Un urs a incercat sa intre in Cabana Postavarul, in judetul Brasov

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 5 noiembrie 2017, 10:08 Actualitate | Esenţial

Un urs a distrus, noaptea trecuta, usa de la intrarea in Cabana Postavarul, din Masivul Postavarul, incercand sa patrunda in cladire, administratorul cabanei, Rolf Truetsch, apeland numarul 112 pentru a solicita ajutor, a precizat purtatorul de cuvant al Inspectoratului Judetean de Jandarmi Brasov, Ciprian Aldea, citat de Agerpres.

Acesta a spus ca nu este pentru prima data cand ursul da tarcoale cabanei, cel mai probabil animalul cautand hrana. Aseara, in zona se aflau in jur de 50 de turisti. Nimeni nu a fost atacat sau ranit.

In zona s-a deplasat un subofiter de la Jandarmeria Montana care a ramas la cabana pe parcursul noptii, a mai spus Ciprian Aldea.

Administratorul cabanei solicita ca autoritatile competente sa ia masuri concrete cat mai repede posibil avand in vedere ca la cabana Postavarul vor ajunge tot mai multi turisti odata cu inceperea sezonului de schi.

Alte apeluri la 112 au venit sambata seara de la locuitori din zona cartierului Racadau, din municipiul resedinta, unde a fost vazut un urs la tomberoane pe strada Arinului. Si pe strada Jupiter, langa piata Asta a fost semnalata, in jurul orei 2,30, prezenta unui pui de urs. In ultimele saptamani, in zona cartierului Racadau, locatarii au semnalat prezenta mai multor ursi care coboara din padure odata cu lasarea intinericului, pentu a veni la tomberoanele de gunoi.

Vineri seara, un tanar de 28 de ani din localitatea brasoveana Harseni a fost atacat de un urs in apropierea unei ferme. In urma cu doua saptamani, in municipiul Fagaras, o fetita de 14 ani a fost atacata de urs pe o strada din oras in timp ce se deplasa la scoala. Autoritatile locale din mai multe localitati din judet au facut demersuri la Ministerul Mediului cerand recoltarea a sase exemplare, dar, deocamdata, se pare ca doar pentru ursul de la Fagaras s-a primit aprobare in acest sens.

Reprezentantii Regiei Locale a Padurilor Kronstadt din Brasov, subordonata Consiliului Local, au precizat de nenumarate ori ca ursii s-au inmultit foarte mult in ultimii ani. Numai in zona administrata de Kronstadt, cuprinsa intre Brasov-Poiana Brasov-Predeal, exista un numar de 100 de exemplare de animale, desi nu ar trebuit sa existe mai mult de 20.























Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

3539 vizualizari

  • -2 (20 voturi)    
    PSDeilor dati liber si la braconaj + liber la..... (Duminică, 5 noiembrie 2017, 10:19)

    Plagarus [utilizator]

    .....defrisatul la ras in rezervatii naturale si nu numai !
  • -8 (36 voturi)    
    cam exagerate aceste apeluri la 112 (Duminică, 5 noiembrie 2017, 10:52)

    Boham [utilizator]

    sa stai in varf de munte si sa te plangi ca ai vazut un urs in jurul cabanei mi se pare ridicol... sau sa apelezi 112 pt ca un urs e la tomberoane in Racadau (Brasov)

    acolo tin minte ca vedeam si acum 10-15 ani in fiecare seara zeci ce masini cu turisti care asteptau sa apara ursul la tomberoane

    PS nu stie nimeni cati ursi suint, totul e aproximat si in general aproximarile se fac in sus, spre maxim admis ca sa aiba motiv sa-i impuste (pt ca din vanatori cei care conduc regia padurilor fac MII de euro)
    • +11 (21 voturi)    
      Nu sa-ti sparga usa (Duminică, 5 noiembrie 2017, 11:26)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui Boham

      Dar nu cred ca au fost ursi care sa iti sparga usa si sa intre peste tine in casa.
      • 0 (10 voturi)    
        Ursul nu a intrat in cabana (Duminică, 5 noiembrie 2017, 12:09)

        Kivek [utilizator] i-a raspuns lui galeo

        ursul a vrut sa intre in cantina cabanei unde e mancarea, care e o cladire auxiliara, nu a vrut sa intre in cabana unde sunt turistii
    • +6 (8 voturi)    
      La cota 1400... (Duminică, 5 noiembrie 2017, 12:15)

      motanul_gri [utilizator] i-a raspuns lui Boham

      la Sinaia, ursii erau in urma cu cativa ani vedete. Seara de seara, turistii ateptau venirea lor cu camerele de filmat pregatite.
      ---------

      Un urs intra intr-o cabana si ii zice receptionerului:
      -Te rog, adu-mi o bere rece.
      -Poftim berea, dar sa stii ca te costa 50 de euro.
      Ursul scoate banii si plateste.

      Dupa ceva timp, cabanierul cauta sa intre in discutie cu vizitatorul:
      -Stii, pe la cabana noastra nu a mai trecut niciodata vreun urs...
      -Nici nu ma mir, la preturile astea ...
    • +3 (3 voturi)    
      1) de ce nu-i exporta? (Duminică, 5 noiembrie 2017, 13:31)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui Boham

      de ce sa.i recolteze? Ce ridicol suna
      2) de ce nu-i muta pe un teren de vanatoare si sa aduca vanatori pe mii de euro sa-i vaneze, nu sa-i recolteze.
      Nu e mai profitabil?
      Daca sunt mai tari cei de la protectia animalelor, atunci sa le dea ursilor anticonceptionale, sa le faca locuri de hranit, dat in padure, nu in orase/ sate.
      • +4 (8 voturi)    
        ... (Duminică, 5 noiembrie 2017, 17:12)

        tirolez [utilizator] i-a raspuns lui nick24

        Cine ii vrea? Cumparasera elvetienii un urs din Polonia, in 2 ani l-au dat inapoi din cauza plangerilor (turisti+ crescatori de animale). Dar , na, acolo e Elvetia, oamenii sunt mai importanti.
  • -3 (9 voturi)    
    intrebare: (Duminică, 5 noiembrie 2017, 11:12)

    iodixit [utilizator]

    e posibil ca ursii sa fi venit din alte parti (or fi auzit ca-i rost de mincare 24/7) si nu s-au inmultit acolo? e o chestie care se numeste migratie se care de obicei se face de la mi rau, la mai bine!
    • +1 (5 voturi)    
      La cate paduri se taie (Duminică, 5 noiembrie 2017, 12:10)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui iodixit

      Ilegal ori legal bineinteles ca ii cam afecteaza si pe ei afectandu le habitatul. Nu am vazut pana acum ciobani sa sune la 112. Am fist in vizita la o stana cu 50 -60 de oi, 4 ciobani si 15 caini ! M a mirat numarul mare de caini, fiecare cat o oaie. Le dadea zer sa mance si motivul pt asa multi caini era ursul sau eventual lupi.
    • +4 (8 voturi)    
      Da, n-au dat mâncare la urși în Covasna :) (Duminică, 5 noiembrie 2017, 13:10)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui iodixit

      Problema e anotimpul. Spre sfârșitul toamnei e mai puțină hrană în pădure, iar așezările umane au întotdeauna hrană.

      Dacă vrei să susții că România nu are 6.000 de urși, ci numai 3.000, n-ai decât să susții. Dar tot sunt foarte mulți, în condițiile în care toată Europa (fără Rusia) are 15.000.

      Iar dacă mai scazi cu de la tine putere încă 3.000 din România, rămân doar 12.000 în Europa, deci un sfert din ei în România. Ești conștient că România a devenit țara urșilor chiar dacă numărul lor ar fi doar jumătate din cel estimat? Când trăiești pă asfalt în București ai impresia că urșii sunt niște drăgălași, că hrana lor nu provine de la tine.
      • -1 (3 voturi)    
        Ba da (Duminică, 5 noiembrie 2017, 20:50)

        Nautilus [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        Hrana ursului chiar de acolo provine, de la om.

        Ursul brun e foarte inteligent, aproape la fel de deștept ca omul. Știe foarte bine să își procure hrana de acolo de unde NU e nevoit să alerge toată ziua după ea, ca să o vâneze. De la tomberon, de prin grădinile oamenilor, de prin cotețele de păsări sau stâne. Pe măsură ce oamenii intră în teritoriul urşilor şi lasă după ei gunoaie comestibile, urşii sunt din ce în ce mai tentaţi să se apropie de oameni, pe care îi asociază cu dobândirea uşoară a hranei. Şi, pe măsură ce hrana e mai uşor de găsit, se înmulţesc mai repede. Ursoaicele cu 3 pui erau o raritate cu 1-2 generații în urmă. Acum situația e puțin diferită.

        Eco-tastaturiştii zic că intrarea oamenilor în sălbăticie (turiştii, cabanele, vilele, drumurile tăiate prin pădure) distruge mediul de viaţă al animalelor. Dar asta funcţionează numai când e vorba de animale dependente de o poziţie anume în lanţul trofic. Ursul panda nu poate supravieţui fără bambus, zăganul se hrăneşte numai cu cadavrele animalelor mari. În timp ce ursul brun, ca şi omul, ratonul, furnica, porcul sau șobolanul, își asigură traiul pe orice continent, fiindcă ştie să îşi extragă caloriile necesare din aproape orice e digerabil.
        • +1 (3 voturi)    
          Hrana provine de la om, nu de la bucureștean :) (Luni, 6 noiembrie 2017, 1:25)

          Harald [utilizator] i-a raspuns lui Nautilus

          Exact asta scrisesem și eu în postarea la care ai răspuns. Hrana ursului provine de la om, dar nu de la bucureșteanul ecologist de tastatură.

          Omul crește oi, omul cultivă diverse, omul lasă o mulțime de resturi menajere, așa că e firesc ca ursul să profite. Dar bucureșteanul nu crește oi și nu cultivă nimic, e firesc să nu aibă conflicte cu ursul, ajungând astfel să-i țină partea. De unde și expresia: ”ce faci, tu ții cu ursul?” :)
  • +1 (7 voturi)    
    numaratoare (Duminică, 5 noiembrie 2017, 11:47)

    cugetatorul [utilizator]

    Eu nu cred ca sunt 7000 ursi cum s-a mai sugerat, cred ca sunt cel putin de 4 ori mai multi, dar cine sta
    sa-i numere, viata omului nu e pretuita in tarile din
    lumea a 4-a
  • +7 (13 voturi)    
    Ce s-a constatat experimental ? (Duminică, 5 noiembrie 2017, 12:55)

    Sparafucile [utilizator]

    Ce ? Ca cei mai indirjiti aparatori si simpatizanti ai ursilor sunt ECOLOGISTII de TASTATURA , care traiesc la caldurica in mari orase situate la ses , departe de atacurile ursilor si intr-o siguranta totala . Si acuma urmeaza intrebarea : ar parea absurd daca pe toti acestia i-am considera NEELIGIBILI in a exprima pareri despre atacurile ursilor asupra comunitatilor umane aflate in zone de munte sau impadurite ? Pentru ca daca i-am considera eligibili , ar mai ramine sa-i intrebam si pe borfasii care populeaza puscariile daca nu cumva ar fi nimerit sa suprimam Codul Penal . Doua puncte urmate de litera D .
  • -2 (10 voturi)    
    It's a men's world (Duminică, 5 noiembrie 2017, 15:24)

    Barabas [utilizator]

    Ieri noapte un urs înfometat a căutat de mâncare in cabana construită pe teritoriul sau de către oameni. Nu a găsit nimic dar după câteva ore un om înarmat și antrenat sa ucidă a apărut in zona. Mai mulți ursi și pui de ursi înfometați au ieșit sa caute de mâncare prin oraș, unii dintre ei au avut neșansa sa se întâlnească cu prădătorul cel mai nemilos și mai inteligent de pe planeta, mulți nu au supraviețuit iar cei care au scăpat sunt acum haituiti și urmăriți îndeaproape.
    • +1 (7 voturi)    
      Câți urși are Ungaria, Barabas? (Duminică, 5 noiembrie 2017, 16:43)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui Barabas

      Nu vrei să mai iei vreo 7 - 800 la tine? Le faci un bine și urșilor, le faci un bine și românilor. Win-win :)

      Mai poți lua alți 7 - 800 de urși să-i duci în Germania, că acolo nu umblă niciunul în libertate. Îl împușcă poliția imediat cum îl vede, chiar dacă e venit zeci de kilometri prin Austria, din Slovenia. Fii ecologist european, nu da lecții românilor.
  • +2 (2 voturi)    
    Stânga-dreapta ?! (Duminică, 5 noiembrie 2017, 18:55)

    tripluics [utilizator]

    Ursul o fi fost suporter al lui Dinamo, a venit să-l caute pe Negoiţă, dar n-a ştiut săracul în ce parte se deschide uşa !
  • +1 (1 vot)    
    Normal, ... (Luni, 6 noiembrie 2017, 7:39)

    Eu the first [utilizator]

    ... daca tai padurile, ca ursii sa nu mai gaseasca de mancare in mediul lor natural, si mai ales acuma toamna, inainte de hibernare (care si aia-i afectata, ca nu mai gasesc locuri bune de hibernat daca din padure raman doar butucii), sa caute de mancare unde miroase a mancare, chiar daca nu e mediul lor natural.

    O sa dureze o suta de ani sa se repare ce se strica acuma. Si de reparat inca nici nu ne-am apucat, inca stricam pe rupte.