Dragnea si Tariceanu evita sa precizeze daca se introduce impozit zero pentru salariile sub 2.000 de lei, asa cum prevedea programul de guvernare: "Alta intrebare"

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 18 octombrie 2017, 17:00 Actualitate | Esenţial

Liviu Dragnea
Foto: Agerpres
Liderii PSD si ALDE, Liviu Dragnea si Calin Popescu Tariceanu, au evitat luni sa raspunda la intrebarile ziaristilor daca se va aplica o cota de impozitare zero pentru salariile sub 2.000 de lei de la 1 ianuarie 2018, asa cum prevedea programul de guvernare.

Miercuri, Tariceanu a iesit primul de la sedinta coalitiei de guvernare, la care a participat si premierul Mihai Tudose, anuntand ca nu se renunta la trecerea contributiilor pentru asigurari sociale de la angajator la angajat si ca impozitul pe venit scade de la 16% la 10%.

Ziaristii l-au intrebat daca se introduce cota zero pentru salariile sub 2.000 de lei. "In faza actuala nu stiu sa raspund la aceasta intebare", a raspuns Tariceanu, indrumandu-i pe ziaristi catre ministerul Finantelor sau Muncii.

Ulterior, a iesit si Liviu Dragnea la declaratii, anunand si el ca se reduce impozitul pe venit de la 16% la 10%. Ziaristii l-au intrebat si pe liderul PSD daca se introduce cota zero pentru salarii sub 2.000 de lei.

"Alta intrebare", a replicat Liviu Dragnea, inainte de a adauga ca "mai multe detalii veti vedea de la guvern".





















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

2829 vizualizari

  • +27 (27 voturi)    
    Dragi votanti, (Miercuri, 18 octombrie 2017, 17:06)

    dexpropriat [utilizator]

    Va multumim ca ne-ati votat si promitem ca vom face tot ce putem ca sa scapam de puscarie. Stiu ca si voi ne doriti binele.

    Multumim!
  • +23 (23 voturi)    
    He he... (Miercuri, 18 octombrie 2017, 17:19)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    V-am mințit, ați crezut, ați votat! Ce să vă fac dacă sunteți proști? (din înțelepciunea Primului Mafiot al țării)
  • -1 (1 vot)    
    eu as pune pragul la salariul minim (Miercuri, 18 octombrie 2017, 19:40)

    miss sloane [utilizator]

    salariul minim impozit 0
    ce e peste salariul minim 10%
    creste salariul minim, creste si pragul de neimpozitare
  • +7 (7 voturi)    
    Dragnev se grabeste cu legile justitiei (Miercuri, 18 octombrie 2017, 20:37)

    cartofil [utilizator]

    pentru ca P$D nu poate indeplini mai nici una din promisiunile aiuristice facute. Se tripleza pensiile, se dubleaza salariile, aiurea........ Doar infractorii din Parlament si-au marit salariile pentru ei, in rest, stau toti cu ochii in soare. Pana se prinde populiumea ca a fost pacalita, infractorul condamnat Dragnea vrea sa-si rezolve problemele penale, dupa care o sa se evaporeze pe plajele din Brazilia.
  • +3 (3 voturi)    
    Avem ce meritam (Miercuri, 18 octombrie 2017, 20:44)

    drbogdan [utilizator]

    Romania are la conducere exact ce merita. Adica ce doreste o minoritate de vreo 25-30% din populatie care orice s-ar intampla tot PSD voteaza. Noi ceilalti am fost in situatia de a vota raul cel mai mic intodeauna desi ( unii) ne- am refuzat acest drept. Ne intoarcem cu pasi repede spre Romania anului 2000- guvernanti cu justitia la degetul mic. Vine luna decembrie- luna cadourilor, luna preferata de oamenii de bine pentru a iesi in strada!
  • +7 (7 voturi)    
    Incep sa inteleg (Miercuri, 18 octombrie 2017, 20:45)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Foarte multi s-au resemnat cu vila lui Dracnev. Multi s-au resemnat cu abonamentele sale si ale interpusilor sai, precum si a geniului in antreprenoriat junior.

    Multi au acceptat ca abuzul in serviciu si traficul de influenta si tot ce era in CP si OUG13 nu trebuie sa fie pedepsite si ca justitia = abuz.
    Daca sunt bani de mariri in primele luni apoi ramane tara fara, s-au resemnat toti ca macar "PSD a incercat".

    In final lumea se bucura de "succesurile" partidului drrag si iubit. Cand DNA si-o ia lumea aplauda. Cand Dracnev si Tradiceanu castiga o lupta cu anti-corutpia si pun statul de drept si justitia cu botul pe labe, lumea se bucura. Sunt convins ca lumea nu e iritata daca nu le iese banul. Tot ce iese din gura lui Dracnev este lapte si miere si populatia a devenit atat de docila incat se multumeste cu promisiuni. "Altii nu fac nici macar atata", nu asa se zice? Si ce daca fura? Macar ne da si noua" si desigur "ce? toti fura!". Pentru ca se justifica. Dracnev e un Robin Hood neinteles: fura de la stat si da la cetateni. Pacat ca se uita ceva: statul = cetateni, iar PSD este format din cetateni si partidele lucreaza pentru cetateni, nu invers. Dar asta ramane secret. Atata vreme cat Inalta Mustata este vazuta ca un zeu, este suficient.

    La pariu si cand va fi falimentara tara vor reusi sa iasa intr-o lumina atat de buna incat toti o sa se intrebe daca nu cumva Atlantide e in spatele problemelor tarii.

    Incep sa ma impac cu ideea dintr-un motiv simplu: batranii sunt slabiti si nu au putere si abia se duc la magazin sa-si ia o paine. Nu au bani si isi iau cat se poate. Daca e frig e si mai rau, ca nu au caldura acasa. Cand Guvernul era in "pericol" au iesit saptamani la rand sa tipe la KJ ca vinde copii, chiar si in frig, si ca tara o duce prost din cauza lui. Acum cand se vede ca-s probleme cu banii, nu iese nimeni.

    Ce alta concluzie sa trag?! Lumea e multumtia atata vreme cat ce spune PSD "suna" bine. Gestul conteaza. Vorbele ajung! Promisiunile hranesc!
  • +7 (7 voturi)    
    Alzheimer politic: (Miercuri, 18 octombrie 2017, 21:03)

    talos [utilizator]

    In campania electorala cand umpleau flipchart-urile pe la televiziuni cu dublari si triplari de salarii si pensii totul era clar ca lumina, "in faza actuala nu stiu sa raspund la intrebare". Bine ca macar nu i-a lasat memoria pana si-au marit lor salariile si pensiile speciale.
  • +2 (2 voturi)    
    a raspuns... (Miercuri, 18 octombrie 2017, 23:04)

    astronaut [utilizator]

    MISHA , nu se va implementa impozit zero la salarii !! program de gubernare = minciuna cap coada !!