Pentagon: Romania e un stat-frontiera in fata agresiunii Rusiei

de Red. Stiri     HotNews.ro
Marţi, 24 octombrie 2017, 19:45 Actualitate | Esenţial

Romania este un aliat puternic si un exemplu pentru celelalte tari membre NATO, un stat-frontiera in fata agresiunii Rusiei, context in care Statele Unite isi respecta integral angajamentele de securitate in calitate de partener strategic al tarii noastre, a transmis marti la Washington un reprezentant al Departamentului american al Apararii (Pentagon), potrivit unui comunicat al Ambasadei Romaniei in SUA.

In mesajul transmis in numele secretarului apararii la receptia de la Ambasada Romaniei cu ocazia Zilei Armatei, reprezentantul Departamentului Apararii, Tom Goffus, a remarcat contributia exceptionala a Romaniei in cadrul Aliantei Nord-Atlantice, in parteneriat cu fortele armate ale Statelor Unite ale Americii, eforturile de modernizare ale Armatei Romaniei, precum si sacrificiul militarilor romani in teatrele de operatiuni, se mai arata in comunicatul citat.

Tom Goffus, adjunctul asistentului secretarului Apararii, a subliniat ca Romania si SUA impartasesc un parteneriat profund si durabil, declarand ca sustine in totalitate mesajul ambasadorului Romaniei, George Maior, potrivit caruia Romania si SUA vegheaza la Marea Neagra pentru a mentine aceasta zona in siguranta.

La 23 octombrie 2017, la Ambasada Romaniei din Washington D.C. a fost celebrata Ziua Armatei Romaniei. La receptia organizata de Biroul Atasatului Apararii cu sprijinul Ambasadei Romaniei din SUA au fost prezenti 200 de invitati, printre care reprezentanti de rang inalt ai Departamentului Apararii, generali si amirali ai fortelor armate americane, reprezentanti ai altor institutii si agentii, ambasadori, atasati militari si diplomati acreditati in capitala americana.























​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

1627 vizualizari

  • -6 (20 voturi)    
    deci renunta la vize? (Marţi, 24 octombrie 2017, 19:51)

    king david hotel [utilizator]

    daca tot suntem parteneri profunzi?
    • +2 (6 voturi)    
      E stat frontiera (Marţi, 24 octombrie 2017, 20:11)

      ICosmin [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      ..si in lupta dintre UE si mafia PSD.
    • +5 (7 voturi)    
      Una-i una, alta-i alta ! (Marţi, 24 octombrie 2017, 20:53)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      Rată de refuz a vizelor trebuie sa fie mai mică de 3 % pt. VWP.
      Don’t overstay; Follow the rules; Don’t work in US without proper authorization.
      Dintre țările membre UE, numai România, Polonia, Bulgaria, Croația și Cipru nu sunt incluse în Programul Visa Waiver.
      RO îndeplineşte totusi criteriile tehnice şi de securitate conexate accesului în programul Visa Waiver, fapt confirmat și de americani.
    • -4 (6 voturi)    
      si nord coreenii au nevoie de viza! (Marţi, 24 octombrie 2017, 21:44)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      si sigur ei nu sunt parteneri profunzi ca noi!
    • +2 (2 voturi)    
      la ce iti trebuie tie viza de sua? (Miercuri, 25 octombrie 2017, 10:07)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      propaganda online poti sa faci de oriunde....
  • -7 (9 voturi)    
    în frunte cu adjunctul asistentului secretarului.. (Marţi, 24 octombrie 2017, 20:01)

    newlook [utilizator]

    "La recepția organizată de Biroul Atașatului Apărării cu sprijinul Ambasadei României în Statele Unite ale Americii, au fost prezenți 200 de invitați. Evenimentul s-a bucurat de participarea unor reprezentanţi de rang înalt ai Departamentului Apărării în frunte cu adjunctul asistentului secretarului Apărării..."

    ======================

    Eh, m-am linistit. Au participat persoane importante de pe scara blocului: "în frunte cu adjunctul asistentului secretarului...."

    Merg sa ma fudulesc cu parteneriatul !
  • +8 (10 voturi)    
    agresiunea rossa (Marţi, 24 octombrie 2017, 21:44)

    Dimijoarei_Obt [utilizator]

    este tot ce am primit de la Est de Nistru !
  • -4 (4 voturi)    
    Romania, stat-fantoma! (Miercuri, 25 octombrie 2017, 8:22)

    Radu [anonim]

    Cata ipocrizie: Romania e un stat-fantoma, aflat sub stapanirea unei bande de esenta eltno-putinista care sta la butoanele tarii de 27 cu acordul si protectia SUA!!!
    De ce se teme SUA de fortele oneste si tinere ale tarii??? De ce tinerii curati dsi onesti sunt siliti sa plece in exil, iar la butoane este mentinut acelasi establisment criptocomunist mafiot de esenta putinista? De ce nu s-au facut reforme si epurari in cadrul serviciilor speciale romanesti, ramand la butoane aceasi structura a securitatii, spoliind si devalizand tara in cadarsie cu politicienii corupti?
    Asa vrea marele hegemon sa edifice un bastion...de paie, aici la marginea Europei! Ceva e putred in logica "aliatilor strategici"!!!
    SUA nu a facut nimic pentru Romania!
    • +2 (2 voturi)    
      ipocrit esti tu (Miercuri, 25 octombrie 2017, 10:11)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Radu

      de vina e SUA ca de 27 de ani prostimea voteaza cua ceasi comunisti?
      zi-mi tu mie cum protejeaza SUA acest partid sinistru PSD?
      Mereu de vina e vestul ... dar la noi toti mosii si babele voteaza cu PSD ca niste zombie iar acesti " tinerii curati dsi onesti" cum spui tu nu merg la vot pt ca sunt mult prea imbecili. si uite asa PSD castiga alegerile de fiecare data.
      dar evidente "numai americanii 's de vina " cum zicea chirila.... logica nu e punctul tau forte