Doar 48% dintre romani mai cred ca apartenenta la UE este un lucru bun, o scadere de 6 puncte procentuale fata de martie 2017

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 18 octombrie 2017, 13:43 Actualitate | Esenţial

Uniunea Europeana
Foto: AGERPRES
Numarul romanilor care cred ca apartenenta Romaniei la Uniunea Europeana este un lucru bun a scazut cu 6 puncte procentuale in ultimele 6 luni, pentru a ajunge la 48%, sub media Uniunii Europene (57%), arata eurobarometrul realizat de institutul Kantar la comanda Parlamentului European.

18% dintre romani cred ca apartenenta la UE este un lucru rau, in crestere cu 3 puncte procentuale fata de precedentul eurobarometru realizat in martie 2017.

32% (+2) cred ca apartenenta la UE nu e nici buna, nici rea, in timp ce 2% (+1) nu stiu.

In schimb, 61% dintre romani considera ca Romania a beneficiat de faptul ca este membra a UE, dar si aici se inregistreaza o scadere de 3 puncte procentuale. Numarul celor care cred ca Romania nu a beneficiat de apartenenta la UE a crecut 2 puncte procentuale pana la 30%.

6 din zece romani cred ca vocea lor nu conteaza, mult peste media inregistrata in cele 28 de tari membre ale UE - 35%. La acest capitol se inregistreaza o crestere puternica, de 11 puncte procentuale, in ultimele sase luni.

O majoritate apropiata de media europeana, 61% dintre romani (-3% fata de octombrie 2016), considera ca Romania a beneficiat de statutul de membra UE, in timp ce 48% dintre romani (-6% fata de martie 2017) considera ca apartenenta la UE este un lucru bun si 32% (+2% fata de martie 2017) considera ca acest lucru nu este nici bun nici rau. 46% dintre romani considera ca principalul beneficiu adus de UE este accesul la noi oportunitati profesionale, potrivit unui comunicat al biroului de informare a Parlamentului european in Romania.

In tara noastra, cei care considera ca vocea lor conteaza la nivelul UE sunt mai multi (42%, -3% fata de martie 2017) decat cei care considera ca vocea lor conteaza in propria tara (37%, -11% fata de martie 2017). La nivelul intregii Uniuni Europene, 47% (+4% fata de martie 2017) cred ca vocea lor conteaza in UE si 61% (-2% fata de martie 2017) cred ca vocea lor conteaza in propria tara.

43% dintre romani (+ 5% fata de octombrie 2016; peste media UE de 33%, in crestere cu 8%) au o parere pozitiva despre Parlamentul European, iar 38% au o parere neutra. 60% dintre romani isi doresc un rol mai important pentru institutie, fata de 47% dintre europeni.

Majoritatea europenilor (55%) si romanilor (54%) au declarat ca sunt interesati de alegerile europene din 2019.

Cetatenii europeni se asteapta, de asemenea, ca UE sa ii ajute sa se protejeze impotriva anumitor amenintari. Printre amenintarile identificate se mentioneaza terorismul (58% in UE, 41% in Romania), somajul (43% in UE, 40% in Romania), saracia si excluziunea (42% in UE, 48% in Romania) si migratia necontrolata (35% in UE, 33% in Romania).

Cetatenii se asteapta ca UE sa protejeze drepturile fundamentale (44% in UE, 33% in Romania), libertatea de a calatori, lucra si studia in intreaga UE (36% in UE, 41% in Romania), drepturile lucratorilor (34% in UE, 42% in Romania), pensiile adecvate (34% in UE, 38% in Romania) si bunastarea economica (33% in UE, 34% in Romania). Se asteapta ca, in special, Parlamentul European sa apere drepturile omului (56% in UE, 55% in Romania), libertatea de exprimare (34% in UE, 41% in Romania), egalitatea dintre barbati si femei (32% in UE, 21% in Romania) si solidaritatea intre tarile membre (28% in UE, 32% in Romania).























​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

1907 vizualizari

  • +12 (16 voturi)    
    Diferenta (Miercuri, 18 octombrie 2017, 13:49)

    miss saloane [utilizator]

    A plecat deja in UE.
    • +7 (13 voturi)    
      Si vor mai pleca (Miercuri, 18 octombrie 2017, 15:51)

      SebastianD [utilizator] i-a raspuns lui miss saloane

      Trendul e evident si nu ar fi de exclus ca dupa inca 2 mandate de PSD sa avem si un referendum pt iesirea din UE, ca pana atunci se prinde si uniunea de cati bani se fura, ,mai ales acum cand pedepsele sunt minime. Si o data ce nu se mai dau banii atat de usor, ce interes mai are PSD sa fim in UE, e mai usor cand nu trebuie sa raspunzi nimanui.

      Ar fi interesant de vazut sondajul asta si pe regiuni sa vedem, oare arata ca harta alegerilor 2014?
      • +4 (8 voturi)    
        cred ca sondajul ne spune altceva (Miercuri, 18 octombrie 2017, 16:48)

        Andrei3Bunescu [utilizator] i-a raspuns lui SebastianD

        cartile s-au facut sa intram si noi in grupul visegrad, viteza a doua a Europei.
        Si acum se cauta argumente..
  • +11 (17 voturi)    
    Rau in UE, primim bani pe care nu ii meritam etc.. (Miercuri, 18 octombrie 2017, 13:50)

    dexpropriat [utilizator]

    Ne lasa sa lucram in tarile lor fara sa facem rost de viza... E groaznic tare!
  • +8 (12 voturi)    
    Veche stirea! (Miercuri, 18 octombrie 2017, 13:52)

    iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator]

    Desigur, procentele exacte sunt de interes, dar tendinta este veche de aproape un an.
    Pe 11 decembrie anul trecut romanii au votat covarsitor pentru isirea din UE si NATO, in clipa cand au pus stampila pe Dracnea!
  • -13 (21 voturi)    
    minunat (Miercuri, 18 octombrie 2017, 13:57)

    xanti [utilizator]

    Inca 1 an si iesim.
    • +6 (10 voturi)    
      clar (Miercuri, 18 octombrie 2017, 16:13)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Doar ca... ori iesiti doar voi, ciuma rosie, ori plecam noi restul de 48% din tara si ramaneti sa va votati intre voi pina ajungeti sa traiti ca pe vremea lui nea nicu.
    • +8 (12 voturi)    
      Tu nu iesi din UE (Miercuri, 18 octombrie 2017, 16:25)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Pt ca n-ai fost niciodata acolo, tu esti jurat lui Phutin.
  • +11 (17 voturi)    
    Romania cu multi fraieri (Miercuri, 18 octombrie 2017, 14:00)

    Sani [utilizator]

    Indivizii resepctivi (votaci PSD in mare parte), au trait degeaba,...nu inteleg nimic din lumea asta si se lasa in voia sortii.

    Bre fraieri: In situatia Romaniei de astazi, fara putere economica, condusi de mafioti, o tara cu populatie in scadere, cu elita distrusa,....unde va merge fara aliati?

    Tocmai voi, astia prosti, pupatori de moaste veti suferi cel mai mult....ma rog, mergeti sa-i spalati la cur pe nemti, francezi, italieni?...dar daca nu veti mai fi primiti nici acolo?

    CAPETE SECI!
    • +6 (8 voturi)    
      sa stii ca nu-i chiar asha (Miercuri, 18 octombrie 2017, 16:17)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Sani

      Mare parte dintre ei inteleg perfect cum sta treaba. Lenesul si autosuficientul o s-o duca cam la fel de prost si in comunism si in democratie. Doar ca in comunism o duc rau si ceilalti si atunci nu se mai simte el inferior. La ce ii foloseste asistatului social de romanica UE-ul? La munca acolo nu se duce ca e mult de mers, in tara daca nu prinde un post la stat nu"se merita" ca e mult de munca la privat si salariul mic. La crisma din sat rachia tot 2 lei e si in comunism si in capitalism...
  • -9 (15 voturi)    
    procent surprinzator de mare.. (Miercuri, 18 octombrie 2017, 14:06)

    demaGOGU [utilizator]

    ..avand in vedere starea de calamitate (nenaturala!) abatua asupra Ro o data cu asa-zisa integrare europeana si americana:

    - 5 milioane de romani in pribegie (and counting)
    - economia la pamant
    - infrastructura zero
    - sanatate zero
    - educatie (aproape) zero
    • +5 (9 voturi)    
      mda. (Miercuri, 18 octombrie 2017, 17:02)

      Non [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      valorile infrastructurii, sanatatii si educatiei sunt cu mult mai mari decat valoarea ta ca individ. UE si NATO's vinovate de dezastru, nu aia de-i pupi tu perpetuu in moaste, troll pesedist care esti
  • +5 (7 voturi)    
    ??? (Miercuri, 18 octombrie 2017, 14:12)

    iodixit [utilizator]

    astia de la kantar pe cine au intrebat? probabil pe psd-isti!
  • +4 (18 voturi)    
    Parerea mea (Miercuri, 18 octombrie 2017, 14:19)

    CezarN [utilizator]

    Perceptia celor din cercul meu de amici este ca solidaritatea UE este doar declarativa (oricum, nu ptr catei), ca, atunci cand apar probleme mari, cei puternici (Germania si satelitii ,Austria si Olanda, plus Franta) iinventeaza reguli noi sau exceptii de la regulile vechi, ameninta cu amenzi, suspenda fonduri, inventeaza criterii noi (vezi Schengen), sau chiar pur si simplu nu se supun regulilor impuse altora (vezi deficitul Frantei). In plus, atunci cand interesele lor nu coincid cu cele ale rudelor sarace, chiar pun piedici unor proiecte(vezi gazoductul Nabucco, sustinut mai mult de SUA decat de Germania, care Germanie isi rezolva problemele de aprovizionare individual, construind gazoducte direct din Rusia prin Marea Nordului.
    Apoi vin refugiatii. S-au incalcat, la indemnul Germaniei, toate regulile,, legile si tratatele de frontiera ale tuturor statelor de pe traseul lor, iar cand situatia a devenit albastra, Germania, in loc sa-si asume responsabilitatea pentru situata creata, a inceput sa imparta cote de refugiati si sa ameninte cu amenzi si reduceri de fonduri UE.
    S-au luat apoi masuri de intarire a frontierelor externe ale UE. Spuneti-mi si mie ce fac militarii UE trimisi in Mediterana in acest sens. Ma indoiesc ca multi cetateni UE stiu ce fac acei soldati sa OPREASCA, sa DESCURJEZE fluxul de migranti. Ca in afara de vesti ca au salvat mii de refugiati si i-au adus in UE, eu nu am auzit alte stiri. Parca sunt salvamari, nu graniceri.

    Despre ce solidaritate vorbim?
    • +4 (12 voturi)    
      Solidaritate? (Miercuri, 18 octombrie 2017, 15:32)

      Amad [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      GRESIT.
      UE nu a aparut din solidaritate ci din interes.
      https://ro.wikipedia.org/wiki/Comunitatea_European%C4%83_a_C%C4%83rbunelui_%C8%99i_O%C8%9Belului
      Orice asociatie, uniune, casatorie, etc. apare dintr-un interes comun, material sau nu.
      Interesul lor a fost largirea bazei de clienti, interese investitionale, etc.
      Interesul nostru a fost se pare ... sa-i lasam pe ei sa faca treaba in locul nostru. NU merge asa!!!
      Cum poti sa-i ceri unui olandez sa te iubeasca sau sa te ajute cand tu doar furi, si nu ai respect pentru absolut nimic.
      V-ati muta in Ferentari pe baza faptului ca acolo sunt si cativa oameni onesti?
      • 0 (6 voturi)    
        Funny (Miercuri, 18 octombrie 2017, 19:56)

        Jesuis.PasCharlie [utilizator] i-a raspuns lui Amad

        Trebuie sa fii cel putin naiv sa ceri unui olandez sa te iubeasca.
        Gurile rele cica ar trebui intai sa te cheme Abdul.