Documente oficiale: Securistii au avut arme si au tras in primele zile ale Revolutiei din Timisoara, 1989

de Red. Stiri     HotNews.ro
Marţi, 7 noiembrie 2017, 11:30 Actualitate | Esenţial

expo revolutie foto 7
Foto: Hotnews
Istoricul Madalin Hodor, cercetator la CNSAS, a publicat in Revista 22 documente oficiale care arata ca ofiteri ai Securitatii (politia politica a regimului Ceausescu) au ridicat si folosit armament si munitie reala in zilele 17-19 decembrie 1989 la Timisoara. Hodor arata ca securistii si militienii au luat din depozitul de armament al Ministerului de Interne 272 de arme, multe dintre ele mitraliere Kalasnikov, si au returnat doar 63 dintre ele. Dezvaluirile lui Hodor infirma mitul propagat de Iulian Vlad si portavocile sale din mass-media, care au sustinut constant ca securistii nu au tras in timpul Revolutiei anti-comuniste.

Informatiile au fost consemnate de maistrul militar clasa a II-a Ambrozie Pantea, gestionarul depozitului de armament al Inspectoratului Județean al Ministerului de Interne Timiș. Ambrozie Pantea e cel care a notat numele celor 272 de securisti care au ridicat arme, munitie, dar si numele celor care au returnat arme cu care s-a tras.

Listele lui Ambrozie Pantea mai arata ca la Timișoara au acționat și securisti aduși din alte zone ale țării. Doi dintre ei sunt menționați în data de 19.12.1989 printre cei care au ridicat pistoale-mitralieră și muniție din depozitul inspectoratului Timiș: locotenentul Constantin Poenaru, de la Servicul 1 al ISJ Teleorman, și locotenentul Lucian Mitrache, de la ISJ Olt. Mitrache a aparut mai tarziu in investigatii de presa in legatura cu o afacere imobiliara in care a fost implicat alaturi de Gabriel Oprea.

Citeste aici investigatia integrala din Revista 22























​VIDEO MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii HotNews.ro

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care a avut loc luni dimineata.
  • Intalnirea s-a incheiat. Urmareste VIDEO in articol

10020 vizualizari

  • +39 (41 voturi)    
    Logic! (Marţi, 7 noiembrie 2017, 11:34)

    Martinezu [utilizator]

    Numai ca mai tarziu au primit certificate de revolutionar, si au puz bazele afacerilor in Romania.
    Adevaratelor afaceri. Principiul a fost preluat mai apoi de politicieni si asa a ajuns sa avem azi coruptie generalizata, patronata de PSD ALDE PNL cu un singur vinovat: Soros.
    • -1 (15 voturi)    
      sper ca erai ironic (Marţi, 7 noiembrie 2017, 12:32)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      cu Soros.
    • +6 (12 voturi)    
      Nu e chiar asa (Marţi, 7 noiembrie 2017, 13:14)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      FSN exista inca din Iunie 1989 cu plan bine pus la punct de a-i executa pe securistii care erau patrioti si care l-au incarcerat pe Militaru si alti alogeni veniti pe tanc rusesc in Romania.mai tarziu i-am vazut plimbati pe la TVR in mascarada de proces, iar altii atrasi in ambuscade si executati.
      Ce a urmat a fost pacea oferita de gasca Brucan-Iliescu-Militaru-Roman, sub forma de mita (certificate ,contracte, pensii etc) tuturor securistilor si furt generalizat (Caritas, FNI, banci, companii)
    • +6 (6 voturi)    
      Iliescu a dat vreodata INTERVIU ? (Marţi, 7 noiembrie 2017, 17:33)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      cum si de ce a ajuns ILIESCU la TVR in Decembrie 1989?

      nu-l intreaba nimeni
      • +4 (4 voturi)    
        Cum nu stii? (Marţi, 7 noiembrie 2017, 21:36)

        scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui Boham

        el TREBUIA sa ajunga, era cel "UNS".
        Dni pacate noi tragem si acum ponoasele. Si nu cred ca-si va mai primi vreodata pedeapsa (poate cea divina?), avem alta treaba acum - a aparut altul , pe bune parca suntem in Alien II, nu se mai termina.
  • +29 (35 voturi)    
    Ce va mira ?? (Marţi, 7 noiembrie 2017, 11:41)

    ciuma.rosie [utilizator]

    In curand o sa aflam ( cu acte...altfel noi stiam deja) ca toti banii familiei ceausescu au ajuns la familia infractorului dovedit FELIX DAN VOICULESCU . Liber ca pasarea cerului ...
    • -12 (20 voturi)    
      Chiar toti, hai ca eu sting farurile dar (Marţi, 7 noiembrie 2017, 12:35)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui ciuma.rosie

      mai lasa si tu de la tine, poate doar o parte!
      • +7 (9 voturi)    
        Mircica, breh, stiu ca Varanu e unkiutau (Marţi, 7 noiembrie 2017, 12:45)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        Dar cand fizic va trece in nefiinta, iti ceri transferul la Digi ca e Patronu mai tanar? Sa apuci pensia?
        • -2 (2 voturi)    
          Sogore, eu sunt pensionar (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 8:48)

          xrogo [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          de mult!
      • +4 (4 voturi)    
        de ce simti nevoia sa "intri pe fir"? (Marţi, 7 noiembrie 2017, 21:40)

        scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        Sa intelegem ca din "reflex" sau te mustra constiinta cand te gandesti de unde a vine banutu' ?
  • +18 (22 voturi)    
    Cherchez la famme (Marţi, 7 noiembrie 2017, 11:41)

    un domn [utilizator]

    Senatoarea Radulescu de P$D are un kalashnikov acasa, restul incepand cu senatoarea Codrina Stefanescu ( o fi ruda cu cel care facea specula inainte de 89, cu vin?), bombonica Nastase...Caprioara de Vrancea...acolo sunt restul
  • +22 (26 voturi)    
    se stia ca au tras (Marţi, 7 noiembrie 2017, 11:46)

    mos ion roata [utilizator]

    Tocmai de aceea s-au acordat pensii speciale securistilor,procurorilor,militienilor si cadrelor millitare din acea perioada. Traiasca PSD! (cat ii doresc eu)
  • +28 (28 voturi)    
    Securistii care au tras (Marţi, 7 noiembrie 2017, 11:57)

    mitg [utilizator]

    Probabil erau in floarea varstei atunci, iar acum s-au pensionat recent pe bani foarte buni.

    Nu-i ia nimeni la intrebari?
  • +29 (29 voturi)    
    Nu zău ! (Marţi, 7 noiembrie 2017, 12:02)

    Amad [utilizator]

    Pai dacă vouă v-a trebuit 30 de ani să vă dați seama de asta, înseamna că-i nasol.
    Tineți minte, NU exista securisti, comunisti, PSD-isti, etc.
    Exista doar oportuniști fără scrupule. Câte milioane de membri de partid erau în 1989? Câți dintre ei erau oportuniști? 90%? Câți dintre pensionarii de acum au nenorocit viețile altora prin funcțiile avute? In orice „întreprindere”, cel puțin 10% din angajați nu aveau treaba cu munca ci cu „foloasele”.
    Cam asta-i OMUL, doar un animal cu pretenții mai mari.
    Credeti ca ăla care nu te operează până nu-i dai șpaga, se va schimba dacă va avea salariul de 2000 euro. Eu zic ca nu. S-a făcut medic doar pentru bani.
    Credeți ca ăla care s-a facut „bugetar” s-a facut din alt motiv? Cred că toți aveți rude care erau nemulțumite de corupția din sectorul pubic ... până li s-au marit salariile. Dintr-o dată toți au devenit oameni onorabili, nu mai văd așa multă corupție.

    PS.
    Pentru cei care n-ați prins „revoluția” în armată intrebați-i pe aceia care au prins-o.
    Soldați aruncați la înaintare, tone de ofițeri ascunși în birouri pe întuneric, cu ușa închisă pe interior (nu știau încă cine va câștiga), CI-iști care cu 24 ore în urmă te prelucrau, acum erau pisoi drăguți.
    Cam asta a fost „revoluția”.
    • +8 (12 voturi)    
      securitatea a tras inca de dinainte de 22 dec (Marţi, 7 noiembrie 2017, 13:06)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Amad

      in Bucuresti, in noaptea de 21-22 decembrie securistii mergeau si trageau cu pistoalele in cele cateva mii de oameni care rezistau in piata Universitatii. Apoi se duceau pe la spitale, ii impuscau pe raniti in cap, si se declara accident de munca (cei care ati vazut filmul lui Stere Gulea ,,Stare de fapt'', sa stiti ca asa a fost, ca in film).
      Si inainte de 22 dec securitatea din Buc a tras in oameni. Se infiltrau in multime, trageau pe ascuns in cine apucau, apoi ii scoteau pe altii cu forta sa ii duca la anchete.
      Abia tarziu, dupa 23 dec, securitatea a trecut de partea demonstrantilor cand a vazut ca Ceausestii au fost arestati (mai degraba de frica armatei au schimbat tabara, nu de frica demonstrantilor).
      Pe mine ma mira ca abia acum s-a stabilit ca securitatea a tras in oameni, atat inainte cat si dupa 22 dec 1989. Cine a fost la revolutie, sau macar a fost contemporan cu revolutia, stia de mult acest lucru.
      • -6 (14 voturi)    
        felicitari (Marţi, 7 noiembrie 2017, 15:04)

        lulu1 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        felicitari. aveti o imaginatie bogata, daca nu bolnava
        • +1 (1 vot)    
          lulu, (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 12:19)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui lulu1

          strict de curios, unde ai fost in 21- 22 dec 1989?
          Afla ca multi au fost impuscati de aproape in acesta perioada, de la 1-2m, cu pistoletul, in spate sau in burta. Armata nu trage cu pistoletul, ei aveau AKM-uri si mitraliere, astea erau arme ale securitatii.
  • +17 (21 voturi)    
    Motivul pt care cetatenii nu au arme in Romania (Marţi, 7 noiembrie 2017, 12:02)

    Razvan_M [utilizator]

    Pai daca ar avea arme cum ar mai putea statul mafiot sa-si bata joc de cetateni zilnic si pe fatza? Securistii, slugile politicienilor, politicienii insisi si mafiotii (putem desena si relatii de echivalenta intre acestia) toti au arme. Oare de ce?
    • +10 (12 voturi)    
      P$D ul nu ar mai fi existat (Marţi, 7 noiembrie 2017, 12:29)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      romanii I ar fi “votat “ pe baronii P$D intr un fel original
  • +9 (15 voturi)    
    Daca si dupa atata timp credem ca a fost Revolutie (Marţi, 7 noiembrie 2017, 12:04)

    Miky60 [utilizator]

    Este de rau, nu o sa mai putem scapa de mintea de comunisti. Nu degeaba atatia voteaza cu psd-ciuma rosie si ei sunt la putere. S-a dovedit de atatea ori ce a fost cu adevarat.
  • +8 (10 voturi)    
    nu se poate (Marţi, 7 noiembrie 2017, 12:08)

    nash pandelica [utilizator]

    patriotii aia ?!
    totul pentru patrie !

    ce'au facut ei, nu e cumva tot ...abuz in serviciu ?!!:))

    unde or fi restul de arme, cele neinapoiate ?
    prin vilele ce si le'au ridicat in lumea noua...gata sa apere cuceririle lovirutiei....
    • +3 (5 voturi)    
      una (Marţi, 7 noiembrie 2017, 13:22)

      mos ion roata [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      cred ca e la Pitesti,la unu care nu sta pre bine cu bi bilica
  • +21 (23 voturi)    
    mda (Marţi, 7 noiembrie 2017, 12:14)

    SoulSearcher [utilizator]

    eu nu stiu daca mai exista vreun dubiu despre revolutia din 89`

    cred ca putem trece prin cartile de istorie ca de fapt marea revolutie a fost o tradare a securistilor din prim rang care l-a lasat pe ceausescu cu gura cascata, si l-au executat rapid ca sa fie siguri ca nu ii va arata cu degetul pe fiecare dintre ei.

    tradarea a fost facuta cu influentele externe evident, care i-au lasat apoi pe fostii securisti sa ramana la conducerea tarii in perioada de tranzitie care dupa parerea mea inca nu s-a terminat...

    putem vedea multe exemple ale securistilor care continua sa conduca tara prin interpusi si prin generatiile noi de "afaceristi" care s-au aciuat pe langa ei

    ex: ghita avea 23 ani cand facea trafic de combustibil sub umbrela fostilor securisti care acum erau generali SRI

    si multe alte sute de exemple care multi le stim, de la privatizari cu cantec, la trafic de armament, combustibil, de influenta, etc

    cum putem identifica securistii ? simplu: ei sunt acum generali SRI in rezerva, pensionati sau inca pe state de plata, care in continuare pot fi apelati pentru un mic trafic de influenta, o mica implicare prin alegeri de presedinti, procurori, etc...
    • -3 (3 voturi)    
      sau o mica sufragerie... (Marţi, 7 noiembrie 2017, 17:07)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      pai nu?
    • +3 (3 voturi)    
      pare sa fie o fisura mica in ce prezinti (Marţi, 7 noiembrie 2017, 21:40)

      matrix reloaded [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      deci securistii mari ( de prim rang spui) l-au tradat pe Ceausescu , dupa care (asa cum spune istoricul) i-au inarmat pe securistii mici si i-au trimis la omorat proletari. asa din prima si direct.

      si toata lumea a tacut timp de 30 de ani.
      evident au tacut si magistratii militari care au anchetat si judecat faptele.

      mai stii povesti de astea?
  • +15 (15 voturi)    
    Atat a durat? (Marţi, 7 noiembrie 2017, 12:19)

    MaQ [utilizator]

    Deci au trebuit aproape 30 ani sa aflam ca securistii au tras in oameni?
    Ca ei sunt de fapt teroristii?
    Astept cu mare interes condamnarile...
    • +8 (8 voturi)    
      eeee (Marţi, 7 noiembrie 2017, 12:35)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui MaQ

      a durat pe naiba !
      secretul lui polichinelle !

      si cand mi'amintesc ca, cu ocazia mortii marelui securist, au fost destui care l'au laudat. iar la sri au poza lui vlad ipe perete, ca parinte fondator :))

      la b1, finantatorul postului, fiul unui securist imbogatit ca prin farmec dupa lovirutie, il sustinea pe vlad cu infocare...
      ceea cea a si dus la alungarea lui orcan de la emisiunea x press.
      • +1 (1 vot)    
        interesant (Marţi, 7 noiembrie 2017, 19:37)

        muma_padurii [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        cum de unii forumisti sunt asa informati de stiu ce e agatat pe peretele SRIului.. probabil curiozitate de cetatean
    • +2 (2 voturi)    
      Cu teroristii lucrurile sunt cred, mai complicate (Marţi, 7 noiembrie 2017, 22:34)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui MaQ

      Ar trebui sa cautam si in DIA, acolo erau grupul de infiltrati ai Moscovei.
  • -1 (7 voturi)    
    Wow!Nu stiam. (Marţi, 7 noiembrie 2017, 12:47)

    delavrancea [utilizator]

    Au avut arme?Au si tras?
    Revolutie?Care revolutie?
    Nimic despre cei ce au "vizitat" Romania in acea perioada?
    Gata, ati gasit vinovatii.
  • +5 (5 voturi)    
    in sfarsit (Marţi, 7 noiembrie 2017, 12:50)

    stefan2008 [utilizator]

    Acum vreau sa-l vad pe Ion Iliescu judecat si condamnat la inchisoare. Gunoiul ala zicea deranjat ca nu stie cine a tras, cine erau "teroristii". Este evident ca stia. Avem nevoie doar de un procuror cu coaie care sa faca rechizitoriul ca la carte!
    Pentru nu stiu ce motiv, procurorul cu coaie care ar fi putut Kovesi nu a avut pana la urma coaie sa rezolve dosarul Revolutiei cat a fost procuror general. Este unica vina ce o pun asupra lui Kovesi in toata cariera ei.
    • 0 (0 voturi)    
      pt ca nu avea probe (Marţi, 7 noiembrie 2017, 19:36)

      muma_padurii [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

      probabil...
      care sa ii lege direct de uciderea manifestantilor - poate nu s-au prelevat probele cum trebuie, nu s-au efectuat interogari, nu au fost chemati martori care eventual sa ii recunoasca pe cei banuiti etc

      sigur ca s-au facut presiuni si musamalizari, dar cat anume exact e important de stiut - nu ne ajuta de loc mitologizarea unei forte imense , care sta asa, precum drobul de sare undeva, deasupra.
  • -1 (5 voturi)    
    lipsa in peisajul politic romanesc (Marţi, 7 noiembrie 2017, 13:06)

    stefan2008 [utilizator]

    In politica romaneasca lipsesc doua partide:
    1) partidul dosarului revolutiei
    2) partidul autostrazilor

    Eu le-as vota in ordinea asta.
  • +3 (7 voturi)    
    Crimele nu se prescriu (Marţi, 7 noiembrie 2017, 14:29)

    holinessdani [utilizator]

    Si atunci nu inteleg de ce nu sunt trimisi in judecata, chiar si acum.
    Ar fi un minim in onoarea celor care au murit atunci.
    Si oare toti astia mari anti-comunisti si mari reformatori si mari justitiari, mari jurnalisti, nu au nimic de spus?
    Astia incepand cu Iohanis, cu opozitia, cu societatea civila, cu USR, cu DNA, cu atatia si atatia care macina vorbe fara rost pe la televiziuni si ziare?
    Raul acolo a inceput si datorita lor Ro e atat de jos azi.
    Daca la conducerea tarii ar fi putut ajunge oameni adevarati, cinstiti, competenti si patrioti ca de exemplu Coposu, Ratiu si Regele Mihai Romania azi ar fi fost o tara frumoasa in care oamenii ar fi fericiti sa traiasca.
    • 0 (0 voturi)    
      crimele impotriva umanitatii nu se prescriu (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 12:21)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

      (sau impotriva omeniei, cum erau descrise in codul penal comunist).
      Celelalte (gen dat cu toporul in cap ptr ca i-a luat bricheta) se prescriu dupa 20 ani.
  • -2 (2 voturi)    
    pai nu (Marţi, 7 noiembrie 2017, 19:25)

    muma_padurii [utilizator]

    Din ce scrie - strict - in acel articol nu se poate afirma ca securistii au tras in multime ... doar ca au retras arme si munitie, care au fost folosite

    Daca poti conecta gloantele recuperate din cadavrele celor ucisi atunci cu cele predate pe liste, cu seriile lor de identificare, atunci poti spune ca au fost folosite acele arme cu scopul de a ucide.. si poti sa ii iei la intrebari ...

    mai intrigant e ca aceste liste cu armament erau cunoscute inca din 1990 , si nu am inteles de ce nu s-au folosit cum trebuie in investigatii, cu recoltarea de probe etc ( pe langa ipoteza invariabila a presiunilor pt musamalizare - dar atunci sa le aflam de unde si de la cine - NU e de ajuns sa "credem"/"stim noi" etc ca Iliescu & marea co. au facut si au dres ...)