Comisia de ancheta a prezidentialelor din 2009 a decisa sa sesizeze Ministerul Justitiei cu privire la refuzul lui Kovesi de a se prezenta la audieri

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 15 noiembrie 2017, 10:59 Actualitate | Esenţial

Comisia parlamentara de ancheta a alegerilor prezidentiale din 2009 a decis miercuri sa sesizeze Ministerul Justitiei dupa ce sefa DNA, Laura Codruta Kovesi, a refuzat pentru a patra oara de a se prezenta la audieri, informeaza news.ro.

Propunerea de sesizare a Ministerului Justitiei a fost facuta de deputatul PSD Liviu Plesoianu, care a acuzat-o pe Laura Codruta Kovesi ca nu respecta deciziile Curtii Constitutionale.

"Ca ministru al Justitiei trebuie sa aiba o pozitie publica, trebuie sa ia o decizie in ceea ce o priveste pe doamna Kovesi, pentru ca altminteri inseamna ca putem sa inchidem si Curtea Constitutionala, inseamna ca putem renunta si la Constitutie si, in general, putem sa plecam cu totii acasa si sa lasam anumite persoane sa faca ce vor in tara asta in mod evident deasupra legii, desi in Constitutie scrie ca nimeni nu este deasupra legii", a spus Plesoianu.

Presedinta comisiei de ancheta, deputata PSD Oana Florea, i-a atras atentia lui Liviu Plesoianu ca jurisprudenta CCR interzice comisiilor de ancheta sa propuna sanctiuni pentru cei care refuza sa se prezinte la audieri.

"Cred ca atunci cand este vorba despre persoane care sunt intr-o functie publica, sunt platite din bani publici, este normal sa colaboreze cu institutia Parlamentului. Cred ca vorbim de un principiu, cred ca vorbim de respectul fata de Parlament, fata de autoritatea Parlamentului si va marturisesc ca am studiat legile de functionare a comisiilor de ancheta din alte tari si lumea nu poate sa conceapa cum si de ce cineva nu ar veni si nu ar colabora cu Parlamentul", a mai spus Florea.

La randul sau, deputatul USR Stelian Ion a solicitat respingerea sesizarii Ministerului Justitiei in cazul Laura Codruta Kovesi.

"Institutia Laura Codruta Kovesi, pentru ca intelegem ca e institutie din moment ce s-a pronuntat Curtea Constitutionala la modul personal, nu poate fi adusa cu forta, indiferent ca ne place sau nu ne place. S-au depus diferite raspunsuri pe care le putem avea in vedere, colaborarea poate fi facuta si in scris. Diferenta dintre a aduce fizic o persoana in fata acestei comisii si a avea un punct de vedere scris nu este alta decat de imagine. Este o chestiune de a pune presiune si de a umili un magistrat in sensul in care sa fie adus cu forta in fata acestei comisii. Chiar daca ar veni nu ar putea sa declare altceva decat doreste si considera ca trebuie sa declare. Sa nu faceti nicio sesizare pentru ca mie mi se pare total nepotrivita o asemenea sesizare", a explicat deputatul USR.

Propunerea formulata de Liviu Plesoianu a fost adoptata insa cu majoritate de voturi, urmand ca ministrului Justitiei sa ii fie adus la cunostinta faptul ca sefa DNA, Laura Codruta Kovesi, a refuzat sa se prezinte la audieri in comisie.

Sefa DNA a refuzat marti pentru a patra oara sa se prezinte in fata comisiei parlamentare de ancheta privind alegerile prezidentiale din 2009, unde fusese chemata pentru miercuri dimineata, reluand explicatia ca nu detine informatii sau documente necesare clarificarii imprejurarilor si cauzelor in care s-au produs evenimentele supuse cercetarii parlamentare.
























VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si Startup Cafe, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

1546 vizualizari

  • +12 (14 voturi)    
    Ce mai vor PENALI ??? (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 11:15)

    Defense [utilizator]

    Ce mai vor PENALI ??? (sa scoatem Armata ! )
  • +17 (19 voturi)    
    Era de asteptat.... (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 11:16)

    Andradda [utilizator]

    V-am spus ce o sa urmeze si m-ati umplut de minusuri.
    Asta e primul pas. Sesizarea slugii de la Ministerul Justitiei.
    Daca se constata ca nu exista lege explicita care sa reglementeze astfel de situatii, pai.... codul penal tocmai e ”in lucru”, pe masa borfasilor.
    Credeti ca, dupa toate magariile pe care le-au facut pana acum, le va fi greu sa introduca un paragraf care sa reglementeze exact si concret situatia LCK, totul pt a o forta sau pt a o aduce cu forta in fata acelei comisii penibile?
    Nici macar nu conteaza ca LCK are dreptul sa nu raspunda la nicio intrtebare. Ei o vor in fata lor, sa o improaste cu bale.
    Ei vor sa o aduca in fata lor, sa o umilieasca prin zeci de intrebari penibile, insinuante si injositoare, ca apoi sa aiba munitie in mass-media. Adica LCK refuza sa raspunda in fata reprezentantilor poporului, LCK ascunde adevarul, LCK e vinovata , LCK sfideaza Parlamentul, etc, tot scenariul mizerabil al borfasilor.
    Si totul cu sprijinul CCR!

    Acum trageti singuri concluziile.
    • +8 (8 voturi)    
      Pasul doi a urmat aproape instantaneu. (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 12:23)

      Andradda [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      ”Curtea Constitutionala (CCR) a respins miercuri, cu majoritate de voturi, sesizarea PNL impotriva regulamentului de functionare al comisiei parlamentare de control al SRI, prin care liberalii au contestat prevederea privind obligativitatea oricarei persoane de a se prezenta in fata comisiei atunci cand este chemata”
      Mai mult ca sigur ca aceasta decizie se va aplica, obligatoriu, si in cazul Comisiei care o vizeaza direct si exclusiv pe LCK.

      Pasul trei, va las sa ghiciti.
    • -3 (3 voturi)    
      LCK poate raspunde si in scris (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 12:24)

      Cocut [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      Conform motivarii de la CCR, LCK poate raspunde si in scris...
      Sa intelegem din articolul HN, ca LCK refuza atat prezentarea in fata comisiei, cat si transmiterea unui raspuns scris?
      De ce LCK, nu le trimite un raspuns in scris, precum si traditionala urare de La Multi Ani (stie ea la ce se refera)
      • +6 (6 voturi)    
        LCK a raspuns in scris (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 12:56)

        Andradda [utilizator] i-a raspuns lui Cocut

        De fiecare data cand a fost citata.
        Doar ca hienele PSD-iste o vor in fata lor, pe scaunel, sa o batjocoreasca.
        Pana si CCR a decis ca LCK este obligata sa se prezinte in fata Comisiei. Rspunsul in scris nu este suficient.
  • +15 (17 voturi)    
    Bine a facut ca a refuzat sa vina (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 11:21)

    ciuma.rosie [utilizator]

    Sa stea ea drepti in fata unor jeguri penale, papagali ajunsi parlamentari din fosti lipitori de afise. Nu le e rusine? De ce nu faceti si o comisie ptr OLAF ? Cum de si-au permis sa investigheze fraude cu fonduri europene tocmai in Teleorman !?
  • +5 (7 voturi)    
    Sefa Comisiei face pe desteapta... (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 12:03)

    Andradda [utilizator]

    Adica ea declara plina de aplomb ca o comisie parlamentara nu poate propune masuri de pedeapsa...bla,bla.bla...
    Pai tocmai de-aia comisia nu cere direct o sanctiune, ci cere Ministerului Justitiei ”sa sa aiba o pozitie publica, trebuie sa ia o decizie in ceea ce o priveste pe doamna Kovesi”
    Nici macar nu se mai sfiesc sa vb despre o solutie la modul general, ei vor o solutie concreta, o noua lege, care sa o priveasca concret pe Kovesi.

    Iar unii dintre voi continua sa isi faca iluzii ca borfasii din Parlament vor da inapoi!?
  • -7 (9 voturi)    
    Se-aduna motivele pentru Tudorel (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 12:34)

    xrogo [utilizator]

    de-a cere suspendarea din functie a Codrutei, multe-nainte si asteptam cu mult drag si bucurie actiunea!
    • -1 (5 voturi)    
      Se aduna pe naiba (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 14:57)

      JestersTear [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Si eu am vazut de 15 ori un film. Asta nu inseamna ca am vazut mai multe filme. Tot asa si cu motivele pt suspendarea Codrutei.

      Aveti voi un cui in coasta ca va trimite in judecata toti coruptii. Ar trebui sa aveti ceva cu judecatorii. Ei vi-i condamna.
  • +4 (6 voturi)    
    Pt "neinfierbantati" era clar inca de cand a depus (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 12:47)

    Susufler0 [utilizator]

    raspunsurile la Comisie, deci cu multe luni in urma, ca LCK nu se va prezenta in fata Comisiei !

    A raspuns la intrebari, in dosarul de cercetare penala clasat la PG
    sunt confirmarile celor care au fost in seara de 6 dec.2009 in sufrageria lui Oprea, ca acolo a fost si Codruta, deci Comisia asta se prosteste iar cat timp o sa-l aiba ca membru pe pacaliciul asta cu coada, Plescoianu va fi de rasul lumii.

    PS. Sa vezi oftica in momentul in care Tudorel nu o sa propuna revocarea ei pt acest motiv, dar sa vezi scandal cand nu va propune
    sa fie revocata nici dupa primirea raportului Inspectiei Judiciare !
  • +3 (3 voturi)    
    Oare cand vor termina astia de vorbit prostii? (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 16:01)

    LiviuX [utilizator]

    Si mai ales si face prostii? Din cate stiu eu, colaborare (cu care sunt de acord) nu inseamna si supunere, subordonare. Apoi, Curtea Constitutionala, tot din cate stiu, are treaba cu Constitutia si incalcarile ei. Ce e aici anticonstitutional, cum a fost incalcata Constitutia? Dar mai ales, si aici am intrebat de mai multe ori dar nimeni nu a binevoit sa raspunda, unde in Constitutie sau in ce lege se spune ca ESTI OBLIGAT sa te prezinti in fata unei comisii parlamentare? Ca si cum daca lucrezi undeva nu ai altceva mai bun de facut decat sa te plimbi si sa pierzi timpul cu acei parlamentari, care se stie cum sunt. Ca sa fie clar, aici nu e vorba de Kovesi, asta e un caz particular, asta e valabil pentru oricine!