Politico.eu: Frans Timmermans i-a cerut lui Tudorel Toader ca legile justitiei sa nu fie modificate fara avizul Comisiei de la Venetia

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 8 noiembrie 2017, 8:37 Actualitate | Esenţial

Frans Timmermans
Foto: Comisia Europeana
Prim-vicepresedintele Comisiei Europene, Frans Timmermans, i-ar fi cerut ministrului Justitiei, Tudorel Toader, la intalnirea de marti, de la Bruxelles, sa astepte avizul comisiei de la Venetia inainte ca modificarile legilor justitiei sa fie aprobate, potrivit unor surse citate de Politico.eu.

Potrivit Politico.eu, Frans Timmermans a sugerat, in timpul intalnirii de marti cu Tudorel Toader, ca expertii internationali sa consulte proiectele de modificare a legilor justitiei din Romania, care au determinat protestele anticoruptie din weekendul trecut.

In intalnirea cu ministrul roman al Justitiei, prim-vicepresedintele Comisiei Europene "a reamintit valoarea transmiterii proiectului de lege Comisiei de la Venetia, care sa isi exprime punctul de vedere", scrie Politico.eu.

Comisia de la Venetia este un organism consultativ al Consiliului Europei, care a fost chemat in ultimii ani sa isi dea avizul in legatura cu modificarile legislative din unele tari, precum Polonia.

Tudorel Toader a fost primit marti de prim-vicepresedintele Comisiei Europene, Frans Timmermans, responsabil pentru MCV - o intalnire anuntata pe agenda oficiala a Comisiei Europene, dar nu si pe agenda lui Tudorel Toader.

Ministrul Justitiei, Tudorel Toader, i-a prezentat marti prim-vicepresedintelui Comisiei Europene, Frans Timmermans, "stadiul procedurii interne si evolutiile in ceea ce priveste modificarea legilor justitiei", a aratat miercuri dimineata Ministerul Justitiei, intr-un comunicat.

Ministrul Justitiei, Tudorel Toader, a anuntat, pe 19 octombrie, ca nu va mai trimite el solicitarea catre Comisia de la Venetia pentru un aviz referitor la modalitatea de numire a procurorilor sefi, spunand ca din moment ce coalitia a decis ca proiectul de modificare a legilor Justitiei sa fie preluat ca initiativa parlamentara, atributul sesizarii Comisiei revine Legislativului.

Pe 25 octombrie, Liviu Dragnea declara ca legile justitiei vor fi adoptate in aceasta sesiune parlamentara, cu sau fara avizul Comisiei de la Venetia.























​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

5893 vizualizari

  • +16 (28 voturi)    
    Da, sigur... (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 8:51)

    Rarara [utilizator]

    ...il doare pe tudorica la basca. Ala mare, dragnelu dicteaza ce sa faca. Asa sunt ei, aia de la psd, niste dobitoace cu capul in pamant...
    • -3 (5 voturi)    
      pai nu le modifica el, ci parlamentul (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 10:49)

      miss sloane [utilizator] i-a raspuns lui Rarara

      se baga si ala in seama degeaba :))
  • +13 (27 voturi)    
    Si Tudorel nu si nu..ca stie el mai bine! (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 9:13)

    Johanis [utilizator]

    Astia ajung batuti cu pietre in fata guvernului!

    Asta se-ntampla cand borfasii ajung la putere!
  • +12 (28 voturi)    
    P$D - Game OVER ! (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 9:15)

    un domn [utilizator]

    Proclamatia de la Timisoara in Constitutie ! P$D in Ilegalitate ! Gata ! Ne am saturat !
  • +7 (19 voturi)    
    Tudorel (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 9:19)

    hamurabi [utilizator]

    E un smecheras !
  • +15 (27 voturi)    
    Tudorel (azorel) si-a luat coada pe sus (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 9:32)

    dezamagitul [utilizator]

    Bine i-i zici domnule Timmermans acestui catel comunist..
    • -11 (21 voturi)    
      stii ca Tudorel e membru al Comisiei de la Venetia (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 9:59)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui dezamagitul

      , nu?
      Deci nu e deloc catel comunist.
      • +15 (23 voturi)    
        Faptele spun totul despre el. (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 10:09)

        Johanis [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

        Comunist sadea!
      • +12 (18 voturi)    
        infiltrat ii spune (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 10:10)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

        in vorba suflet si port este un sadovenian Comunist
      • +4 (8 voturi)    
        E membru din partea PSD (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 10:59)

        Boham [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

        sigur ca atunci cand Romania a trebuit sa-si trimita un reprezentant la un organism international si PSD a fost la putere...au trimis un PSD-ist

        e membru dar ii e frica de judecata comisiei, altfel trimitea proiectul acolo inainte sa-l duca la Parlament
      • 0 (0 voturi)    
        Se vede ce material ????? (Vineri, 10 noiembrie 2017, 14:52)

        dezamagitul [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

        Am vazut si lup in blana de oaie .
        Dupa cum se comporta acest neica nimeni care poate sa aiba toate scolile mai putin scoala vietii.
        Vazand ca este intrun totul pentru borfasi am zis unde l-au gasit si pe asta ca nici nume nu are intreg. Tudorel-azorel .
        Vai de noi daca este in comisia de la Ventia m-am lamurit si cu astia , cine sa ne mai apere de comunisti si neocomuniti in blan de oaie .
  • +9 (27 voturi)    
    Astia ne scot din UE (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 9:42)

    Gruia.Novac [utilizator]

    Am ajuns cea mai nenorocita natiune din Europa. Ne vor trebui ani sa ne revenim, raul este deja facut.
    In 2 ani numai bugetarii mai raman pe aici. In acest moment tara asta nu mai are mici un viitor indiferent de cine o va conduce. Grabiti-va pana mai intram fara vize prin Europa.
    • +9 (15 voturi)    
      >sa ne revenim (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 10:01)

      eleVenereCtions [utilizator] i-a raspuns lui Gruia.Novac

      Esti prea optimist din pacate.
    • -9 (17 voturi)    
      bla-bla (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 10:02)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui Gruia.Novac

      chiar nu v-ati saturat de aceste clisee?
      Suntem coada Europei la nivel de trai, sanatate, educatie etc.....la tot, probabil. Si e vina tuturor guvernantilor, nu doar a unora, cu mustata!
      • +2 (6 voturi)    
        Mai degraba s-a saturat lumea (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 10:56)

        eleVenereCtions [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

        de ineptiile pe care le debitezi.
  • -7 (19 voturi)    
    Sunt confuzat (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 9:53)

    Jesuis.PasCharlie [utilizator]

    ..nu trebuia sa primim intai indicatii pretioase de la ambasadorul transatlantic ?
    Care este procedura in astfel de situatii ,intai ne executam si apoi cerem aprobarea?
    • +10 (20 voturi)    
      Sezi bland ca tu le primesti (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 10:10)

      Gruia.Novac [utilizator] i-a raspuns lui Jesuis.PasCharlie

      direct de la Dragnea. Unii dintre noi nu le acceptam, nu suntem toti sclavi desi marea majoritate a pu ..mii din care faci si tu parte inghit cu drag.
      Succes, ca stie Daddy cum sa va incalece !
    • +5 (15 voturi)    
      esti confuz (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 10:12)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Jesuis.PasCharlie

      Democratia presupune Libera Exprimare, la MosCow de URSS asa ceva Nu exista, motiv pentru care atunci cand un Ambasador isi exprima O Opinie Tu Ai Constiinta Incarcata deoarece Nu intelegi/discerni intre o Ingrijorare a unui Amvasador si altceva, pentru tine DOAR Indicatiilii Pretioase Functioneaza, model defect de nastere..I guess
      • -3 (5 voturi)    
        Ce surpriza (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 10:41)

        Jesuis.PasCharlie [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Domnul cu 'anihilarea fizica' ,intotdeauna o reala placere sa va citesc.
        Am rugamintea sa formatati textul ,este foarte obositor in forma actuala.
        • +2 (4 voturi)    
          La prostiile pe care le debitezi (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 11:49)

          eleVenereCtions [utilizator] i-a raspuns lui Jesuis.PasCharlie

          nu degeaba asta e singurul argument pe care il mai poti folosi, monsieur spatiu inainte de virgula.
          • -3 (3 voturi)    
            . (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 13:33)

            Jesuis.PasCharlie [utilizator] i-a raspuns lui eleVenereCtions

            Prostiile debitate de mine sunt rezultatul firesc al posesiei unei coloane vertebrale , lucru greu de inteles cand cartilajele se unduie in bataia vantului ( al indicatiilor in acest caz).
            In ce priveste spatiul respectiv cred ca s-a pierdut ,gasitorul il poate pastra ( inclusiv cel/cele din acest text si cele viitoare . Intre paranteze am mai pus cateva spatii in caz se simte nevoia ( ))
            • +3 (3 voturi)    
              Rezultatul firesc (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 13:45)

              eleVenereCtions [utilizator] i-a raspuns lui Jesuis.PasCharlie

              al prostiei, vrei sa zici. Dar de, ai nevoie de multe cuvinte ca sa rationalizezi prostia din capul tau.
            • 0 (0 voturi)    
              Prostiile debitate sunt rezultatul (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 15:22)

              Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Jesuis.PasCharlie

              functionarii slabe a creierului. Coloana vertebrala nu participa la exprimarea ineptiilor :-))
        • +2 (4 voturi)    
          scrierea Kirilica , n am (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 11:51)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Jesuis.PasCharlie

          si Nu voi avea vreodata, motiv pentru care DOAr Mazeta te poate ajuta, el intelege ceea ce ii scriu (chiar daca nu ii place)
          • -3 (3 voturi)    
            . (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 13:34)

            Jesuis.PasCharlie [utilizator] i-a raspuns lui un domn

            Presupun ca orice scriere are cateva reguli de baza , in general oamenii ce nu isi respecta limba/scrierea nu sunt capabili sa respecte scrierea altora.
            Ca in exemplul de fata.
  • +11 (17 voturi)    
    ehe... (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 10:14)

    liviu_ [utilizator]

    UE inca e finuta cu noi... si bizonii din psd nu inteleg ca o sa urmeze furtuna...

    daca incepe ue sa isi arate coltii noi suntem terminati...

    sa nu mai vb ca cererea asta se traduce prin "nu faceti asa si adoptati niste legi aiurea discutam de ridicarea MCV prin 2030"

    daca romania incepe sa primeasca sanctiuni o sa o belim... nu mai primim bani de la ue si, mai rau se pot retrage investitori din ue...

    dar acum nu conteaza decat sa scape turma de hoti... nu conteaza viitorul tarii

    "Pe 25 octombrie, Liviu Dragnea declara ca legile justitiei vor fi adoptate in aceasta sesiune parlamentara, cu sau fara avizul Comisiei de la Venetia." - bravos... ca pe mosia proprie... si cand o sa incepem sa o luam pe urmele greciei o sa dam vina pe "Agenturili straine" nu?!
    • +2 (4 voturi)    
      Ei n-au nevoie de UE si nici de banii ei. (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 10:35)

      Johanis [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Asta demonstreaza politicienii nostri. Nu au voie de bani europeni. Au ce ciordi din buget. Se vede clar. Mai ales ca apare Parchetul European care va investiga faptele legate de aceste fonduri. Se vede din lucrarile publice, se intarzie finalizarea lor, in mod intentionat, pentru a se pierde finantarile europene si se acopera totul de la buget. Aici nu pot fi controlati decat de catre Curtea de Conturi. Cine a fost acolo si cu cine a fost schimbat?
      Si, preventiv, se lucreaza intens sa-si faca puscaria mai usoara. Acum apare legea care spune ca inchisoarea pana la trei ani se poate executa la domiciliu, cu bratara electronica. Exact ce a spus Catalin Ivan, in Romania se vorbeste despre cat este un an de puscarie, cat poti fura pentru acel an.
      Despre ce vorbim?!
  • +6 (8 voturi)    
    Cand Bruxelles e implicat (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 10:50)

    eleVenereCtions [utilizator]

    atunci ies toti postacii la atac. Prostii, nationalistii si rusofilii, toti mana in mana.