Angajatii celei mai mici comune din Alba, fara salarii de doua luni. Primarul spune ca nu sunt nici sperante ca o le ia prea curand

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 10 noiembrie 2017, 14:40 Actualitate | Esenţial

Angajatii Primariei celei mai mici comune din judetul Alba, Ceru Bacainti, nu si-au mai primit salariile de doua luni si nu au nici sperante ca le vor lua prea curand, potrivit edilului Ioan Trif, citat de Agerpres.

"Nu am luat salariile si nu avem nici sperante ca sa le luam in continuare', a declarat, vineri, primarul din Ceru Bacainti, o comuna cu nici 300 de locuitori. 

Primaria are opt angajati, inclusiv primarul si viceprimarul, si patru "asistati", potrivit lui Trif, iar fondul lunar de salarii se ridica la 29.000 de lei. 

Edilul sustine ca s-a ajuns la aceasta situatie nu din cauza majorarii salariilor, un plus de 2.200 de lei pe luna pentru toti angajatii. 

"Este aceeasi poveste in fiecare an. Asteptam o noua rectificare, asta ar fi solutia. Prin lege nu avem dreptul la bani de salarii numai la atat. Noi suntem o comuna atat de mica incat nu ne putem permite sa avem niciun ban la buget in afara de impozitul pe teren, care nu ne asigura salariile pe doua luni. Restul banilor ii primim de la ministerul de finante dupa formula stabilita de legea finantelor publice locale, lege care tine cont de numarul de locuitori, de intravilan, de buget. La noi toate sunt atat de mici ca nu le vedem, sunt ca si avionul la inaltime", a declarat Trif. 























​VIDEO MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii HotNews.ro

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anunta ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari au raspuns Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care a avut loc luni dimineata.
  • Intalnirea s-a incheiat. Urmareste inregistrarea VIDEO in articol

1511 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    Toate is mici ... (Vineri, 10 noiembrie 2017, 14:55)

    falcoind [utilizator]

    doar numărul angajaților e mare 8 la 300 și salariul 3625 media pentru o comuna cu 300 locuitori , în afara de cei din primărie câți dintre ei au venitul peste 1000???

    "Sărăcuți" de voi oare unde e problema?
    • +2 (2 voturi)    
      ala e fondul de salarii (Vineri, 10 noiembrie 2017, 15:35)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui falcoind

      Salariul net iese undeva pe la 2000 de lei. Dupa parerea mea tot mare la asha o comuna. Problema aici e insa alta: de ce comuna asta exista in forma actuala si nu parte a unei comune mai mari? Ce sens are sa pui un primar la 300 de oameni, echivalentul a maxim 100 de case??
      • 0 (0 voturi)    
        da (Vineri, 10 noiembrie 2017, 17:37)

        falcoind [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        vorbesc și eu de brut mediu , îs curios câți din comuna au brut mediu peste 1000 Ron , și da clar ar trebui sa existe un prag minim pt a fi comuna dacă nu unești mai multe sate, rezonabil ar fi după mine un minim de 5000 oameni . Numai la noi îs orașe cu sub 2000 de locuitori.
        • 0 (0 voturi)    
          In mod clar e absurda situatia (Luni, 13 noiembrie 2017, 10:48)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui falcoind

          3000 de cetateni inseamna maxim 100 de case, adica o strada de 1 km cu case pe ambele parti. E clar ca nu ai nevoie de administratie locala pentru doar atit.
  • +8 (8 voturi)    
    de ce nu ... ? (Vineri, 10 noiembrie 2017, 15:00)

    jescu [utilizator]

    1. De ce trebuie 8 angajati daca comuna e mica ?
    2. Daca comuna este asa mica si exista alte comune la distanta de 1-2 kilometri , atunci de ce nu se unifica cu comunele vecine ?
    3. Au facut vreunul din demersurile 1. si 2. si n-au reusit ?
    • 0 (0 voturi)    
      m-am (Vineri, 10 noiembrie 2017, 19:18)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui jescu

      uitat pe harta si ai dreptate.
      cred ca la nici 1 km de ei, spre sud, se gasete localitatea Bacainti. intre ele e si un catun, Clisaza (astia de cine or tine?)
  • +5 (5 voturi)    
    Cand ai candidat, nu stiai? (Vineri, 10 noiembrie 2017, 15:08)

    newlook [utilizator]

    "Noi suntem o comuna atat de mica incat nu ne putem permite sa avem niciun ban la buget in afara de impozitul pe teren, care nu ne asigura salariile pe doua luni"

    =============================

    Daca comuna vrea Primar, sa-l plateasca. Daca vrea 9 angajati la Primarie (3% din populatie), sa-i plateasca.
    Sau sa taca perpetuu.
  • +3 (3 voturi)    
    comuna ? (Vineri, 10 noiembrie 2017, 16:31)

    Jude [utilizator]

    Imi pun intrebarea ! Comuna ? cu 300 de locuitori are rang de comuna ? E mai degraba un satuc. Localitatea ar trebui sa apartina de o comuna mai mare care include mai multe sate.