Protest fata de modificarea Codului Fiscal, anuntat pentru miercuri, de la ora 11.00, in Piata Victoriei: 8 noiembrie este Miercurea Neagra pentru economia Romaniei

de CP     HotNews.ro
Marţi, 7 noiembrie 2017, 14:39 Actualitate | Esenţial

Protest Piata Victoriei
Foto: Victor Cozmei / HotNews.ro
Comunitatea Coruptia ucide anunta un protest fata de modificarea Codului Fiscal pentru miercuri, incepand cu ora 11.00, in Piata Victoriei. "8 noiembrie este Miercurea Neagra pentru economia Romaniei. Pentru a carpi un buget pe care nu a fost in stare sa il gestioneze, Guvernul PSD-ALDE este capabil sa distruga economia libera a Romaniei", spun organizatorii pe pagina de Facebook a evenimentului "Opriti Modificarea Codului Fiscal!".

"Modificarile Codului Fiscal, pe care Cabinetul Tudose intentioneaza sa le adopte printr-un nou derapaj democratic (Ordonanta de Urgenta), vor aduce haosul in planurile de afaceri si in salarizare. In acest fel, inconstienta guvernantilor distruge orice sansa pentru o economie predictibila si stabila in Romania.

Incepand cu ora 11:00, vom fi in Piata Victoriei pentru a opri aceasta noua OUG toxica. Facem apel la marile companii din Romania sa sustina acest protest si sa le dea cateva ore libere prin rotatie angajatilor, pentru a veni alaturi de noi. Sa nu se lase intimidate de teoriile conspiratiei si sa inteleaga ca este ultima sansa de a lupta impotriva unei ¬Revolutii Fiscale¬ care le va pune in pericol business-ul", mai arata organizatorii.

Prim-ministrul Mihai Tudose a declarat marti la Parlament ca miercuri va avea loc sedinta de Guvern, iar modificarile Codului fiscal, inclusiv transferul contributiilor de la anjator la angajat, vor fi facute prin Ordonanta de urgenta, transmite News.ro. Tudose a anuntat aceasta decizie dupa intalnirile de ieri si de azi cu Liviu Dragnea, principalul promotor al masurii.


Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

5390 vizualizari

  • -6 (12 voturi)    
    Bai, hai sa plecam dreac de aici ... (Marţi, 7 noiembrie 2017, 14:54)

    aerrea [utilizator]

    Eu personal m-am saturat. Sa ramane ei in pana mea cu gasca lor de hoti si sa duca tara asta de rapa. Chiar nu ma mai intereseaza.
  • -5 (13 voturi)    
    Nu este "Miercurea Neagra" (Marţi, 7 noiembrie 2017, 15:00)

    t4v1 [utilizator]

    Tin minte in 2010 cand TVA a crescut practic peste noapte la 1 iulie de la 19% la 25%. Economia a rezistat atunci.

    Cei care s-au documentat stiu bine ca angajatorii nu vor scoate bani in plus (decat in IT) pentru a plati aceleasi salarii nete. A zis-o si Iohannis ca la acelasi cost angajatul primeste (doar) 3 lei in plus.

    E si multa dezinformare cum au facut sindicatele de la CNSLR.
    • +6 (10 voturi)    
      e gresit din principiu (Marţi, 7 noiembrie 2017, 15:38)

      lp [utilizator] i-a raspuns lui t4v1

      Nu s-au consultat cu societatea. Iar cand s-au consultat, interlocutorii s-au impotrivit. Ei spun ca nu se schimba de fapt nimic, decat scriptic, prin trecerea contributiilor - in cazul asta de ce insista ?? e limpede ca lumina zilei ca urmaresc altceva. Dvs. v-ati facut calculul pentru salariul personal ? o sa aveti o surpriza
      • -4 (8 voturi)    
        principiu (Marţi, 7 noiembrie 2017, 15:52)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui lp

        Si care este principiul prin care se duce firma la spital? Ce sa spun... afla si angajatii cat costa de fapt locul lor de munca.

        Trecerea nu e un lucru rau, dar exista o potentiala problema: sa ramana trecute si sa se reintroduca pentru firme mai tarziu, pe modelul "taxa de drum". Dar de aici pana la a acuza psd ca da o masura (ultra)liberala, wtf?!?

        Daca tot vrei sa acuzi ceva, macar fa-o pe ce este cazul. Cum ar fi nemodificarea mai devreme de 6 luni a codului fiscal. Articol din cod incalcat de TOATE guvernele/coloraturile.

        Mai sunt si alte magarii intre modificari. Cum ar fi mai putini bani pentru primarii din impozitul pe salarii, ca primarii sa stea drepti pentru suplimentare buget.
      • -1 (7 voturi)    
        Simplu (Marţi, 7 noiembrie 2017, 16:33)

        Reticentul [utilizator] i-a raspuns lui lp

        Pentru eficienta. Acum plata contributiilor se face global da catre fiecare companie, si e nevoie de o armata de inspectori sa vada cine se sustrage de la plata. Plata in contul salariatului permite inlocuirea numitei armate cu calculatorul, verificare pe CNP. Multe companii, vazand ca nu pot fi prinse cu smecheria, si chiar daca sunt prinse riscul e foarte mic, au renuntat efectiv la plata sau au diminuat sumele platite. Se adauga la verificare dosar penal, pentru neplata. Eficienta 100% la colectare. Se mai adauga masuri pentru aplicarea directivei UE privind plata profitului in tara in care a fost facut. Mai aveti vreo nedumerire ca CEO Raiffeisen e #rezist? Sau ca oponentii majori ai masurii sunt Consiliul Investitorilor STRAINI, Camera de comert Romano-engleza si ambasadorii statelor garante? Cu totii mor de dragul tarisoarei si poporului. LOR.
        • +1 (5 voturi)    
          o explici si pe aia cu salariile scazute in IT (Marţi, 7 noiembrie 2017, 17:20)

          tahomir [utilizator] i-a raspuns lui Reticentul

          sau nu ti-au dat inca textul de la antene?
          • +1 (1 vot)    
            Nu sunt sigur (Marţi, 7 noiembrie 2017, 20:56)

            Reticentul [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

            Dar n-ar fi deloc rau sa-si plateasca asigurarile. De ce sa-i tina in spinare la sanatate oameni mult mai saraci decat ei? Nu se poate ca veniturile lor, cea mai mare medie salariala dupa magistrati, sa nu poarte nicio obligatie fiscala. E chiar rusinos, o pomana gretoasa a PSD. In privinta antenelor, te dezamagesc: sigur nu au pe cineva destul de bun sa-mi dea mie texte. In plus sunt vehement si foarte agresiv contra trecerii contributiilor. Cel mai tare a fost protestul sindicatelor, Mioveni: revolutie, dar cu ordin de la patroni!
  • 0 (8 voturi)    
    degeaba protestam acum (Marţi, 7 noiembrie 2017, 15:35)

    bancher [utilizator]

    trebuia mers la vot, atunci cand s-a votat (in anul 2014). Pentru cele 30 minute state acasa la alegerile parlamentare si locale, va trebui sa iesim acum zile in sir in strada, si tot nu reparam raul.
    • +7 (9 voturi)    
      cum adica, si acum stam si incasam ? (Marţi, 7 noiembrie 2017, 15:52)

      lp [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      eu personal am votat, am mers la proteste si voi merge in continuare. Sunt moarta de oboseala, cu servici, familie si al doilea job cu juma de norma. Ca macar sa am o speranta ca viata va fi mai usoara, refuz sa ma dau batuta acum. Iar cei care-i indeamna pe altii sa stea acasa pt a-si justifica pt sine propria lene, gresesc amarnic (daca nu cumva sunt postaci psd-isti)
      • +2 (2 voturi)    
        Eu vin schimbul al II lea (Marţi, 7 noiembrie 2017, 17:41)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui lp

        Incepand cu ora 19
  • -7 (13 voturi)    
    bun (Marţi, 7 noiembrie 2017, 15:40)

    bobyrou [utilizator]

    Am inteles... deci de fapt acest protest este pentru a ajuta multinationalele. Adica aia mai destepti care exporta profiturile la companiile mama. No, thank you!
  • +4 (6 voturi)    
    >>>>>>>>>>>> (Marţi, 7 noiembrie 2017, 15:56)

    Invincible [utilizator]

    Asa ma, mergeti cand sunt ei acolo, nu cand sunt acasa.
  • -4 (8 voturi)    
    Punctual (Marţi, 7 noiembrie 2017, 16:04)

    Un cititor [utilizator]

    care ar fi dezavantajele noilor prevederi de modificare ale codului fiscal? Cine va fi dzavantajat: angajatorul sau angajatul?
    Există printre postacii HN cel puțin unul care are bacalaureatul luat și poate să explice?
    • +1 (3 voturi)    
      e plin! (Marţi, 7 noiembrie 2017, 16:43)

      tahomir [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      dar nu are rost sa-ti explicam ptr ca tu esti spalat pe creier de catre antene asa ca oricum nu ai intelege.
      Dar exista calcule care arata clar ca nu se castiga absolut nimic in afara cazurilor cu salariul minim si ca vor fi pierderi mai mari sau mai mici in celelalte cazuri.
      Dar tu ramai la antena 3 ca asta ti-e nivelul,