Tariceanu, despre prezenta lui Kovesi si Ludovic Orban la o dezbatere: O scena din Coreea de Nord in care cetatenii preamaresc regimul. Orban, ca in bancul cu spanzuratul care intreaba daca trebuie sa aduca si sapunul

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 22 noiembrie 2017, 11:08 Actualitate | Esenţial


Calin Popescu Tariceanu
Foto: Agerpres
Presedintele Senatului, Calin Popescu Tariceanu, a criticat miercuri prezenta sefei DNA si a presedintelui PNL la o dezbatere organizata de Grupul pentru Dialog Social: "Mi s-a parut o scena ca in Coreea de Nord in care cetatenii, in ciuda lipsurilor, preamaresc regimul". Tariceanu a fost extrem de dur la adresa lui Ludovic Orban, spunand ca i-a amintit de bancul comunist in care un condamnat la moarte prin spanzurare isi intreaba calaul daca trebuie sa aduca si sapunul.

"L-am vazut pe Orban la acea jelanie organizata la GDS cum in fata Procurorului General (procurorul-sef DNA - n.red.) isi recunostea vina de a fi indraznit vreodata sa militeze pt drepturile cetatenilor. E cea mai penibila situatie in care am vazut vreun politician din 90 si pana acum... Modul in care un partid politic se raporteaza mi se pare cu totul neasteptat, de un penibil fara limite", a mai spus Tariceanu.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















5024 vizualizari

  • +23 (35 voturi)    
    ce poti alege intre o fisa de 50 bani si (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 11:16)

    un domn [utilizator]

    Motociclean ?
    • +11 (21 voturi)    
      vai (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 11:37)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Vai, nu Motocicleanu e cea mai potrivita porecla, e... Tampiceanu.
      • +7 (11 voturi)    
        as zice (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 12:24)

        insist pana la capat [utilizator] i-a raspuns lui Ilidia

        asa cum stiu, de 12 ani, ca animalul asta e Tradicean, nimic mai mult!
    • +2 (8 voturi)    
      Comment sters de user (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 11:56)

      qwerasdf [anonim] i-a raspuns lui un domn

    • +3 (9 voturi)    
      Modelul pentru chilotii tetra (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 12:00)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      si prietenul kgb-istului Nariskin isi face numarul. In defavoarea statului roman.
  • +28 (38 voturi)    
    a (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 11:18)

    adrian67 [utilizator]

    Mai penibil ca tine, nu exista. Nu mai ai biletele roz? Nu de alta, dar Daddy are nevoie.
  • +26 (36 voturi)    
    Tariceanu disperat (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 11:21)

    Frank777 [utilizator]

    Complice la luarea deciziilor PSD este o penibila marioneta care face orice ca sa se scape de puscarie.
    ALDE partidul anexa al PSD nu este decat o adunatura de oportunisti gata sa slujeasca pe marele micul ceausescu Dragnea. A face orice comentarii asupra unui tip de comportament politic si a critica prestatia altora este o obraznicie din partea unui Tariceanu care are un dosar de politician greu-greu.
    Tariceanu este disperat ca isi va petrece ultimii ani in puscarie.De aici comportamentul.
  • +22 (34 voturi)    
    cea mai penibila situatie (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 11:24)

    mos ion roata [utilizator]

    in care poate fi un partid politic de dreapta este alianta cu un partid de stanga si sustinerea lui in fel de fel de nemernicii. Tipic pentru Coreea de Nord doar ca acolo sunt cu totii in acelasi partid.
    • +12 (20 voturi)    
      practic (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 11:42)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

      ALDE numai partid de dreapta nu este. Alianta Lichelelor Depravate Excesiv.
    • +6 (10 voturi)    
      ALDE (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 12:00)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

      Mafioti, hoti, derbedei, carieristi politici, incompetenti etc. etc. Plus o lichea traficanta de influenta si borfas cum e CPT.
  • +12 (18 voturi)    
    >in ciuda lipsurilor (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 11:25)

    eleVenereCtions [utilizator]

    Gee, ma intreb de unde vin lipsurile alea...
  • +23 (33 voturi)    
    penibil (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 11:25)

    Mos Andrei [utilizator]

    delireaza tot mai rau, Tariceanu. si asta n-ar fi o problema, daca n-ar fi Presedintele Senatului.
    • +6 (10 voturi)    
      Si seful statului paralel (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 12:18)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui Mos Andrei

      Second hand
  • +22 (30 voturi)    
    Mare mancator de 'ciocolata' mai esti! (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 11:26)

    trem [utilizator]

    Tradiceanu tu de fapt te visezi in Coreea de Nord nu astia de au vorbit la GDS. Aruncati cu mizerii in DNA si se presupune ca ei trebuie sa incaseze si sa inghita fara sa spuna nimic.

    In plus, inainte de a arunca tu cu piatra de ce nu te uiti si la tine? ...hai sa ne aducem aminte cum stateai in 2015 langa oficiali rusi care nu aveau voie in UE..respectiv presedintele Dumei ruse, Serghei Nariskin invitat la un eveniment organizat de Senatul Romaniei. Dar vorba ceea tu nu esti in UE, esti in URSS.....
    • +7 (13 voturi)    
      si inca mai maninca , nu-i satul (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 11:38)

      linarel [utilizator] i-a raspuns lui trem

      .
  • +14 (18 voturi)    
    Glumite de manechin (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 11:29)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Crescut in spiritul turnatorilor la securitate, cu intelect de manechin si siretenie de hot la drumul mare, penibilul politician a fost, in permanenta, in fruntea celor ce s-au opus democratizarii Romaniei prin aripi fractionare in partide democratice, blocarea reformelor, utilizarea influentei pentru favorizarea amicilor (prietenul Dinu), alinierea la propaganda si interesele rusiei. Acum se viseaza presedintele Romaniei si se tine de intrigi si sforarii toata ziua in speranta ocuparii ilegitime a postului. Va veni si ziua decontului. Promitem!
  • +12 (16 voturi)    
    In oglinda: (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 11:29)

    Altiro [utilizator]

    Intalnirile psd-alde pt macelarirea justitiei, scene demne de reuniunile capilor din Cosa Nostra..
    • +4 (8 voturi)    
      Urmeaza... (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 12:01)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

      .. scenariul cu Pol Pot de Teleorman la cârma? Ticalosia acestor borfasi nu are limita...
  • -12 (28 voturi)    
    Cand a iesit de la DNA, Orban a spus (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 11:42)

    xrogo [utilizator]

    ca este nevinovat, apoi a fost achitat in prima instanta.
    Daca intradevar este nevinovat si asta se va dovedi printr-o sentinta definitiva, atunci singura concluzie logica este ca DNA l-a acuzat abuziv, si in acest caz se pare ca Orban sufera de sindromul Helsinki, adica victima isi iubeste calaul si chiar se intalneste cu el la o emisiune unde amandoi, si victima si calaul lauda acel abuz!
    • +7 (15 voturi)    
      Nu, nu asta e concluzia logica (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 11:49)

      lp [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      de-asta exista si procurori si judecatori. Pentru ca procurorii gasesc nereguli si le investigheaza. Cei care stabilesc daca trebuiesc pedepsite si cat de drastic, sunt judecatorii. Din cauza asta exista si prezumtia de nevinovatie, altfel ce rost ar mai avea ?! Iar in cazul lui Orban, sa fim seriosi - n-a apucat sa indeplineasca fapta, chiar ar trebui sa le multumeasca procurorilor ca l-au oprit la timp. E limpede pentru oricine ca exista culpa morala, omul doar a scapat de puscarie
    • +6 (10 voturi)    
      haha (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 11:57)

      Tze [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Ai citit tu ceva chestii pe net, asa in diagonala, dar nu prea stii pe ce lume traiesti. DNA e institutie de procurori, asta fac: acuza (asta cu "procuror care acuza abuziv" e de pus in rama, btw)! Din moment ce exista si judecatorul in proces, nu e nimic abuziv, procurorul si-a facut treaba. Arata-mi mie un sistem de justitie oriunde in lumea civilizata in care procurorii au rata de condamnare 100%.
      • -1 (5 voturi)    
        Pai asta stiu ei: (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 12:25)

        Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui Tze

        Cand procurorul partidului-stat te-a acuzat esti ca si condamnat. Nu era asa cand aveau puterea absoluta?
        Si, cand vor avea ei din nou procuratura pe mana, sa fii sigur ca nu mai scapa unu daca au pus ochii pe el.
  • +12 (18 voturi)    
    astia nu au inteles nimic din istoria recenta (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 11:44)

    gogu_milogu [utilizator]

    si anume ca AROGANTA este cea care ii va ingropa in cele din urma (nu mai departe de exemplul puie monta care pana in seara dinaintea alegerilor spumega de aroganta si pe urma sa facut pisicutz cand a vazut ca a incast-o)
  • -12 (22 voturi)    
    Kovesi se intalneste cu penali (Orban)? (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 11:45)

    Miky60 [utilizator]

    Orban are dosar penal, deci potrivit #hashtagului el este penal. Pai ce facem? Kovesi se intalneste cu penali? Inteleg ca penalii sunt de injurat, nu de intalnit cu ei.
    Sau a fost reevaluat asa cum este reevaluat acum Ponta?
    • +5 (5 voturi)    
      mai mikiduta, (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 15:26)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Orban a fost achitat. sio cred ca si la recurs tot asa va fi.
      hamsterul insa e condamnat definitiv si vad ca nu te deranjeaza ca-si face de cap din postura de presedinte de partid, de presedinte de camera parlamentara si din cea de prim ministru de facto.
    • +4 (4 voturi)    
      Care penal Orban ? (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 16:48)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Orban a cerut bani de campanie televizata de la niste sponsori. Cine a vrut sa-i intinda o ,,cursa anticoruptie" nu au reusit sa-i bage banii in buzunar la propriu, trebuind sa-i vireze in contul partidului. Cum sa devii penal din asta ?
      Ai vreo dovada ca Orban vroia sa ia banii personal sau prin interpusi ?
      Pai daca nu, vorbesti aiurea.
  • +7 (15 voturi)    
    JALNIC... (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 11:49)

    purplehaze [utilizator]

    Lasand la o parte analogia cu Coreea de Nord !!???, critica deplasata la adresa lui Orban, precum si bancul tampit cu "sapunul", ai fost de-a dreptul magistral amintind de Vechii liberali, ha, ha !
    Pai...ai oare idee cum te-ar caracteriza acestia in conditiile in care oportunismul tau politic de Doi Bani te-a bagat sub masa PSD-ului din 2007 si pana in prezent ??
    • +11 (15 voturi)    
      Asta trebuie internat de urgent (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 12:03)

      tavu [utilizator] i-a raspuns lui purplehaze

      la psihiatrie. Simptomele devin din ce in ce mai evidente.
  • +9 (13 voturi)    
    tipicul hotul striga hotii (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 12:10)

    liviu_ [utilizator]

    tariceanu devine incet incet cel mai sacrbos personaj politic roman...

    mai interesant e ca omu cu 6% din 40% din oamenii cu drept de vot vorbeste de parca ar vi fost votat de jumate din populatia tarii!
  • +9 (11 voturi)    
    actiunile Rompetrol (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 12:26)

    MirceaIo [utilizator]

    Se pare ca ati facut trafic de influienta cu actiunile Rompetrol. Se mai numeste si ca ati furat. Deci sunteti un hot care vrea sa scape nepedepsit. Pai sa fie o lege pentru toti. Hai sa desfiintam politia, justitia si aplicam legea "care pe care"!!!!! Sa avem si noi o sansa.
  • 0 (0 voturi)    
    no, oarecum este atins Tariceanu... (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 16:47)

    ..13 [utilizator]

    Adicalea a urmarit jelania???

    Tocmai el - cel de al doilea ... in statul roman???
    Absolut incredibil - banui ca il interesa evenimentul.

    Nu pot sa cred ca este interesat numai de dna LCK....

    Vazut cu ochii mei cum doi pitiponci au venit rapid, poate au si filnat ceva si mai apoi, au parasit incinta - ma intrebam oare cine i-a trimis? no. amu cred ca am aflat raspunsul

    Departe de jelanie intrunirea.
    Poate sa doara ca exista spirite care se aduna rapid si au si puncte de vedere care se sustin si se completeaza - mare jelanie, cu adevarat, petnru domnul Motocicleanu...Chiar consider ca a fost o actiune bine venita.

    Nu pot totusi sa nu remarc slaba participare a opozantilor politici si lipsa regretabila a celor care reprezinta puterea intr-o discutie de mare anvergura.

    Tavalugul bolsevic din RO poate sa fie ridicat daca:
    1. se aduna toate partidele din opoziite intr-o coalitie - sa ma scuteasca cu teme din astea colaterale, in acest moment, de genul cum este si ce vrea familia...
    2. oamenii boicoteaza zilnic parlamentarii, comisiile si lucrarile in plen
    3. rapoarte detaliate asupra magariilor pe care le executa cei de la butoane - cred ca oroarea/eroarea de la comisia de aparare a aratat cat de lipsiti de orice noima sunt p$distii oriunde ar fi ei...
    4. cetatenii zilnic in manifestari stradale - zi, noapte - nu are importanta - LIBERTATEA este mai de pret decat orice.

    Magarii astia se bazeaza pe lipsa de coeziune intre partidele politice si intre cetateni.

    Suntem in momentul ORI EI - ORI NOI!
    nu mai exista punti de legatura.
  • +3 (3 voturi)    
    mocirleanu e in delir (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 16:58)

    GeorgeOrwell [utilizator]

    mocirleanu stai jos, nota 4.
  • 0 (0 voturi)    
    Pana cand? (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 18:37)

    Ariana19 [utilizator]

    Tarisoara noastra saraca, unde hotii striga hotii si penibilii striga penibili. Eu le-as oferi nu inchisoare ci scaunul electric sau teapa lui Tepes!
  • +1 (1 vot)    
    inima zburdalnica ,vorba cuiva (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 18:54)

    vasilic [utilizator]

    Acest=inima zburdalnica=ar trebui sa taca pentru ca este un viitor participant la activitatiile de la Jilava unde o sa aiba timp berechet sa faca pe istetul inpreuna cu =taticul =lui Dragnea dar atunci parerile lor o sa fie apa de ploaie pentru ca sapun o sa primeasca din abundenta si daca tot o =iubeste = pe KOVESI asa de tare sa o ia de nevasta ca la asta se pricepe.......