O fosta asistenta a lui Weinstein spune ca acesta i-a platit 165.000 de dolari ca sa nu spuna ca a hartuit-o sexual

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 24 octombrie 2017, 14:01 Actualitate | Esenţial

Harvey Weinstein
Foto: Captura YouTube

O fosta asistenta britanica a lui Harvey Weinstein sustine ca producatorul hollywoodian a platit-o cu peste 165.000 de dolari pentru a pastra tacerea, dupa ce l-a acuzat de hartuire sexuala, informeaza bbc.com, citat de news.ro.

Zelda Perkins a spus pentru Financial Times ca a semnat un acord de confidentialitate, in 1998, dupa ce a facut acuzatiile in privinta comportamentului producatorului.

Ea sustine ca Harvey Weinstein i-a cerut sa ii faca masaje, in timp ce era imbracat doar cu lenjerie intima, si ca acesta a incercat sa o faca sa se aseze pe pat, cand erau singuri in camere de hotel. Femeia a adaugat ca "a fost determinata sa se simta jenata pentru ca i-a divulgat comportamentul". 

Zelda Perkins a mai spus ca a lansat acuzatiile dupa ce o colega a ei i-a spus ca a fost, de asemenea, hartuita sexual de producator.

Cele doua femei ar fi cerut sa fie despagubite pentru daune morale si ar fi fost platite cu suma totala de 330.500 de dolari, impartita in mod egal, dar semnand un acord de confidentialitate, care le-ar fi interzis sa discute despre acuzatiile lor.

Incalcand acordul, Zelda Perkins ar putea fi obligata sa inapoieze suma cu care sustine ca a fost platita, precum si sa plateasca eventuale daune si taxe legale stipulate in contract.

Totusi, ea a spus pentru Financial Times: "Vreau sa imi incalc acordul de confidentialitate in public".

"Pana cand nu face cineva acest lucru, nu va putea exista o dezbatere despre cat de revoltatoare sunt aceste acorduri si despre nivelul de constrangere pe care il simt victimele", a adaugat femeia.



Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

13876 vizualizari

  • -3 (31 voturi)    
    Daca a semnat un acord de confidentialitate (Marţi, 24 octombrie 2017, 14:10)

    banel [utilizator]

    De ce l-a incalcat? I-au placut banii atunci, acum nu-i mai plac...sau are prea multi si isi permite sa inapoiezi niste maruntis?
    Weinstein asta este un mitocan care merita acest linsaj mediatic, dar nici cu "doamnele" actrite nu mi-e rusine. Toate au prins glas dupa ce au ajuns milionare...n-au luat pozitie pentru ca...cariera.
  • -2 (32 voturi)    
    aham (Marţi, 24 octombrie 2017, 14:10)

    Doru490348 [utilizator]

    deci campania asta e cum spun unii, nu despre femei cu adevarat hartuite, ci doar despre curve neplatite suficient. Inteleg ca 165000 $ a fost o suma suficienta la momentul respectiv, dar ulterior, cand banii s-au terminat, n-a avut incotro decat sa scoata iar "scrisorica"...
    • +6 (8 voturi)    
      Interesant (Marţi, 24 octombrie 2017, 14:59)

      Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui Doru490348

      Punct de vedere!
    • +2 (6 voturi)    
      Sa dam un exemplu (Marţi, 24 octombrie 2017, 23:00)

      jam.jam [utilizator] i-a raspuns lui Doru490348

      Sa zicem ca mama ta este hartuita sexual de un obsedat. Doamna il da in judecta, obsedatul ii ofera o intelegere amiabila contra unei compensatii. Mama ta nu are influenta, are un copil de crescut, dovezi nu prea are, e posibil sa piarda procesul, asa ca accepta.

      Peste ani de zile afla ca ea nu a fost singura victima, ca obsedatul a facut rau multor alte femei, asa ca are o dilema, sa taca si sa-si respecte intelegerea sau sa vorbeasca ca lumea sa afle adevarul si alte femei sa fie protejate ?

      Alege sa vorbeasca, Numai ca are surpriza sa citeasca urmatorul cmentariu:

      "deci campania asta e cum spun unii, nu despre femei cu adevarat hartuite, ci doar despre curve neplatite suficient. Inteleg ca 165000 $ a fost o suma suficienta la momentul respectiv, dar ulterior, cand banii s-au terminat, n-a avut incotro decat sa scoata iar "scrisorica"..."

      Misto,nu ?
      • -1 (5 voturi)    
        Daca mama (Marţi, 24 octombrie 2017, 23:16)

        Coco_papagal [utilizator] i-a raspuns lui jam.jam

        ta intra in camere de hotel sa stea de vorba cu barbati in chiloti este o mare doamna.
  • -3 (27 voturi)    
    Nebunie . . . (Marţi, 24 octombrie 2017, 14:28)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . curata! Nu exista barbat pe pamantul asta cere sa nu isi incerce norocul fata de o femeie! Nu exista sef care sa nu poata fi vreodata reclamat ca a facut propuneri indecente unei subordonate, desi poate ca aceasta afirmatie a reclamantei este total neadevarata. As intelege daca reclamatia ar fi facuta intr-un timp rezonabil ca sa poata fi probata cu martori. Dar sa vii dupa 20 de ani si sa spui ca,cutare m-a hartuit sexual pe când era seful meu, mi se pare o stupizenie fara seaman. Sa mai fii si platita regeste doar ca sa iti tii limba in frau si tot vorbesti!! Femeile astea nu au respect pentru ele si nu pot spune ca au fost fara vina in aceasta chestiune. S-au folosit de individ pentru cariera si acum . . .
  • -4 (22 voturi)    
    de apreciat feminismul vertical (Marţi, 24 octombrie 2017, 14:35)

    Nevermind [utilizator]

    I
    - Tata, care e diferenta intre teoretic si practic?
    - Uite, Bula. Iti demonstrez acum. - ii raspunde tatal. Il ia pe Bula de mana si intra in camera soacrei.
    - Mamaie, face tatal, daca acu' ar intra un negru si v-ar oferi 5000 de dolari pentru o partida de sex ce i-ati raspunde?
    Soacra:
    - Vai, draga, la varsta mea nu mai esti mofturoasa. Sa vina incoa'.
    Intra si la mama lui Bula cu aceeasi intrebare.
    Maica-sa:
    - Stii dragul meu ca te iubesc, insa copii au nevoie de haine, mancare si ne trebuie banii.
    In cel din urma intra la sora lui Bula. Raspunsul ei:
    - Sunt majora, fac ce vreau. Si de altfel inca n-am avut de-a face cu un negru. De ce nu?
    Tatal catre Bula:
    - Vezi, fiule. Teoretic avem 15000 de dolari, practic avem trei curve

    II
    Bula, intr-un bar, vede o tipa bine(a se citi buna) si se gandeste el cum ar putea sa o abordeze. Se apropie de ea si o intreaba zambind:
    -Domnisoara, pentru un milion de euro, v-ati culca cu mine?
    Tipa raspunde zambind si ea:
    -Da, sigur…
    La care Bula:
    -Dar pentru 100 de euro?
    Tipa de-a dreptul oripilata:
    -Dar ce-s eu, curva?!
    Bula, calm:
    -Asta am stabilit deja, acum doar negociam pretul.
  • -5 (15 voturi)    
    asa... (Marţi, 24 octombrie 2017, 16:39)

    liviu_ [utilizator]

    deco omu e cum e ....
    dar multe din "doamnele" care se victimizeaza acum au acceptat situatia sau chiar s-au folosit de ea cand a fost cazul

    asta de exemplu a laut niste bani... atata timp cat nu da banii inapoi toto ce declara ea este nul!