Ce i-ar fi spus realizatorul radio Marius Vintila lui Liviu Dragnea in avionul Viena-Bucuresti: Ce va doresc eu e un proces cinstit in urma caruia sa mergeti la puscarie daca asta meritati

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 7 noiembrie 2017, 10:27 Actualitate | Esenţial

Realizatorul Radio Marius Vintila afirma, pe blogul personal, ca i-a spus duminica lui Liviu Dragnea, in cursa Viena-Bucuresti, ca isi bate joc de tara, ca minte un popor intreg si ca vrea sa legalizeze hotia. 

Acuzatiile pe care i le-a spus Vintila in fata liderului PSD sunt doar ultimul episod dintr-u sir de contestari publice la adresa lui Dragnea, printre care se numera incidentul recent de la Inalta Curte la care Dragnea a venit cu bodyguarzi sau huiduielile suportate in public la Sibiu si Hunedoara.

Relatarea lui Marius VIntila vine dupa ce Irina Vasilescu, care era cu el in avion, a postat duminica pe Facebook o fotografie cu Dragnea in aeroportul din Viena si a spus ca i-a transmis ca va merge direct la protestul din Piata Victoriei si ca "o sa va manance puscaria".



Vintila a scris luni seara pe blogul sau, ca gestul Irinei l-a incurajat sa-i spuna si el ceva lui Dragnea, chiar daca a avut emotii din cauza ca "Dragnea este cel mai puternic om din Romania".

Realizatorul radio sopne ca s-a dus si s-a asezat langa liderul PSD si bodyguarzii sai si s-a prezentat, dupa care l-a anuntat ca vrea sa-i spuna cateva lucruri.

Ce a urmat, potrivit relatarii de pe blogul lui Marius Vintila:

"Dragnea: (ridica privirea din carte, ma priveste in ochi, asteapta...)

Eu: - As fi vrut sa pot sa ma intilnesc intimplator cu cel mai puternic politician din tara mea si sa il felicit pentru activitatea pe care o are. Dar fiind vorba de dumneavoastra trebuie sa va spun...ca eu cred ca va bateti joc de tara asta si mintiti un popor intreg. Vreti sa legalizati hotia... (nu imi vine sa cred ce ii spun lui Dragnea!)

Dragnea (ma intrerupe): - ...pe ce va bazati?

Eu: - Domnu' Dragnea, sunteti un politician bun. Ma uit acum in ochii dumneavoastra si imi vine sa va cred. Dar amindoi stim adevarul. Ce va doresc eu e un proces cinstit in urma caruia sa mergeti la puscarie daca asta meritati. (Nimanui pina acum nu i-am mai dorit puscaria drept in fata.)

Dragnea: - Asa sa fie. Deocamdata lumea pare sa fie de acord cu...

Eu (il intrerup): Care lume? Domnu' Dragnea, in tara asta jumatate din oameni va urasc, si aia e jumatatea educata, iar celeilalte jumatati nu ii pasa de dumneavoastra. Sa stiti asta.

Ma ridic sa plec, dar ma intorc....

Eu: - Atit am vrut sa va spun daca tot am avut ocazia sa stau de vorba cu dumneavoastra. Am ales sa nu tac, ca ceilalti oameni din avion care v-ar fi spus probabil acelasi lucru. Si daca credeti ca e bine ce faceti, faceti in continuare!"
























Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

14728 vizualizari

  • +42 (48 voturi)    
    a (Marţi, 7 noiembrie 2017, 10:33)

    adrian67 [utilizator]

    Bravo Vintila. Sper ca urmatorul care-l intalneste sa fie un puscarias inca aflat in detentie.
    • +4 (6 voturi)    
      Da, cred ca este singura forma de comunicare (Marţi, 7 noiembrie 2017, 22:40)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui adrian67

      pe care o poate pricepe infractorul condamnat definitiv Dragnea
  • +21 (27 voturi)    
    proces corect (Marţi, 7 noiembrie 2017, 10:41)

    tiana [utilizator]

    ... dar cu pragul stabilit de Tudorel, sluga model!
    • -10 (18 voturi)    
      daca tot adnotam... (Marţi, 7 noiembrie 2017, 13:32)

      un_anarhist_moderat [utilizator] i-a raspuns lui tiana

      ... de ce sa ne limitam la ironia (wannabe) fina "pragul stabilit de Tudorel, sluga model"? putem adauga / elabora, dupa preferinte si afinitati, fara teama de a parea deplasati:

      - proces "corect"... dar cu rechizitoriul lui Portocala, sluga loiala...
      sau
      - proces "corect"... dar judecat numai de Stanciu (respectiv, pentru echilibrare, de Baltag)

      in rest ramane cum am vorbit:
      cainele moare de drum lung
      si mai ales:
      aceeasi mizerie
  • +25 (31 voturi)    
    i-a zis-o foarte bine, (Marţi, 7 noiembrie 2017, 10:43)

    pepper89 [utilizator]

    ceilalti romanilor i-o zic din strada
  • +25 (31 voturi)    
    bravo Matius Vintila (Marţi, 7 noiembrie 2017, 10:43)

    Catalin_N [utilizator]

    Respect pt un om caruia ii pasa de tarisoara noastra draga si o spune public in fata sefului mafiei PSD .
  • -17 (29 voturi)    
    "Dar amindoi stim adevarul." (Marţi, 7 noiembrie 2017, 10:53)

    king david hotel [utilizator]

    Buna asta. Sunt sincer invidios, pentru ca as vrea sa fiu si eu asa sigur.
    • +10 (18 voturi)    
      Poti fi sigur de un lucru (Marţi, 7 noiembrie 2017, 12:40)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      Esti un inept postac al propagandei psd-iste !
  • -24 (34 voturi)    
    pai... (Marţi, 7 noiembrie 2017, 11:02)

    tache3 [utilizator]

    nu-i chiar asa! Bravul radioziarist de 50 de ani cred ca s-a inteles cu prietena lui de voyage Irinuca Olive Vasilescu:du-te tu prima sa vad ce si cum s-apoi vin eu ca-s mai tare etc si-l fac praf!
    • +2 (2 voturi)    
      Ce "nu e chiar asa"? (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 11:31)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui tache3

      Ca dragnea nu e un infractor, ca nu dorim ca infractorii sa conduca tara, ca dorim ca infractorii sa isi primeasca pedepsele meritate? Clarifica
  • +13 (15 voturi)    
    Omul a recunoscut implicit ca inca ii era frica (Marţi, 7 noiembrie 2017, 11:57)

    Susufler0 [utilizator]

    cand ii spunea ce-i spunea !

    PS. Nu-i fac vina, Doamne fereste, dar cred ca si din cauza asta nu suntem inca un stat de drept !
  • +12 (16 voturi)    
    Tot respectul (Marţi, 7 noiembrie 2017, 12:24)

    Sati [utilizator]

    pentru Marius Vintila.
  • -4 (18 voturi)    
    auzi (Marţi, 7 noiembrie 2017, 12:39)

    bobyrou [utilizator]

    am citit blogul lui si articolul asta. Cam asta e diferenta intre oamenii mici si cei mari. In caz ca aveti vreun dubiu... nu Vintila sau cucoana lui au fost oamenii mari.
    • +6 (12 voturi)    
      si, (Marţi, 7 noiembrie 2017, 13:30)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui bobyrou

      concret, care-i diferenta aia pe care o clamezi?
      in ce consta?
      exceptand faptul ca dragnea e un condamnat penal aflat in timpul executarii pedepsei, iar Marius Vintila, nu.
      • +4 (8 voturi)    
        citeste (Marţi, 7 noiembrie 2017, 14:02)

        bobyrou [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        postarea lui din blog si daca esti in stare sa analizezi iti dai seama.
        • 0 (2 voturi)    
          Ai argumente? (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 11:34)

          Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui bobyrou

          Sau doar ata ati primit de la partid.
    • +2 (2 voturi)    
      Ha ha ha (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 11:33)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui bobyrou

      Dragnea "omul mare"? Ce penibil, un repetent de duzina, cu un intelect modest dar pus pe capatuiala si furtisag cu orice pret, lipsit de orice repere morale. Poate doar un mare infractor dar si acolo e tot de duzina. Penibil micule postac belinos!
  • -8 (20 voturi)    
    Si eu, si eu... (Marţi, 7 noiembrie 2017, 14:40)

    Gigi Kent [utilizator]

    Si eu i-am scris o data lui Dragnea. Pe Facebook. Si i-am cerut sa desfiinteze conceptul de "ONG de utilitate publica". Pai ori suntem de dreapta or nu mai suntem. Ma rog...eu, ca el nu!

    Adicatelea nu mai vreau sa-l finantez pe Liiceanu din banii mei sa spuna minciuni. Sa spuna pe banii lui. Si Liiceanu tot de dreapta fiind. In capul lui.
  • +7 (13 voturi)    
    un penal de exceptie (Marţi, 7 noiembrie 2017, 15:08)

    mistydo [utilizator]

    Care condamnat penal din Romania mai poate sa circule unde vrea el? Dar el primeste aprobari de exceptie, ca de...este Presedintele Camerii Deputatilor. Credeti ca se schimba ceva cand va fi declarat recidivist?
  • -3 (5 voturi)    
    Intalnire de gradul.. trei (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 5:32)

    Alex735 [utilizator]

    Intre un penal si un.. praf (pe nas).
    • +2 (2 voturi)    
      Penibila confuzie (Miercuri, 8 noiembrie 2017, 11:35)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Alex735

      Cel cu "praful" e Gheorghe. Tie de la ce ti se trage? De la bautura ieftina dar in cantitate mare?