Firea, atac la Tudose: Domnul premier m-a admonestat public, e o maniera necolegiala de a-si comunica opinia

de N.O.     HotNews.ro
Sâmbătă, 2 decembrie 2017, 18:37 Actualitate | Esenţial

Firea a criticat propunerile guvernului Tudose
Foto: AGERPRES
Primarul Capitalei, Gabriela Firea, a criticat sambata, la Antena 3, modul in care premierul Tudose a reactionat in legatura cu organizarea targului de sarbatori in Piata Victoriei, despre care a spus ca "nu este cea mai inspirata decizie", considerand ca a fost o maniera incorecta si necolegiala, relateaza News.ro. Edilul a adaugat ca premierul ar trebui sa inteleaga faptul ca trebuie sa comunice direct cu colegii sai de partid, nu prin insinuari in presa. Ea a confirmat indirect si continutul unor stenograme aparute in presa continand un schimb de replici dur intre ea si premier pe tema targului de Craciun.

"Am ajuns la situatia in care sa-mi exprim un punct de vedere care poate nu a convenit, dupa ce domnul prim-ministru a gasit o maniera incorecta, consider eu, si necolegiala, de a ma admonesta public pentru o decizie care a fost luata de institutiile din subordinea primariei", a declarat Firea comentand stenograme dintr-o discutie de partid din 30 noiembrie aparute sambata in presa.

"Ma asteptam, daca avea ceva de comunicat si o opinie, colegial sa-mi dea un telefon sau sa solicite o intalnire. Sper ca din acest moment domnul prim-ministru sa inteleaga faptul ca o maniera colegiala si corecta de comunicare cu noi, colegii sai ¬ inca colegii sai ¬ trebuie sa fie una directa, nu cu apropouri, insinuari prin presa", a continuat primarul Capitalei, Gabriela Firea, la Antena 3.

Premierul Mihai Tudose a spus, joi, ca decizia primarului Capitalei de a organiza un targ de Craciun in Piata Victoriei nu este cea mai inspirata, el motivand ca, in primul rand, oamenii nu au pe unde sa traverseze si, in plus, este o decizie care se interpreteaza, dat fiind ca acolo au loc proteste.

"Nu cred ca este cea mai inspirata decizie. Spuneti-mi dumneavoastra, in primul rand, pe unde ajungem acolo? Ca nu prea sunt treceri de pietoni. Eu cred ca isi va da seama ca nu este cea mai inspirata alegere. Mai mult, se si interpreteaza, ca se face targ ca sa nu mai vina nu stiu cine...", a spus premierul, joi.

In presa au aparut sambata stenogramele unei discutii care ar fi avut loc in aceeasi zi intre Firea si premierul Mihai Tudose.

 "Dvs sunteti de la Braila, si nu de la Craiova, Dvs nu stiti ce este statul paralel, desi nu ati avut curajul sa spuneti asta in CEx, Dvs numiti penale doua colege, Dvs nu va coborati sa cititi scrisoarea presedintilor Parlamentului, pe Dvs nu va ingrijoreaza situatia ministrului de Interne care nu v-a sunat si, deci, subiectul nu exista, Dvs aveti agenda si program paralele fata de din ce in ce mai multi dintre noi¬, i-ar fi spus Firea premierului, conform stiripesurse.ro.

Conform aceleiasi surse, Gabriela Firea i-ar fi reprosat premierului ca a uitat cand o intreba de ce nu monteaza o statuie in Piata Victoriei pe motiv ca s-a saturat de galagia din piata si cand i-a spus sa nu aprobe mitingurile sindicalistilor in fata guvernului, pentru ca nu se mai poate lucra.

"Succes maine la parada, in tribuna oficiala! Nu uitati umbrela! Va ploua!", i-ar fi transmis Firea premierului, aluzie la faptul ca acesta anuntase ca va sta in tribuna, alaturi de presedintele Iohannis.

"I-am sugerat, doamna primar general sa incercati sa implementati solutia de sistematizare a intersectiei asa cum a fost ea trimisa la dvs. de catre politia rutiera in primavara. Atat! Solutie de usurat traficul. Nu v-am solicitat niciodata sa refuzati mitinguri. Continui sa cred ca nu e cea mai fericita idee cu targul in unul din cele mai aglomerate locuri din Bucuresti", ar fi replicat Tudose.

Gabriela Firea i-a mai reprosat premierului ca daca avea ingrijorari legate de organizarea targului din Piata Victoriei, ar fi trebuit sa o sune, nu sa-i transmita "indicatii pretioase" prin presa.

De asemenea, ea a vsustinut ca asa cum presedintele Klaus Iohannis se afla in campanie pentru prezidentiale asa si Tudose este in campanie pentru preluarea PSD.



Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

5123 vizualizari

  • +48 (52 voturi)    
    Mama Prostilor... (Sâmbătă, 2 decembrie 2017, 18:43)

    Fraier cu geaca de piele de vaca [utilizator]

    Da-l in judecata :))
    • +34 (36 voturi)    
      Tudose are o problema cu femeile lui Dragnea! (Sâmbătă, 2 decembrie 2017, 19:56)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui Fraier cu geaca de piele de vaca

      Tudose a dat-o afara din guvern pe Hayssam Shaidek si pe Rovana Plumb iar acum au mai ramas la butoane secretara lui Dragnea Carmen Dan si Firea Pandele.

      le-a luat la misto pe amandoua....despre Carmen Dan a zis: "Dacă mă sună Carmen Dan, discutăm. ...să o întreb ce mai găseşte prin casă..."
      • +19 (21 voturi)    
        Asta stiu sa faca, asta fac. (Duminică, 3 decembrie 2017, 0:51)

        Klaus_ [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

        Au inceput maimutele sa se certe intre ele. E ca la circ. E Antena 3.
        • +13 (15 voturi)    
          Nu se cearta (Duminică, 3 decembrie 2017, 9:58)

          scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_

          Tudose isi ascute barda in coltii ei, de acolo e zgomotul.
          Se pregateste sa taie un cap...
      • +12 (14 voturi)    
        ce zicea pandelică (Duminică, 3 decembrie 2017, 9:51)

        titiacs [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

        dacă o admonesta în particular ? Nebunatico... D'aia vă place vouă neprihănitelor din pedesereu de dragnea că vă admonestează în particular !
  • +9 (19 voturi)    
    Admonestata public (Sâmbătă, 2 decembrie 2017, 18:48)

    Statul Necoplanar si Irational [utilizator]

    E bine ca nu a fost si admonesmama public. Cat despre piata, doamna Firea nu isi dadea seama ca e prost situata in Bucuresti.
    • +2 (2 voturi)    
      nu era mai bine? (Duminică, 3 decembrie 2017, 14:46)

      iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui Statul Necoplanar si Irational

      Nu cumva ar fi fost mai bine ca MAI INTAI sa analizeze amplasarea pietei, si abia dupa aia sa dispuna ridicarea schelelor?
  • 0 (14 voturi)    
    ((+_+)) (Sâmbătă, 2 decembrie 2017, 18:49)

    chiuaua [utilizator]

    Nicidecum nu a fost admonestare publica.
    As crede ca a fost un gang bang.
  • +55 (59 voturi)    
    A inceput cucoana sa dea in toti ....... (Sâmbătă, 2 decembrie 2017, 18:54)

    cartofil [utilizator]

    Jandarmi, politie, primul ministru. Cred ca infractorului condamnat Dragnea i-au cedat nervii, actiunile tzoapei nu sunt facute de capul ei, sunt la ordinele infractorului condamnat definitiv.
    • +25 (29 voturi)    
      Firea Pandele il ameninta pe Tudose (Sâmbătă, 2 decembrie 2017, 19:59)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

      auzi la ea: "Sper ca din acest moment domnul prim-ministru sa inteleaga faptul ca o maniera colegiala si corecta de comunicare cu noi, colegii sai ¬ inca colegii sai ¬ trebuie sa fie una directa, nu cu apropouri, insinuari prin presa"

      cum adica "inca colegii sai" ??? PSD planuieste sa-l dea si pe asta afara din partid?
      • +7 (9 voturi)    
        si ii bate grozav obrazul (Duminică, 3 decembrie 2017, 11:01)

        revo [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

        Gabriela Firea: "Verticalitatea noastră stă în faptul că am susţinut un coleg (adica pe Tudose) să conducă Guvernul astfel încât România să fie o ţară liberă, suverană, cu oameni mulţumiţi de viaţa lor, cu un climat de pace şi bună-înţelegere, cu mai puţine sau deloc abuzuri, cu respectarea drepturilor omului"!

        Acum, serios vorbind, poate vreun psiholog sau psihiatru sa ne explice cum de este posibil asa ceva? Si ea, si Tariceanu, si Dragnea, si caraghiosul ala de Justitie - atat de distorsionat se vad pe ei insisi si realitatea? Sunt drogati? A verificat careva daca au fisa la psihiatrie? Nu stiu ce sa mai cred! Mai exista totusi vreo structura care vegheaza ca acest stat sa nu devina un stat de nebuni?
    • +10 (12 voturi)    
      Purtatoarea de cuvant (Sâmbătă, 2 decembrie 2017, 23:34)

      motanul_gri [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

      Organizarea targului de Craciun in piata Victoriei este in mod evident o diversiune destinata deturnarii atentiei publicului catre un subiect fals, fabricat artificial. Nu cred ca dna Firea ar fi initiat aceasta manevra fara sa aiba acceptul anumitor persoane din partid.

      Dl Tudose nu face parte dintre acestea. El nu a fost consultat anterior - probabil pentru ca se banuia ca va fi contra. De aceea si reactia sa publica ulterioara. Daca ar fi mers pe calea interna de partid, i s-ar fi ras in nas: "pai am avut acordul sefilor. Ce, nu ai aflat?"

      Dl Tudose ar fi fost contra acestei diversiuni din doua motive: unul - pentru ca a confisca locul de intrunire traditional al protestatarilor este o marlanie meschina (un meci nu se castiga prin fault-uri), si al doilea - pentru ca a inteles ca manevra nu va functiona. Nu are cum sa functioneze, deoarece demonstrantii nu pot fi pacaliti asemenea votantilor pesedisti, nici nu pot fi intimidati cu amenintari
  • +53 (57 voturi)    
    Impostura (Sâmbătă, 2 decembrie 2017, 18:58)

    contributor.bis [utilizator]

    Tudose n-a admonestat pe nimeni. El a subliniat doar incompetenţa primarului Bucurestiului, care, în sublima sa prostie, a vrut să clădească un "târg" pe o insulă înconjurată de maşini.
    Imaginaţi-vă! Această..., ziceţi-i cum vreti, doreste sa ajunga Preşedinta României!
    Ruşinea a părăsit de mult această ţară de hoţi.
  • +21 (21 voturi)    
    opa'....catre Tudose : (Sâmbătă, 2 decembrie 2017, 19:08)

    Mistrelutz [utilizator]

    ''cu noi, colegii sai ¬ INCA colegii sai ''
  • +13 (19 voturi)    
    sa citim printre randuri (Sâmbătă, 2 decembrie 2017, 19:11)

    axismundi [utilizator]

    In acest moment avem delimitate foarte clar tabara penalilor (dragnea, voiculescu etc) plus cozile de topor (codrin, olguta, firea) si tabara celor care vor sa ia puterea penalilor (tudose, cativa baroni din guvern) plus cozile de topor (primarul iasului de ex - nu dati cu pietre ca efectiv nu a reusit sa demonstreze contrariul - si alti "dizidenti"). Printr-o intamplare, puterea e la penali. Ceilalti o vor. Asa ca acum batalia se da prin cozile de topor, mai ales din partea penalilor al caror frigider a fost atat de plin in ultima vreme ca s-au dat la fund complet. Din aceeasi categorie este si cererea lui voiculescu de demisie a ministrului sanatatii. Aici e ceva mai mult de discutat legat de interventia directa a lui v., doar pt ca s-a dat mereu de filantrop, oengist (ironic!), a pozat in baiatul bun caruia ii pasa de tara etc.

    Asta se intampla acum. Sa nu fim fraieri si sa tinem cu "ceilalti psdisti" doar ca-l vor pe dragnea jos. Nu uitati ca tudose n-a avut nimic de zis legat de legile justitiei. Plus ca e analfabet economic si nu intelege ce se intampla in jurul lui si tine cu dintii de transferul obligatiilor doar ca sa poata spune ca a mărit la bugetari salariile cu 25%. Brute, dar le-a marit! Cu 25%!

    Aici am ajuns acum.
    • +3 (3 voturi)    
      ba da, totdeauna exista raul mai mic! (Duminică, 3 decembrie 2017, 14:52)

      iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui axismundi

      "Sa nu fim fraieri si sa tinem cu "ceilalti psdisti" doar ca-l vor pe dragnea jos."

      Deci este preferabil sa tinem cu dracnea si fierea?!

      Ceilalti pedeseristi da, vor sa preia puterea, dar au o urma de realism, in vreme ce "aripa Dracnea" merge numia cu ABERATII sin punct de vedere economic!

      Eu tot o sa aleg raul cel mai mic ...
  • +17 (19 voturi)    
    nu mai fa timpenii, (Sâmbătă, 2 decembrie 2017, 19:18)

    iodixit [utilizator]

    gindeste cu capul nu cu alte organe si n-o sa te mai atace nimeni. nici macar nu-ti dai seama ce prostii faci, ii dai cu fleanca inainte!
  • +22 (24 voturi)    
    Alaltaieri spunea ca: (Sâmbătă, 2 decembrie 2017, 19:21)

    BokassaOficial [utilizator]

    "Nu comentez. Maine e Ziua Nationala, imi canalizez gandul si energia catre cinstirea eroilor neamului nostru" (chiar asa!)

    Intre timp, vad ca, totusi, comenteaza. Din doua, una:
    ori comenteaza altcineva cu gurita 'mneaei, ori e cam inceata la minte si de-abia azi a inteles ce-a zis Tudose.
  • +17 (19 voturi)    
    Care va sa zica... (Sâmbătă, 2 decembrie 2017, 19:25)

    minus [utilizator]

    te-a admonestat, te-a dojenit aspru, te-a mustrat.

    N-am inteles ce s-a intamplat mai apoi, ca vad ca faci exact acelasi lucru. Il dojenesti, etc.

    Nu ti-a placut? Atunci fa-l sa plateasca, ca asa-i colegial!
  • +17 (19 voturi)    
    colegii (Sâmbătă, 2 decembrie 2017, 19:27)

    nutunut [utilizator]

    cum pot fi colegi prim-ministrul si primarul ?
    • +7 (7 voturi)    
      La Partid (Duminică, 3 decembrie 2017, 1:47)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui nutunut

      acolo sunt colegi
  • +19 (21 voturi)    
    Ce e cu tine DUamna, ai probleme la (Sâmbătă, 2 decembrie 2017, 19:33)

    scaraotchi [utilizator]

    mansarda? Omul incerca doar sa flirteze cu tine, in stilul "omului baltilor", normal.
    Si tot in acelasi stil consacrat, curand il va invita la dans si pe Livache, pun pariu...
  • +12 (18 voturi)    
    Respect (Sâmbătă, 2 decembrie 2017, 19:37)

    Arkantas [utilizator]

    Respect D-le Prim Ministru ca ati pus-o la punct ....Crede ca poate face ce vor muschii ei de primar
  • +17 (19 voturi)    
    Hmm !!! (Sâmbătă, 2 decembrie 2017, 19:41)

    sipu [utilizator]

    I-al pe Bolcas si fugi la parchet , da-l in judecata !!!! mama lui de incompetent ...........................
  • +15 (17 voturi)    
    comunicare? (Sâmbătă, 2 decembrie 2017, 19:52)

    relud [utilizator]

    ea a comunicat cu sefu mare ca vrea sa faca targul in piata,,,,!
  • -18 (22 voturi)    
    Ce surpriza? (Sâmbătă, 2 decembrie 2017, 20:36)

    Gigi Kent [utilizator]

    Ce asteptari sa ai de la unul care are lucrare de doctorat semnata de Coldea si de Maior ...?

    Tudose e cu ailalti. Cu Statul Paralel. Desi el spune ca nu intelege conceptul. Este demult "descoperit".
    • +9 (11 voturi)    
      Vorbesti serios? (Sâmbătă, 2 decembrie 2017, 22:26)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Nu te cred...Si daca totusi e asa cum spui, cand i-o da lui Dragnea ? Stii la ce ma refer, doar nu trebuie sa-ti desenez ... mi-e rusine la ora asta si nici nu am talent la desen.
    • +10 (12 voturi)    
      cei 7 magnifici (Duminică, 3 decembrie 2017, 3:26)

      math_2 [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      raspandacii pesedisti vor constata treptat ca statul paralel e toata omenirea cu exceptia celor 7 mafioti de la varf: Dragnea, Firea, Tariceanu, Serban Nicolae, Voiculescu, Nicolicea si Codrin Stefanescu! rezerve sunt Iordache si Olgutza,
      • -1 (1 vot)    
        Hmmm... (Duminică, 3 decembrie 2017, 22:33)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui math_2

        Am dubii mari cu Dragnea. Pare a fi mai degraba fan al Statului Paralel decat adversar.
  • +21 (25 voturi)    
    daca eram ...in locul lui Tudose (Sâmbătă, 2 decembrie 2017, 20:44)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Madam, daca eram eu in locul lui Tudose , te trimiteam in Voluntari sa iti faci acolo targul, impreuna cu parvenitii imbogatiti de acolo, impreuna cu ipocritii religiosi ce fac cruci cu o mana si fura cu doua.Sa canti cu Gigel "Steaua sus rasare" si sa clenfaniti fasole cu carnati si sarmale.
    Daca eram in locul lui Tudose , bagam jandarmii in toate casele bogatanilor din Voluntari inclusiv in a ta si va trimiteam pe toti Poarta Alba , ca e aproape de pestera sfantului Andrei. Gigi stie...a fost pe acolo cativa ani...
  • +16 (18 voturi)    
    N-a urmat protocolul partidului (Sâmbătă, 2 decembrie 2017, 20:47)

    banel [utilizator]

    Adica sa rezolve problemele in culise.
  • +1 (13 voturi)    
    Firea (Sâmbătă, 2 decembrie 2017, 23:52)

    Doru77 [utilizator]

    Măi oameni buni, eu nu pot să-mi dau cu seama cum de a-ți votat-o pe femeia asta ca primar. Chiar nu pot să mă gândesc. Vi sau anulat voturile sau nu ați vrut să pierdeți 15 minute din prețiosul vostru timp dedicat Facebook - ului?
    • 0 (8 voturi)    
      ba (Duminică, 3 decembrie 2017, 10:25)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Doru77

      Esti dus cu capul sau doar propagandist pnl? Nu au votat-o decat cativa dar pentru ca USL a schimbat legea (PNL si PSD) cu un singur tur a iesit primar. Putea sa aiba un singur vot si tot era primar. Ce tot o bagati pe aia cu Facebookul ueselistilor?
  • +11 (13 voturi)    
    "E o maniera necolegiala" (Duminică, 3 decembrie 2017, 0:15)

    un_carnat [utilizator]

    Mi se pare cea mai colegiala maniera cu putinta. Putea sa zica "Firea este o incompetenta absoluta care in ultimul an si-a batut joc de bucuresteni".

    A si btw, asteptam si cartea ta.
  • +10 (12 voturi)    
    Cata minte iti trebuie... (Duminică, 3 decembrie 2017, 0:58)

    Klaus_ [utilizator]

    Cata minte iti trebuie sa pui niste copii sa cante colinde in mijlocul celei mai circulate intersectii, in perioada cea mai aglomerata din an?! Cine vine la targul de Craciun in mijlocul drumului?! Mai ales intr-o perioada in care au fost atatea cazuri in Europa cand au intrat camioane in multime! Cat creier are Firea sub parul ala blond? Sau e doar matreata?
  • 0 (8 voturi)    
    Tudose e un PSDist simpatic (Duminică, 3 decembrie 2017, 2:58)

    Nyk1 [utilizator]

    Care spune lucrurilor pe nume!
    • +7 (11 voturi)    
      Nu mereu (Duminică, 3 decembrie 2017, 9:16)

      rtsthrow [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      E la fel de hidos ca ceilalți. „Eu nu văd prețurile scumpite la carburanți” și „De pilonul II de pensii nu se atinge nimeni”
    • +1 (1 vot)    
      e doar raul mai mic (Duminică, 3 decembrie 2017, 15:21)

      omul.rau [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Sper ca in PSD sa castige tabara lui Tudose deoarece pare a fi raul mai mic.
  • +11 (13 voturi)    
    admolestat public?! (Duminică, 3 decembrie 2017, 9:24)

    liviu_ [utilizator]

    wow...

    mai eu propun ca sa inscriu catelu meu in psd...
    - fura cu orice ocazie
    - disturge tot ce-i sta in cale
    - nu respecta nici o regula
    - face galagie aiurea
    - musca si tot el schelalaleie in timp ce musca...
    - daca cineva indrazneste sa-l corecteze schelalaie 2 minute

    eu zic ca e candidatul perfect...
    ma rog diferenta e ca el poate creste si poate sa se dea pe brazda... de asemenea e mai inteligent decat membrii psd...
  • +2 (2 voturi)    
    Firea la atac (Duminică, 3 decembrie 2017, 13:21)

    Dizidentul [utilizator]

    Ce CATASTROFA tot ai incercat sa dai un ajutor ptr.
    seful marelui Partid si primesti din toate partile numai
    Palme.Dl. Tudose este de apreciat nu se coboara la
    nivelul Doamnei de la Primarie.
    Amenintarile facute in public de Firea dovedeste totusi
    cit de multe divegente sint in conducerea Partidului
    din partea lui Dragnea de doua zile niciun comentariu.
  • +4 (4 voturi)    
    colega mea (Duminică, 3 decembrie 2017, 13:48)

    sov [utilizator]

    Gabriela, dar cand il beshteleai pe Grindeanu, asa din senin, erai o colega buna?
  • +1 (1 vot)    
    Cum arata si poza ... (Duminică, 3 decembrie 2017, 14:43)

    KTerinca [utilizator]

    Au mai ramas putine zile pana scapam de voi.