Patriarhul Daniel, despre Catedrala Mantuirii Neamului: Avem o intarziere de doua luni / Usi de bronz din Germania, piatra din Bulgaria

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 30 noiembrie 2017, 14:20 Actualitate | Esenţial


Patriarhul Daniel
Foto: Facebook/ Agentia de stiri Basilica
Patriarhul Bisericii Ortodoxe Romane, Daniel, a afirmat joi ca exista o intarziere de doua luni fata de graficul lucrarilor la Catedrala Mantuirii Neamului, scrie Agerpres.

'Mai sunt inca multe lucrari de facut. Avem o intarziere de doua luni in grafic, dar speram ca, prin credinta puternica si multa rugaciune vom ajunge sa acoperim Catedrala si sa pictam cu icoane in mozaic Catapeteasma sau Iconostasul mare, care nu va fi de lemn, ci de zid. Si acolo, pe o suprafata foarte mare vor fi icoane. S-a facut deja proiectul, urmeaza licitatia pentru echipele de pictori in tehnica mozaic, care vor lucra aceasta Catapeteasma. Ea va fi necesara pentru sfintire. Va fi sfintita Sfanta Masa si Catapeteasma sau Marele Iconostas', a spus patriarhul, la finalul slujbei la sarbatoarea Sfantului Apostol Andrei.

El a precizat ca 'pictura bisericii va fi realizata in anii urmatori'.

'Vom scrie undeva numele celor care vor oferi obiecte de cult si icoane. La pictura bisericii mari, a catedralei, vor aduce, speram, contributie mai multi oameni, mai ales cei care poarta numele sfintilor car vor fi pictati. Si speram ca aceasta picura viitoare a Catedralei Mantuirii Neamului sa fie tot in mozaic, pentru ca este mai durabila si intr-o tehnica in care nu va fi totul de aur, ci alb-galbui, de piatra, vom ajunge la acelasi pret ca si la pictura in tehnica fresca', a explicat patriarhul Daniel.

Acesta si-a exprimat speranta ca 'in patru cinci ani' sa fie realizata si sfintirea picturii dupa aceea a Altarului si a Catapetesmei.

'Au fost cazuri in istorie, in care Catedrala s-a construit in patru ani si pictura s-a realizat in 40, cum este Catedrala din Sibiu. Acolo... nu intram in amanunte, au lucrat numai straini cand s-a construit catedrala in patru ani si pictura in 40, pentru ca doi dintre pictori au murit in timp ce trebuiau sa termine. Si-apoi a venit razboiul si, in fine... Dar noi speram ca, daca in sapte ani s-a realizat catedrala aceasta ca zidire, in 4-5 ani sa realizam si pictarea ei', a spus inaltul ierarh.

Potrivit patriarhului, 'acum, deja, au fost comandate usile si ferestrele, 27 de usi, porti, si 392 de ferestre', urmand sa fie comandata si piatra de la Vratza (Bulgaria).

'Pentru ca e vorba nu numai de ferestrele navei, ci si de ferestrele de la turle. Este un edificiu cu foarte multe ferestre, iar dupa regulile noi, europene, in caz de incendiu, usile trebuie sa se deschida toate, in acelasi timp, in mod automat. De aceea sunt foarte costisitoare. Usi de bronz, care nu 'lucreaza' in timp. Usile de lemn au inaltime mare, lucreaza, mai ales daca lemnul nu este bine pregatit sau nu este suficient de uscat. Deci sunt comandate usile, in Germania, in viitorul apropiat comandam si piatra, din Bulgaria, de la Vratza, pentru ancadramentele usilor si ferestrelor. Piatra rezistenta de Vratza. (...) Un kilometru si jumatate este, in linie dreapta, de la usi si ferestre', a mentionat el.

Realizarea vitraliilor ferestrelor va constitui a treia etapa a edificarii Catedralei Mantuirii, a explicat patriarhul.

'Deci avem mult de lucru, dar, daca noi avem credinta puternica si darnicie mai multa, o s-o facem pentru ca deodata cu aceste ferestre avem si mai cald in biserica. Acum este un curent foarte mare acolo fiindca nu avem inca ferestre. Ferestrele sunt prevazute ca, in viitor, cand vom avea bani, cand vor fi cinci dolari la leu, sa punem in ele si vitralii, in alta etapa, a treia, vitralii, ca aici la Catedrala. Dar acestea necesita timp si costa bani. Dar mai ales nu pot fi facute in graba. Afara, biserica va fi culoare alba, dar vor fi ocnite sub streasina si acolo vor fi pictati toti sfintii romani din toate timpurile. De aceea este catedrala nationala a sfintilor romani din toate timpurile si din toate zonele tarii', a punctat PF Daniel.

Cele sase clopote vor fi 'ridicate' la anul, cel mai mare urmand sa sune doar la zile mari, pentru a nu deranja activitatea din Parlament si din cladirile din jur.

'Incepe sa prinda contur Catedrala. La anul viitor speram sa inaltam clopotnita si sa ridicam si cele sase clopote. Aici (n.r. la Catedrala patriarhala) sunt cinci clopote, acolo sase si cel mai mare are aici 9,5 tone, iar cel mai mare de la Catedrala Nationala e putin mai mare, mai marisor asa, 25. Dar, n-am dorit multe clopote. Am dorit putine sa nu fie o greutate prea mare in clopotnita. Unul insa, principal, este Clopotul Eroilor Neamului din toate timpurile. El va suna la zile mari si duminica, nu peste saptamana. Sa nu deranjam activitatea din Parlament si din cladirile din jur', a spus patriarhul.

El a reamintit ca sfintirea Catedralei Mantuirii Neamului ar trebui sa se realizeze peste un an.

'Sa ne ajute Bunul Dumnezeu sa facem un lucru frumos, pentru ca aceasta catedrala, cum se vede, e foarte mica. Ea e provizorie. De     cand e provizorie? Din secolul al XVII-lea. In 1658, a fost sfintita. La 10 ani dupa sfintirea acestei catedrale, in 1668, atunci a fost declarata Catedrala Mitropolitana, provizoriu. Si cum la romani numai provizoriul dureaza, a ramas Catedrala Mitropolitana pana in anul 1925, cand a fost declarata, tot provizoriu, Catedrala patriarhala. Si de abia de la anul viitor vom avea o Catedrala patriarhala mai durabila nu provizorie. Cu ajutorul lui Dumnezeu', a incheiat patriarhul Daniel.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6080 vizualizari

  • -11 (39 voturi)    
    Tourist trap (Joi, 30 noiembrie 2017, 14:29)

    Nyk1 [utilizator]

    Pentru un turist american, care în viața lui n-a văzut decât monstruozități neoprotestante, o astfel de catedrală bogată în decorațiuni și grandoare reprezintă un obiectiv must-see.
    • +10 (12 voturi)    
      Kitsch VS Sfanta Sofia (Joi, 30 noiembrie 2017, 16:18)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Numai unor boi nescoliti, neumblati si necititi le poate placea o imitatie de Sf. Sofia, la 1500 de ani distanta.
    • +1 (5 voturi)    
      mda (Joi, 30 noiembrie 2017, 16:36)

      vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      asta ar fi singura parte pozitiva, obiectiv turistic - cea mai mare catedrala orthodoxa.

      Dar locul unde e amplasat este dezastruos pentru ca e casa poporului care e mult prea masiva. Deci degeab e ditamai catedrala, tot mica pare cand ai casoiul ala in spate.
      • +1 (3 voturi)    
        subestimezi megalomania BOR (Vineri, 1 decembrie 2017, 13:06)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui vindicomvs

        catedrala e mai inalta cu ~50 de metri si este pozitionata pe deal, deasupra parlamentului.
    • +3 (5 voturi)    
      Cat optimism! (Vineri, 1 decembrie 2017, 11:18)

      Alui [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Americanii au 10 zile de concediu pe an. Sunt sigur ca vor lasa Londra, Parisul, Roma, Vienna, Praga si chiar Budapesta si vor veni tusti la catedrala! Mi-am inceput ziua razand!
  • +19 (41 voturi)    
    Comment sters de user (Joi, 30 noiembrie 2017, 14:32)

    Un Nene [anonim]

    • +5 (13 voturi)    
      Cu bune doriri (Joi, 30 noiembrie 2017, 15:28)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui Un Nene

      Asteapta sa vezi si spectacolul inaugurarii !
      • 0 (4 voturi)    
        Doamne ajuta!!! (Joi, 30 noiembrie 2017, 19:13)

        Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

        Sa o faca!
    • +7 (9 voturi)    
      Blasfemie! (Joi, 30 noiembrie 2017, 17:24)

      Bazil [utilizator] i-a raspuns lui Un Nene

      Usi catolice la mantuirea ortodoxa?
  • +17 (39 voturi)    
    Urare de Craciun (Joi, 30 noiembrie 2017, 14:32)

    FA [utilizator]

    Sa-ti cada-n cap usile debronz la prima slujba!
  • +23 (45 voturi)    
    tichie de margaritar pt chel (Joi, 30 noiembrie 2017, 14:35)

    DSS [utilizator]

    asta ii trebuie BOR-ului. 200 mil Euro aruncate pe fereastra, in tara cu cele mai multe biserici.

    Plus ca am vaga impresia ca acele clopote imense vor da trezirea la juma de Bucuresti
    • +1 (5 voturi)    
      Asta cu Tichia merge in city break la URSS (Joi, 30 noiembrie 2017, 18:12)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui DSS

      Acolo va rosti un Juramant de Supunere!
  • +7 (15 voturi)    
    credinta (Joi, 30 noiembrie 2017, 14:52)

    AnderT [utilizator]

    de unde nu-i !!!
  • +16 (20 voturi)    
    ?!?! (Joi, 30 noiembrie 2017, 15:00)

    Paul_ [utilizator]

    2 luni intarziere?

    Cred ca o idee ar fi sa transferam ministerul transporturilor in subordinea BOR.

    Dupa ce termina de construit cate o autostrada primesc bani pentru o biserica (cred ca ar costa mai putin decat banii pentru spagi; macar asa ne alegem cu o biserica ).
  • +9 (19 voturi)    
    credinta puternica si multa rugaciune (Joi, 30 noiembrie 2017, 15:00)

    Bogdan V [utilizator]

    De ce nu mi-a spus nimeni pana acum ca ratele la banca se pot plati si altfel? Ia-uite cum face dani cand nu mai are banutz:

    "prin credinta puternica si multa rugaciune vom ajunge sa acoperim Catedrala si sa pictam cu icoane in mozaic Catapeteasma sau Iconostasul mare, care nu va fi de lemn, ci de zid"
  • +16 (28 voturi)    
    Catedrala neamului! (Joi, 30 noiembrie 2017, 15:17)

    asavreau [utilizator]

    Care neam?Neamul cui?Ce are românesc?Banii și sudoarea?Românii nu știu să facă uși,clopote,nu avem piatră?Recepția cine o face?Multe întrebări naște această fudulie religioasă care pretinde că unește.Vezi-i Doamne și pedepsește!
    • +2 (4 voturi)    
      exact (Joi, 30 noiembrie 2017, 18:12)

      Enofereus [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      e a neamului dar clopotele sunt facute in austria, usile germania, etc etc
    • +1 (3 voturi)    
      globalizarea bate la usa.. (Vineri, 1 decembrie 2017, 10:21)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Primariile se imprumuta de la banci cu capital strain ca sa doneze BOR banii pe care ii cheltuie tot in afara tarii pentru a construi.
      La final poporul de habotnici orbi este tot cu pantalonii rupti in c**, dar mai sarac, cu datorii pe care le va lasa copiilor.
  • +2 (18 voturi)    
    sase.. (Joi, 30 noiembrie 2017, 15:23)

    Zalmoxis [utilizator]

    6 clopote ????!!!????, 6 clopotnite, 6 clopotari- pare ca nu mai e catedrala neamului ci a lui aghiuta 666
  • +4 (18 voturi)    
    + praf stelar pe mantiile clerului (Joi, 30 noiembrie 2017, 15:26)

    Plagarus [utilizator]

    Grade multe pe umerii camilafcăi albe,a Preafericitului.
    • +6 (8 voturi)    
      BOR isi trimite postacii sa minuseze (Joi, 30 noiembrie 2017, 16:16)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      toti astia care au jecmanit poporul roman ca sa faca o uratenie cu o estetica depasita de acum 1600 de ani, in loc sa faca fapte bune - ceea ce le-ar fi dat prin cap, daca n-ar fi fost atei sau pacatosi de simonie - sper sa infunde iadul ala in care nu cred. Cati copii ar fi putut sa invete carte si sa ridice tara daca popimea atee nu ar fi umblat dupa putere? Cati batrani ar fi fost alinati in spirit autentic crestin? Si mai vem o intrebare: mantuirea este un concept etnic sau crestin? Vai de capul lor de analfabeti.
  • +11 (17 voturi)    
    Ce inseamana asta? (Joi, 30 noiembrie 2017, 15:44)

    Mircea1978 [utilizator]

    Adica, cu alte cuvinte banii strinsi de la enoriasi se duc sa faca c..rul mare altor neamuri, adica nemtilor, bulgarilor samd.
    De ce nu a gasit PF-ul o modalitate ca banii sa ramina in tara, adica sa se intoarca intr-un fel sau altul neamului care plateste pentru o astfel de catedrala.
    La fel s-a intimplat si cu clopotele... de la neamul austriac.
    Ca deh, se cheama Catedrala Mintuirii Neamului! Carea neam, nu stiu.

    Sint convins ca piatra, usi din bronz sau colopote se puteau face si in tara...

    Insa, neamul bisericesc n-are timp de astfel de filozofari
    • -4 (6 voturi)    
      Inseamna ca ati castigat (Joi, 30 noiembrie 2017, 18:04)

      Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui Mircea1978

      Globalizare, capitalism, toate bune si frumoase. Pana sunt folosite de cine nu ne place.
    • +1 (3 voturi)    
      :) (Joi, 30 noiembrie 2017, 18:06)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui Mircea1978

      A trecut vremea lu ceasca, atunci cand casa poporului se facea doar cu materiale romanesti.

      Oricum, doamne-ajuta sa vedem catedrala gata in urmatorii 2-3 ani.
      • +1 (3 voturi)    
        Poate 20 de ani... (Vineri, 1 decembrie 2017, 9:15)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

        Din acesti bani se cumpara S klasse si altele pentruFlota Mantuirii Neamului, biserica, nu va fi gata...cati bani a inghitit edificiul? Au inghitit cei lacomi din preajma...
  • -10 (22 voturi)    
    ipocrizia (Joi, 30 noiembrie 2017, 15:45)

    noi2013 [utilizator]

    Bine ca tot progresistul comenteaza aici, dar are FB plin de poze in fata fiecarei catredrale pe unde umbla.

    Cum credeti ca au aparut Notre-Dame-urile si domurile?! Sunt holograme?

    Popor mai ipocrit si intrigant decat romanul mai rar vezi.

    Doamne ajuta!
    • +5 (7 voturi)    
      Modelele trecutului nu tin de foame si prestigiu (Joi, 30 noiembrie 2017, 16:19)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

      Ai vazut mai nou cite catedrale gotice se construiesc? Dar romanice? Care-au fost mai intai? De ce n-a construit Michelangelo cupola in stil gotic? Hai pa!
    • +5 (7 voturi)    
      Occidentul se desteapta..noi ne intoarcem in timp (Joi, 30 noiembrie 2017, 16:48)

      Dkw [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

      Toate catedralele au fost construite cu mult timp in trecut.

      Cei de pe afara s-au desteptat intre timp si construiesc spitale, autostrazi, aeroporturi etc.

      Tu te bucuri ca am ajuns si noi la nivelul Parisului din vremea construirii Notre Dame-ului...adica anii 1200.
    • +5 (5 voturi)    
      nope (Joi, 30 noiembrie 2017, 17:16)

      lula [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

      ca sa intelegi, se facura toate din donatii, nu din bani publici. e alta treaba, alta mancare de peste.

      mie imi place responsabilitatea si respectul: "El va suna la zile mari si duminica, nu peste saptamana. Sa nu deranjam activitatea din Parlament si din cladirile din jur', a spus patriarhul. ".....pai? cum sa-i trezim...doamne fere!!! sa faca nani in parlament si sa aiba vise faine!
    • +6 (8 voturi)    
      Cum cum au aparut??? (Joi, 30 noiembrie 2017, 18:14)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

      In Evul Mediu taicule.
    • +4 (6 voturi)    
      ... (Joi, 30 noiembrie 2017, 19:35)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

      De unde stii? Ii cunosti personal? Ca sa generalizez la fel ca tine, suntem mandri ca suntem romani, jelim ca bogatiile noastre sunt ravnite de straini, dar cumparam piatra de la bulgari si usi de la nemti.
  • +5 (7 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 30 noiembrie 2017, 16:16)

    [anonim]

  • +8 (10 voturi)    
    Catedrala Hotilor! (Joi, 30 noiembrie 2017, 16:35)

    Dumitru Palade [utilizator]

    Este locul unde orice borfas,pervers,excroc in sutana se poate aduna si mari averea. La asa popor drogat si iresponsabil,aceasta "catedrala" reprezinta dovada ,vie,ca ne meritam soarta si ca hotii se pot delecta in voie cu banul public,dimpreuna cu nenorocita de primarita!
  • +2 (4 voturi)    
    Clopot (Joi, 30 noiembrie 2017, 17:18)

    Livius777 [utilizator]

    Iarta-L Doamne ca nu Te cunoaste !!!
  • -8 (10 voturi)    
    intrebare pentru progresisti (Joi, 30 noiembrie 2017, 18:06)

    RazC [utilizator]

    Cand o sa se termine catedrala asta, ce o sa faceti? Nu o sa mai aveti in ce sa aruncati cu noroi si tara o sa fie in continuare de cacat si nu din cauza bisericii. Si ca sa fie clar, nu sustin ideea de catedrala, mi se pare o magaoaie care o sa se umple doar de Paste, inutila.

    In caz ca nu stiati, de la bugetul de stat si inclusiv de la primarii se directioneaza de zeci de ori mai multi bani catre sanatate, catre spitale si sistem in general. Ati vazut vreun spital nou? NU! Si cele care nu s-au inchis sunt de rahat. Singura care a construit spitale noi e biserica, are 45 de spitale unde ii ingrijeste gratuit pe sarmani, asta cu un buget de zeci de ori mai mic. Si langa catedrala vor sa construiasca un nou spital. Deci unde e problema, la statul administrat de politicieni sau la biserica? Sincer, la cum functioneaza statul roman, daca ar fi administrat de biserica, ar arata ca in vest.

    Poate daca ati tipa mai mult unde e problema reala s-ar schimba ceva in tara asta. Nu am vazut proteste cand Nastase a semnat Bechtel, cand Petrom a fost vandut pe nimic, cand Rompetrol a fost vandut la fel, cand luam F16 la mana a treia sau cand acum cumparam rachete de 4 miliarde in loc sa investim in industria de armament romaneasca, cand strainii au facut autostrazi surpatoare si tot asa. Vorbim de zeci de miliarde de euro furate si din urma carora nu ramanem cu nimic sau ramanem cu lucruri expirate. Dar in acelasi timp tipam cand biserica chiar face ceva.

    Daca sunteti cu adevarat interesati de binele Romaniei, sa va aud cum tipati de restul dupa ce se termina cu catedrala. Nu biserica saraceste tara si faptul ca sunteti manipulati va face sa ratati cauza adevarata a dezastrului din tara si asa nu o sa se schimbe nimic. Biserica ia 0,4% din PIB in timp ce in sanatate se irosesc vreo 4%, in invatamant vreo 3,5% si la investitii alte gramezi de bani. Biserica face ceva pentru cei 80 - 90% crestini, statul fura si iroseste si murim cu zile.
    • +3 (5 voturi)    
      Biserica Asta are active nefiscalizate (Vineri, 1 decembrie 2017, 9:18)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui RazC

      Care s au adunat dinr1990 pana in prezent de cel putin un miliard euro, tu ai vazut o inchidere de an contabil al bisericii din 1990 pana in prezent?
      • -2 (4 voturi)    
        ti-a mai raspuns cineva in alta parte (Vineri, 1 decembrie 2017, 14:52)

        RazC [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Iti dau cu copy paste, orice ONG care e considerat de utilitate publica e fiscalizat la fel. Avand in vedere ca 80-90% din romani beneficiaza de serviciile cultelor, utilitatea publica e destul de clara. Platesc in schimb taxe pe orice profit fac din alte activitati.

        altiro: "Legea spune ca din punct de vedere fiscal, cultele religioase din România sunt tratate ca organizaţii de drept privat şi utilitate publică, fiind asimilate ca regim fiscal cu ong-urile, fundaţiile, asociaţiile sau alte organizaţii nonprofit. Biserica Ortodoxă Română plăteşte impozite pe terenurile şi clădirile aflate în folosinţă, pe salariile preotilor şi pe toate activităţile economice desfăşurate în cadrul entităţilor economice care funcţionează în interiorul său.
        Cele 18 culte religioase nu plătesc TVA şi sunt scutite doar de impozitul pe venitul provenit din activităţile specifice cultului, venit care este reinvestit în întreţinerea locaşurilor de cult şi în activităţi cu caracter social-filantropic(BOR are peste 800 de astfel de centre, azile, orfelinate, spitale, cantine pt saraci etc). "
        • 0 (2 voturi)    
          Contabilitatea Anuala este Obligatorie (Vineri, 1 decembrie 2017, 18:07)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui RazC

          Asta I am spus si postacului BOR atunci, asta iti Comunic si tie, atat timp cat BOR plateste Impozite LIMITAT, restul operatiunilor financiare de evaluare a activelor SUNT NEFISCALIZATE, or evaluarea “ochiometrica “ a activelor BOR are dimensiunea rezonabila de 1 milliard Eur cel putin.Practic BOR este dupa BNR cea mai Solvabila Institutie care Cere invocand Milostenia Publica Bani, INSA nu ofera Societatii o Contraimplicare Pe Masura, ofera Conduite Sodomiste si Pacatoase ale unor Episcopi care Molesteaza Sexual Minori sau Alti Nevinovati, da, m am lamurit ca BOR are postaci aici care Trimit Afurisenia pe Tasta-URA cand se pun Intrebari!
  • +7 (9 voturi)    
    . (Joi, 30 noiembrie 2017, 20:04)

    Ingwar [utilizator]

    secolul 21 tre sa fie sfirsitul bisericilor de tip ortodox in Europa in forma lor actuala primitiva, de fapt in tarile dezvoltate din Europa oamenii nu mai au incredere in biserica dar se bazeaza pe constitutie si stat de drept, acolo bisericile sunt mai degraba muzee iar cei care sunt credinciosi au capacitatea de a comunica cu dumnezeu fara intermediarul pe numele biserica. conform statisticilor Europene cu cit rolul bisericilor e mai mic cu atit e mai mare bunastarea si speranta de viata a populatiei.
    • -3 (7 voturi)    
      Ai uitat ceva (Joi, 30 noiembrie 2017, 20:53)

      Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui Ingwar

      Si cu atat populatia descreste vertiginos si e inlocuita de musulmani. Dumnezeu a murit, urmeaza omul european.
    • -2 (6 voturi)    
      esti amuzant rau (Joi, 30 noiembrie 2017, 22:01)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui Ingwar

      Voltaire a fost unul din marile spirite ale vremii sale care a"prevazut"disparitia bisericii si a credintei in cel mult o suta de ani. Ironia sortii: la mai putin de cinzeci de ani de la moartea lui, casa in care a trait a devenit tipografie de Biblii..Cat despre credinta"fara intermediarul biserica" iata ce ne spune Iisus cand i se adreseaza lui Simon-Petru: "tu esti Petru si pe acesta piatra voi ridica Biserica Mea si portile iadului nu o vor birui"..Iar apostolilor(si prin ei tuturor generatiilor de preoti care au urmat si vor urma)le spune: "Datu-Mi-s-a toată puterea, în cer şi pe pământ.
      19. Drept aceea, mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh,
      20. Învăţându-le să păzească toate câte v-am poruncit vouă, şi iată Eu cu voi sunt în toate zilele, până la sfârşitul veacului. Amin."(Matei 28)
      • +1 (5 voturi)    
        Dar muritorii care propovaduiesc? (Vineri, 1 decembrie 2017, 9:20)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        Ei nu sunt nemuritori, sunt pedofili, si alte specii penale. UNA este Biblia, dar altii perversi o aplica
  • +2 (6 voturi)    
    Ba lasa-ma dracu' (Vineri, 1 decembrie 2017, 10:35)

    un_carnat [utilizator]

    Dar lucrarile la liniile de tramvai romanesti care intarzie cu anii? Sau autostrazile? Alea nu mai conteaza, nu? Pe principiul "nu conteaza ca avem o viata de rahat, o sa ajungem in rai si o sa avem acolo tot ce ne dorim". Din nefericire, nu toti credem in aceasta filozofie.
    • -3 (5 voturi)    
      si ce treaba are biserica? (Vineri, 1 decembrie 2017, 14:48)

      RazC [utilizator] i-a raspuns lui un_carnat

      Biserica nu face autostrazi si linii de tramvai, ca daca ar face probabil nu s-ar surpa si nu ar trebui reparate imediat dupa inaugurare.

      Biserica face o cladire la timp cu de 10 ori mai putini bani decat face statul, iar statul face o cladire similara si cu jde ani intarziere, asta daca termina ca e tara plina de scoli neterminate ca a plecat constructorul cu banii, de sali de sport care pica si tot asa. Problema nu e biserica, problema e ca politicienii astia alesi fura de rup.

      Mi se pare ca simplul fapt ca oamenii se uita cu jind la cat de eficienta e biserica arata disperarea oamenilor fata de politicienii pe care ii aleg.

      O mica sugestie, cand vedeti autostrazi/linii de tramvai neincepute sau neterminate (desi se pot face aproape gratis cu bani europeni), adresati-va politicienilor.
      • 0 (2 voturi)    
        Divinitatea Iubeste Lemnul si Spatiile Mici (Vineri, 1 decembrie 2017, 18:09)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui RazC

        Am vazut in Grecia: la Metsovo- leaganul Ultim Aroman, si in alte Locuri Ale Greciei, acolo Ortodoxia de ce NU este Opulenta si kitschoasa? Pentru ca Divinitatea Iubeste Lemnul si Spatiile Mici!
  • 0 (2 voturi)    
    hopa (Vineri, 1 decembrie 2017, 13:33)

    MoemBius [utilizator]

    Care nava nea?
    "Pentru ca e vorba nu numai de ferestrele navei, ci si de ferestrele de la turle"
    E nava .....spatiala sau freun vapor amarat eshuat?
    • 0 (2 voturi)    
      Biserica- corabie (Vineri, 1 decembrie 2017, 19:24)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui MoemBius

      Forma de construcţie a bisericilor creştine, mai ales a celor ortodoxe, ca şi împărţirea interiorului, a fost strâns legată de nevoile cultului divin si urmăreşte totodata să redea istoria mântuirii noastre, viaţa şi activitatea Mântuitorului Hristos, a Maicii Domnului şi a sfinţilor.
      Această formă, care a predominat în arhitectura bisericească la începuturile ei, aminteşte de corabia lui Noe. Aşa cum această corabie a salvat de la moarte pe cei care erau în ea, la fel în biserică, creştinii găsesc scăpare şi izbăvire din valurile acestei lumi, ca şi într-o navă care pluteşte pe valurile existenţei.
      Această navă este condusă de însuşi Iisus Hristos spre limanul mântuirii şi al veşniciei. De asemenea, forma alungită aminteste de cortul mărturiei, adică primul lăcaş de cult din Vechiul Testament de la Templul lui Solomon, simbolizând în acelaşi timp întreaga lume pe care avea să o cuprindă Biserica şi în care urma să se răspândească învăţătura ei.
      • +1 (1 vot)    
        In Nave la St Paul (Vineri, 1 decembrie 2017, 22:54)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        Un popa care era Dascal pentru Minte si Oameni https://en.m.wikipedia.org/wiki/Mandell_Creighton
        Holinesdeniel sau Banescu au incercat macar 10% sa fie ca Michael Creighton??, NU , mai degraba Abramburica Andronescu Sunt La UnLoc!