Reactia Facebook dupa ce unii romani care au postat materiale legate de proteste au avut conturile blocate: A fost o eroare a sistemelor noastre

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 29 noiembrie 2017, 9:23 Actualitate | Esenţial

Protestatari romani, blocati de Facebook
Foto: pixabay.com
​Facebook spune ca zeci de utilizatori romani ai retelei sociale au avut conturile blocate dupa protestele de duminica din cauza unui “bug”, a unui erori tehnice, scrie BuzzFeed.com.

O purtatoare de cuvant al Facebook a declarat pentru BuzzFeed ca “un numar de pagini au fost blocate temporar din cauza unei erori in sistemele noastre automate”. 

Reprezentanta retelei de socializare nu a raspuns si la intrebarea daca eroarea a fost provocata de o campanie coordonata contra postarilor ce critica puterea de la Bucuresti.

Zeci de persoane s-au plans, incepand de duminica, ca Facebook le-a blocat conturile sau posibilitatea de a posta pe paginile lor, dupa ce au distribuit sau publicat materiale legate de proteste. 

Cei mai multi au fost informati ca postarile lor sunt "suspecte de spam", "incalca standardele comunitatii" sau "folosesc incorect" unele instrumente ale retelei de socializare.  

Filosoful Mihai Sora, in varsta de 101 ani, care s-a numarat, duminica seara, printre sutele de protestatari care au iesit in strada la Alba Iulia impotriva modificarii legilor justitiei si a Codului fiscal, a scris marti dimineata, pe pagina sa de Facebook, ca "a fost raportat" si, din acest motiv, i-a fost blocat, pentru scurt timp, contul de pe reteaua de socializare.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de Superbrands

AmCham  - 25 de ani de impact in Romania, prin sustinerea consultarii intre mediul public si privat, pentru dezvoltarea Romaniei

Camera de Comert Americana in Romania (AmCham Romania) este de 25 de ani intre cele mai reprezentative asociatii ale comunitatii de afaceri din Romania, fiind recunoscuta drept un promotor al dialogului public-privat pe teme ce privesc mediul de afaceri, politicile publice cu impact asupra economiei, competitivitatea Romaniei sau dinamica relatiilor comerciale intre SUA si Romania.

9495 vizualizari

  • +37 (47 voturi)    
    Nimic nu-i intamplator. (Miercuri, 29 noiembrie 2017, 9:29)

    Plagarus [utilizator]

    Penalii politicii romanesti sunt in corzi oricum. !
    • +6 (6 voturi)    
      De ce crezi ca doar penalii romani (Miercuri, 29 noiembrie 2017, 11:27)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Vorbim si de penali internationali .Unu ca Steinmetz poate cotiza enorm ..
  • +46 (52 voturi)    
    Ce bug selectiv are facebook! (Miercuri, 29 noiembrie 2017, 9:31)

    Andradda [utilizator]

    ....
    • -1 (11 voturi)    
      nu e nici un bug, (Miercuri, 29 noiembrie 2017, 10:27)

      wizard_mefisto [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      e o eroare de programare . important este cine din cadrul SC Facebook stia de ea si cui ia vandut-o .
      • -6 (6 voturi)    
        hehe (Miercuri, 29 noiembrie 2017, 11:35)

        Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui wizard_mefisto

        It's not a bug, it's a feature.
        • +2 (2 voturi)    
          The bug it's called PSD (Miercuri, 29 noiembrie 2017, 17:00)

          DT34 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

          Crezi ca daca scrii in engleza pari mai departe de rusi? HAHAHA!
        • +2 (2 voturi)    
          It's not a feature (Miercuri, 29 noiembrie 2017, 18:00)

          ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

          it's a creature:)
    • +7 (7 voturi)    
      FB (Miercuri, 29 noiembrie 2017, 11:54)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      Facebook blocheaza conturile automat cand un anumit numar de "report" sunt facute pt acel post.

      Armata IT a PSD-ului a incins tastatura raportand in stanga si dreapta.
  • +33 (35 voturi)    
    Tocmai de proteste (Miercuri, 29 noiembrie 2017, 9:41)

    banel [utilizator]

    Fie sistemele voastre sunt pesediste, fie nu vreti sa recunoasteti ca a fost o campanie coordonata de PSD.
  • +36 (38 voturi)    
    Ca sa repare complet eroarea ... (Miercuri, 29 noiembrie 2017, 9:46)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Ar trebui sa inchida conturile celor care au dat report in haita. Aia sunt de fapt dezinformatorii care dau fakenews. Adica, tot raul spre bine! Cu ocazia asta s-au identificat si trebuie starpiti ca niste gandaci murdari ce sunt!
    • +10 (12 voturi)    
      Stai calm (Miercuri, 29 noiembrie 2017, 11:09)

      alegzandru [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      Alea nu sunt conturi reale. Le pot inchide, se deschid sau se cumpara altele.

      Cel mai probabil, "bug-ul" ala e de fapt un bot automat care foloseste niste conturi fictive, deschise special pt asta, si da report unei baze de date de "influencers" protestatari. Probabil e de sorginte ruseasca.

      Facebook stie asta, dar nu o poate spune, asa ca o da diplomatic si zice de un bug. Sa speram ca si ia masuri acum ca stie.
    • +8 (10 voturi)    
      bug-ul FB a fost doar 1/2 din problema (Miercuri, 29 noiembrie 2017, 11:14)

      migus [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      Cauzata de elementul esential: Rapoarte sincronizate in masa de postacii PSD, contra celor ce-au indraznit sa critice guvernul canceros. O pagina din cyber-warfare-ul rusesc si tehnica kgb.
  • -3 (17 voturi)    
    Ar trebui boicotat fb ul (Miercuri, 29 noiembrie 2017, 9:47)

    artistul000 [utilizator]

    Daca toti ne am dezactiva contul pt o saptamana....fb va incepe sa ne si asculte.
  • -22 (30 voturi)    
    nțț, nțț... (Miercuri, 29 noiembrie 2017, 9:53)

    Mazeta [utilizator]

    Era un #rezistent care se plângea că i-au fost blocate toate conturile de feisbuc.
    • +2 (2 voturi)    
      Inept + agramat = psd-ist (Miercuri, 29 noiembrie 2017, 15:42)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Felicitari! Te-ai calificat!
  • -12 (18 voturi)    
    destul de credibil (Miercuri, 29 noiembrie 2017, 9:59)

    Calin123 [utilizator]

    sincer la cat de praf este facebookul (din punct de vedere tehnic si din punct de vedere al calitatii) nu ma mira :).
    • +8 (10 voturi)    
      Head of Development/DEvOps? (Miercuri, 29 noiembrie 2017, 10:29)

      Philipe [utilizator] i-a raspuns lui Calin123

      Caline, tu ai macar vreo vaga idee despre infrastructura lor? Ai facut ceva code analysis peste codul lor si-ai ajuns la concluzia ca e varza? :) Ai scris in viata ta o aplicatie, cunosti vreun limbaj de programare/scripting? Te-ai trezit scriind prostii fara sa-ti dai seama, asa-i?
      • +1 (3 voturi)    
        Sunt unii care dezinformeaza (Miercuri, 29 noiembrie 2017, 12:10)

        Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui Philipe

        Facebook are un control perfectat in timp si testat asupra informatiilor care pot fi restrictionate sau raspandite..
  • -3 (9 voturi)    
    Erorum humanum est. (Miercuri, 29 noiembrie 2017, 10:03)

    Lok [utilizator]

    Dar cred ca greseala este sa ia incredere in FB sau Google.
  • +25 (27 voturi)    
    Bug-ul buclucas (Miercuri, 29 noiembrie 2017, 10:05)

    schumi [utilizator]

    Acest bug se pare ca nu afecteaza fakenews, prezente in numar din ce in ce mai mare. Nu exista nici un filtru impotriva lor, si rareori exista posibilitatea sa raportezi fakenews pt ca nu exista buton dedicat. Facebook Romania este plin de aghiotanti politici. Fakenews=Facebook
  • +32 (36 voturi)    
    ma las-o dracu... (Miercuri, 29 noiembrie 2017, 10:06)

    liviu_ [utilizator]

    ce bug interesant...
    se intampla doar intr-o tara si doar la oamenii care posteaza impotriva guvernului....
    al dracu bug...

    de peste 10 ani de cand lucrez in IT nu am intalnit odata un bug atat de selectiv si de precis...
    • +5 (7 voturi)    
      asta da inteligenta artificiala ! (Miercuri, 29 noiembrie 2017, 11:01)

      silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      creierul fb isi testeaza capacitatea de a influenta evenimentele politice / este un semnal de alarma pentru orice utilizator de retele sociale

      sau poate pur si simplu vreunul din faimosii consultanti ai lui Dragnea este var cu Mark :))
    • -2 (4 voturi)    
      Cel mai probabil o problema e localizare (Miercuri, 29 noiembrie 2017, 11:38)

      MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Presupun ca inca nu au cine stie cati operatori cunoscatori de limba romana - traducerile automate inca sunt vai de ele.
      Asadar, fata de un continut pe care nu-l poti interpreta, pattern-ul ar fi similar cu spam / infectie cu malware care conduce la spam.
      Asta, din punct de vedere tehnic.

      Hai sa nu sarim la teorii conspirationiste - altfel suntem fix precum "ei" si statul lor "paralel" cu realitatea. Facebook are 2 miliarde de utilizatori. Daca toti cei 30 de milioane de romani (rotunjesc mult in sus... ar fi bine sa mai fi fost noi atatia...) ar fi fost utilizatori Facebook si ar fi fost blocati, asta ar insemna vreo 1.5% dintre conturi.
      Sigur, nu as vrea sa-mi fie dat doar 98.5% din salariu, cu argumentul "hai, ca-i aproape la fel!" / "hai, ca 1.5% e practic zero", insa nici conspiratie nu-i.
  • -6 (24 voturi)    
    Frati romani, de ce sunteti voi fara minte? (Miercuri, 29 noiembrie 2017, 10:09)

    ww [utilizator]

    Chiar nu pricepeti ca "revolutie" se face acolo unde vrea Big Brother, nu unde vor popoarele? Uitati-va la Turcia, la Ungaria sau Polonia si mai ales la Primavara Araba, unde au reusit miscarile de strada? Liderii Primaverii Arabe se pare ca au fost identificati si "vaporizati" (ca sa-l citam pe Orwell) tocmai cu ajutorul retelelor de pe Internet. Chiar Hotnews scria recent despre BAE Systems un gigant britanic care a furnizat sisteme de supraveghere in masa unor guverne arabe represive si caruia i-a fost acordat un contract de o extrema importanta cu SRI.
    Nu va intrebati cum se face ca in clasa politica romaneasca nu exista divergente in achizitionarea de armament de la SUA in schimb se face spectacol pe interesele legitime ale romanilor (justitie, trai decent, sanatate, educatie etc etc)?
    Nu va intrebati cum se face ca itele marilor anchete DNA au dus mereu inspre SUA, Israel sau Marea Britanie, state care in unele cazuri au facut zid in jurul unor infractori condamnati de justitia romana dar care ne tin noua predici despre statul de drept?
    Daca nu va puneti si astfel de intrebari, s-ar putea sa nu aflati niciodata de ce FB va blocheaza conturile.
    • +10 (10 voturi)    
      O fi acum Belina (Miercuri, 29 noiembrie 2017, 11:13)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui ww

      in Israel sau poate in SUA? Poate geniul belinos nicolicea ne explica cum. :-)
    • +3 (3 voturi)    
      Bine ca ai dumneata minte (Miercuri, 29 noiembrie 2017, 17:11)

      DT34 [utilizator] i-a raspuns lui ww

      Inainte sa vorbim despre EU, SUA, etc, hai sa ne uitam mai intai in curtea noastra.
      Daca nu vrei sa vezi sau chiar nu vezi ce face Dragnea si PSD, asta ne framanta pe noi acum.

      "Sint in autobuz, imi baga un tigan mana in buzunar sa ma fure si un altul imi spune sa ma uit pe geam sa vad un accident de circulatie."
      Cam asa faci dumneata acum, imi spui sa ma uit pe geam cit ma fura Dragnea.
    • +1 (1 vot)    
      Ba pardon (Miercuri, 29 noiembrie 2017, 18:35)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui ww

      cel ce minte nu are minte.
      E magulitor ca in numele prieteniei intre popoare ne numesti fratii tai, dar frate rus, lumineaza-ne, care dintre Big Brothers e responsabil de ce se intampla in tarile citate(mai ales in Turcia si Ungaria)? Oare care?
      Iar achizitionarea de armament din SUA intr-adevar ESTE un interes legitim al poporului roman.Atat de legitim, incat nici macar politicienii nu se cearta intre ei.
      Ceea ce priveste infractorii straini, DUPA ce justitia romana ii va culege pe infractorii nostri (pe toti) va avea
      caderea sa culeaga si in gradina vecinului.
  • +20 (20 voturi)    
    xxxxl (Miercuri, 29 noiembrie 2017, 10:09)

    vorbeste lumea [utilizator]

    al dracu' bug, cum s-a gasit el cand si cum, asa, din intamplare automata nefericita ...
  • +24 (26 voturi)    
    E cunoscutul malware (Miercuri, 29 noiembrie 2017, 10:12)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Belina.carie care afecteaza grav integritatea si corectitudinea sistemelor! :-)
  • +3 (13 voturi)    
    IA in actiune (Miercuri, 29 noiembrie 2017, 10:13)

    marc.andre [utilizator]

    Aste a fost un exemplu concret de "Inteligenta Artificiala in actiune". Niste algoritmi care si-au facut treaba asa cum au fost conceputi de programatorii de la feisbuc. Rezultatul: cateva conturi blocate, insa victime colaterale au fost oamenii care nu au mai avut acces la serviciile respective. Expresia "eroare tehnica" e folosita in loc de a recunoaste ca algoritmii sunt jenant de prost conceputi. Acest episod regretabil ar trebui sa ne puna pe ganduri: cu prea mare incredere ne bazam pe niste algoritmi... Poate intr-o alta conjunctura ar fi aparut o situatie chiar dramatica.
    • +7 (7 voturi)    
      algortimii respectivi (Miercuri, 29 noiembrie 2017, 11:23)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui marc.andre

      au fost conceputi de niste oameni de buna credinta, pentru a servi o cauza corecta. Numai ca, in maini pricepute de borfasi urmariti de justitie, au ajuns arma de lupta impotriva unei tari intregi, luata prizoniera de o formatiune de crima organizata, numita PSD-ALDE.
      Si n-a fost vorba despre o inteligenta artificiala, ci de una foarte umana, care se vinde ieftin crimei organizate. Sa nu-mi zici ca postarea lui Mihail Sora incalca cumva principiile de functionare ale FB. Nu, asa cum a fost urmarit toata viata, este urmarit si acum, iar niste mucosi neispraviti, angajati de PSD, au raportat ad labam, nu algoritmii FB.
      N-au pierdut timpul din februarie pana acum, au studiat si au venit cu solutii salvatoare pentru ei. Problema va fi cand ni se va taia accesul la internet liber si FB, ca in China sau Coreea de Nord.
      Daca mai apuca... ca acum chiar l-au trezit pe Unchiu Sam... eroare mare de greseala sa-i ataci o companie pilon ca FB. Deocamdata au un ton neutru, impaciuitor, dar fii sigur ca lucreaza intens, pt. ca probabil cred ca e (si) mana Rusiei.

      Deocamdata a fost 1-0 pentru Mafie. Vedem prin februarie la cat se ridica scorul si in favoarea cui.
    • +3 (3 voturi)    
      Claaaar (Miercuri, 29 noiembrie 2017, 11:37)

      Cetatean002 [utilizator] i-a raspuns lui marc.andre

      :)))) stii ca sistemul de operare de pe care ai postat se bazeaza pe "algoritmi", acest site se bazeaza pe "algoritmi" si in principiu o mare parte din viata ta se bazeaza pe algoritmi, algoritmii sunt facuti de oameni, IA e facuta de oameni, oamenii gresesc, nu algoritmii, la fel cum oamenii omoara oameni, nu armele.
  • +8 (8 voturi)    
    Sunt patit (Miercuri, 29 noiembrie 2017, 10:35)

    Pindona [utilizator]

    Dupa ce am distribuit scrisoarea lui Sorin Moisa pe FB , in urmatoarea zi nu am mai avut acces pe FB , iar intr-un mesaj de la ei spuneau ca urmare unei sesizari contul va fi inchis intr-o saptamana daca nu transmit un document prin care sa confirm identitatea mea. Le-am scris si ulterior si-au cerut scuze, dar a trebuit sa trasnsmit un document de identificare.
  • +6 (6 voturi)    
    e grozav :) (Miercuri, 29 noiembrie 2017, 10:39)

    Bolovanul [utilizator]

    Lasa ca e bine ca a fost chestia asta. Statul paralel din belina sa vaita ca e victima conspiratiilor internationale. asadar, acum stim: iok conspiratie! ..poate constipatie!
  • -6 (10 voturi)    
    foarte bun bug-ul (Miercuri, 29 noiembrie 2017, 10:50)

    UnOmOarecare [utilizator]

    Chiar m-as bucura daca mizeria aia de retea, total inutila de altfel, s-ar inchide cu totul.
    • +1 (1 vot)    
      esti Trol (Miercuri, 29 noiembrie 2017, 16:12)

      CodrutzaN [utilizator] i-a raspuns lui UnOmOarecare

      SRI si DNA este de datoria dvs. sa va autosesizati caci trolii sunt platiti din banii publici si atenteaza la siguranta romaniei
  • -1 (7 voturi)    
    Facebook e gratis, deci e de stanga! (Miercuri, 29 noiembrie 2017, 11:30)

    Miky60 [utilizator]

    Daca ar fi de dreapta, ar fi pe bani. Noi suntem de dreapta, dam banul, deci ar trebui sa gasim ceva platit.

    Dar, dublul standard vad ca guverneaza peste tot. Asta iarna, cand se incera boicotarea paginilor si a produselor companiilor care faceam reclama pe Antena 3 si RTV era de bine, ca era facuta de noi. Cand noua ni se intampla exact la fel, nu ne mai place. Pai cum e asta, nu este dublu standard?
  • +8 (8 voturi)    
    parerea mea (Miercuri, 29 noiembrie 2017, 11:36)

    bogdan1477 [utilizator]

    Parerea mea e ca bug-ul a constat in faptul ca FB nu s-a prins ca 100 de persoane care dau spam la zeci/sute de pagini de pe acelasi IP trebuie ignorate. Cumva, cei care au desfasurat atacul au reusit sa pacaleasca vigilenta FB in privinta raportarilor directionate.
  • +8 (8 voturi)    
    Exista un bug (Miercuri, 29 noiembrie 2017, 12:07)

    zanax [utilizator]

    si numele lui e PSD. E acelasi bug care chinuie Romania de 25 de ani, ba daca stau bine sa ma gandesc chinuie Romania de 25+45 de ani. Javre comuniste care nu stiu decat de frica strazii. Eu zic sa le bagam frica in oase, sa le aratam ca suntem multi si uniti.
  • +5 (5 voturi)    
    next time (Miercuri, 29 noiembrie 2017, 12:29)

    toxx [utilizator]

    faceti ordine in lista de prieteni, setati contul ca postarile sa fie vazute doar de prieteni sau prietenii prietenilor si nu folositi hashtag. Astfel postarea va ajunge unde trebuie, fara sa fie vazuta de postaci. Daca pe FB dai un search cu tagul #rezist , apar toate postarile/pozele/live-urile care au asa ceva in titlu / descriere.

    Asta functioneaza bineinteles in cazul oamenilor "normali", nu persoanelor publice care oricum sunt tinta de facto a postacilor psd. Eu am pus urmatorul filmulet pe FB si nu mi-au inchis niciun cont:

    https://9gag.com/gag/anj0xYz