (14 voturi)    
        Partidul Smenarilor lui Dragnea (Sâmbătă, 2 decembrie 2017, 23:31)

        zzztop [utilizator] i-a raspuns lui rov

        Politia sa sara pe cetateni in timp ce pentru smenarii sa se dea legi sa poata sa fure milioane.
    • +16 (18 voturi)    
      Zici tu doar asta? (Duminică, 3 decembrie 2017, 0:19)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      Nu uita de restul legilor... zi-mi si mie o singura lege gandita sa ajute cetatenii, sa rapidizeze lucrurile sau sa ne salte in inima UE de cand au preluat puterea.

      Au doar legi pe "jenuchi", pusul justitiei pe butuci si eliberarea din inchisori.

      Este deja manual de lucru la PSD. Doar interese proprii.
  • +38 (46 voturi)    
    ati ramas cam putini... (Sâmbătă, 2 decembrie 2017, 20:58)

    mariusssss [utilizator]

    ...in gashca Tel-Drum. Se strange latul!
    • +11 (13 voturi)    
      o intrebare (Sâmbătă, 2 decembrie 2017, 23:31)

      anonim3 [utilizator] i-a raspuns lui mariusssss

      In respectiva gasca, dna Carmen Dan miscula cu manuta ei, sau tinea de sase infractorilor?
  • +24 (32 voturi)    
    Gata, a rezolvat-o. (Sâmbătă, 2 decembrie 2017, 21:04)

    MinDepous [utilizator]

    Ce sa mai... asa echipa la PSD asta... vai...
    Le instaleaza noaptea, pe la 3AM, ia sa vedeti.
  • +23 (31 voturi)    
    dracnea_otul, motocicleanu_gru si zuza_uli (Sâmbătă, 2 decembrie 2017, 21:04)

    rov [utilizator]

    trei ghimpi in coasta neamului romanesc...
  • +27 (35 voturi)    
    . (Sâmbătă, 2 decembrie 2017, 21:11)

    Evq [utilizator]

    Amazoanele lui Dragnea!
  • -24 (32 voturi)    
    Democratie! (Sâmbătă, 2 decembrie 2017, 21:12)

    lider [utilizator]

    ... fara respectarea ordinii publice!
    • +16 (18 voturi)    
      Moshu de la ordinea publica. (Sâmbătă, 2 decembrie 2017, 21:58)

      alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui lider

      Comenteaza asta:

      https://m.youtube.com/watch?v=h_FIksc2CFI
      • -12 (14 voturi)    
        Lol (Sâmbătă, 2 decembrie 2017, 22:33)

        HP [utilizator] i-a raspuns lui alibaba_zeul_meu

        Da, un roacher hartuind un batran, jignindu-l, iar apoi batandu-l.

        Inca vreo 5 pensionari batuti, si toate protestele vor parea ca niste adunari de salbatici care bat oameni.

        Si nu, nu merge vrajeala cu "l-a provocat". Cel care a provocat a fost roacherul.
        • +3 (7 voturi)    
          voi aveti ochelari speciali? (Duminică, 3 decembrie 2017, 9:29)

          Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui HP

          va da PSD ochelari sa vedeti doar ce e in linia partidului?
      • +12 (16 voturi)    
        bravo ! (Sâmbătă, 2 decembrie 2017, 22:54)

        silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui alibaba_zeul_meu

        ar fi fost interesant de vazut si conversatia lui cu jandarmii ! ... ca parea sa incerce sa le dea "indicatii pretioase" ... poate avea vreo calitate din trecutul comunist care il "legitima"

        Moshu a injurat de 9 ori fara sa primeasca macar o replica "pe masura" / frustrat de aceasta lipsa de angajare in replici vulgare si PROVOCATOARE, a "sarjat" !

        pana la urma tot raul spre bine ! bravo celor din Piata, care au actionat foarte lucid si strict in interiorul adevarului !!
      • +5 (7 voturi)    
        Bataie de joc comportamentul (Duminică, 3 decembrie 2017, 9:47)

        kokos [utilizator] i-a raspuns lui alibaba_zeul_meu

        jandarmeriei:adica bosorogul il injura de nenumarate ori pe cel care filmeaza , apoi il loveste cu rucsacul si ii sparge telefonul si nu pateste nimic , in schimb dupa ce primeste ceea ce merita , celuilalt i se face dosa penal?!
        Cel lovit de bosorog trebuie sa depuna si el plangere penala la politie ca sa vedem si noi daca se solutioneaza corect si sa ne convingem ca politia si jandarmeria apara hotia!
  • +24 (32 voturi)    
     duamna firea si (Sâmbătă, 2 decembrie 2017, 21:15)

    kokos [utilizator]

    duamna secretara carmen dan care se sprijina una pe alta si amandoua sprijina gasca de penali din psd-alde. Jos coruptia! La puscarie cu toti penalii!
    • +10 (12 voturi)    
      2 doamne isi dau mana (Sâmbătă, 2 decembrie 2017, 23:51)

      silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui kokos

      ... ce frumos, ce nobil ! aproape plang de emotie !

      in realitate visul lor secret este ca suma IQ-urilor lor sa se apropie de 90 sau (cu putin noroc, cine stie) poate chiar 100 = sunt o forta impreuna !
      daca mai vin si Pandele si prietena Ologuta sigur il sparg la bot pe Einstein !

      si aduc impreuna numai realizari PSD-ului ...
      va urez din suflet: multe succesuri doamnelor, pentru propasirea PSD-ului care (inca) este !
  • +27 (35 voturi)    
    Daca vrei... (Sâmbătă, 2 decembrie 2017, 21:25)

    Cetateanu [utilizator]

    D-na ministru, daca vrei sa anchetezi ceva, incepe cu furaciunile dnei primar & CO din banii de la netcity. Subordonatii dvs. politie, jandarmi (localii sunt ai primariei si n-au curajul) ar trebui sa-si ascuta simtul observatiei si sa vada cum se incalca normele tehnice (cat de incult/orb sau indolent sa fii si sa nu vezi) ingroparea la 20cm in loc de 80cm a cablurilor optice ale retelei. De calitatea lor sau a echipamentelor mai greu. Un exemplu in desfasurare - lucrarile din Drumul Taberei - 1Mai, Sibiu, Brasov. Da au viteza baietii. Interesanta si tacerea si indolenta beneficiarilor: Telekom, RDS, UPC. .. Ei doar vand pe urma la fraieri...
    • 0 (0 voturi)    
      Daca v-ati informa corect... (Luni, 4 decembrie 2017, 14:03)

      spiritcivic [utilizator] i-a raspuns lui Cetateanu

      ...ati afla ca proiectul Netcity, contrar aluziilor, este construit 100% din bani privati iar PMB primeste (fara niciun cost) o redeventa anuala de 12% din veniturile obtinute din inchirierea infrastructurii subterate. Operatorii telecom pot fi considerati beneficiari in conditiile in care, odata cu migrarea cablurilor aeriene in subteran (in Netcity), isi asigura intrarea in legalitate a retelelor de cabluri. De asemenea, atat in Romania cat si in restul UE, standardul de constructii de retele de comunicatii urbane este la 40cm si nu la 80. In acest context si santurile din cartierul Drumul Taberei se sapa la 40cm (nu la 20 si nici la 80).

      Prin urmare nu se poate pune problema vreunui furt din bani publici si nici de vreo nerespectare a standardului in constructii ci doar de o informare incorectă, cel mai probabil fara rea vointa, din partea dvs.
  • +21 (29 voturi)    
    Overtime (Sâmbătă, 2 decembrie 2017, 21:28)

    Uskaat2004 [utilizator]

    Ba, da' ai dracu', ce lucreaza astia sambata, duminica si-n zilele de sarbatoare legala. Nu mai prididesc de atata munca!
  • +27 (35 voturi)    
    O activitate autorizata (Sâmbătă, 2 decembrie 2017, 21:29)

    tiberius_p [utilizator]

    ...menita sa ingradeasca posibilitatea protestelor in timp ce parlamentarii mutileaza legile justitiei pe ascuns...ce convenabil. Abuz in serviciu la nivel super inalt...
    • -32 (40 voturi)    
      OK... (Sâmbătă, 2 decembrie 2017, 22:02)

      lider [utilizator] i-a raspuns lui tiberius_p

      Dar majoritatea au votat acesti parlamentari , ne place , nu ne place asta este situatia pana la viitoarele alegeri...daca nu progedam ca in America de Sud,cu demonstratii...
      • +7 (9 voturi)    
        Incultura sau Reavointa (Sâmbătă, 2 decembrie 2017, 22:46)

        Sani [utilizator] i-a raspuns lui lider

        Te referi la Venezuela probabil...o tara cu rezerve imense de petrol care este in faliment.

        Au ajuns aici tocmai pentru ca au lasat PSD-ul local sa guverneze.
        Noi nu-i vom lasa!
        Hai la demonstratii daca nu vrei sa ajungi ca-n Venezuela... sau ca-n Rusia.

        Apropo, stii care este PIB/capita in Rusia lui Putin?
        Vezi pe nenea Google. Oh, pardon, sunt americani..nu-i asa?

        Si mai bine: Viziteaza Rusia. Iti dau si orasul: Niznyi Novgorod (1 milion de loc.) sa nu spui ca te trimit la sat...sau ia un taxi de la aeroportul Sheremetzevo din Moscova pana la prima statie de metrou. Poate scapi cu 200 USD daca nu 'scapi' de toti banii.
        In Caracas n-am fost, nu-mi dau cu parerea.
        Stii unde-i Caracas? Vezi tot pe Google!

        Pe scurt: Ai grija de ce-ti doresti!
      • +9 (11 voturi)    
        Majoritatea (Sâmbătă, 2 decembrie 2017, 22:54)

        tiberius_p [utilizator] i-a raspuns lui lider

        Nu a votat transformarea Romaniei intr-o cleptocratie oligarhica in care smecherii isi voteaza singuri privilegii sub pretextul ca ii reprezinta pe fraieri. Si nu a votat nici mutilarea economiei nationale in plin boom economic.
      • +8 (10 voturi)    
        adica pt tine ... (Sâmbătă, 2 decembrie 2017, 23:12)

        silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui lider

        ... ar fi ok daca actualul Parlament ar face orice, pt ca au fost "alesi": de exemplu a declara razboi Rusiei si Chinei ar fi ok pt tine ?

        daca vrei razboi civil ca in America de Sud (Venezuela poate) ei bine NU MERSI !
        pentru ca jigodiile astea penale din PSD si-au terminat complet benzina, le trebuie doar o mica mana de ajutor ca sa ajunga la 15%

        si prietenul la nevoie se cunoaste !
      • +8 (10 voturi)    
        O corectie (Duminică, 3 decembrie 2017, 1:26)

        aniod [utilizator] i-a raspuns lui lider

        Daca ai gresit drumul, corectezi, nu mergi in alt oras. Mai da omul divort.
  • +27 (37 voturi)    
    Bai panaramelor... (Sâmbătă, 2 decembrie 2017, 21:54)

    ciuma.rosie [utilizator]

    ...0 km de autostrazi anul asta, 0 spitale noi, 0 scoli noi, 0 la orice vreti voi . Lasati lumea sa-si exprime nemultumirea, sunteti penibili !!!
    • +6 (8 voturi)    
      Adica chiar vorba lor (Sâmbătă, 2 decembrie 2017, 23:42)

      Ursuletul de Plus [utilizator] i-a raspuns lui ciuma.rosie

      "Guvernul zero" :))
  • +8 (10 voturi)    
    vax (Sâmbătă, 2 decembrie 2017, 22:34)

    leonix [utilizator]

    Pai ce are primaria cu guvernul? Nu asa a zis cumatra Firea???
  • +12 (14 voturi)    
    Ati scapat si de data asta ! (Sâmbătă, 2 decembrie 2017, 23:10)

    KTerinca [utilizator]

    Da' va asteptam sa gresiti si intrati in forta.
    Infuritati-i voi pe bucuresteni si apoi mai vedem.
    Suntem cu ochii pe voi !
  • +16 (18 voturi)    
    Atitudini de acest fel... (Sâmbătă, 2 decembrie 2017, 23:43)

    motanul_gri [utilizator]

    ...imi aduc aminte de rolul generalului Stanculescu in 1989.
  • +11 (13 voturi)    
    DEMISIA ! (Duminică, 3 decembrie 2017, 0:55)

    Defense [utilizator]

    Romania cere Demisia Ministrului de Interne : Jandarmaria devine instrument politic al Mafiei PSD-PCR la comanda Ministrului de Interne Carmen Dan !
  • +4 (6 voturi)    
    stat politienesc... (Duminică, 3 decembrie 2017, 9:19)

    liviu_ [utilizator]

    tzoapele astea 2 acuza jandarmeria ca nu au folosit violenta cand aceasta putea fi evitata...

    bravos... astia ne conduc!
  • +3 (5 voturi)    
    apropo de controale (Duminică, 3 decembrie 2017, 9:34)

    revo [utilizator]

    Madam Blonda de la Interne, poti sa ne spui ce s-a ales de ancheta aia, din februarie, cand Politia si Jandarmeria n-au oprit mardeiasii adusi de PSD, cu autocarul, de la Gran Rin Hotel, care au provocat dezordine si au atacat fortele de ordine de la Palatul Victoria?
    Ai facut ancheta cine a constituit grupul, cine l-a platit, al cui era autocarul, cine a comandat formatiunea din spate si pe teren? Nu? N-a mai fost nevoie, ca stiai, doar ai fost la sedinta PSD cand s-a facut planul.
  • +2 (4 voturi)    
    Doamna Dan, este la ora de dirigentie? (Duminică, 3 decembrie 2017, 11:22)

    florian3619 [utilizator]

    mai intai ar trebui sa dispuna un control la: Politia rutiera a capitalei, Politia Locala si Primaria Firea respectiv organelel descentralizate abilitate (ISU - Mediu, DSP etc) si sa constate ca targul din Victoriei nu putea fi organizat fara autorizatiile legale. Firma de servicii care s-a apucat de montat angaralele aferente, trebuia sa obtina avizele necesare, ca orice prestaor de servicii pe domeniul public, intr-un nod rutier important. Asa ca ambele doanme sunt in culpa si fac acuzatii neintemeiate asupra unor protestatarii "ilegali"