Casa Regala il acuza pe nepotul Regelui Mihai, Nicolae Medforth-Mills, ca a incercat sa intre cu forta in resedinta din Elvetia: A agresat fizic si verbal trei persoane

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 8 noiembrie 2017, 16:46 Actualitate | Esenţial

Nicolae Mihai Medforth Mills, nepotul Regelui Mihai
Foto: Facebook
Casa Regala il acuza pe nepotul Regelui Mihai, Nicolae Medforth-Mills, de o "tentativa de violare a domiciliului majestatii sale" din Elvetia, motiv pentru care a depus o plangere la politia elvetiana.

"In seara de marti, 7 noiembrie 2017, Nicolae Medforth-Mills a facut o tentativa de violare a domiciliului Majestatii Sale Regelui, la resedinta din Elvetia. Dl Medforth-Mills a fortat usa casei, implicand in incident sase persoane, dintre care trei colaboratori ai Casei Majestatii Sale", se arata intr-un comunicat al biroului de presa al regelui Mihai I.

Nepotul regelui, Nicolae Medforth-Mills, caruia i-a fost retras in 2015 titlul de "Principe al Romaniei" si calificativul de "Alteta Regala", fiind, de asemena, exclus din Linia de Succesiune la Coroana Romaniei, este acuzat ca "a agresat fizic si verbal trei persoane".

"Una dintre ele prezinta rani corporale. In final, el a fost impiedicat sa forteze intrarea in casa. Majestatea Sa a facut clar, de mai multe luni de zile, faptul ca refuza sa-si vada nepotul, lucru adus la cunostinta dlui Medforth-Mills in repetate randuri", se arata in acest comunicat.

Totodata, potrivit sursei citate, "la incident au fost prezente trei infirmiere, venite sa trateze pe Majestatea Sa, care nu au putut sa-si faca la timp datoria". "De asemenea, infirmierele au facut cunoscut ca se tem pentru integritatea lor corporala si ca vor lua in discutie la institutia lor daca vor mai veni sau nu sa-l trateze pe Rege".

In comunicat se mai arata ca "incidentul a survenit la doar o ora dupa ce Regele Mihai primise Sfanta Impartasanie de la trimisul IPS Mitropolitului Iosif".

Inainte de a fi exclus de la linia de succesiune, Nicolae era al treilea mostenitor al tronului, dupa Principesa Margareta si Principesa Elena (mama sa).























​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

6316 vizualizari

  • +28 (30 voturi)    
    hmm (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 16:52)

    dum_i [utilizator]

    Mai mult decat incidentul in sine, ne intereseaza cine scrie de fapt aceste "comunicate".
    • +1 (1 vot)    
      Il tin in geam sa-i ia pensia... (Joi, 9 noiembrie 2017, 21:16)

      Gheorghescu [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      Eu cred ca Mihai nici nu stie ca si-a dezmostenit nepotul.
      E ceva putred tare acolo. Primim doar comunicate de la asa-zisa Casa Regala, care vorbeste in numele regelui, dar NIMENI nu poate dovedi macar ca regele mai este in viata.
      • +1 (1 vot)    
        Si oare de ce... (Joi, 9 noiembrie 2017, 21:20)

        Gheorghescu [utilizator] i-a raspuns lui Gheorghescu

        Dracnea si Tradiceanu au depus proiect de lege pentru reglementarea statutului juridic al Casei Regale: se recunoaste pozitia de Sef al Casei Regale a Romaniei, asimilata protocolar cu aceea a unui fost sef de stat?
        Fiindca Duda si-a facut datoria?
  • +27 (33 voturi)    
    clasic romanesc (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 16:52)

    GIGI_CIOCAN [utilizator]

    ' casa regala" isi acuza ca "X" vrea sa-l vada pe bunicasu inainte sa crape.......
    se pare ca prostia nu cunoaste limite........
    • +25 (25 voturi)    
      ... (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 18:02)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui GIGI_CIOCAN

      Lacomia si bataia pe ciolan nu le-au inventat romanii. Singurul roman din povestea asta e Duda, alt parvenit fara scrupule.
      • +9 (9 voturi)    
        Curat tricolor (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 20:00)

        ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        Intre noi, muritorii de rand cu sangele rosu, si tanarul Nicolae-sange albastru, sta reptila Radu cu sangele lui galben
  • +32 (32 voturi)    
    Inteleg ca Regele e pe moarte... (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 16:57)

    Metec [utilizator]

    Daca a primit Sfanta Impartasanie, inseamna ca nu mai are mult de trait. Cred ca Nicolae a incercat sa-l vada inainte de a-si da obstescul sfarsit si, confruntat cu opozitia infirmierelor, o fi abuzat de forta fizica. Nu cred insa ca lucrurile au fost atat de dramatice precum se spune in comunicat...
    E trist ca Familia Regala a devenit scena unor scene penibile, ca acestea. Sper sa se lamureasca lucrurile si acolo, si in ansamblul societatii noastre.
  • +7 (17 voturi)    
    Penibili (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 17:01)

    mitg [utilizator]

    Am mai asistat la scene similare atunci cand a vrut Lidia Samson sa intre la Corneliu Vadim Tudor, tatal Ronei la sediul de campanie a CDR si alte tampenii similare.

    Bine ca acum are si Casa Regala un incident pe masura.
    • 0 (0 voturi)    
      stii zicala cu marile spirite (Joi, 9 noiembrie 2017, 13:10)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      pana la urma, se intalnesc.
  • +19 (25 voturi)    
    Vrajeala (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 17:02)

    Frank777 [utilizator]

    Vor sa il elimine pe Nicolae ca nu este din Oculta lor. Saracul rege este demult incomunicatio.Aranjeaza cu PSD si ALDE chestiunile sa dea lege ca sa fie din nou regat.Ca sa scape de allegerile prezidentiale singurele pe care le pierde PSD
  • +31 (33 voturi)    
    O fi vrut sa il vada pe bunica' su (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 17:05)

    trem [utilizator]

    inainte de a muri...si daca Duda si consoarta nu l-au lasat normal ca baiatul s-a suparat si a facut scandal.

    Normal era sa il lasati sa intre sa isi ia ramas bun...asa ar fi fost frumos si omeneste!!!
  • +16 (22 voturi)    
    tigani (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 17:06)

    usser [utilizator]

    Tigani!
  • +33 (35 voturi)    
    incredibil (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 17:09)

    Motanul_incaltat [utilizator]

    Nu l-au lasat pe om sa-si vada bunicul pe patul de moarte.
    Va dati voi seama cine sunt astia...
  • +20 (22 voturi)    
    Penibil (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 17:13)

    gebica [utilizator]

    Daca tot sunt de spalat niste rufe murdare lasati-le in familie, mai ales in momente ca acesta
  • +20 (22 voturi)    
    ... (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 17:16)

    tirolez [utilizator]

    Macar Mihai mai traieste? Altfel nu vad de ce nu l-ar lasa. La varsta si in starea in care e greu de crezut ca-l mai recunostea pe Nicolae, dar sa se mai mire ca l-a dezmostenit etc.
  • +27 (29 voturi)    
    este ceva (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 17:24)

    yyyxxx1981 [utilizator]

    ilogic ca vrea sa isi vada bunicul aflat pe moarte? Cine spune ca acesta nu vrea sa il vada. Dusmanii directi pentru succesiune. Ce credibilitate au ei. Si cat de penibili pot fi cand si in aceste momente isi fac politicile sa nu il lase sa intre. De parca ar fi un strain, iar marele cuplu de parveniti sunt singurele rude. Mihai a avut 5 fete, nu doar 1, chiar daca este cea mai lacoma.
    • +1 (3 voturi)    
      Deci fiica-sa... (Joi, 9 noiembrie 2017, 0:17)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui yyyxxx1981

      ... e o parvenita. Nepotul nu.
      Adanc rationament.
  • +19 (21 voturi)    
    Respect Nicolae (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 17:55)

    Bazil [utilizator]

    esti un tanar destept, educat, inteligent, frumos. Da-i in masa cu casa si duda lor regala, si vezi-ti de viata si tineretea ta. Nu incerca sa intri in troaca, te vor manca porcii.
  • +18 (18 voturi)    
    ... (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 18:04)

    tirolez [utilizator]

    Dar mama baiatului in ce relatie e cu Margareta? Nu poate sa-i zica, sora-mea, ce faci??!
    • +1 (1 vot)    
      ma-sa e profund devastata (Joi, 9 noiembrie 2017, 13:12)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      dar... de comportamentul fiului ei! Vezi ca e articol! Casa de Nebuni a Romaniei!
  • +21 (23 voturi)    
    De ce? (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 18:13)

    IoPaNet [utilizator]

    De ce ai impiedica pe cineva sa isi vada, poate pentru ultima data, bunicul?
    Si, daca o faci, de ce faci publica aceasta "inteleapta" masura?
    De cand regele nu mai este in putere, succesoarea lui pare a face tot posibilul pentru a compromite tot capitalul de imagine pe care el l-a avut. Pacat...
    • +9 (11 voturi)    
      Pentru ca (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 18:21)

      vlad.pe [utilizator] i-a raspuns lui IoPaNet

      Pentru ca bani, avere, functii inalte, lupta pentru ciolan, rusine Casa Regala, se vede bine ce directie luati in lipsa Regelui Mihai.
  • +10 (14 voturi)    
    Penibil din partea secu' care controleaza Casa (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 18:46)

    Maniu [utilizator]

    "regala". Penibil din partea lui coana Margareta. Pacat de regele Mihai care a fost iubit in tara asta pana la pactul cu Securitatea. Taica-meu a fost dat afara din facultatea de Comert fiindca a participat la mintingurile studentilor (nu mai stiu daca in 1946 sau 1947...). Si a avut noroc, ca altii au fost arestati.
    • +4 (4 voturi)    
      off (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 23:27)

      Sophie [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

      si tata a participat la mitingul respectiv din 1947, nu a fost arestat dar a mandat bataie, fapt cu care se mandrea pana cand s-a prapadit...
  • +5 (7 voturi)    
    Puteau sa-l lase sa-si ia ramas bun (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 19:25)

    Ochiana [utilizator]

    sau sa-l vada macar de la distanta.E totusi bunicul lui...si e pe moarte. Va dati seama ce ura va fi intre ei daca Regele moare si Nicolae nu va putea sa-l vada?!
    Chit ca poate Regele, la starea la care e, nici nu-l mai recunoaste...
  • +12 (12 voturi)    
    Pacat. (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 20:15)

    nlln [utilizator]

    Un " comunicat" nedemn de o " casa regala" fie ea a Romaniei .

    Un comunicat " neprofesionist.
    Inteleg ca regele este intr-o stare critica si o buluceala la usa locuintei este ultimul lucru care se poate intampla.
    Este vorba de respect.
    Este vorba de acelasi respect si cand trimiti un comunicat care are legatura cu starea Majestatii.
    Nu faci referire la imbranceli si reclamatii la politie.
    Aduce un iz de telenovela.Majestatea Sa nu merita asa ceva.
    In fond este un membru al familiei care doreste sa isi vada bunicul.
    Ce poate fi atat de grav?
    Traim in anul 2017.
    Comportamentul se asteapta sa fie la acest nivel.
    Comunicatul nu este o pata pe obrazul nepotului care probabil a incercat sa isi vada bunicul .
  • +2 (6 voturi)    
    Dumnezeu sa te aiba in paza! (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 20:35)

    Teo3000 [utilizator]

    Drum bun, Rege drag!
    Dumnezeu sa te ocroteasca!

    Coana Margareto...... nu mai continui, ca oricum n-ai intelege.
  • +7 (9 voturi)    
    Casa Duda,se preteaza la ce stie de la tovarasi ! (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 20:39)

    Plagarus [utilizator]

    Trist final pt. casa regala cu Duda in rol de regizor.
  • +7 (7 voturi)    
    Poate dovedi cineva ca Mihai e in viata? (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 21:17)

    DrStrange [utilizator]

    Nu prea cred. Ar fi interesante aranjamentele familiei cu actualii lideri politici privind proprietatile etc. Cine si ce primeste in schimbul a ce. Casa Hohenzollern a terminat relatiile cu familia aceasta de multa vreme. La moartea Anei nu a venit aproape nimeni relevant din casele regale europene. Lucrurile nu sunt ce par a fi.
  • +3 (3 voturi)    
    hmmm (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 23:29)

    Sophie [utilizator]

    ,,,cred ca incepe sa ne placa de Nicolae din ce in ce mai mult!!
  • +6 (6 voturi)    
    nemernicie (Joi, 9 noiembrie 2017, 3:03)

    ametitu [utilizator]

    Duda inca nu si-a terminat misiunea de discreditare a casei regale, desi numai faptul ca el a devenit membru era suficient.
    Cat de crestineste este sa impiedici un om sa-si vada bunicul de moarte?
    Se pare ca duda si margareta lui nu mai au niciun Dumnezeu si si-au pierdut complet mintile. Numai un cretin poate da un astfel de comunicat.
    Pacat de Al'Batrin , ca a fost intr-adevar o personalitae marcanta a Romaniei , dar astia micii ( si ca suflet si ca minte) ii intineaza numele cu vadita intentie.
  • +1 (3 voturi)    
    Impartasanie? Serios? (Joi, 9 noiembrie 2017, 13:22)

    revo [utilizator]

    Maria Sa o fi pomenit si de faptul ca pleaca suparat pe nepota-su? Eu stiam ca trebuie sa-i ierti pe toti si sa te impaci cu toti...
    Interesanta spovedanie trebuie sa fi fost:
    Maria Sa si-o fi cerut iertare pentru "abdicarea" aia cu cantec si parasirea tarii in fata bolsevicilor? Si-o fi exprimat regretul fata de micul aranjament facut cu Securitatea si Statul Roman? Maria Sa si-o fi cerut iertare pentru faptul ca, pentru o biata avere, si-a silit fata (batrana si stafidita, e adevarat) sa se marite cu un securist? Mariei Sale i-o fi parut rau ca a dat Casa Regala pe mana securistului Duda?