Lupul dacic va fi logo-ul Romaniei pentru presedintia UE in 2019. Cine a facut parte din juriu si cum arata propunerile de logo intrate in finala

de Redactia stiri     HotNews.ro
Marţi, 7 noiembrie 2017, 15:17 Actualitate | Esenţial

lupul dacic
Foto: Facebook
România va prelua preşedinţia Consiliului UE în 2019, iar logo-ul pe care îl vom arbora la Bruxelles va fi lupul dacic, scrie Adevarul. Decizia a fost luată în urma unui concurs organizat de Ministerul Afacerilor Europene. Din juriul de 19 persoane au facut parte reprezentantii unor agnetii de publicitate, dar si jurnalisti, printre care Rareş Bogdan, Dana Grecu, Sabina Iosub si Bogdan Chirieac. Surse din juriu au declarat pentru „Adevărul“ că decizia în favoarea lupului dacic a fost luată cu o majoritate covârşitoare: 80%. In concurs au intrat 122 de propuneri iar in prima faza au fost selectate 19 propuneri de logo, publicate de jurnalistul Dan Carbunaru pe contul lui de Facebook.

Potrivit paginii oficiale a evenimentului de pe site-ul Ministerului Afacerilor Europene, anuntarea castigatorului urma sa aiba loc cel tarziu azi iar pe data de 9 noiembrie este programata ceremonia de acordare a premiilor și expoziția câștigătorilor: 9 noiembrie 2017. Vezi aici pagina oficiala de Facebook a evenimentului. (Tot aici pot fi consultate propunerile de logo intrate in concurs).

Ministerul Afacerilor Europene, care pregăteşte preluarea preşedinţiei Consiliului UE de către România în prima parte a anului 2019, a organizat, în colaborare cu Ministerul Educaţiei, un concurs pentru stabilirea logo-ului de ţară. Ministrul Educaţiei, Liviu Pop, a dat o circulară prin care elevii şi studenţii erau îndemnaţi să propună un logo pentru România.

Potrivit unor surse diplomatice citate de Adevarul, Ministerul Afacerilor Europene a primit 122 de variante de logo, dintre care au fost selectate, în primă fază, 19. „Din cele 19, au fost alese de juriu, în final, 4“, au explicat sursele citate pentru „Adevărul“.

Săptămâna trecută, juriul, format din 19 persoane, a dat votul decisiv: a ieşit lupul dacic, o prounere venită din partea unui student. „Unul dintre argumente a fost că acest logo a primit multe voturi pe Facebook. Unii membri ai juriului au încercat să explice că logo-ul României trebuie să însemne ceva şi pentru restul cetăţenilor UE, dar votul final a fost covârşitor în favoarea lupului. Oricum, varianta pe care o vedeţi acum e una îmbunătăţită. În primă fază, scrisul era greşit şi culorile erau inversate“, au relatat surse diplomatice pentru „Adevărul“.



În jur de 80% din membrii juriului au votat pentru lup, potrivit unei alte surse din juriu. In perzent, presedintia rotativa a Consiliului UE este asigurata de Estonia, care a preluat presedintia pe data de 1 iulie pana pe data de 31 decembrie. Urmeaza preseditia Bulgariei, Austriei iar din ianuarie 2019 pana in iulie presedintia Romaniei. Vezi aici logo-ul Estoniei.

Potrivit paginii oficiale a evenimentului, cei 19 membri ai juriului concursului „Romania’s EU Council Presidency Logo Competition“ sunt:
1. Alina Bârgăoanu, decan al Facultăţii de Comunicare şi Relaţii Publice, Școala Națională de Studii Politice și Administrative din București
2. Rareş Bogdan, realizator al emisiunii „Jocuri de putere“, Realitatea TV
3. Andrei Borţun, preşedinte „The Institute“
4. Dan Cărbunaru, director „Calea Europeană“
5. Bogdan Chirieac, analist politic
6. Oana Cociaşu, preşedinte Consiliul Român pentru Publicitate
7. Mihai Coman, fondator şi decan al Facultăţii de Jurnalism şi Ştiinţele Comunicării, Universitatea din București
8. Bogdan Deleanu, membru fondator „Europuls“
9. Victor Dobre, director executiv International Advertising Association
10. Mircia Dumitrescu, grafician, pictor şi sculptor, membru corespondent al Academiei Române, secția de Arte, Arhitectură și Audiovizual
11. Bogdan Enoiu, manager general McCann Erickson București
12. Laura Frunzeti, director executiv Consiliul Român pentru Publicitate
13. Dana Grecu, realizator al emisiunii „Adevăruri Ascunse“, Antena 3
14. Sabina Iosub, realizator al emisiunii „Be EU“, Antena 3
15. Bogdan Naumovici, managing partner „23 Communication Ideas“
16. Anne Marie Obretin, director executiv Uniunea Agenţiilor de Publicitate din România
17. Gabriel Pătru, preşedinte Asociaţia Industriei de Marketing şi Publicitate Online din România
18. Maria Predoiu, preşedinte International Advertising Association România
19. Iuliana Rada, director de program, Fundația pentru Dezvoltarea Societății Civile, Platforma RO 2019


Citeste mai multe despre   






















​VIDEO MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii HotNews.ro

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anunta ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari au raspuns Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care a avut loc luni dimineata.
  • Intalnirea s-a incheiat. Urmareste inregistrarea VIDEO in articol

15945 vizualizari

  • +36 (46 voturi)    
    Asta-i buna (Marţi, 7 noiembrie 2017, 15:31)

    mitg [utilizator]

    "13. Dana Grecu, realizator al emisiunii „Adevăruri Ascunse“, Antena 3
    14. Sabina Iosub, realizator al emisiunii „Be EU“, Antena 3"

    Exact cine lipsea.

    https://www.youtube.com/watch?v=6OMUppq_oBA

    Asa statea oare duduia si la comisie?
    • +10 (66 voturi)    
      logo-ul asta.. (Marţi, 7 noiembrie 2017, 17:08)

      chillbill [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Acest logo, folosit ostentativ in ultimii ani de dacopatii mistici si ultranationalisti este munitie gratis pentru ei. Dar cum sa ne mire asta, cand oameni ca cei mentionati de tine sunt in juriu.
      In acelasi timp insa, logo-ul n-are NICIO treaba cu UE. In loc de steagul romaniei, daca pe lup era steagul sau culorile UE, era mult mai bine. Dar asa ma duce cu gandul la nationalisti mult mai mult decat la unitatea europeana.
      In concluzie, dupa parerea mea, este o MIZERIE!
      • -14 (48 voturi)    
        cel mai bine era (Marţi, 7 noiembrie 2017, 17:47)

        miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui chillbill

        ca steagul cu CURcubeu sa fie logo-ul,ca sa arate cat de europeni si progresisti sunt romanii!
      • +3 (41 voturi)    
        Botnitza lupului (Marţi, 7 noiembrie 2017, 17:50)

        transalpinarum [utilizator] i-a raspuns lui chillbill

        Propun niste mici amendamente: steagul UE, deci cercul din stele, poate fi folosit in umatorul mod: 1. se poate pune botniza lupului,, 2. Se poate pune capastru lupului, 3. se poate pune pe post de capcana ptr labutzele lupului, etc, etc. Cu alte cuvinte, steagul EU este modul de domesticire al lupului.
      • +7 (43 voturi)    
        Slab logo pt asa ocazie (Marţi, 7 noiembrie 2017, 17:51)

        Boham [utilizator] i-a raspuns lui chillbill

        sa stia ca Romania va avea presedintia UE de multi ani deci aveau timp sa gaseasca un logo de calitate.

        E ok si asta dar e de slab calitativ raportat la ocazie, ma asteptam la mai mult
      • -8 (30 voturi)    
        esti frustrat ca logoul nu e rosu (Marţi, 7 noiembrie 2017, 18:05)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui chillbill

        cu secera si ciocanul aferente, este !?
      • +2 (46 voturi)    
        Franta - cocosul galic, Romania - lupul dacic (Marţi, 7 noiembrie 2017, 18:09)

        YorkshireTerrier [utilizator] i-a raspuns lui chillbill

        Care este problema? Nu e vorba de nici un fel de dacopatie, e vorba de o mostenire culturala.

        Daca unii exagereaza in privinta dacilor si a importantei lor, asta nu inseamna ca noi trebuie sa-i stergem cu buretele din istorie. Ungurii si slavii din preajma noastra si-ar dori asta. E bine sa le amintim ca stramosii nostri au fost aici cu mult timp inaintea lor. Chiar daca ciobanii daci nu au inventat nici limba latina (cum delireaza unii) si nici coada de la pruna (cum imi place mie sa spun), totusi erau aici.
        • +3 (11 voturi)    
          Nu doar ungurii si slavii (Marţi, 7 noiembrie 2017, 19:31)

          Nickson [utilizator] i-a raspuns lui YorkshireTerrier

          si-ar dori asemenea stramosi. Desi ar fi o exagerare sa afirmam ca detinem drepturi excusive asupra mostenirii dacice, negarea completa a acestei mosteniri este o exagerare mult mai mare. In raport cu dacii suntem in aceiasi situatie ca francezii in raport cu galii.
          Galii sunt stramosii francezilor? Da, dar nu doar galii si nu doar ai francezilor.
        • +10 (22 voturi)    
          bine bre (Marţi, 7 noiembrie 2017, 21:42)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui YorkshireTerrier

          lup, lup, dar sa scrie lup pe el. ca prea seamana a tzipar.

          pai, noi, parca, de la r^m ne trageam, aaaa ?!
          o acvila, simpla, fara tatuajele alea de pe burta, in mijlocul stelelor ioropene...sa se vada ca avem origini in mijlocul ioropii...
      • 0 (32 voturi)    
        Si pe francezi (Marţi, 7 noiembrie 2017, 18:20)

        Nickson [utilizator] i-a raspuns lui chillbill

        cu cocosul lor galic, imprimat peste tot unde se poate, cum ii numesti? Galopati?
        • +15 (21 voturi)    
          exemple (Marţi, 7 noiembrie 2017, 19:19)

          Arlecchino [utilizator] i-a raspuns lui Nickson

          https://jonworth.eu/presidency-logos-a-retrospective/

          A se observa ca francezii nu au pus cocosul galic. Pentru ca ei stiu sa faca diferenta intre o chestie fluturata pe stadion si un simbol care trebuie sa transmita ceva tuturor tarilor europene. Noi am ramas inca la fotbal, se pare. Si este interesant ca pana si pe forumul hotnews se da minus pentru contestarea deciziei doamnei Dana Grecu si a domnului Rares Bogdan. Asta spune ceva despre unde e nivelul mediu si despre motivele pentru care PSD castiga alegerile de 10 ani.
          • -2 (8 voturi)    
            E adevarat ce spuneti (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 7:03)

            Nickson [utilizator] i-a raspuns lui Arlecchino

            despre logo-urile altor tari, insa chestia cu dragonul dacic e un pic mai speciala si nu are nimic cu PSD.
            In primul rand chestia cu mostenurea dacica a fost prea mult tinuta sub tacere si nu e de mirare ca rabufneste intr-un loc nu prea potrivit.
            Problema celor ce contesta mostenirea dacica este ca ei confunda orice raportare la geto-daci cu discursul total deplasat al unor persoane obsedate care au monopolizat discursul public pe aceasta tema. Astfel ne-am pomenit cu totii in situatia cand despre daci se vorbeste doar elogios si fara pic de logica si discernatmant, sau cu dispret si tot fara nicio logica sau minima cunoastere a istoriei.
            • +1 (7 voturi)    
              corect (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 9:50)

              moka [utilizator] i-a raspuns lui Nickson

              despre asta este vorba
          • +2 (2 voturi)    
            Mi-a placut trecerea aceea in revista (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 14:43)

            Habermas [utilizator] i-a raspuns lui Arlecchino

            Si preferatele mele sunt Finlanda si Danemarca.

            PS. Totusi, inca n-am vazut Lupul Dacic pe stadioane (desi sincer nu urmaresc fotbalul mai deloc). Ceea ce este bine. Dar eu nu sunt convins ca exista o paralela intre cocosul galic si lupul dacic. Ok, identitate, dezbatere etc. Dar nu apartin aceluasi registru emotional. Cred ca depinde de multi factori, trebuie judecat de la caz la caz. Cred ca aici este ok. Putea fi un dezastru, cu un design neinspirat. Dar ce vad aici e ok.

            PS. 2. Totusi, logo-ul este doar atat: un semn decorativ cu ceva incarcatura artistica. Sa nu-i dam o importanta exagerata.
        • -15 (19 voturi)    
          Obsedatii vor spune (Marţi, 7 noiembrie 2017, 20:09)

          Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui Nickson

          Or sa zica de spanioli ca sunt tauropati, de germani vulturozati - de fapt pe nemti ii mai tine nazisti vreo 100 de ani pt ca sunt ultra-nationalisti

          Ps Urmeaza tiraje intregi la Adevarul despre ultra-nationalism si Zelea Codreanu
  • +9 (69 voturi)    
    vai de capul nostru (Marţi, 7 noiembrie 2017, 15:38)

    moka [utilizator]

    tare mi-e ca daca vom scapa de pesede, astia-s urmatorii care vor incerca sa ne traga inapoi in pestera: ultra-nationalistii dacopatzi
    • +5 (47 voturi)    
      mie imi place ideea cu lupul dacic (Marţi, 7 noiembrie 2017, 15:49)

      qwerasdf [utilizator] i-a raspuns lui moka

      fata de alte prostii cu frunze si nu stiu ce... asta arata binisor

      doar ca mai degraba ma duce cu gandul la Germania, steagul DE contine rosu, galben, negru. Albastrul nostru se vede prea putin aici.

      my 2 cents...I'm no expert.
      PS. Nu simpatizez deloc cu ultranationalistii dacopati, dacofumati, samd.
      • +6 (42 voturi)    
        sa speram (Marţi, 7 noiembrie 2017, 16:01)

        moka [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

        ca nu va avea nici o conotatie ultra-nationalista
      • +11 (43 voturi)    
        pai depinde (Marţi, 7 noiembrie 2017, 16:24)

        ardeleanu_ion123 [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

        nu toti cei care respecta si apreciaza simbolurile dacice sunt ultranationalisti,dacopati sau fumati. ai ramane surprins ca mai exista o categorie, patriotii care isi iubesc tara si le mai place si cartea de istorie. si sa stii ca sunt destui de multi.
        • +9 (9 voturi)    
          Toti aceia (Marţi, 7 noiembrie 2017, 18:09)

          moka [utilizator] i-a raspuns lui ardeleanu_ion123

          Se bucura de respectul meu. Fara gluma.
          • +2 (2 voturi)    
            da, (Marţi, 7 noiembrie 2017, 18:52)

            ardeleanu_ion123 [utilizator] i-a raspuns lui moka

            Si de al meu!

            Stima!
      • +7 (15 voturi)    
        o fi tricoloru pe dos ?! (Marţi, 7 noiembrie 2017, 16:31)

        suckthepen!!!!! [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

        l-au pictat invers? ))))albastru -galben-rosu ,mah!)))
        • -1 (1 vot)    
          nu e (Marţi, 7 noiembrie 2017, 18:15)

          igorashu [utilizator] i-a raspuns lui suckthepen!!!!!

          Albastrul e la lance.
          In logo, albastrul e cea mai apropiata culoare de lancea care sustinea draconul.
          • +5 (13 voturi)    
            POI, DACA-I PE-ASA (Marţi, 7 noiembrie 2017, 18:38)

            suckthepen!!!!! [utilizator] i-a raspuns lui igorashu

            lupache a fost doborat de vreun vanator sadic si-i va atarna capul spre tarana natala daca va fi arborat pe lance, nu!?))))))
      • +7 (19 voturi)    
        Lupul Deutsch - are ceva?! (Marţi, 7 noiembrie 2017, 17:36)

        Habermas [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

        De la Deutsch la Daci si Dutch nu-i bai.
        Mie-mi convine. Europa.
      • +17 (19 voturi)    
        plagiat dupa Bitdefender (Marţi, 7 noiembrie 2017, 21:41)

        Buk [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

        e plagiat dupa logo-ul Bitdefender
        https://www.facebook.com/photo.php?fbid=725731790956499&set=p.725731790956499&type=3&theater
      • +9 (9 voturi)    
        Mie (Marţi, 7 noiembrie 2017, 23:01)

        moka [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

        Mi-a placut foarte mult logo-ul si mai ales sloganul Olandei atunci cand a avut presedintia UE.
    • -15 (55 voturi)    
      iti e greu (Marţi, 7 noiembrie 2017, 15:57)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui moka

      sa stii ca ai radacini?te irita?
      ultra-globalistii sorosisti ca tine,nu au nici macar un bunic nascut in Tara?
      in pestera?dap,in aia construita de voi,unde nimeni nu are loc.nici macar voi cu ideile voastre.si acolo apar incompabilitati.
      te deplang,ratacitorule!
      • +2 (38 voturi)    
        radacinile si granitele-s inventate de oameni (Marţi, 7 noiembrie 2017, 16:15)

        moka [utilizator] i-a raspuns lui Point

        Dumnezeu ne-a trimis pe pamant, nu in interiorul unor granite...
        zi zau ca tu ai tot pedigree-ul tau si-ti stii exact radacina
        • -4 (14 voturi)    
          Pai atunci te intreb (Marţi, 7 noiembrie 2017, 17:29)

          miss saloane [utilizator] i-a raspuns lui moka

          Pamantul in sine nu e o granita pentru om?
          • +11 (11 voturi)    
            Sigur ca da (Marţi, 7 noiembrie 2017, 18:05)

            moka [utilizator] i-a raspuns lui miss saloane

            Pana una alta, ne jucam in incinta
      • +9 (29 voturi)    
        Erau si altele (Marţi, 7 noiembrie 2017, 16:21)

        xanathos [utilizator] i-a raspuns lui Point

        Intre cele 19 mai erau si alte logo-uri unde tot de radacini era vorba. Doar ca ceva mai reale, mai apropiate si mai palpabile.
        • +13 (21 voturi)    
          exact, mai palpabile (Marţi, 7 noiembrie 2017, 17:03)

          moka [utilizator] i-a raspuns lui xanathos

          asta e cuvantul corect
          • -1 (3 voturi)    
            Poate mai palpabile pentru voi (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 17:11)

            Falx_D [utilizator] i-a raspuns lui moka

            Nu pentru noi romanii
      • +12 (40 voturi)    
        . (Marţi, 7 noiembrie 2017, 16:50)

        Rhemax [utilizator] i-a raspuns lui Point

        Acelasi standard de lupta era folosit de sarmati, parti si traci.
        Deci las-o mai moale cu globalistii, sorosistii si alte magarii, ca pana la uurma toti venim de undeva. Avem tot atata legatura noi cu dacii cat au si ungurii cu hunii :)
        Adica foarte putin.
        • 0 (24 voturi)    
          Ba da, am dovada ca noi chiar suntem daci (Marţi, 7 noiembrie 2017, 17:28)

          D-or [utilizator] i-a raspuns lui Rhemax

          Stiu de la bunicile mele, ambele din Vrancea ca inainte era obiceiul ca dupa nastere, placenta sau chiar copiii avortati sau nascuti morti sa fie ingropati sub tocul usii sau in casa, spre est.

          Unele femei chiar stringeau tot parul care le cadea si-l ingropau, de asemenea, sub casa.

          Imi pare rau ca, copil fiind, nu am intrebat si de ce anume faceau asta....

          Am citit recent un articol in Adevarul in care se descria ca in sit-urile arheologice dacice au gasit schelete de copii nou-nascuti ingropate sub locuinte.
          Deci obiceiul s-a transmis nealterat, chiar daca s-a pierdut sau s-a schimbat explicatia acestuia.
          • -16 (20 voturi)    
            ti-am dat minus (Marţi, 7 noiembrie 2017, 18:00)

            Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui D-or

            Pt ca pomenesti de (ne)Adevarul - un ziar anti-romanesc care manipuleaza si publica tampenii ptobabil laturile urmasilor lui Brucan
            • -7 (13 voturi)    
              Adevarul Scanteia Bruckner (Marţi, 7 noiembrie 2017, 18:46)

              Mondialul [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

              Cine stie cunoaste.
            • -1 (3 voturi)    
              Articolul din Adevarul se voia denigrator (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 11:32)

              D-or [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

              Voiau sa spuna ca dacii sacrificau copii si-i ingropau sub case.

              In fapt, mi-au dat dovada continuitatii obiceiurilor.
              Iar acei copii nu erau sacrificati, ci copii nascuti morti sau care au murit imediat dupa nastere.
              Era o dovada de iubire si de protectie, nicidecum o dovada de cruzime.
          • +15 (17 voturi)    
            . (Marţi, 7 noiembrie 2017, 20:51)

            Rhemax [utilizator] i-a raspuns lui D-or

            Ok, asta e dovada anecdotica. N-are valoare statistica.
            In ceea ce priveste ritualul cu ingroparea placentei, el mai exista la multe alte populatii: maori, navajo, cambogieni, indonezieni, turci, etc.
            Oricum nu am spus ca nu avem deloc legatura cu populatiile de pe teritoriul Romaniei numite in general daci. De retinut ca acesta era doar un trib pe langa multe altele: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_ancient_tribes_in_Thrace_and_Dacia#Geto-Dacian
            Au mai trecut peste teritoriul asta o gramada de populatii care si-au lasat amprente adanci atat cultural cat si genetic : celti, huni, gepizi, avari, pecenegi,cumani, ostro-goti, etc.
            Toate acestea au evoluat pana la urma in populatia actuala.
            Nu inteleg de ce trebuie sa ne cramponam doar de daci ca si cum inainte de ei si dupa ei nu a mai fost nimic in istoria noastra.
            • -12 (14 voturi)    
              ok (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 7:35)

              ardeleanu_ion123 [utilizator] i-a raspuns lui Rhemax

              dumneata cramponeaza-te pe gepizi. eu ma cramponez pe daci ( si romani). care e problema?
            • 0 (4 voturi)    
              Rhemax (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 17:28)

              Falx_D [utilizator] i-a raspuns lui Rhemax

              Sigur, pentru voi alogenii tot ce are esenta romaneasca trebuie diluat, dispersatt, globalizat, raspandit in ceaţă. Chiar si eskimosii fooseau lupul dacic iar ritualul cu ingroparea il practicau si maiasii. Doar sa nu fie ceva de-al nostru, de pe la noi. Noi am furat totul de la altii, asta-i ideea voastra. Cantati la alta masa,
        • +3 (5 voturi)    
          De fapt nu este lup (Marţi, 7 noiembrie 2017, 18:17)

          Nickson [utilizator] i-a raspuns lui Rhemax

          ci dragon cu cap de lup.
          https://en.wikipedia.org/wiki/Dacian_Draco
          • 0 (0 voturi)    
            In mod bizar... (Marţi, 7 noiembrie 2017, 22:05)

            motanul_gri [utilizator] i-a raspuns lui Nickson

            ... comentariul tau mi-a adus aminte ultimul episod din GoT.
            • 0 (0 voturi)    
              In GoT (Vineri, 10 noiembrie 2017, 18:26)

              Nickson [utilizator] i-a raspuns lui motanul_gri

              exista si tribul Do-thraki, care folosesc sabii ce au forma falx-ului dacic...
      • +14 (20 voturi)    
        unul mai ultra-globalist (Marţi, 7 noiembrie 2017, 18:06)

        themihai [utilizator] i-a raspuns lui Point

        Ai dreptate dar iti spun eu cine e mai ultra-globalist: Iisus si toata religia crestina ca ne-a mintit ca toti suntem egali si ca provenim din Adam si Eva...a raspandit propaganda sorosista.
        • +11 (13 voturi)    
          pai daca lui Point (Marţi, 7 noiembrie 2017, 20:25)

          moka [utilizator] i-a raspuns lui themihai

          i s-a spus incontinuu din clasa intai ca se trage din daci - cei mai viteji dintre traci, ce pretentii sa ai?
          I-a placut ideea ca e special.

          dar daca-i spui ca se trage din Decebal si Traian... sare de (pardon) fund in sus
    • +1 (9 voturi)    
      Depinde cu cine si in numele cui vorbesti! (Marţi, 7 noiembrie 2017, 16:39)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui moka

      De multe ori am fost derutati de unii care vorbesc in numele altora, desi nu au poate absolut nicio legatura cu acestia: in numele muncitorilor, fara sa fi imbracat o zi salopeta, in numele taranilor, in numele elevilor, etc.

      Daca uzurparea de calitati oficiale se pedepseste cu inchisoare de la 1 la 5 ani, de ce nu s-ar pedepsi si uzurparea calitatii apartenentei colective?
    • -8 (32 voturi)    
      1 eurocent (Marţi, 7 noiembrie 2017, 17:12)

      Jesuis.PasCharlie [utilizator] i-a raspuns lui moka

      Am remarcat ca hulirea traditiilor si simbolurilor proprii da mult mai bine daca e insotita de lauda simbolurilor altor natii ( de exemplu Arabia Saudita ) .
      Cum ar veni ' huo dacopatii si nationalistii ,ati vazut ce evolueaza democratia la sauditi ,acum conduc masini si femeile' .
      • +12 (18 voturi)    
        un om = un om (Marţi, 7 noiembrie 2017, 20:09)

        moka [utilizator] i-a raspuns lui Jesuis.PasCharlie

        indiferent ca e arab, european, asiatic, indo-american, alb, negru, galben, crestin, musulman, budist, sau chiar daca sustine ca se trage dintr-o radacina mai altfel decat cea a vecinului lui.
        daca nu intelegem asta, si exacerbam aceste lucruri, consecinta nu poate fi decat una.
        e suficient sa recitm din cartile de istorie ca sa aflam care va fi consecinta.

        toti oamenii au acelasi drept la viata. si daca un seaman de-al nostru este in nevoie trebuie sa-l ajutam, nu sa-l impingem si mai rau in groapa.
        • -10 (14 voturi)    
          dap (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 0:05)

          Jesuis.PasCharlie [utilizator] i-a raspuns lui moka

          Asta functioneaza doar in ambele sensuri ; ajutatul la nevoie al celor care dispretuiesc civilizatia europeana a dus la ce vedem.
          In 2017 astfel de cuvinte imi provoaca arsuri stomacale ..EU trebuie sa isi schimbe repertoriul propagandistic .
    • -1 (3 voturi)    
      Asa e, vai de capul vostru! (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 11:44)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui moka

      Pentru ca noi nu putem pleca de aici, ca e tara noastra.
  • +4 (16 voturi)    
    Foarte bine (Marţi, 7 noiembrie 2017, 15:46)

    delavrancea [utilizator]

    .
  • +8 (48 voturi)    
    Sa privim partea buna a lucrurilor (Marţi, 7 noiembrie 2017, 15:49)

    aladdin [utilizator]

    Logo-ul e chiar reusit si are o semnificatie aparte pentru noi, romanii. Felicitari autorului pentru idee.
    • +1 (33 voturi)    
      Si care e semnificatia aceea aparte? (Marţi, 7 noiembrie 2017, 16:25)

      xanathos [utilizator] i-a raspuns lui aladdin

      .
      • +6 (26 voturi)    
        Urletul (Marţi, 7 noiembrie 2017, 17:10)

        Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui xanathos

        de lup.
      • -11 (13 voturi)    
        Nu ai tu cum sa o intelegi. (Marţi, 7 noiembrie 2017, 18:53)

        adrianhn [utilizator] i-a raspuns lui xanathos

        La voi se face logo cu Ginghis Han.
        • -2 (2 voturi)    
          Geniala (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 17:31)

          Falx_D [utilizator] i-a raspuns lui adrianhn

          asta Ginghis Han :)
  • +9 (25 voturi)    
    dungi de marinar? (Marţi, 7 noiembrie 2017, 15:54)

    Marcel2 [utilizator]

    Lupul dacic avea culorile pe verticală, albastru la cap și roșu la coadă, de atunci are tricolorul românesc tradiția cu albastru lângă băț.
  • +6 (34 voturi)    
    Mdeah.... (Marţi, 7 noiembrie 2017, 15:59)

    Nea Hoisan [utilizator]

    19 “apostoli” si toti pafaristi. Ce vreau sa zic io ie ca lupu ala ie tracic, nu dacic, ca asea ne zice docomentele vremii. Ie exact cum ai zice ca tricoloru Rumaniei ie, de fapt, tricoloru Banatului, sau al Moldovei, de exemplu. Duamne, rogu-te si raspunde-mi la intrebare, cum ai putut Tu sa lasi astfel de autisti sa haladuiasca in tara Ta? :-)))
  • +2 (46 voturi)    
    Cool! (Marţi, 7 noiembrie 2017, 15:59)

    Radu-Mihai [utilizator]

    După antecedentele cu celebra frunză sau logoul Bucurestiului...
    Dupa cum ziceam - cool! Pur si simplu imi place! :)

    PS: păcat ca se generează un curent din ce în ce mai vocal prin care se arunca cu noroi și se stigmatizează orice ține de daci...
    • -5 (23 voturi)    
      subscriu! (Marţi, 7 noiembrie 2017, 16:29)

      ardeleanu_ion123 [utilizator] i-a raspuns lui Radu-Mihai

      si cred ca e intentionata treaba asta, la fel ca si aia cu rromii, sa-i multumim progeniturii lui neulander, ciracul "romanului" ion ilici iliescu

      dar lasa, centuria trece, javrele raman cu prafu'n gat!
    • -5 (17 voturi)    
      Nu cred deloc ca GET-BEGET e cuvint turcesc.. (Marţi, 7 noiembrie 2017, 17:02)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui Radu-Mihai

      Prea vine de la geti, adica GET din GET. Mai curind turcii au imprumutat sensul de la vecinii lor care erau geti din geti.

      Oricum, a fi azi get-beget e culmea incorectitudii politice.
      Ar trebui sa ne cerem scuze ca avem o istorie si simboluri de mii de ani si sa nu ofensam pe nimeni vorbind despre ele in tara noastra.
  • +5 (11 voturi)    
    Lupul dacic (Marţi, 7 noiembrie 2017, 15:59)

    Patrula10000 [utilizator]

    adica Draco, stindardul de lupta al dacilor.
  • +7 (33 voturi)    
    Greu ... (Marţi, 7 noiembrie 2017, 16:07)

    Amad [utilizator]

    Absolut nimic nu mai merge in UE fara brand turistic , logo de tara, armate de functionari. Nici nu mai conteaza rezultatul, important este sa ai o sigla, brand, logo.
    O luam la vale, tare.
  • +22 (24 voturi)    
    cresc vanzarile Bitdefender (Marţi, 7 noiembrie 2017, 16:15)

    inginer_programator [utilizator]

    O sa creasca vanzarile Bitdefender in UE :)
  • -6 (32 voturi)    
    Redactiei Stiri (Marţi, 7 noiembrie 2017, 16:20)

    Kosmos [utilizator]

    Incercati sa va stapaniti sentimentele anti-romanesti..incercati o vizita la Columna lui Traian.

    P.S Pana la Unirea Principatelor romane in Occident inca se vorbea de Dacia Transilvaneana
    • 0 (2 voturi)    
      Si pana mai ieri (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 17:34)

      Falx_D [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      se vorbea de knezatul Moscoviei, nicidecum de Rusia :))
  • +1 (11 voturi)    
    hahaha (Marţi, 7 noiembrie 2017, 16:35)

    iodixit [utilizator]

    arata un pic a buldog, dar in general e bine. poate daca se termina cu ceva stelute (adica ue) ar fi fost mai cu dedicatie. mie mi-a placut si frunza, dar oaia lui daea a fost...
  • +7 (31 voturi)    
    spre viitor cu reminsecente din trecut (Marţi, 7 noiembrie 2017, 16:46)

    artistul000 [utilizator]

    as fi preferat un logo care sa fie despre viitor, despre UE ca si regiune. Faptul ca am luat stema dacilor si am digitalizato nu mi se pare cine stie ce ...

    Logoul Bitdefender mi se pare si mai reusit...

    doar parerea mea.
  • +20 (22 voturi)    
    Seamana (Marţi, 7 noiembrie 2017, 16:46)

    dealucaragiale [utilizator]

    Izbitor cu logo-ul bitdefender...
    • +3 (11 voturi)    
      Foarte bine. Il putem extrapola pe tot ce-i romane (Marţi, 7 noiembrie 2017, 17:11)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui dealucaragiale

      E mai motivant sa fii un lup-dacic decit o oaie-mioritica.

      Chiar, cum om fi evoluat de la lupi la oi?
      • +6 (14 voturi)    
        Buna intrebare! (Marţi, 7 noiembrie 2017, 17:43)

        Habermas [utilizator] i-a raspuns lui D-or

        .
  • +10 (26 voturi)    
    mustata sau oaia (Marţi, 7 noiembrie 2017, 17:03)

    themihai [utilizator]

    Mustata ar trebui sa fie logo-ul Romaniei sau oaia....sau mai bine un mustacios care conduce oile
  • -19 (21 voturi)    
    fondul arhaic ne trage catre... (Marţi, 7 noiembrie 2017, 17:15)

    demaGOGU [utilizator]

    ..uniunea (euro)asiatica, forma ne tine inca agatati de Occident.

    mastile vor cadea, mai degraba mai curand decat mai tarziu, no doubt about that.
    • +2 (2 voturi)    
      nu "ne: ci "mă trage" (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 17:37)

      Falx_D [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Pe tine te trage, pentru ca fondul tau arhaic e asiatic. De prin stepele mongole, stim :)
  • +2 (6 voturi)    
    Este orientat spre dreapta (Marţi, 7 noiembrie 2017, 17:15)

    kata_m [utilizator]

    Shhh, sa nu afle Dracnea...
  • +5 (23 voturi)    
    comunisti (Marţi, 7 noiembrie 2017, 17:36)

    Adisson [utilizator]

    Aceeasi poveste... rosu, galben si albastru... e al nostru tricolor.
    In alte tari sa afisezi invers drapelul tarii se lasa cu treburi grele.
  • +5 (27 voturi)    
    Este plagiat si s-a dat spaga! (Marţi, 7 noiembrie 2017, 17:36)

    Miky60 [utilizator]

    Sigur este plagiat dupa ceva, d-abia astept sa se gaseasca sursa dupa care a fost plagiat. Si, oricum, fiind ales de psd-ciuma rosie s-a dat spaga.
    • -13 (23 voturi)    
      da, (Marţi, 7 noiembrie 2017, 17:55)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      trebuia curcubeul leghebtqisto-progresisto-sosrosisto-userist,
  • -7 (25 voturi)    
    E ok (Marţi, 7 noiembrie 2017, 17:40)

    Pac-pac [utilizator]

    1) Mie imi place. Si mi-as dori sa vad si eu ce propuneri au avut cei care tot caraie, critica, le stiu ei pe toate, sunt frustrati ca lumea nu se invarte in jurul basinilor din capul lor. Ei ce propuneri au in afara de critici fara orizont?!?

    2) Asa-zisul juriu e prin anumite parti un afront la demnitatea tarii. Brr....
  • +9 (21 voturi)    
    la ce bun? (Marţi, 7 noiembrie 2017, 18:02)

    codyrocco [utilizator]

    o sa capatam `cucul dacic`, au guvernantii grija de asta
  • +6 (22 voturi)    
    stii bancul cu lupu? (Marţi, 7 noiembrie 2017, 18:11)

    levierul [utilizator]

    cam aia si cu presedentia UE din 2019
    prilej prin care se vor oftica si mai mult olandezii, austriecii si francezii asa ca sa nu ne mire daca se va pune in discutie nu intrarea noastra in Schengen ci iesirea noastra din UE
    Daca af fi sa faca referendum, in UEt, nu pentru iesirea tarilor lor, ci pentru iesirea Romaniei, ar iesi cam 75% pentru in oricare stat UE.
  • +7 (23 voturi)    
    Nu e lup (Marţi, 7 noiembrie 2017, 18:19)

    Omics [utilizator]

    Nu e lup, e peste. Și ilustreaza proverbul: pestele de la cap se impute.
  • -10 (14 voturi)    
    paradox (Marţi, 7 noiembrie 2017, 18:20)

    Tulth [utilizator]

    Haha. Mie unul mi se pare una din cele mai slabe embleme pe care puteau sa le aleaga. Pe langa ca le da apa la moara nationalistilor- patrioti, este si un simbol fals ( cel putin pentru ce il considera romanii a fi). Paradoxul este ca, s-au adunat toti leftistii hot-newsului sa il aprecieze, desi, ei sunt cei mai mari anti-nationalisti. Poate are vreo legatura cu turcia capatana de capatana de lup sau cu islamul, asa as mai intelege, si de asta il apreciaza, ca altfel nu vad cum. Mindblowing!
  • +10 (22 voturi)    
    Petre Daea e probabil profund dezamagit (Marţi, 7 noiembrie 2017, 18:23)

    OmulNou [utilizator]

    fiindca "oaia! oaia! oaia! beeeee oaia! oaia!"
  • +8 (22 voturi)    
    2019 (Marţi, 7 noiembrie 2017, 18:31)

    oopsie_daisy [utilizator]

    Sa speram ca va mai fi o Uniune Europeana pe care sa o conduca Romania in 2019.
  • +15 (27 voturi)    
    Neintelegerea evenimentului (Marţi, 7 noiembrie 2017, 20:29)

    Buk [utilizator]

    Nationalism prostesc. Ce legătura are cu președinția Uniunii Europene? Ce, e vreun târg de turism unde sa defilam cu miturile noastre mărunte? Ca de obicei, pe lângă subiect. Doar heirupism lipsit de vocație și talent. Juriul format 90% din jurnaliști de fakenews. Exact asa o sa arate și președinția României, ca un lup hămesit.
    • -3 (3 voturi)    
      "Mituri marunte" (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 17:40)

      Falx_D [utilizator] i-a raspuns lui Buk

      or fi pentru voi alogenii. Deci "cicul mic", ca sunteti nesemnificativi. :)
  • 0 (16 voturi)    
    E fain logo ul cu lupul dacic (Marţi, 7 noiembrie 2017, 20:42)

    Ochiana [utilizator]

    in culorile tricolore.
    Ne-am saturat de frunze si Dracula
  • -3 (7 voturi)    
    Ar fi fost ok ca logo (Marţi, 7 noiembrie 2017, 21:19)

    asistat [utilizator]

    Si "prostul din piata"...
  • +10 (14 voturi)    
    n-ar fi rau sa fie si ceva mai european in logo (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 2:08)

    stefan2008 [utilizator]

    decat "eu" scris cu litere mici cu gri...
  • +12 (22 voturi)    
    ne-am apropiat (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 4:52)

    Dedalus [utilizator]

    Logo avem,

    Ne mai trebuie:
    - politicieni onesti
    - cetateni educati
    - stat functional
    - economie competitiva
    - sistem de sanatate
    - educatie nationala
    - participare informata la viata UE

    ...dar, evident, astea sunt detalii./

    Bine ca avem logo,
  • -9 (17 voturi)    
    Foarte bine realizat logo ul (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 9:46)

    lucass [utilizator]

    Mi se pare foarte bine gandit si ne mai da putina mandrie ca suntem romani, pentru ca si cei din afara tarii si multi din tara ne bombardeaza zilnic cu informatii pentru a ne strivi
  • 0 (6 voturi)    
    Nu inteleg de ce ati sarit ca arsi (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 10:35)

    galeo [utilizator]

    Arata chiar bine logo-ul< nu vad care e problema.
    Chiar daca nu stii sombolistica lupului dacic, tot bine arata.
  • 0 (4 voturi)    
    Totusi nu inteleg (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 10:36)

    galeo [utilizator]

    Totusi nu inteleg de ce e scris: romania cu r mic
  • +3 (3 voturi)    
    zic si eu nu dau cu paru (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 19:42)

    gicutotala [utilizator]

    pentru un european care nu stie de lupul dacic

    eu vad un tanc Rosu care lasa niste urme tricolore