Sefa instantei supreme sustine ca oficialilor de la Bruxelles li s-au prezentat alte propuneri legate de modificarea legilor Justitiei / Tudorel Toader despre Cristina Tarcea: Ori nu intelege, ori se face ca nu intelege

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 9 noiembrie 2017, 17:54 Actualitate | Esenţial

Cristina Tarcea
Foto: AGERPRES
Presedintele Inaltei Curti de Casatie si Justitie, Cristina Tarcea, a afirmat joi ca a aflat din presa ca oficialilor de la Bruxelles li s-au prezentat alte propuneri legislative legate de modificarea legilor Justitiei. La randul sau, ministrul Tudorel Toader a declarat, la finalul sedintei de joi a CSM, ca sefa Inaltei Curti "ori nu intelege ori, se face ca nu intelege".

Cristina Tarcea a afirmat, in sedinta Consiliului Superior al Magistraturii, ca: "Imi pun urmatoarea intrebare: Suntem siguri asupra caror legi suntem noi chemati astazi sa ne dam avizul? Pun aceasta intrebare pentru ca noi suntem sesizati cu trei propuneri parlamentare in ceea ce priveste modificarea legilor 303, 304 si 317 si am aflat recent, din presa din pacate, ca in urma cu vreo doua zile oficialilor de la Bruxelles li s-au prezentat si li s-a cerut punctul de vedere sau, ma rog, au fost supuse dezbaterii alte propuneri legislative. In aceste conditii stau si ma intreb: exista dialog, exista transparenta, exista colaborare inter-institutionala de buna credinta? (...) Au fost mintiti oficialii de la Bruxelles? Nu stiu, imi pun intrebarea, suntem mintiti noi?"

Tudorel Toader i-a raspuns Cristinei Tarcea, in sedinta CSM, ca proiectul asupra caruia Consiliul urma sa dea aviz azi, si care ulterior a primit aviz negativ, este cel primit de la Comisia special constituita: "Ce stiu eu este urmatorul lucru: ca avizul pe care Consiliul Superior al Magistraturii este chemat sa-l dea este aviz pe proiectul de lege si proiectul de lege este cel pe care CSM l-a primit de la Comisia special constituita. Acea comisie si-a insusit proiectul initiat la nivelul Ministerului Justitiei, ca si l-a insusit cu modificari mai multe sau mai putine, mai profunde, mai bune sau mai rele - este deja o alta discutie. Prin urmare, CSM are pe masa, spre analiza, spre examinare, spre avizare pozitiva sau negativa, proiectul primit de la Comisia special constituita. Discutii in spatiul public sunt multe, chiar si cea pe care astazi o purtam aici in conditiile in care publicitatea este asigurata", a raspuns Tudorel Toader.

Ulterior, dupa sedinta CSM, Tudorel Toader a afirimat ca sefa Inaltei Curti "ori nu intelege ori se face ca nu intelege": "Vorbim despre  ceea ce se afla pe rol (...) proiectul asta pe care CSM azi l-a dezbatut patru ore", a spus ministrul Justitiei, intrebat ce proiect de lege a prezentat la Bruxelles.























​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

4987 vizualizari

  • +25 (31 voturi)    
    Spui Tudorel Toader (Joi, 9 noiembrie 2017, 18:18)

    mitg [utilizator]

    Si tragi apa.

    Asa mizerie de om nu stiu de unde s-a putut scoate.
    • 0 (0 voturi)    
      De la Iasi (Vineri, 10 noiembrie 2017, 13:15)

      provest [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      De unde au mai venit si bunatatile de Fenechiu, Chiuariu, Pivniceru, Astarastoaie, Vlasov, etc.
      E o pepiniera de hoti comunistoizi in Moldova, ceva de speriat!
      Si stiu ce vorbesc, locuiesc in regiune!
  • +22 (26 voturi)    
    Bait and switch much? (Joi, 9 noiembrie 2017, 18:25)

    MinDepous [utilizator]

    Borfasilor astora le dau taratele-n foc degeaba: la cate mizerii au facut pana acum, se mira ca nu mai are incredere nimeni in ei?
    Statul nu poate functiona asa. Alegerile anticipate sunt necesare in acest moment. Schimbati toti, NU intre ei! si luat lucrurile precum paramedicii - sa vedem ce putem salva, ce poate fi refolosit, altfel... back to square one.
    • +3 (5 voturi)    
      vise'taica (Joi, 9 noiembrie 2017, 19:38)

      optiunea-2 [utilizator] i-a raspuns lui MinDepous

      daca nu s'a schimbat nimic in 27 de ani n'o sa schimbe nimic cu o alegere anticipata... e mai grav decit ne inchipuim sau decit vrem sa credem... problema e de mentalitate a acestui popor balcanic... daca la anticipate iese tot psd'ul? au mituit tot poporul cu bani, nimeni nu mai munceste... multi inseala si nu platesc taxe... daca ramineau in romania nu mai exista nici tutea, nici cioran, nici enescu, nici brincusi... nu exista conditii decit de furat-mintit-inselat... am mai mult respect pentru sirbi-rusi-unguri-croati-polonezi... cam toti sunt in rind cu lumea dezvoltata... noi o luam la vale rau de tot. in 200-300 romania va fi istorie, daca continuam sa avem aceeasi politica facuta de inculpati, condamnati, hoti, inculti... dar chiar ca nu e o problema: lumea merge inainte si cu si fara romania, nu? totul a plecat de la iliescu, si'a iertat calaii, si calaii i s'au urcat in cap! restul e istorie!
      • +4 (4 voturi)    
        da (Vineri, 10 noiembrie 2017, 8:21)

        matrix reloaded [utilizator] i-a raspuns lui optiunea-2

        toader si nicolicea , astia sunt aia care schimba hartiile seara si dupa asta se jura ca nu fura.
        adevarati patrihoti.
        probabil cu sprijinul lui dorneanu.
  • +18 (22 voturi)    
    Mie un dor de piata Victoriei (Joi, 9 noiembrie 2017, 18:25)

    ciuma.rosie [utilizator]

    Abia astept sa o dea ...
  • +18 (22 voturi)    
    Doamne fricosi politicieni avem in frunte tarii (Joi, 9 noiembrie 2017, 18:26)

    ty [utilizator]

    cu legile astea ale justitiei se ascund toti de la liderii partidelor aflate la guvernare, la prim minstrul guvernului, la minmistrul justitiei. Nici unul nu are curajul sa-si asume raspunderea pentru porcaria pe care o pun la cale.
  • +23 (25 voturi)    
    inregistrare? (Joi, 9 noiembrie 2017, 18:30)

    DT34 [utilizator]

    Nu este vreo inregistrare sau documente care sa verifice ceea ce a fost prezentat oficialilor UE?
    • +4 (4 voturi)    
      alta intrebare (Joi, 9 noiembrie 2017, 19:57)

      CzCa [utilizator] i-a raspuns lui DT34

      Este răspunsul lui Tudorel de azi, in traducere 'discut cu voi ce a venit de la Iordache, ce am spus noi la evaluarea UE e minciuna noastră privata. Sa nu dam prostilor motive sa iasă in strada înainte de vot, si daca dupa, din cauza asta si multe altele, ne îndepărtam de Bruxelles, perfect, fmm mcv colonialist'. Ticăloasa Trădare.
  • -4 (6 voturi)    
    Nu aceasta era madama care cerea (Joi, 9 noiembrie 2017, 19:20)

    xrogo [utilizator]

    tuturor judecatorilor sa se opuna din rasputeri discutarii legilor justitiei, atat in comisie cat si pe fond in plan, deci asa intelege cel mai inalt judecator al tarii democratia, sa nu se discute ce nu vrea dansa!
    • +1 (1 vot)    
      Nu, nu aceasta era madama care cerea (Vineri, 10 noiembrie 2017, 10:38)

      Philipe [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Vorbești niște prostii, nu mai băga lumea in ceață. Vino cu ceva mai elaborat ca să-ți iei rublele alea puturoase
  • +5 (5 voturi)    
    E o neintelegere la mijloc (Joi, 9 noiembrie 2017, 20:32)

    scaraotchi [utilizator]

    Daddy, care a redactat documentul prezentat oficialilor UE, invata "asiduu" portugheza . Stiti in curand are de gand sa se mute la Fortaleza si....le mai incurca
  • +7 (7 voturi)    
    Demisie (Joi, 9 noiembrie 2017, 20:36)

    revolution2017 [utilizator]

    Daca acest lucru este adevarat si ministrul Justitiei in calitate de persoana oficiala reprezentand Romania in fata organizatiilor UE a facut acest lucru demisia lui se impune automat. Aici nu este vorba de persoana fizica Tudorel care si-a pierdut orice urma de respect, ci de intreaga credibilitate a Romaniei.
  • +8 (8 voturi)    
    Genial :))))) (Joi, 9 noiembrie 2017, 20:45)

    Foxcrawl.com [utilizator]

    Tudorel zise: ""Ce stiu eu este urmatorul lucru: ca avizul pe care Consiliul Superior al Magistraturii este chemat sa-l dea este aviz pe proiectul de lege pe care CSM l-a primit de la Comisia special constituita."" Super tare. Practic justitiarul Tudorel se eschiveaza si numai nu spune astfel: "Bai CSM-istilor, ia vedeti-va voi de proiectul ala pe care l-ati primit de la comisie si nu va mai bagati in ce am prezentat eu la Bruxelles." P/S: Tare ma tem ca sefa ICCJ are dreptate si ca ministrul justitiei a prezentat 2 versiuni diferite, in functie de "audienta".:)))
  • +4 (4 voturi)    
    si bubos si mincinos... (Joi, 9 noiembrie 2017, 21:00)

    cartofil [utilizator]

    ...
  • +4 (6 voturi)    
    De ce nu ma mira? (Joi, 9 noiembrie 2017, 21:17)

    OmniStudio [utilizator]

    Pai, acu' anu, ne promiteau paradisul! Acum vedem ca toate cresterile sunt de fapt scaderi, toate taxele anulate au fost rebranduite, sau in curs de...
    Bine ca s-a scoss taxa pe hora; o sa vina si vremea ei! Atata ca Dragnea si Tariceanu o sa fie un pic ocupati.
  • +2 (2 voturi)    
    cineva ar trebui sa cerceteze asta... (Vineri, 10 noiembrie 2017, 10:29)

    liviu_ [utilizator]

    daca ce spune este adevarat tudorel ar trebui sa faca PUSCARIE !!!! el si cu toti cei ce stiau asta!