Klaus Iohannis: Oamenii de afaceri nu isi pot face planurile de business din cauza politicilor fiscale confuze, instabile si aflate la discretia exclusiva a catorva decidenti / Inadmisibil

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 9 noiembrie 2017, 20:01 Actualitate | Esenţial

Klaus Iohannis
Foto: Captura presidency.ro
Presedintele Klaus Iohannis considera ca este "o mare nedreptate" faptul ca eforturile si planurile mediului de afaceri "sunt anulate de politici fiscale neinspirate, insuficient argumentate sau chiar lipsite de fundamente economice", se arata intr-un mesaj al sefului statului prezentat joi de consilierul Cosmin Marinescu, cu ocazia celei de-a XXIV-a editii a Galei "Topul National al Firmelor", organizata la Centrul Expozitional Romexpo.

"Consider ca este cazul ca aceste practici sa inceteze", se arata in acest mesaj.

Iohannis noteaza ca Romania traverseaza, in prezent, o perioada de crestere economica record in Uniunea Europeana, care a ajuns la 6,1% potrivit ultimelor prognoze economice, insa "aceasta crestere se bazeaza, aproape in totalitate, pe aportul consumului, in timp ce investitiile sunt in regres".

Presedintele afirma ca exita "serioase motive de ingrijorare" in conditiile in care investitiile straine directe au scazut cu aproape 20% pe primele opt luni ale anului, dar si din cauza "reducerii investitiilor publice, aflate intr-un continuu si pronuntat regres". "Spre exemplu, cheltuielile de capital pe primele noua luni ale anului au scazut cu circa 20% fata de perioada similara din 2016, ceea ce adanceste deficitul investitional din economie, in general", arata Klaus Iohannis, in mesajul publicat pe site-ul Administratiei Prezidentiale.

Seful statului arata ca Romania se afla in fata unui dublu paradox economic: Pe de o parte, cresterea economica record nu se reflecta si in cresterea veniturilor la buget, in conditiile in care pe primele 9 luni din 2017 veniturile fiscale au crescut cu mai putin de 1% fata de aceeasi perioada a anului trecut. Pe de alta parte, in ciuda unei puternice cresteri economice, mediul de afaceri inregistreaza o serie de evolutii nu tocmai incurajatoare.

Klaus Iohannis acuza faptul ca "politicile economice nu tin deloc pasul cu nevoile intreprinzatorilor si ale economiei, fapt ilustrat si de cel mai recent ᅡDoing Business Reportᅡ al Bancii Mondiale, in care Romania a coborat 9 pozitii fata de clasamentul din anul trecut". Iar cele mai semnificative retrogradari privesc calitatea institutionala a mediului de afaceri, cum ar fi 'initierea unei afaceri' sau 'obtinerea autorizatiilor de construire'.

"Este evident faptul ca, intr-un mediu de afaceri instabil, antreprenoriatul se lupta nu doar cu incertitudinea economica inerenta afacerilor, ci si cu imprevizibilitatea politicilor guvernamentale. Tocmai pentru a evita un asemenea climat, pregatirea si buna credinta a decidentilor politici sunt esentiale", avertizeaza seful statului.

In ciuda acest cerinte cunoscute, "Guvernul a ales sa modifice prevederi fiscale esentiale, cu mai putin de doua luni inainte de momentul asumat al aplicarii lor", spune Iohannis, care califica drept "inadmisibil faptul ca oamenii de afaceri nu isi pot face planurile de business tocmai din cauza politicilor fiscale confuze, instabile si aflate parca la discretia exclusiva a catorva decidenti".























​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

2625 vizualizari

  • -6 (18 voturi)    
    Daca era Baselu president... (Joi, 9 noiembrie 2017, 20:23)

    ciuma.rosie [utilizator]

    ...matura pe jos cu papagalii astia de la psd . Adormitul asta mai sta pe aici vreo 2 saptamani si pe urma pleaca in concediu la Miami pana pe 5 ianuarie .
    • -9 (21 voturi)    
      Pleacă în concediu (Joi, 9 noiembrie 2017, 22:24)

      Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui ciuma.rosie

      doar dacă îi dau voie serviciile, că nu e de capul lui. Înainte trebuie să mai zică ceva nasoale de Dragnea și dacă se comportă cum trebuie poate atunci îi dau voie băieții să plece în concediul mult așteptat.
    • +1 (5 voturi)    
      Basescu a fost prezident (Vineri, 10 noiembrie 2017, 1:31)

      miss saloane [utilizator] i-a raspuns lui ciuma.rosie

      Si uite ca nu a maturat. Daca matura, nu ar mai fi fost acestia azi.
  • +10 (16 voturi)    
    De parca PSD stie ce-i ala plan de business (Joi, 9 noiembrie 2017, 20:28)

    OmulNou [utilizator]

    PSD conduce de parca ar fi 1977, cu un nou Iliescu la conducere, de data asta cu mustata, iar Dragnea e sef la batranii comunisti in loc de tineretul comunist, in rest e exact la fel.
    • -6 (6 voturi)    
      Io cre' ca Klaus stie...ca d'aia are 6 case (Vineri, 10 noiembrie 2017, 0:00)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

      "De parca PSD stie ce-i ala plan de business"
      =======================
      Io cre' ca Klaus stie...ca d'aia are 6 case din meditatii! Iti dai seama cata contabilitate, cate taxe si impozite a platit?
  • -4 (20 voturi)    
    acum se fac mai greu 6 case (Joi, 9 noiembrie 2017, 20:47)

    demaGOCU [utilizator]

    am uitat ca una a pierdut-o. Hotii, #rezist !
    • -2 (12 voturi)    
      omu se pricepe la fiscalitate (Joi, 9 noiembrie 2017, 22:45)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui demaGOCU

      doar a platit si impozite pe meditatiile facute!
    • -3 (9 voturi)    
      omu se pricepe la fiscalitate (Joi, 9 noiembrie 2017, 22:45)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui demaGOCU

      doar a platit si impozite pe meditatiile facute!
  • +9 (15 voturi)    
    Nu doar o nedreptate, o criza de incredere (Joi, 9 noiembrie 2017, 21:43)

    Habermas [utilizator]

    Cand tara este guvernata dupa hachitzele lui Ginghis-Han de Teleorman, Romania devine NE-atractiva pentru dezvoltatorii de afaceri, tehnologii, etc, civizatie in general. In schimb devine atractiva pentru oligarhii din periferia Europei - Rusia si Turcia. Romania nu se poate dezvolta daca se indeparteaza de Occident. Si acum se indeparteaza.

    Ca sa tina Romania pe drumul bun, Iohannis are nevoie de fie ajutat de Romani, de cetateni si organizatiile profesionale. UE va ajuta si ea, dar numai daca Romanii se ajuta si singuri. Si cu iesitul in strada, dar este numai o parte.

    Sigur, Porcul de la guvernare (PSD-ALDE) nu se lasa el impresionat, caci pentru el lumea intreaga este o cocina. Dar nici pe mine nu ma impresioneaza faptul ca el nu este impresionat.
  • -3 (13 voturi)    
    :))) Jalnicul ''presedinte''... (Joi, 9 noiembrie 2017, 22:56)

    Sah [utilizator]

    ''aflate la discretia exclusiva a catorva decidenti''...jalnicul ''presedinte'' nu stie ca guvernul decide. El crede ca ar trebui sa decita toata tara prin referendum...cam asa intelege democratia hotul de case, dovedit! ;)
  • +1 (7 voturi)    
    Cine l-a numit pe Tudose premier (Joi, 9 noiembrie 2017, 23:06)

    Dodel540 [utilizator]

    Nu se simte putin responsabil in aceste momente????
  • +4 (6 voturi)    
    Crestere economica ? (Joi, 9 noiembrie 2017, 23:14)

    Cryptos [utilizator]

    Vorbiti de crestere economica dar cursul EUR - LEU se duce la pamant. Aici se reflecta adevarata crestere economica. Ne-am saturat de minciunile voastre! 1 EUR = 4.65 RON luna aceasta....luna trecuta 1 EUR = 4.58 RON ....REZULTA ECONOMIE IN JOS SI NU IN SUS! Sunteti niste obsedati de putere care folosesc minciuna si indoctrinarea pentru a ramane pe posturi care va aduc bani in conturi pe usa din spate a trezoreriei!
    • -2 (10 voturi)    
      Daca nu ai ragusit latrand impotriva PSD.... (Joi, 9 noiembrie 2017, 23:27)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Cryptos

      Daca nu ai ragusit latrand impotriva PSD....latra si impotriva UE, ca tot aia zice, cica e crestere economica...si cica ar fi prima din Ioropa.
      • +4 (4 voturi)    
        Impotriva PSD? (Vineri, 10 noiembrie 2017, 0:12)

        Cryptos [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Presedintele ii PNL-ist... "latru" impotriva tuturor care vorbesc aiurea... inclusiv cei ca si tine...
    • 0 (0 voturi)    
      BNR si (s)cursul valutar (Vineri, 10 noiembrie 2017, 9:36)

      marc.andre [utilizator] i-a raspuns lui Cryptos

      Nu cumva BNR are puterea si mijloacele de a influenta cursul valutar?
      • 0 (0 voturi)    
        BNR? (Vineri, 10 noiembrie 2017, 15:30)

        Cryptos [utilizator] i-a raspuns lui marc.andre

        Tu crezi ca din cauza BNR se duce cursul in jos? Din cauza BNR cursul ramane sus atunci cand ar trebui sa se duca in jos... nu ii invers...Ei cumpara euro de pe piata atunci cand vin romanii din strainatate si arunca cu euro prin tara ( cursul ar trebui sa se duca in sus rapid in acel moment ) iar in momentele de criza economica ( cand nu vin euro in tara ) cei de la BNR incep sa vanda ce au cumparat de la romanii veniti "acasa" in concediu...
  • +4 (4 voturi)    
    CE "oameni de afaceri"? >: (Vineri, 10 noiembrie 2017, 0:42)

    Codruta N [utilizator]

    Oamenii de afaceri se adapteaza ei, se descurca! Sunt sigura ca majoritatea au deja cel putin 2 variante de buget, pe 2 scenarii ;)
    Insa, pana una-alta, nu stie NIMENI cum va arata bugetul national!!
    De asemenea, nimeni nu stie cum vor arata bugetele Consiilor Judetene, ale Primariilor... samd...
    Deci NU vom avea nici un fel de investitii, pana pe la jumatatea lui 2018 - pt.ca, daca n-au bugetul aprobat, NU pot sa faca investitii!

    Multumim din inima Partidului! :P

    Si mintilor lor, ale celor din Partid si din Guvern, luminate! >: