Ministrul Justitiei, dupa ce Dan Voiculescu a cerut sa beneficieze de legea recursului compensatoriu: Fostilor detinuti cu cauze la CEDO, le putem da compensatie financiara

de N.O.     HotNews.ro
Vineri, 3 noiembrie 2017, 12:24 Actualitate | Esenţial


Dan Voiculescu
Foto: Hotnews
Ministrul Justitiei, Tudorel Toader, a declarat, vineri, ca legea recursului compensatoriu nu se aplica si detinutilor care au fost eliberati din penitenciare, precizarile venind dupa ce Dan Voiculescu, pus in libertate in vara, cere instantei sa beneficieze de aceasta lege, relateaza News.ro. Ministrul Justitiei a mai spus ca fostii detinuti care au proces la Curtea Europeana a Drepturilor Omului (CEDO) nu pot primi zile considerate executate in baza legii recursului compensatoriu, fiind deja liberi, insa pot primi compensatie financiara pentru fiecare zi de detentie necorespunzatoare.

"Liberarea inseamna sa il scoti din penitenciar. Daca ala e deja eliberat, de unde sa il mai scoti? El e acasa. Nu poti sa ii dai zile libere, daca el a iesit deja din penitenciar. Exista o alta ipoteza, acei mii de fosti detinuti, multe mii de fosti detinuti ale caror cauze aflate la CEDO au fost suspendate, in vederea pronuntarii deciziei pilot, decizie care se refera la toata lumea care a stat in penitenciar. Alora nu ai cum sa le dai zile compensatorii, ca sunt deja acasa. Cu ei se pune problema daca nu cumva trebuie sa procedam precum bulgarii, ungurii, italienii, altii, sa le dam compensatie financiara pentru fiecare zi de detentie in conditii necorespunzatoare", a declarat ministrul Justitiei.

Intrebat despre cazul barbatului care a violat o femeie in Capitala si care fusese eliberat in baza legii recursului compensatoriu, dupa o condamnare la 10 ani de inchisoare pentru ca a violat o fetita de 13 ani, Tudorel Toader a spus ca proiectul de lege a plecat de la minister, in 2016, sub o alta forma, insa a fost modificat in Parlament.

"Proiectul de lege a plecat de la minister in octombrie anul trecut, s-a dus la CSM in noiembrie anul trecut, care a sustinut ca in loc de zile castig pentru liberare conditionata este mai eficienta masura daca se considera zile efectiv executate. Deci a plecat trei zile beneficiu pentru liberare conditionata. De la CSM a venit ca este bine, dar si mai bine daca cele trei zile la 30 in conditii necorespunzatoare ar fi considerate efectiv executate. Dupa care in Parlament s-a modificat, s-a schimbat, asadar, sensul solutiei, din trei zile s-au facut sase. Legea si-a urmat drumul ei de adoptare, a intrat in vigoare. Studiul de impact se face in procedura de legiferare, de adoptare a legii, si nu cand legea intra in vigoare. Cand legea a intrat in vigoare, esti obligat sa o pui in aplicare. Cautati in istoricul legiferarii si veti vedea pozitia ministerului fata de aceasta lege", a explicat Toader.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2729 vizualizari

  • +30 (34 voturi)    
    dar de recuoperat bain de la el (Vineri, 3 noiembrie 2017, 12:37)

    coloneze [utilizator]

    ai recuperat TUDORELE? esti mai rau ca Ciordache
  • +31 (35 voturi)    
    wtf? (Vineri, 3 noiembrie 2017, 12:41)

    cvi [utilizator]

    Adica il bagi la inchisoare pt. ca prejudiciat statul. Nu recuperezi aproape nimic. El porcaieste justitia cum stie mai bine, zi de zi, nu-si recunoaste fapta si, totusi, il eliberezi conditionat, in ciuda unei legi care prevede ca nu pot fi eliberati conditionat cei care nu platesc paguba. Acum ii mai dam si bani?
  • +25 (29 voturi)    
    Gunoaie! (Vineri, 3 noiembrie 2017, 12:42)

    kent8 [utilizator]

    Toti se spala pe maini acum ca infractorii eliberati de ei incep sa violeze. Nu mai e mult pana vom auzi de crime comise de astia.
  • +18 (22 voturi)    
    Normal toderica (Vineri, 3 noiembrie 2017, 13:57)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Daca nu a putut recupera prejudiciul macar statul sa-l dea inca o date inapoi infractorului. Ca asa e "justitia" rosie. Ce penibil sa inchei o cariera onorabila cu astfel de prestatie penibila de ministru marioneta.
  • +15 (19 voturi)    
    pai daca tot e vorba (Vineri, 3 noiembrie 2017, 14:29)

    nash pandelica [utilizator]

    de o compensatie in bani, ca varanu e sarac, pensionar, mananca varza calita cu carnati macelaresti, ar fi corect sa'i plateasca si pt. fiecare carte ..conceputa in parnaie.
    drepturi de autor !
  • +18 (20 voturi)    
    ce compensare... (Vineri, 3 noiembrie 2017, 14:36)

    astronaut [utilizator]

    mai vrea onor ''varanul'', oare a achitat datoriile la stat, nici nu trebuia liberat pana sa se recupereze prejudiciul s'acum fiind liber ,participa activ la punerea in practica a proiectului USL2 , miza fiind legile Justitiei si suspendarea Presedintelui !
  • +10 (12 voturi)    
    pai (Vineri, 3 noiembrie 2017, 15:12)

    jescu [utilizator]

    Daca a stat in 4 metri patrati, sau 6 m cubi sau cum era legea,...da, sa-i dea despagubiri. Dar daca a stat in cativa zeci de metri patrati ce sa mai primeasca ? Eventual sa plateasca el despagubiri celor care au stat ingramaditi din cauza lui.
    • +5 (7 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Vineri, 3 noiembrie 2017, 21:03)

      [anonim] i-a raspuns lui jescu

  • +14 (16 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 3 noiembrie 2017, 15:23)

    [anonim]

  • +7 (9 voturi)    
    simplu !!!!! (Vineri, 3 noiembrie 2017, 16:15)

    asada [utilizator]

    Toderica adu ma bani de la mata de acasa si despagubeste ma magraonul !!!!!
    • +1 (3 voturi)    
      tudorel nevinovatul (Vineri, 3 noiembrie 2017, 22:02)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui asada

      cica proiectul legii recursului compensatoriu a plecat de la ministru cu 3 zile pe luna reducere de pedeapta. A iesit de la comisia juridica cu 6 zile si o lunga lista cu exceptii
      Proiectul pentru legile justitiei a lui Tudorel prevad ca presedintele Romaniei sa fie decidentul final in numirile sefilor din justitie. Si aceste legi ajung ca si precedenta la comisia juridica din parlament unde nemaipomenitiii experti PSD: Nicolicea, Iordache, Serban vegheaza . . .
  • -1 (1 vot)    
    Comunismul a avut 3 faze: (Duminică, 5 noiembrie 2017, 8:20)

    John M. [utilizator]

    prostia, absurdul si grotescul.
    Dar asta ce faza mai e ?!