VIDEO FOTO Aproximativ 2.000 de oameni au protestat vineri seara, pe ploaie, in Piata Victoriei din Capitala: "Firea, nu uita, asta nu e piata ta!", "De sarbatori, fara dictatori!"

de Victor Cozmei, Red. Stiri     HotNews.ro
Vineri, 1 decembrie 2017, 18:16 Actualitate | Esenţial

Protest Piata Victoriei 1 decembrie
Foto: Victor Cozmei / HotNews.ro
Bucurestenii au iesit din nou in strada vineri, de Ziua Nationala, pentru a protesta impotriva modificarilor aduse de PSD-ALDE la Legile Justitiei si Codul Fiscal. In ciuda ploii, in jur de 2.000 de persoane au manifestat in total pe parcursul serii in Piata Victoriei din Capitala. Punctul maxim al protestului a fost dupa ora 19.00, cand cei aproximativ 1.500 de manifestanti aflati la acel moment in piata au cantat imnul si au aplaudat. "Firea, nu uita, asta nu e piata ta!", "De sarbatori, fara dictatori!", "PSD, ciuma rosie!", "Justitie, nu coruptie!", "Asta e tradare, nu e guvernare!", "Tradatorii! Demisia!" - au fost scandarile care s-au auzit in piata.

Desfasurarea protestului din Capitala:


20.39: Ploaia s-a intetit. Protestul se stinge, in Piata mai sunt doar vreo 200 de oameni.

20.26: Cele cateva sute de protestatari care mai sunt in Piata s-au prins in Hora Unirii.



20.15: In Piata la aceasta ora mai sunt circa 500 de persoane care protesteaza.

20.00:
In Capitala, in Piata Victoriei, a inceput din nou ploaia. Randurile de protestatari au inceput sa se mai subtieze.

19.51:
La microfon a luat cuvantul si Malin Bot, desi unele persoane din multime au vociferat impotriva.

19.47:
Numarul de protestatari se mentine constant, sau chiar a scazut usor, insa Jandarmeria a mutat unul dintre gardurile din Piata si a blocat o banda de circulatie.





19.27:
Un protestatar a luat cuvantul si a vrut sa atraga atentia ca la protest sunt si oameni impotriva revolutiei fiscale, asta pentru ca premierul Tudose a spus ca nu a vazut in multime mesaje legate de fiscalitate.

19.23: Circa 1.500 de oameni in Piata si numarul continua sa creasca. Pe la un microfon trec mai multi protestatari sa ia cuvantul si sa vorbeasca despre manifestare si despre de ce Piata Victoriei e a poporului, ca simbol, si nu a Guvernului sau a Primariei Generale. Multe din masinile care trec prin Piata claxoneaza in semn de sustinere.





La ora 19.10 s-au aprins luminitele in Piata. Dupa cateva momente de amuzament, cei peste 1.000 de persoane au cantat imnul si au aplaudat.







19.05:
Se scandeaza: "Asta e tradare, nu e guvernare!", "Tradatorii! Demisia!"



Aproximativ 1.000 de oameni protesteaza acum in Piata Victoriei. In Bucuresti ploua in continuare.



18.50:
Aproximativ 700 de oameni participa la protest acum.


18.30:
Sunt circa 400 de oameni care protesteaza acum in fata Guvernului. Ploaia s-a intetit.

Se striga "De sarbatori, fara dictatori", "Justitie, nu coruptie!"

Un mesaj fata de revolutia fiscala:


Peste 200 de persoane protestau vineri seara, dupa ora 18.00, in Piata Victoriei, pe o ploaie marunta. Alti oameni continua insa sa vina, cu umbrele, steaguri si pancarte.

In Piata sunt doar cativa jandarmi momentan, fara garduri de protectie amplasate. De asemenea, nu se vad semne de organizare a unui targ de Craciun insa, constructia spatiului ar urma sa inceapa de maine.

Se scandeaza "Firea, nu uita, asta nu e piata ta!" si "PSD, ciuma rosie!"





Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

11651 vizualizari

  • -63 (89 voturi)    
    Au impresia ca e piața lor? (Vineri, 1 decembrie 2017, 18:31)

    facebook.com/rodica.crihan [utilizator]

    Au primit-o moștenire?
    • +25 (41 voturi)    
      Da (Vineri, 1 decembrie 2017, 18:50)

      rtsthrow [utilizator] i-a raspuns lui facebook.com/rodica.crihan

      Și nu e o impresie greșită
    • +20 (34 voturi)    
      A zis FiRea ca va fi un targ pentru copii (Vineri, 1 decembrie 2017, 18:52)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui facebook.com/rodica.crihan

      si-atunci banuiesc ca si-au adus copiii.
      Si-acolo nu era nimic, TZEAPA, dar deja incepem sa ne obisnuim cu asta
    • +24 (38 voturi)    
      Apus de Soare are Statul Paralel subordonat (Vineri, 1 decembrie 2017, 18:56)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui facebook.com/rodica.crihan

      URSS, condus de idolii tai: Motocicleanu prim ministru Citroenabil, presedintele Statului Paralel Hamster Deddy de Teleorman
    • +17 (29 voturi)    
      Da (Vineri, 1 decembrie 2017, 18:57)

      mitg [utilizator] i-a raspuns lui facebook.com/rodica.crihan

      La fel cum si tu ai mostenit calculatorul ala din subsolul partidului de la postacii anteriori.
    • +19 (31 voturi)    
      elitele pesediste au impresia ca Romania este (Vineri, 1 decembrie 2017, 19:43)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui facebook.com/rodica.crihan

      a lor.
      • +5 (5 voturi)    
        "Elite" sau pseudo-elite (Sâmbătă, 2 decembrie 2017, 9:58)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui ty

        adunatura asta de hoti si talhari n-are nimic de elita.
        • +1 (1 vot)    
          corect Maniu (Sâmbătă, 2 decembrie 2017, 18:58)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

          caracterizarea este a lui Firea, despre marcarea Centenarului: "Nu facem evenimente pentru elită, vrem să coborâm lângă oameni"
          PSD-ul a muncit si munceste serios in continuare pentru elite si pentru votul fraierilor.
    • +34 (48 voturi)    
      Da, madam, (Vineri, 1 decembrie 2017, 19:50)

      mariusssss [utilizator] i-a raspuns lui facebook.com/rodica.crihan

      e piata lor. Alta intrebare!
      • +19 (29 voturi)    
        Firea are senzatia ca ii poate regula pe toti! (Vineri, 1 decembrie 2017, 21:23)

        Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui mariusssss

        Mai sunt oameni care nu cad in plasa acestei fufe al lui Voiculescu!
    • +33 (45 voturi)    
      Insula Belina a fost mostenita. (Vineri, 1 decembrie 2017, 20:15)

      alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui facebook.com/rodica.crihan

      Si asta este unul dintre subiectele protestelor.
    • +21 (33 voturi)    
      Sunt curios (Vineri, 1 decembrie 2017, 20:30)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui facebook.com/rodica.crihan

      Acum, ma tot uit ca vad ca fie va inmultiti ca iepurii, fie va xeroxeaza careva, fie cresteti in copaci (in ambele sensuri).

      Intreb si eu: acelasi tupeu l-ati fi avut si in 89? Daca va dicta partidul ca democratia este dusmanul tarii, la fel comentai? Prin comentariul tau tu tocmai ti-ai facut nevoile pe jertfa romanilor din 89, mai ales de ziua nationala.

      Te felicit, precum si pe parintii tai pentru cum te-au educat. Ma rog sa nu faci copii, ca nu stau cu groaza sa ma gandesc cand parazitii slugarnici ca voi veti ajunge sefii copiiilor mei doar pentru ca sarutati foarte bine - ca sa fiu diplomat.

      Iti multumesc ca te bucuri de drepturile, libertatea si viata oferita si in 89 dar si in februarie cu OUG13, dar batjocoresti oamenii care lupta pentru ei si ti-au oferit-o.

      Din, nou, ai felicitarile mele sincere, pentru ca nu stiam ca mai exista astfel de oameni ca tine. Esti unica, draga Rodica.
    • +26 (40 voturi)    
      Piata este a lor! (Vineri, 1 decembrie 2017, 20:44)

      GeorgeOrwell [utilizator] i-a raspuns lui facebook.com/rodica.crihan

      Piata este a lor. Ei au primit-o mostenire de la parintii lor care ne-au eliberat de dictatura acum 18 ani.
      Intrebarea ar fii corecta pe institutia parlament. Ei cred ca e al lor? L-au primit mostenire? Nu. L-au primit in chirie de la noi mintind ca au intentii bune. Ar trebui sa plece.
    • +31 (43 voturi)    
      la ferma de troli (Vineri, 1 decembrie 2017, 20:48)

      deville2010 [utilizator] i-a raspuns lui facebook.com/rodica.crihan

      nici de 1 decembrie nu v-au dat liber? Va
      indoapa cu fasole cu carnati pana noaptea tarziu?
    • +29 (41 voturi)    
      Nu ai inteles nimic (Vineri, 1 decembrie 2017, 20:51)

      1anonim [utilizator] i-a raspuns lui facebook.com/rodica.crihan

      Piata e a noastra. Am primit-o odata cu democratia. De ce nu vii si tu? Atunci o sa intelegi , si nu o sa mai ai nedumeriri cum e cu mostenirile.
      • +22 (34 voturi)    
        Nu poate sa vina (Vineri, 1 decembrie 2017, 21:37)

        FlorinG [utilizator] i-a raspuns lui 1anonim

        Pierde Sinteza zilei !
    • +17 (29 voturi)    
      Cu ce te deranjeaza ca protesteaza? (Vineri, 1 decembrie 2017, 21:20)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui facebook.com/rodica.crihan

      Nu-ti mai primesti ajutorul social de la PSD daca cei care sunt impotriva Guvernului Penal protesteaza ?
    • +16 (28 voturi)    
      Nu papusa, e piata lu" madame Fierea (Vineri, 1 decembrie 2017, 21:51)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui facebook.com/rodica.crihan

      in combinatie cu mr. Dinti de Grebla. Au primit-o de la tat'su mare cu scopul dezvoltarii relatiilor romano- sovietice, dar saracu' n-a mai apucat sa-i vada la "treaba", pentru ca a "intins copita" pe motiv de bautura...
    • +10 (16 voturi)    
      scuze ca te intreb... (Vineri, 1 decembrie 2017, 22:40)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui facebook.com/rodica.crihan

      dar firea a primit-o mostenire?!
      este intr-un protcent mai mare a poporului (Dci si a protestatarilor) decat a tzoapei de la primarie
    • +7 (9 voturi)    
      dar cei care protestau in feb la cotroceni (Sâmbătă, 2 decembrie 2017, 2:08)

      pepper89 [utilizator] i-a raspuns lui facebook.com/rodica.crihan

      au impresia ca trotuarul/strada pe care stateau sunt ale lor?
      dar in 2014 cand latrinele indemnau la plimbari sa le apere , si au ocupat strazile din jurul la cotroceni, acele strazi erau mostenire?

      de altfel si in alti ani cand blocau accesul la cotroceni cu plimbarile pe timpul lui base, era cartierul lor mostenire?
      E greu cu neuronul stingher pt unii.

      Sa treci pe la casierie dupa postarea asta, ai produs si azi.
    • +2 (2 voturi)    
      Au impresia ca e parlamentul lor (Sâmbătă, 2 decembrie 2017, 9:56)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui facebook.com/rodica.crihan

      l-au primit mostenire de la Ceausescu?
  • -18 (34 voturi)    
    hahaha, (Vineri, 1 decembrie 2017, 18:49)

    nash pandelica [utilizator]

    au prins curaj dupa ce'au plecat cele 50 de autobuze...:)
    • +13 (19 voturi)    
      reazlizezi ca... (Vineri, 1 decembrie 2017, 22:41)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      alea 30 de autobuze (na dezinformator... ma mir ca nu ai zis 5000 de autobuze) aveau mai putini oameni in ele decat au fost in piata DE NBUNA VOIE sa protesteze...

      psd I-a adus cu arcanu , nu m-as lauda cu acea actiune kbista ...
  • -25 (35 voturi)    
    Munca grea ! (Vineri, 1 decembrie 2017, 18:50)

    newlook [utilizator]

    Munca grea !

    Bugetarii au liber de Ziua Nationala. Prilej de invidie !
  • +19 (29 voturi)    
    FiRea,noua secera si ciocanul psdist (Vineri, 1 decembrie 2017, 19:18)

    Plagarus [utilizator]

    " Scoala " tov.Voiculescu Dan Fekix
  • +21 (29 voturi)    
    Bravo! Sa se stie ca justitia (Vineri, 1 decembrie 2017, 19:30)

    soundtrack [utilizator]

    se va face pana la urma si ca adevarul elibereaza!! Numai dupa aflarea adevarului Romanii vor putea sa aiba politica si democratie, prosperitate si liniste. Sacrificiile vor fi mari pana atunci.
    La multi ani, Romani cinstiti!
  • -14 (36 voturi)    
    Of.... (Vineri, 1 decembrie 2017, 19:57)

    Romulanul [utilizator]

    1500 de protestatari, foarte putin, se pierde interesul. Astazi trebuia o mobilizare masiva.
  • -18 (36 voturi)    
    Nu stiam (Vineri, 1 decembrie 2017, 20:03)

    IoFlocea [utilizator]

    ca ANRP-ul le-a retrocedat "rezistentilor" Piata Victoriei. Maine-poimaine o sa vedem ca o vor ingradi si nu vor mai lasa pe nimeni sa treaca.
    Avem un stat slab...luati exemplul din statele civilizate. Nu ai autorizatie, jap pe ei...gaze lacrimogene, tunuri cu apa, caini de lupta, bastoane pe spinare, arestari, dosare penale etc. Cred ca s-a dus vremea sa te porti cu manusi cu animalele bipede care le lovesc cu ura pe cele patrupede.
  • +2 (20 voturi)    
    Mda... (Vineri, 1 decembrie 2017, 20:19)

    Romulanul [utilizator]

    Somn usor Bucuresti!
    • +11 (19 voturi)    
      Halep is raspunde lui Tudose: jet ma cu banii tai (Vineri, 1 decembrie 2017, 21:21)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui Romulanul

      Tudose (PSD): "radeam cu cativa colegi (era si Dragnea printre ei?): Doamn'e, hai sa schimbam legea pana cand nu se apuca sa ramana gravida sa faca un copil si ma refer la Simona Halep, fiindca veniturile pe ultimul an au fost destul de mari, de importante, cateva milioane de euro si va trebui sa-i dam 85% din venituri"




      http://www.ziare.com/simona-halep/stiri-simona-halep/simona-halep-deranjata-de-o-declaratie-a-premierului-tudose-sa-stea-linistit-n-o-sa-iau-bani-de-la-stat-1491477
    • +11 (19 voturi)    
      de ce ii urezi somn usor, (Sâmbătă, 2 decembrie 2017, 0:17)

      pepper89 [utilizator] i-a raspuns lui Romulanul

      ai plecat inapoi la tine cu autocarul?
      ai luat mancarica de la motocicleanu pe gratis?
      fi fericit, altii mor de foame din cauza penalilor de la putere.
      Jumatate din copiii din Romania sunt in pragul saraciei, in tp ce sefii tai fura milioane de la UE sau din buget.
      Jet!
  • -22 (34 voturi)    
    pana 'l vazui pe malin (Vineri, 1 decembrie 2017, 20:38)

    nash pandelica [utilizator]

    crezui ca fura aia adusi cu autobuzele de la teliorman, de care se, ieri, "se temeau" agentii si militantii de lupta cu minusurile p'acilea..
    • +17 (27 voturi)    
      pandele (Vineri, 1 decembrie 2017, 21:53)

      deville2010 [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      s-a terminat fasolea la voluntari? nashule de ilfov ma temui ca esti praz de-a lu volguta
    • +9 (17 voturi)    
      Daca Malin mai iese o data macar (Vineri, 1 decembrie 2017, 21:56)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      si-i agita catusele lui Daddy eu zic ca se cam spala de toate pacatele si il putem lasa in linia 1, cu gradul de caporal, normal.
      Insa daca mai realizeaza una ca cea de la Gaudeamus, eu unul ma lepad de "sutana aurita" si ma bag in oastea D-Lui
    • -15 (29 voturi)    
      Omul munceste ! Doar bugetarii au liber de ziua na (Vineri, 1 decembrie 2017, 22:01)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      Omul munceste ! Doar bugetarii au liber de Ziua Nationala!
      El e privat si duce 27,74 bugetari in spinare ! Medici, pompieri, profesori, militari si politisti... (care or mai fi)...fel de fel de burtosi pe care ii duce Malin in spinare.

      Din salariul lui mic, de privat, de la Soros, slavit fie-i numele, ca si reprezentante-i sale printre muritori, K COdruta ! Ca ca ea nu-i nimenea !
      • -11 (19 voturi)    
        Ma fastacii ! (Vineri, 1 decembrie 2017, 22:21)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Ma fastacii !

        Asa se intampla cand vorbesti despre Tocmai Reprezentanta lui Soros in Romania, K Codruta ! Ca ca Codruta, nu-i nimenea !
        • +6 (8 voturi)    
          Asa se intampla cand esti prost (Sâmbătă, 2 decembrie 2017, 5:24)

          Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          Te fusticesti, nu tre sa te si lauzi insa, auzi la el, crede in BauBau aka Soros...hahahaha
        • +1 (1 vot)    
          Mai tot timpul te fastacesti, nu (Sâmbătă, 2 decembrie 2017, 17:15)

          scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          te mai tot scuza. Ne ocupi timpul de pomana- pomana lui Motocicleanu, normal- el e Pamanagiul Sef. Sta la cotitura cat e ziulica de lunga si doar cand e sigur -loveste.
          In rest va lasa pe voi sa va luptati cu "Statul paralel" - pai e corect? Dar contributia lor care e frate- vin asa doar la "impartitul prazii"?
    • +11 (17 voturi)    
      ati lins toate sarmalele si (Sâmbătă, 2 decembrie 2017, 0:10)

      pepper89 [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      mamaliga de la sediu alde? nu v-am vazut la parada, dar am vazut filmari cu voi la sediu la tv, erau linse toate strachinile. Sa va fie de bine, va mai asteptam pe la capitala, sper ca at i facut si poze cu mancarea, de acu iar stati pe ajutoare sociale 1 an
      • +4 (4 voturi)    
        LOL! (Sâmbătă, 2 decembrie 2017, 10:02)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui pepper89

        am ras cu pofta! Excelent spus!
  • +7 (21 voturi)    
    Mda..., multumitor, tinand cont ca (Vineri, 1 decembrie 2017, 21:42)

    scaraotchi [utilizator]

    "marsul" la care-i sta omului gandul in aceasta perioada, este cel de pe Valea Prahovei.
    Am si un motiv personal de multumire, am auzit strigandu-se - ma rog un nene mai in varsta striga cu curaj: "Demisia si...dracu' sa va ia" - ii multumesc din suflet pe aceasta cale.
    Ii pot lua cu "mare drag", numai ca stiti e cam "stramt si neaerisit" la noi asa ca, zic - nu e mai bine sa mearga dansii 'colo la puscarie, (la cele noi) e mai multa distractie:mai un sapun scapat, mai un telefon in cozonac, prafuri din abundenta - ce mai "trai neneaca"? Parerea mea.

    Poate totusi duminica vom fi mai multi. Ei, ce ziceti?
    Ne strangem asa vreo 50.000 sa-i infioram nitel? Eu ma bag...
  • +6 (14 voturi)    
    Si bineinteles, deja clasica urare (Vineri, 1 decembrie 2017, 21:43)

    banel [utilizator]

    https://www.youtube.com/watch?v=5yV9Wvs_cKg
    • +7 (11 voturi)    
      Votati (Vineri, 1 decembrie 2017, 22:26)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui banel

      Nu trebuie sa verificati. E de "bine"
      Se refera la un act "absoulut normal", avand in vedere "contextul politic".
      PS Ma cam dor mainile de la atatea ghilimele. Nu se poate fara ele? Stiu ca le deruteaza vederea, dar totusi...
  • +8 (10 voturi)    
    oamenii astia sint singurii... (Sâmbătă, 2 decembrie 2017, 2:45)

    Coco Whistle [utilizator]

    care mai sarbatoresc ceva; sint liberi.felicitari.
  • -3 (3 voturi)    
    Va mai auziti la anul (Sâmbătă, 2 decembrie 2017, 9:51)

    Fadds [utilizator]

    Asta e un fel de "am pierdut alegerile dar vrem sa se guverneze cum vrem NOI, cei putini si agresivi care facem galagie in strada". Sa poata Iohannis sa spuna ca "poporul protesteaza" :))