Duminica sunt anuntate proteste in Bucuresti si in toata tara. Zeci de organizatii, dar si marile confederatii sindicale, cer romanilor sa iasa in strada contra puterii: In aceste momente, Romania este calcata in picioare

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 26 noiembrie 2017, 8:53 Actualitate | Esenţial

Proteste anuntate in toata tara
Foto: Facebook
Duminica seara sunt anuntate proteste impotriva Guvernului si Aliantei PSD-ALDE, manifestatiile urmand sa aiba loc in Capitala si in zeci de orase din tara, dar si in cateva din strainatate. "39 de grupuri civice si organizatii neguvernamentale, precum si confederatiile sindicale Blocul National Sindical (alcatuit din 34 de federatii profesionale) si Cartel Alfa (alcatuit din 41 de federatii profesionale) cheama fiecare roman sa ceara in strada, duminica, 26 noiembrie 2017, ora 18.00, retragerea legilor Justitiei si a legilor de modificare a codurilor penale, respingerea in Parlament a ordonantei privind modificarea legislatiei fiscale si demisia imediata a Guvernului si a presedintilor Camerei Deputatilor si Senatului", spun initiatorii.

Ce spun organizatorii:

"Romania a ajuns intr-unul dintre cele mai grave momente ale istoriei sale postcomuniste, comparabil cu mineriadele din anii ¬90, criza financiara si taierea salariilor bugetarilor din 2010. Confiscarea politica a sistemului de justitie, capturarea statului de catre o mafie politica care slabeste legislatia anticoruptie pentru a scapa de raspundere penala, razboiul politic si institutional declansat de Guvern impotriva societatii civile, atacurile majoritatii parlamentare impotriva aliatilor din NATO si UE, haosul fiscal si deprecierea accelerata a leului, cresterea preturilor si a deficitului bugetar vor arunca Romania de facto in afara Uniunii Europene si NATO. 

Consecintele deciziilor guvernamentale de astazi ne vor urmari pentru zeci de ani, ne vor plasa in sfera autoritarismului politic, a jafului banilor publici, a impunitatii politicienilor si a saraciei.

In aceste momente, Romania este calcata in picioare, coalitia de guvernare nesocotind sau ignorand fatis opiniile si interesele legitime ale tuturor actorilor din societate:

Societatea civila si reprezentantii puterii judecatoresti s-au exprimat neechivoc impotriva modificarii legilor justitiei. Opiniile lor au fost nesocotite;

Singura preocupare permanenta a guvernarii sunt "drepturile" infractorilor, si deloc dreptatea pentru victime sau recuperarea banilor furati;

Numirile in functii publice ne-au adus persoane de o incompetenta flagranta si cu un nivel de moralitate cel putin discutabil;
Romania este astazi in situatia in care nu mai pot avea loc nici negocieri, nici contracte colective la nivel national sau de sector. Ca urmare, angajatii sunt din ce in ce mai putin protejati, iar riscul de inechitate sociala ne plaseaza mai degraba in zona tarilor de la Estul Uniunii Europene;

De la 1 ianuarie, salariatii sunt lasati la voia intamplarii, sunt integral responsabili pentru modul in care angajatorii aplica transferul contributiilor, dar si pentru finantarea sistemului de pensii si cel de sanatate, pentru modul in care sunt colectate contributiile, dar si pentru solidaritatea cu persoanele vulnerabile. De la 1 ianuarie, povara responsabilitatii sociale va fi dusa doar de catre salariati;
Promisiunile de mariri salariale pentru bugetari s-au topit in explicatii fantasmagorice despre brut si net, in vreme ce cresterile de preturi sunt evidente pentru oricine, mai putin pentru decidentii politici;

Pensiile noastre sunt in pericol prin reducerea contributiilor personale in depozite private in cadrul Pilonului II de pensii;
Bugetul pentru sanatate a scazut, controlul politic a fost reinstaurat, iar drepturile pacientilor sunt abuzate zilnic;
Investitiile au scazut la un nivel critic, in timp ce indatorarea publica este din ce in ce mai mare.

Pe scurt, actuala coalitie de guvernare sustine hotia, ineficienta, haosul si lipsa de transparenta, invocand castigarea alegerilor cu un program de guvernare nerespectat. Viitorul nostru si al copiilor nostri este in pericol. E momentul sa cerem o schimbare politica de substanta pentru a evita in ultimul ceas o catastrofa nationala din care ne vom reveni in decenii.

Pentru toate acestea chemam romanii in strada pentru o lupta pasnica a Romaniei cinstite cu hotia, autoritarismul si saracia.
Cerem demisia Guvernului Dragnea-Tudose si a principalilor vinovati pentru actuala stare de fapt - domnii Dragnea si Tariceanu - din functiile de presedinti ai celor doua Camere ale Parlamentului. Fara aceste demisii, sansele romanilor de a trai intr-o societate asezata si prospera, bazata pe respectarea drepturilor tuturor, pe cinste si competenta vor fi iremediabil distruse."





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

6334 vizualizari

  • +49 (63 voturi)    
    Obligatoriu In Strada pana Luni Dimineata (Duminică, 26 noiembrie 2017, 8:59)

    un domn [utilizator]

    Legea Ticu si Proclamatia de la Timisoara in Constitutie, Dizolvarea Parlamentului-Alegeri Anticipate FARA participarea Actualelor sinecuri Parlamentare, Oameni Noi in Parlamentar; Cu Siguranta Ne Am Unit!
    • +26 (32 voturi)    
      vom fi acolo cu multi prieteni (Duminică, 26 noiembrie 2017, 12:59)

      peperoni [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      chiar daca nu avem facebook. Puterea e in actiunile noastre, curaj fratilor!!
      • -2 (10 voturi)    
        Malin Bot scrie despre tine (Duminică, 26 noiembrie 2017, 17:07)

        facebook.com/rodica.crihan [utilizator] i-a raspuns lui peperoni

        http://evz.ro/acuza-presa-ca-e-cumparata-dar-nu-spun-cati-bani-au-luat-ei-1057266.html
    • -34 (44 voturi)    
      Ești degeaba (Duminică, 26 noiembrie 2017, 13:14)

      Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      și ieși degeaba. Nu contezi.
    • -21 (33 voturi)    
      la munca!! (Duminică, 26 noiembrie 2017, 14:30)

      hermess [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      mai bine du-te la munca!!!
      • +18 (26 voturi)    
        zeul tau (Duminică, 26 noiembrie 2017, 14:58)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui hermess

        e unul Corupt !
        • -8 (16 voturi)    
          in afara de lck (Duminică, 26 noiembrie 2017, 16:22)

          meditatorul [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          mai exista si alta zeitate?
      • +18 (22 voturi)    
        Adica cum (Duminică, 26 noiembrie 2017, 16:06)

        scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui hermess

        Insinuezi ca nu muncim suficient cat sa "va ajunga"?

        Dar salariul tau de 'zeitate-trantor" cine crezi ca-l scoate ?ca doar nu asistatii pe care i-ati mituit ?

        Si intr-un fel suntem in piata la "munca" - un fel de munca de deratizare- scoatem sobolanii din barlog si-i trimitem unde le e locul .
      • +14 (16 voturi)    
        muncim, papagalule (Duminică, 26 noiembrie 2017, 17:10)

        eduardst [utilizator] i-a raspuns lui hermess

        si unii din noi castiga intr-o luna cat tine in 2 ani, asa ca mars!
        • -4 (4 voturi)    
          cinstitule (Duminică, 26 noiembrie 2017, 18:12)

          demaGOCU [utilizator] i-a raspuns lui eduardst

          si castigi si platesti taxe?
          • +4 (4 voturi)    
            zau (Duminică, 26 noiembrie 2017, 20:55)

            eduardst [utilizator] i-a raspuns lui demaGOCU

            precum un fel de fat-frumos, asa
        • 0 (0 voturi)    
          trist.. (Marţi, 28 noiembrie 2017, 10:58)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui eduardst

          si platesti taxe si impozite intr-o luna cat altii in 2 ani. PSD se bucura ca iesi la protest doar duminica :)
    • -23 (29 voturi)    
      PS Oricum, am mari dubii (Duminică, 26 noiembrie 2017, 14:41)

      Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      că ai tu bani să vii din Suceava („Sușava”) până în București pentru protest.
      • +13 (17 voturi)    
        Requiescat in pace (Duminică, 26 noiembrie 2017, 14:55)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

        atat am sa iti Spun !
        • -9 (15 voturi)    
          mai e putin, mai e un pic (Duminică, 26 noiembrie 2017, 15:59)

          facebook.com/rodica.crihan [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          pana la marele nimic
          vorba cantecului
      • +4 (4 voturi)    
        Atata "ura" fata de moldoveni (Duminică, 26 noiembrie 2017, 16:17)

        scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

        n-am gasit decat la mandrul oltenas sau tele-oltenas dupa caz. Cand avurati 100 lei in buzunar "buricul pamantului" crezurati ca sunteti.

        Dar spune-ne direct cum gandesti, nu te tot ascunde- striga-ti direct oful - "sunteti niste saraci!" ,nu ca mine .

        Ma tot intreb cum de va mai suporta pamantul- cum de nu se deschide sa va inghita.
    • -4 (14 voturi)    
      cocosati de austeritatea "de dreapta" (Duminică, 26 noiembrie 2017, 16:27)

      hermess [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Sondaj CURS, noiembrie 2017: PSD 43%, PNL 27%, ALDE 9%.
      Ati luat-o in mana!!!, fascistoizilor basisti din PNL,PMP,USR!!!

      Cine uita, nu merita!



      Retineti: din 11 decembrie 2016 s-a terminat pe vecie cu guvernarile de dreapta in

      Romania!!, guvernari care nu au stiut decat sa-si bata joc de oameni, de cei cu pensii mici, de salariati etc.etc.!!!

      Iar daca PSD mareste pensile,salariile,indemnizatiile-pentru a ameliora cat de cat viata

      romanilor cocosati de austeritatea "de dreapta", indivizii din noul PDL(adica

      PNL),USR,PMP spun ca-s masuri "populiste"!!!

      Deci daca faci bine oamenilor esti 'populist"!!!!!!

      Cu voi la guvernare PNL-USR-PMP(basistii) ar fi insemnat, a doua zi "austeritatea":

      -T?IEREA PENSIILOR mici, A SALARIILOR,indemnizatiilor, alocatiilor etc. dupa modelul fascist al portocaliilor basisti-actualmente porecliti "PNL-isti"!!!

      -CAS ar fi platit de TOTI cetatenii, inclusive de pensionari, indiferent de cuantumul pensiei!

      Romanii nu uita!!!
    • +7 (7 voturi)    
      duminica in familie.. (Duminică, 26 noiembrie 2017, 17:22)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Eu nu inteleg conceptul asta de protest de duminica seara. Protestam sau ne strangem la gramada sa ne plange pe umar unii altora?
      Daca e protest, atunci ar trebui sa fie la Palatul Parlamentului fix cand se strang mafiotii sa voteze legea. Va e frica sa plecati de la munca 2-3 ore? Dar munciti 4 ore pe zi doar ca sa platiti taxe.. adica degeaba!
  • +36 (44 voturi)    
    Nu mor caii cand vor cainii chiar daca-s "alesi " (Duminică, 26 noiembrie 2017, 10:02)

    Plagarus [utilizator]

    Cine roade toata viatza ciolane, nu poate emite pretentii de noblete si responsabilitate sociala.
    • -19 (21 voturi)    
      problema GRAVĂ (Duminică, 26 noiembrie 2017, 10:57)

      titiacs [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      este că și ei au reușit ! Cred că au anticipat și de aceea la Băile Herculane au hotărît să facă manifestații de sprijinire a hamsterului borfaș ! DIVIDE ET IMPERA ! Se pare că le-a reușit mai ales dacă vor arăta pe teveurile lor că sunt mai mulți ...
  • +40 (52 voturi)    
    La ora 18.00 in Piata Victoriei! (Duminică, 26 noiembrie 2017, 10:15)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    De acolo incepe Victoria noastra!!!
    • -20 (26 voturi)    
      PSD-ALDE a fost aleasa democratic (ca sa scapam de (Duminică, 26 noiembrie 2017, 14:28)

      hermess [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      Si daca spuneti voi ca Romania e calcata in picioare, asa si este?!
      De 10 ori mai multi romani decat voi spun contrariu!
      Cine sunteti voi, cine v-a mandatat sa vorbiti in numele poporului?
      Zbierati ca sunteti mari justitiari, mari democrati, dar nu tineti seama ca PSD-ALDE a fost aleasa democratic
      (ca sa scapam de 'tehnocrati" si liberali)!!!
      • +20 (22 voturi)    
        )))) abramburica tu esti tovarasha ? (Duminică, 26 noiembrie 2017, 14:59)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui hermess

        la Herculane te ai luat de DOI OAMENI ca nu sunt din Popor, acum TOT cu Shlagarul asta ai venit ?
      • +5 (7 voturi)    
        Daa , total democratic , (Duminică, 26 noiembrie 2017, 16:24)

        kokos [utilizator] i-a raspuns lui hermess

        de 18% din totalul alegatorilor!Si oricum , sa zicem ca au fost alesi democratic , asta nu inseamna ca pot sa faca ce vor in tara asta!

        Asa ca , ne vedem diseara in strada!

        ps: Nu cu tine , cu cei care mai gandesc in tara asta!
      • +3 (3 voturi)    
        Citeste Ferma Animalelor (Duminică, 26 noiembrie 2017, 17:14)

        eu_sunt [utilizator] i-a raspuns lui hermess

        In povestea aia si porcii au fost alesi in mod democratic, la inceput toate animalele sint egale apoi altele sint mai egale pina ajungi la Napoleon.
        Cam asa e si PSD ALDE. Scrie undeva in programul lor de guvernare de legile justitiei, eliberarea anticipata infractorilor din puscarii?
        Oare ei dau legi in favoarea cetatenilor normali sau a infractorilor?
        Daca dublau salariile, scadeau taxele, construiau autostrazi, dadeau ordonante sa fie bine ca sa nu fie rau ... nu mai iesea nimeni in strada sa arunce cu pietre.
        PSD-ALDE au fost votati pentru promisiunile pe care le-au facut!!!! Daca nu le pot indeplini nu mai au nici o legitimitate chiar daca au legitimatie de parlamentar. Sint niste mincinosi si niste borfasi.
        P.S. Si Hitler a fost ales in mod democratic dar apoi a venit cu alte ideei fara sa mai ceara votul populatiei. Mai sint si alti alesi democratic care stiu mai bine de ce are nevoie poporul: Erdogan, Putin, unde pute de coruptie, Ceausescu, Kim Jong Un .....
      • +4 (4 voturi)    
        Pentru ce a fost condamnat Dragnea? (Duminică, 26 noiembrie 2017, 19:07)

        eu_sunt [utilizator] i-a raspuns lui hermess

        Pentru frauda la alegeri.
        Curat democratie.
    • +7 (7 voturi)    
      Treziti-Va Romani ! (Duminică, 26 noiembrie 2017, 17:01)

      revolution2017 [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      Strigatul nostru sa le dea fiori acestor politicieni hoti, mincinosi, corupti, incompetenti si care se opun progresului Romaniei !
  • -38 (58 voturi)    
    #Nu ati reusit inca nimic (Duminică, 26 noiembrie 2017, 10:17)

    xrogo [utilizator]

    !
    • +30 (42 voturi)    
      Nu subestima (Duminică, 26 noiembrie 2017, 10:42)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      patulul din care emite Latrina 3’ niste derbedei poate avea in decor Oameni, ceva similar cu TVR in dec 89, ai grija ce iti doresti!
    • +22 (32 voturi)    
      partial adevarat... (Duminică, 26 noiembrie 2017, 11:23)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      dar asta doar pentru ca hotii sunt multi, cu tentaculele intinse prin toate institutiile...
      cu protective de la jandarmerie
      si (f important) cu armata de postaci si votanti imbecili si spalati pe creier, care pentru 100 de lei isi vand viitorul lor si pe cel al copiilor lor
      • -18 (28 voturi)    
        Nu dati voi lectii ce si cum sa gandeasca votantii (Duminică, 26 noiembrie 2017, 14:29)

        hermess [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Si daca spuneti voi ca Romania e calcata in picioare, asa si este?!
        De 10 ori mai multi romani decat voi spun contrariu!
        Cine sunteti voi, cine v-a mandatat sa vorbiti in numele poporului?
        Zbierati ca sunteti mari justitiari, mari democrati, dar nu tineti seama ca PSD-ALDE a fost aleasa democratic
        (ca sa scapam de 'tehnocrati" si liberali)!!!
        • +13 (19 voturi)    
          ))) abramburica copy paste (Duminică, 26 noiembrie 2017, 15:00)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui hermess

          dar Costoiu unde e ?
        • +5 (7 voturi)    
          Uite asa ti-ai luat doctoratul (Duminică, 26 noiembrie 2017, 16:20)

          scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui hermess

          cucoana, postand pe forumuri si santajandu-i pe profesorii cinstiti sa-ti scrie lucrarile.
        • +6 (8 voturi)    
          aleasa democratic ok (Duminică, 26 noiembrie 2017, 17:05)

          DanBruma [utilizator] i-a raspuns lui hermess

          dar ca sa respecte institutiile statului democratic.
    • +20 (28 voturi)    
      Zau? Unde e OUG 13? (Duminică, 26 noiembrie 2017, 12:28)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Ati abrogat OUG 13 ca si cum n-ar fi existat niciodata. DE FRICA!
    • +16 (20 voturi)    
      Tu ai reusit sa fii sluga (Duminică, 26 noiembrie 2017, 12:53)

      BobMuller [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Felicitari, te inchini la unii dintre cei mai parsivi si distructivi oameni din lume.
    • +15 (21 voturi)    
      Vei vedea (Duminică, 26 noiembrie 2017, 14:08)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Nu vor reusi Latrina 3, editura RAO si jegurile mafiot-securiste sa distruga ROMANIA. Targoviste II va urma pentru TICALOSII care si-au anexat tara ca sa o jefuiasca si complicii lor la CRIMA.
  • +8 (22 voturi)    
    Politicieni-Feedback prin Violenta. (Duminică, 26 noiembrie 2017, 11:18)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    https://thedailybeagle.net/2013/05/02/1672-the-year-the-dutch-ate-their-prime-minister/
    Politicienii din Occident nu sunt atenti cu ceea ce fac ca ar vrea ei. De sute de ani, populatia extrem de violenta, i-a plamadit asa.
    Vedeti povestea in care politicienii care s-au impotrivit prea mult dorintei populare au fost mancati de "electorat". La propriu. Populatiile nordice sunt foarte violente. Ei nu inghit magarii de-astea si daca faci pe fata ce face hotul Dragnea aia ar fi toti in strada si ori ar schimba definitiv prin violenta cursul, ori politicianul infractor ar renunta de buna voie.
    De aceea este clar ca demonstratiile fara ciufuleii vor avea Z E R O impact. Au iesit jumatate de milion de bucuresteni acum 10-11 luni. Efectul? Au amanat legiferarea hotiei pentru un an!
    • +17 (25 voturi)    
      Imi este Teama Ca Nu Pricepi (Duminică, 26 noiembrie 2017, 11:39)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      Sau NU vrei, 22.12.89 Este Azi!
  • -19 (35 voturi)    
    Definiția simplă a prostiei (Duminică, 26 noiembrie 2017, 11:58)

    CalinMircea [utilizator]

    Este să repeți același lucru sperând la un rezultat diferit. S-a văzut rezultatul campaniei cu "penalii", "corupții", etc. - obținerea de rezultate istorice la ultimele alegeri (locale și naționale) de către PSD. În ritmul acesta pe viitor vor obține lejer 60 - 70 %, și vor guverna sigur următorii 50 de ani. Probabil că asta se dorește. Spor la lucru tovarăși!!!
    • +15 (27 voturi)    
      Prostia Votantilor P$D e Mare, numarul (Duminică, 26 noiembrie 2017, 12:23)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui CalinMircea

      Lor, acel procent fetid care il vanturi Este Mic!
    • +10 (16 voturi)    
      In momentul de fatza esti postac PSD (Duminică, 26 noiembrie 2017, 12:54)

      BobMuller [utilizator] i-a raspuns lui CalinMircea

      si lucrezi pentru cei care vor sa ne inrobeasca.
    • -3 (15 voturi)    
      exact, le uram multe "succesuri" (Duminică, 26 noiembrie 2017, 15:41)

      facebook.com/rodica.crihan [utilizator] i-a raspuns lui CalinMircea

      eu as vrea anticipate, sa nu mai vad usr in parlament :))
      • +2 (6 voturi)    
        Dar de ce "papuse" (Duminică, 26 noiembrie 2017, 16:25)

        scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui facebook.com/rodica.crihan

        Ce ti-au facut? Bestiile.

        Nu-i suporti asa "de fel" ca un fel de " unghie-n gat" ,sau ai un motiv anume?

        Te rugam sa ni-l impartasesti,asa fara sa te stresezi prea tare- cu cuvintele tale. Vrei?
      • +5 (9 voturi)    
        Si eu as vrea anticipate . (Duminică, 26 noiembrie 2017, 16:25)

        kokos [utilizator] i-a raspuns lui facebook.com/rodica.crihan

        sa nu mai vad alde in parlament si sa vad psd cu 20%!
  • -23 (37 voturi)    
    ce se intampla dupa demisie? (Duminică, 26 noiembrie 2017, 12:14)

    cristipanait1961 [utilizator]

    Si cine sa vina in loc daca s-ar intampla o demisie? Betivul de Gotiu care doarme chiar si in Senat sau poate betivul de Orban care a lovit o fetita pe trecerea de pietoni?
    Mi-e scarba si de astia si de ceilalti.
    • 0 (22 voturi)    
      Alatura te Strazii Vino Cu Initiative (Duminică, 26 noiembrie 2017, 12:27)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui cristipanait1961

      Oameni Noi, nume Noi, de acord cu cei doi deraiatzi in comentariul tau!
    • +14 (20 voturi)    
      toti sunt la fel! (Duminică, 26 noiembrie 2017, 12:48)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui cristipanait1961

      de obicei nu mai prinde decat pe la tara.
      Ai internet? Din ce sat postezi?
      • +2 (2 voturi)    
        E o strategie (Duminică, 26 noiembrie 2017, 16:39)

        scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui nick24

        E asa cum spunea ieri un coleg, e o tactica . Si din pacate tine la unii plini de "lehamite" , asa cum a tinut in noiembrie 2016.

        Cred ca tot o tactica e si aceea cu "plec din tara" asa cum tot o tactica e si cea cu "securistii lor impotriva securistilor nostri".
    • +15 (21 voturi)    
      Vii cu falsa echivalenta postacule (Duminică, 26 noiembrie 2017, 12:57)

      BobMuller [utilizator] i-a raspuns lui cristipanait1961

      dar noi stim ca nu sunt toti la fel.

      Nu poti sa pui semnul egal intre PSD si PNL pentru ca desi fura, PNL nu ar sabota economia cum face PSD.

      Deasemenea, nu poti sa pui egal intre PSD si USR fiindca PSDistii au dosare de coruptie pe banda rulanta, iar USRistii nu au.

      Noi stim adevarul, ca PSD sunt cei mai rai dintre cei rai, iar ALDE sunt slugile lor.
    • +4 (4 voturi)    
      Ia cu lamaie (Duminică, 26 noiembrie 2017, 16:29)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui cristipanait1961

      am auzit ca e buna la greata.
      Cred ca ai dreptate, nu exista mai "buni" ca Serban , Ciordache, Codrin si ceilalti " 'telectuali"
    • +3 (5 voturi)    
      Olguta (Duminică, 26 noiembrie 2017, 17:32)

      deville2010 [utilizator] i-a raspuns lui cristipanait1961

      tu esti? ti-am spus sa nu te mai enervezi ca sunt oricum mai destepti decat tine.Daddy
    • +1 (1 vot)    
      maiiii (Duminică, 26 noiembrie 2017, 17:47)

      csan [utilizator] i-a raspuns lui cristipanait1961

      Gotiu si beat este mai lucid si mai bine intentionat decat mafiotii , hotii, prostii, incompetentii din PSD. V-a trimis hotul cel mare la produs pe toate forumurile. Vezi ca nu mai are bani. I-a fost pus sechestru pe toata averea agonisita din fonduri europene si bugetul de stat.
  • -16 (30 voturi)    
    #Nesimtire (Duminică, 26 noiembrie 2017, 12:37)

    Gigi Kent [utilizator]

    Cat de nesimtit sa fii, in calitate de #rezistent, sa vorbesti despre taierile de salarii ale bugetarilor din 2010?
    • +9 (17 voturi)    
      Ai dreptate, un lucru bun a fost (Duminică, 26 noiembrie 2017, 12:46)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Asa se poate intelege, altminteri daca NU se facea asta, eram in regimul economic al monedei din Botswana
    • -7 (21 voturi)    
      vreau anticipate! (Duminică, 26 noiembrie 2017, 15:42)

      facebook.com/rodica.crihan [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      asa scapam de usr din parlament si de #rezist din strada!
      ii punem cu botul pe labe la vot :))
      • -2 (2 voturi)    
        Ati (Duminică, 26 noiembrie 2017, 16:28)

        Jar [utilizator] i-a raspuns lui facebook.com/rodica.crihan

        pus deja tara cu botu' pe labe.Nu simti...?
        La ce-ti mai trebuie anticipate,odata ce aveti majoritate in parlament?Vreti 100%...?
        Siktir!
    • 0 (2 voturi)    
      Cati rusi sunteti pe-aici? (Duminică, 26 noiembrie 2017, 17:32)

      soundtrack [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Urata natie!
    • +1 (3 voturi)    
      nu vrem Gigi Kent si nici valuta (Duminică, 26 noiembrie 2017, 17:34)

      deville2010 [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      vrem ca Dragnea sa te fufa.
  • -20 (28 voturi)    
    Chiar puneti botul ? (Duminică, 26 noiembrie 2017, 13:10)

    usser [utilizator]

    Credeti ca alt partid va face altceva sau ca acesta este facut din nemti? Cunosc PNL-isti care sunt ca PSD-istii.Chiar sunteti spalati pe creier!
    • -10 (14 voturi)    
      Din pacate, (Duminică, 26 noiembrie 2017, 15:09)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui usser

      singurul valabil a fost Basescu.
      Atunci,cand Tariceanu sustinut de PSD ,a marit aiurea salariile bugetarilor si pensiile,Basescu a cerut taierea lor pentru a scapa tara de o indatorare si mai mare.
      Cine are a curaj acum sa taie ce promite Dragnea?
      • -3 (13 voturi)    
        5% are basescu al tau (Duminică, 26 noiembrie 2017, 15:42)

        facebook.com/rodica.crihan [utilizator] i-a raspuns lui Jar

        si sper sa nu mai intre in parlament data viitoare!
        • 0 (2 voturi)    
          Oana Durdulie cat Sena, e Meritul (Duminică, 26 noiembrie 2017, 17:07)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui facebook.com/rodica.crihan

          Latrina 3 ca Piratul are acest procentaj, TOATA antipatia Voastra s a transformat in Voturi

          p.s ti ai cerut scuze la fata lui Tapalaga pentru mizeria cu acea misiva fetida ?, asta dac te pretinzi parinte responsabil
        • +2 (4 voturi)    
          Basescu e cel mai bun politician (Duminică, 26 noiembrie 2017, 17:34)

          soundtrack [utilizator] i-a raspuns lui facebook.com/rodica.crihan

          din Romania. Pentru ca a condamnat comunismul eu l-am iertat de taierea salariilor, desi a fost nedreapta.
      • -2 (6 voturi)    
        minti ca o gazeta ruseasca, dar noi nu uitam (Duminică, 26 noiembrie 2017, 16:20)

        facebook.com/rodica.crihan [utilizator] i-a raspuns lui Jar

        in 2008 cand parlamentul a marist salariile profesorilor cu 50% basescu a promulgat legea si incuraja si alte categorii de bugetari sa ceara mariri ca sunt bani, doar tariceanu a zis ca nu sunt bani
        apoi boc si a anulat marirea iar un an mai tarziu a venit taierea
  • +16 (20 voturi)    
    Mergem! (Duminică, 26 noiembrie 2017, 13:46)

    Geo7 [utilizator]

    Mergem pentru că merităm o Justiție cu legi clare, simple și aplicabile tuturor. Mergem pentru că vrem transparență în actul de justiție. Pentru ca banii publici să fie transparent cheltuiți în mod eficient. Pentru că meritam să fim conduși de oameni profesioniști și echidistanți. Exact opusul grupului infracțional manevrat de Dragnea și Tariceanu!
  • +14 (20 voturi)    
    .... (Duminică, 26 noiembrie 2017, 14:06)

    Sarmis [utilizator]

    Unii dintre cei din Parlament merită soarta lui Ceaușescu. Haideți in piața așa cum am ieșit și acum 28 de ani.
    • +4 (4 voturi)    
      lol...atunci a fost altceva (Duminică, 26 noiembrie 2017, 16:17)

      Coco Whistle [utilizator] i-a raspuns lui Sarmis

      acum e democratie. daca vrei o paralela sint mineriadele, cind democratic s-a stat in strada luni de zile si au apelat la cea mai josnica opresiune doar ptr a se mentine acolo unde au fost de zeci de ani. romanii nu pot fi viteji, te uiti la numarul celor care voteaza, te uiti la cei care ar putea sa faca ceva dar stau ascunsi....cine stie putina psihologie, realizeaza ca astia nu pleaca de buna voie, iar de scapat de ei nu se face decit cu metoda sobolanul.
  • -15 (25 voturi)    
    #guerila urbana... (Duminică, 26 noiembrie 2017, 14:18)

    demaGOGU [utilizator]

    ...@rezist se transforma, incet dar sigur dupa evenimentele fascisto-legionarde de la Gaudeamus, intr-o forma de combat politic stradal ptr care niciun mijloc de "lupta" politica nu mai este exclus a priori.

    Ficusul de la Cotroceni, isi asuma pana la ultimele consecinte riscurile acest razboi romano-roman care este foarte aproape de degenereze intr-un conflict civil deschis?
    • +17 (21 voturi)    
      Romanii Au Anticorpii Puternici impotriva (Duminică, 26 noiembrie 2017, 14:29)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Ciumei Roshii, Zombies ca tine, inoculati de P$D prin paypal si alte beneficii simt ca vremurile de Postaceala, vor lua Sfrasit ! Adios M.Fu. er !
    • +12 (16 voturi)    
      Dragnea isi asuma ceva? (Duminică, 26 noiembrie 2017, 14:34)

      Bolovanul [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Deocamdata parlamentul, legile si banii sunt la mana PSD-ului. Cineva de acolo isi asuma ceva?

      Apropos:
      Cine isi asuma puscariasii eliberati inainte de termen?
    • +13 (17 voturi)    
      Lol (Duminică, 26 noiembrie 2017, 14:53)

      KostasP [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Ai luat-o rau pe aratura ruso-gogule! Asta cu fascismul e tare. Am mai auzit-o pe posturile tv rusesti in trecut. Stinge televizoru’, bea un ceai de musetel si culca-te!
    • -5 (15 voturi)    
      n-au priceput nimic in dec 2016 (Duminică, 26 noiembrie 2017, 15:43)

      facebook.com/rodica.crihan [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      mai vor o tura de alegeri sa nu mai intre usr in parlament :))
  • -14 (22 voturi)    
    Mai vrem si liniste in Capitala asta!!"! (Duminică, 26 noiembrie 2017, 14:35)

    Azra [utilizator]

    Mai lasati domnule si Bucurestiul asta si pe bucurestenii obositi de munca zilnica sa se mai odihneasca in liniste!! Hodoronc -tronc cum se primeste consemnul, pe face boc, internet sau alte surse, cei care nu au ce face pe acasa se precipita in Piata Biruintei, ca sa se distreze.
    Lasati guvernul si parlamentul sa-si faca treaba, ca de asta suntem intr-o democratie iar legile nu se fac in strada, ci in institutiile existente si in mod democratic. Daca nu veti fi multumiti cu ce va iesi din Parlamentul pe care l-ati votat, atunci, cereti autorizatiile legale si protestati cu sutele de mii in Piata Victoriei(daca va veti putea strnge in acest numar) si cereti-le socoteala!
    Apropoo, pentru planuita demonstratie de deseara aveti autorizatiile cerute de lege??! Intr-o democratie, daca e lege si daca recunoasteti democratia cum pretindeti, ea trebuie respectata de toti! Bucuresteni, nu va lasti manipulate de raspandaci!.
    • +14 (20 voturi)    
      Conu Leonida (Duminică, 26 noiembrie 2017, 14:56)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Azra

      te ai trezit ? pune ti fesu si cipicii, baga te INAPOI in pat..Poate te viziteaza Boogie man !
    • -3 (5 voturi)    
      he,he, (Duminică, 26 noiembrie 2017, 16:32)

      meditatorul [utilizator] i-a raspuns lui Azra

      fascistii cred altceva...
    • 0 (0 voturi)    
      "Un presedinte pt linistea noastra" Ilici, era slo (Duminică, 26 noiembrie 2017, 17:20)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Azra

      ganul votantilor FDSR FSN PCR, ne-am ales cu 28 de ani de nedreptati si jafuri din partea sociopatilor iesiti din apele tulburi.
    • +6 (8 voturi)    
      Muta-te, daca nu-ti convine!! (Duminică, 26 noiembrie 2017, 17:37)

      soundtrack [utilizator] i-a raspuns lui Azra

      Du-te-n...Teleorman!!!
  • -16 (24 voturi)    
    pe cai ! (Duminică, 26 noiembrie 2017, 15:06)

    nash pandelica [utilizator]

    acu, ori niciodata !!
    hai la lupta cea mare !

    dar, atentie, e cam friguletz, mai puneti o hainuta in plus, nu uitati rucsacele, copiii, si cativa lei de un ceai cald, un vin fiert, ca nu se stie daca vor veni aia cu cafea moca, ceai moca.
    si cate ceva scris pe'o buca' de carton...
    ceva mai inteligent decat vesnicu' jos guvernu, jos labele de pe dna/kovesi, etc.

    promit sa ma uit la tv, si vreau sa vad determinare, pasiune, efervescenta, tinerete.

    pe cai viteji !
    • +11 (15 voturi)    
      am o pancarta legat de un Film (Duminică, 26 noiembrie 2017, 15:40)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      dar daca te uti pe latrina 3 si RT, nu sunt sanse, schimba si tu pe Digi sau Pro, macar Azi !
      • 0 (4 voturi)    
        ca tot romanu (Duminică, 26 noiembrie 2017, 16:26)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        impartial, ma uit pe tvr. :))
        da mai mut, can' la unu can' la altu', ca ma distreaza comentatorii ...calificati.
      • 0 (4 voturi)    
        dar (Duminică, 26 noiembrie 2017, 16:34)

        meditatorul [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        insolventa tv nu mai emite?
        • +1 (1 vot)    
          aia sunt cu URSS, ieri parca (Duminică, 26 noiembrie 2017, 17:25)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui meditatorul

          il aveau la hoandra ponositu pe bolshevikul karpov...
        • 0 (0 voturi)    
          hahaha (Duminică, 26 noiembrie 2017, 18:51)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui meditatorul

          cat o trai vintu. oriunde s'ar gasi el... :)
          sensei, sau guru, gushe este numai proxi.
          iar hodoroaga si bogdan batistutza sunt latrai la datorie, alaturi de lavinia, cea cu bolovanii de aur de la tata socru valcov....
      • -1 (3 voturi)    
        Las-o ca macane (Duminică, 26 noiembrie 2017, 16:49)

        Reticentul [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Atata vreme cat primiti en gros bani de la ateul neocomunist Soros, condamnat penal de justitia franceza pentru coruptie, sentinta confirmata de CEDO, si va inhaitati cu marii corupti ai sindicalismului Hosu si Costin... Halal lupta anticoruptie cu penalii in frunte! Poate luptati impotriva capitalismului si nu va dati seama. Ori sunteti cu rusii?!
    • +3 (5 voturi)    
      amice...it sucks to be you (Duminică, 26 noiembrie 2017, 16:19)

      Coco Whistle [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      traiesti....somnul cel de moarte.felicitari.
      • 0 (0 voturi)    
        exact asa gandesc si io (Duminică, 26 noiembrie 2017, 18:44)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

        despre voi, tablagii sistemului. :)

        nasol sa sari la comanda.
        when they say jump, you only ask, how high ...
        hai, incolonarea si in piatza ! :))
    • +2 (4 voturi)    
      pandelica ? (Duminică, 26 noiembrie 2017, 17:36)

      deville2010 [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      te-a lasat vrancioaia pe net?
      • 0 (0 voturi)    
        io sunt pe net (Duminică, 26 noiembrie 2017, 18:47)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui deville2010

        de pe vremea can' voi nici n'auziserati. :))
        ai auzit de aol groups ?
    • +1 (1 vot)    
      Pe cai, viteji! (Duminică, 26 noiembrie 2017, 17:46)

      soundtrack [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      pandelica, n-ai prea facut scoala serioasa ca erai ocupat cu strungul, nu-i asa? Sau te-ai "spiru-haretit" la foarte mare distanta, avand o educatie ca magiunul intins pe paine? Sarcasmul tau e slab si infrigurat de "friguletz" si hainuta. Diminutivele nu si-au nimerit tinta, bre!! Atitudinea iti demasca tonusul unui dinozaur "melitian" sau a unui pitecantrop cu epoletii patati de unsoare.
      • -1 (1 vot)    
        rece (Duminică, 26 noiembrie 2017, 21:24)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui soundtrack

        f. rece, inghetz.
        nuca in perete era mai nimerita.

        chiar simpatizez cu cei in...hainutze.
        si apropo, am vazut o multime de geci rosii, in multime..
        era si o fatuca cu o geaca galbena...
        usr'aii ce culoare au pe drapel ?!
  • 0 (0 voturi)    
    hei (Duminică, 26 noiembrie 2017, 17:54)

    csan [utilizator]

    postacii lui dragnea! Mare atentie, DNA a pus schestrul pe toata averea mafiotului, agonisita din fonduri europene destinate romanilor si din bugetul de stat. Nu mai are din ce sa va plateasca. Oricum, va platea tot din banii vostri dar sunteti prea fraieri sa va dati seama. Pe asta mizeaza si el. Si va pune sa -i pupati ... mana ca la un binefacator.
  • 0 (0 voturi)    
    exponate staliniste Duminica seara (Duminică, 26 noiembrie 2017, 18:11)

    demaGOCU [utilizator]

    Instaleaza: dreptate, egaliate libertate! Comunistul=omul nou cu inalta raspundere civica care lupta impotriva coruptiei! Haideti in strada sa dam jos cu chiaburii! Ce valoare are votul si democratia daca nu e ales cine "trebuie"?
  • +1 (1 vot)    
    Jos cu DICTATURA CORUPTIEI PSD-PCR ! (Duminică, 26 noiembrie 2017, 18:23)

    Defense [utilizator]

    PSD(PCR-KGB) inamicul adevarat al Romaniei care trebuie tratat ca asemenea si scos definitiv din circuitul politic .
    Murdaria comunista- securita (PSD-ALDE-KGB)nu mai are dreptul legitim sa mai reprezinte Poporul Roman .

    Greva Generala -DEMISIA Guvernului -stergerea PSD din lista Partidelor care mai au dreptul sa reprezinte Poporul -Anticipate ( Referendum -CCR : Inculpati Penali nu au ce cauta in Parlament -Fara imunitate pentru anchete Penale )
    • +1 (1 vot)    
      continuare (Duminică, 26 noiembrie 2017, 23:06)

      gwolf [utilizator] i-a raspuns lui Defense

      arestare / expulzarea si, daca este nevoie, chiar eliminarea cozilor de topor.
      @gogule (demagogu) legionarism n-a fost mah la gaudeamus, legionarism vei vedea cand crapa Ilici si se va imbata lumea de bucurie pe strazi ca la revelion.