Tomac critica declaratia de vineri a lui Iohannis: A spune astazi ca unirea cu R. Moldova nu este o solutie inseamna a da timpul inapoi

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 25 noiembrie 2017, 11:32 Actualitate | Esenţial

Presedinetle executiv al PMP, Eugen Tomac, spune, intr-un mesaj pe Facebook, ca a fost "profund revoltat" de faptul ca seful statului a afirmat  ca unirea Republicii Moldova cu Romania nu e "fezabila". 

Declaratia lui Tomac vine dupa ce vineri, Klaus Iohannis a spus ca "Moldova trebuie ea sa se hotarasca daca vrea sa inceapa un parcurs care duce spre Uniunea Europeana sau nu. O scurtatura via unirea cu Romania cred ca nu este o cale foarte fezabila in acest moment", a explicat Klaus Iohannis."

"A spune astazi ca unirea nu este o solutie de reintregire a natiunii romane, inseamna a da timpul inapoi si a-i face din nou pe romanii din R.Moldova prizonieri nefericiti ai unei pagini gri de istorie. Romanii din R.Moldova au nevoie sa stie ca tara-mama, Romania, este pregatita oricand sa-i primeasca inapoi", spune sambata Tomac.

"Noi nu avem un alt raspuns la intelegerea criminala incheiata intre Hitler si Stalin decat sa spunem raspicat ca sustinem UNIREA celor doua state romanesti. Orice demnitar al statului roman ce se aseaza impotriva acestui curent, ramane un prizonier al istoriei nefaste, inchizandu-si astfel foarte multe optiuni de constructie cu privire la viitorul natiunii romane", adauga liderul PMP.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

823 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    “Profund revoltat” (Sâmbătă, 25 noiembrie 2017, 12:03)

    mitg [utilizator]

    Am fost cu totii atunci cand am realizat ca in Moldova exista (inca) o masa critica care este in stare sa voteze un cretin de nivelul lui Dodon.

    Pana cand nu se mai imbunatatesc conditiile, n-avem ce.
    • +3 (9 voturi)    
      Da (Sâmbătă, 25 noiembrie 2017, 14:35)

      1anonim [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Adevarat.. si de fapt tipul asta trebuie sa schimbe numele din Tomac in Tolomac...
    • -2 (6 voturi)    
      basarabia (Sâmbătă, 25 noiembrie 2017, 15:10)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      a venit la tzara mama prin votul marelui sfat de la chisinau.
      tot asa va fi, caci dodonel pute.

      numai NOI sa fim la fel de pregatiti cum era ROMANIA regelui FERDINAND INTREGITORUL in 1918.

      spre rusinea noastra, mai sunt si sorosei si tablagii ai sistemului, care gandesc invers.
  • +5 (5 voturi)    
    l. romana (Sâmbătă, 25 noiembrie 2017, 12:06)

    Ilidia [utilizator]

    D-l Tomac chiar nu stie ce inseamna "fezabil" !? Sa puna mana pe dictionar. Si Johanis a mai spus ceva "in acest moment"...
  • -9 (9 voturi)    
    pai el vrea "unirea" cu Austro-Ungaria (Sâmbătă, 25 noiembrie 2017, 12:29)

    demaGOCU [utilizator]

    ca oricum nu e roman!
    • +1 (3 voturi)    
      e basarabean (Sâmbătă, 25 noiembrie 2017, 15:05)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui demaGOCU

      deci moldovean de'al lui fane babanu/.
      daca nici moldovenii nu's romani, atunci tu esti bosiman.
      • 0 (2 voturi)    
        gogule (Sâmbătă, 25 noiembrie 2017, 17:50)

        insist pana la capat [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        e sovietic... de-acolo se trage si acolo va ramane, cu minte cu tot! :P

        uita-te pe harta si localizeaza satul Babele, raionul Ismail, regiunea Odessa :P
  • +9 (11 voturi)    
    Si nu are dreptate? (Sâmbătă, 25 noiembrie 2017, 12:30)

    Amad [utilizator]

    Acum 20 ani la televiziunea lor, lntrebati fiind despre unire, oamenii de pe strazile din Moldova nici nu vroiau sa auda de asta. "Sa muncim noi pentru ei?" "Românii sunt niste trântori!"

    Acum cand vedem diferentele, noi de ce am vrea? Credeti ca este dispus vreun roman sa plateasca pretul? Nu-i deajuns ca suntem furati de politicienii nostri. Hotii lor ne mai trebuiau.

    Oricum, generatiile noi chiar ca nu sunt interesate.
  • +7 (9 voturi)    
    Tomac ,,bate campii" ! (Sâmbătă, 25 noiembrie 2017, 12:43)

    Rahan5 [utilizator]

    Iohannis : ,,sa se hotarasca daca vrea sa inceapa un parcurs care DUCE SPRE Uniunea Europeana sau nu. O scurtatura via unirea cu Romania cred ca nu este o cale foarte fezabila in acest moment"
    Adica Iohannis zice ca este important ca poporul roman din Republica Moldova sa se pronunte clar daca vrea in UE ! . Si nu cumva sa acuze Romania dupa Unire, ca Romania ,,ia tarat" in UE fara ca ei sa vrea.
  • +2 (8 voturi)    
    Tomac uita-te (Sâmbătă, 25 noiembrie 2017, 14:39)

    insist pana la capat [utilizator]

    PMP e cu PSD, spune tot despre tine!

    Tomacule, de ce vreti sa adormiti poporul roman cu prostia voastra pentru care militati artificial, nu real - unirea Basarabiei cu Romania?

    Tomacule, de ce mentorul tau si hotul natiunii, Basescu, mimeaza dorinta asta si strabate Basarabia doar pentru refacerea propriului PR politic (si al tau ca si copil al sau)? De ce nu recunoasteti ca sunteti spioni rusi care mimeaza dorinta reunificarii dintre cele doua tari?

    Ce spunea mentorul tau in 2014, impreuna cu prietenul sau Ponta, despre cererea romanilor din Bucovina (plus cererea lui Jirinovschi), la circa patru luni de la declansarea conflictului din Ucraina?
    • -1 (5 voturi)    
      pana la capat (Sâmbătă, 25 noiembrie 2017, 15:04)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui insist pana la capat

      sa'ti fie de cap, ca nu cu el judeci.
      tomac este basarabean. pt. mine e suficient, demn de crezare.
      si n'are nici dosar la dna. :))
    • +2 (6 voturi)    
      Aiurea. (Sâmbătă, 25 noiembrie 2017, 15:29)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui insist pana la capat

      Basescu, care are radacini tataresti, se trage dintr-o etnie prea mandra ca sa spioneze. Traditii in spionaj au mai mult rusii.
  • -5 (7 voturi)    
    corect (Sâmbătă, 25 noiembrie 2017, 15:01)

    nash pandelica [utilizator]

    pt. orice roman, unirea este solutia si dorinta permanenta.
    basarabia a venit acasa inainte de marea unire, prin hotararea marelui sfat al tzarii.
    unirea cu orice petic de pamant romanesc, instrainat, tre' sa fie la pozitia unu, pe agenda oricarui presedinte, prim ministru, si parlament din romania, permanent.
    romania dodoleatza.