Mihai Tudose: Nu ne lasam impresionati de cei care vor sa scoata banii din Romania. Fac profit pe contributia romanilor

de N.O.     HotNews.ro
Joi, 9 noiembrie 2017, 21:13 Actualitate | Esenţial

Mihai Tudose
Foto: Captura Antena 3
Premierul Mihai Tudose a scris, joi seara, pe Facebook, ca "nu ne lasam impresionati de cei care au venit in Romania pentru mediul de afaceri favorabil, vor sa scoata banii din Romania" si "fac profit pe contributia romanilor". Acesta a adaugat ca daca fac profit aici, atunci trebuie sa plateasca aici. Premierul a mai subliniat ca masurile fiscale adoptate miercuri "sunt sustenabile si vor produce efecte pozitive pentru Romania".

Redam postarea integrala a premierului:

Comisia Europeana, FMI, BERD, Banca Mondiala au revizuit in crestere evolutia economiei romanesti pentru acest an. Comisia Nationala de Prognoza arata ca vom avea o crestere economica record de 6,1% si tindem sa credem ca vom indeplini prognoza data de Comisie.

Cel mai important lucru este ca aceasta crestere economica sa se vada in buzunarele romanilor si suntem pe drumul cel bun. Potrivit INS, puterea de cumparare a castigului salarial mediu net a crescut cu 14% in august 2017 fata de august 2016, iar pensia medie de asigurari sociale a inregistrat o crestere cu 15% fata de august 2016.

Masurile fiscale adoptate ieri sunt sustenabile si vor produce efecte pozitive pentru Romania, inclusiv pensii mai mari. Va asigur ca vom avea suficienti bani pentru a ne indeplini atat programul social de crestere a veniturilor cetatenilor, cat si investitiile in infrastructura rutiera, sanatate si educatie.

Nu ne lasam impresionati de cei care vor sa scoata banii din Romania. Fac profit pe contributia romanilor, au venit in Romania pentru mediul de afaceri favorabil, atunci sa ne respecte pentru ca si noi ii respectam! Fac profit aici, atunci sa plateasca aici!


Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

1855 vizualizari

  • +9 (13 voturi)    
    Esti prost ca noapte (Joi, 9 noiembrie 2017, 21:21)

    Buonarroti [utilizator]

    Ce legatura are entitatea care plateste contributiile sociale (angajat sau angajator), cu externalizarea profitului dupa impozitare, mai idiotule?
    • +5 (5 voturi)    
      Arhanghelul Misu versus balaurii multinationali (Joi, 9 noiembrie 2017, 22:30)

      Un Nene [utilizator] i-a raspuns lui Buonarroti

      Dupa ce ca a taiat salariile de or sa vina pensionarii sa ii pupe moastele ca sa apuce ceva de mancare, acum inteligenta neagra a economiei romanesti scoate palosul pesedist impotriva multinationalelor si, bineinteleees!, a lui Soros!
      Tantalaul uita ca multinationalele platesc taxe la buget, bugetul din care el si cu familia lui fura si o duc bine. Multinationalele investesc in Romania si creeaza locuri de munca, spre deosebire de romanii bogati care scot banii repede din tara.
      • +5 (5 voturi)    
        Uitati-va la Livache (Joi, 9 noiembrie 2017, 23:18)

        Un Nene [utilizator] i-a raspuns lui Un Nene

        Cu banii furati, a ridicat un viloi fetei in Teleorman si niste case de vacanta in Brazilia. Ia sa fi facut niste fabrici, sa creeze locuri de munca.
        Macar multinationalele ridica cladiri, angajeaza oameni.
        Au ajuns strainii sa ne vrea binele mai mult decat romanii.
        Oare in cat timp arde vila de mai sus?
    • +5 (5 voturi)    
      dar mai ales (Joi, 9 noiembrie 2017, 23:07)

      Motanul_incaltat [utilizator] i-a raspuns lui Buonarroti

      este clar ca pe imbecil nu il impresioneaza cei care aduc bani in Romania
  • +6 (10 voturi)    
    Braileanul Tudose (Joi, 9 noiembrie 2017, 21:22)

    deville2010 [utilizator]

    PREMIERUL BODEGA !
  • +4 (6 voturi)    
    Dle Terente (Joi, 9 noiembrie 2017, 21:27)

    scaraotchi [utilizator]

    Ne dezamagiti, Dle . Stiti ce dureros e sa "scoti "un tatuaj ? Va rugam frumos .
    • +4 (4 voturi)    
      Mi se parea mai saltat la minte decat tovarasii (Joi, 9 noiembrie 2017, 23:13)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

      lui din gasca de hoti P$D. M-am inselat, este un mare b_o_u.
      • +2 (2 voturi)    
        "Saltat la minte o fi fost" prin tinerete (Vineri, 10 noiembrie 2017, 8:25)

        scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        cine stie, dar deh.... bautura bat-o vina i-a ucis din neuroni.
        Dar sa stii ca eu inca nu mi-am pierdut de tot speranta ca intr-o buna zi, curand sper, sa-i dea "julita " la hamster.
        Alo..., acolo la crasma se aude? Trezirea...
  • +6 (8 voturi)    
    ! (Joi, 9 noiembrie 2017, 21:30)

    tudorr [utilizator]

    Offshorurile psd ului sa traiasca!
  • +5 (9 voturi)    
    Asta-i fumigena de racket rus. (Joi, 9 noiembrie 2017, 21:31)

    Habermas [utilizator]

    Nu se lasa el impresionat, ba te mai si impinge din calea lui. Iar in spate, Dragnea intra si-ti taie gatul in casa.

    Romania este sub asalt, si asta a inceput cu CULTURA, adica VALORILE si PRACTICA de zi cu zi. Nu mai este vorba (doar) de politica si economie. Este un asalt total.

    Este un asalt pentru a impune in Romania o mentalitate specifica regimurilor oligarhice si pentru a o separa de Occidentul Civilizat.
    • +4 (4 voturi)    
      linia de partid (Joi, 9 noiembrie 2017, 22:49)

      DT34 [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      Iliescu incepuse cu "nu ne vindem tara", PSD-istii au offshore-uri si cred ca le e frica ca nu cumva sa fure cineva mai mult ca ei.
  • +5 (7 voturi)    
    Auzi, nea Tudose? (Joi, 9 noiembrie 2017, 21:32)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    Da' marii investitori de care ziceai că stau la coadă să intre în România, când apar?
  • +8 (10 voturi)    
    Alta acum (Joi, 9 noiembrie 2017, 21:37)

    DT34 [utilizator]

    Ba cu Basescu, ba cu Soros, ba cu multinationale, acum cu aia care scot bani, afara, astia intr-adevar au reusit sa-i prosteasca pe multi, insa nu pe toti.
    Dar Dragnea cu vila in Brazilia, cum ramane?
  • +7 (9 voturi)    
    Cum sa nu (Joi, 9 noiembrie 2017, 21:58)

    Soljenitin [utilizator]

    Intuiam atacul la mediul privat. Guvernul asta tembel da legislatia peste cap si apoi arata cu degetul la altii - tipic.

    Cat despre profit, ia sa ne povesteasca pesedistii despre averile lor, despre actiunile la purtator si despre paradisurile fiscale unde isi tin banutul.
  • +6 (6 voturi)    
    sefu (Joi, 9 noiembrie 2017, 21:59)

    moka [utilizator]

    da' de programul de guvernare de ce nu va tzineti?
    k ati zis ca ne dati 25% in plus in mana de la 1 ianuarie 2018.
    sau n-am inteles noi bine???
  • +7 (9 voturi)    
    ... (Joi, 9 noiembrie 2017, 22:28)

    dragos234 [utilizator]

    Omul trăiește în altă realitate. Se lupta cu tot felul de dușmani imaginari.
  • +5 (5 voturi)    
    hai las-o ca macane... (Joi, 9 noiembrie 2017, 22:29)

    gatsby [utilizator]

    stim ca mai mult furati voi decat contribuim noi! punct si restul e gargara!
  • +6 (6 voturi)    
    Halucinant! (Joi, 9 noiembrie 2017, 22:38)

    grunespferd [utilizator]

    Acesta este Premierul Romaniei, in 2017!
    Absurd complet! Companiile straine sunt de vina! Incompetenta guvernantilor niciodata!

    Iesiti afara din teatrul asta, va rog!
    Guvernul Romaniei a ajuns o bodega de mahala!
  • -5 (5 voturi)    
    scenarii prapastioase (Joi, 9 noiembrie 2017, 22:58)

    galeo [utilizator]

    E drept ca noi romanii avem un temperament vulcanic, de tip balcanic, dar totusi putin calm nu strica, mai ales din partea formatorilor de opinie.
    Modificarile fiscale nu sunt atat de mari si catastrofale incat sa facem din asta o tragedie nationala.

    Anul trecut, inainte de introducerea darii in plata, aceleasi scenarii prapastioase se faceau.
    Formatorii de opinie cat si BNR vorbeau atunci de falimente bancare, prabusirea pietei imobiliare, scaderea ratingului de tara sau chiar intrarea in incapacitate de plata a statului.
    Ei bine toate acele scnearii prapastioase s-au dovedit false, iar BNR, Guran, CTP si alti asa zisi formatori de opinie si-au pierdut credibilitatea.