Tudorel Toader spune ca Raportul MCV este pozitiv, desi anunta monitorizare pentru cel putin inca un an

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 15 noiembrie 2017, 11:53 Actualitate | Esenţial

Concluzia raportului MCV este ca Romania isi poate indeplini obiectivul ridicarii MCV in actualul mandat al Comisiei Europene, adica pe parcursul anului 2018, a afirmat miercuri ministrul justitiei, Tudorel Toader, in conditiile inc are Bruxelles-ul a anuntat ca monitorizarea europeana va continua cel putin inca un an. 

Potrivit ministrului, Bruxelles-ul a luat act de progresele realizate de Romania in indeplinirea recomandarilor formulate in ianuarie 2017.  

"Este un raport de etapa, un lucru foarte important de subliniat", a spus Tudorel Toader, insistand de mai multe ori ca Romania poate indeplini obiectivul de ridicare a MCV in cursul anului viitor.

Ministrul justitiei nu a vrut sa raspunda decat la o singura intrebare, care i-a fost pusa in legatura cu pacehtul de modificare a legilor justitiei.

Tudorel Toader a rapsuns ca, daca exista o "proecupare, ea izvoraste din raportarea la un debut de proces legislativ, la un pachet de legi care nu a trecut de prima comisie, daramite sa ajunga la promulgare. Numai forma finala a legii produce efecte juridice."























VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si StartupCafe.ro, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

1800 vizualizari

  • +25 (25 voturi)    
    in traducere libera: (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 11:57)

    lp [utilizator]

    "Eu mint cum respir"
    • +14 (14 voturi)    
      Tudorel StrunGar Model (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 12:01)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui lp

      asta este !
    • +6 (6 voturi)    
      Schizofrenia este periculoasa! (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 13:28)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui lp

      "Schizophrenia is a mental disorder characterized by abnormal social behavior and failure to understand what is real. Common symptoms include false beliefs, unclear or confused thinking... " wiki

      Prin urmare

      "într-o populație mare și reprezentativă studiată în anul 1999, 12,8% din americani credeau că suferinzii de schizofrenie au o probabilitate foarte înaltă de a comite acțiuni violente împotriva altor persoane, iar 48,1% considerau că acest lucru este doar probabil. Peste 74% au răspuns că suferinzii de schizofrenie fie „nu prea sunt în stare” fie „nu sunt deloc capabili” de a decide asupra propriului tratament, iar 70,2% au afirmat aceleași lucruri cu privire la A DECIDE ASUPRA BANILOR PROPRII." wiki

      In concluzie, nu mai votati astfel de oameni!
    • +7 (7 voturi)    
      Tudorel... (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 13:42)

      mariusssss [utilizator] i-a raspuns lui lp

      ...sluga model! Intrebarea e pana unde vor merge cu aceste intentii de subjugare a justitiei. Raspunsul este pana cand le vom inmuia oasele!
  • +10 (10 voturi)    
    Ministerul Adevarului (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 11:58)

    tiberius_p [utilizator]

    Ratia de ciocolata a crescut cu 30% si suntem in razboi cu Eurasisa nu cu Eastasia. Crimele de gandire se pedepsesc la camera 101.
    Traiasca Fratele cel Mare!
  • +18 (18 voturi)    
    Mai lipsea putin si... (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 12:06)

    Andradda [utilizator]

    ...Tudorel ar fi declarat cu seninatate ca raportul MCV este 100% favorabil si ca Parlamentul si el insusi ca persoana au fost ridicati in slavi pt actiunile lor!

    Cata marlanie, cata slugarnicie, cata abjectie!
  • +15 (15 voturi)    
    Tudorel Toader (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 12:10)

    nesuferitu [utilizator]

    sau cum sa te faci de tot rasul intrand in cac... in partid adica.
  • +7 (7 voturi)    
    pai, (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 12:54)

    Cezy [utilizator]

    curat pozitiv coane Tudorica! Ei, cu mici chestii negative pe ici pe colo, prin partile esentiale...A, si repetam anu'!
  • +9 (9 voturi)    
    Delirant (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 13:01)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Omul este intr-un univers paralel. Dupa ce a incercat cateva fente cu Comisia (a prezentat proiecte de reforma fanteziste diferite de cele discutate in tara) acum vede negrul drept "cel mai probabil" alb. Ce final penibil de cariera pentru un individ ce putea sa ramana integru. Tentatia functiei l-a facvut sa accepte comprom
  • +9 (9 voturi)    
    Este sero pozitiv pt. "alesii " penali !! (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 13:01)

    Plagarus [utilizator]

    Doar prin baltile tzarisoarei mai scapa cate unul,precum Terente, Codin al lui Istrati,........D.LNicolae brigand de Belina.
  • +7 (7 voturi)    
    Tudorel, citeste! (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 13:33)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Tudorel, citeste ce scrie macar pe hotnews despre MVC. Ce poti face dupa ce citesti si o sa te lamuresti cu greu? Pleaca, demisia , fa-te avocat sa il asisti pe Dragnea in fata OLAF.
  • +1 (1 vot)    
    domnilor, asta a fost! (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 18:38)

    iodixit [utilizator]

    ultimul indiciu care-mi lipsea. sint FOARTE sigur ca omuletul asta nu-i de la noi de pe planeta! altfel cum sa-mi explic perlele pe care le gindeste si le scoate pe gura? pe planeta lui or fi perle? sau cum se zice pupincurism in martiana?