Oficiul European de Lupta Anti-Frauda (OLAF), despre dosarul in care este vizat Dragnea: Investigatiile au fost incheiate cu recomandarea de recuperare a 21 de milioane de euro; am gasit dovezi care sugereaza intelegeri intre beneficiari, functionari si contractant

de N.O.     HotNews.ro
Luni, 13 noiembrie 2017, 16:42 Actualitate | Esenţial

OLAF
Foto: Wikipedia
Oficiul European Antifrauda a transmis luni ca investigatiile OLAF, care au stat la baza dosarului DNA in care Liviu Dragnea este urmarit penal pentru fraudarea fondurilor UE si constituire de grup infractional organizat si abuz in serviciu, vin cu o recomandare financiara  catre Directia Generala Politica Regionala si Urbana, pentru a recupera suma de 21 de milioane de euro si cu recomandari judiciare adresate Directiei Nationale Anticoruptie din Romania sa initieze actiuni judiciare in materie.


Potrivit unul comunicat de presa, OLAF a gasit dovezi care sugereaza intelegeri intre beneficiarul fondurilor, functionarii publici si contractant, inclusiv falsificarea documentelor in timpul procedurii de achizitie. Unele dintre aceste documente au fost utilizate si in sprijinul cererii pe care beneficiarul a prezentat-o autoritatii de gestionare, care a dus la plata a 21 de milioane EUR din fondurile Uniunii Europene.

Investigatiile OLAF au fost incheiate cu o recomandare financiara catre Directia Generala Politica Regionala si Urbana pentru a recupera suma de 21 de milioane de euro si cu recomandari judiciare adresate Directiei Nationale Anticoruptie din Romania sa initieze actiuni judiciare in materie, arata acelasi comunicat al institutiei.

"Aceasta investigatie este un exemplu perfect al cooperarii pozitive dintre OLAF si autoritatile nationale", a declarat directorul general al OLAF, Nicholas Ilett. 

"OLAF a efectuat investigatii amanuntite, sperand ca va avea un efect disuasiv puternic", a adaugat el.

Reamintim ca procurorii DNA arata in comunicatul oficial ca, in calitate de presedinte al Consiliului Judetean Teleorman, Liviu Dragnea ar fi infiintat in 2001 un grup infractional organizat "care actioneaza si in prezent", format din functionari ai institutiilor din administratia publica si oameni de afaceri.

Acest grup ar fi urmarit obtinerea ilegala de bani din contractele finantate din fonduri publice (nationale si europene), prin comiterea unor infractiuni de abuz in serviciu, de fraudare a fondurilor europene, de evaziune fiscala, spalarea banilor si folosirea de informatii ce nu sunt destinate publicitatii ori permiterea accesului unor persoane neautorizate la aceste informatii.

DNA da in comunicat doua exemple de contracte ce ar fi fost fraudate de grupul infractional organizat de Liviu Dragnea si apropiatii sai. E vorba despre doua contracte de reabilitare a unor drumuri judetene, cu fonduri UE, procurorii calculand prejudiciile la 25,6 milioane lei (primul contract) si 5,7 milioane de lei (al doilea contract).

DNA a mai aratat ca dosarul s-a constituit in urma uneo sesizari a OLAF.




Citeste mai multe despre   






















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

14780 vizualizari

  • +60 (62 voturi)    
    Pai daca nu se implica OLAF... (Luni, 13 noiembrie 2017, 17:00)

    Johanis [utilizator]

    ramanea cu o condamnare usoara pentru o cioaca in alegeri (cum la orice partid se practica) si doua doamne platite din bani publici pentru munca la partid (cum in toate institutiile exista, ba chiar mai rau, unii au salarii babane si presteaza pentru firme private)!

    D-aia nu vor sa se atinga de bani europeni!

    Cu ai nostri o mai scalzi, mai tai un porc, mai manaci un miel, mai dai la peste!

    Dar cu astia de-afara... nu prea te lipesti de bunavointa lor!
    • +34 (34 voturi)    
      OLAF a sesizat DNA in 2016...dosarul are 1 an (Luni, 13 noiembrie 2017, 18:43)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      Pt angajatii Antena 3 si Romania TV care nu stiu sa citeasca in engleza (fiind prea pro...), le traduc eu:

      'Cazul DNA provine din cele doua investigatii ale OLAF care au fost finalizate in 2016'

      https://ec.europa.eu/anti-fraud/media-corner/news/13-11-2017/head-romanian-ruling-party-indicted-fraud-following-olaf-investigation_en
      • +9 (9 voturi)    
        21 milioane? (Marţi, 14 noiembrie 2017, 8:52)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Boham

        Nu cred. Sincer. Sigur este vorba de mai mult...
        • +4 (4 voturi)    
          Ai si tu dreptate (Marţi, 14 noiembrie 2017, 10:33)

          aladdin [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

          Prejudiciul calculat în acest dosar se ridică la aproximativ 30 de milioane de lei prin abuz în serviciu şi 21 de milioane de euro, prin fraudarea fondurilor europene.
      • +12 (12 voturi)    
        Daca Livache scapa liber din asta... (Marţi, 14 noiembrie 2017, 9:09)

        Un Nene [utilizator] i-a raspuns lui Boham

        ... va jur, ma apuc de jumulit si imi iau avocat bun. Inseamna ca exista portite bune in sistemul nostru si e pacat sa stau in randurile prostilor.
    • +13 (13 voturi)    
      Si totusi sa-i numim!! (Marţi, 14 noiembrie 2017, 7:49)

      transalpinarum [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      efectuarea urmăririi penale față de suspecții:
      *DRAGNEA NICOLAE-LIVIU, președintele Consiliului Județean Teleorman
      * FIȘCUCI MARIAN, persoană apropiată primului menționat, acționar majoritar (scriptic) al Tel Drum SA
      * PITIȘ PETRE, fost consilier în cadrul CJ Teleorman, reprezentant al Tel Drum SA
      * NEDA FLOREA, reprezentant al SC Tel Drum SA,
      * ION FLORIAN, reprezentant al unei societăți comerciale,
      * BĂȚĂUȘ MUGUR, funcționar în cadrul Consiliului Județean Teleorman
      * PIPEREA VICTOR, funcționar în cadrul Consiliului Județean Teleorman
      * NEAGOE DANIEL, asociat și administrator al unor societăți comerciale
      * PREDESCU MARIN, funcționar în cadrul Consiliului Județean Teleorman

      si ce bine suna in engleza: The Romanian National Anticorruption Directorate (DNA) has indicted Liviu Dragnea, the leader of the Romanian Social Democrat Party (PSD), for fraud against European Union (EU) funds, for creating an organised criminal group, and for misusing his position for personal gain. Eight more persons have been indicted on similar charges.
    • +3 (9 voturi)    
      Ce se mai intampla cu Ponta? (Marţi, 14 noiembrie 2017, 9:16)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      Pana in 2016, in fiecare zi aflam ceva despre Ponta: cum a fost corupt, cum a furat, cum a plagiat, etc. In fiecare zi aflam ceva nou. De cand nu mai este premier, liniste totala... Ce se intampla? De ce nu mai aflam nimic? Ba chiar, nici ce se intampla cu dosarele lui... De ce?
      In schimb acum aflam doar de Dragnea. Bine ca aflam, sper sa infunde puscaria, dar sper sa nu se intample ca in cazul Ponta: sa dispara dupa ce nu va mai fi premier...
    • +4 (4 voturi)    
      Bagi subtil doua diversiuni pro Dragnea (Marţi, 14 noiembrie 2017, 10:58)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      asa minus de la mine. Ai pacalit vreo 44 de tipi care n-au vazut ce sustii tu de fapt, facandu-te ca-l condamni pe impostor.
  • +49 (49 voturi)    
    21 de ani de parnaie (Luni, 13 noiembrie 2017, 17:08)

    jam.jam [utilizator]

    pentru fiecare milion furat de baronul rosu.
    • +6 (6 voturi)    
      eu licitez la 2-3 ani pe bulion! (Marţi, 14 noiembrie 2017, 7:45)

      transalpinarum [utilizator] i-a raspuns lui jam.jam

      Ce zici de 42 say 63 de ani de partanaie! Adica in stil mai european, nu neaosh.
    • +7 (7 voturi)    
      Glumesti? Chiar crezi? Nu ei si-au facut legile? (Marţi, 14 noiembrie 2017, 9:18)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui jam.jam

      In primul rand nu vor recupera niciun euro de la niciun politician.
      Banii europeni ii va plati statul inapoi, astia vor ramane cu banii si vor primi aceeasi pedeapsa de inchisoare pe care o primeste o baba care vinde fara autorizatie patrunjel in piata.
      Iar procesul va dura 10 ani.
      Cum? Se pensioneaza judecatorii din complexul de judecata din 2 in 2 ani.
  • +46 (46 voturi)    
    Prag (Luni, 13 noiembrie 2017, 17:09)

    Lol Lolovici [utilizator]

    Sa se puna prag pentru orice pana la valoarea modesta de 22 de milioane de euro poate?
    • +7 (7 voturi)    
      E om bun totusi (Marţi, 14 noiembrie 2017, 9:36)

      GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui Lol Lolovici

      De ce sariti asa pe el a facut si multe lucruri bune ce ailalti sunt mai buni , toti fura , macar asta e de-al nostru ...

      Cum ar spune simpatizantii PSD ... in idiotenia lor
    • +4 (4 voturi)    
      vorbeste (Marţi, 14 noiembrie 2017, 11:48)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Lol Lolovici

      cu ciordache, niciolicea si dorneanu. rezolva ei problema instant.
  • +56 (56 voturi)    
    Cine este acest OLAF? (Luni, 13 noiembrie 2017, 17:45)

    omezu [utilizator]

    Sa se faca o comisie parlamentara si acest OLAF (probabil sustinut de Soros) sa fie chemat la audieri. Clar face parte din statul perpendicular...pardon, paralel!
    • +22 (22 voturi)    
      Motocicleanu a trimis la unkiu nariskin (Luni, 13 noiembrie 2017, 18:53)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui omezu

      petitie sa fie sprijinit nea Livache, deh e de ai lor, din URSS, unde a fost pe PF ca Turist
    • +8 (8 voturi)    
      Ce audieri, arestat! (Marţi, 14 noiembrie 2017, 8:56)

      un_deget_de_secaturi [utilizator] i-a raspuns lui omezu

      Sa fie arestat nemernicul acesta de Olaf, care defaimeaza pe bravul nostru conductor Dracnea!

      la puscarie cu OLAF, la fel cu ROBOR si RASDAQ!
  • -24 (42 voturi)    
    de curiozitate (Luni, 13 noiembrie 2017, 17:52)

    Iorgovan [utilizator]

    Cati bani au fost recuperati in dosarul Microsoft?
    • -22 (30 voturi)    
      plimba ursu' (Luni, 13 noiembrie 2017, 19:52)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Iorgovan

      microsoft=usa
      americanii nu fura si nu dau spagi, ce dracu' :D
      • +31 (35 voturi)    
        Nu americanii au furat, (Marţi, 14 noiembrie 2017, 5:44)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        ci romanii verzi ai tai.
        • -3 (5 voturi)    
          prostii (Marţi, 14 noiembrie 2017, 10:27)

          mumuishere [utilizator] i-a raspuns lui Alius

          Vorbesti prostii. TOATE proiectele furate din IT -ul romanesc au fost generate sau tinute in viata de companii de genul Microsoft, HP, IBM sau Oracle.
          Ei au profitat de toate proiectele introducand in cerintele caietelor specificatii ce se mulau doar pe produsele lor. Ei propuneau si cantitatile si tipurile licentelor. Un proiect mediu, de 5 mil euro, avea licente de minim 2 mil. euro. Inca un mil pe HW si restul pentru integrator, pentru servicii. Sa-ti spun care a fost raportul la CNAS intre licente si servicii? Si jocurile erau facute de corporatii. Daca Oracle nu te vrea nu intri in licitatie. Totul este facut cu lobby-ul lor si controlat de ei. Nu-i mai face mielusei pentru ca nu sunt. Sunt lupi in toata regula.
          • -3 (3 voturi)    
            Gresit. (Marţi, 14 noiembrie 2017, 14:48)

            Alius [utilizator] i-a raspuns lui mumuishere

            Repet, inca o data, nu americanii au furat. Ca au luat spagi ca etc .. dar nu au furat. Romanasii au furat banii pupulatiei, dand spagile pe care le-au dat (ca nu le-au dat din buzunarul lor) si platind preturile pe care le-au platit (caci, iarasi, nu le-au platit din buzunarele lor).
            • +2 (4 voturi)    
              mda (Marţi, 14 noiembrie 2017, 15:08)

              Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Alius

              Deci este ok ca un pesedist/pdlist sa ia spaga de la americani x milioane pentru a frauda bugetul cu xx milioane din supraevaluari? Misto logica.
              • +1 (1 vot)    
                Nu stiu .. (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 2:52)

                Alius [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

                . unde vezi tu cu ochii aia ai tai si deduci cu logica aia a ta ca eu am spus ca e ok ce insinuezi tu. Eu doar am spus ca banii au fost furati de catre romani.
            • +1 (3 voturi)    
              toata lumea (Marţi, 14 noiembrie 2017, 16:25)

              mumuishere [utilizator] i-a raspuns lui Alius

              In primul rand - oare ce gandesc cei ce pun minusuri aiurea? Stiu perfect despre ce vorbesc. Iar ca sa-ti raspund tie punctual... Ba! Eu spun ca au furat. Da, americanii au furat. Nu au luat spagi ci au dat spagi. Au facut lobby politic, au impartit profiturile cu persoanele decidente, au influentat, au dus stick-uri cu documentatii, au ales ei cine sa implementeze, au vandut licente si servicii aiurea de zeci si sute de milioane. Asta a fost singurul model de lucru viabil in business-ul "public sector" din Romania. Toti s-au adaptat pietei si au furat, cot la cot cu "romanasii". Nu sunt anti-corporatie sau anti- occident. Lucrez la corporatie si sunt multumit. Ma deranjeaza, in schimb, toata etichetarea asta facuta din poignet. Aia fura si aia nu.
              • +2 (2 voturi)    
                In primul rand .. (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 2:58)

                Alius [utilizator] i-a raspuns lui mumuishere

                . viata ta nu sta in minusurile sau plusurile unora de pe forum. In al doilea rand, nu ei au vandut licentele aiurea, ci romanasii le-au cumparat aiurea, caci daca nu era cumparatorul, nu era nici vanzatorul, in cazul de fata. Au dat spagi, da, sa-si impuna marfa (cum au facut si multi altii, inclusiv Siemens). Dar de furat, cei care au furat au fost romanii si au furat nu pentru ca au implementat niste software-uri mai mult sau mai putin discutabile, ci pentru ca le-au revandut statului la supra pret. Acolo s-a facut furtul, nu ca statul a fost beneficiarul produselor Microsoft.
                • 0 (0 voturi)    
                  da (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 10:28)

                  mumuishere [utilizator] i-a raspuns lui Alius

                  Da, este un punct de vedere valid.
          • +1 (3 voturi)    
            Era sa zic "vorbesti prostii" (Marţi, 14 noiembrie 2017, 16:43)

            scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui mumuishere

            dar ai zis tu deja, asa ca-ti spun direct - "mananci c...at"- pe Uncle Sam l-au "ghidat" ramanasii ca Florica si Cocos prin "hatisurile" e-licitatie.ro. Ei, romansii nostri ii "mulau" caietul de sarcini in "renumitul'' stil mioritic.
            Nu ca amerlocii sunt "usa de biserica", au si ei pacatele lor si nu putine dar in "sportul national" numit licitatie publica noi suntem cei mai tari.
            Propun ca dupa ce terminam cu El Grande Cumono di Dele,orman - sa incercam sa reformam acest tip de licitatie - cu DNA bineinteles, dar cu cine credeati?
            • +1 (3 voturi)    
              in stil mioritic (Marţi, 14 noiembrie 2017, 17:23)

              mumuishere [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

              ca sa perefrazez expesia americana - supozitiile sunt sursa tuturor belelelor. Nu doar ca nu sunt usa de biserica ci ei au inventat acest "sport international". Licitatiile NATO sunt "lucrate" in proportie de 90%. Europenii mai prind ferimituri pe langa ce ramane dupa ospatul companiilor americane. Dar neh... mananc c--at. Pe plan intern, in schimb, caietele au fost scrise in jurul specificatiilor primite. Companiile ce au incercat sa iasa din zona asta si sa foloseasca open source au fost eliminate din short list-ul de colaboratori pentru contractele cu statul. Logic vorbind - tu, manager, avand un proiect de un milion de euro, ai prefera sa-i dai lui X 500k pe licente sau ai prefera sa bagi un open source gratis si sa incasezi profit aia 500k prin servicii? Atunci de ce in toate proiectele noastre nu avem open source aducator de profit mai mare? De ce toate proiectele noastre sunt incarcate de licente inutile? Dar deh... suntem experti, le stim pe toate, toti ceilalti sunt prosti.
              • +1 (1 vot)    
                Scuze m-am cam incins (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 8:58)

                scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui mumuishere

                deh, incalzirea globala. Nu trebuia sa "atac" in felul acesta, dar ce m-am gandit - daca tot aveam baioneta scoasa ...
                Mea culpa - promit sa ma revansez .... pe lumea cealalta....stii am un rol in "triaj" Toate cele bune
                • +2 (2 voturi)    
                  hahaha (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 10:26)

                  mumuishere [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

                  Abia astept :)
                  Pax Vobiscum
        • +3 (3 voturi)    
          mult esti destept (Marţi, 14 noiembrie 2017, 15:06)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Alius

          In orice luare si dare de mita/spaga/whatever, exista 2 parti. Sau pentru tine este ok sa se obtina contracte umflate, paguboase pentru Romania, prin mita, doar pentru ca stars and stripes?

          Il arestezi pe xulescu ca a dat spaga ca sa ia un contract supraevaluat, dar lui microsoft te apleci si-i faci pantofii?!? Mda...
          • +1 (1 vot)    
            Inca o data, .. (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 3:10)

            Alius [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

            .sa ma explic, asa prost cum sunt. Important in viata este faptul ca exista desptepti ca tine, sa ne lumineze noua, prostilor, viata.

            Trecand peste aceste politeturi, tinand cont ca sunt prost rau, lumineaza-ma si pe mine, cu citate, unde am scris eu, in ce comentariu am zis ca e ok ca au dat spaga.

            Astept cu nerabdare multa-multa, asa cum un prost asteapta explicatiile de la unu' destept care a tot votat cu hotii.
      • +2 (6 voturi)    
        desigur ca daca n-au recuperat nimic in dosarul Mi (Marţi, 14 noiembrie 2017, 9:21)

        nick24 [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        crosoft, atunci sa nu se recupereze nici in cazul acesta nimic, sa se dea lege.
        • +2 (2 voturi)    
          nope (Marţi, 14 noiembrie 2017, 16:23)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui nick24

          in AMBELE cazuri
    • +17 (25 voturi)    
      te (Luni, 13 noiembrie 2017, 21:07)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Iorgovan

      doare de incerci sa schimbi directia?
    • +22 (22 voturi)    
      De curiozitate. (Marţi, 14 noiembrie 2017, 5:44)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Iorgovan

      Cati bani a alocat Microsoft statului prin programe ca cele date de EU? Daca vei gasi raspunsul la intrebarea mea, o sa gasesti si raspunsul la intrebarea ta.

      Si inca una: cati bani a vrut statul roman sa recupereze de la Felix? Statul = hotii de teapa lui Dragnea. Asa ca mai usor cu recuperatul. Aici e vorba ca EU vrea sa-si recup[eteze banii, nu "statul" roman, captiv al hotilor.
    • +6 (6 voturi)    
      Se va recupara in intregime dupa ce se va (Marţi, 14 noiembrie 2017, 8:40)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Iorgovan

      recupara prejudiciul de la dragnea :-) Ce inept sa incerci sa schimbi hotul din subiectul stirii!
    • 0 (0 voturi)    
      Jumatate, adica 20 milioane euro de la Cocos. (Marţi, 14 noiembrie 2017, 11:31)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui Iorgovan

      Din 40.Microsoft 2, a fost asta.
  • +21 (23 voturi)    
    destul (Luni, 13 noiembrie 2017, 18:48)

    dum_i [utilizator]

    Gata, Destul cu batjocura.

    In strada pana scapam de astia.
  • +27 (29 voturi)    
    Basescu e de vina! Si Kovesi! (Luni, 13 noiembrie 2017, 20:05)

    revo [utilizator]

    Si binomul! Si trinomul! Dar mai ales polinomul, cu Soros in frunte!
    EL INSUSI este absolut nevinovat!
    • +7 (7 voturi)    
      esti in urma! (Marţi, 14 noiembrie 2017, 8:57)

      un_deget_de_secaturi [utilizator] i-a raspuns lui revo

      Acum vinovatul de serviciu nu mai este Presedintele, si nici binomul, ci Statul paralel!
      • +1 (1 vot)    
        parafrazand (Marţi, 14 noiembrie 2017, 15:51)

        revo [utilizator] i-a raspuns lui un_deget_de_secaturi

        Si pentru ca toate trebuiau sa poate un nume,
        Un singur nume,
        Li s-a spus...Statul Paralel.
        • +1 (1 vot)    
          Da, mai simplu asa! (Marţi, 14 noiembrie 2017, 16:47)

          un_deget_de_secaturi [utilizator] i-a raspuns lui revo

          Nu are rost sa piarda vremea cu o insiruire de nume, zice Statul paralel, si gata!
          Telespectatorii Latrinelor stiu bine despre ce este vorba ...
  • +21 (23 voturi)    
    sa fie-ntr-un ceas bun (Luni, 13 noiembrie 2017, 20:33)

    uzu [utilizator]

    doamne ajuta !
  • +31 (33 voturi)    
    atentie: cele 21 de milioane vor fi recuperate! (Marţi, 14 noiembrie 2017, 1:20)

    Bolovanul [utilizator]

    Atentie, e vorba de recomandarea OLAF ca cele 21 de milioane de euro sa fie recuperate!

    Asadar e vorba de implicarea UE in toata treaba asta.

    Adica au furat banii europenilor si aia ii vor inapoi!
    • +1 (1 vot)    
      S-a rezolvat! (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 19:19)

      un_deget_de_secaturi [utilizator] i-a raspuns lui Bolovanul

      Intre timp s-a rezolvat acest aspect: Statul roman a zis ca este de acord sa plateasca despagubiri pentru suma delapidata de Dracnea. Deci, nu mai exista prejudiciu, deoarece va fi acoperit din banii nostri ...
  • +24 (26 voturi)    
    PamPam! (Marţi, 14 noiembrie 2017, 2:51)

    europeanul2 [utilizator]

    Se-mpute treaba tovarasi!
  • +24 (26 voturi)    
    21.000.000€ (Marţi, 14 noiembrie 2017, 3:20)

    jochen [utilizator]

    Acum trebuie sa fixeze pragul pt. abuz in serviciu la 21.000.000€ Hahahahaha
  • +19 (21 voturi)    
    Ocna pe viata (Marţi, 14 noiembrie 2017, 3:39)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Impreuna cu toti complici din pas. In acest partid toti sunt hoti si complici la jaf
  • +17 (21 voturi)    
    unii ai pricajiti (Marţi, 14 noiembrie 2017, 5:23)

    Coco Whistle [utilizator]

    au furat din greseala o gaina pe care au halit-o de pofta si au fost trimisi putin la mititica. la 21M iei cu suspendare si se recupereaza prejudiciul cum au recuperat aia gaina.
  • +7 (7 voturi)    
    Cum s-ar zice a "ImBelinato" (Marţi, 14 noiembrie 2017, 8:42)

    Bogdan_100 [utilizator]

    infractorul sef de teleorman. Cine oare o fi de vina? Soros, Multinationalele, Statul Paralel, hotia si lacomia proprie...
  • -5 (13 voturi)    
    Pentru latraii DNA amintesc ca in 2009 (Marţi, 14 noiembrie 2017, 9:17)

    xrogo [utilizator]

    s-a deschis dosarul 337/P/2009 avand ca obiect aceleasi infractiuni invocate de noul dosar din 2017!
    S-a cercetat ce s-a cercetat si dosarul s-a inchis cu NUP in 2013, sub semnatura lui Paul Dumitriu, acum mare sef pe la DNA!
    • +6 (8 voturi)    
      OLAF ul e cu Noroc (Marţi, 14 noiembrie 2017, 9:46)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      lasa o ca macane
    • +5 (5 voturi)    
      Iar OLAF - Organism European (Marţi, 14 noiembrie 2017, 11:09)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      a gasit in toamna 2016 fraude majore. Poate Paulica in 2013 nu avea toate datele/ competenta/ integritatea. Fiind decizie EU e Belina mare asa ca ori iesim din UE ori merge hotul belinos la parnaie. Tu ce alegi?
  • +5 (7 voturi)    
    noroc cu olaf (Marţi, 14 noiembrie 2017, 9:28)

    gica pantalon [utilizator]

    daniel morar ar trebui inttrebat cum au fost inchise acele dosare si cateva intrebari ar fi si pt maior
    • -4 (6 voturi)    
      la moment... (Marţi, 14 noiembrie 2017, 9:57)

      demaGOGU [utilizator] i-a raspuns lui gica pantalon

      ...Dragnea era folositor Binomului.

      acum nu mai este.
      • +3 (3 voturi)    
        Nu a fost niciodata folositor (Marţi, 14 noiembrie 2017, 11:10)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

        nimanui in afara gastii lui de infractori
    • +1 (5 voturi)    
      Niciun noroc cu OLAF (Marţi, 14 noiembrie 2017, 10:06)

      adi_69 [utilizator] i-a raspuns lui gica pantalon

      Din cele 5 capate de acuzare ale noului dosar doar unul vine de la OLAF. Celelalte 4 apar si in dosarul inchis cu NUP in 2013.
      • +5 (5 voturi)    
        Nope (Marţi, 14 noiembrie 2017, 11:11)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

        De la OLAF vine cel mai dureros care e cu recuperare 21 milioane EUR furati + 4-8 ani puscarie.
        • +1 (3 voturi)    
          Cu o conditie obligatorie (Marţi, 14 noiembrie 2017, 11:36)

          adi_69 [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

          Ca Dragnea sa fie afectat de punctul de acuzare datorat OLAF, trebuie ca DNA sa reuseasca sa le demonstreze in instanta pe celelalte 4 (sau macar o parte din ele). Iar referitor la acestea 4 (intr-o forma sau alta) DNA a dat NUP acum 4 ani. Iar obligatia DNA, tocmai pentru a fi dincolo de orice semn de intrebare, este sa iasa si sa explice ce s-a schimbat in acesti 4 ani, d.p.d.v. probational. Altfel nu este decat o alba-neagra...
          • 0 (0 voturi)    
            Nu trebuie ca DNA sa faca nimic in plus ! (Marţi, 14 noiembrie 2017, 16:27)

            Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

            Raportul OLAF din octombrie 2016 contine tot ceea ce trebuie pentru condamnarea infractorului. Cand e vorba de banii lor Europenii nu joaca alba-neagra. PS pozitia 69 cu psd-ul nu e propice gandirii rationale :-))
  • +3 (3 voturi)    
    Ce nu intelege Dragnea.. (Marţi, 14 noiembrie 2017, 12:58)

    provest [utilizator]

    Fiecare primar si sef de consiliu judetean din tarisoara asta are organizat un grup infractional in jurul lui.
    Grup despre care stiu si Politia si Procuratura si DNA-ul si multi altii mai muilt sau mai putin locali. Ba chiar se zbat sa intre in el.
    Asa ca ceea ce nu intelege Dragnea este: De ce ceea ce fac eu este ilegal? Doar o fac toti ceilalti, ii cunosc. Le stiu nevestele, amantele, pilele, tiganii care le canta la paranghelii , s.a. Altfel spus: toti fura.
    De ce fix el sa se dea prins?
    Sa-i explice cineva, va rog.