Replica rectorului universitatii din Suceava dupa ce ambasadorul Kuzmin a spus ca armata rusa a ajuns din greseala pana la Tbilisi: Am putea lucra la sistemul de franare al tancurilor rusesti

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 10 noiembrie 2017, 17:01 Actualitate | Esenţial

Valery Kuzmin, la Suceava
Foto: Captura YouTube
Ambasadorul Federatiei Ruse, Valeri Kuzmin, a declarat, joi, la un seminar organizat la Suceava ca armata rusa nu intervine in estul Ucrainei si a explicat ca atunci cand a intervenit in Abhazia, din greseala a ajuns pana la Tbilisi, fapt ce l-a determinat pe rectorul Universitatii Suceava, Valentin Popa, sa spuna ca e nevoie de o colaborare stiintifica astfel incat cercetatorii din cele doua tari sa lucreze la sistemul de franare al tancurilor care sa opreasca mai repede, scrie NewsBucovina.

"Rusia, niciodata nu a intervenit in Donbas pentru ca atunci cand a intervenit in Abhazia in doua zile, din greseala a ajuns in Tbilisi, dar dupa ce au inteles greseala au dat comanda si trupele s-au retras" spus Kuzmin.  

Rectorul Universitatii "Stefan cel Mare" prof. univ. dr. ing. Valentin Popa i-a spus ambasadorului ca a fost de curand in Georgia si ca, vorbind metaforic, inca se mai vad urmele tancurilor oprite la 25 de kilometri de Tbilisi.

"Iata un motiv pentru care ar trebui sa colaboram in domeniul economic si stiintific. Poate impreuna, cele doua state, cercetatorii din cele doua state, ar putea lucra la sistemul de franare al tancurilor astfel incat sa se opreasca mai repede si nu in cativa zeci de kilometri", a spus Valentin Popa.


Citeste mai multe despre   






















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

4871 vizualizari

  • +1 (9 voturi)    
    Strategia de Aparare a Romaniei este (Vineri, 10 noiembrie 2017, 17:19)

    un domn [utilizator]

    CLAR formulate in Spiritul ca URSS este Stat Agresor, acum la Judetul Suceava...cineva are idei de tip Catalan ? foarte ciudat https://www.youtube.com/watch?v=LuRs_jGk2L8
    • +7 (9 voturi)    
      Problema nu e cu frana, ci cu Paulica Franarul (Vineri, 10 noiembrie 2017, 18:44)

      Un Nene [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Tanchistii au franat taziu, unii cand s-au trezit din betie, altii cand au calculat cu busola, zarurile si sextantul (sistemul GLONASS rusesc adica) ca au o mica abatere de 25km.
    • +3 (3 voturi)    
      Hai sictir (Vineri, 10 noiembrie 2017, 19:09)

      Nonverba [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      google translate ro-rus
  • +28 (30 voturi)    
    Bestial ! (Vineri, 10 noiembrie 2017, 17:31)

    Tescovin [utilizator]

    Foarte tare ! Bravo, domnule, respectele mele !
  • +12 (16 voturi)    
    Din gresala (Vineri, 10 noiembrie 2017, 17:41)

    Falx_D [utilizator]

    Imi aduc aminte de o filmare cu un soldat prins de ucrainieni, un copil tanar in camasa si adidasi (mai nou asta e echipamentul armatei ruse?) care plangea ca a trecut granita din gresala. Nu si-a dat seama pentru ca era noapte :)
    • +6 (10 voturi)    
      Asa sunt toti rusii, ca si tiganii (Vineri, 10 noiembrie 2017, 18:45)

      Un Nene [utilizator] i-a raspuns lui Falx_D

      Cand il prinzi singur schelalaie, cand sunt in grup au ceva curaj.
  • +12 (14 voturi)    
    Ce cauta Kuzmin in Romania? (Vineri, 10 noiembrie 2017, 17:51)

    OmulNou [utilizator]

    Rusii ne ameninta cu bomba nucleara si inca le tinem ambasadorul aici? Pentru ce? Ii mai da Tariceanu niste secrete de stat din cand in cand?
  • -20 (28 voturi)    
    Zero diplomatie (Vineri, 10 noiembrie 2017, 18:08)

    Robert M [utilizator]

    Rectorul ar trebuie sa invete ca astfel de discutii nu se poarta la intalniri oficiale.
    • +18 (20 voturi)    
      Ba este exact replica potrivita (Vineri, 10 noiembrie 2017, 18:21)

      benicio [utilizator] i-a raspuns lui Robert M

      In fata sofismelor rusesti, mistocareala valaha e cel mai bun raspuns. Ultima interventie militara in Georgia a aratat niste lacune ale armatei ruse, de care ei nu prea sunt mandri. Astfel ca replica domnului rector a fost una foarte potrivita.
    • +9 (13 voturi)    
      esti (Vineri, 10 noiembrie 2017, 18:37)

      deville2010 [utilizator] i-a raspuns lui Robert M

      un trol sovietic .Mirosi a samahoanca pana aici.
  • +18 (20 voturi)    
    un (Vineri, 10 noiembrie 2017, 18:28)

    nahir [utilizator]

    rector de nota 10.
  • +10 (14 voturi)    
    Bravo ! (Vineri, 10 noiembrie 2017, 19:37)

    jam.jam [utilizator]

    I-a dat rusului peste nas cu mare clasa !