FOTO Premiera in Romania: Trecere de pietoni 3D, realizata in fata Liceului de Arta din Buzau, chiar de catre elevi

de N.O.     HotNews.ro
Miercuri, 8 noiembrie 2017, 20:23 Actualitate | Esenţial

Trecere de pietoni 3D, la Buzau
Foto: Ionut Sorin Apostu Facebook
Elevii clasei de arhitectura de la Liceul de Arta "Margareta Sterian" din Buzau au realizat miercuri prima trecere de pietoni 3D din municipiul resedinta de judet, care creeaza soferilor iluzia ca dungile albe plutesc, relateaza Agerpres. 

"Proiectul este unic in Romania, in urma cu o luna a circulat pe Internet un proiect cu o trecere de pietoni 3D din Danemarca. Elevii de la sectia de Arhitectura a liceului nostru au proiectat aceasta trecere din mai multe prisme si umbre care sa creeze o iluzie optica, adica acel efect 3D, de perspectiva', a declarat coordonatorul proiectului, Ana Maria Bogles, profesor la Liceul de Arta "Margareta Sterian'. 

Potrivit sursei citate, o astfel de trecere de pietoni poate fi realizata doar pe strazile cu sens unic, pentru ca iluzia optica se creeaza doar daca o privesti dintr-un anumit unghi, calculat cu atentie de proiectanti. 

"Este nevoie ca unghiul de fuga sa fie la sapte metri de la trecerea propriu-zisa. Salariatii de la societatea URBIS ne-au ajutat cu sabloane si vopsea rutiera. Am intins apoi sfori pentru a trasa liniile in perspectiva, astfel incat sa creeze un singur unghi de fuga. Asa am trasat umbrele care creeaza iluzia optica. Soferul aflat la volan, din unghiul de fuga, vede ca dungile albe de pe trecerea de pietoni plutesc. Astfel se va speria putin si va opri. Daca un pieton se afla pe liniile albe de pe trecere, efectul 3D este si mai mare", a mai declarat Ana Maria Bogles.




Citeste mai multe despre   






















​VIDEO MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii HotNews.ro

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anunta ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari au raspuns Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care a avut loc luni dimineata.
  • Intalnirea s-a incheiat. Urmareste inregistrarea VIDEO in articol

17055 vizualizari

  • +20 (22 voturi)    
    faina idee! (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 23:37)

    Lucian* [utilizator]

    tine figura sa picteze in perspectiva si la gropile din asfalt ca sa nu se mai simta? :)
    • -9 (29 voturi)    
      Frumos dar periculos. Șoferii pot fi derutați. (Joi, 9 noiembrie 2017, 1:03)

      simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui Lucian*

      Cei mai multi șoferi vor încetini la asemenea treceri ca nu cumva sa lovească în viteza acele paralelipipede aparente. Totuși în anumite condiții pragurile albe iți pot apare în fata pe neașteptate. Derutat, pui frâna brusc, drapezi și intri cu mașina pe trotuar.

      Daca asemenea zebre în relief erau asa bune ar fi fost deja pe toate drumurile de multi ani.
      • -6 (20 voturi)    
        Asa-i ! (Joi, 9 noiembrie 2017, 4:13)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

        Mai ales incepatorii, femeile, soferii varstnici si cei aflati sub influenta alcoolului !

        PS. Restul or sa circule cu ochelari de cinema !

        PPS. Intr-un poligon ar merge !
        • +6 (14 voturi)    
          Te umfla ala din spate (Joi, 9 noiembrie 2017, 6:02)

          Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          Inevitabil, putini se asteapta sa le apara brusc o masina oprita in mijlocul drumului..
          • +4 (8 voturi)    
            hmm (Joi, 9 noiembrie 2017, 10:44)

            cvi [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

            Trebuie sa fii berbec sa nu te astepti ca masina din fata ta sa franeze cand te apropii de o trecere de pietoni.
            • -2 (6 voturi)    
              nu chiar (Joi, 9 noiembrie 2017, 11:17)

              Humbert [utilizator] i-a raspuns lui cvi

              daca nu e nimeni pe trecerea de pietoni, nu ai de ce sa te astepti ca cel din fata va frana.

              iar in Romania, nimeni (in afara de mine :)) nu pastreaza o distanta sigura fata de cel din fata.
            • +1 (1 vot)    
              Berbeci sunt destui in Romania (Joi, 9 noiembrie 2017, 16:22)

              Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui cvi

              E plina tara.
      • +5 (7 voturi)    
        deci (Joi, 9 noiembrie 2017, 8:39)

        Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

        "in anumite conditii pragurile albe iti pot apare in fata pe neasteptate"... cum vine asta? pai tot pe neasteptate poate aparea o masina, un copil sau culmea chiar un semafor... Nu exista pe neasteptate la volan. La volan trebuie sa fii cu ochii la drum nu in telefon sau dupa gagici. Daca mai circuli si sub 50km/h cam greu sa apara orice pe neasteptate.
        • +1 (7 voturi)    
          Zebra devine 3D de la o anumita distanta (Joi, 9 noiembrie 2017, 11:40)

          simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

          Zebra nu apare 3D de oriunde. Relieful ei devine vizibil când mașina se apropie. Cum poți avea viteza, și nu ma refer la peste limita legala, trecerea de pietoni se umfla brusc, derutându-te.

          Șoferul are datoria sa respecte regulile de circulație, nu sa stea atent la iluzii optice care răsar instantaneu în mijlocul drumului.
      • +5 (7 voturi)    
        La ce limita de viteza e in zona aia (Joi, 9 noiembrie 2017, 10:19)

        banel [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

        Adica probabil vreo 30 la ora...daca tii o distanta decenta fata de cel din fata, nu prea vad sa fie problema, chiar si atunci cand franeaza brusc.

        Per ansamblu o idee buna in conditiile in care multi soferi nu inteleg ca in apropierea unei treceri de pietoni e bine sa incetinesti.
    • -3 (21 voturi)    
      Nu e 3D decât văzuta dintr-un sens de mers! (Joi, 9 noiembrie 2017, 5:36)

      simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui Lucian*

      O alta chestiune ar fi ca Zebra 3D nu se vede în spațiu decât dintr-o direcție. Șoferii de pe banda opusa o percep normala. Ar trebuie cumva desenate doua zebre una lângă alta, în paralel, fiecare apărând în relief pe toată lățimea străzii, indiferent de unde vii. Nu poți face 3D doar jumătatea de pe banda ta deoarece unii șoferi vor avea tendința sa ocolească paralelipipedele albe intrând pe contrasens unde Zebra se vede 3D doar pentru celelalte mașini, care vin din fata.
      • +3 (5 voturi)    
        man, (Joi, 9 noiembrie 2017, 9:07)

        ipsilon [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

        a zis clar ca s-a desenat pe o strada cu sens unic, deci ...
      • -1 (3 voturi)    
        coincidenta (Joi, 9 noiembrie 2017, 9:52)

        loveparade [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

        au facut-o pe o strada cu sens unic, ce chestie...
  • +11 (17 voturi)    
    super! (Joi, 9 noiembrie 2017, 0:40)

    rezis [utilizator]

    Felicitari!!
  • -2 (8 voturi)    
    cam prafuita noutatea (Joi, 9 noiembrie 2017, 6:47)

    offside [utilizator]

    Astfel de marcaje s-au făcut în România acum 10 ani iar în Europa de Vest acum 15 ani. D-na profesoara a inventat apa calda iar presa local a trâmbițat cu mândrie un nou "plagiat" pe post de premiera.
    • +2 (2 voturi)    
      s-a depasit perioada de gratie (Joi, 9 noiembrie 2017, 11:22)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui offside

      5 ani cat ai dreptul exclusiv la patentul tau..apoi devine public
  • +1 (3 voturi)    
    Pai si bizonul cu beemveul M5 (Joi, 9 noiembrie 2017, 9:08)

    potaissa [utilizator]

    tot in 3D vine. Cu 90 km/h.
    Ideea e buna doar pentru cei care-o si pun in aplicare.
    • 0 (0 voturi)    
      Stii de ce 90 km/h? (Joi, 9 noiembrie 2017, 17:08)

      miss saloane [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

      Pentru ca si BMW-ul e in 3D si in fiecare dimensiune respecta limita de la capatul strazii, de 30 km/h. In total asadar 90 km/h.
  • 0 (0 voturi)    
    bun si asa (Joi, 9 noiembrie 2017, 9:50)

    CRMS [utilizator]

    Inventia din New Delhi a ajuns si in RO

    https://metro.co.uk/video/icelandic-village-paints-3d-zebra-crossing-slow-cars-down-1563684/?ito=vjs-link
    • 0 (0 voturi)    
      Nu a zis nimeni ca ar fi originala ideea (Joi, 9 noiembrie 2017, 20:37)

      Ochiana [utilizator] i-a raspuns lui CRMS

      Stie oricine ca sunt destule astfel de proiecte mai interesante sau mai frumoase in destule locuri din lume.
      In schimb bravo ca s-au gandit si in Romania niste copii si profesoara lor sa infrumuseteze un pic strazile astea urate si pline de gropi.
      Carcotasi sunt tot timpul !
  • 0 (10 voturi)    
    desteapta idee! (Joi, 9 noiembrie 2017, 10:07)

    Humbert [utilizator]

    soferii care nu stiu ca acolo e vorba de un desen 3D vor crede ca e un obstacol, vor fi derutati si, in functie de viteza pe care o au si de abilitati, vor face lucruri de la pus frana brusca pana la intrat pe trotuar ca sa evite obtsacolul.

    aia care au aprobat asa ceva sunt complet cretini.
    • -1 (5 voturi)    
      exista un risc (Joi, 9 noiembrie 2017, 11:23)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui Humbert

      De aceea se aproba doar in tari din lumea a 3a
      • +2 (4 voturi)    
        legat de riscuri (Joi, 9 noiembrie 2017, 15:04)

        tudor1234 [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

        Exista 3 riscuri aici:

        - riscul ca soferii sa faca o manevra brusca din cauza ca acel desen devine 3D de la o anumita distanta (nu conteaza daca soferii respecta sau nu limita de viteza - ajunge un bizon care merge cu 90km/h)

        - riscul legal asumat cei care au facut desenul si nu au inteles ca au comis o ilegalitate. Nu ai voie sa umblii la semnele de circulatie, indiferent daca e cu bune intentii sau nu

        - riscul legal si moral asumat de cei care au facut desenul daca se intampla ceva, INDIFERENT daca este sau nu vina lor. Daca se intampla un accident la trecerea respectiva din orice motive, se va da vina pe marcajul 3D. Incepand de la vatamare/ucidere din culpa pana la simpla constiinta incarcata.

        Unii oameni pur si simplu nu gandesc cand fac o chestie....
  • +4 (6 voturi)    
    ... (Joi, 9 noiembrie 2017, 10:33)

    a.nonim [utilizator]

    Este o aberatie. Exista niste reguli pentru semnalizarea rutiera, nu face nimeni indicatoare si marcaje dupa capul lui. Daca nu are avizul politiei rutiere incalca legea
    • +3 (5 voturi)    
      corect (Joi, 9 noiembrie 2017, 11:25)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui a.nonim

      Numai ca regulile sunt reguli si legile legi numai cand vor muschii unora
  • +3 (5 voturi)    
    frumos, de apreciat (Joi, 9 noiembrie 2017, 10:34)

    tartoru [utilizator]

    dar nu stiu daca au voie sa faca asa ceva, legal vorbind
    • +1 (3 voturi)    
      Nu este legal (Joi, 9 noiembrie 2017, 17:16)

      miss saloane [utilizator] i-a raspuns lui tartoru

      Intrucat nu ai voie sa modifici semnalizarea rutiera cum vrea muschiul tau. Maine liceenii vor pune iepurasi in desenele semnelor de circulatie instalate pe stalpi. Sau poate for face semaforul mov.
  • +1 (3 voturi)    
    Mare tampenie! (Joi, 9 noiembrie 2017, 17:09)

    transalpinarum [utilizator]

    Un mare factor de risc pentru soferi, culmea, ceea ce se vrea a fi o chestie de siguranta. Avem asa ceva in codul rutier? NU!! Sper sa fie stearsa imediat chestia asta...
  • +1 (3 voturi)    
    ce ii lipseste chelului... (Joi, 9 noiembrie 2017, 17:28)

    suckthepen!!!!! [utilizator]

    astia, n-au o infrastructura rutiera conf standardului european, dar picteaza margcaje rutiere 3D.(ILEGALE)