CSM, despre prezenta lui Victor Alistar la dezbaterile din Comisia pe legile Justitiei: Persoanele desemnate sa reprezinte Consiliul la aceste dezbateri sunt judecatoarele Maria Ceausescu si Adreea Uzlau

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 24 noiembrie 2017, 16:25 Actualitate | Esenţial

Victor Alistar
Foto: Agerpres
Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) informeaza vineri, dupa ce Victor Alistar - membru CSM din partea societatii civile - a participat la Comisia speciala parlamentara in care se discuta legile justitiei, ca persoanele desemnate sa reprezinte CSM la aceste dezbateri au fost judecatoarele Maria Ceausescu si Adreea Uzlau, acestea fiind singurele mandatate sa prezinte pozitiile si amendamentele Consiliului la proiectele de legi.

CSM a transmis vineri un comunicat de presa referitor la desemnarea reprezentantilor Consiliului la dezbaterile din cadrul Comisiei speciale a Parlamentului ce discuta proiectele de modificare a Legilor justitiei.

CSM explica in comunicat ca aceste precizari vin ca urmare a solicitarilor formulate mass-media privind prezenta lui Victor Alistar, membru al Consiliului Superior al Magistraturii, la dezbaterile de vineri din comisia parlamentara.

"In conformitate cu dispozitia rezolutiva din data de 21.11.2017 a doamnei judecator Simona Marcu, membru al Consiliului Superior al Magistraturii si coordonator al Comisiei nr. 1 "Legislatie si cooperare interinstitutionala" (link la adresa), persoanele desemnate sa reprezinte Consiliul Superior al Magistraturii la aceste dezbateri au fost: Jud. Maria Ceausescu - director DLDC si Jud. Adreea Uzlau - director adj DLDC, acestea din urma fiind mandatate sa prezinte in cadrul dezbaterilor pozitiile si amendamentele Consiliului la proiectele de legi, asa cum acestea au fost elaborate, argumentate si asumate la nivel institutional", precizeaza CSM.

CSM subliniaza totodata ca, "in absenta unei desemnari exprese, comunicate oficial Comisiei parlamentare de catre conducerea Consiliului, orice alta participare, interventie sau punct de vedere prezentat de vreun membru al Consiliului in cadrul acestor dezbateri, nu reprezinta si nu valoreaza exprimare si asumare institutionala din partea Consiliului Superior al Magistraturii pe temele dezbatute".

Un alt membru CSM, judecatorul Bogdan Mateescu, a atras la randul sau atentia, intr-o postare pe Facebook, ca prezenta lui Victor Alistar la comisia parlamentara nu a fost stabilita in Consiliu si ca acesta vorbeste in nume propriu. "Voi face o solicitare conducerii Consiliului sa precizeze public, institutional si expres chestiunea mandatului acordat", scrisese judecatorul Mateescu pe Facebook.

De mentionat ca presedintele comisiei speciale, Florin Iordache (PSD), a prezentat in repetate randuri propunerile lui Victor Alistar de modificare a legilor justitiei ca venind din partea CSM. Alistar a pledat vineri pentru modificarea procedurii de numire a functiilor de conducere la Inalta Curte, in sensul ca seful statului sa nu mai poata refuza propunerile. Amendamentul apartine intr-adevar CSM. PNL si USR s-au opus modificarii, pe motiv ca presedintele Romaniei nu poate fi redus la un simplu notar care semneaza numirile. Amendamentul s-a adoptat cu putin timp in urma, presedintele nu mai poate refuza propunerile de numire in functie a functiilor de conducere la Inalta Curte.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

3711 vizualizari

  • +19 (19 voturi)    
    . (Vineri, 24 noiembrie 2017, 16:35)

    theo667 [utilizator]

    Hai domle ce-a facut, n-a dat in cap la nimeni! Este un cetatean care se plimba prin parlament ,a vazut o usa deschisa si a intrat, daca tot s-a nimerit sa fie acolo a spus omul cateva propuneri pe care le stia de la un vechi angajator de-al lui unul cu nume de motan sau statiune balneara dar nici nu-si mai aminteste de cand nu l-a mai vazut. Decat atat a facut
    • +14 (14 voturi)    
      Victor Alistar a reprezentat CSM ILEGAL!!! (Vineri, 24 noiembrie 2017, 17:59)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui theo667

      Propun sa sesizati parchetul general pt ca Victor Alistar a participat ILEGAL in comisie mintind ca reprezinta CSM
  • +10 (12 voturi)    
    E grav (Vineri, 24 noiembrie 2017, 16:57)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Daca CSM il mai mentine intre membrii sai isi compromite grav imaginea si prestigiul
  • +3 (3 voturi)    
    asa e (Vineri, 24 noiembrie 2017, 16:57)

    codyrocco [utilizator]

    membru al csm, din partea societatii {cu 3 litere, echipat insa in haine} civile
  • +12 (12 voturi)    
    Uzurpatorul (Vineri, 24 noiembrie 2017, 17:35)

    buncrestin [utilizator]

    A fost asa, un fel de dubla uzurpare a CSM si a societatii civile. Rezulta ca CSM si societatea civila sustin subjugarea justitiei de catre politic!
    • +13 (13 voturi)    
      UZURPARE de calitati oficiale - CAZ PENAL! (Vineri, 24 noiembrie 2017, 19:11)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui buncrestin

      Codul penal prevede pedeapsa cu PUSCARIA pt uzurparea de calitati oficiale! erijarea in reprezentant al CSM la Parlament e caz PENAL!
  • +14 (14 voturi)    
    wtf?!?! (Vineri, 24 noiembrie 2017, 17:35)

    pardalian [utilizator]

    Adica acest impostor s-a dus la comisia respectiva si a pretins ca reprezinta CSM?!?! CSM???! Asta e nebun?! E legal sa faci asa ceva? Dar daca au mai fost si alte cazuri in care s-au luat decizii ilegitime, tot prin scheme din astea?! Iar cele doua judecatoare care au fost delegate oficial de catre CSM, ce naiba au pazit?! De ce nu l-au deconspirat imediat pe acest vierme?! Cum naiba a ajuns asta de la responsabil cu hartia igienica in primaria generala sa faca modificari pe legile justitiei?! Unde traim? Eu suspectez ca asta e ceva agent strain, desi cu mutra aia de greieras, nu l-as lasa nici sa-mi pazeasca buda!!
  • +12 (12 voturi)    
    Adica, limbricul Alistar... (Vineri, 24 noiembrie 2017, 17:37)

    Andradda [utilizator]

    ...s-a infoiat in Comisia respectiva, si-a prezentat propriile parereri fara sa fie mandatat de CSM, iar Ciordache a adoptat legile asa cum a vrut el, sustinand ca Alistar reprezinta, oficial, parerea CSM.
    Cum n-aiba n-a reusit nimeni din opozitie sa-l ia de urechi si sa-l scoata afara, sau cel putin sa protesteze puternic pt prestatia acestuia , ca un impostor, in numele CSM?
  • +4 (4 voturi)    
    asa deci! (Vineri, 24 noiembrie 2017, 21:34)

    csan [utilizator]

    luni ma duc si eu si va rog sa veniti cat mai multi.Daca asta a fost primit ca un neica nimeni trebuie sa fim si noi primiti. Hai sa mergem cat mai multi. Sa iasa circul si mai mare ca doar de aceea este circ. Si nu glumesc deloc. Haideti cat mai multi. Trebuie sa ne primeasca pe toti sau sa reia discutiile de la 0 cu cei in drept sa fie in comisie. Tot ce s-a discutat pana este egal cu 0. Alo ....CCR. parchetul ... se aude?
  • +5 (5 voturi)    
    AltStar psdist naimit de penalii din politica (Vineri, 24 noiembrie 2017, 22:09)

    Plagarus [utilizator]

    Alistar era nominalizat ministru delegat la primul-ministru Ponta Viorel Victor pentru strategii guvernamentale, transparenta si relatii cu societatea civila,
    Oare de ce Ponta Viorel isi incepea " cariera " de prim-ministru incalcand grav legea prin faptul ca Alistar, propus ministru, avea decizie definitiva de incompatibilitate cu orice functie publica.?????!
    Fost şef al protocolului din Primăria lui Lis,fost purtator de cuvant al functionarilor publici pe vremea Guvernului Nastase, cand ii vana pe inspectorii guvernamentali care dadeau informatii si documente presei independente,Alistar Teodor Victor a mai fost si primul pe lista pentru functia de ministru al Justitiei, spuneau surse USL,la vremea respectiva. !!!
    • +1 (1 vot)    
      csm (Sâmbătă, 25 noiembrie 2017, 12:21)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Si cu aceste antecedente cum mama dracului a ajuns in CSM !? Ca reprezentant al "societatii civile"cine l-a numit? Ciordache? Trebuie scos de urechi de-acolo. Asta da etica, ca membru CSM, indiferent pe cine reprezinta, e atat de lipsit de bun simt incat "lupta" impotriva membrilor CSM desmnati oficial ca reprezentanti.