Batran de 92 de ani, veteran de razboi, trimis in judecata pentru ca vindea biletele de tren gratuite: Duceam oameni pana la Bucuresti si luam si eu ceva parale

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 19 octombrie 2017, 15:50 Actualitate | Esenţial

Un batran de 92 de ani din judetul Botosani a fost trimis in judecata pentru inselaciune, iar procurorii i-au pus sechestru pe casa si pe pamant, pentru un prejudiciu de aproximativ 20.000 de lei. Ca veteran de razboi, batranul are dreptul la calatorii gratuite cu trenul, cu insotitori, iar potrivit anchetatorilor el mergea in gara si se oferea, contra-cost, sa ii ia cu el pe cei care mergeau spre Bucuresti. Batranul spune insa ca a facut totul pentru ca se descurca extrem de greu, avand pensia foarte mica, relateaza stirileprotv.ro, citate de news.ro.

Ca veteran de razboi, batranul primeste anual 12 tichete gratuite de calatorie pe calea ferata pentru el si 12 pentru tot atatia insotitori. Anchetatorii sustin ca pe langa acestea, batranul mai cumpara si altele, la negru, apoi mergea in gara si cauta tineri care erau dispusi sa ii fie insotitori pe ruta Botosani - Bucuresti. Teoretic, acestia calatoreau gratis, alaturi de el. Insa, la finalul calatoriei, ii plateau pensionarului 40 sau 50 de lei, adica mai putin de jumatate din biletul care costa 120 de lei.

"Ocupatia lui este pensionar si, mai nou, colindator prin tara cu trenul. Am inteles din procesele-verbale care mai ajung pe la noi ca foloseste bilete de veteran pentru a calatori si transporta unii tineri de pe urma carora scoate un pic de profit", spune Marcel Marcu, primarul comunei Lunca, unde locuieste batranul.

Ancheta politistilor a inceput in urma cu doi ani. Acestia au stabilit ca intr-o perioada de sapte luni, in 2015, barbatul a folosit peste 200 de bilete pe ruta Botosani - Bucuresti. Adica, aproape un bilet pe zi.

Batranul spune ca a facut totul pentru ca traia foarte greu din pensia extrem de mica - 600 de lei in 2015.

"Am umblat pe tren vreo doi ani. Duceam oameni pana la Bucuresti si eu veneam inapoi si luam si eu ceva parale, domnule sef! 400-500 de franci. Cam atat. M-au gasit doi controlori civili si m-au trimis in judecata. (...) Cu mancarea asa, ma mai descurc eu, incet-incet. Dar na', ce sa fac? E si o luna de zile in care trebuie sa cumpar de mancare. Daca vrea statul sa ia bunurile, sa le ia. Dar pe mine m-au luat degeaba", spune batranul, Vasile Curecheriu.























​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

2925 vizualizari

  • +1 (31 voturi)    
    Au gasit "coruptul" (Joi, 19 octombrie 2017, 15:58)

    newlook [utilizator]

    Procurorii care nu raspund in fata nimanui au gasit "coruptul"!
    • -16 (18 voturi)    
      hai las' (Joi, 19 octombrie 2017, 16:19)

      iuliusd [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      ca sunt full trenurile din cauza lor si mai nou de studenti repetenti.
      bine ca unii pot sa plateasca bilet si sa-i suporte. sa stea drecu' acasa nu sa incurce lumea
      • +11 (13 voturi)    
        Zau, "sunt full trenurile de veterani de razboi"? (Joi, 19 octombrie 2017, 16:48)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui iuliusd

        Zau, "sunt full trenurile de veterani de razboi"?

        Pai, hai sa-ti doresc ceva de bine: sa-ti dea viata exclusiv cate un leu pentru fiecare veteran de razboi ce circula cu trenul in ziua aia. Daca 10 mii, ai zece mii pe zi, daca 10, sa mananci si sa traiesti din 10 lei pe zi !
      • +10 (12 voturi)    
        De oameni de 92 de ani? (Joi, 19 octombrie 2017, 16:56)

        aniod [utilizator] i-a raspuns lui iuliusd

        sunt pline trenurile? Da' ce seranta lunga de viata am inceput sa avem pe aici!!

        Matale gandesti cand vorbesti?
        • -1 (1 vot)    
          de tot felul de pseudoveterani (Vineri, 20 octombrie 2017, 8:47)

          iuliusd [utilizator] i-a raspuns lui aniod

          si de insotitorii lor..
    • +2 (2 voturi)    
      E dreptul lui sa se plimbe cat vrea (Joi, 19 octombrie 2017, 20:24)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Daca s-a dovedit ca luat bani, sa i se puna 16% impozit pe banii pe care s-a dovedit ca i-a luat. Mie asa mi se pare normal. Numai fapta de a aduce in instanta un batran de 92 de ani pentru cativa lei mi se pare o magarie incomensurabila. In timp ce infractorul condamnat definitiv Dragnea, dupa ce a furat trei autostrazi, zburda nestingerit si-si bronzeaza vrejul vestejit pe plajele din Brazilia.
  • +20 (20 voturi)    
    Daca n-a murit pe front... (Joi, 19 octombrie 2017, 15:59)

    muciflenduri [utilizator]

    Sunt bani doar pentru generalii pensionati la 40 de ani, soldatii de rand trebuie sa se multumeasca cu pensia de ceapist.
    E bine ca l-au prins pe evazionist, pe asta va fi mai usor sa il condamne, ca nu-si permite sa angajeze avocati parlamentari.
  • +5 (15 voturi)    
    DNA, să vină să te ia! (Joi, 19 octombrie 2017, 16:02)

    Un cititor [utilizator]

    Unde te crezi dom'le? Cine te-a pus să lupți în război? Aaa, ai luptat pentru că știai că vei primi bilete de tren gratuite!Las' că știm noi! Bugetul are nevoie de bani, iar procurorii, de activitate. Pământul tău îl luăm și-l dăm austriecilor. Să planteze copaci. Pădure. lol
  • +20 (20 voturi)    
    La aceasta etate (Joi, 19 octombrie 2017, 16:02)

    aniod [utilizator]

    oricum nu se considera de la Judecatorie ca au discernamant.
    Incepand cu 80 de ani se cere Certificat medical cand vrei sa faci acte. Marii tortionari cer eliberarea pe motiv de varsta.
    Cum de s-au gandit ei asa de bine sa scoata toate furturile facute la CFR pe spinarea unui batran de 92 de ani?

    Erau sau nu biletele lui?
    Daca da, sa fie lasat in pace.
    Poate se gandesc sa dea veteranilor de razboi care nu doresc sa mearga cu trenul si nici abonamente la teatru, ceva util: sapun, haine, ulei sau BANI direct. Sa se termine cu ipocrizia. Va dam ce stim ca nu folositi. Iar daca folositi, va invatam noi minte!
  • +14 (14 voturi)    
    Stati ca nu am inteles ce s-a petrecut. (Joi, 19 octombrie 2017, 16:11)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    1. Mari jeguri aia care l-au trimis in judecata. Puteau sa-i suspende dreptul si sa-i spuna" tataie daca mai faci asa iti iau casa" Daca era un clan de minoritari nu ziceau nici pss!
    2. N-am inteles cum ducea tinerii. Adica are drept sa duca un tanar gratuit cu el? Nu stiu ce presupune dreptul asta al veteranilor si in articol nu explica exact. E posibil sa fie si legal ce facea.
    • +10 (10 voturi)    
      nu stiu ce sa zic (Joi, 19 octombrie 2017, 16:28)

      Pacala se intoarce [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      povestea pare incompleta.

      Are drept la insotitor, deci tinerii aia erau legal. Acuma nu stiu daca e nevoie sa dovedesti cumva ca respectivul e insotitor, probabil in birocratia romaneasca ii trebuia un dosarel gros facut pentri fiecare tanar care sa dovedeasca ca e "insotitor".

      La cate rute a facut, l-a observat cineva... da' stau si ma gandesc in ce stare de disperare trebuie sa fii sa te plimbi o zi intreaga cu trenul, doar ca sa faci un ban... e totusi 5-6 ore bune o cursa, si se si intorcea acasa in ziua aia :(

      Ar mai fi si motivul trimiterii in judecata "inselaciune"... e posibil vre-un "tanar" sa fi facut vre-o plangere, cum altfel sa aibe obiect "inselaciunea", daca nu s-a declarat cineva "inselat".

      Oricum, trist tare unde a ajuns statul asta, daca oamanii trebuie sa ajunga la lucruri de astea sa supravetuiasca :(
      • +9 (9 voturi)    
        Plus... (Joi, 19 octombrie 2017, 17:57)

        aqualung [utilizator] i-a raspuns lui Pacala se intoarce

        E, mai socializa și omul puțin... Dă-ți seama, la 92 de ani câți prieteni buni mai ai care mai și trăiesc? În loc să stai singur în apartament, te mai plimbi cu trenul, vorbești cu oameni... altceva. Și dacă mai ies bani de mâncare, cu atât mai bine.

        Nu înțeleg însă unde e înșelăciunea. A înșelat el pe vreunul din cei cu care a mers? A fraudat CFR-ul? Dacă avea drept să meargă cu un însoțitor, nu e nicio fraudă dacă chiar a mers împreună cu cineva. Nu văd cum ar putea vreo instanță să admită încadrarea la înșelăciune; este cel mult victimless crime, care nici nu merită anchetată penal.
    • +9 (9 voturi)    
      ..... pana la 12 .... (Joi, 19 octombrie 2017, 16:45)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      Este legal pana la 12 calatorii. Intre 12 si 200 calatorii se cheama "incalcarea legii' - fals, etc(tichetele nu sunt transmisibile). A gasit niste 'supracontrolori" care au sperat la niscaiva prime pentru vigilenta. Trist.
  • +14 (14 voturi)    
    Daca avea o pensie decenta probabil nu o facea! (Joi, 19 octombrie 2017, 16:22)

    trem [utilizator]

    Multi tortionari si comunisti 'onorabili' luau (Visinescu, Iulian Vlad) si probabil unii inca mai iau pensii foarte bune.....

    Omul asta are o pensie de 600 lei si e veteran. Vi se pare mult? Vi se pare ca se poate trai din banii astia? Dam cu piatra in cei slabi si care pot fi umiliti. Nu m-ar mira sa il bage si la puscarie pentru ca a vandut bilete....

    Cat primeste un asistat social care nu vrea sa munceasca comparativ cu pensia acestui om? Ar fi interesant de stiut.
  • +3 (3 voturi)    
    f (Joi, 19 octombrie 2017, 16:30)

    octavian.m [utilizator]

    Hahaha, cautati filmul "trenul foamei" pe youtube.

    https://www.youtube.com/watch?v=IGHXFTTHkok
    • +1 (1 vot)    
      Filmul ala (Joi, 19 octombrie 2017, 22:22)

      Godzillagrrr [utilizator] i-a raspuns lui octavian.m

      E formidabil.
  • +3 (5 voturi)    
    dna sa vina sa il ia (Joi, 19 octombrie 2017, 16:46)

    tm12 [utilizator]

    :)
  • +10 (10 voturi)    
    :)) (Joi, 19 octombrie 2017, 16:58)

    Mistrelutz [utilizator]

    ''ancheta a inceput in urma cu 2 ani''
    deci politistii l-au pandit vreo 2 ani,sa-l prinda in fapt si sa faca dosarul baban..2 ani..pf
    acum na'..e ilegal intradevar pentru-ca le cerea bani acelor tineri da' pana la a-l trimite in judecata..pentru inselaciune..
    e ca cei care pandeau batranii care vand patrunjel sa-i amendeze..
    cam trist..
    • +1 (1 vot)    
      ...de curand s-a aflat ca procurorii DNA... (Joi, 19 octombrie 2017, 20:24)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

      Pai de curand s-a aflat ca procurorii DNA s-au dus - pe banii natiunii, bineinteles - la vreo 120 de meciuri "ca sa depisteze la fata locului" huliganii care fac fapte penale.
      Nu s-ar fi aflat de treaba asta daca "huliganii" descoperiti si "indosariati" serios de DNA n-ar fi primit achitare ...pe motiv ca au fost gresite identificarile !
  • +5 (5 voturi)    
    trist (Joi, 19 octombrie 2017, 18:03)

    GabrielT [utilizator]

    Imi vine sa plang unde a ajuns Romania..:(
    este tara unde m-am nascut o iubesc dar nu pot veni inapoi in asemenea conditii..pacat
  • +8 (10 voturi)    
    la puscarie, talharule! (Joi, 19 octombrie 2017, 18:15)

    Andrei3Bunescu [utilizator]

    astia sunt cei care sug sangele poporului! Din cauza lui nu avem autostrazi, ca el circula cu trenul.
    • +1 (1 vot)    
      Exact! (Joi, 19 octombrie 2017, 20:08)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Andrei3Bunescu

      Si-n plus, as putea sa jur si ca e crestin ortodox si a trait intr-o familie traditionala.
      Nici nu mai vreau sa ma gandesc ca, in loc sa militeze pentru pace, el a luptat in razboi!!!
      De neiertat!!! La bulau cu el si altii asemenea lui!!!
  • +3 (3 voturi)    
    Acest caz... (Joi, 19 octombrie 2017, 22:48)

    blackarrow [utilizator]

    e mai degraba trist , edificator pt soarta a foarte multi pensionari (cunosc unii cu pensie chiar mai mica , de 400 lei -de la CAP ).
    Pai numai pt. cat "a muncit " , sa faca aproape zilnic ore intregi cu trenul , la 92 de ani , ar trebui lasat in pace , daca omul avea dreptul sa mai ia pe cineva, care-i problema ? si daca din proprie vointa e asa plimbaret , e treaba lui .
    In litera, dar mai ales in spiritul legii , nici un judecator n-ar trebui sa-l gaseasca vinovat .
    Faptele cu adevarat reprobabile nu se vad...