UPDATE Pronuntarea CCR referitoare la cererea privind conflictul Guvern-DNA in cazul Belina, amanata pentru 23 noiembrie / Dorneanu: Cei doi judecatori care au lipsit nu vor participa la dezbateri data viitoare

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 16 noiembrie 2017, 10:35 Actualitate | Esenţial


Tudorel Toader
Foto: Agerpres
Judecatorii Curtii Constitutionale a Romaniei (CCR) au amanat, joi, pentru 23 noiembrie pronuntarea asupra cererii presedintelui Senatului, Calin Popescu-Tariceanu, de a se constata conflictul juridic intre Guvern si DNA ca urmare a cercetarii privind legalitatea hotararilor Executivului prin care parti din insula Belina si bratul Pavel au trecut din proprietatea statului in cea a judetului Teleorman, potrivit Agerpres.

'Nu am cerut niciun fel de explicatii, nici informatii suplimentare, ci pur si simplu o analiza mai aprofundata a datelor care sunt deja in dosar, inclusiv cu privire la punctele de vedere sustinute astazi in sedinta. (...) Opinia Curtii Constitutionale o veti afla pe data de 23 noiembrie.(...) Bineinteles ca cei doi judecatori care au lipsit astazi nu vor participa la dezbateri data viitoare', a declarat presedintele CCR, Valer Dorneanu, la finalul sedintei.

Intrebat daca practica judiciara existenta deja in materie poate constitui un factor important in decizia viitoare, el a spus ca judecatorii Curtii se iau dupa Constitutie, dupa practica acesteia si ca nu elimina niciodata hotararile pe care le dau instantele judecatoresti daca ele le sunt necesare cauzei si ii pot influenta.

Intrebat daca decizia data in cazul OUG 13/2017 poate fi considerata un precedent, seful CCR a precizat: ' Nu poate fi considerata niciun precedent daca ea nu are relevanta exacta. Deci de la caz la caz noi apreciem in ce masura si cat o decizie a noastra anterioara se potriveste cu cauza pe care noi o analizam acum'.

Curtea Constitutionala a Romaniei a discutat joi cererea presedintelui Senatului, Calin Popescu-Tariceanu, de a se constata conflictul juridic intre Guvern si DNA ca urmare a cercetarii privind legalitatea hotararilor Executivului prin care parti din insula Belina si bratul Pavel au trecut din proprietatea statului in cea a judetului Teleorman

Ministrul Justitiei, Tudorel Toader, a aratat, joi, in sedinta CCR, ca DNA nu are competenta de a ancheta legalitatea adoptarii unei hotarari de Guvern, reprezentantul DNA sustinand, pe de alta parte, ca nu se poate impune procurorului unde sa faca ancheta si unde sa nu ancheteze, subliniind ca instanta de judecata este cea care trebuie sa se pronunte daca a fost sesizata legal.

'Dupa stiinta mea, din cele aproape 1.000 de infractiuni cate gasim (...) in partea speciala a Codului si in legile speciale, nu avem nicio infractiune care sa constea in fapta Guvernului de a adopta o hotarare de Guvern, un act normativ cu incalcarea normelor de tehnica legislativa. Prin urmare, daca nu avem o astfel de infractiune, practic DNA, procurorul, in general, nu are competenta, abilitatea legala, constitutionala sa ancheteze. (...) Substanta conflictului juridic de natura constitutionala rezulta din aceasta competenta a DNA-ului, a Ministerului Public. Cand el se vede in fata unei posibile hotarari de Guvern adoptata in conditii de nelegalitate, poate DNA-ul sa verifice legalitatea HG (...)? Convingerea noastra este ca nu, jurisprudenta Curtii este in acelasi sens, legea speciala statueaza in aceeasi directie', a spus Toader.

Potrivit acestuia, competenta de apreciere a legalitatii hotararii de Guvern este 'o competenta exclusiva a instantei de contencios'.

Pe de alta parte, reprezentantul DNA, Simona Ricu, a aratat, in expunerea sa, ca nu i se poate impune unui procuror unde sa faca ancheta si unde sa nu ancheteze, subliniind ca instanta de judecata este cea care trebuie sa se pronunte daca a fost sesizata legal.

'Va rugam sa constatati faptul ca nu exista niciun conflict juridic de natura constitutionala (...) pentru simplu fapt ca procurorul efectueaza o cercetare penala potrivit atributului constitutional. (...) Nu poti sa impui unui procuror unde sa faca ancheta si unde sa nu faca ancheta. (...) Lasati instanta de judecata sa se pronunte daca este sesizata in mod legal, daca s-au administrat probe in mod loial, daca s-a incercat sa se afle adevarul, cu respectarea (...) dreptului la un proces echitabil', a mai spus procurorul.

Simona Ricu a aratat ca procurorul are obligativitatea de a efectua cercetari penale, dar trebuie sa fie lasat sa-si exercite acest rol constitutional. Totodata, reprezentantul DNA a spus ca nu crede ca rolul CCR este acela 'de a exonera raspunderea penala a functionarilor cu rang inalt'.

In 23 octombrie, presedintele Senatului a cerut CCR sa constate si sa solutioneze conflictul juridic de natura constitutionala intre Guvern, pe de o parte, si Ministerul Public - Parchetul de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie, Directia Nationala Anticoruptie, pe de alta parte.

Presedintele Senatului a solicitat CCR: sa constate existenta conflictului juridic de natura constitutionala intre Ministerul Public - Directia Nationala Anticoruptie, pe de o parte, si Guvernul Romaniei pe de alta parte; sa constate cauza conflictului - Ministerul Public - Directia Nationala Anticoruptie si-a arogat competenta de anchetare a circumstantelor, imprejurarilor, oportunitatii si legalitatii elaborarii celor doua hotarari de guvern; sa statueze ca, pe viitor, procurorii nu pot ancheta circumstantele, imprejurarile, oportunitatea si legalitatea hotararilor de guvern.

DNA efectueaza cercetari fata de mai multe persoane pentru fapte care au legatura cu transferul de proprietate a unor parti din insula Belina si bratul Pavel. 'In anul 2013, prin actiunea concertata a unor persoane cu functii publice, parti din Insula Belina si Bratul Pavel (cu suprafata de 278,78 ha, respectiv 45 ha), situate in albia minora a Dunarii, au trecut ilegal din proprietatea statului in proprietatea judetului Teleorman si in administrarea Consiliului Judetean Teleorman, pentru ca, doar la cateva zile, sa fie inchiriate tot ilegal unei firme private. Pentru realizarea transferului de proprietate au fost adoptate HG 943/2013 act cu caracter individual si HG 858/2013 act cu caracter normativ, acte prin care au fost incalcate prevederi din: Constitutiei Romaniei, Legea apelor 107/1996, Legea 213/1998 privind bunurile proprietate publica, OUG 107/2002 privind infiintarea Administratiei Nationale 'Apele Romane', Legea 115/1999 a responsabilitatii ministeriale, Legea 24/2000 privind normele de tehnica legislativa', preciza DNA






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12461 vizualizari

  • +79 (85 voturi)    
    hmm (Joi, 16 noiembrie 2017, 10:41)

    dum_i [utilizator]

    Asta e ministrul ANTI-JUSTITIEI, aparatorul criminalilor, violatorilor si coruptilor.

    PSD TREBUIE SA DISPARA!
    • +29 (31 voturi)    
      Asa e cand "dorel"... (Joi, 16 noiembrie 2017, 13:50)

      LLLL [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      ajunge ministru. Il doare-n spate de interesu national. El îi pupă in răspăr pe infractor si pe penal.
    • +14 (14 voturi)    
      Care judecatori au lipsit? sa facem calcule (Joi, 16 noiembrie 2017, 14:37)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      stim cum voteaza judecatorii in functie de cine i-a numit: Dorneanu voteaza pt PSD fiind PSD-ist, Mona Pivniceru voteaza cu ALDE (ea fiind agent FSB), Varga Attila (UDMR) voteaza cu PSD etc
  • +60 (66 voturi)    
    deci daca... (Joi, 16 noiembrie 2017, 10:42)

    liviu_ [utilizator]

    psd da o hotarare prin care toti opozantii patidului sa fie trimisi la munca la canale... e contencios administrativ,. nu?!

    stalin forward!!!

    PS: atentie... ministrul justitiei apara pentru a n-a oara partidul in fata justitiei (avand in vedere ca el, teoretic, nu e om politic si sustine interesele justitiei)
    PPS: asta e si raspunsul la cat le pasa penalilor de raportul mcv
    • +7 (9 voturi)    
      de ce au amanat sentinta pro-tradiceanu? (Joi, 16 noiembrie 2017, 14:45)

      insist pana la capat [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      sa fie un semn ca nu are confortul necesar admiterii conflictului tradiceneal dintre DNA si Guviermi ori vrea sa mai ascunda niste jucarii cu care sa iasa in fata saptamana viitoare si sa spuna ca exista conflictul invocat de clanul tradiceanu?

      tare mi-e ca n-a vrit s-o ia astazi in barba si a zis sa mai amane nitel, ca la precedentul conflict invocat de tradiceni intre Parlament si LCK lipsit insa de o motivatie clara (doar ambigua), peste care LCK a trecut deja si le-a aratat din nou pumnul in fata comisiei de furt parlamentar (nicidecum "alegeri 2009")

      Cred ca e suficient ca Teodoroiu si Minea au lipsit, lor probabil li se alatura Stanciu, Lazaroiu si, cine stie, Attila sau Morar. Dat fiind ca primilor doi le-a interzis sa vina la dezbaterile de saptamana viitoare, tind sa cred ca vrea sa admita acel conflict cu "majoritatea" celor de la dezbateri - un scor de 4-3, unde 4<5 !
      • +10 (10 voturi)    
        ccr nu mai are de mult rusine... (Joi, 16 noiembrie 2017, 15:34)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui insist pana la capat

        nu m-ar mira nimic...

        trist e ca nu ai unde sa ataci deciziile CCR... oricat de aberante ar fi si oricat de clar ar fi ca-s aberante!

        sa nu uitam ca ICCJ a admis deja 2 decizii CCR ca neconsitutionale so...
        • +8 (8 voturi)    
          Principiu aiuristic (Joi, 16 noiembrie 2017, 16:17)

          Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

          Cum se obtine neutralitatea CCR sia Avocatului Poporului daca sunt numiti de politicieni?
          Nu ar trebui sa fie un alt criteriu de selectie?
          Un concurs obiectiv ceva, altceva decat NUMIREA.
          Pana una alta, ambele institutii par a fi in trena partidului aflat la putere. La ce mai sunt bune in acest caz? Nu fac decat sa protejeze si sa intareasca puterea partidului majoritar si tendinta de abuz de putere.
          • +1 (1 vot)    
            avocatul fiind al poporului ar trebui ales de (Joi, 16 noiembrie 2017, 19:00)

            ty [utilizator] i-a raspuns lui Inapasevedeinvers

            popor ca presedintele. Altfel ne alegem cu specimene cu ochelari . . .
            • +2 (2 voturi)    
              la fel si CCR (Vineri, 17 noiembrie 2017, 8:55)

              Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui ty

              Nu ar trebui sa fie alesi pe simpatii politice cum este acum ci pe criterii profesionale. Oricat ar fi de greu, alegerea asta ar trebui sa vina din domeniul judecatoresc, pe baza unei experiente consolidate si rcunoscute. Cred ca sansa de a fi "contaminati" politic ar fi mult mai mica.
              Asa cum e acum, nu scapam de suspiciunea ca ei nu sunt impartiali. Din pacate, lipsa de impartiialitate duce la consecinte ireparabile.
      • -1 (1 vot)    
        si se facu pace (Joi, 16 noiembrie 2017, 20:55)

        revo [utilizator] i-a raspuns lui insist pana la capat

        Teodoriu a fost numita de PSD, Minea a fost numit de PDL, recte de Basescu. Nu-i asa ca e induiosator? Dupa 10 ani de zazanie, Basescu si ai lui se intorc spasiti in sanul "familiei".

        Totusi, stie careva cum se poate sa li se interzica judecatorilor CCR sa participe la sedinta? Este legal? Este constitutional? Ce, sunt copii mici, pusi la colt?
  • +50 (54 voturi)    
    de ce trebuie sa sustina Tudorel (Joi, 16 noiembrie 2017, 10:42)

    Goya [utilizator]

    pledoaria la curte?

    sesizarea apartine sefului senatului, ce treaba are slugarel toader?
    • +13 (15 voturi)    
      Exact (Joi, 16 noiembrie 2017, 14:32)

      ber [utilizator] i-a raspuns lui Goya

      De cand este tariceanu (cu t) membru al guvernului?
      • 0 (0 voturi)    
        de ce "judecatori care au lipsit nu vor participa (Joi, 16 noiembrie 2017, 19:06)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui ber

        la dezbateri data viitoare"? Cea ce se discuta la CCR nu se inregistreaza?
  • +43 (49 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 16 noiembrie 2017, 10:42)

    [anonim]

    • +10 (12 voturi)    
      Si ce ne impiedica (Joi, 16 noiembrie 2017, 14:36)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui

      sa iesim macar Duminica 100.000 in piata? intreb si eu asa ca poate ne trezim odata. Ce altceva mai pot sa fac? E dezolant sa indemni la proteste zi de zi si sa vezi doar 2000 de insi - nici nu merita s-o mai dai ca stire - "au iesit cca 2000 de suflete" auzi - mai bine incepem si noi sa "exageram" ca astia de la INS - "au iesit cca 50 de mii de oameni dar nu putem sa-i "prindem ' pe toti in cadru - d'astea ,d'ale lor.
      • +8 (8 voturi)    
        nu putem (Joi, 16 noiembrie 2017, 15:27)

        Itsoc [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

        pentru ca trebuie sa mergem la mall si la ski, ca in 2016 la alegeri.
        in definitiv asa pui hamul pe boi, le dai o frunza verde, un morcov, ii distragi cu ceva si pana se trezeasc sunt deja boi la trasura interlopilor.
        ceea ce doresc tuturor celor 11 milioane de romani care "n-au avut cu cine vota" in 2016. sa ajunga boi la caruta lui dragnea
        • +4 (4 voturi)    
          Bine zis (Joi, 16 noiembrie 2017, 16:42)

          scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

          si chiar si atunci cand ne strangem, ce facem?
          Cate o strigare "anemica" si pe urma ne punem pe "navigat' pe feisbuciuk sa vedem, ne baga cineva in seama?
          Cinste celor cu megafoanele si cu tobele ca altfel...
  • +41 (45 voturi)    
    Comment sters de user (Joi, 16 noiembrie 2017, 10:42)

    polonyca [anonim]

  • +31 (35 voturi)    
    din ciclul: (Joi, 16 noiembrie 2017, 10:43)

    nesuferitu [utilizator]

    ''Lasati-ma sa fur''!
  • +31 (35 voturi)    
    Comment sters de user (Joi, 16 noiembrie 2017, 10:44)

    qwerasdf [anonim]

  • +36 (42 voturi)    
    Omul cu camasa maron (Joi, 16 noiembrie 2017, 10:45)

    Frank777 [utilizator]

    sustine ca hotia nu este penala .Este administrativa.O fi asa in "Lumea lui Tudorel" o lume unde politicienii fura fara frica de lege.Legile lui Tudorel si Lumea lui Tudorel sunt o mangaiere pentru hoti politicieni.
  • +33 (37 voturi)    
    a (Joi, 16 noiembrie 2017, 10:50)

    adrian67 [utilizator]

    Cu alte cuvinte, ii prinzi ca fura, te adresezi in contencios, eventual aia spun ca asa e, si i se ia inapoi la stat ce voiau aia sa fure? Atat? Nu tu puscarie pentru tentativa? Nimic? Bai Tudorele, ce dracu spui tu acolo?
  • +29 (33 voturi)    
    când infractorii sunt în guvern și au imunitate (Joi, 16 noiembrie 2017, 10:52)

    MG [utilizator]

    și striga "piua", "noi suntem la conducere!" se găsește un idiot să le fie paravan. Alt "capturat" care va fi răsplătit cu o funcție "înaltă" în stat
  • +36 (40 voturi)    
    Boier, nu gluma, Tariceanu ! (Joi, 16 noiembrie 2017, 10:55)

    Susufler0 [utilizator]

    Si-a tras avocat de lux. Oare a mai pledat vreodata pt Senatul Romaniei un (ilustru) profesor de Drept, fost rector, fost judecator la Curtea Constitutionala, un Ministru al Justitiei in exercitiu, deci unul din stalpii Executivului ?

    PS. "Imprejurarile" si "circumstantele" elaborarii unei hotarari de guvern (un mic trafic de influenta, chiar o dare/luare de mita, de ce nu un santaj asezonat cu un fals intelectual) nu sunt de competenta Parchetului, daca e sa ne luam dupa Tudorel, ci de competenta instantei civile de Contencios Administrativ !!!

    PPS. De abia astept sa vad hotararea pe care o va da CCR in cazul Belina (nu ca nu as sti-o de pe acum !) pt a vedea apoi dezmatul penalilor !
    • +21 (23 voturi)    
      P$D Vrea sa faca Un Las Vegas acolo (Joi, 16 noiembrie 2017, 12:30)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      astfel incat TOATE potlogariile le vor face ACOLO, nu la Bucuresti..cum se spune ? ce s eintampla in Vegas, ramane in Vegas !
      • +8 (12 voturi)    
        Tortuga (Joi, 16 noiembrie 2017, 14:27)

        Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Insula Piratilor... a piratilor din Caraibe.
        Aici se numeste Belina
      • +9 (13 voturi)    
        Nu, (Joi, 16 noiembrie 2017, 14:43)

        scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        nu vrea sa faca Pablito din Belina al 2 lea Vegas- vrea sa faca al 2 lea Medellin, din pacate.

        El Grande Cuman
  • +20 (24 voturi)    
    Oare cecere este sluga P$D feat ALDE ? (Joi, 16 noiembrie 2017, 10:56)

    un domn [utilizator]

    ar fi Grav daca e Asa !
    • +1 (1 vot)    
      mai aveti vreo indoiala? (Joi, 16 noiembrie 2017, 20:57)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      eu cred ca e foarte limpede ce este si cui serveste CCR. Ca si Avocatul Poporului. Ca si Parlamentul. Ca si Guvernul.
      Toate institutiile sunt ale Statului Mafiot.
  • +21 (25 voturi)    
    De ce daca acea hotarare a favorizat infractorul ? (Joi, 16 noiembrie 2017, 11:09)

    deval [utilizator]

    Chiar si pentru inlaturarea suspiciunii care acum in societate este evidenta !! Ograda Constitutionala a flausatului ne-ar spune astfel ca guvernul e de origine divina si orice face trebuie luat ca atare !!!!!!!!!!
    Si numai punerea acestei probleme , e ordinara asa cum va fi si decizia asupra careia nu am nici un dubiu in sensul ca Dorel a pasat la Manechin, iar acesta a sutat , inscriind in poarta goala de orice urma de moralitate...
    • +24 (26 voturi)    
      Iti dai seama ce dezmat va urma in CCR (Joi, 16 noiembrie 2017, 13:03)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui deval

      dupa ce va fi votata superimunitatea judecatorilor sai care practic va impiedica tragerea la raspundere penala a acestora !

      PS. O decadere mai mare ca aceasta pe care o traim in prezent nu cred ca a existat nici in epoca lui Iliescu !
  • +16 (24 voturi)    
    ccr ar trebuii desfintata (Joi, 16 noiembrie 2017, 11:25)

    pb80tm [utilizator]

    aceasta institutie se departeaza de orice termen insemnand justitie si prin apucaturi partinice se apropie periculos de cea mai dejecta apucatura a societatii, infractionalitatea. actiunile si trendul hotararilor ccr ne arata ca aceasta institutie nu mai e nic un garant in societatea romaneasca ci doar o formalitate prin care un partid isi aroga dreptatea. la fel este si institutia avocatul poporului. ar trebuii aceste 2 institutii sa fie reproiectate complect. propunerile pt componentii ei sa vina din randul masei juridice, confirmarea de la presedintie iar postul obtinut prin votul electorilor. asa cum se alege parlamentu asa sa se aleaga si ccr.
    • -13 (19 voturi)    
      Sa infiintam "Curtea din Piata" (Joi, 16 noiembrie 2017, 13:23)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui pb80tm

      Sa desfiintam CCR, si sa infiintam "Curtea din Piata", Maidanul Romanesc.
      Dupa modelul vecinilor, hotararile si legile se vor analiza si aproba cu indelungi strigate, urlaturi, latraturi si alte diverse lozinci.
      Hotararile importante se aproba prin aruncarea cusmelor in aer, asa cum s-a "ales primul guvern democratic" la Kiev.
      Romanii, cu mai multa imaginatie pot completa cu diverse lanternute, luminite sau Dansul Pinguinului !
      • +13 (17 voturi)    
        nu e nevoie (Joi, 16 noiembrie 2017, 13:50)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Oamenii Se Aduna Acolo Deoarece Au Mai Multe Valori de Impartasit unii cu alti decat Mintea ta Poate Cuprinde !
      • +8 (10 voturi)    
        AGORA, da (Joi, 16 noiembrie 2017, 14:53)

        scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        "gura pacatosului adevar graieste" .
        Asa e, decat cu o sleahta de judecatori infractori mai bine punct si de la capat.
        Vezi ca ne intelegem- cine poate sa spuna ca nu?
        Si in '89 judecata s-a facut mai intai in strada pana ce a sosit cel ce TREBUIA sa soseasca . Si, uite, vezi unde ne-a adus? Parca suntem in Aliens II , monstrii nu mai contenesc sa soseasca.
        • +4 (8 voturi)    
          e preferatul meu ALIENS (Joi, 16 noiembrie 2017, 15:06)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

          am acasa Colectia 1-4 (achizitionata din pravalie, nu "dupe" net), iar P$D ishtii sunt EXACT colcaiala din Aliens 2 !
  • +28 (34 voturi)    
    Nu pot... (Joi, 16 noiembrie 2017, 11:36)

    Anna O. [utilizator]

    ... sa zic decat atat : MI-E SCARBA!
    Tudorel asta seamana din ce in ce mai mult cu un limbric, din toate punctele de vedere.
    • -13 (21 voturi)    
      Ia cu lamaie, (Joi, 16 noiembrie 2017, 13:26)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Anna O.

      sa nu ti se aplece!
      • +11 (15 voturi)    
        pai chiar asa (Joi, 16 noiembrie 2017, 14:58)

        scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        ne apucam de cultivat lamai si ne tinem de nas cand intram peste ei - duhoarea e insuportabila. Asa-i fratilor ne strangem la o lamaie, o portocala ceva si apoi mergem sa le uram "bine am venit"?
  • +27 (33 voturi)    
    tot la DNA ajungi si matale, nea Tudorele (Joi, 16 noiembrie 2017, 11:49)

    lp [utilizator]

    e clar ca ascunzi ceva f urat mirositor sub pres, de-l sprijini asa hotarat pe tov. dragnea. Te ascunzi dupa texte de legi si hotarari, cand evidenta arata o hotie oribila
  • +24 (28 voturi)    
    Mafia PSD are probleme mai mari decat Belina (Joi, 16 noiembrie 2017, 12:00)

    emil bobu [utilizator]

    Dosarul Belina nu e nimic pe langa dosarul Tel Drum abia deschis.

    Vor trebui eliberati mii de infractori ca sa faca loc pentru PSDisti proaspat inculpati in dosarul asta.
  • +30 (34 voturi)    
    mi se pare mie sau ... (Joi, 16 noiembrie 2017, 12:00)

    Cocut [utilizator]

    De unde stie Slugarel care este obiectul anchetei penale declansate de DNA?!? Numai procurorul stie si numai procurorul are dreptul sa stie! Cand dosarul ajunge pe rol, de-abia atunci obiectul se face public (pana atunci este SECRET!!!)

    Ce te faci, Slugarel, daca obiectul anchetei este ...sa zicem "obtinerea de catre niste cetateni din Teleorman de foloase necuvenite ". Nicidecum HG-ul in sine, ci efectele ce decurg din acel HG.

    Sa urmaresti o pancarta cu tine Duminica viitoare in Pta. Victoriei...
  • +20 (24 voturi)    
    eliberatorul a 30% din puscariasi! (Joi, 16 noiembrie 2017, 12:21)

    ouyang [utilizator]

    8000 din 24000.
    • +5 (5 voturi)    
      Dati mamutelor pesediste minus? (Joi, 16 noiembrie 2017, 16:24)

      ouyang [utilizator] i-a raspuns lui ouyang

      Ca v-am servit datele reale? Ce imbecili.
  • +19 (21 voturi)    
    Bai tataie! (Joi, 16 noiembrie 2017, 12:30)

    CetateanulRoman [utilizator]

    slugarel! (multumesc Cocut!)
    Afla ca tocmai principiul separatiei puterilor in stat le ofera procurorilor sansa sa ancheteze ce fac nemernicii din parlament si nu sa se afle la comanda lor.
    Probabil ca ai terminat studiile in comunism si ai intrat la facultate cu dosarul. Asta e...
  • +14 (18 voturi)    
    Executive ajuta Legislative contra Judicative ! (Joi, 16 noiembrie 2017, 12:53)

    Defense [utilizator]

    O speta simpla da nu pentru CCR :

    Abuzul de serviciu pentru trecerea ilegala a bunului Statului (bun Public-Poporul Roman )in folosul privat (Liviu Dragnea ) in fata CCR(Pro Coruptie si Hotie) . Legislative -Judidicative -Executive - cand Executive(Guvrnul ) este cercetat PENAL de Judicative(DNA-Stat de Drept) nu are de ce sa intervina Legislative(C.P. Tariceanu) cu ajutorul Executive(Tudorel Toader ) in potriva Judicative (DNA).
  • +24 (24 voturi)    
    Absolut toate comentariile au exact (Joi, 16 noiembrie 2017, 12:56)

    eleVenereCtions [utilizator]

    un singur vot in minus in momentul asta.

    Mazeta, tu esti? Poate xrogo sau miss universul paralel?
    • +9 (11 voturi)    
      ete (Joi, 16 noiembrie 2017, 13:37)

      nesuferitu [utilizator] i-a raspuns lui eleVenereCtions

      ca p'asta l-a ratat. are ''treburi'' pe alte site-uri
      • +1 (1 vot)    
        chiar asa (Joi, 16 noiembrie 2017, 21:00)

        revo [utilizator] i-a raspuns lui nesuferitu

        Unde e Mazeta? La instruire?
  • +19 (21 voturi)    
    omule, intelege ca nu mai vrem hotii si interese (Joi, 16 noiembrie 2017, 13:12)

    CVL [utilizator]

    domnule ministru, ce justitie vreti sa aplicati? Daca cu buna intentie un ministru face un cadou lui fiu-su/fina-su/prietenu/unchiul/matusa o bucata dintr-o proprietate publica, trebuie sa fie pedepsit ca un hot. Daca mai multi au pus umarul la hotie, toti trebuie tratati ca niste hoti.

    Inteleg in acest moment ca nu vreti sa analizeze oportuniutati. Pai daca aceste legi/HG-uri stau la baza unor hotii, ar trebui, ca un ministru al justitiei ce sunteti, sa fiti interesat ca se respecta macar legile si procedurile tarii, ceea ce ijn acest caz nu s-a respectat. Iar CCR sa stie ca de ceva vreme, am ajuns ca din ce in ce mai multi sa nu mai ingaduim sa fim calcati in picioare, si ce le cerem (noi, ca simpli cetateni) sa judece drept, si sa nu mai caute sa scape niste hoti.

    Din pacate intuitia pe care am avut-o la numirea dumneavoastra confirma: ati fost numit ca sa ii ajutati pe hoti sa fure in liniste. Dupa cum vad, dumneavoastra acum sunteti asa, un fel de exponent a "in litera legii" si nu "in spiritul legii". OPRITI-VA!!!
  • +14 (16 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 16 noiembrie 2017, 13:20)

    [anonim]

  • -17 (23 voturi)    
    Rog specialistii si expertii in justitie si (Joi, 16 noiembrie 2017, 13:28)

    xrogo [utilizator]

    drept constitutional de mai sus sa nu se pronunte, sa asteptam calmi hotararea CCR si apoi s-o comentam!
    • +10 (14 voturi)    
      Ai uitat sa te semnezi (Joi, 16 noiembrie 2017, 14:02)

      eleVenereCtions [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      ca membru de partid.
    • +11 (13 voturi)    
      rog... (Joi, 16 noiembrie 2017, 14:34)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      slugile psd sa se intoarca la a3. nu sunt bineveniti aici!
      • +6 (14 voturi)    
        Din pacate nu se pot "intoarce" pentru (Joi, 16 noiembrie 2017, 15:08)

        scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        ca sunt primiti cu "aplauze" peste bot - nu sunt aici de capul lor, au indicatii precise ce si cum sa comenteze - nu le mai "curge" banutu' daca parasesc "postul"
    • +5 (9 voturi)    
      ''o sa va auda (Joi, 16 noiembrie 2017, 15:04)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      colegii mei, academicienii"
  • +2 (8 voturi)    
    Solutia este foarte simpla ! (Joi, 16 noiembrie 2017, 13:32)

    BaiatuDinPopor [utilizator]

    Dexter Morgan.
  • -4 (16 voturi)    
    bravo DNA! (Joi, 16 noiembrie 2017, 13:47)

    king david hotel [utilizator]

    Pacat ca nu a fost la fel de vigilenta si activa si pe vremea lui Boc-Base. Dar poate ca atunci erau numai oameni cinstiti la conducere.

    Nu conteaza, bina ca cum isi face treaba!
    • -2 (4 voturi)    
      Bine zici! (Joi, 16 noiembrie 2017, 14:34)

      muvis [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      Pai pe vremea lor a inceput DNA sa lucreze.

      Gresesc sau astia pe care ii ancheteaza acum erau pe vremea lui Base la putere?
    • 0 (0 voturi)    
      pe vremea lui Boc-Base hotii din opoziotie (Joi, 16 noiembrie 2017, 19:20)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      strigau in gura mare hotii
    • +2 (2 voturi)    
      dar poate PNA-ul infiintat de Nastase (Joi, 16 noiembrie 2017, 21:16)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      Trebuia sa inceapa anchetele! ii mai tii minte? aia care se ocupau de controlori de tren care luau spaga.
      Hai sic! antenila, Basescu si Boc or fi gresit in multe chestii dar infiintarea DNA-ului a fost una din marile lor realizari, daca nu cea mai mare.
  • +5 (9 voturi)    
    intrebare... (Joi, 16 noiembrie 2017, 14:33)

    liviu_ [utilizator]

    psd tot urla ca cei din dna sa plece pt ca nu au respectat constitutia...
    ei cand nu o respecta... si au for o GRAMADA de decizii impotriva lor ... chiar si cu slugile suspuse... d c nu ar trebui sa plece?!

    daca ccr admite magaria lui tariceanu UE (de fapt comisia de la venetia) ar trebui sa intervina , pentru ca efectiv in romania decizia CCR nu poate fi atacata nicaieri!
  • +8 (12 voturi)    
    premonitie (Joi, 16 noiembrie 2017, 14:35)

    ber [utilizator]

    Incet, incet nu vom mai avea justitie. Le vor judeca pe toate comisiile parlamentare si curtea constitutionala.
    Ca pe alea le avem NOI!
  • +9 (13 voturi)    
    As intelege OPORTUNITATEA (Joi, 16 noiembrie 2017, 14:52)

    CezarN [utilizator]

    Dar sa nu poata ancheta nimeni LEGALITATEA hotararior de guvern, nu mai inteleg.

    Adica daca guvernul hotaraste sa imbrace palatul Victoria in aur, pot intelege ca nu-i oportun, insa asta este, sunt votati si atat ii duce capul pe ei si votantii lor.

    Insa daca la baza unei HG stau documente false (falsificate cu INTENTIE) sau argumentatii lipsite de orice suport real(gen avand in vedere necesitatea construirii unei baze romanesti pe Luna...) nu vad de ce DNA-ul nu ar avea voie sa cerceteze imprejurarile emiterii unei HG. Aaaa, ca nu poate timite in instanta cazul pe motive de oportunitate, este altceva, insa, cum am zis, daca se decopera falsuri si alte ILEGALITATI, nu vad de ce nu ar avea voie sa sesizeze instanta competenta.
  • +11 (15 voturi)    
    Butorele, esti varza, ma, baiatule! (Joi, 16 noiembrie 2017, 15:01)

    tarantella [utilizator]

    citez:

    "nu avem nicio infractiune care sa conste in fapta Guvernului de a adopta o hotarare de Guvern...un act normativ cu incalcarea normelor de tehnica legislativa"

    Deci, in viziunea acestui profesor "in drept si publicist", abuzul in serviciu (respectiv, (ne)indeplinirea atributiilor de serviciu cu incalcarea prevederilor legii (respectiv normelor de tehnica legislativa) nu e infractiune pentru ca nu exista text de lege care sa prevada explicit aceasta infractiune in cazul Guvernului. Cu alte cuvinte, in codul penal aceeasi infractiune ar trebui prevazuta separat si explicit pentru tamplari, soferi, ingineri, guvern, primar etc. Sau, la comun pentru toata lumea, mai putin guvernul, care beneficiaza de tratament special.

    Du-te, ba, acasa si lasa pe altul care se pricepe.
  • +12 (16 voturi)    
    tudorel (Joi, 16 noiembrie 2017, 15:06)

    flippy [utilizator]

    asta e mai diabolic decat ciordache!
  • 0 (0 voturi)    
    Tudorica Minciunica (Joi, 16 noiembrie 2017, 18:33)

    EU_e_cu_noi [utilizator]

    Oare se poate cere o opinie oficiala Comisiei de la Venetia vis-a-vis de declaratiile si propunerile legislative al acestui impostor ? Comisia de la Venetia accepta sa aiba un astfel de membru in randurile ei ?
    Sau poate este adevarat faptul ca el prezinta alte proiecte institutiilor europene danaturand realitatea ?