Peste 1.200 de detinuti eliberati dupa o luna, intr-un an cifra va depasi 8.000. Circa 70-80% se vor intoarce inapoi - sindicat Administratia Penitenciarelor / Tudorel Toader: Cifrele ANP arata ca doar 674 de persoane au fost puse in libertate

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 16 noiembrie 2017, 8:47 Actualitate | Esenţial


Federatia Sindicatelor din Administratia Nationala a Penitenciarelor il contrazice pe Tudorel Toader, care a spus luni ca in urma recursului compensatoriu au fost eliberati doar 650 de detinuti.

UPDATE 14.27 Ministrul justitiei scrie pe pagina sa de Facebook ca datele ANP arata ca intre 19 octombrie si 15 noiembrie au fost puse in libertate doar 674 de persoane.



UPDATE 11.04 "Cei de la sindicat v-au dat o informatie absolut eronata si imi place sa cred ca intentionat au facut asa", a declarat joi Tudorel Toader. 

"Ministrul Justitiei dezinformeaza Parlamentul afirmand ca, in prima luna aplicare, au fost pusi in libertate in plus un numar de 650 de detinuti, avansand cifra de 25.093 detinuti ramasi in penitenciare. In realitate - conform site-ului ANP - in penitenciare sunt 24.464 detinuti.

In concluzie, conform statisticii oficiale a ANP, de la punerea in aplicare a legii recursului compensatoriu au fost liberati in plus peste 1.200 de detinuti (aproape dublu fata de cat a anuntat ministrul), urmand ca numarul celor liberati in plus sa depaseasca in primul an de aplicare cifra de 8.000 conform estimarilor noastre.

Ceea ce inseamna practic, avand in vedere ca cea mai mare parte (70 - 80%) se intoarce in perioada susamintita, ca vom avea un plus de cel putin 5.000 de infractiuni fata de dinamica normala a criminalitatii. La fel de probabilpvom avea beneficii zero in ceea ce priveste modernizarea sistemului penitenciar, avand in vedere ca investitiile de anvergura in modernizarea penitenciarelor inca sunt la stadiul de anunt", se afirma intr-un material de pe site-ul oficial al Federatiaei Sindicatelor din Administratia Nationala a Penitenciarelor 






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4768 vizualizari

  • +37 (39 voturi)    
    Si ce? E normal pentru Romania (Joi, 16 noiembrie 2017, 9:13)

    emil bobu [utilizator]

    Romanii ori nu voteaza, ori voteaza PSD, deci luati portii duble baieti!

    Sa ne fie invatatura de minte celor care n-am plecat inca.
    • -24 (26 voturi)    
      aia nu erau acolo pe viata (Joi, 16 noiembrie 2017, 11:58)

      Bocu' lu'Ioha [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      Au iesit detinuti care executasera minim 15 ani dintr-o pedeapsa de 18. Asta inseamna si 16 sau 17 ani, beneficiind de o reducere de 1-2 ani la o pedeapsa de 18. Daca nu erau revoltele de anul trecut poate ar fi iesit pentru buna-purtare
      As mai adauga ca iohanis nu a avut nici o obiectie, a promulgat legea asa cum e.
      As mai adauga ca in iarna v-ati opus eliberarii detinutilor care facusera fapte fara violenta.
      Dar ce e mai important de retinut: erau oameni inchisi temporar, nu pe viata!
      • +13 (13 voturi)    
        ia cu lamaie (Joi, 16 noiembrie 2017, 12:31)

        peperoni [utilizator] i-a raspuns lui Bocu' lu'Ioha

        http://observator.tv/eveniment/tanara-capitala-violata-club-detinut-fata-blocului-230062.html

        http://www.click.ro/news/national/declaratia-socanta-unui-detinut-abia-eliberat-tara-asta-doar-prostii-muncesc

        http://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/un-detinut-eliberat-din-puscarie-a-devastat-un-centru-social-din-buzau-video.html

        http://www.digi24.ro/stiri/actualitate/un-detinut-eliberat-prin-legea-recursului-compensatoriu-a-rezistat-doar-o-zi-in-libertate-815612

        http://iasitvlife.ro/index.php/categorii/item/55362-fara-leac-detinut-eliberat-joi-din-penitenciarul-de-maxima-siguranta-iasi-si-bagat-inapoi-vineri

        Asta doar ce am gasit la prima mana.


        "Întrebat ce planuri are de acum, că e liber, dacă plănuiește să se angajeze, infractorul răspunde cu nonșalanță și fără jenă: „Să ce? Doamnă, în țara asta decât prosștii muncește”. Uimită după ce i-a spus că o să trăiască „din mila oamenilor”, reporterița îl întreabă dacă are de gând să cerșească.

        Deținutul proaspăt eliberat este însă hotărât și îi spune, fără remușcare: „Nu, doamnă, o să le zic cu frumosu’ să dea la băiatu’ portofelul și tot ce mai au pă ei”. Reporterița l-a pus la încercare: „Și dacă nu vrea nimeni să vă dea?”. „Punem pariu?”, i-a răspuns proaspăt eliberatul deținut."


        Sper sa te intalnesti si tu cu oamenii astia cat de curand sa vezi cum e pe pielea ta, si toti care le tineti partea la comunistii infractori si legile lor bune de sters intre buci
        • -12 (14 voturi)    
          cu cat s-au eliberat mai repede? (Joi, 16 noiembrie 2017, 13:19)

          Bocu' lu'Ioha [utilizator] i-a raspuns lui peperoni

          crezi ca daca mai stateau cateva luni se cuminteau?
          • +11 (11 voturi)    
            asta sa o intrebi (Joi, 16 noiembrie 2017, 14:00)

            peperoni [utilizator] i-a raspuns lui Bocu' lu'Ioha

            pe fata care a suferit violul, pt ca a iesit cineva din puscarie mai devreme de termen.

            Cu o luna , doua nu conteaza, daca nu ar fi iesit mai devreme, fata aia nu mai suferea o trauma tot restul vietii, din cauza legilor comunistoide ale sefilor tai.

            Va faceti ca nu intelegeti..ma rog, asta e treaba voastra de postaci platiti, sa induceti lumea in eroare, numai ca nu mai tine, teapa.
            Eu in locul ei l-as da in judecata pe TT, pana da faliment, pt daune morale
            • -9 (9 voturi)    
              fata respectiva cred ca se gandeste la altceva (Joi, 16 noiembrie 2017, 14:10)

              Bocu' lu'Ioha [utilizator] i-a raspuns lui peperoni

              probabil altadata nu va mai pleca noaptea acasa cu necunoscuti
              • +8 (8 voturi)    
                urmeaza sa ne ziceti (Joi, 16 noiembrie 2017, 14:24)

                peperoni [utilizator] i-a raspuns lui Bocu' lu'Ioha

                sa stam linistiti incuiati acasa, sa nu mai iesim in cluburi, sa nu mai iesim pe strazi, ca sa nu patim nenorociri.

                Cum zice si Daea stati linistiti si munciti, nu va mai razvratiti, nu se accepta revolte, va zic eu ca va merge bine...ca pe timpu lu ceasca, ce sa zic
                • +3 (3 voturi)    
                  a vrut sa fie o replica scurta (Joi, 16 noiembrie 2017, 16:01)

                  Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui peperoni

                  Ramanea sa mai zica si ca "aia sa-si fi tras o fusta mai lunga si sa nu mai iasa asa decoltata si fara basma, ca barbatii, vezi bine, nu se pot stapani daca le iese diavolu' in cale".
                  E clar ca fata violata e de vina.
                  Si ca allah asa si pe dincolo...
              • +3 (3 voturi)    
                viol corectional? (Joi, 16 noiembrie 2017, 16:03)

                Marcel-Dinu [utilizator] i-a raspuns lui Bocu' lu'Ioha

                Cam ce cap patrat poti sa fii sa afirmi asa ceva? De cind cineva care pleaca noaptea unde are indiferent ce treaba trebuie violat?
                Dupa pseudonim avem de a face cu un impotent frustrat.
      • +3 (3 voturi)    
        asa e... (Joi, 16 noiembrie 2017, 15:41)

        exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Bocu' lu'Ioha

        ce mai conteaza ca se elibereaza citeva sute sau mii de hoti, escroci sau criminali cind sunt in libertate milioane...
    • +9 (9 voturi)    
      Stii care e problema? (Joi, 16 noiembrie 2017, 13:03)

      mdaniel [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      Ca gunoaiele astea vor fi eliberate si vor avea drept de circulatie in tot UE. Din punctul lor de vedere e mai ok sa faci infractiuni in Germania, Franta, etc, la un tun ramai cu mai mult, asadar daca pleci dute pe alt continent, trist dar adevarat.
  • +30 (32 voturi)    
    deci TT a mintit (Joi, 16 noiembrie 2017, 9:43)

    peperoni [utilizator]

    cel mai bine ar fi din cei eliberati sa il prinda pe strada, sau inainte sa intre in casa, sa il invete pe pielea lui ce inseamna sa eliberezi detinuti inainte de termen, sa fie sodomizat bine dorsal si jefuit...ne-am saturat de comunisti!!
    • -5 (5 voturi)    
      Promovezi tocmai comunismul revoluționar (Joi, 16 noiembrie 2017, 15:09)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui peperoni

      Penitenciarele au ajuns supraaglomerate datorită pedepselor disproporționate. Infractorii violenți trebuie să stea în închisoare, nu ”gulerele albe”.

      Tu îți citești postările, ești conștient ce scrie în ele? Cei 24 care ți-au dat plusuri se pare că nu le și citesc. Sau plusurile vin direct din redacția Hotnews?

      De când ai ncik-name-ul ăsta, al câtelea e?
      • +2 (2 voturi)    
        Promovezi derutarea adversarului (Joi, 16 noiembrie 2017, 16:05)

        Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        Gulerele albe le cam iau cu suspendare, condamnarile, sau cu termene de tot rasu', nu prea stau prin penitenciare, doar atat cat sa fraternizeze un pic cu borfasii, sa mai castige simpatii. Adica, sa-si largeasca bazinul electoral.
      • +1 (3 voturi)    
        faceti frate (Joi, 16 noiembrie 2017, 17:13)

        peperoni [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        inchisori, sunt atatea unitati de armata dezafectate, dar pe voi nu va intereseaza, doar sa iasa cine trebuie pe zile bonus.

        Zici ca infractorii violenti sa stea in inchisoare, atunci cum ies violatorii zilele astea pe recursul compensatoriu? Inseamna ca legea facuta de ai tai e proasta.
        Sa stea in inchisoare cine merita, indiferent guler alb, fular maro, esarfa mov, nu schimbam legile ca sa scape unii special.

        Cum ziceam, facem ceva pe programul vostru de guvernare si legile voastre tampite, mai lasati-ne

        Cate inchisori se faceau de 28 mil E furate de la UE din banii nostri pana la urma, pt ca am inteles ca Romania a platit deja prejudiciul????

        Si de alti bani furati la foc continuu de penali??

        Cate spitale?? Cate autostrazi???
        • 0 (0 voturi)    
          Supraaglomerarea i-a afectat tocmai pe violatori (Joi, 16 noiembrie 2017, 21:26)

          Harald [utilizator] i-a raspuns lui peperoni

          Cei cu pedepse mari au stat mai mulți ani în condiții improprii, așa ajuns să primească bonusuri mari.

          Dacă te-ar interesa o soluție realistă, ai începe să gândești logic. Dar dacă te interesează doar să faci atmosferă, locul tău e la echipa de zgomote.

          Te asigur că eu nu vin în România să-ți construiesc ție penitenciare, iar ele trebuiau să existe deja de ani buni. Genul ăsta de soluții ca la piață propune-le chiar la piață.
      • 0 (0 voturi)    
        Gulerele albe? (Joi, 16 noiembrie 2017, 22:41)

        sbogdan [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        Vorbesti despre cei care au furat tot ce se putea fura si urmeaza sa ne vanda si pe noi, daca nu cumva suntem vanduti si nu am aflat inca? Din cauza lor au plecat romanii, din cauza lor avem sistemul de sanatate pe care-l avem, din cauza lor sunt persoane care traiesc de pe azi pe maine! De cei care s-au stins din cauza lipsurilor din spitatale sau din cauza gaurilor din asfalt etc. ce sa mai zicem?
        Eu nu vad nici o pedeapsa care sa fie suficienta pentru acesti nemernici! Mai usor cu pianul pe scari, sa nu se trezeasca romanul...
  • +28 (28 voturi)    
    Comment sters de user (Joi, 16 noiembrie 2017, 9:44)

    polonyca [anonim]

  • -13 (21 voturi)    
    Limba româna... (Joi, 16 noiembrie 2017, 10:18)

    brifcor [utilizator]

    "70-80% se vor intoarce inapoi".
    Bine ca nu întorc înainte :)
    • +8 (10 voturi)    
      bine ca nu se intorc (Joi, 16 noiembrie 2017, 12:10)

      Philipe [utilizator] i-a raspuns lui brifcor

      te poti intoarce la dreapta, la stanga si inapoi
  • +21 (27 voturi)    
    Am o ruda (Joi, 16 noiembrie 2017, 10:19)

    galeo [utilizator]

    Careia i s-a furat portofelul pe strada.
    Multumim PSD
    • -10 (10 voturi)    
      si stii tu cine i l-a furat? (Joi, 16 noiembrie 2017, 12:35)

      Bocu' lu'Ioha [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      stii tu ca i l-a furat un detinut care a efectual 5 ani dintr-o pedeapsa de 6 ani si a fost eliberat inainte de termen?
      • +1 (1 vot)    
        . (Joi, 16 noiembrie 2017, 15:16)

        Ingwar [utilizator] i-a raspuns lui Bocu' lu'Ioha

        dar stii ca exista asa notiune ca "reputatie" ? pai tre sa mai stii ca PSD se asociaza cu hotii, escrocii, tradatorii, golani si alte mizerii. reputatia se cistiga greu fie ea negativa sau pozitiva. faptul ca PSD are o reputatie negativa este deja o axioma si nu m-as mira ca daca sa faci un sondaj in Jilava precis 95% se proniunta pro PSD
      • 0 (0 voturi)    
        Exact, a fost un om cinstit (Joi, 16 noiembrie 2017, 22:28)

        Savitar [utilizator] i-a raspuns lui Bocu' lu'Ioha

        Poate chiar academician.
  • +12 (12 voturi)    
    xxxxl (Joi, 16 noiembrie 2017, 10:49)

    vorbeste lumea [utilizator]

    mare lucru daca nu se-angajeaza-n politie cateva sute din ei ...
  • +12 (12 voturi)    
    Normalitatea e demisia (Joi, 16 noiembrie 2017, 11:05)

    benicio [utilizator]

    Pentru raportul MCV si pentru porcaria asta cu puscariasii eliberati fara nici o noima (fara a avea o minima statistica in spate), ministrul juustitiei ar trebui sa-si dea demisia urgent. Asta ar insemna o minima normalitate intr-o tara civilizata. Dar stai...
    • -10 (10 voturi)    
      Portocala e in raportul MCV? (Joi, 16 noiembrie 2017, 12:34)

      Bocu' lu'Ioha [utilizator] i-a raspuns lui benicio

      ne putem da seama de obiectivitatea raportului MCV daca apare cazul "portocala" in raport
  • +12 (14 voturi)    
    Muncă mai multă pentru judecători și avocații (Joi, 16 noiembrie 2017, 11:30)

    Gray51 [utilizator]

    Avocații cu siguranță vor câștiga mai mult și vor iubi regimul. Dar judecătorii, care deja sunt suprasolicitați? Probabil se vor scoate multe posturi suplimentare de judecători, majoritatea vor proveni din rândul unor avocați mai bătrâni și"de încredere" din punct de vedere ideologic. E doar o alta teorie a conspirației, dar cine știe...
  • +9 (9 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 16 noiembrie 2017, 13:10)

    [anonim]

    • -1 (5 voturi)    
      fara indoiala (Joi, 16 noiembrie 2017, 14:20)

      Ion-i_pozitivi [utilizator] i-a raspuns lui

      Dar aici nu are legatura cu ei, ci cu o lege prost facuta (cel mai probabil intentionat): https://www.cotidianul.ro/recursul-compensatoriu-si-gratierea-mascata/
    • +2 (2 voturi)    
      dar in primul rand parlamentari penali (Joi, 16 noiembrie 2017, 15:09)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui

      ei fac legile
  • +8 (8 voturi)    
    Multumim partidului PSD (Joi, 16 noiembrie 2017, 13:37)

    vlad.pe [utilizator]

    Dupa ce a fost votat cu procentul de 42%, dupa ce si-au dublat salariile iar mai apoi au realizat ca nu mai sunt bani de pensii marite, dupa ce a dat cu Leul de pamant, au crescut ratele la banci iata ca Partidul PSD isi arata singura grija: eliberarea infractorilor din inchisori, asa e cand sunt condusi de un PENAL.

    Intre timp, frați români, aveti grija de sarbatori, atunci actioneaza acești infractori.
  • +4 (4 voturi)    
    daca... (Joi, 16 noiembrie 2017, 14:35)

    liviu_ [utilizator]

    casa o sa-mi fie sparta...
    o sa ma duc cu nota de plata la psd!
  • +2 (2 voturi)    
    am o geaca cu un fermoar defect (Joi, 16 noiembrie 2017, 15:07)

    nick24 [utilizator]

    la care ma chinui sa o inchei sau o deschei, merge foarte greu, prinde si materialul.
    In 282 o tipa langa mine, a facut o miscare fina si in intr-o secunda mi-a desfacut fermoarul vreo 40 cm, mai jos de buzunarul cu portofelul.
    Pe mana am vazut ca avea tatuaje din puscarie.

    Deci sunt buni la reparat fermoare...
  • +2 (2 voturi)    
    tocmai s-a largit baza electorala (Joi, 16 noiembrie 2017, 15:49)

    yellowdog [utilizator]

    a gruparii infractionale/criminale psd
    • +1 (1 vot)