"Stai, politia! Nu te apropia!". Daca nu va opriti cand auziti aceasta formula, politistii vor prezuma ca vreti sa fiti violenti

de Red. Stiri     HotNews.ro
Joi, 2 noiembrie 2017, 18:07 Actualitate | Esenţial

Politist rutier in trafic
Foto: Facebook / Politia Romana
Ministerul de Interne ia masuri pentru protejarea politistilor, pe fondul crimelor si actelor de violenta impotriva acestora din ultimul an. Astfel, un proiect de modificare a Legii 218/2002 privind organizarea Poliției Romane prevede ca politistul va putea cere oricarei persoane "vizate de masuri politienesti" sa tina mainile la vedere sau sa adopte o pozitie inofensiva.

De asemenea, proiectul arata ca "se prezumă intenția săvârșirii unei acțiuni violente îndreptate împotriva polițistului" daca o persoana nu respecta cererile de mai sus sau daca se apropie de politist dupa ce acesta a somat-o prin cuvintele "Stai, poliția! – Nu te apropia!".

Reamintim ca in luna iulie un politist din Suceava a fost ucis in timpul serviciului, un alt politist din Sibiu a fost atacat si dezarmat in Sibiu de doi hoti de lemne in septembrie, iar un politist iesean a fost atacat cu sabia de un interlop.

Citeste aici proiectul de lege integral























​VIDEO MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii HotNews.ro

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care a avut loc luni dimineata.
  • Intalnirea s-a incheiat. Urmareste VIDEO in articol

5964 vizualizari

  • +18 (52 voturi)    
    cazuri (Joi, 2 noiembrie 2017, 18:18)

    bobyrou [utilizator]

    sunt cazuri si cazuri. Aceste dobitocenii n-ar trebui sa fie impuse prin lege. Ce facem cand o persoana are probleme cu auzul sau daca domnul politist vorbeste ca in punga, intentionat sau nu. Au fost fel de fel de astfel de cazuri in america. Invatati de la altii, ca stim ca nu suntem in stare
    • +27 (29 voturi)    
      ... (Joi, 2 noiembrie 2017, 20:58)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui bobyrou

      bodycam la fiecare politist, cat timp e la servici...

      cine ataca/loveste un politist -> pedepse doar cu executare si fara reduceri pentru buna purtare.

      abuzurile politistilor rasplatite cu aceleasi pedepse.
      • +8 (10 voturi)    
        cred ca (Vineri, 3 noiembrie 2017, 9:44)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

        sub aparenta legalizarii protectiei politistilor se incearca de fapt legalizarea viitoarelor "reactii rapide" in cazul manifestarilor anti guvern si psd+alde.
        • -4 (6 voturi)    
          sau poate... (Vineri, 3 noiembrie 2017, 10:23)

          adrianhn [utilizator] i-a raspuns lui nahir

          Nu toata lumea are o obsesie cu PSD, si unii chiar fac legi sa apere politistii. Sau PSD a provocat mai multe atacuri asupra politistilor si acum da legi sa ii apere, sau poate oamenii soparla ne-au invadat deja si se ascund in spatele PSD. Sau poate PSD e dumnezeu si ei au creat universul si acum dau legi ca sa il distruga.

          Orice e posibil pentru haterii PSD.
          • +2 (2 voturi)    
            Sa stii ca exact asta a avut in vedere (Vineri, 3 noiembrie 2017, 17:36)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui adrianhn

            teleormaneanca Carmen !

            Mai, pana ieri seara la ora 23:43 am informatii ca pesedistii nu dezvoltasera obsesii vis a vis de ei insisi !

            PS. Evident ca tu erai printre ei, dar deja au inceput sa te miroasa ca esti ateu !
        • +2 (2 voturi)    
          dar legile big brother? (Vineri, 3 noiembrie 2017, 10:48)

          cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui nahir

          ar fi bune sau nu? probabil ca nu. erau bune cand erau propuse de tehnocrati (ca nu aveam nimic de ascuns) dar acum probabil ca daca le-ar propune psd nu ar fi bune
          • 0 (2 voturi)    
            Legea respectiva (Vineri, 3 noiembrie 2017, 11:18)

            ionisus [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

            Exista, deja si oricum, cu sau fara lege suntem urmariti permanent, fara sa stim asta.
            Legislatia big brother este implementata, ''pas cu pas'', indiferent cine e(aparent) la guvernare in Romania, pentru ca la ''investire'' in functie, atat ''Presedintele'' Romaniei cat si alti factori ''decidenti'' in Romania, merg la licurici pentru a i se aduce la cunostinta ''foaia de parcurs''! Adica, pentru a primi lista cu ''probleme'' pe care le au de rezolvat.
            E usor de observat cum, dupa alegeri, toate guvernele si Presedintele Romaniei, uita brusc promisiunile din campanie si fac exact ce spuneau ca nu vor face.
            Pentru ca, de fapt, ei nu decid ci doar executa!
      • +2 (2 voturi)    
        dar abuzurile POLITISTILOR asupra cetatenilor? (Vineri, 3 noiembrie 2017, 10:31)

        Boham [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

        pai vezi ca politistii nu vor sa fie pedepsiti pt abuzuri si tocmai asta e scopul legii, sa dea voie unor politisti sa blocheze proteste de strada impotriva guvernului
  • -10 (34 voturi)    
    În Ținutul Secuiesc cum procedăm? (Joi, 2 noiembrie 2017, 18:40)

    Nyk1 [utilizator]

    Acolo poate polițiștii nici nu știu cum se spune „Stai, Poliția, nu te apropia!”, sau chiar dacă știu să spună, este puțin probabil să fie înțeleși.
    • +22 (32 voturi)    
      nu exista tinutul secuiesc (Joi, 2 noiembrie 2017, 21:22)

      adrianhn [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      tinutul secuies exista doar in capul unor unguri cu probleme la mansarda care se viseaza secui acum.

      Daca oamenii din Hargita si Covasna nu inteleg romana, atunci poate ar fi folositor sa o invete. Daca cineva nu stie romana si bea clor in loc de apa... nu cred ca e vina statului ca unii oameni sunt inculti sau greu de cap.
    • +14 (18 voturi)    
      Mai inciti mult la separatism? (Vineri, 3 noiembrie 2017, 6:46)

      OmulNou [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Ai invatat bine lectia putinista din estul Ucrainei, postacule, dar nu se aplica in Romania.
  • -7 (19 voturi)    
    . (Joi, 2 noiembrie 2017, 18:54)

    theo667 [utilizator]

    Stai politia! nu te apropia, am dat cu gaze!
  • +12 (20 voturi)    
    Hm (Joi, 2 noiembrie 2017, 19:14)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    << De asemenea, proiectul arata ca "se prezumă intenția săvârșirii unei acțiuni violente îndreptate împotriva polițistului"[...] >>

    Ce s-a intamplat cu aclamata regula a Sultanului Mustata care spune ca nu ai voie sa presupui, trebuie dovedit pana la cea mai mica urma de indoiala ca a fost rea-credinta?

    Deci e dupa chef, sa inteleg?
  • +1 (21 voturi)    
    Se pregateste ce ? (Joi, 2 noiembrie 2017, 19:17)

    Robert M [utilizator]

    Oare ce se ascunde in spatele acestor masuri ?
    • -6 (20 voturi)    
      Se ascunde... (Vineri, 3 noiembrie 2017, 2:46)

      Godzillagrrr [utilizator] i-a raspuns lui Robert M

      ... o conspiratie mondiala.
    • +4 (10 voturi)    
      Reinstaurarea dictaturii PSD (Vineri, 3 noiembrie 2017, 6:24)

      OmulNou [utilizator] i-a raspuns lui Robert M

      cu politia ca organ de represiune.

      Ce altceva poate fi?
  • +12 (20 voturi)    
    Aduceti niste politisti americani (Joi, 2 noiembrie 2017, 19:33)

    John M. [utilizator]

    in schimb de experienta, sa patruleze cu cei romani. Asa vor invata toti borfasii ca a ameninta un politist (legea) inseamna sinucidere curata, iar randurile interlopilor vor fi fatalmente injumatatite.
    • +5 (13 voturi)    
      Avand in vedere ca politia si interlopii (Vineri, 3 noiembrie 2017, 6:23)

      OmulNou [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      uneori lucreaza mana-in-mana, ca la Timisoara de exemplu, asta e o falsa problema inventata de PSD ca sa dea politiei mai multe puteri, sa-i poata folosi ca organ de represiune fiindca PSD n-a iesit din comunism.
  • +5 (25 voturi)    
    Surzii vor fi impuscati (Joi, 2 noiembrie 2017, 19:40)

    AdrianBorza [utilizator]

    Deci prin lege orice persoana care e surda poate fi impuscata pentru ca se prezuma ca e violenta.

    Halal lege.
    • +5 (11 voturi)    
      Crezi ca PSD gandeste pana acolo? (Vineri, 3 noiembrie 2017, 6:21)

      OmulNou [utilizator] i-a raspuns lui AdrianBorza

      Nu, ei vor doar sa reinstaureze tirania cat mai repede.
    • -2 (2 voturi)    
      Surzii (Vineri, 3 noiembrie 2017, 8:25)

      Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui AdrianBorza

      N-ai tu grija,!
      Surzii inteleg mai bine decat tine indemnul " Stai!" sau Opreste-te!
    • +1 (1 vot)    
      hai nha (Vineri, 3 noiembrie 2017, 11:13)

      coor [utilizator] i-a raspuns lui AdrianBorza

      daca esti daltonist poti trece pe rosu ?
      • +1 (1 vot)    
        Nu, evident dar treci si daca nu te omoara (Vineri, 3 noiembrie 2017, 11:59)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui coor

        vreo masina, iti da amenda militianul care iti va zice : "Nu stiu nene, te descurci cu Danton al tau la Judecatorie, eu te-am prins ca ai trecut pe rosu, te-am ars"!

        Deci si intr-un caz si in celalalt o poti mierli : fie de pistolul politistului, fie de masina care te calca !

        PS. Dar cum spui tu, legea trebuie respectata ! :))
        • +1 (1 vot)    
          nu te pune ba (Vineri, 3 noiembrie 2017, 14:57)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          cu melitzea, melitzea,
          ca te baga ba
          la gherla, la gherla
          si nu te scoate ba
          nici mata nici tactu
          chiar dac'ar fi parlamentari !

          au aratat ce pot in cazul boureanu, care a scapat cu cativa dinti scosi.
    • +2 (2 voturi)    
      Ale naibii prezumtii, cat de nedrept functioneaza (Vineri, 3 noiembrie 2017, 12:11)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui AdrianBorza

      Politaiul il mierleste pe surd fiindca il prezuma a fi violent iar legea
      il prezuma pe tablagiu ca fiind nevinovat !

      PS. Vorba ta, "halal lege"!

      PPS. Duduia Carmen, treceti in proiectul ala al dvs si obligativitatea ca politistul sa aiba atasat la caşcheta un mic banner reflectorizant pe care sa scrie in romana precum si in principalele limbi de circulatie internationala "Stai, Politia - Nu te apropia !"

      PPPS. Incerc si eu, dupa puteri (modeste, e-adevarat) sa-mi fac datoria de cetatean, nimic altceva !
  • +9 (13 voturi)    
    xxxxl (Joi, 2 noiembrie 2017, 19:48)

    vorbeste lumea [utilizator]

    foarte ca lumea ... da' o merge si cu ungurii ...???
    • +4 (8 voturi)    
      pentru preventie in astfel de caz (Joi, 2 noiembrie 2017, 21:55)

      Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui vorbeste lumea

      politistii vor trebui sa devina bi . lingvi
  • +6 (14 voturi)    
    vrem spitale ,vrem scoli, vrem sosele! (Joi, 2 noiembrie 2017, 20:50)

    Francisc 1 [utilizator]

    -ce vreti ma? luati de aici niste politai si daca nu va potoliti bag si jandarmii la inaintare ( e un alt proiect care da puteri sporite si jandarmilor!)
  • -1 (13 voturi)    
    si " prezumptia de nevinovatie" (Joi, 2 noiembrie 2017, 20:52)

    Francisc 1 [utilizator]

    cu care sta coalitia in gura de dimineata pana seara ? sau aia doar de la primar in sus? cum e dragneo? cum e taricene?
  • +2 (6 voturi)    
    imbecilitati (Vineri, 3 noiembrie 2017, 7:19)

    Dedalus [utilizator]

    "Stai! Nu te apropia!"

    Desigur, vor fi unii care se vor intreba cum ar putea sa stea si in acelasi timp sa se apropie...
  • +9 (9 voturi)    
    In proiectul asta (Vineri, 3 noiembrie 2017, 7:43)

    ciuma.rosie [utilizator]

    Nu gasim si o fraza in care sa o trimitem acasa definitiv pe "secretara lui Dracnea " ??
  • +3 (3 voturi)    
    a (Vineri, 3 noiembrie 2017, 9:41)

    adrian67 [utilizator]

    Sa le spuna cineva politistilor ce inseamna a prezuma, ca cine stie ce inteleg astia.
  • +5 (5 voturi)    
    'Mi-e ca "eficacitatea" acestei legi (Vineri, 3 noiembrie 2017, 9:49)

    Susufler0 [utilizator]

    daca nu se va renunta de catre Tudose, la acest proiect al Papushii, ba mai mult, va ajunge sa se resfranga si asupra jandarmilor, se va verifica asupra Strazii si nu neaparat a celei din Bucuresti, cat a celei din restul tarii.

    PS Lasand la o parte faptul ca politistul se poate apropia el de "civil" in vreme ce ii tot spune "Nu te apropia", in asa fel incat la un moment dat, tot scazand distanta dintre cei doi, Dorelu' sa aiba impresia ca civilu' nu l-a ascultat si sa treaca la luarea de masuri in consecinta !! :))
  • 0 (0 voturi)    
    pai si daca nu sta ce? (Vineri, 3 noiembrie 2017, 11:06)

    tartoru [utilizator]

    il impusca sau ce?
  • +3 (3 voturi)    
    mda... (Vineri, 3 noiembrie 2017, 13:27)

    liviu_ [utilizator]

    mie din legile cu politia si jandarmeria (cumulate cu codu penal, comportamentu psdistilor etc) imi rezulta un singur lucru: stat politienesc! asta ca sa nu zic dictatura!