Kovesi: Daca legile justitiei vor fi adoptate in actuala forma, DNA o sa investigheze fapte marunte

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 1 noiembrie 2017, 11:02 Actualitate | Esenţial

Laura Codruta Kovesi
Foto: Privesc.eu
Eventuala adoptare a legilor justitiei in forma propusa de ministrul Tudorel Toader ar face ca activitatea DNA sa fie aproape imposibila afirma Laura Codruta Kovesi, adaugand ca independenta procurorilor este un element-cheie in lupta anticoruptie, potrivit Digi 24.

"Daca acest pachet va fi adoptat in forma pe care am vazut-o, DNA o sa investigheze fapte marunte. Daca o sa mai poata investiga si alte fapte, ma indoiesc. In momentul in care va fi un control politic asupra activitatii DNA, tot ceea ce a facut DNA in ultimul an nu se va mai intampla, cred ca raspunsul este foarte clar", a spus procurorul-sef al Directiei Nationale Anticoruptie.

Interviul integral acordat de Kovesi la Rezistenta TV:






















Articol sustinut de Superbrands

AmCham  - 25 de ani de impact in Romania, prin sustinerea consultarii intre mediul public si privat, pentru dezvoltarea Romaniei

Camera de Comert Americana in Romania (AmCham Romania) este de 25 de ani intre cele mai reprezentative asociatii ale comunitatii de afaceri din Romania, fiind recunoscuta drept un promotor al dialogului public-privat pe teme ce privesc mediul de afaceri, politicile publice cu impact asupra economiei, competitivitatea Romaniei sau dinamica relatiilor comerciale intre SUA si Romania.

5043 vizualizari

  • +9 (23 voturi)    
    Intoxicarea cu fapte marunte! (Miercuri, 1 noiembrie 2017, 11:17)

    pedepsitorul [utilizator]

    Actiunile de impiedicare a justitiei, in regimul Dragnea se desfasoara prin modificari legislative, anchete ale comisiilor parlamentare asupra nstitutiilor sau conducatorilor acestora si prin aceasta modificare DNA va ajunge sa ancheteze micile abuzuri ajungand sa se inece intr-o mare de dosare dar fara a atinge lumea interlopa administrativa!
    • +2 (8 voturi)    
      Duminica iesim in fata Guvernului borfas! (Miercuri, 1 noiembrie 2017, 15:27)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

      La ora 19. Va asteptam, altfel DNA va fi istorie. La fel si justitia!
  • +8 (20 voturi)    
    Azi publicat: European Innovation Scoreboard (Miercuri, 1 noiembrie 2017, 11:21)

    Habermas [utilizator]

    pe 2016, comparat cu situatia de la 2010.

    http://ec.europa.eu/growth/industry/innovation/facts-figures/scoreboards_en

    Romania este pe aproape ultimul loc in Europa, alaturi de Ucraina (fosta tara sovietica, aflata in razboi), depasiti pana si de Bulgaria, Turcia si Macedonia.

    Cu asta ne ocupam noi, condusi de smenarii tupeisti PSD sustinuti de Generatia Dezastru a Romaniei - PENSIONARII pupatori de moaste. Taranii "traditionalisti" care distrug viitorul tarii, cu suportul Bisericii Impostoare, Mercantile si Fara Rusine.

    In ciuda unor varfuri care exista in fiecare generatie, generatia 'Babyboomers' (cei nascuti imediat dupa razboi; generatia parintilor mei da, din pacate) este cea mai egoista generatie dintre toate cele cunoscute, in toata Europa si America. Nu numai in Romania.

    In plus, in Romania REPERELE au devenit Tiganimea si Mafia Bucurestiului (si Manelismul Timisoarei).

    Sigur ca exista si un alt Bucuresti (si o alta Timisoara), dar nu se vede de sub MIZERIA care s-a adunat ca un munte de gunoaie morale care sufoca tot.

    Romania are un talent imens, dar iata unde suntem. Vorbim de porcul lui Dragnea, in timp ce el ne rade in nas si face misto de noi.
  • +8 (20 voturi)    
    Pai asta au si vrut banditii... (Miercuri, 1 noiembrie 2017, 11:28)

    John M. [utilizator]

    Restul nu mai conteaza pentru ca toate legile sunt facute sa-i protejeze pe ei.
    Degeaba. E vremea lor si pana nu se trezesc romanii din somnul de prostie, nu se va schimba nimic.
  • +3 (11 voturi)    
    si ce daca? (Miercuri, 1 noiembrie 2017, 12:09)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Daca 20 de milioane de oameni tac? Nu ies pe strada ,nu protesteaza decat pentru salarii,sau scumpirea benzienei si piste de biciclisti ?
    Unde este msicarea # rezist? S-a facut frig , suntem antrenati din iarna, de ce nu incepem? Chestiunea e mai groasa decat OUG 13.
  • +5 (13 voturi)    
    duminica (Miercuri, 1 noiembrie 2017, 12:14)

    peperoni [utilizator]

    in strada!! toti hotii penali responsabili de aceste legi sa plece, sa ne lase!
  • +6 (16 voturi)    
    Daca dispare DNA, e sfarsitul libertatii (Miercuri, 1 noiembrie 2017, 12:16)

    BobMuller [utilizator]

    si nu vom mai avea motive reale de a ramane in tara.

    Toate protestele din lume nu misca dinozaurul comunist numit PSD, votul ar fi putut sa o faca, dar lumea a fost proasta si n-a votat.

    Au auzit pe la tv ca "toti politicienii sunt la fel" si ca "Kovesi a fost la Dragnea in curte" si alte minciuni de genul asta, iar romanii au fost atat de prosti incat chiar au crezut ce s-a difuzat si n-au mers la vot.

    Asta e momentul adevarului, fie razbate DNA, fie tara se prabuseste din nou in semi-dictatura anilor '90 cand se fura mult dar nu se stia, cu PSD conducand dricul politic si economic etichetat "Romania".
  • 0 (6 voturi)    
    pai, pana cum (Miercuri, 1 noiembrie 2017, 13:08)

    danete [utilizator]

    ce fel de dosare se faceau?
  • 0 (6 voturi)    
    absolut (Miercuri, 1 noiembrie 2017, 13:53)

    revo [utilizator]

    Pai asta e si scopul. Dragnea va avea statuie de 30 de metri inaltime, din aur si batuta cu diamante, in fata salasului oficial al MAFIEI - Parlamentul. Este cel mai puternic sef mafiot.
    Tot cu securi si topoare vom rezolva treaba, nu cu alegeri si legi. Democratia nu exista, este doar o minciuna ambalata frumos prin care MAFIA devine legitima.
  • 0 (8 voturi)    
    Cucoana, tu de cate ori ai fost numita (Miercuri, 1 noiembrie 2017, 14:20)

    xrogo [utilizator]

    sefa la oarece parchet , numirea ta a fost pur politica, propusa de un ministru al justitiei politic si acceptata de un presedinte si el ales politic!
    Sa inteleg ca tu ai actionat politic, pentru a-ti multumi pe cei care te-au numit, sau ai actionat corect, cum te lauzi de fapt, in ciuda numirilor politice?
    Adica numai tu esti cea corecta, numai tu desi numita politic ai mers pe calea cea dreapta si oricine altcineva numit in acelasi fel o sa actioneze politic?
    Cucoana, ori stai slab cu logica ori te crezi unica in analele justitiei romane!
  • 0 (8 voturi)    
    Cucoana, mai vreau sa intreb ceva, s-au (Miercuri, 1 noiembrie 2017, 15:36)

    xrogo [utilizator]

    mancat caltabosi la T14 pentru ca stim un caz in care pentru caltabosi un ministru a intrat la puscarie, ori aici nu se aplica aceiasi masura?