Citeste Hotnews.ro pe telefonul mobil


Stirile pe telefonul tau
Foto: Hotnews
Intra pe adresa http://m.hotnews.ro. Este o sectiune a site-ului gandita pentru oamenii activi, - cei ce doresc sa primeasca rapid informatiile importante ale zilei - usor de accesat, folosind telefonul mobil.  
 
Cu fotografii optimizate si fara ca utilizatorul sa mai faca setari speciale, pagina ar trebui sa se descarce aproape instant in browser.
Poti naviga prin sectiuni folosind tastele telefonului. Apesi tasta "0" si intri  in rubrica de actualitate. Apesi tasta "1" si ajungi la sectiunea de "economie", tasta "6" si citesti stirile de ultima ora. Atentie la tasta "7" prin care puteti accesa continuarea articolelor mai lungi.

Aplicatia este realizata de firma StarTech.

UPDATE: aplicatia recunoaste terminalele iPhone, servind pagini optimizate pentru browserul Safari. Mai multe detalii, aici.

PDA
HotNews.ro poate fi accesat de pe PDA si alte dispozitive mobile la adresa pda.hotnews.ro .





















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

71323 vizualizari

  • -4 (6 voturi)    
    De ce? (Vineri, 18 ianuarie 2008, 20:23)

    tetelu [anonim]

    Problema e ca nu e mai nimic interesant de citit nici pe site..
    Si stirile parca sunt facute de studenti in pauza; sunt pline de greseli, si de logica, si gramaticale, si multe typo-uri..
    Deci, in primul rand, de ce sa citim hotnews?
    • 0 (4 voturi)    
      Tu vb de greseli gramaticale (Vineri, 18 ianuarie 2008, 22:16)

      florin [anonim] i-a raspuns lui tetelu

      Tu vb de greseli gramaticale cand pui virgula si dupa aceea scrii "si"
      • -3 (3 voturi)    
        vrei sa spui ca esti mai destept... ptr florin (Miercuri, 23 ianuarie 2008, 10:22)

        damian [anonim] i-a raspuns lui florin

        fa diferenta intre virgula (,) si ghilimele(" ") si apoi poti sa comentezi...
    • -1 (3 voturi)    
      foarte adevarat (Miercuri, 17 septembrie 2008, 21:57)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui tetelu

      eu unul sunt de acord cu tetelu. stirile sunt scrise parca dintr-un autobuz 123 pe la prinz. greseli gramaticale cu caru', repetari, multe chestii irelevante sau scrise doar ca sa fie ceva scris
  • 0 (0 voturi)    
    ce noutate (Vineri, 18 ianuarie 2008, 21:03)

    Bogdan [anonim]

    eu citeam si păe formatul vechi acum 2 ani si jumatate de exemplu... apropos erea mult mai util vechiul format. asta nou e naspa rau ;)
  • 0 (0 voturi)    
    O veste foarte buna.... (Vineri, 18 ianuarie 2008, 21:15)

    Claude [anonim]

    Greu mai era pe Opera.... E de imbunatatit varianta de mobil...
  • 0 (0 voturi)    
    E misto (Vineri, 18 ianuarie 2008, 21:59)

    misu [anonim]

    Ala vechi nu mergea pe MOTu meu. Plus ca nu puteam sa bag adresa :). Asta merge.
  • 0 (0 voturi)    
    for mobile (Vineri, 18 ianuarie 2008, 23:55)

    Dante [anonim]

    Nu trebuia sa va omorati cu un domeniu separat, ajungea un stylesheet pentru mobile si, vorba lu Claude, Opera Mini. In primul rand pentru a economisi bani. Cine e interesat, sa faca probe la http://www.operamini.com/demo/
    • 0 (0 voturi)    
      din parti opera (Sâmbătă, 19 ianuarie 2008, 5:21)

      misu [anonim] i-a raspuns lui Dante

      ma c...c in ea de opera...am folosit-o si pe gprs mi se incarca siteu in 5 minute. asta macar merge rapid.
      • 0 (0 voturi)    
        Ehehe (Sâmbătă, 19 ianuarie 2008, 11:04)

        Claude [anonim] i-a raspuns lui misu

        Eu cred ca ar trebui sa faci treaba aia mare pe operatorul tau de telefonie mobila, ca doar n-o fi de vina Mozzila ca tu ai retea de net de trei rahati acasa :)))
        • 0 (0 voturi)    
          Opera (Sâmbătă, 19 ianuarie 2008, 13:11)

          radu [anonim] i-a raspuns lui Claude

          Din punctul eu de vedere singurul telefon pe care se poate naviga decent e iphone. Dar iphoneul nu merge decat pe wireless (no GPRS, no 3G).

          Daca intru cu opera pe siteul mare nu inteleg nimic pentru ca trebuie sa fac zoom la 20-30%.

          In plus n-ai ce sa faci docamdata cu operatorul. Este evident ca un site mare se incarca in 20 de secunde pe 3G la 15k/s. In plus platesti traficul o gramada.
          Ce nevoie am sa vad toate bannerele de pe hotnews folosind opera.
          • 0 (0 voturi)    
            Subscriu (Sâmbătă, 19 ianuarie 2008, 18:10)

            Claude [anonim] i-a raspuns lui radu

            la problema cu banerele
            • 0 (0 voturi)    
              Pai daca subscrii... (Sâmbătă, 19 ianuarie 2008, 21:52)

              radu [anonim] i-a raspuns lui Claude

              Pai tocmai d-aia siteul de mobile e ok. Ai toata informatia si merge mult mai rapid.

              Bannerele sunt ok pe un site mare. Trebuie sa traiasca si ei din ceva (publicitate). Siteul mare nu-i ok sa-l vezi pe mobil.

              Inca ceva...vorbeai de operatori...eu cred ca webul pe mobile tre sa treaca odata dincolo de operatori si siteul asta e un inceput bun. Cum ar fi ca cele mai mari siteurile de web mari sa fie RDS World si Astral Live? Webul pe mobile o sa fie free indiferent de operatorul care o sa fie doar provider de banda.
          • 0 (0 voturi)    
            iPhone, take me to your leader (Duminică, 20 ianuarie 2008, 15:07)

            Claudia [anonim] i-a raspuns lui radu

            Va dati seama, daca nu aparea iPhone eram pierduti! Noroc ca a iesit acest telefon pe care-l atingi cu degetele unsuroase de roman care maninca salam.
            • 0 (0 voturi)    
              iphonele v-a salvat pe toti (Luni, 21 ianuarie 2008, 1:52)

              Marian [anonim] i-a raspuns lui Claudia

              Da, erai pierduta fara ifone...
              Dar exista telefoane cu net de cand lumea. Uite, de exemplu se-ul p800 (cu symbian, aparut in 2002). Sau hp-ul ala 6310 (cu windoze mobile) din 2004. Sau nochea 7650 (in 2002) si 6708 (tot cu symbian, in 2005). Sau treo-urile alea vechi (de ex. 600, in 2003). Ma rog, sunt jdemii...

              Si toate astea stiau gprs, stiau web (site-uri normale, nu d-alea wap), stiau email (imap sau pop3, mai multe conturi simultan)... Sa nu crezi ca timpu' se imparte in "inainte de ifone" si "dupa ifone".

              Si chiar si-acum (in epoca ifone) sunt telefoane care stiu web (muuult mai bine decat ifone), au metode de data input muuult mai bengoase decat metoda aia cu degetele unsuroase (read: handwriting recognition si/sau qwerty keyboard), stiu email mult mai ciumec decat ifonele, au camere bengoase cu autofocus, stiu wifi, au bluetooth si infrared, stiu sa citeasca/editeze documente word/excel ca pe-un computer normal, au voice commands (foarte cool sa-i zici ce vrei sa-ti cante), au gprs/3g... unele au chiar gps.

              Si, foarte important, sunt telefoane pe care poti sa-ti instalezi ce soft vrei (adica nu ca pe ifone, unde nu poti sa faci nimic). Daca vrei skype, iti instalezi si gata. Vrei ym, pai dai jos unul de pe net si-l instalezi. Vrei alt browser, treaba ta, alegi altul. Nu-ti place suita office care vine cu telefonul, pai atunci iti cumperi alta. Adica ai alternative.
              Si, daca vrei sa vezi filmele cu tot cu subtitluri, pai iti instalezi un player de divx care stie asta. Simplu, nu?
              Ma rog, nu pe iphone. Nu, figurile astea merg doar pe telefoane d-astea normale, de bani normali, nu pe fitze de ifone.
              • 0 (0 voturi)    
                Cate prostii graiti!.. (Luni, 21 ianuarie 2008, 11:38)

                EU [anonim] i-a raspuns lui Marian

                Iphone=snobism
                SonyEricsson P910i = the best!!!
                Citeam hotnews pe P910 de cand exista siteul asta.
                Acum es si mai ok. Astept versiunea txt.
          • 0 (0 voturi)    
            mda, pana la iphone chiar nu exista net mobil, nu (Luni, 21 ianuarie 2008, 1:26)

            Marian [anonim] i-a raspuns lui radu

            BTW, iphonele are gprs. N-are 3g.

            Si, tot btw, hotnews avea o versiune de mobil de acu' doi ani, cand nu exista iphone. Se chema "pda", la http://www.hotnews.ro/pda/ (era un link in meniul din situl vechi).

            Si inca un btw, lumea nu a asteptat sa apara iphonele ca sa se dea pe net de pe telefon (inclusiv pe siturile de stiri din ro, fie ele de pda, mobil sau normale). Da, oamenii se dadeau pe net de pe smartfone-uri simple, ieftine, cam de cand merge gprs in Romania. Si lumea se dadea chiar situri normale, nu neaparat pe situri d-astea pentru ecrane mici. Si chiar pe telefoane d-astea mai ieftine (de ex. se m600, cred ca e vreo 200eur acum), nu neaparat pe nenorociri scumpe (de genul, sa zicem, p1).

            Ca sa nu stai 1000 de ani sa se incarce, pur si simplu setezi browserul sa nu incarce imaginile, moment in care merge ok chiar si pe iphone (adica pe telefoane fara 3G). Si browserele de pe mobile (si opera pe symbian, si ie pe windoze mobile) stiu sa scaleze un site normal astfel incat vezi ok incepand de la 320x240px. O exceptie este versiunea curenta a hotnews (ala mare), un site destul de "heavy" chiar si fara poze.

            Oricum, traficul prin 3g costa identic cu ala de gprs (la vodafone cel putin).

            Asa ca:
            - setati browserul sa nu incarce pozele;
            - incercati sa folositi gprs chiar daca aveti 3G (depinde de zona, da' 3G consuma putin mai multa baterie);
            - dati-va pe http://www.hotnews.ro/pda/ (ala vechi) sau http://m.hotnews.ro (ala nou).
            • 0 (0 voturi)    
              http://m.hotnews.ro (Luni, 21 ianuarie 2008, 18:14)

              mihai [anonim] i-a raspuns lui Marian

              Nu inteleg ce vrei sa spui cu "heavy".

              Daca vrei testeaza aici: http://ready.mobi

              Siteul nou (m.hotnews.ro) are 16k cu tot
              cu poze. Siteul vechi (hotnews.ro/pda)
              are 54k fara nici o poza. Care e mai rapid?
              Care merge pe mai multe telefoane?
              • 0 (0 voturi)    
                hotnews.ro chiar e heavy (Marţi, 19 februarie 2008, 1:35)

                Marian [anonim] i-a raspuns lui mihai

                www.hotnews.ro, asa cum se prezinta acum, e heavy rau de tot. Adica mare. Adica are 174KB azi. Cand am scris aia, avea fix 2MB (imediat dupa ce a aparut in versiunea asta).
                pda.hotnews.ro si m.hotnews.ro sunt mici de tot comparat cu site-ul mare.
                Capisci?
          • 0 (0 voturi)    
            Smart site (Miercuri, 23 ianuarie 2008, 0:41)

            mihai [anonim] i-a raspuns lui radu

            Puteti folosi noul site (m.hotnews.ro) de pe orice telefon.
            Nu trebuie sa setati sa nu se descarce pozele. Chiar si cu poze este mult mai rapid decat cel vechi - hotnews.ro/pda (16k vs 54 k)

            Spre deosebire de cel vechi poate fi accesat de pe orice telefon. Pentru ca recunosate ce mobil acceseaza siteul si rendeaza continutul in functie de caracteristicile acestuia - inclusiv screen width.
          • 0 (0 voturi)    
            Corect (Marţi, 5 februarie 2008, 13:57)

            Claude [anonim] i-a raspuns lui radu

            Aici iti dau dreptate!
  • 0 (0 voturi)    
    Sa nu uitam principala intrebare (Sâmbătă, 19 ianuarie 2008, 12:19)

    Claudiu [anonim]

    De ce s-a pierdut calitatea articolelor hotnews ?
    E pacat. eram cu cu un deget pe f5 inainte. Acum abia daca mai deschid o data pe saptamana...

    Poate cineva aude si va indrepta situatia..
    • 0 (0 voturi)    
      nu inteleg (Duminică, 20 ianuarie 2008, 13:18)

      Viorel [anonim] i-a raspuns lui Claudiu

      nu sunt de acord cu tine. mie mi se pare ca s-au diversificat si e mult mai multa informatie.
  • 0 (0 voturi)    
    mobile si pe pc (Joi, 24 ianuarie 2008, 13:03)

    m [anonim]

    Vreau sa pot citi hotnews mobile si pe pc, e mai bine structurat!
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari (Vineri, 25 ianuarie 2008, 18:11)

    Dan [anonim]

    Orice site pentru mobil e primit cu bratele deschise. Citeam si inainte vechiul format /pda, voi citi si acest nou format.

    Succes in continuare si articole cat mai calde si mai bune !
  • 0 (0 voturi)    
    Nici macar nu merge acest link (Miercuri, 5 noiembrie 2008, 0:37)

    O [utilizator]

    Aceste linkuri nu functioneaza. Sunt redirectionate catre aceasta pagina.
  • 0 (0 voturi)    
    http://www.m9re.com (Vineri, 12 decembrie 2008, 0:31)

    شات مصري [anonim]

    Viorel [anonim] i-a raspuns lui Claudiu
    nu sunt de acord cu tine. mie mi se pare ca s-au diversificat si e mult mai multa informatie.
  • 0 (0 voturi)    
    link pagina pentru mobil (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 11:24)

    alx [anonim]

    acest link http://m.hotnews.ro. nu mai functioneaza!
  • 0 (0 voturi)    
    Hotnews - aplicatie pentru Andrioid (Vineri, 4 iunie 2010, 9:56)

    alex [anonim]

    Am descopeit in Android Market acum cateva zile un reader optimizat pentru Hotnews.ro, folosind site-ul mobil si feedurile RSS. Pastreaza continut offline, thumbnails acolo unde este cazul. Permite trimiterea de linkuri pe email, Facebook, Twitter, etc. Functioneaza ok. Intrebarea este... aplicatia apartine hotnews sau nu? Totusi o veti promova pe site?