Guvernul a programat miercuri la ora 15.00 sedinta decisiva pentru modificarea Codului Fiscal

de Red. Stiri     HotNews.ro
Marţi, 7 noiembrie 2017, 18:11 Actualitate | Esenţial

Mihai Tudose la sedinta de guvern
Foto: gov.ro
Guvernul a programat miercuri la ora 15.00 sedinta decisiva pentru modificarea Codului Fiscal, potrivit unui comunicat de presa. Reamintim ca premierul Mihai Tudose a confirmat astazi ca in sedinta de guvern va fi adoptata Ordonanta de Urgenta de modificare a Codului Fiscal. Tot maine, dar de la ora 11.00, pagina de Facebook #Coruptia Ucide a lansat un apel pentru miting la Guvern.

Ordonanta de Urgenta pentru modificarea Codului Fiscal prevede, in forma facuta publica de Ministerul Finantelor, transferul contributiilor in sarcina angajatilor, scaderea impozitului pe venit de la 16% la 10%, impunerea unei taxe de solidaritate pentru angajatori de 2,5%.

Comunitatea Coruptia ucide anunta un protest fata de modificarea Codului Fiscal pentru miercuri, incepand cu ora 11.00, in Piata Victoriei. "8 noiembrie este Miercurea Neagra pentru economia Romaniei. Pentru a carpi un buget pe care nu a fost in stare sa il gestioneze, Guvernul PSD-ALDE este capabil sa distruga economia libera a Romaniei", spun organizatorii pe pagina de Facebook a evenimentului "Opriti Modificarea Codului Fiscal!".

"Modificarile Codului Fiscal, pe care Cabinetul Tudose intentioneaza sa le adopte printr-un nou derapaj democratic (Ordonanta de Urgenta), vor aduce haosul in planurile de afaceri si in salarizare. In acest fel, inconstienta guvernantilor distruge orice sansa pentru o economie predictibila si stabila in Romania.

Incepand cu ora 11:00, vom fi in Piata Victoriei pentru a opri aceasta noua OUG toxica. Facem apel la marile companii din Romania sa sustina acest protest si sa le dea cateva ore libere prin rotatie angajatilor, pentru a veni alaturi de noi. Sa nu se lase intimidate de teoriile conspiratiei si sa inteleaga ca este ultima sansa de a lupta impotriva unei ¬Revolutii Fiscale¬ care le va pune in pericol business-ul", mai arata organizatorii.

Prim-ministrul Mihai Tudose a declarat marti la Parlament ca miercuri va avea loc sedinta de Guvern, iar modificarile Codului fiscal, inclusiv transferul contributiilor de la anjator la angajat, vor fi facute prin Ordonanta de urgenta, transmite News.ro. Tudose a anuntat aceasta decizie dupa intalnirile de ieri si de azi cu Liviu Dragnea, principalul promotor al masurii.























​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

4788 vizualizari

  • +20 (22 voturi)    
    Hai cu ele! (Marţi, 7 noiembrie 2017, 18:31)

    alegzandru [utilizator]

    Nu vreau sa scape PSDul iarasi, dupa ce se desumfla tensiunea, renuntand iarasi la niste masuri controversate in ultimul moment. Hai cu ele, sa zgandare milioane de oameni, sa realizeze toti cine e PSDul, ii scoata cu foc din parlament si guvern!
    • +10 (10 voturi)    
      1907-2017, Timpul Revolutiei (Marţi, 7 noiembrie 2017, 21:56)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui alegzandru

      este Aici, P$D TREBUIE trecut cu ViolentA in Istorie, Alta Varianta NU avem, Ultima Solutie/ Inca O Revolutie, idem penele,pemepe, alde!!!!!
  • -35 (49 voturi)    
    It-istii ies si ei in strada? (Marţi, 7 noiembrie 2017, 18:35)

    Miky60 [utilizator]

    IT-istii sunt asistat social de psd-ciuma rosie fiind scutiti de impozitul pe salariu de pe vremea lui Nastase si extinse de Ponta la toti IT-istii. Dacian Ciolos, cel mai bun premier al Romaniei, a vrut sa reduca numarul de IT-istii scutiti de impozitul pe salariu, insa nu a fost lasat.
    Acum, IT-istii ies in strada sau le este frica ca nu cumva sa vina Ciolos si sa nu le mai lase psd-ul sa ii asiste social?
    • -16 (38 voturi)    
      IT-istii ar trebui sa treaca la plata impozitului (Marţi, 7 noiembrie 2017, 18:41)

      Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      IT-istii ar trebui sa treaca la plata impozitului, nu ca doresc raul lor, dar ar fi si ei mai interesati sa participe la viata publica, civica.... mai mult decat acum !

      Cand multi, in loc sa se duca la vot, se duceau la munte, la ski !! ca deh... sa nu isi strice weekendul !

      NU generalizez, dar daca ar fi niste date, ar arata clar cum stau lucrurile.

      PS: DE UNDE au ajuns cu contributia la 2,5% ???

      parca era "doar" crescuta de la 0,5% la "doar" 2% !!!

      ABERANT !
      • -4 (10 voturi)    
        dragi CON-CETATENI din IT (Marţi, 7 noiembrie 2017, 20:22)

        Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

        aceasta reducere de impozit a fost pentru A DEZVOLTA aceasta ramura economica din Romania !

        Astazi (in 2017) A DEPASIT economia din AGRICULTURA !

        Poate ar trebui ca toti sa fim egali in fata legii si toti sa fim egali si in fata .... fiscului !??!?!

        NU?

        Este totusi o revenire la normalitate !

        Nu poti cere la cei cu salarii de 1000-2000 lei net sa plateasca 16% si voi sa platiti 0% !

        Nu?
        • 0 (2 voturi)    
          Nu. Hai sa iti zic de ce. (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 9:55)

          un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

          Industria IT a ajuns foarte puternica in tara.
          Ai ceva ce merge bine in tara asta. A luat amploare pt ca a fost favorizata. Este singurul motiv poentru care industria IT s-a dezvoltat in Ro si nu prin tari vecine.
          Impozitarea cum spui tu o sa ii determine pe angajati cat si pe companii sa plece din tara. Si o sa o faca foarte usor. Romania fara industrie IT o sa fie o adevarata tara de mana a 3 a.
          In loc sa mulgi excesiv tot ce funtioneaza poate ar trebui sa ne gandim ce putem face sa ajutam si alte ramuri industriale sa functioneze la fel de bine nu sa le distrugem pe cele care sunt productive.
          Ce spui tu o sa distruga industria IT. Dar probabil asta fi vrei, convingerile tale sunt alimentate de ura si invidie nu de dorinta de progres.
      • -9 (13 voturi)    
        altfel de asistati si IT-istii (Marţi, 7 noiembrie 2017, 20:55)

        miss sloane [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

        si mare parte din ei nu fac decat lohn
        doar ca nu lucreaza cu masina de cusut ci cu tastatura
        • 0 (2 voturi)    
          lohn... (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 8:38)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui miss sloane

          Daca asta intelegi tu prin lohn asha o fi, desi marile companii au filiale aici. Da' e lohn pe 3000 de euro salariu bre postacila. Si daca se supara, se duc sa faca lonh prin tari mai civilizate, unde impozitele sunt intr-adevar mai mari, da' de banii dati la stat primesti servicii medicale, educatie, autostrazi, etc. Pe cind la noi, de 35% costuri cu salariul primesti un deget mijlociu ridicat.
      • +14 (14 voturi)    
        Ei si angajatorii lor pur si simplu pleaca ! (Marţi, 7 noiembrie 2017, 21:02)

        deval [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

        E lumea mare ! Sunt numai 200.000 ! Angajatorii lor sunt in proportie de 90% straini ! Astia neam de neamul lor nu concep ca un stat serios sa aiba o asemenea politica fiscala !
        • +9 (11 voturi)    
          Si (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 0:30)

          tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui deval

          Si cand pleaca IT-isti si firmele de IT straine or sa zboare pe fereastra si cei 5,6% din PIB adusi de IT-isti.

          Cu 150.000 de angajaţi, sectorul IT&C a avut în primele nouă luni ale anului o contribuţie mai mare la PIB decât agricultura (unde lucrează 2 milioane de oameni) şi decât construcţiile (unde există 370.000 de angajaţi).

          http://www.zf.ro/eveniment/it-ul-a-avut-a-doua-cea-mai-mare-contributie-la-cresterea-pib-in-primele-noua-luni-16018130
          • 0 (0 voturi)    
            Nu doar (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 8:43)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

            5.6% din PIB e contributia directa. Da; ITistul ala isi face si o casa, dind de munca la citiva constructori, merge si intr-un bar/restaorant, foloseste taxiul, duce copiiii la ogradinita privata, isi face o asigurare de sanatate privata, baga cite-o ieseala la munte in weekend, etc, etc. Toate astea vor disparea in momentul in care IT-istii vor pleca. Si nu vor pleca pentru cei 16% impozit, ci pentru ca nu mai vor sa traiasca in tara micii smecherfii unde sa sponsorizeze ministri ca genunche sau sa subventioneze toate fiicele si amantele de politicieni angajate pe 10.000 de euro sa taie frunze la ciini.
          • +1 (1 vot)    
            In Romania (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 9:24)

            miss saloane [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

            A fi eficient este un handicap.
      • +6 (6 voturi)    
        E 2.25% , (Marţi, 7 noiembrie 2017, 21:24)

        kokos [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

        nici 2.5% , dar nici 2%
    • +12 (14 voturi)    
      IT-istii pleaca din tara! (Marţi, 7 noiembrie 2017, 20:22)

      Andy500 [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Tu ce stii sa faci in alta tara, ca sa te angajeze?
      IT-istii pleaca din tara si cheltuie banii in alta parte.
      Si iau cu ei si multinationalele asa de mult urate de P$D.
      Sa vedeti voi ce de lapte si miere o sa curga dupa...
    • +8 (10 voturi)    
      manancu cu lingurita prietene (Marţi, 7 noiembrie 2017, 20:54)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      asociaza IT-ul cu PSD si impotriva lui Ciolos.
      dezbina si cucereste. Ai facut scoala prin Est bag de seama.
      numai tampenii insinuezi poate poate.... simpatic esti
    • -9 (15 voturi)    
      impresii gresite in capetele IT-istilor (Marţi, 7 noiembrie 2017, 20:59)

      miss sloane [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      muncitorii chinezi care lucreaza in fabricile unde se fac iPhone nu aduc nici o plus valoare, sunt doar mana de lucru ieftina
      asa si cu it-istii care lucreaza in centrele microsoft, ibm, deutsche bank din romania, sunt doar mana de lucru ieftina pentru companii straine
      • +1 (1 vot)    
        asha e bre (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 8:44)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui miss sloane

        In schimb tu care postacesti pe 50 de lei pe zi esti mina de lucru scumpa. Cind o ajunge salariul mediu in Romania 3000 de euro, atunci sa ne vorbesti de mina de lucru ieftina in IT
      • +2 (2 voturi)    
        esti ignorant (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 9:50)

        un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui miss sloane

        industria IT produce software. daca pentru tine asta e munca ieftina nu ai inteles nimic.
        Apropo. Bitdefender e companie romaneasca.
        E doar un exemplu.
    • +22 (24 voturi)    
      undedaisiundecapra (Marţi, 7 noiembrie 2017, 21:16)

      undedaisiundecapra [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Eu sunt IT-ist. Sunt IT-ist pentru ca am am muncit si invatat foarte foarte mult la matematica si informatica in liceu si facultate, pentru ca am luat nota mare fara sa copiez la bac si pentru ca la fel am intrat cu nota mare la facultate la admitere (da, nu "pe dosar" pentru ca nu m-am incadrat la nivelul acela de inteligenta). M-am angajat la o multinationala prin interviu (adica ca si "cu pile"..dar fara) si fac lucruri complexe pe care mi-e greu sa le explic si parintilor mei dar si profesorilor. Discut probleme tehnice de la egal la egal cu oameni din Germania si SUA cu mai multa pregatire decat mine si cu de 10 ori salar mai mare decat al meu. Am avut pana acum cel putin 10 de oferte de lucru in strainatate si nu am nici 30 de ani. Dar eu "inteligentul", ca sa nu zic "boul!!!" am crezut ca in tara asta mai sunt oameni deschisi la minte... nu cu scoli..dar cu acea inteligenta de la tara cum "ne povestea" Marin Preda. Aceasta nu mai exista in Romania 2017. In Romania 2017 "taranul inteligent" a fost inlocuit cu "taranul de la oras" cu "BEMWEU".
      Asa ca eu "boul cel favorizat de impozit" voi lua munca mea si banii investiti de parinti si de stat in educatia mea si le voi duce in Germania. Nu voi mai plati pensie, asigurare medicala si nici somaj in Romania. Dar acolo pensia e pensie, merg la doctori la unii dintre cei mai buni din lume si in concediu in Maldive nu la Costinesti.
      Lasam Romania sa nu mai exporte programe inovatoare in SUA si Germania ci Oi...Oi pentru ca lemn nu mai avem de exportat.
      Eu, draga Miky sunt IT-is si am votat CIOLOS pentru ca asa am crezut eu ca e mai bine dar nu am avut noroc sa iasa. Sper ca nu esti surprins, nu as vrea sa faci infarct, tara mai are nevoie de oameni ca tine sa trezeasca la realitate "boii" ca mine.
      Va prezint pe Miky60 sau "sa moara capra vecinului". In expresie nu sunt sigur ca Miky e "vecinul" sau...
      O seara buna!
      • -2 (16 voturi)    
        IT-istule, (Marţi, 7 noiembrie 2017, 23:54)

        FlorinG [utilizator] i-a raspuns lui undedaisiundecapra

        Argumentele tale sint valabile si cazul altor profesii, care nu sint scutite de impozite. Medicii, muzicienii, ca sa dau rapid doar doua exemple, si-au consumat tineretea pe bancile scolii (muzicienii si copilaria), fara ca acum sa beneficieze de scutiri. Unde mai pui ca in IT sint salarii binisor mai mari decit in alte domenii - e foarte bine ca e asa, dar cum sa-i scutesti de impozite pe cei cu venituri mari si sa-i arzi pe cei cu salarii mult mai mici, nu ?
        • +2 (4 voturi)    
          Pai si? (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 8:47)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui FlorinG

          Medicii nu pleaca in afara? IT-stul de ce ar sta in tara cu 45% din venituri date la stat si nu ar emigra in Germania unde ar da 50%, dar ar primi in schmib servicii sociale serioase? Si spre deosebire de alte categorii, cjhiar de medici, IT-ul, daca vrea, in maxim o luna e mutat cu totul.
          • 0 (0 voturi)    
            La cestiune ! (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 16:48)

            FlorinG [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

            Nu asta e discutia. Vorbim despre faptul ca IT-istii au salarii mari oricum, cu sau fara impozite si, asemenea cadrelor militare cu pensii babane, tot ei, cei cu lefuri mari, vin sa se plinga. E dreptul oricui sa plece unde vrea, dar parca i-as lasa pe cei cu venituri mici sa vocifereze.
        • +2 (4 voturi)    
          Nu-l poti convinge de ceea ce spui (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 9:47)

          Ponta [utilizator] i-a raspuns lui FlorinG

          Probabil tanarul este unul dintre cei buni in meseria pe care o presteaza, dar asta nu inseamna ca cei care platesc impozit sunt sau trebuie descalificati pentru ca nu sunt IT-isti.
          Daca nu s-ar cere ceea ce face el, poate avea 100 de scoli terminate cu 10 pe line, ar fi un ilustru necunoscut.
          Faptul ca poti pleca in Germania si vei plati acolo impozit, vei beneficia de asigurari sociale este foarte adevarat.
          Dar in Germania, fata de Romania unde crezi ca esti ZEU, acolo vei fi incorporat in marea masa si nu cred ca vei mai fi la fel de vocal.
          Daca consideri ca numai tu nu ai copiat la BAC sau numai tu esti mare cu zece pe linie atunci inseamna ca esti un mare BOU, patruped care daca nu poate oferi respect nu il va primi niciodata.
          In Romania sunt medici, oameni de arta, din mediul economic, ingineri, si alte profesii care sunt la fel de buni ca si tine si platesc impozite lunar.
          Prietene degeaba ai 10 pe linie daca in afara de meseria pe care o prestezi, la celelalte capitol esti zero.
        • +1 (3 voturi)    
          nu intelegi (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 10:16)

          un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui FlorinG

          industria IT-ului pleaca din tara. cu tot cu oameni.
          IT-istii platesc CAS, somaj, pensie, TVA, accize. Veniturile lor peste medie contribui decisiv la aceste TAXE. plus impozitul pe profit mare care il platesc companii precum Bitdefender (compoanie romaneasca).
          Industria IT-ului poate sa dispara definitiv din tara in 12 luni.
          Angajatii IT o sa o duca bine in afara tarii. Poate chiar mai bine.
          Dar cei ce raman aici o sa o duca rau fara contributiile lor la CAS, somaj, pensie, TVA, accize. Si nu uita ca Industria IT e cea mai mare din tara. Nu vrei sa ramana tara fara IT.
        • 0 (0 voturi)    
          partialdeacord (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 10:28)

          josPSD [utilizator] i-a raspuns lui FlorinG

          Salut Florin. Sunt de acord cu tine ca ar trebui sa creasca salariile si la alte profesii, dar aceasta lege nu prevede nicidecumasta. Un exemplu: Tatal meu e in sanatate, in urma masurii ii creste salariul cu 15 lei dar ii se taie bonurile. Rezulta un salar cu 285 de lei mai MIC. Deci invit sa vina aici o persoana de orice prefesie si sa spuna ca ii creste salariul cu 400 de lei in urma acestei legi. Noi platim contributii mai mari la salar mai mare. Luam banii din Germania, SUA si platim taxe in Romania care merg la doctori, somaj etc. Taxele pe produsele care le exportam/importam din tara merg la PIB.
          Din lege noua ni se taie salariul cu 400 de lei si la unii foarte putin le creste cu 3 lei. Voi nu intelegetic a banii astia se duc in gaura neagra a guvernului. Banii astia + reforma in justitie = banii fara numar la parlamentari (ca sunt slabi ai naibii).
          Masuar asta nu ajuta pe nimeni, ba din contra, in sanatate si IT ne incurca.
      • -9 (11 voturi)    
        avand in vedere ca nu platesti impozite (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 0:05)

        miss sloane [utilizator] i-a raspuns lui undedaisiundecapra

        cum ne afecteaza pe noi plecarea ta ?
        • +13 (15 voturi)    
          Tipic (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 0:34)

          tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui miss sloane

          Poti sa zici CAS, somaj, pensie, TVA, accize ?

          Nu platesc cei din IT 16% impozit pe profit dar restul de taxe le platesc cu varf si indesat .. ca sa nu mai zic ca 5% CAS dintr-un salariu de 8-10.000 de lei reprezinta mai mult bani varsati la buget decat salariul de postac PSD.
        • +4 (4 voturi)    
          pentru ca romania (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 7:23)

          un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui miss sloane

          exporta anual aproape 4 miliarde euro servicii IT si software, dar tu esti prea batut in cap sa intelegi dincolo de pomana electorala,
        • +1 (1 vot)    
          mare noroc ai ca prostia nu doare (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 8:51)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui miss sloane

          Bai pstacescu, in primul rind plateste contributiile. La fiecare 1000 de lei cost cu salariul, ITstul primeste 650 si statul 350, spre deosebire de cei ne-scutiti unde raportul e 570-430. Dupa care, tot IT-situl isi face o casa, isi cumpara o masina, isi duce copiii la o mgradinita privata, merge cu taxiul, iese intr-un bar, etc. Toate astea inseamna TVA si loc de munca pentru alti oameni. Pe tine intr-adevar nu te afecteaza, ca din subsolul unde postacesti voata e la fel de naspa si cu si fata ITisti
        • +3 (3 voturi)    
          Uite cum te poate afecta (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 9:21)

          miss saloane [utilizator] i-a raspuns lui miss sloane

          Pentru a fabrica pantofi e nevoie sa faci o fabrica. Pentru a fabrica o masina e nevoie de o uzina.

          Pentru a scrie un soft bun tot ce ai nevoie e de niste prize si calculatoare. Daca sunt laptopuri le poti lua cu tine (tu si colegii). Industria IT poate angaja, produce si genera profit si deci oameni fericiti care cumpara (si genera TVA) cu niste investitii minime - comparativ cu uzinele.

          Dar cand se supara, tot ce au acesti oameni de facut e sa rabateze ecranul laptopului si pleca. Nu acelasi lucru il poti face cu o uzina. Riscul asadar sa ii pierzi este muuult mai mare.

          Unde mai pot ajuta acesti oameni? Simplu: odata avand succes si capatand experienta ei pot sa intoarca acesta valori in educatie si pregati o noua generatie. Iar aceasta educatie o pot aduce oriunde, din oras in oras. Pentru a avea un muncitor bun la o uzina e nevoie sa il aduci pe cel interesat acolo unde e uzina.

          Pe tine insa plecarea ITsitilor nu cred ca te afecteaza. Dar in aceeasi masura nu te afecteaza nici plecarea doctorilor, nici a profesorilor. De fapt sunt sincer cand constat ca in tara exista o mare masa de oameni pe care nu ii afecteaza nimic.
        • 0 (0 voturi)    
          Tu ce stii sa faci ??? Sa dai cu grebla... (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 10:13)

          cartofil [utilizator] i-a raspuns lui miss sloane

          probabil. Si asta intre doua pauze de tigara. Asta-i capitalismul, daca esti sarac cu duhul, n-ai scoala, n-ai talent, treci la munca. Si lasa-i pe cei care au scoala, au minte, au talent sa-si faca treaba. Si incurajeaza-i. Caci prin faptul ca exista ei, poti trai si tu mai bine. Chiar daca nu stii decat sa dai cu sapa si nu esti util nimanui de pe acest pamant.
      • +2 (2 voturi)    
        Salut (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 9:15)

        miss saloane [utilizator] i-a raspuns lui undedaisiundecapra

        Si sincere felicitari pentru cele scrise si pentru viata pe care o ai. Nu uita ca nu muncesti nici pentru guvern si nici pentru tara ci doar pentru tine. In plus, muncesti ca sa traiesti si nu invers - ceea ce sincer cred ca deja stii si aplici.

        Referitor la impozit, si eu unul sunt aitist si am plecat din Romania acum 13 ani. Nu am contribuit un leu la sistemul de asigurari din Romania, am capatat si cetatenia statului meu adoptiv. Merg la vot si citesc presa romana doar pentru ca parintii au ramas in Romania si e datoria mea sa am grija de ei cum pot asa cum au avut si ei grija de mine. In afara de EI, nu ma mai leaga (si nici nu m-a legat) vreodata ceva de Romania.

        Dar sa revenim la impozit: mie nu imi plac exceptiile. Legile intr-un stat normal trebuie facute simplu, concis, usor de inteles si aplicat si mai ales cu cat mai putine (daca se poate zero) exceptii. Da, cei din sectorul IT din Romania merita dezvoltare, insa consider ca la fel merita absolut toti cei care muncesc eficient si aduc plus-valoare, printre ei pot fi si muncitorii de la Dacia Mioveni sau medicii de la o clinica. Dezvoltarea durabila nu se atinge prin exceptii ci prin crearea unui cadru normal de lucru, stabil (haha, mai ales cand la noi schimba legile ca pe asternut). De exemplu la Dacia statul se putea implica sa faca o infrastructura care sa asigure cresterea unei fabrici productive. La fel si in IT. Prin deducerea de impozit statul a luat cea mai simpla masura pe care o putea lua, extrem de volatila intrucat de maine se poate schimba. Statul trebuia sa ia impozit de la ITsti si sa il investeasca in scoli, nu in catedrale. Statul trebuia sa ia impozitul de la medici si sa il bage in spitale si ... iar in scoli. La baza dezvoltarii durabile a statului sta educatia, nu banii. Cand ai un popor educat si responsabil, banii se fac.

        DAR inteleg perfect ca Romania numai un stat normal nu este. Du-te oriunde in lume unde vei fi apreciat si simti ca faci ceva cu adevarat, nu-i mosi pe alesi.
      • +1 (5 voturi)    
        hai sa plangem pe saracu IT-ist (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 9:15)

        Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui undedaisiundecapra

        el munceste si invata si ar putea pleca oriunde in lume...

        dar cei 2 chirurgi care s-au avut in contre cu primarita Bucurestiului - Firea ???

        EI NU AU INVATAT???

        Poate cu muuuuult mai mult decat tine sau oricare IT-ist !

        EI NU AU DAT EXAMENE ???

        Poate cu muuuuult mai mult decat tine sau oricare IT-ist !

        EI NU AU O PRACTICA FOARTE COMPLEXA ???

        Poate cu muuuuult mai mult decat tine sau oricare IT-ist ! pentru ca nu apasa cu niste degete pe tastatura ci tine o inima de om in mana !

        Mai adauga ca si salveaza vieti !


        Da???


        Tot atata ne plangem ca plecam imediat afara daca ne pun impozit si ne tot falim cu salariul mare !

        Oricum peste jumate din ITisti pana in 2010 erau platiti sub salariul minim al unui angajat McDonalds din Silicon Valey !

        Acceptati realitatea, inainte de emotii:

        1) sunteti asistati sociali

        2) sunteti platiti mult mai putin decat ati merita (DA! chiar si la 8.000-10.000 lei)

        3) ce mai patrioti daca la prima strigare ca sa fiti egali cu restul ca cetateni in fata fiscului - gata plecati cu URA* !
        Atunci ce diferentiaza PSD-istii care se tot fofileaze de lege si dari la stat de voi care la fel ati pleca in Panama doar ca sa nu platiti impozit in Romania ???


        Cu alte cuvinte mi se pare o IPOCRIZIE sa faci actiuni civice dar sa nu platesti impozit !

        Nu?
        • 0 (2 voturi)    
          Ed, esti emotiv si nu gandesti. (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 10:20)

          un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

          IT-istii platesc CAS, somaj, pensie, TVA, accize la salriile alea peste medie.
          Tu esti asa iritat(a) pt ca ai auzit ca au unii salarii mari si tu nu.
          gandeste-te ca IT-ul e cea mai mare industrie din tara pe care populismele la care tu te cobori sunt pe cale sa o distruga.
          Si cand o sa plece IT-ul din tara, o sa ramai fara contributiile lor colosale la CAS, somaj, pensie, TVA, accize.
          O sa fii mai saraca ca acum.
          Si chirurgii de care zici tu o sa lucreze fara CAS-ul platit de IT.
      • +2 (2 voturi)    
        Salut (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 9:24)

        miss saloane [utilizator] i-a raspuns lui undedaisiundecapra

        Si sincere felicitari pentru cele scrise si pentru viata pe care o ai. Nu uita ca nu muncesti nici pentru guvern si nici pentru tara ci doar pentru tine. In plus, muncesti ca sa traiesti si nu invers - ceea ce sincer cred ca deja stii si aplici.

        Referitor la impozit, si eu unul sunt aitist si am plecat din Romania acum 13 ani. Nu am contribuit un leu la sistemul de asigurari din Romania, am capatat si cetatenia statului meu adoptiv. Merg la vot si citesc presa romana doar pentru ca parintii au ramas in Romania si e datoria mea sa am grija de ei cum pot asa cum au avut si ei grija de mine. In afara de EI, nu ma mai leaga (si nici nu m-a legat) vreodata ceva de Romania.

        Dar sa revenim la impozit: mie nu imi plac exceptiile. Legile intr-un stat normal trebuie facute simplu, concis, usor de inteles si aplicat si mai ales cu cat mai putine (daca se poate zero) exceptii. Da, cei din sectorul IT din Romania merita dezvoltare, insa consider ca la fel merita absolut toti cei care muncesc eficient si aduc plus-valoare, printre ei pot fi si muncitorii de la Dacia Mioveni sau medicii de la o clinica. Dezvoltarea durabila nu se atinge prin exceptii ci prin crearea unui cadru normal de lucru, stabil (haha, mai ales cand la noi schimba legile ca pe asternut). De exemplu la Dacia statul se putea implica sa faca o infrastructura care sa asigure cresterea unei fabrici productive. La fel si in IT. Prin deducerea de impozit statul a luat cea mai simpla masura pe care o putea lua, extrem de volatila intrucat de maine se poate schimba. Statul trebuia sa ia impozit de la ITsti si sa il investeasca in scoli, nu in catedrale. Statul trebuia sa ia impozitul de la medici si sa il bage in spitale si ... iar in scoli. La baza dezvoltarii durabile a statului sta educatia, nu banii. Cand ai un popor educat si responsabil, banii se fac.

        DAR inteleg perfect ca Romania numai un stat normal nu este. Du-te oriunde in lume unde vei fi apreciat si simti ca faci ceva cu adevarat, nu-i mosi pe alesi.
    • +11 (13 voturi)    
      IT-ishtii se vor face PFA (Marţi, 7 noiembrie 2017, 22:36)

      Dodel540 [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Si in loc sa dea 35% impozite ca in prezent vor da maxim 10% pentru ca pe PFA taxele sociale se vor aplica la salariul minim.
      Sic!
    • 0 (0 voturi)    
      asistati social (Joi, 9 noiembrie 2017, 13:55)

      IronRaven [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      ... sunt toti cei cu pensii speciale... care produc 0 pentru societate...
      ITistii (circa 0.4% din populatia tarii) produc 10% din PIB... acum ca sa intelegi tu si toti ceilalti prosti de ce erau scutiti de impozit:
      - pentru ca la inceputul anilor 2000 muti dintre cei care terminau automatica, cibernetica sau informatica, plecau din tara...
      - Nastase, cat de hot era el, a inteles ca are nevoie de, cel putin o industrie viabila care sa sustina economia... Si, pentru el si nu numai, IT era singura optinue... In primul rand, datorita faptului ca produceam (inca) forta de munca relativ bine calificata, care, aparent avea cautare in occident... Decizia era evidenta, trebuia sa incurajeze companiile sa vina aici...
      Principalul cost in IT este costul cu personalul, daca poti sa dai salarii cu 16% mai mari fara sa te coste nimic atunci toata lumea are de castigat...
      Firmele de IT vin in Romania caci gasesc mana de lucru relativ ieftina iar ITistii raman in Romania caci au salarii relativ mari... Toate lumea e fericita...mai ales tara care se bucura de o crestere semificativa la PIB (deci crestere economica dec bunastare)
      - Toate guvernele din 2002 incoace au inteles ca sectorul IT este critic si l-au protejat pe cat s-a putut.
      - Toti prostii se leaga de IT caci beneficiaza de deducerea de impozit... Dar cati stiu cate alte categorii beneficiaza de "suport" din partea statului: companii de stat platite de la buget care an-de-an sunt pe pierderi, subventii in agrigultura (mici per capitata dar in agricultura lucreaza 10 - 15% din populatia tarii), pensii speciale pentru "elite", etc... Fie ca vrem fie ca nu vrem IT-ul este viitorul... Agricultura se poate face cu roboti, dar, momentan robotii nu pot programa alti roboti (nu inca). Pana acum aveam un avantaj, daca il pierdem nu cred ca o sa ne mai revenim vreodata...
  • +13 (13 voturi)    
    SCAD SALARIILE! (Marţi, 7 noiembrie 2017, 19:31)

    josPSD [utilizator]

    Trebuie sa iesim in strada. Scad salariile la majoritatea firmelor. Suntem furati de cei pe care i-am ales. Creste brut-ul dar scade netul. Adica banii pe care ii primiti pe card sau in mana la sfarsitul lunii vor fi mai putini. VA ROG frumos sa iesiti in strada. EU nu am iesit, dar e momentul sa o fac. Mi-e rusine ca nu am iesit pentru copii mei. Si mi-e rusine ca am votat PSD pentru ca am crezut in ei.
  • +8 (8 voturi)    
    tineti minte 3 cuvinte: DEZASTRU (Marţi, 7 noiembrie 2017, 19:36)

    hopsinoi [utilizator]

    .
  • +5 (7 voturi)    
    Tudose nu e cârpa/sluga (Marţi, 7 noiembrie 2017, 19:47)

    Klaus_CT [utilizator]

    Hai, Tudose! Știm că ai coco, că ești un brăilean curajos. Demonstrează că nu te lași calcat in picioare de păcăliciul de Teleorman. Arată că poți fi și altceva in afara de sluga/cârpa lui Dragnea. De exemplu, mâine. Când vei decide sa nu treci contribuțiile de la angajator la angajat. Chiar vreți să îngropați sistemul privat? Bine, cred că vă doriți asta, că la PSD marea masă a votanților este formata din bugetari (dependenți de pomenile guvernamentale, făcute pe spatele privatilor), de pensionari cu vederi comuniste, de unii tineri cu putina școală și de asistați social. Cred că vreți să bateți recordul la numărul de demonstranți.
  • +14 (16 voturi)    
    Hai sa impozitam It-stii (Marţi, 7 noiembrie 2017, 20:00)

    darksider [utilizator]

    Care va fi rezultatul? Le vor scadea salariile si ca atare vor avea inca un motiv in plus sa mearga sa munceasca afara pe salarii duble sau triple.
    ...sau companiile de It, daca vor sa-i tina aici, vor trebui sa creasca salariile, ca atare si costurile. Ce le va determina pe aceste companii sa mai ramana intr-o tara care debordeaza de coruptie si birocratie, cu infrastructura jenanta?
    Castigul? Ori pleaca si nici macar nu mai circula banii in tara asta ori raman fara joburi si nu vor mai avea ce sa circule.
    Win-win situation.
    Apropo, sunt IT-st, am fost in strada si am votat la toate alegerile.
  • +7 (7 voturi)    
    Dupa sedinta pleaca in exil groparii psdei ? (Marţi, 7 noiembrie 2017, 20:05)

    Plagarus [utilizator]

    Evident ca nu mai pot drege lucrurile cu guvernarea si se vor cere singuri afara din joc.
  • +13 (15 voturi)    
    Economia la romani (Marţi, 7 noiembrie 2017, 20:45)

    Sani [utilizator]

    Bai fraieri, IT-istii aduc mai multi bani in tara decat daca-ar pleca in strainatate.

    Fraieri cu cioc, ratiunea voastra se opreste unde incepe indignarea proletara & invidia.
  • +5 (7 voturi)    
    asistăm (Marţi, 7 noiembrie 2017, 22:22)

    vi_escu [utilizator]

    la ultimile zbateri ale cei care făra banii de pensii și asigurări sociale!
  • +9 (9 voturi)    
    romani, vine Craciunul.... (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 5:01)

    Coco Whistle [utilizator]

    cum il sarbatoriti?
    • +1 (1 vot)    
      Nu mai știi? (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 9:53)

      Gray51 [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      Sacrificăm porcinele!
  • -1 (1 vot)    
    Oare (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 8:40)

    Jan2016 [utilizator]

    Oare viermii astia de asfalt in ce tara traiesc
    • +1 (1 vot)    
      in ce limba ai scris ? la cine te adresezi ? (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 9:57)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Jan2016

      esti confuz ca o traducere google din/in limba mujica
      • 0 (0 voturi)    
        Stimate Domn (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 10:43)

        Jan2016 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Din punct de vedere gramatical, cred ca stiu mai multe. Corect ar fi fost sa intrebi: cui te adresezi.
        Dar in fine. Ca sa te lamuresc: ma refeream la Tudose, Dragnea, mujici din astia....
  • 0 (0 voturi)    
    Crunta realitate (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 8:48)

    TheProphet [utilizator]

    PSD - apanajul celor frustrati si lipsiti de educatie declara razboi celei mai rentabile ramuri ale economiei romanesti, IT-ul. Nu e nici o problema, drag popor, sunt altii care ne vor pe bani cel putin de doua ori mai multi decat primim in Romania...Ramaneti voi ma, aici, o tara de frustrati si idioti!!!
  • +3 (3 voturi)    
    oameni buni (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 10:02)

    un oarecare [utilizator]

    angajatii in IT nu platesc 16%impozit pe venit.
    Dar ei platesc CAS, somaj, pensie, TVA, accize care sunt necesare tuturor. Dintr-un salariu 'mare din IT' se fac contributii colosale la fondurile de pensii, somas, CAS, TVA.
    Mai mult Industria IT-ului nu foloseste materie prima ca alte industrii deci are profit mai mare ca alte ramuri. SI da companiile platesc impozit mare pt acel profit mare.
    Industria IT-ului se diferentiaza astfel de orice alta industria clasica.
    Intelegeti ca impozuitarea suplimentara in IT o sa distruga industria si o sa ramaneti fara veniturile care curg din IT (mentionate mai sus).
    O sa fie vai si amar de toti pomanagii care voteaza cu stanga ca o sa ramaneti cu si mai putin bani la buget.
    It-istii o sa o duca bine in continuare. O sa plece din tara foarte usor. Companiile de IT o sa plece si mai usor, inclusiv cele romanesti ca Bitdefender.
    Nu cadeti in naivitate.
    • 0 (0 voturi)    
      P$D ul ar Vrea Sa Renuntam, INSA (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 10:21)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

      Jocul S a Incheiat ! NU mai Trebuie sa plecam din Strada ! Sa Aducem Spiritul Pietei Universitatii din 1990 la Piata Victoriei ! Alta Cale NU exista !
  • +1 (1 vot)    
    citesc si ma crucesc (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 10:24)

    un oarecare [utilizator]

    Citesc comentarii si nu imi vine sa cred cat de mult se urasc unii pe altii romanii intre ei.
    Cu asa mentalitate bazata pe ura si invidie, nu avem nici o sansa ca natiune.
    Unitate, solidaritate, intelgere si compasiune sunt slogane electorale doar.
    Voi ma motivati sa plec din tara. Cateodata cred ca eu sunt prost ca nu am plecat pana acum ...
    Sa va amintiti de IT-isti cand nu o sa mai aveti bani de pensii CAS somaj si altele....
  • +1 (1 vot)    
    calcul (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 10:37)

    terkos [utilizator]

    Am facut un calcul cu datele din "revolutia fiscala". Din 2018 voi pierde 60 lei/luna la net, iar sotia (care lucreaza in IT) va pierde 180 lei/luna la net.

    Sa vina Olguta sa ne calculeze si diferenta sa ne-o suporte ea din buzunarul propriu.