Liviu Pop vrea ca Ministerul Educatiei sa urmareasca traseul educational al elevului pana la facultate

de N.O.     HotNews.ro
Marţi, 14 noiembrie 2017, 13:36 Actualitate | Esenţial

Liviu Pop
Foto: Agerpres
Ministrul Educatiei, Liviu Pop, isi propune sa urmareasca traseul educational al elevului si dupa ce termina liceul, respectiv sa vada daca profilul ales la facultate este acelasi cu profilul la care si-a finalizat studiile de clasa a XII-a, potrivit unul interviu acordat Agentiei de presa Agerpres.


"Trecerea de la liceu la facultate si marirea traseului educational al elevului este una din obligatiile, daca putem spune asa, ale Ministerului Educatiei, in sensul sa vedem cati absolventi au plecat din clasa a XII-a, de exemplu de profilul teoretic, la facultati de alt profil decat cel la care au finalizat studiile de clasa a XII-a. Pentru ca avem o rata a abandonului si in randul universitatilor", a spus Liviu Pop. 


Ministrul Educatiei a facut aceasta declaratie in contextul in care oferta educationala a universitatilor nu este corelata cu piata muncii, subliniind ca orientarea scolara conteaza foarte mult.



Citeste mai multe despre   






















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

2148 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    eventual si in ce baruri umbla elevii (Marţi, 14 noiembrie 2017, 13:58)

    qwerasdf [utilizator]

    ce tigari fumeaza
    etc...

    e bine sa fii controlat ca pe vremea securitatii? Nu e asa bai, taricene-lichea? Ca tot tu te plangeai de d-astea, ca te controleaza DNA-ul, asa cum o facea securitatea...
  • +3 (3 voturi)    
    a? poftim? ce? (Marţi, 14 noiembrie 2017, 14:02)

    AndreeaMate [utilizator]

    Ca nu pricep: sa urmareasca traseul elevului pana la studentie? Da, eu nu pricep, si basta: nenea asta ...a dormit bine? Doarme in general ok? Ca vine, uneori (mai mere) cu nsite idei de....imi vajaie capul...
  • +4 (4 voturi)    
    Pop este un incompetent si un iresponsabil. (Marţi, 14 noiembrie 2017, 14:12)

    Andradda [utilizator]

    Dupa fiecare etapa scolara, se emite o diploma de absolvire. Cu diploma respectiva te prezinti la angajator sau la o institutie de invatamant superior.
    Ce alt control mai vrei?
    Ati transformat invatamantul romanesc intr-o uriasa fabrica de diplome, iar acum va treziti ca toti tinerii au diplome de ”manageri, de economisti, de bla, bla, bla” si nimeni nu mai stie sa bata un cui, sa manuiasca o bormasina sau sa puna o faianta pe un perete.
    Iar tinerii se trezesc la 20 sau 25 de ani cu o gramada de diplome, dar pleaca in Occident sa faca munca necalificata pt ca de altceva nu sunt buni. Nu ca nu ar fi putut ci pt ca pur si simplu n-au invatat sa faca ceva util.
  • +2 (2 voturi)    
    arborele genealogic nu te intereseaza? (Marţi, 14 noiembrie 2017, 14:13)

    pb80tm [utilizator]

    cate nimicuri fara sens mai baga nulitatea asta? ai devenit ca sitcomurile alea umoristice de pe vremuri care nu vor sa dispara si ne plictisesti de moarte cu glumele rasuflate pe care le tot scoti. odata erai cel putin amuzant. ti-a intrat in cap ca daca nu esti bun de ministru macar mascarici sa fi?
  • +3 (3 voturi)    
    Cand elevul isi depaseste maestrul (Marţi, 14 noiembrie 2017, 14:19)

    Wanheda [utilizator]

    In cazul Romaniei, Popelu pr AbrMburica, iese fum din neuronii parliti de prea multa Prostie!!!
  • +3 (3 voturi)    
    Hal de ministru (Marţi, 14 noiembrie 2017, 15:06)

    tddrg [utilizator]

    Ce față de prost are ăsta! Cum ajung ăștia miniștrii? PSD organizează concurs "Cine știe pierde?"
    • 0 (0 voturi)    
      nu chiar (Marţi, 14 noiembrie 2017, 16:57)

      tearoftime [utilizator] i-a raspuns lui tddrg

      ...organizeaza "cine nu stie castiga". Bonus special pt. cine nici macar nu intelege intrebarea: devine ministru.